یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 25 February, 2018

نوروز و تخت جمشید


نوروز و تخت جمشید
اگرچه نام نوروز در آثار مكتوب هخامنشیان نیامده اما وجود بنای تخت جشمید بهترین بیان آیین های نوروزی یا جشن بهاری است . تخت جمشید نه پایتخت امپراطوری بزرگ هخامنشی می توانست باشد و نه محل اقامت دائمی شاه و درباریان او.
برای چنین مقصودی تخت جمشید بسیار كوچك است. تخت جمشید پایتخت تشریفاتی و آیینی هخامنشیان بود كه در آن جشن های نوروز و مهرگان با شكوه هر چه بیشتر برگزار می شد و نمایندگان ملت های پیرو ( بیشترین دنیای متمدن آن روز ) كه از مرز سیحون تا حبشه و لیبی در آفریقا و از شبه قاره هند تا مرز دانوب و كناره بُسفر در اروپا را تشكیل می دادند شركت داشتند و به همین منظور این بزرگترین و با شكوه ترین بنایی كه تا آن روز بر روی زمین ساخته شده بود و شاید نماد بهشت آرمانی مردم كهن این سرزمین بود بنیادگذاری شد.
ستون های به شكل درخت تراشیده، نقوش سرو و نیلوفر آبی و گل كه هر جا پراكنده اند نمایش رویش بهاری است، همان طور كه زنده یاد مهرداد بهار آن را ? باغی مقدس با درختان سنگی ? خوانده است.
آیا معماری شگفت انگیز تخت جمشید كه حتی امروز بیننده را به حیرت می اندازد، این ستون های سر به آسمان افراشته با سر ستون های اعجاب انگیز، نقش های كنده بر سنگ از انسان ها با پوشاك ها وسلاح های گوناگون و این نقش حیوانات با آن همه نیرو و قدرت افزون بر آنچه كه از تزیینات و سكه ها و مهرها وظروف هخامنشی پیدا شده ، دلالت بر پیشرفت هنر و صنعت و فن آوری آن زمان نمی كند؟ آیا نقشه پلكان ها، آبروها، فاضلاب و كل مجموعه تخت جشمید یك نمایش از فرهنگ شهر نشینی پیشرفته نیست؟ اگر بنای تخت جمشید بر حساب نجومی قرار گرفته باشد پیشرفت مردم آن دوران را در ریاضی و حساب های ستاره شناسی نیز می رساند.
به طور كلی می توان گفت كه جامعه اسطوره ای جمشید، لااقل از نظر مادی، در بنای تخت جشمید هخامنشی بازتاب و تبلور یافته است.
اما از نظر فرهنگی نیز خط های مختلف نگاشته شده بر سینه سنگ و یا بر دل لوحه های گل نشان می دهد كه در آن جامعه قانونی بوده و شاهِ فرمانروای آن خدایی بزرگ را می پرستیده و مردم را به راستی تشویق می كرده و از دروغ پرهیز می داده است. و خود نیز چنین وانمود می كرده كه طرفدار راستی و عدل و داد است. در آن جامعه همچنین هر كس به قدر ِ كار، مهارت و زحمت خود در ساخت ونگهداشتن این بنا مزد و پاداش می گرفته است. مرد، زن و كودك هر كس كاری می كرده طبق مزد دریافت می كرده است.
احتمالاً در این جشن هاست كه داریوش پیمان خود را با خداوند و مردم تجدید می كند. زیرا باور داشت یا می نمود كه باور دارد كه شاهی را فقط اهور مزدا خدای بزرگ به او عطا كرده و همچنین فرمانروایی ایران ( پارس) را، ایران زیبا دارنده مردم خوب و اسبان خوب ( این كشور پارس، دارنده اسبان خوب ومردم خوب )
و در همین مراسم بود كه او از خداوند می خواست این سرزمین را از سه چیز نگهدارد:
سپاه دشمن HAINA سال بد DUSYARA و دروغ DRAUGA این دعایی است كه داریوش در كتیبه خود بر دیوار جنوبی صفه تخت جشمید به خط میخی و زبان فارسی باستان ( یعنی كهن ترین نمونه زبان فارسی ) برای آیندگان به یادگار گذاشته است. شاید این دعا را در مراسم جشن نوروز ، در برابر صف نگهبانان پارسی و اشرافیان و بزرگان پارسی و مادی و نمایندگان دیگر ملت های تابع می خواند:
AURAMAZDAPATUV IMAM DAHYAUM HACA HAINAYA HACA DUSYARA, HACA DRAUGAصف سربازان پارسی و شوشی نیزه و سپر به دست كه در حالت خبردار ایستاده اند، صف بزرگان و پارسی و مادی كه از پلكان قصر بالا می روند و با یكدیگر در حال صحبت و تعارف هستند و صف نمایندگان اقوام تابع هخامنشی كه با دستاوردهای بومی، كشاورزی، صنعتی و هنری خود هدایایی برای جشن می آورند نمایش شكوهمندی از این جشن بزرگ است.
این جشن ، دعا و نیایش به خدای بزرگ بود برای درخواست بركت، صلح و آرامش ؛ این جشن به روی همه مردم و همه ملت هایی كه از هخامنشیان پیروی می كردند باز بود و همه در آن شركت می كردند تا از بركت او بهره مند شوند.
تخت جمشید دعایی است تجسم یافته به زبان سنگ، سرودی است در نیایش به خدای بزرگ كه زمین، آسمان، مردم و شادی را آفریده تا به این سرزمین زیبا و دارنده مردم خوب بركت و افزونی بخشد، آن را در صلح و آرامش بپاید و از پلیدی و آشوب كه زاده دروغ اند نگهدارد.

tebyan.net

منبع : سایر منابع

مطالب مرتبط

شهر ممنوعه تهران


شهر ممنوعه تهران
انگار ۱۱۰هكتار از جنگل های شمال را برداشته و آورده اند در شمالی ترین منطقه پایتخت. درختان زیبا و قدبرافراشته چنار، كاج، نارون و اقاقیا، رودخانه هایی كه بعضی هایشان در دل درختان گم شده اند، چمن هایی كه بوی نمناكش مست و گیج ات می كند، آسمان آبی و پاك و در نهایت، آرامش كامل. البته از همان اول، اینجا به این زیبایی و بزرگی نبوده است. اولین قطعه زمین سعدآباد را رضاخان در سال ۱۳۰۰ از بانو عظمی(دختر ناصرالدین شاه) خریداری كرد و بعد از آن، باغ های سالار جنگ، جلال الدوله، مستوفی، امام جمعه و نصیرالدوله به سعدآباد اضافه شد. در بین این همه زیبایی، كلبه هایی از جنس كاخ خودنمایی می كند كه زیبایی این ناحیه را دوچندان كرده است؛ كاخ هایی باشكوه كه رضا خان برای تمام افراد خانواده اش ساخت و با توجه به اعلامیه ای كه فروزان- شهردار آن موقع تهران- در سال ۱۳۲۰ داد، ۳۵میلیون تومان خرج ساخت این كاخ ها شده است.یكی از قدیمی ترین این كاخ ها، كاخ سبز( شهوند) است كه رضاخان برای خودش ساخت. كاخ سبز در عین كوچكی، فوق العاده زیباست و وقتی وارد تالار آئینه اش شوی، دوست داری تا آخر عمر در آنجا بمانی. وقتی فراز ونشیب های سعد آباد را طی می كنی ،شاید دقیقا فكر نكنی سعدآباد در زمان پهلوی به خلوتی چیزی كه الان می بینی، بود؛ در آن زمان، رجال دولتی در سعدآباد به خدمت رضاشاه می رسیدند و اوامر شاه را در حین قدم زدن، می شنیدند. او نمایندگان مجلس را هم دوشنبه اول هر ماه به حضور می پذیرفت. البته به جای سالن های مجلل، در زیر چادر از نمایندگان پذیرایی می شد چون ساختمان ها هنوز نیمه كاره بودند. در زیر یكی از همین چادرها، مقابل كاخ سبز، یكی از مهم ترین اتفاقات زمان پهلوی افتاد؛ پیمان سعدآباد بین ۴ كشور ایران، تركیه، عراق و افغانستان در ۱۷ تیر ۱۳۱۶ بسته شد و بر اساس این عهدنامه، ۴ كشور حق تعرض به خاك یكدیگر را نداشتند. خلاصه اینكه سعدآباد در زمان قدیم، آدم های زیادی را به چشم دید؛ بر خلاف امروز كه شاید در هفته بیش از ۱۰۰۰ نفر گذرشان به اینجا نیفتد و بیش از نیمی از این تعداد، شامل دانش آموزان می شود. شاید یكی از دلایل خلوتی سعدآباد، یكسان نبودن زمان كاری اش با زمان فراغت شهروندان تهرانی است و شاید هم چندان جذابیتی برای مردم ندارد و اگر هم جذابیتی داشته باشد هزینه بالای بازدید از كاخ باعث می شود كه اكثر مردم رغبتی به بازدید از این كاخ موزه نداشته باشند و عطایش را به لقایش ببخشند!
سعدآباد فقط مكان امور كاری رضاشاه نبود و اولین شاه پهلوی، مهمانی های زیادی هم در این باغ برگزار كرد. اولین مهمانی در اواخر سال ۱۳۰۰ به افتخار دكتر مصدق(وزیر دارایی) و قوام السلطنه(رئیس الوزرای كابینه) برگزار شد. در كتاب «۴۲ سال در دربار رضاشاه» نوشته خسرو معتضد از قول قائم مقام ملك رفیع- ندیم رضاخان- آمده است كه در آن زمان، باغ هیچ گونه امكاناتی نداشت حتی ظروف اولیه و برای برپایی این مهمانی، وسایلی را با وانت از تهران آورده بودند. در همان زمانی كه سعدآباد هیچ گونه امكانات رفاهی نداشت، شغال ها بدون هیچ تشریفاتی دور هم جمع می شدند و با زوزوكردن شان مانع استراحت شاه بودند. برای همین، رضاشاه برای سرشان جایزه ای به مبلغ ۵تومان گذاشت.
كم كم چهره كاخ سبز از نظر محو می شود و رضاخان و خاطراتش، جایشان را به نسل بعدی می دهند. در یكی از روزهای سرد تهران بود كه محمدرضا پهلوی، دست همسر دومش- ثریا- كه تازه از اروپا برگشته بود را گرفت و به سعدآباد برد. ثریا در نهایت حیرت دید كه در محوطه داخلی سعدآباد، یك فرودگاه كوچك ساخته شده است. شاه این فرودگاه را ساخت تا بتواند در موارد اضطراری از سعدآباد به رامسر و از آنجا به خارج از كشور برود. محمدرضا برای حفظ جانش به این فرودگاه بسنده نكرد و ۴ تانك به باغ آورد تا محافظش باشند. بنابراین بهتر بود نام باغ سعدآباد را به پایگاه نظامی سعدآباد تغییر می دادند! اما وقتی چشمت به بركه های زیبای مقابل كاخ سفید(ملت) می افتد و دوباره یاد زیبایی های این بهشت كوچك می افتی، احساس می كنی دادن لقب پایگاه نظامی به این مكان، شاید كمی بی انصافی باشد. اگر پله های كاخ سفید كه بعد از شهریور۱۳۲۰ اهمیتی دوچندان یافت را یكی یكی بالا بروی، وارد راهرویی می شوی كه در دو طرفش اتاق وجود دارد؛ یكی اتاق محافظین و دیگری رختكن مراجعه كنندگان. آن زمان ها، هر كس وارد كاخ می شد، باید بازرسی می شد؛ البته به جز سومین مادرزن شاه. قدم به سرسرای ورودی كه می گذاری، اطرافت تعدادی تالار و اتاق می بینی و در مقابل پله هایی كه به طبقه دوم راه دارد البته بازدیدكنندگان از پله های كناری می توانند به طبقه بالا بروند. قبل از اینكه به سراغ تك تك اتاق ها بروی، یك سری مبل زرد در گوشه ای از سرسرا نظرت را جلب می كند. در بعضی از قسمت هایش زردی، جایش را به سیاهی داده و انگار نه انگار كه این، یكی از وسایل كاخ موزه ملت است. البته بقیه قسمت های كاخ هم تعریف چندانی ندارد و گویا غبار زمان چهره آنها را هم پوشانده است.
از دفتر كار شاه كه اكثر مصاحبه های مطبوعاتی هنگام تابستان در آنجا انجام می شد تا ناهارخوری خصوصی اش كه زمانی میزبانی ژنرال «دوگل»، رئیس جمهور فرانسه را هم بر عهده داشته است، همه شان خاك خورده اند وسایل موجود در اتاق ها هم اندك است و باور اینكه فرح با آن روح فرنگی اش، در آنجا زندگی می كرده است، بسیار سخت است. فرح كه همیشه آرزوی داشتن كاخی مثل ورسای فرانسه را در سر می پروراند، در پنجاهمین سالگرد حكومت پهلوی، سعدآباد را بازسازی كرد و تمام در و پنجره های ارزشمندش را به بهانه كهنه شدن عوض كرد و اشرف از این موقعیت سوء استفاده كرد و تمام آنها را در ژاپن فروخت. طبقه دوم هم حال و روزی بهتر از طبقه اول ندارد. آئینه ای در راهرو این طبقه وجود دارد كه لكه هایش، خود گواه نرسیدن به وسایل كاخ است. البته به اعتقاد صالحی-رئیس كاخ موزه نیاوران- حفظ و مراقبت از كاخ موزه ها بسیار سخت است و برای ترمیم وسایل، باید حتما از همان جنسی كه در ساخت وسیله به كار رفته است، استفاده كرد. اكثر وسایل سعدآباد هم كه محصول خارج است. بنابراین شاید نتوان زیاد روی ترمیم شان حساب باز كرد اما حداقل می توان انتظار داشت كه درست از آنها مراقبت شود.
در طبقه دوم، تالار غذاخوری تشریفاتی، تالار پذیرایی ویژه سفرا، دفتر كار فرح و ... وجود دارد. جلو هر تالار، خلاصه ای از آنچه در تالار است، نوشته شده و چندین نفر به عنوان نگهبان موزه در آنجا حضور دارند كه اطلاعاتی درباره تاریخ كاخ ندارند یا اگر هم دارند، خود را ملزم به ارائه این اطلاعات نمی دانند. ای كاش در اینجا هم مانند كاخ موزه ورسای از دستگاه های كوچكی مشابه موبایل به نام voicer استفاده می شد. در آنجا، این دستگاه با قیمت های مناسب به توریست ها كرایه داده می شود و حاوی اطلاعات ضبط شده در رابطه با هر یك از آثار موزه است و با واردكردن كد های مخصوص هر اثر تاریخی، توضیحات پیش تر ضبط شده ای برای بازدیدكنندگان ارائه می شود. از این كه بگذریم، وجود بروشور هایی دو زبانه و راهنما های خوش برخورد و مسلط به زبان های خارجی، حداقل شرایط لازم برای پذیرایی آبرومندانه از مهمانان خارجی و جذب تعداد بیشتر آنهاست.
جلو سفره خانه طبقه دوم نوشته شده آخرین مهمانی كه در این محل از او پذیرایی شده، جیمی كارتر بوده است اما معتضد، نظر دیگری دارد. او می گوید كه از كارتر در نیاوران پذیرایی شد و نه در سعدآباد. یعنی در سعدآباد، تاریخ تحریف شده است؟!
قرار بود یك روز شاد در سعدآباد رقم بخورد اما دیدن بعضی از چیز ها دمار از روزگارت در می آورد و تازه پی می بری حرف صالحی چقدر درست بوده است. او می گفت كه كاخ موزه در كشور ما، یك چیز درجه دو محسوب می شود و هیچ وقت تلاش نشده است كه بومی اش كنیم؛ یك نمونه وارداتی كه به چشم غریبه به آن نگاه می كنیم و با آن ارتباط نمی گیریم. شاید برای همین است كه سعدآباد در شمال تهران بین انبوهی از خانه ها گم شده است و كاخ موزه گلستان در میدان ارگ پشت ساختمان های اداری، پنهان.

وبگردی
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    خوراک شترمرغ با سبزیجات اضافه
    وقتی با وجود علاقه زیادی که به گوشت قرمز دارید به هر دلیلی نمی توانید از آن استفاده کنید،گوشت شترمرغ پیشنهاد خوبی است