جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ / Friday, 14 December, 2018

امام موسی صدر


امام موسی صدر
روز ۹ شهریور ۱۳۵۷ امام موسی صدر عالم بزرگ اسلامی و رهبر مبارز شیعیان لبنان در پایان یك سفر چند روزه به كشور لیبی به طور غیر منتظره‌ای ناپدید گردید.
امام موسی صدر كه مبارزه سختی را علیه صهیونیسم جهانی بنیان نهاده بود در ۲۴ اسفند ۱۳۱۷ در شهر قم و در یكی از خانواده‌های علم و اجتهاد به دنیا آمد.
خاندان صدر یكی از خانواده‌های بزرگ روحانی شیعه است و آیت‌الله شهید سید محمد باقر نیز كه توسط رژیم عراق به شهادت رسید از همین خاندان برخاسته است. امام موسی صدر تحصیلات علوم دینی را در شهر قم به اتمام رساند و پس از آن در رشته حقوق از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شد. در سال ۱۳۳۸ به دعوت سیدعبدالحسین شرف‌الدین پیشوای شیعیان لبنان به این كشور عزیمت كرد و پس از شرف‌الدین به توصیه ایشان مسئولیت رهبری شیعیان لبنان به عهده امام موسی صدر گذارده شد.
امام موسی صدر همراه با كار فرهنگی و حركت فقرزدایی از جامعه مسلمانان لبنان به ایجاد تشكیلات اسلامی برای احقاق حق مسلمانان و مبارزه مؤثر با صهیونیسم نیز اقدام نمود. مجلس عالی شیعیان لبنان، حركت المحرومین و ... از تشكیلاتی بود كه با همت ایشان ایجاد گردید.
امام موسی صدر در مدت ۲۰ سال كه در لبنان اقامت داشت تلاشهای فراوانی در جهت ارتقاء كمی و كیفی رفاه شیعیان و تقویت دین و اعتقادات و اخلاقیات آنان به عمل آورد. با برنامه‌ریزیهای وی و حمایت اكثریت جوانان شیعه لبنان مشاغل متعددی بوجود آمد و بسیاری از زنان و مردان لبنان در آموزشگاهها، مراكز فنی و حرفه ای كارگاهها و مدارس مشغول كار و تحصیل شدند. وی در این مدت نقش مؤثری در متشكل ساختن شیعیان لبنان ایفا كرد.
امام موسی صدر به شیعیان ‌آموخت كه هرگونه داد وستدی با صهیونیستها حرام می‌باشد. او سازمان نظامی امل را با هدف دفاع از جنوب لبنان در برابر تعرضات صهیونیستها بوجود آورد.
وی بانی مبارزه مردمی با نظام طائفه‌گری بود و عامل مؤثری در مقابله با سلطه‌خواهی اقلیت مارونی بر كشور اسلامی لبنان به شمار می‌آمد. امام موسی صدر یك ماه قبل از هجرت تاریخی امام خمینی به پاریس طی مقاله‌ای در روزنامه لوموند از انقلاب اسلامی ایران به عنوان ادامه حركت انبیاء الهی یاد كرد و امام خمینی را بعنوان یگانه رهبر بزرگ انقلاب به دنیای اسلام معرفی نمود.
او به دنبال تلاش و اقدامات فراوان و مؤثر علیه صهیونیسم سرانجام در شهریور سال ۱۳۵۷ پس از سفر به الجزیره و مذاكره با مقامات آن كشور وارد لیبی شد و پس از ۵ روز اقامت در لیبی خبر ناپدید شدنش اعلام گردید. با این حال، دولت لیبی همواره نقش خود را در ربودن امام موسی صدر انكار كرده است.
امام موسی صدر برای شیعیان لبنان یك ناجی بزرگ بود و علما و چهره‌های برجسته لبنان اعم از شیعه و سنی او را یاری بزرگ برای خود می‌دانستند.


منبع : موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی

مطالب مرتبط

محمد ولی خان خلعت بری سپهسالار اعظم

محمد ولی خان خلعت بری در سال ۱۲۶۴ ه ق در خرم آباد تنكابن متولد شد. وی پس از تحصیلات معمول آن زمان وارد خدمات نظامی شد و در خدمات نظامی بسیار جسور و بی باك بود به طوری كه در كلیه جنگ ها هرگز قدمی به عقب برنداشت. جسارت و شهامت وی نه تنها در امورات جنگ بود بلكه در زندگی روزمره نیز با تندخویی، كم حوصلگی و عصبانیتی عجین بود. خلعت بری به سرعت بر اثر لیاقت، نردبان ترقی را پیمود و به لقب «سردار اكرم» دست یافت و با این لقب در گیلان و تنكابن حكومت كرد. زمانی كه انقلاب مشروطیت وزیدن گرفت وی در زمره یكی از درباریان بنام بود. پس از ترور میرزا اتابك توسط عباس آقا تبریزی كه از مجاهدین بود این حادثه بازتاب وسیعی در میان مردم داشت و مشروطه طلبان را شاد كرد و باعث ترس و هراس شاه گردید و در نتیجه درباریان مشهور با مشروطه طلبان همدلی كرده و انجمنی را به ریاست پسر ظل السلطان تشكیل داده و متعاقب آن روزی در خانه علاء الدوله جمع و نامه ای به محمدعلی شاه نوشتند و از آنجایی كه خلعت بری نیز آن را امضا كرده بود لذا از همین زمان وی به مشروطه طلبان متمایل شد. در شرایطی كه تركمن ها در جهت اخلال برای حكومت مشروطه دست به شورش زده و به تاخت و تاز مشغول بودند، تمامی چشم ها به سوی محمد ولی خان سپهدار دوخته شده بود و از وی خواستند كه به دفع این فتنه اقدام نماید. تركمن ها سركوب شدند و اموال غارت شده به صاحبان اصلی بازگردانده شد. وی در تنكابن مجلسی را به نام مجلس شورا راه اندازی كرد و از پرداخت مالیات به محمدعلی شاه خودداری كرد و پرچم آزادی خواهی را برافراشت. همزمان با تحولات فوق، سفارتخانه های انگلیس و روسیه كه رابط میان محمدعلی شاه و مجاهدین بودند تلاش داشتند از یك طرف از ورود مجاهدین به تهران جلوگیری كرده و از سوی دیگر محمدعلی شاه را وادار كنند تا مجدداً اعلام مشروطیت نماید. این دو كشور نمایندگانی به نزد محمد ولی خان و سردار اسعد فرستادند اما چون هیچ یك به شاه اعتماد نداشتند بر تصمیم خود در جهت احیای مشروطیت تاكید كردند كه پاسخ قاطع ولی خان به نامه سفارت روسیه نشان داد كه وی بر مواضع خود استوار باقی خواهد ماند. حركت وی از طرف قزوین به سوی تهران موجب رعب و وحشت محافل درباری و مستبدین می شود. تلاش سفارتخانه های روسیه و انگلیس برای ممانعت ورود وی به تهران ادامه می یابد اما مذاكرات بار دیگر بی ثمر می ماند. با ورود مجاهدین به تهران، محمدعلی شاه مجلس را به توپ بسته اما لیاخوف روسی كه فرماندهی قشون شاه را برعهده داشت دست از مقاومت كشید و خود را در اختیار سپهدار گذاشت. با فتح تهران به دست مجاهدین كمیته ای متشكل از ملیون محمد ولی خان سپهدار را به سمت وزیر جنگ در دولت موقت تعیین كرد.
شورای عالی چند نفر از مستبدین و طرفداران محمدعلی شاه را به جرم خیانت محاكمه و محكوم به مرگ كرد. وی در چند نوبت عهده دار پست ریاست وزرا بود و به سپهسالار اعظمی كه بزرگترین مناصب دولت آن زمان بود نائل آمد. وی در سال ۱۳۴۴ ه ق به دلیل بدهی به بانك استقراض روس و این كه تمام اموال آن بانك به دولت واگذار شده بود و دولت هم در جهت وصول بدهی سپهسالار وی را تحت فشار قرار می داد و چون قادر نبود قروض خود را پرداخت نماید اقدام به خودكشی كرد.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».