چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 23 May, 2018

سوره مبارکه " تین"


سوره مبارکه " تین"
این سوره در مكه نازل شده و دارای ۸ آیه می باشد:
بسم الله الرحمن الرحیم
والتین و الزیتون۱ و طور سینین۲ و هذا البلدالأمین۳ لقد خلقنا الإنسان فی أحسن تقویم۴ ثم رددناه أسفل سافلین۵ إلا الذین آمنوا و عملواالصالحات فلهم اجرغیرممنون۶ فما یكذبك بعد بالدین۷ ألیس الله بأحكم الحاكمین۸.
محتوای سوره
این سوره بر محور آفرینش زیبای انسان و مراحل تكامل و انحطاط او دور میزند و این مطلب با سوگندهای پرمعنایی در آغاز سوره شروع شده است و بعد از شمردن عوامل پیروزی و نجات انسان سرانجام با تأكید بر مسأله معاد و حاكمیت خداوند پایان می گیرد.
تفسیر:
ما انسان را در بهترین صورت آفریدیم
در آغاز این سوره نیز به چهار سوگند پرمعنی برخورد می كنیم كه مقدمه، برای بیان معنی پراهمیتی است، می فرماید:
والتین والزیتون. قسم به تین و زیتون
و طور سینین. و سوگند به طورسینین
و هذا البلد الأمین. و سوگند به این شهر امن و امان
" تین" در لغت به معنی انجیر و زیتون همان زیتون معروف است كه ماده روغنی مفیدی از آن می گیرند. در اینكه آیا منظور سوگند به همین دو میوه است یا چیز دیگر، مفسران نظرات مختلفی دارند:در حالی كه بعضی آن را اشاره به همان دو میوه معروف می دانند كه خواص غذایی و درمانی فوق العاده زیادی دارد، بعضی دیگر معتقدند كه منظور از آن در كوهی است كه شهر" دمشق" و " بیت المقدس" بر آنها قرار گرفته چرا كه این دو محل سرزمین قیام بسیاری از پیامبران بزرگ خدا است و این دو قسم با سوگندهای سوم و چهارم كه از سرزمینهای مقدسی یاد می كند هماهنگ است.بعضی نیز گفته اند نامگذاری این دو كوه بنام" تین" و " زیتون" به خاطر این است كه بر یكی از آنها درختان انجیر می روید و بر دیگری درختان زیتون.
منظور از طورسینین همان" طور سینا" است كه مفسران آن را اشاره به كوه" طور" معروف كه در صحرای سینا است دانسته اند و در آنجا درختان پربار زیتون وجود دارد.
" سینا" را به معنی كوه پربركت یا پردرخت یا زیبا می دانند و همان كوهی است كه موسی علیه السلام به هنگام مناجات به آنجا می رفت.
و اما هذا البلد الأمین اشاره به سرزمین مكه است. سرزمینی كه حتی در زمان جاهلیت، به عنوان منطقه امن و حرم خدا شمرده می شد و كسی در آن جا حق تعرض به دیگری را نداشت. این سرزمین در اسلام اهمیت زیادی دارد. نه تنها انسانها بلكه حیوانات و پرندگان و درختان آن نیز از امنیت خاصی برخوردار هستند. این نكته نیز قابل دقت است كه واژه تین در قرآن مجید تنها در اینجا ذكر شده درحالی كه كلمه زیتون ۶ بار در قرآن آمده و یك بار هم به آن اشاره شده، در آنجا كه می فرماید:
و شجرهٔ تخرج من طور سینا تنبت بالدهن و صبغ للاكلین: و درختی كه از طور سینا می روید و از آن روغن و غذایی برای خورندگان فراهم می گردد.(مؤمنون-۲۰)
از خواص انجیر
انجیر دارای ارزش غذایی فراوانی است و لقمه ای است مغذی و مقوی برای هر سن و سالی و خالی از پوست و هسته و زوائد. كارشناسان امور تغذیه می گویند:
از انجیر می توان به عنوان قند طبیعی برای كودكان استفاده نمود. ورزشكاران و نیز آنها كه دچار ضعف یا پیری هستند می توانند از انجیر برای تغذیه خود استفاده كنند.
می گویند" افلاطون" به قدری انجیر را دوست می داشت كه بعضی آن را دوست فیلسوفان نامیده اند.
" سقراط" انجیر را جذب كننده مواد نافع و دفع كننده ضرر می دانسته است.
" جالینوس" رژیم مخصوصی از انجیر برای پهلوانان تنظیم كرده بود. به پهلوانان روم و یونان قدیم نیز انجیر داده می شد. كارشناسان می گویند: انجیر سرشار است از ویتامین های مختلف و قند. و در بسیاری از بیماریها از آن به عنوان یك دارو می توان استفاده كرد مخصوصاً هرگاه انجیر و عسل را به طور مساوی مخلوط كنند برای زخم معده بسیار مفید است.
خوردن انجیر خشك، باعث تقویت حافظه می شود و به علت وجود عناصر معدنی در انجیر كه سبب تعادل قوای بدن و خون می گردد، انجیر را غذای هر سن و شرایطی، معرفی كرده اند.
در حدیثی از امام رضا علیه السلام آمده است:" انجیر بوی دهان را می برد. لثه ها و استخوانها را محكم می كند، مو را می رویاند، درد را برطرف می سازد و با وجود آن، نیاز به دارو نیست و نیز فرمود: انجیر شبیه ترین میوه ها به میوه بهشتی است.
●از خواص زیتون
دانشمندان بزرگی كه سالیان دراز از عمر خود را در راه مطالعه خواص گوناگون میوه ها صرف كرده اند برای زیتون و روغن آن اهمیت فوق العاده و زیادی قائل هستند و معتقدند كسانی كه می خواهند همواره سالم باشند باید از این اكسیرحیاتی استفاده كنند.روغن زیتون دوست صمیمی كبد آدمی و برای رفع عوارض كلیه ها و سنگهای صفراوی و قولنج های كلیوی و كبدی و رفع یبوست بسیار مؤثر است.
به همین دلیل از درخت زیتون به عنوان" شجره مباركه" در قرآن یاد شده است.
روغن زیتون نیز سرشار از انواع ویتامین ها است و دارای فسفر و گوگرد و كلسیم و آهن و پتاسیم و منگنز است داروهایی كه از روغن زیتون و سیر تهیه می شوند برای انواع دردهای رماتیسمی مفید است. سنگهای كیسه صفرا به وسیله خوردن روغن زیتون از بین می روند.
در حدیثی از حضرت علی علیه السلام می خوانیم:" خانه ای كه در آن از سركه و روغن زیتون به عنوان نان خورش استفاده می كنند هرگز خالی از غذا نمی شود و این غذای پیامبران است.
امام رضا علیه السلام نیز در این باره فرموده اند:" روغن زیتون غذای خوبی است، دهان را خوشبو و بلغم را برطرف می سازد رنگ صورت را صفا و طراوت می بخشد. اعصاب را تقویت كرده، بیماری و درد و ضعف را از میان می برد و آتش خشم را فرو می نشاند."
این بحث را با حدیثی از پیامبراكرم(ص) پایان می دهیم. ایشان فرمودند:
" روغن زیتون را بخورید و بدن را با آن چرب كنید كه از درخت مباركی است."
بعد از ذكر این قسمتهای پرمحتوای چهارگانه، به جواب قسم پرداخته، چنین می فرماید:
لقد خلقنا الإنسان فی أحسن تقویم: مسلماً ما انسان را در بهترین شكل و نظام آفریدیم.
" تقویم" به معنی درآوردن چیزی به صورت مناسب و نظام معتدل و كیفیت شایسته است. و گستردگی مفهوم آن اشاره به این است كه خداوند انسان را از هر نظر موزون وشایسته آفرید. هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی و عقلی. چرا كه هر گونه استعدادی را در وجود او قرار داده و به انسان عظمت و كرامت بخشیده، همان انسانی كه بعد از اتمام خلقتش می فرماید:
فتبارك الله احسن الخالقین: پس بزرگ است خدایی كه بهترین خلق كننده گان است.
ولی همین انسان با تمام این امتیازات اگر از مسیر حق منحرف گردد چنان سقوط می كند كه به اسفل السافلین كشیده می شود. لذا در آیه بعد می فرماید:
ثم رددناه أسفل سافلین: سپس ما او را به پایین ترین مراحل بازگرداندیم.
می گویند همیشه در كنار كوههای بلند، دره های عمیق وجود دارد. و در برابر آن قوس صعودی تكامل انسان قوس نزولی وحشتناكی دیده می شود. چرا چنین نباشد در حالی كه انسان موجودی است سرشار از استعداد كه اگر در راه درست از آن استفاده كند بر بالاترین قله افتخار قرار می گیرد و اگر این همه هوش و استعداد را در مسیر فساد به كار اندازد بزرگترین مفسده را می آفریند و طبیعی است كه به اسفل السافلین كشیده شود.
اما در آیه بعد می فرماید:
الا الذین آمنوا و عملواالصالحات فلهم اجر غیرممنون: مگر كسانی كه ایمان آورده اند و اعمال صالح انجام داده اند كه برای آنها پاداشی است قطع نشدنی.
ممنون از ماده" من" دراینجا به معنای قطع یا نقص است. بنابراین غیرممنون اشاره به پاداشی دائمی و خالی از هرگونه نقص است.
در آیه بعد این انسان ناسپاس را مخاطب قرار داده و می فرماید:
فما یكذبك بعد بالدین: چه چیز سبب می شود كه تو بعد از این همه دلائل روز جزا را تكذیب كنی؟!
ساختمان وجود تو از یك سو، و ساختمان این جهان پهناور از سوی دیگر نشان می دهد كه زندگی چند روزه دنیا نمی تواند هدف نهایی آفرینش تو و این جهان بزرگ باشد. اینها همه مقدمه ای است برای جهانی وسیع تر و كامل تر. عالم، گیاهان پیوسته و در هر سال منظره مرگ و حیات مجدد را در برابر چشم انسان مجسم می سازند. و آفرینش های پی در پی دوران جنینی هر كدام معاد و حیات مجردی محسوب می شود. با این همه چگونه انسان روز جزا را انكار می كند؟!
از آنچه بیان شد، روشن می شود منظور از دین در این جا آیین و شریعت نیست بلكه همان جزا و روز جزا است.
آیه بعد هم، گواه بر این معنی است. چنانكه می فرماید:
ألیس الله بأحكم الحاكمین: آیا خداوند بهترین حكم كننده گان و داوران نیست؟!
در حدیثی آمده است: زمانی كه پیامبر(ص) سوره تین را تلاوت می فرمود وقتی به این آیه می رسید، می فرمود:
بلی و أنا علی ذلك من الشاهدین: آری خداوند أحكم الحاكمین است و من بر این امر گواهم.

منبع:تفسیر نمونه، ج۲۷

منبع : تبیان

مطالب مرتبط

قرآنی شویم

قرآنی شویم
ماه مبارک رمضان که ماه مهمانی خدا و ماه نزول قرآن، ماه در بردارنده شب های عظیم و مبارک قدر و ماه بهار قرآن است، فرصت بی بدیلی برای پرداختن به قرآن است.
قرآن کتابی است که در تمام شئون انسان؛ از مبدأ و معاد و خلق و ایجاد، در باره فضایل اخلاقی و عمومی‌انسان نظر دارد، قوانین اجتماعی و فردی حاکم بر نوع انسان را به وضوح بیان کرده و هیچ مطلب کوچک و بزرگی از نظرش مخفی نمانده است.
متأسفانه باید این واقعیت تلخ را بپذیریم که هنوز توجه به قرآن در جامعه ما یک امر عمومی‌نشده و قرآن همچنان در مهجوریت است. این کتاب مقدس برای ما به کتابی تبدیل شده که تنها در بعضی اماکن یا مراسم چون سر سفره عقد، مراسم عزا، موقع سفر، اسباب کشی، استخاره و...استفاده می‌شود؛
در حالی که در حدیثی امام صادق(علیه السلام)فرمودند: «القرآن عهدالله الی خلقه فقد ینبغی للمرء المسلم أن ینظر فی عهده و أن یقرأمنه فی کلّ یوم خمسین آیهٔ؛ قرآن پیمان خداوند با خلقش است. پس شایسته است مسلمان در این پیمان [نامه] نگاه کند و هر روز ۵۰ آیه بخواند.»
● مهجوریت قرآن
بدیهی است که سفارش به تلاوت قرآن به جهت درک مفاهیم آن و عمل به آیات الهی است. اگرچه در بعضی موارد به قرآن مراجعه و از آن استفاده می‌کنیم اما این استفاده تنها به قرائت و یا حفظ آن برای ثواب و پاداش قرائت و حفظ محدود می‌شود و لذا تأثیری که باید، از قرآن دریافت نمی‌کنیم و عمده تلاش ما مصروف ظواهر آن از جمله قواعد تجوید و لحن زیبا می‌شود.
حال آن که قرآن بنابر آیات و احادیث « ریسمان الهی» است، هم چنان که رسول اعظم(ص) فرمودند: «قرآن ریسمان خدا و نور آشکار و شفای سودمند و نگاه دارنده برای کسی است که به آن تمسک جوید و رهایی است برای کسی که از آن پیروی کند.»
در گامی‌فراتر از این، عده‌ای از ما قرآن را می‌خوانیم و تا حدودی نیز به معنای آیات توجه می‌کنیم، اما گویا حقایق آن را باور نداریم و در زندگی خود پیاده نمی‌کنیم و این حقایق از حد شعار و حرف فراتر نمی‌رود.
از این رو به هنگام عمل، طبق آن رفتار نکرده بلکه طبق باورهای قبلی خود که چیز دیگری است عمل می‌کنیم. به عبارت دیگر قرآن برنامه عملی زندگی ما نیست درحالی که قرآن عهدنامه الهی و برنامه عمل انسان است. گاه حتی قدم از این نیز فراتر نهاده و نمی‌گذاریم که قرآن خود حرف بزند. گاهی به قرآن مراجعه می‌کنیم و با بضاعت‌اندکی که در فهم زبان عربی داریم، هر چه فهمیدیم به قرآن نسبت می‌دهیم.
● راهکارهای قرآنی شدن و وظایف ما
به راستی برای قرآنی شدن چه باید کرد؟ به برخی از این راهکارها اشاره می‌کنیم:
۱) خواندن قرآن تا آنجا که ممکن است :برای قرآنی شدن و عمل کردن به وظیفه‌ای که در قبال این کتاب الهی داریم ابتدا باید تا می‌توانیم قرآن تلاوت کنیم «فَاقرو ا ما تَیَسَّرَ مِنَ القُرءانِ؛(مزمل/۲۰) پس به‌اندازه‌ای که برای شما ممکن است از قرآن تلاوت کنید.» قرآن در دو بُعد لفظی و معنوی ویژگی‌هایی منحصر به فردی دارد.
در بعد لفظی که در آن مقوله زیبایی مطرح است و از آن به فصاحت و بلاغت ـ در حدّ اعجاز ـ تعبیر می‌شود، به گونه‌ای است که تقلیدناپذیر و انکارناپذیر بوده و کاملا گویای این است که منبع آن جدای از فکر بشری و حتی پیامبر(ص)بوده است.
۲ ) خواندن قرآن با تدبر و ادا کردن حق آن: در کتاب «کنزالعمال» متقی‌هندی به نقل از تورات آمده است که خداوند فرمود: «ای بنده من! آیا از من خجالت نمی‌کشی وقتی نامه یکی از دوستانت به تو می‌رسد و تو در راه و در حرکتی، به کناری می‌روی و به خاطر آن می‌نشینی و آن را می‌خوانی و در تک تک حروف آن تفکر و تدبّر می‌کنی که مبادا مطلبی از آن را از دست بدهی، درحالی که این کتاب من است که من به سوی تو فرستاده ام، ببین چه مطالبی برای تو آورده ام؟ چندبار در آن تکرار کردم که تأمل و درنگ کنی؟ سپس تو از آن رویگردان شدی.‌ای بنده من! آیا من نزد تو از دوستت کمتر و بی مقدارترم؟ دوستت نزد تو می‌نشیند و تو با تمام رویت به او اقبال می‌کنی و با تمام وجودت به سخنش گوش می‌دهی و اگر کسی سخنی بگوید یا شخصی بخواهد تو را از سخن او به خودش مشغول کند به او اشاره می‌کنی که ساکت شود، در حالی که من به تو رو آورده ام و باتو سخن می‌گویم و تو با قلبت از من اعراض می‌کنی و مرا نزد خویش بی ارزش‌تر از دوستت قرار می‌دهی.»
یکی از روش‌ها برای خواندن قرآن با تأنی،‌ترتیل قرآن است؛ زیرا از مزیت‌های‌ترتیل، خواندن قرآن، دقت در معانی آیات و تدبر و تفکر در آن‌هاست. تلاوت با ‌ترتیل، سنتی است که هنگام نزول آیات بر پیامبر(ص) به کار بسته شده: «ورَتَّلنـهُ‌ترتیلا». آری، تلاوت قرآن صرفاً اصرار بر الفاظ و مخارج حروف و... نیست، بلکه تلاوت حقیقی قرآن، خواندن آیات آن و آگاهی به دقایقش و التزام عملی به مضامین آن است؛ هم چنان که خداوند می‌فرماید: « کسانی که کتاب [آسمانی] به آنان داده‌ایم و آن را چنان که باید می‌خوانند، ایشانند که بدان‌ایمان دارند...»(بقره/۲۱)
۳) مس قرآن با طهارت :خداوند در قرآن می‌فرماید: «لا یَمَسُّهُ اِلاَّالمُطَهَّرون؛(واقعه/۷۹) جز پاک شدگان بر آن دست نزنند.» مراد از طهارت در این آیه شریفه تنها طهارت ظاهری نیست، بلکه طهارت باطنی و قلبی و ذهنی را نیز شامل می‌شود.
امام‌خمینی(ره)در برداشتی از این آیه شریفه فرمودند: «چون قلب را از کثافات خالی کرد مهیا برای ذکر خدا و قرائت کتاب خدا شود و تا قذارات و کثافات عالم طبیعت در آن است استفادات از ذکر و قرآن شریف میسور نشود،... پس از آن که دل را برای ذکر خدا و قرآن شریف مهیا نمود آیات توحید و اذکار شریفه توحید و تنزیه را با حضور قلب و حال طهارت تلقین قلب کند، به این معنی که قلب را چون طفلی فرض کند که زبان ندارد و می‌خواهد او را به زبان آورد، چنانچه آنجا یک کلمه را تکرار کند و به دهان طفل گذارد تا او یاد بگیرد. همین طور کلمه توحید را با طمأنینه و حضور قلب باید انسان تلقین قلب کند و به دل بخواند تا زبان قلب باز شود.»
۴ ) ایمان آوردن به حقیقت، راستی و درستی قرآن :آنچه زمینه‌ایمان به قرآن و حقیقت اسلام را در دل و جان انسان‌ها فراهم می‌کند، شناخت قرآن است.
انسان چیزی را باور می‌کند که به درستی آن واقف شود، هم چنان که خداوند در قرآن می‌فرماید: «‌ای کسانی که‌ایمان آورده‌اید! به خدا و پیامبر او و کتابی که بر پیامبرش فرو فرستاد و کتاب‌هایی که قبلا نازل کرده، بگروید و هر کس به خدا و فرشتگان او و کتاب‌ها و پیامبرانش و روز بازپسین کفر ورزد، در حقیقت سخت دچار گمراهی شده است.»(نساء/۱۳۶)
امام علی(ع) نیز در این زمینه فرموده‌اند: «همانا خداوند بزرگ کتابی هدایتگر فرستاد. نیکی و بدی و خیر و شر را آشکارا در آن بیان فرمود. پس راه نیکی در پیش گیرید که هدایت شوید و از شر و بدی پرهیز کنید تا در راه راست قرار گیرید.»
۵) پیروی از فرمان‌های قرآن :خداوند در قرآن شریف، پیروان خود را خوش فرجام و رستگار معرفی کرده است: «فَالَّذینَ ءامَنوا بِهِ وعَزَّروهُ ونَصَروهُ واتَّبَعوا النّورَ الَّذی اُنزِلَ مَعَهُ اُولئکَ هُمُ المُفلِحون؛(اعراف/۱۵۷) آنان که به پیامبر(ص)‌ایمان آوردند و حمایتش کردند و از نوری که به او نازل شده (قرآن) پیروی کردند، آنان رستگارانند.»(اعراف/۱۵۷)
رستگاران همان‌هایی هستند که با پیروی از دستورهای قرآن و پرهیزگاری، خود را مورد رحمت خداوند قرار داده‌اند. امام علی(ع)در مقام امر به پیروی از قرآن فرمودند: «بر شما باد عمل کردن به قرآن که ریسمان محکم الهی و نور آشکار و درمانی سودمند است که تشنگی را فرو نشاند، نگهدارنده کسی است که به آن تمسک جوید و نجات دهنده آن کس است که به آن چنگ آویزد، کجی ندارد تا راست شود و گرایش به باطل ندارد تا از آن بازگردانده شود و تکرار و شنیدن پیاپی آیاتش کهنه اش نمی‌سازد و گوش از شنیدن آن خسته نمی‌شود. کسی که با قرآن سخن بگوید راست گفته و هر کس بدان عمل کند، پیشتاز است.»
۶) امام قرار دادن قرآن در زندگی: خداوند قرآن را میزان سنجش قرار داده و فرموده است: «..وهـذا کِتـبٌ مُصَدِّقٌ لِسانـًا عَرَبیـًّا لِیُنذِرَ الَّذینَ ظَـلَموا وبُشری لِلمُحسِنین؛(احقاف/۱۲) و این (قرآن) کتابی است به زبان عربی که تصدیق کننده [آن]است تا کسانی را که ستم کرده‌اند، بیم دهد و برای نیکوکاران بشارتی باشد.»
امام علی(ع) در خطبه‌ای در شهر کوفه بهترین بنده خدا و الگوی انسان کامل را معرفی فرمودند. در بخشی از این خطبه آمده است: «و اختیار خود را به قرآن سپرده و قرآن را امام و پیشوای خود قرار داده است؛ هرجا که قرآن بار‌اندازد، فرود ‌آید و هرجا که قرآن جای گیرد، مسکن گزیند.»
امام و پیشوا قرار دادن قرآن در تمام مراحل زندگی یعنی این که خود را بر قرآن عرضه کنیم و آن را میزان سنجش خود قرار دهیم همچون مأمومی‌که با امام جماعت نماز می‌خواند. امام خمینی(ره) در «آداب الصلوه» در این‌باره می‌فرماید: «وظیفه سالک الی الله آن است که خود را به قرآن شریف عرضه دارد و چنانچه میزان در تشخیص صحت و عدم صحت و اعتبار و عدم اعتبار حدیث آن است که آن را به کتاب خدا عرضه دارند و آنچه مخالف آن باشد باطل و زخرف شمارند... و هم چنین جمیع معارف و احوال قلوب و اعمال باطن و ظاهر خود را باید با کتاب خدا تطبیق کند و عرضه دارد تا به حقیقت قرآن متحقق گردد و قرآن صورت باطنی او شود.»

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!