پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ / Thursday, 22 March, 2018

پیشوای صادق


پیشوای صادق
در دوران مبارزه با رژیم ستم شاهی و در زمانی كه رهبری جامعه؛ مهمترین مساله نهضت اسلامی بود؛ رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت ‏آیهٔ الله خامنه‏ای (دامت ‏بركاته) چند سخنرانی درباره تحلیل ‏زندگانی امام ششم(ع) ایراد كرد كه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، تحت عنوان «پیشوای صادق(ع‏)» توسط انتشارات سید جمال منتشرگردید. تاریخ دقیق انجام سخنرانی معلوم نیست ولی بین سالهای‏۴۵ تا۵۰ شمسی بوده و در بین سال های ‏۵۸ تا ۶۰ شمسی منتشر شده است. در هر حال محتوای كتاب هرچند مختصر است، اما یكی از بهترین تحلیل‏های سیاسی ‏درباره عملكرد امام صادق(ع) به شمار میآید. مباحث این اثر وزین با رعایت امانت و براساس ترتیب و نظم كتاب به طور خلاصه عبارت ‏از چند نكته ذیل است:
۱- دو قضاوت درباره امام صادق(ع) دربین مردم وجود دارد كه ‏هر دو محل تأمل است. قضاوت اول حمایت ‏آمیز است: آن امام بزرگ، فرصتی طلایی برای تعلیم و تربیت ‏به دست آورد و چنان غرق در نشرعلم و دین شد كه نتوانست ‏به فریضه امر به معروف و نهی از منكرعمل كند و ناچار شد در مقابل حكام ظلم و جور به مدح و ستایش وتملق بپردازد!
قضاوت دوم اعتراض‏آمیز است: او در زمانی كه ظلم و جنایت از در و دیوار می‏بارید، ره عافیت در پیش گرفت و از رسالت‏انسانی یك رهبر غفلت ورزید و به درس و بحث دل خوش كرد! در حالی ‏كه شیعیانش گرفتار تعقیب و زندان و شكنجه و تبعید و قتل و غارت‏ بودند!
۲- هیچ یك از آن دو قضاوت، پایه و مایه استوار و صحیحی ندارد. هردو قضاوت براساس چند روایت مجعول شكل گرفته است كه دقت درمحتوای آن، ساختگی بودن آن را آشكار می‏سازد، زیرا ساحت رفیع ‏امامت ‏بسی پاكتر و والاتر از آن است كه آلوده به تملق و ستایش ‏، آن هم نسبت ‏به طاغوت‏ها و ستمگران گردد. علاوه برآن كه ‏برخی از این روایات، اساساً سند ندارد.
۳- در برخی از روایات مذكور كه سندی برای آن ذكر شده، راوی‏ شخصی است ‏به نام «ربیع حاجب». «ربیع» كیست؟ ربیع آجودان مخصوص ‏منصور خلیفه عباسی و به تعبیر آن روز حاجب او بود. او نزدیك ‏ترین و مورد اعتماد ترین شخص در دستگاه منصور بود و در سال‏۱۵۳ هجری به مقام وزارت نیز رسید و تا آخر زندگی منصور (سال‏۱۵۸ هجری) در پست وزارت باقی ماند. شگفت آور است كه عاقلی، سخن ‏نزدیك ترین یار خلیفه را درباره ذلت و تضرع دشمن خلیفه، بی‏هیچ ‏تحقیق و جستجویی بپذیرد!
۴- قضاوت دوم (قضاوت اعتراض‏آمیز) سخنی است ‏شبیه داوری‏های شرق‏ شناسان كه غالباً آلوده به غرض یا برخاسته از جهل و بی‏ خبری و مبتنی بر بینش مادی و الحادی است‏ ، مانند قضاوت خاورشناس یهودی، «فیلیپ حتی» درباره صلح امام حسن(ع) و قضاوت خاورشناس ماركسیست؛ پطروشفسكی درباره بعثت رسول اكرم(ص).
۵- نظریه و داوری صحیح درباره امام صادق(ع) و سایر امامان‏علیهم السلام ، قضاوت سومی است كه با تحقیق درمنابع و مآخذ ودقت در آن به دست می‏آید و آن این است: امامان شیعه، همانند خود پیامبر(ص) هدفی‏ جز این نداشتند كه نظام عادلانه اسلامی را با همان ‏ویژگی‏ها و اهدافی كه قرآن روشن كرده ، ایجاد كرده و یا استمراربخشند. زیرا امامت، تداوم نبوت است. براین اساس، برنامه عمومی‏ امامان علیهم السلام دو بخش اساسی و انفكاك ‏ناپذیر داشت:
الف) تبیین ایدئولوژی اسلام.
ب) تامین قدرت اجرایی و اجتماعی.
۶- امامت را از نظر تاریخی به چهار دوره می توان تقسیم كرد:
الف) سكوت.
ب) قدرت.
ج) شهادت.
د) جهادی دیگر.
دوره اول از رحلت رسول اكرم(ص) شروع شد و با آغاز حكومت‏ امیرالمؤمنین(ع) پایان یافت.
دوره دوم؛ دوره حكومت امام علی(ع) و امام حسن مجتبی(ع) است.
دوره ‏سوم عبارت از بیست ‏سال میانه صلح امام حسن(ع) (سال ۴۱ هجری) و شهادت امام حسین(ع) (سال ۶۱ هجری) است.
دوره چهارم؛ بعد ازشهادت سیدالشهداء(ع) تا دو قرن بعد و آغاز غیبت است.
۷- امیرالمؤمنین علی(ع) در دوره اول كه بیست و پنج ‏سال‏ به طول انجامید، برای حفظ اسلام و جلوگیری از اختلاف، نه تنها دست ‏به ‏قیام مسلحانه نزد و در برابر غاصبان حكومت ‏، سكوت كرد ، بلكه از روی كمال علاقه و دلسوزی نسبت‏ به اسلام و جامعه اسلامی،آنان را یاری و در مسائل سیاسی، نظامی و غیره راهنمایی كرد؛ چنانچه مستندات این مطلب در نهج‏البلاغه و كتب تاریخ موجود است.
۸- دوره دوم هرچند بسیار كوتاه و در حدود پنج ‏سال بود، اما یك حكومت صد در صد اسلامی ارائه و حاكم شد و با استقرار عدالت اسلامی ارزش های جاهلی رخت ‏بربست.
۹- در دوره سوم، شیعیان با فعالیت های زیرزمینی و مخفی برای بازگرداندن قدرت به خاندان ‏پیامبراكرم(ص) اهتمام ورزیدند.
۱۰- دوره چهارم، ادامه دوره سوم و با همان روش و البته به‏ صورت برنامه دراز مدت بود. این دوره، هرچند پیروزی‏ها و شكست‏هایی درمراحل مختلف داشت اما در زمینه كار ایدئولوژیك، به ‏پیروزی قطعی رسید. برای آشنایی با زندگی امام صادق(ع) باید این‏ دوره را بیشتر بررسی كنیم.
۱۱- در دوره چهارم امامان شیعه علیهم السلام تلاشی مستمرداشتند تا با فعالیت ایدئولوژیك ومبارزه با تحریف، زمینه احیای‏ حكومت اسلامی و حضور قرآن و سنت را در جامعه فراهم آورند و این‏ انقلابی بزرگ و اساسی بود، شبیه انقلابی كه رسول الله(ص) درجامعه جاهلی پدید آورد و شاید از آن هم مشكل‏تر؛ زیرا تجدید یك ‏انقلاب، گاه از ایجاد آن دشوارتر است.
۱۲- در آغاز دوره چهارم، وضعیت‏ شیعه بنابر روایت امام صادق(ع) چنین بود: «ارتد الناس بعدالحسین(ع) الا ثلثه ابوخالد الكابلی ‏و یحیی بن ام الطویل و جبیربن معطم ثم ان الناس لحقوا و كثروا و كان یحیی بن ام الطویل یدخل مسجد رسول الله(ص) و یقول: كفرنابكم و بدا بیننا و بینكم العداوه و البغضاء.» : پس از شهادت امام حسین(ع) همه منحرف شدند جز سه نفر: ابوخالد كابلی، یحیی بن ام طویل و جبیربن معطم. بعدها دیگران ملحق شدند و شیعیان زیاد گردیدند. یحیی بن ام طویل به مسجد پیامبر(ص) درمدینه وارد می‏شد و خطاب به مردم می‏گفت: ما به شما كافریم و میان ما و شما خصومت و كینه است.
۱۳- امام سجاد(ع) نمی‏توانست‏ به صراحت ‏خود را مستحق خلافت وحكومت اعلام كند. زیرا در آن صورت، خلیفه مقتدری چون عبدالملك ‏بن مروان آن حضرت را پیش از آنكه موفق به انجام رسالتش شود به‏ شهادت می‏رساند و تشكیلات نوپای شیعه ویران میشد.
۱۴- البته درموارد نادری امام سجاد(ع) موضع حقیقی خود را در برابر حاكمان جور آشكار ساخت. اما نه آنچنان كه خود را رویاروی‏ آنان قرار دهد، بلكه تنها برای ثبت در تاریخ؛ مانند نامه‏ای كه‏امام(ع) برای یكی از رجال دینی وابسته به حكومت ‏بنی امیه به ‏نام محمد بن شهاب زهری نوشته‏اند. نامه روشنگر امام زین‏العابدین(ع) در تحف العقول ذكر شده است.
۱۵- امام سجاد(ع) می‏فرمود: درهمه حجاز، دوستداران و علاقمندان‏ ما به بیست نفر نمی‏رسد. هرچند آن حضرت فعالیتی آرام و مخفی‏ داشت اما گاه گاه خود و یارانش مورد آزار و اذیت‏ حكومت وقت ‏قرار می‏گرفتند و خود آن بزرگوار حداقل یك مرتبه با وضعی ‏تاثرانگیز و بسته به غل و زنجیر تحت نظر ماموران بسیار ازمدینه به شام برده شد و بارها مورد تعرض و شكنجه قرار گرفت وسرانجام در سال ۹۵ هجری به وسیله ولید بن عبدالملك خلیفه اموی‏ به شهادت رسید.
۱۶- امام باقر(ع) در مراسم حج‏ و طواف به حاجیان اشاره كرد و به یار رازدارش، فضیل بن یسار گفت: در جاهلیت نیز بدین گونه‏ می‏گردیدند! فرمان آن است كه به سوی ما كوچ كنند و پیوستگی و دوستی خود را به ما بگویند و یاری خویش را برما عرضه كنند. قرآن ‏از قول ابراهیم(ع) می‏گوید: (بارالها!) دلهایی از مردم را مشتاق ‏ایشان كن!
۱۷- یكی از یاران نزدیك امام باقر(ع) به نام جابرجعفی به‏ دستور آن حضرت، كوفی بودن خود را كتمان و وانمود كرد كه از مردم مدینه است و نیز به فرمان آن بزرگوار، خود را به ‏دیوانگی زد و حاكم كوفه كه این وضع را مشاهده كرد گفت: خدا را شكر كه از قتل او معافم ساخت!
۱۸- امام باقر(ع) در برابر حاكم اموی (هشام بن عبدالملك) خطاب ‏به مردم فرمود: «ایهاالناس! این تذهبون؟ و این یرادبكم؟ بناهدی الله اولكم و بنا یختم آخركم، فان كان لكم ملك معجل فان‏ لنا ملكا موجلا و لیس بعد ملكنا ملك، لانا اهل العاقبه یقول الله ‏عزوجل و العاقبه للمتقین.‏» :به كجا می‏روید؟ ای مردم! و چه سرانجامی برای شما درنظرگرفته‏اند؟ به وسیله ما بود كه خدا گذشتگان شما را هدایت كرد و به واسطه‏ ما است كه خدا مُهر پایان بركار شما می‏زند. اگر شما را دولتی ‏مستعجل است، ما را دولتی پاینده خواهد بود و پس از دولت ما كسی ‏را دولتی نخواهد بود. چون ما اهل عاقبتیم كه خدا فرمود عاقبت ‏برای اهل تقواست.
۱۹- ابوحمزه ثمالی گوید: از امام باقر(ع) شنیدم كه می‏گفت: خدا برای این امر (تشكیل حكومت علوی) سال ۷۰ را معین كرده بود. چون‏ حسین(ع) كشته شد خدا بر خاكیان خشم گرفت. پس آن را تا سال ۱۴۰به تاخیر افكند... ما این موعد را برای شما (شیعیان) گفتیم وشما آن را افشا كردید. پس خدا دیگر موعدی را معین نكرد.
ابوحمزه این سخن را برای امام ‏صادق(ع) بیان كرد. آن حضرت فرمود: آری، این چنین بود.
۲۰- امام باقر(ع) به فرزندش امام صادق(ع) دستور داد كه بعد ازشهادت، بخشی از دارایی آن حضرت (۸۰۰ درهم) را در مدت ده سال، صرف عزاداری و گریستن بر ایشان در صحرای منی و در موسم حج ‏بنماید.
۲۱- خطوط اصلی زندگی امام صادق(ع) چنین است:
۱- تبلیغ و تبیین مساله امامت ‏شیعی.
۲- بیان و تبلیغ احكام دین و تفسیر قرآن به روش اهل ‏بیت علیهم‏السلام .
۳- ایجاد تشكیلات سیاسی ایدئولوژیك به صورت مخفی.
۴- هدایت پنهانی جنبش‏های نظامی علویان.
۵- فعالیت ‏سیاسی به صورت بیان توصیه‏ها، گفتارها ونگارش نامه‏ها و ذكر شعرهایی خاص.
۲۲- آمیختگی سه مفهوم «رهبری سیاسی‏» ، «آموزش دینی‏» و«تهذیب روحی‏» در امامت، ناشی از آن است كه اسلام در اصل ،این ‏سه جنبه را از یكدیگر تفكیك نكرده و به عنوان برنامه‏ای چند بعدی بر انسان عرضه كرده است. ‏شیعه عقیده دارد كه‏ امام باید از جانب خدا تعیین شود.
۲۳- كُمیت، شاعر نامدار و یكی از معروفترین ‏چهره‏های شیعی و شهید گرایش های تند علوی، در یكی از چندین قصیده ‏معروف خود در توصیف ائمه اهل ‏بیت علیهم السلام ، آنان را سیاستمدارانی می‏داند كه برخلاف حاكمان مسلط زمان، سرپرستی و زمامداری انسان ها را با چوپانی گوسفندان و چارپایان، یكسان‏ نمی‏سازند.
۲۴- سخن اصلی امام صادق(ع) مانند دیگر امامان شیعه، عبارت ازامامت ‏بود و برای ‏اثبات این واقعیت تاریخی، قاطع ترین مدرك، روایات فراوانی است كه در آن، امام صادق(ع) ادعای امامت را به‏ روشنی و صراحت ‏بیان كرده است.
۲۵- مردی از اهل كوفه به خراسان رفت ومردم را به ولایت جعفربن ‏محمد(ع) دعوت كرد. جمعی پاسخ مثبت گفتند و اطاعت كردند و گروهی ‏سر باز زدند و منكر شدند و فرقه‏ای احتیاط كردند و دست نگه ‏داشتند... یكی از احتیاط كنندگان به مدینه و ملاقات امام ‏صادق(ع) رفت. آن حضرت با لحنی اعتراض‏آمیز فرمود: اگر تو اهل ‏ورع و احتیاط بودی چرا در فلان مكان كه فلان عمل هوس بازانه وشهوانی را انجام می‏دادی احتیاط نكردی؟!
۲۶- فقه جعفری در برابر فقه رسمی آن روزگار، فقط یك اختلاف‏ عقیده ساده نبود، بلكه دو مفهوم انتقادآمیز نیز داشت:
نخست آنكه اثبات می‏كرد دستگاه حكومت از آگاهی دینی بی‏بهره است ‏و نمی‏تواند امور فكری مردم را اداره كند و دیگر آنكه نشان ‏می‏داد تحریف‏های بسیاری در فقه رسمی برای جلب نظر حكام جور نفوذ كرده است و نیز امام صادق(ع) با تفسیر قرآن به روشی غیر از روش‏ عالمان درباری، عملا به معاوضه با حكومت ‏برخاست و تمام تشكیلات‏ مذهبی و فقاهت رسمی را تخطئه كرد.
۲۷- وجود تعابیری چون «باب‏»، «وكیل‏»،«صاحب سر»،«مستودع سر» در روایات امام صادق(ع) و نیز در تاریخ، نشان‏می‏دهد كه آن حضرت تشكیلاتی سیاسی، ایدئولوژیك را به صورت پنهانی ‏هدایت می‏كرد. مثلا محمد بن سنان«باب‏» امام صادق(ع) و زراره و برید و محمد بن مسلم و ابوبصیر، «مستودع سر» آن حضرت و معلی ‏بن خنیس، وكیل آن بزرگوار بود.


منبع : تبیان

مطالب مرتبط

فاطمه ، فاطمه است

فاطمه ، فاطمه است
● فاطمه (س) در كلام دكتر علی شریعتی
به مناسبت تقارن شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) و سالگرد درگذشت دكترعلی شریعتی
تقارن شهادت بی بی دوعالم حضرت زهرا (س) و سالگرد درگذشت دكترعلی شریعتی بهانه ای شد تا تورقی دوباره در اثر جاودانه او « فاطمه فاطمه است » بیندازم و خوشه ای ازكلام او را بر چینم و تقدیم شما نمایم.
توصیه می كنم پس از خواندن این چكیده به خوانش كتاب دست زنید كه بی شك نكته های جذاب بسیاری برای شما خواهد داشت .
دكتر شریعتی در این كتاب به مسائل بی شماری من جمله از نقش زنان در جامعه اسلامی و الگو قرار دادن حضرت فاطمه زهرا (س) و مسائل متعدد دیگر سخن می گوید .
شریعتی بعد از بحث در مورد جایگاه زن در دنیای امروز و بررسی نقش فرهنگی و پایگاه اجتماعی او در عصر جدید از جایگزینی جنسیت به جای عشق در نظام مصرفی سخن می گوید و با بررسی دیدگاههای شرق و غرب در مورد زن به نام مبارك فاطمه می رسد و او را چنین معرفی می كند : « فاطمه ، چهارمین دختر پیامبر بزرگ اسلام بود و كوچكترین ، هم دختر آخرین خانواده ای كه پسری برایشان نمانده بود و هم در جامعه ای كه ارزش هر پدری و هر خانواده ای به پسر بود.» با این كلام جایگاه زن در عصر جاهلیت را مورد بررسی قرار می دهد و باز از فاطمه می گوید : « فاطمه ، وارث همه ی مفاخرخاندانش ، وارث اشرافیت نوینی كه نه از خاك و خون و پول ، كه پدیده ی وحی است ، آفریده ی ایمان و جهاد و انقلاب و اندیشه و انسانیت و ... بافت زیبایی ، از همه ی ارزش های متعالی روح . محمد ، نه به عبدالمطلب و عبد مناف ، قریش و عرب ، كه به تاریخ و بشریت پیوند خورده و وارث ابراهیم است و نوح و موسی و عیسی و فاطمه ، تنها وارث او .
انا اعطیناك الكوثر ، فصل لربك وانحر ، انّ شانئك هو الابتر.
به تو « كوثر » عطا كردیم ای محمد (ص) . پس برای پروردگارت نماز بگذار و شتر قربانی كن . همانا ، دشمن كینه توز تو هم « ابتر » است .»
« اكنون ، یك دختر ملاك ارزش های پدر می شود ، وارث همه ی مفاخر خانواده می گردد و ادامه ی سلسله ی تیره و تباری بزرگ ، سلسله ای كه از آدم آغاز می شود و بر همه ی راهبران آزادی و بیداری تاریخ انسان گذر می كند و به ابراهیم بزرگ می رسد و موسی و عیسی را به خود می پیوندند و به محمد می رسد و آخرین حلقه ی این زنجیر عدل الهی ، زنجیر راستین حقیقت فاطمه است . »
و در ادامه كتاب به سیر زندگی فاطمه در كنار پیامبر (ص) و شویش علی (ع)می پردازد و با بیانی شیوا داستان رنج ها و دردهایی را كه بر اسلام و پیامبر می رود و فاطمه كه سنگ صبور پدر است و امید زندگی او و با گذر از این دوران به روز وداع می رسد . وداع سخت پدر از دختر و پدری كه فاطمه را تسلیت می بخشد و امیدش می دهد كه : « اما تو دخترم ، نخستین كسی خواهی بود ، از خانواده ی من ، كه از پی من خواهی آمد و به من خواهی پیوست . »
« لب های پدرم بسته شد . لب هایی كه پیام وحی را می گذاشت ، لب هایی كه بر دخترش ، بر كودكان دخترش ، بوسه می زد . نگاهش مدتی ما را نگریست و سپس فرو خفت ، از حلقومش خون آمد .
سرش بر سینه ی علی بود ، علی سكوتی وحشتناك و سنگین داشت ، گویی پیش از پیغمبر مرده است . عایشه بر سر پدرم خم شد ، و زنان دیگر .
آری ، آری . لحظه های وحشت ، در سكوت مرگ گذشتند ؛
ناگهان دست های او كه به نشانه ی دعا ، بر سر اسامه گذاشته بود ، به دو پهلویش افتاد ، لب هایش تكان خورد : الی الرفیق الاعلی – همه چیز تمام شد .
ابتاه ، یا ابتاه .
اجاب رباً دعاه .
الی جبریل ننماه . »
و حالا فاطمه بود و دردهایی كه باید تنها بر دوش می كشید . نامحرمان چه به روز اسلام آورند و چه بی حرمت ها كه به خانه وحی ننموده اند . علی را خانه نشین كردند و هدیه پدر را از دستان فاطمه ربودند.
« هر كسی می داند كه این ها كینه ی ضربه های قهرمانی بدر و خندق و ... است كه این چنین چركین شده و سرباز كرده است . »
« فاطمه ، كه اكنون همچون پرنده ای مجروح در میانه ی دو فاجعه ی سنگین فشرده می شود : مرگ پیامبر و شكست علی ، سر در گریبان غم های سیاه خویش فرو برده است و به گذشته می اندیشد و به پدر كه آن همه نگران فردا بود ، و به آینده ، كه سرنوشت مذهب عدالت و رهبری چه خواهد شد ؟ .... ناگهان هیاهوی بسیاری از مسجد بلند شد و فاطمه ، در میان صداهای كه بر هم می خورد و همهمه می شد فریادهای تند و هولناك عمر بن خطاب را شنید كه دمادم نزدیك می شود .
- من این خانه را با اهلش به آتش می كشم .
این جمله را فاطمه به روشنی شنید .. اكنون خیلی نزدیك شده اند . درِ خانه ی فاطمه به مسجد باز می شود . و شنید كه صداهایی با شگفتی به او می گویند :
- گرچه در این خانه فاطمه باشد ؟
و عمر با همان لحن قاطع :
- باشد
به راستی هم ، غلام عمر ، از خانه آتش به مسجد آورده است .
اكنون ، آتش بر در خانه ی فاطمه .
وهیاهوی جمع و در میانه ی فریاد رعب آور عمر كه :
- ای علی ، بیرون بیا .
در خانه به شدت تكان می خورد و زبانه های آتشی كه آورده اند ، از روزنه های در پیداست و فریادهای عمر كه هر لحظه تندتر و مهاجم تر می شود .
ناگهان فریاد فاطمه ، كه پشت در آمده بود برخاست . فریادی كه تمامی اندوه عالم را با خود داشت :
- ای پدر ، ای رسول خدا . بعد از تو از پسر خطاب و پسر ابی قحافه چه ها كه ندیدم !»
« به ام ارفع گفت :
- بستر مرا در وسط اطاق بگستران .
آرام و سبك بار بر بستر خفت ، روبه قبله كرد ، در انتظار ماند .
لحظه ای گذشت و لحظاتی ...
ناگهان از خانه شیون برخاست .
پلكهایش را فرو بست و چشمهایش را به روی محبوبش – كه در انتظار او بود – گشود.
شمعی از آتش و رنج ، در خانه ی علی خاموش شد .
و علی تنها ماند با كودكانش .
از علی خواسته بود تا او را شب دفن كنند ، گورش را كسی نشناسد ، آن دو شیخ جنازه اش را تشییع نكنند .
و علی چنین كرد .
اما كسی نمی داند كه چگونه ؟ و هنوز نمی داند كجا ؟
در خانه اش ؟ یا در بقیع ؟ معلوم نیست .
و كجای بقیع ؟ معلوم نیست .
آنچه معلوم است ، رنج علی است ، امشب بر گور فاطمه . »
و بند های آخر كتاب :
« از شخصیت فاطمه سخن گفتن بسیار دشوار است . فاطمه ، یك زن بود ، آن چنان كه اسلام می خواهد كه زن باشد . تصویر سیمای او را پیامبر خود رسم كرده بود و او در كوره های سختی و فقر و مبارزه و آموزش های عمیق و شگفت انسانی خویش پرورده و ناب ساخته بود .
وی در همه ی ابعاد گوناگون « زن بودن » نمونه شده بود .
مظهر یك « دختر » ، در برابر پدرش .
مظهر یك « همسر » ، در برابر شویش .
مظهر یك « مادر » ، در برابر فرزندانش .
مظهر یك « زن مبارز و مسئول » ، در برابر زمانش و سرنوشت جامعه اش .
... نمی دانم چه بگویم ؟ بسیار گفتم و بسیار ناگفته ماند .
در میان همه ی جلوه های خیره كننده ی روح بزرگ فاطمه ، آنچه بیش از همه برای من شگفت انگیز است این است كه فاطمه همسفر و همگام و هم پرواز روح عظیم علی است .
... نمی دانم از او چه بگویم ؟ چگونه بگویم ؟
خواستم از « بوسوئه » تقلید كنم ، خطیب نامور فرانسوی كه روزی در مجلسی با حضور لوئی از « مریم » سخن می گفت .
گفت : هزار و هفتصد سال است كه همه ی سخنوران عالم درباره ی مریم داد سخن داده اند.
هزار و هفتصد سال است كه همه ی فیلسوفان و متفكران ملت ها در شرق و غرب ، ارزش های مریم را بیان كرده اند .
هزار و هفتصد سال است كه شاعران جهان در ستایش مریم همه ی ذوق و قدرت خلاقه شان را به كار گرفته اند .
هزار و هفتصد سال است كه همه ی هنرمندان ، چهره نگاران ، پیكره سازان بشر ، در نشان دادن سیما و حالات مریم هنرمندی های اعجازگر كرده اند .
اما مجموعه ی گفته ها و اندیشه ها و كوشش ها و هنرمندی های همه در طول این قرن های بسیار ، به اندازه ی این كلمه نتوانسته اند عظمت های مریم را بازگویند كه :
« مریم مادر عیسی است . »
و من خواستم با چنین شیوه ای از فاطمه بگویم .
باز درماندم :
خواستم بگویم : فاطمه دختر خدیجه ی بزرگ است .
دیدم كه فاطمه نیست .
خواستم بگویم كه : فاطمه دختر محمد (ص) است .
دیدم كه فاطمه نیست .
خواستم بگویم كه : فاطمه همسر علی است .
دیدم كه فاطمه نیست .
خواستم بگویم كه : فاطمه مادر حسنین است .
دیدم كه فاطمه نیست .
خواستم بگویم كه : فاطمه مادر زینب است .
باز دیدم كه فاطمه نیست .
نه ، این ها همه هست و این همه ی فاطمه نیست .
فاطمه ، فاطمه است.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶
۱۰۰ عکس منتخب ایسنا در سال ۹۶ - عکس منتخب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) چکیده‌ای بسیار مختصر از ثمره یک سال تلاش عکاسان این خبرگزاری در سراسر کشور است؛ تلاشی که برای انتقال بهتر اخبار و رویدادها و همچنین انعکاس معضلات و مشکلات جامعه به کار بسته شد. در پروسه انتخاب این ۱۰۰ عکس، چالش بزرگ، در واقع همان «انتخاب» بود.
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
یک زندگی متفاوت
▪ با کهنسالان و کودکان اوقات بیشتری صرف کنید ▪ از غذاهایی که از گیاهان تهیه می شود بیشتر مصرف کنید ، انسان ذاتا گیاه خوار است ▪ لبخند را فراموش نکنید ▪ خانه ، اتومبیل و میز کارتان …