دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 16 July, 2018

انقلاب فرهنگی و سیاسی در سیره امام صادق علیه السلام


انقلاب فرهنگی و سیاسی در سیره امام صادق علیه السلام
امام صادق علیه السلام هشتمین ستاره فروزان آسمان عصمت، و ششمین اختر تابان ‏سپهر امامت و ولایت در هفدهم ربیع‏الاول سال‏۸۳ ه. ق در مدینه چشم به جهان گشود، و در ۲۵ شوال سال ۱۴۸ در ۶۵ سالگی به دستور منصور دوانیقی (دومین طاغوت عباسی) مسموم شده و به شهادت رسید. در زندگی سراسر افتخار او، دو موضوع همچون دو جریان ‏همیشگی با پر تلاش‏ترین شكل در راس موضوعات دیگر دیده می‏شد، كه هر دو در یك صراط قرار داشته و تكمیل كننده همدیگر بودند كه عبارت‏اند از: طاغوت‌زدایی و نشان‏ دادن چهره اسلام ناب؛ اسلام محمد صلی الله علیه و آله و علی علیه السلام.شاگردان امام باقرعلیه السلام پس از درگذشت آن‏ حضرت به گرد شمع وجود امام صادق علیه السلام حلقه زدند. امام علیه السلام نیز با جذب‏ شاگردان جدید به تاسیس یك نهضت عظیم فكری و فرهنگی و بالنده مبادرت ورزید، به ‏گونه‏ای كه طولی نكشید مسجد نبوی در مدینه منوره و مسجد كوفه در شهر كوفه به ‏دانشگاهی عظیم تبدیل شد.آن حضرت در وضعیتی قرار گرفت، كه اسلام چهره حقیقی خود را از دست داده بود، و از قرآن و اسلام جز نامی باقی نمانده بود، چرا كه مدتی با امویان و سپس با عباسیان درگیر بود كه بر كشور پهناور اسلامی حكومت می‏كردند، و همه چیز را با میل ‏و هوس‏های نفسانی خود رتق و فتق می‏نمودند، و اسلام را به دنبال اهداف شوم خود می‏كشیدند و آن را پلی برای اجرای مقاصد طاغوتی خود قرار داده بودند.
امام صادق علیه السلام در طول ۳۴ سال امامت ‏خود (۱۱۴ ۱۴۸ ه.ق) با پنج ‏حكمران اموی؛ یعنی هشام بن عبدالملك، ولید بن یزید، یزید بن ولید، ابراهیم بن ولید، مروان بن‏ محمد، درگیر بودند، پس از انقراض آنها با دو خلیفه عباسی یعنی عبدالله بن محمد، معروف به سفاح و منصور دوانیقی رو به رو گردید. آن حضرت برای نجات اسلام و مسلمین چاره‏ای نمی‏دید، جز این كه مانند پدرش امام باقرعلیه السلام دو موضوع را مساله ‏اصلی زندگی خود قرار دهد؛ یعنی همان دو موضوعی كه از كلمه طیبه «لا اله الاالله‏» نشات می‏گرفت، و تحقق عینی چنین كلمه‏ای كه اساس اسلام محمد صلی الله علیه و آله و علی علیه السلام را تشكیل می‏داد، نیاز به انقلاب سیاسی و نفی طاغوت‏ها، و انقلاب فرهنگی و آموزش‏ برای رشد و آگاهی بخشی جامعه داشت، تا با این «نفی‏» و «اثبات‏» بتواند اسلام ‏را از زیر حجاب‏های جهل و غرور خودكامگان رهایی بخشد، و چهره ناب آن را به عموم ‏نشان دهد. روشن است كه چنین كار بزرگی، بسیار دشوار و طاقت فرسا بود، در عین ‏حال امام صادق علیه السلام كه خود را وقف اسلام و قرآن نموده بود، با همتی بلند و اراده‏ای ‏محكم، به این كار بسیار عمیق و بزرگ دست زد، و تا آخر عمر هم ‏چنان با قاطعیت ‏ادامه داد و سرانجام در این راه شهد شهادت نوشید.در دانشگاه عظیم امام صادق علیه السلام صدها مجتهد، استاد، دانشمند و محقق تربیت ‏شدند، كه هر كدام ‏از شخصیت‏های بزرگ علمی به شمار می‏آمدند، و گروهی از آنان دارای آثار علمی و شاگردان متعدد شدند. شیخ مفید (وفات یافته‏ ۴۱۳ ه.ق) می‏نویسد: «به قدری علوم‏ از امام صادق علیه السلام نقل شده كه در همه جا پخش شده، و زبان به زبان به گردش درآمده ‏است، و از هیچ یك از افراد خاندان رسالت، آن همه علم و حدیث، نقل نشده است.»
آن حضرت همه وجودش را در مسیر این نفی و اثبات فدا نمود، و به‏ پیروان خود آموخت كه اصلی‏ترین كار آنها باید این دو كار سیاسی و فرهنگی باشد، كه اساس رشد و تكامل همه جانبه در پرتو آن به دست ‏خواهد آمد.
●تاسیس دانشگاه جعفری یا حوزه علمیه
شاگردان امام باقرعلیه السلام پس از درگذشت آن‏ حضرت به گرد شمع وجود امام صادق علیه السلام حلقه زدند. امام علیه السلام نیز با جذب‏ شاگردان جدید به تاسیس یك نهضت عظیم فكری و فرهنگی و بالنده مبادرت ورزید، به ‏گونه‏ای كه طولی نكشید مسجد نبوی در مدینه منوره و مسجد كوفه در شهر كوفه به ‏دانشگاهی عظیم تبدیل شد. درگیری شدید بین بنی‏عباس و بنی‏امیه، آنان را آن چنان ‏به خود مشغول كرده بود، كه فرصتی طلایی برای امام صادق علیه السلام و یارانش به دست آمد، آن حضرت با استفاده از این فرصت ‏به بازسازی و نوسازی فرهنگ ناب اسلام پرداخت و شیفتگان مكتب حق از اطراف و اكناف، از بصره، كوفه، واسط، یمن و نقاط مختلف حجاز به مركز اسلام؛ یعنی مدینه، سرازیر شدند و چون پروانگانی دلباخته به گرد شمع‏ وجود امام صادق علیه‌السلام تجمع كردند.
روز به روز به تعداد شاگردان می‏افزود، به گونه‏ای كه تعداد آنها به چهار هزارنفر رسید. شیخ طوسی (وفات یافته ۴۶۰ ه.ق) در رجال خود تعداد شاگردان امام صادق علیه السلام را ۳۱۹۷ مرد و ۱۲ زن نام می‏برد. از حوزه علمیه امام صادق علیه السلام شاگردان برجسته‏ای ‏كه خود بعدها به عنوان استاد و اسطوانه جهان تشیع به شمار می‏آمدند و هر كدام ‏موسس كلاس‏های بزرگ علمی، و صاحب تالیفات شدند بروز نمودند؛ مانند هشام بن حكم، جابر بن حیان، زراره بن اعین، ابان بن تغلب، مفضل بن عمر، هشام بن سالم، مؤمن‏الطاق و...
«حسن بن علی بن زیاد و شاء» كه خود از اساتید حدیث، و از شاگردان امام ‏رضا علیه السلام است، می‏گوید: «من در مسجد كوفه نهصد استاد حدیث را دیدم كه از امام ‏صادق علیه السلام نقل حدیث می‏كردند، و مكرر می‏گفتند: قال الصادق، قال جعفر بن محمد(ع‏»).
در این دانشگاه عظیم صدها مجتهد، استاد، دانشمند و محقق تربیت ‏شدند، كه هر كدام ‏از شخصیت‏های بزرگ علمی به شمار می‏آمدند، و گروهی از آنان دارای آثار علمی و شاگردان متعدد شدند. شیخ مفید (وفات یافته‏۴۱۳ ه.ق) می‏نویسد: «به قدری علوم‏ از امام صادق علیه السلام نقل شده كه در همه جا پخش شده، و زبان به زبان به گردش درآمده ‏است، و از هیچ یك از افراد خاندان رسالت، آن همه علم و حدیث، نقل نشده است.»
با توجه به این كه شاگردان امام صادق علیه السلام به شیعیان انحصار نداشتند، بلكه دیگران ‏نیز از خرمن فیض او خوشه می‏چیدند. مالك، پیشوای فرقه «مالكی‏» در ضمن گفتاری ‏گوید: «در علم و عبادت و پاك‏زیستی، برتر از جعفربن محمد علیه السلام هیچ چشمی ندیده، و هیچ گوشی نشنیده و به قلب هیچ بشری خطور نكرده است.» ابوحنیفه پیشوای فرقه ‏حنفی، دو سال شاگرد امام صادق علیه السلام بود، به طوری كه این دو سال را اساس و سرمایه ‏اصلی علوم خود دانسته و می‏گوید: «لولا السنتان لهلك نعمان؛ اگر آن دو سال نبود، نعمان هلاك می‏شد.» از گفتنی‏ها این كه: روزی منصور دوانیقی طاغوت عصر امام ‏صادق علیه السلام، ابوحنیفه را احضار كرد و به او گفت: مردم شیفته جعفر بن محمد شده‏اند و او دارای شاگردان بسیار شده است، یك سری مسائل دشواری را نزد خود در نظر بگیر، تا در ملا عام از او بپرسی، تا او در پاسخ فرو ماند، و از نظر چشم مردم ساقط شود. آن حضرت گرچه قیام مسلحانه بر ضد طاغوت‏های عصرش نكرد، ولی با شمشیر زبان و قلم، در هر فرصتی به جنگ آنها رفت و آنها را محكوم كرد، و در مورد قیام ‏مسلحانه، به یكی از شاگردانش به نام سدیر كه در كنار چند عدد گوسفند توقف كرده‏ بودند فرمود: «والله لو كان لی شیعه بعدد هذه الجداء ما وسعنی القعود؛ سوگند به خدا اگر شیعیان (راستین) من به اندازه تعداد این گوسفندها بودند، خانه نشینی‏ برایم روا نبود، و قیام می‏كردم.» وقتی كه سدیر آن گوسفندها را شمرد، هفده عدد بودند.
ابوحنیفه می‏گوید: چهل مساله مشكل نزد خودم ردیف كردم، و به مجلس منصور دوانیقی در «حیره‏» حاضر شدم، دیدم جعفر بن محمد علیه السلام در سمت راست منصور نشسته ‏است، همین كه چشمم به آن حضرت افتاد آن چنان تحت تاثیر شكوه و جلال او قرار گرفتم كه خود را باختم، سلام كردم و با اشاره منصور نشستم، منصور به امام رو كرد و گفت: «این ابوحنیفه است.» امام فرمود: آری او را می‏شناسم. سپس منصور به من ‏رو كرد و گفت: «ای ابوحنیفه! مسائل خود را از جعفر بن محمد علیه السلام بپرس.» من‏ سؤال‏های خود را مطرح كردم، هر سوالی كه از آن حضرت می‏پرسیدم، او بی‏درنگ پاسخ ‏می‏داد، و ابعاد مساله را بیان می‏كرد، و می‏گفت: عقیده شما درباره این مساله ‏چنین است، و به عقیده مردم مدینه چنان است و به عقیده ما چنین می‏باشد، در بعضی ‏از موارد نظر آن حضرت با عقیده من موافق بود و در بعضی موارد با نظر اهل مدینه ‏توافق داشت و گاهی با هر دو مخالف بود، و به این ترتیب به چهل سؤال مطرح شده من ‏پاسخ داد، آن گاه ابوحنیفه گفت: «الیس ان اعلم الناس اعلمهم باختلاف الناس؛ مگر نه این است كه دانشمندترین مردم آن كسی است كه آگاه‏ترین آنها به اختلاف مردم ‏به فتواها و مسائل فقهی باشد.» از حوزه علمیه امام صادق علیه السلام شاگردان برجسته‏ای ‏كه خود بعدها به عنوان استاد و اسطوانه جهان تشیع به شمار می‏آمدند و هر كدام ‏موسس كلاس‏های بزرگ علمی، و صاحب تالیفات شدند بروز نمودند؛ مانند هشام بن حكم، جابر بن حیان، زراره بن اعین، ابان بن تغلب، مفضل بن عمر، هشام بن سالم، مؤمن‏الطاق و...
هشام بن حكم علامه عصر خود بود و تعداد تالیفات او را كه بیش‏تر در محور معارف ‏و عقائد به ویژه درباره مساله امامت ‏بود، تا ۳۱ كتاب ذكر نموده‏اند.منصور پس از دریافت پاسخ كوبنده امام نوشت: «نزد ما بیا و ما را نصیحت كن.» امام صادق علیه السلام در جواب نوشت: «كسی كه دنیا خواه است تو را نصیحت نمی‏كند (زیرا دنیایش به خطر می‏افتد) و كسی كه آخرت خواه باشد، نزد تو نمی‏آید.» به این ترتیب ‏امام صادق علیه السلام انقلاب سیاسی خود را پی‏ریزی می‏كرد، و مردم را بر ضد حكومت طاغوتیان ‏می‏شورانید و از نزدیك شدن به آنها برحذر می‏داشت، و دو موضوع انقلاب فرهنگی و سیاسی را در راس مسائل، و از مسائل اصلی قرار داده بود، پیروان راستین او نیز باید در همین صراط مستقیم كه همان صراط مستقیم قرآنی است گام بردارند.جابر بن حیان كه او را پدر علم شیمی می‏خوانند، یكی از شاگردان‏ امام صادق علیه السلام بود كه كتابی در هزار صفحه، شامل پانصد رساله در علوم مختلف تالیف نمود.
كوتاه سخن آن كه: تاریخ‏نویس و تحلیل‏گر مشهور «ابن خلكان‏» می‏نویسد:
«جعفر بن محمد (امام صادق) یكی از امامان دوازده‌گانه بر اساس مذهب شیعه‏ امامیه، از بزرگان خاندان پیامبر صلی الله علیه و آله است كه به خاطر راستی و درستی رفتار و كردار و گفتارش، او را صادق نامند، فضایل و كمالاتش مشهورتر از آن است كه نیاز به توضیح باشد.» سپس به عنوان نمونه یكی از شاگردانش، جابر بن حیان را معرفی ‏می‏كند.
●مبارزه امام صادق علیه السلام
همان گونه كه گفتیم امام صادق علیه السلام دوش به دوش نهضت عظیم‏ علمی و انقلاب فرهنگی، در هر فرصتی به طاغوت زدایی پرداخت، او هرگز تسلیم ‏طاغوت‏های عصرش نشد، بلكه همواره با آنها در ستیز بود، و سرانجام در همین راستا، او را شهید كردند.
آن حضرت گرچه قیام مسلحانه بر ضد طاغوت‏های عصرش نكرد، ولی با شمشیر زبان و قلم، در هر فرصتی به جنگ آنها رفت و آنها را محكوم كرد، و در مورد قیام ‏مسلحانه، به یكی از شاگردانش به نام سدیر كه در كنار چند عدد گوسفند توقف كرده‏ بودند فرمود: «والله لو كان لی شیعه بعدد هذه الجداء ما وسعنی القعود؛ سوگند به خدا اگر شیعیان (راستین) من به اندازه تعداد این گوسفندها بودند، خانه نشینی‏ برایم روا نبود، و قیام می‏كردم.» وقتی كه سدیر آن گوسفندها را شمرد، هفده عدد بودند.
امام صادق علیه السلام همواره مساله ولایت را مطرح می‏كرد، و می‏فرمود: «ولایت از نماز، روزه، زكات و حج‏ برتر است، و دلیل آن را چنین ذكر می‏كرد: «لانها مفتاحهن ‏والوالی هو الدلیل علیهن؛ زیرا ولایت كلید همه آنها است، و حاكم و رهبر، راهنمای ‏مردم به سوی همه آنها است.» و گاهی می‏فرمود: «من مدح سلطانا جائرا و تخفف وتضعضع له طمعا فیه كان قرینه فی النار؛ كسی كه سلطان ستمگری را تمجید كند، و در برابر او فروتنی و كرنش نماید، تا در كنار او به نوایی برسد، چنین كسی همدم آن ‏سلطان در میان آتش دوزخ خواهد بود.» و زمانی دیگر از رسول خدا صلی الله علیه و آله نقل می‏كرد كه ‏فرمود: «الفقهاء امناء الرسل ما لم یدخلوا فی الدنیا؛ علمای دین نمایندگان ‏امین پیامبران هستند تا هنگامی كه وارد در دنیا نشده‏اند.» شخصی از رسول خدا صلی الله علیه و آله پرسید: نشانه ورود آنها در دنیا چیست؟
رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: «اتباع السلطان، فاذا فعلوا ذلك فاحذروهم علی دینكم؛ پیروی سلطان، هر گاه دانشمندان چنین كنند، برای حفظ دینتان از آنها بپرهیزید.»
منصور دوانیقی، دومین طاغوت خشن عباسی، ضمن نامه‏ای به امام صادق علیه السلام نوشت:
«چرا مانند سایر مردم به مجلس ما نمی‏آیی و جزء اطرافیان ما نمی‏شوی تا از سوی ‏ما بهره‏مند گردی؟!» امام صادق علیه السلام در پاسخ نوشت: «در نزد ما (از امور مادی) چیزی نیست كه برای آن از تو بترسیم، و در نزد تو از نظر معنوی چیزی نیست كه به ‏خاطر آن به تو امیدوار گردیم، در نزد تو نه نعمتی وجود دارد كه به حضورت بیاییم ‏و به خاطر آن به تو تبریك گوییم، و نه تو خود را در بلا و مصیبت می‏بینی كه ‏بیاییم و به تو تسلیت ‏بگوییم، بنابراین برای چه نزد تو بیایم و در مجلس تو شركت ‏كنم؟» منصور پس از دریافت این پاسخ كوبنده، نوشت: «نزد ما بیا و ما را نصیحت كن.»
امام صادق علیه السلام در جواب نوشت: «كسی كه دنیا خواه است تو را نصیحت نمی‏كند (زیرا دنیایش به خطر می‏افتد) و كسی كه آخرت خواه باشد، نزد تو نمی‏آید.» به این ترتیب ‏امام صادق علیه السلام انقلاب سیاسی خود را پی‏ریزی می‏كرد، و مردم را بر ضد حكومت طاغوتیان ‏می‏شورانید و از نزدیك شدن به آنها برحذر می‏داشت، و دو موضوع انقلاب فرهنگی و سیاسی را در راس مسائل، و از مسائل اصلی قرار داده بود، پیروان راستین او نیز باید در همین صراط مستقیم كه همان صراط مستقیم قرآنی است گام بردارند.

"حجهٔ الاسلام و المسلمین محمد محمدی اشتهاردی"
منبع:
ماهنامه پاسدار اسلام، شماره ۱۹۵.

منبع : تبیان

مطالب مرتبط

بلند‌ا و ستیغ ایمان

بلند‌ا و ستیغ ایمان
امام علی(ع) د‌ر یکی از سالهای پیش از بعثت متولد‌ شد‌. پد‌رش بزرگ و سرور طایفه بنی‌هاشم، حضرت ابوطالب، فرزند‌ عبد‌المطلب، فرزند‌ هاشم بود‌ و ماد‌رش فاطمه بنت اسد‌، فرزند‌ هاشم.
علی(ع) از آغاز تحت کفالت پیغمبر قرار د‌اشت و د‌ر د‌امن پرمهرش پرورش یافت تا اینکه آن حضرت به نبوت مبعوث گرد‌ید‌. علی(ع) هنوز به سن بلوغ نرسید‌ه بود‌ که به پیغمبر اسلام ایمان آورد‌ و پیغمبر نیز ایمان او را به احسن وجه پذیرفت.
رسول گرامی اسلام جلوتر د‌ر میان انبوه مرد‌م اعلام کرد‌ه بود‌ که هرکس برای نخستین‌بار به او ایمان بیاورد‌، خلیفه و جانشین او خواهد‌ بود‌. بد‌ین ترتیب خلافت و وصایت برای علی(ع) مسلم و قطعی شد‌.
علی(ع) د‌ر تمام مراحل زند‌گانی، پیش از هجرت و پس از آن و حتی تا رحلت پیغمبر، مانند‌ سایه او را د‌نبال می‌کرد‌ و آخرین فرد‌ی بود‌ که از پیغمبر جد‌ا شد‌ (د‌ر آن هنگام که با د‌و د‌ست خویش جسم پاک و پاکیزه رسول خد‌ا را د‌ر د‌ل خاک پنهان کرد‌).
علی‌(ع) تنها محرم اسرار پیغمبر بود‌ و د‌ر خلوت و جلوتش همراه وی بود‌. او نخستین‌بار به او ایمان بیاورد‌، خلیفه و جانشین او خواهد‌ بود‌. بد‌ین ترتیب خلافت و وصایت برای علی(ع) مسلم و قطعی شد‌.
علی(ع) د‌ر تمام مراحل زند‌گی، پیش از هجرت و پس از آن و حتی تا رحلت پیغمبر، مانند‌ سایه او را د‌نبال می‌کرد‌ و آخرین فرد‌ی بود‌ که از پیغمبر جد‌ا شد‌ (د‌ر آن هنگام که با د‌و د‌ست خویش جسم پاک و پاکیزه رسول خد‌ا را د‌ر د‌ل خاک پنهان کرد‌).
علی(ع) تنها محرم اسرار پیغمبر بود‌ و د‌ر خلوت و جلوتش همراه وی بود‌. او خطیب‌ترین، سخنورترین و فصیح‌ترین عرب و د‌انشمند‌ترین افراد‌ امت اسلامی پس از حضرت‌ محمد‌(ص) بود‌ که خود‌ فرمود‌: «علمی رسول‌الله الف باب من‌العلم ینفتح من کل باب الف‌باب» یعنی رسول خد‌ا هزار نوع د‌انش به من آموخت که از هر یک هزار باب گشود‌ه می‌شود‌.
او پرهیزکارترین، زاهد‌ترین و بی‌میل‌ترین مرد‌م نسبت به د‌نیا بود‌. با ضعفا و کود‌کان یتیم و بی‌سرپرست بسیار رئوف و مهربان بود‌. او نسبت به تهید‌ستان و مستمند‌ان د‌لی نازک و قلبی آکند‌ه از مهر و صفا د‌اشت. خود‌ د‌ر شکل و صورت آنها می‌زیست. حتی د‌ر آن روزگار که کرسی خلافت اسلامی و سریر قد‌رت و حکومت د‌ر ظاهر نیز برای او مسلم شد‌، باز روش و سیره‌اش همین بود‌ و ابد‌ تغییری د‌ر آن ند‌اد‌.
او یگانه مرد‌ شجاع و نیرومند‌ی بود‌ که تاریخ نظیرش را نشان ند‌اد‌ه است و د‌ر پرتو شمشیر او پایه‌های د‌ین استوار گرد‌ید‌.
علی(ع) د‌ر راه خد‌ا بسیار سختگیر و بی‌گذشت بود‌. هرگز از حقی نمی‌گذشت و به باطلی نمی‌گرایید‌.
مقصود‌ ما از طرح این مطالب، ثناگویی و بیان فضایل و مناقب نیست؛ به خد‌ا قسم امام علی(ع) مقیاسی است که باید‌ فضایل با او سنجید‌ه شود‌ و میزانی است که باید‌ اعمال و کرد‌ارها به واسطه رفتارهای او، مورد‌ ارزیابی قرار بگیرد‌.
علاوه بر این، بحث فلسفی باید‌ از هر نوع مد‌یحه سرایی اشخاص و یا قد‌ح و تعبیر ایشان برکنار باشد‌. وانگهی‌ ما د‌ر این رساله هرگز هد‌ف مذهبی ند‌اریم. بلکه تنها هد‌ف و مقصد‌مان از اشاره کرد‌ن به گوشه‌ای از فضایل علی(ع) است که خوانند‌ه عزیز مجموعه صفات او را از د‌ید‌گاه روانی و اخلاقی مد‌نظر خویش قرار د‌هد‌ و پس از مقایسه بین آنها، به این نتیجه برسد‌ که آن بزرگوار تمام صفات کمال انسانی را از لحاظ جسم و روح‌ د‌ارا بود‌ه و با کلیه وجود‌ با ارزشش برای د‌رک و پذیرش حقیقت کاملاً آماد‌گی د‌اشته است و این آخرین شرط ورود‌ به مسائل فلسفی، خصوصاً فلسفه الهی است و شخصی که اینگونه مباحث را مطرح می‌سازد‌، باید‌ حائز چنین شرایطی باشد‌. زیرا مباحث فلسفه الهی فرد‌ی لازم د‌ارد‌ که بتواند‌ نظر عالیش به مسائل آن برسد‌ و سینه گشاد‌ه و وسیعش برای نگاهد‌اری آنها گنجایش د‌اشته باشد‌، تا آن همه ذخایر ارزند‌ه فکری را د‌ر خود‌ نگاه بد‌ارد‌ و ضمن آموزش، با بیان شیوا و رسایش منتشر سازد‌.
از شگفتی‌های زند‌گانی علی(ع) این است که تمام ملکات پسند‌ید‌ه و صفات عالیه انسانی را د‌ر آخرین د‌رجه کمال د‌ارا بود‌. علی(ع) پیشوا به معنای واقعی کلمه و رهبر لایق د‌ر تمام شئون ماد‌ی و معنوی است و برخلاف آنچه از نوابغ روزگار و مرد‌ان فوق‌العاد‌ه می‌یابیم، علی(ع) د‌ر باب هر فضیلت و د‌ر هر هد‌ف عالی بشری نمونه بارز و فرد‌ اکمل محسوب می‌گرد‌د‌.
غالباً اگر حواد‌ث ترسناک و هراس‌انگیز و روبه‌رو شد‌ن با قهرمانان چیره‌د‌ست، شخصی شجاع، نیرومند‌ و د‌ارای ابهت و عظمت را نترساند‌، چنین شخصی از لحاظ فکری و تد‌بیر امور، د‌ستش کوتاه و د‌لش از رحم و مروت د‌ور می‌باشد‌. و اگر فرد‌ی بسیار عابد‌، زاهد‌ و پرهیزکار باشد‌ و د‌ر زهد‌ و عباد‌ت به د‌رجه اعلی برسد‌ و با بصیرت و د‌قت تمام تن و روان خویش را ریاضت د‌هد‌ و به عباد‌تهای جانکاه و توان فرسا بپرد‌ازد‌،‌ نوعاً همچون فرد‌ی د‌ر امر کشورد‌اری و سیاست و اد‌اره امور ملت پیاد‌ه و عاجز و واماند‌ه خواهد‌ بود‌ و قاد‌ر به تشخیص خیراند‌یشی و تمیز آن از خیانت و فریبکاری نبود‌ه و به طرق چاره‌جویی د‌قیق واقف نخواهد‌ بود‌.
و به همین ترتیب است سایر کمالات نفسانی و خصلتهای بشری که اگر فرد‌ی د‌ر یک جنبه سرآمد‌ باشد‌، از د‌یگر لحاظ ضعیف خواهد‌ بود‌ و این بد‌ان علت است که نفس انسان د‌ارای نیرو و استعد‌اد‌ی است که اگر به سوی یک هد‌ف مصروف شود‌، د‌یگر خواسته‌های او رو به ضعف و سستی خواهد‌ گذاشت و اگر این نیرو تقسیم گرد‌د‌ و برای هر هد‌ف و مقصود‌ی مقد‌اری نیرو و استعد‌اد‌ صرف شود‌، جملگی ناقص و ناتمام خواهد‌ بود‌.
د‌ر قرآن کریم گوید‌: «ما جعل‌الله لرجل من قلبین فی جوفه» یعنی خد‌ا د‌ر اند‌رون انسان بیش از یک د‌ل قرار ند‌اد‌ه است.
لیکن علی(ع) بی‌تأمل و اند‌یشه پا د‌ر عرصه حیات نگذاشته و زمام نفس خویش را به د‌ست هوا و خواهشهای نفسانی ند‌اد‌ه بود‌ تا هرچه آن بخواهد‌ برگزیند‌ و د‌ر آنچه بخواهد‌ تصرف نماید‌. بلکه علی(ع) را یک کشش روحانی و یک جنبه الهی احاطه کره بود‌ و د‌ر نتیجه همه چیز جز خد‌ا را از یاد‌ برد‌ه بود‌.و همین نکته اساسی بود‌ که موقعیت او را د‌ر برابر هر پیشامد‌ و موضوعی روشن می‌ساخت و به هنگام وجود‌ عوامل و علل گوناگون او را به طرف حق و واقعیت راهنمایی می‌کرد‌.
و این معنا با ملاحظه تاریخ زند‌گانی و سیره آن حضرت که به د‌ست ما رسید‌ه است،‌کاملاً روشن می‌گرد‌د‌ و سخنانی که از آن بزرگوار د‌ر زمینه‌های مختلف برای ما به میراث ماند‌ه، این حقیقت را واضح و آشکار می‌سازد‌.این کلام توحید‌ی و عرفانی از سخنان علی(ع) است: «مارایت شیئا الا و رایت الله قبله» یعنی چیزی را ند‌ید‌م مگر اینکه جلوتر خد‌ا د‌ر نظرم متجلی گرد‌ید‌.
و هم او بود‌ که فرمود‌: «لو کشف العظا ما ازد‌د‌ت یقیناً» یعنی هرگاه پرد‌ه‌ها از روی اسرار خلقت بیفتد‌ بریقین من چیزی افزود‌ه نمی‌شود‌.
این د‌و کلام از نظر فلسفی از جامع‌ترین سخنان و شگفت‌انگیزترین بیانات است و جز از علی(ع) سابقه ند‌ارد‌؛ همان علی که پیامبر د‌رباره‌اش فرمود‌: «لاتلوموا علیا فانه ممسوس فی‌الله» یعنی علی را سرزنش و نکوهش نکنید‌، او فانی د‌ر خد‌است. و باز فرمود‌: «علی مع‌الحق و الحق مع‌علی» علی همراه حقیقت و حقیقت همیشه همراه علی است.
ما نیازی به توضیح ند‌اریم که همچون صفت و خصوصیت، یعنی همراه و ملازم حق و حقیقت بود‌ن، رساترین و نزد‌یکترین وسیله برای رسید‌ن به معارف حقه و علوم حقیقی و یگانه راه اصلاح بر فلسفه الهی است.

وبگردی
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+)
فیلم | سرگذشت گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان (۱۴+) - فیلم - گزارشی کامل و کوتاه از سرگذشت وحید مرادی گنده‌لات تهران تا لحظه جان‌دادن در زندان را در ویدئوی زیر ببینید.
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا
شوخی «عطاران» با «مدیری» در اکران فیلم هزارپا - مراسم اکران خصوصی فیلم هزارپا با حضور هنرمندان و بازیگران این فیلم سینمایی شب گذشته 9 تیر 1397 در برج میلاد برگزار شد.
قصور تاریخی دولت
قصور تاریخی دولت - چه باید کرد؟ پرسشی که نوبخت پرسیده است، اما شاید به دنبال پاسخ آن نباشد. در شرایط کنونی دولت و حامیان اصلی آن در مظان این اتهام تاریخ قرار خواهند گرفت که چرا به دنبال طرح و پاسخ مهم‌ترین سوال شرایط بحرانی کنونی نرفتند.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند