دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

بازیافت و استخراج مواد از ضایعات کارخانجات میوه


بازیافت و استخراج مواد از ضایعات کارخانجات میوه
صنایع غذایی مانند علوم پایه یعنی شیمی ، فیزیك، ریاضی و غیره یك شاخه نسبتاّ مستقلی نیست كه بتوان آن را به تنهایی تعریف كرد، بلكه تركیبی است از چندین علو م پایه و عملی از قبیل ، شیمی ، میكروبیولوژی مهندسی ، تغذیه و اقتصاد. اگر چه صنایع غذایی مانند بسیاری از علوم دیگر با روشهای سنتی آغاز می شود، ولی امروزه این علم نه تنها علمی پیچیده، بشمارمی رود ، بلكه در پیشرفت علوم وابسته نقشی بسیار مهم دارد. مملكت جمهوری اسلامی ایران، مملكتی است كه هدفش عدم وابستگی به قدرتهای استكباری است، مساله خود كفایی و خود اتكایی كشور امر بسیارمهمی بوده، كه این امر وقتی در مورد مواد غذایی مصداق پیدا می كند، از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهدشد، زیرا قدرتهای بزرگ سالهاست كه از مواد غذایی به عنوان اسلحه ای كار آمد استفاده می كنند .
در ایران و دیگر كشورهای در حال توسعه، بخش عظیمی ا ز مواد غذایی به دلایل گوناگونی از قبیل، عدم فرایند صحیح ، عدم وجود سیستمهای حمل و نقل مناسب و غیره تلف شده و معادل آنچه هدر رفته است، بایستی از خارج كشور وارد شود و این به معنای وابستگی است. بنابر این بایستی درصدد یافتن راههای كاهش ضایعات و به تبع آن افزایش راندمان صنایع غذایی باشیم و این امر جز در سایه تحقیق ومطالعه میسر نیست.
یكی از راههای كاهش ضایعات مواد غذایی، باز یافت مواد ناشی از ضایعات كارخانجات مواغذایی می باشد، كه بدین ترتیب نه تنها میتوان از ورود تعدادی از مواد وارداتی مورد نیاز بعضی از صنایع جلوگیری كرد، بلكه می توان آنها را به عنوان صادرات غیر نفتی در نظر گرفت كه بدین ترتیب می توان به توسه سیاست اقتصاد بدون نفت یا سیاست متكی به صادرات غیر نفتی كمك كرد.
دراین مقاله به بررسی بازیافت و استخراج مواد از ضایعات كارخانجات آب میوه پرداخته شده است.
۱- بررسی فرایند آب میوه گیری و بازیافت مواد از ضایعات حاصل از صنایع آب میوه مركبات
۱-۲- شرح فرایند آب میوه گیری در صنایع آب میوه
از آب میوه هایی كه به صورت تجاری در ایران تولید می شوند می توان به آب پرتقال، آب انگور، آب آلبالوو آبلیمو اشاره كرد. بطور كلی مراحل تولید آبمیوه بصورت زیر است:
● درجه بندی میوه ها
میوه ها به عنوان مواد اولیه ورودی به كارخانجات آبمیوه محسوب می شوند، كه پس از ورود بایستی درجه بندی شده و میوه های آفت زده و فاسد شده جدا شوند كه به این مرحله درجه بندی(sorting) كفته می شود.
● استخراج آبمیوه
سیستمهای متفاوتی برای استخراج آب میوه ها استفاده می شود كه قدیمی ترین روش، سیستم خرد كردن و پرس كردن میوه ها باشد، كه در نتیجه آن آب میوه از خود میوه خارج می شود.
این روش در مورد استخراج آب لیمودر ایران استفاده می شود. سیستمهای جدیدتر بدین صورت است كه ابتدا میوه مركبات نصف شده و سپس بر روی كاسه هایی شبیه به نصف پرتقال فشرده شده تا آب میوه خارج شود . این سیستم بیشتر برای آب گیری از پرتقال استفاده می شود.
● اسانس گیری
از آنجا كه اسانس موجود در آب میوه تلخ باشد، بایستی از آب میوه جدا شود. جهت جداسازی اسانس از سیستمهای پاششی در خلأ و یا سانتریفوژ آب میوه استفاده می شود.
● فیلتر كردن آب میوه
از آنجا كه آب میوه ها دارای مقادیری گوشت میوه و یاهسته های میوه می باشد، بایستی آنها را از طریق فیلتر كردن جدا كرد.
● فرمولاسیون آب میوه
آب میوه ها پس از فیلتر شدن وارد مخزنهایی شده تا مواد افزودنی و نگه دارنده به آنها اضافه شود.
● هواگیری
آب مركبات دارای مقادیر زیادی ویتامین «ث» می باشد كه اگر در مجاورت اكسیژن، حرارت، نور ویا فلزاتی مانند مس قرار گیرد، سریع اكسید می شود. برای جداسازی اكسیژن از آب میوه، آنرا به صورت یك لایه نازك در یك مخزن تحت خلاء قرار می دهند، تا اكسیژن موجود در آب میوه خارج شود.
۱- جهت ریز كردن ذرات معلق در آب میوه، آن را تحت فشار حدود۱۲۰ بار در داخل دستگاه هموژنایزر، هموژن می كنند.
● پاستوریزه كردن سریع
از آنجا كه میوه نسبت به حرارت حساس می باشد، نبایستی مدت زیادی در مجاورت حرارت بالا قرار گیرد، بنابراین جهت پاستوریزه كردن، دمای آنرا در یك لحظه كوتاه بالا برده و سریع سرد می كنند تا پاستوریزه شود.
● ضایعات حاصل از صنایع آب میوه گیری از مركبات
گزارشهای دانشگاه فلوریدا نشان می دهد كه در سالهای۱۹۹۳تا۱۱۹۴ حدود۵۸ میلیون تن محصول مركباتی درجهان تولید شده است كه حدود%۷۵ از آنها به منظور تولید آب پرتقال مورد استفاده واقع شده است.
كارخانجات آب میوه گیری از مركبات در طی فرایند، مقادیر زیادی دور ریز یا ضایعات دارندكه شامل پوست، غشاء، دانه‍ها و دیگر قسمتهای میوه می باشند كه مقادیر زیادی راتشكیل می دهند. چنانچه از این مواد به گونه ای استفاده نشود، مشكلات زیادی از لحاظ دفع آنها برای كارخانه ایجاد می شود.
● استفاده از ضایعات كارخانجات آب میوه گیری
بر اساس مدارك طبقه بندی شده ای كه در دسترس می باشد، محصولات جانبی زیادی توسط كارخانجات اب میوه گیری از مركبات در كالیفرنیا تهیه می شود، كه شامل اسانسها، پكتین، خلال خشك شده، پوره ، سیتریك اسید، الكل و سركه می باشند.
●●محصولات جانبی صنایع آب میوه گیری از مركبات
● پالپ خشك شده و ملاس
پوست و بقایای میوه، به كارخانه تهیه غذای دام منتقل می شود. عمل خشك كرد ن ضایعات مرطوب منجر به كاهش رطوبت این مواد از %۸۰ به %۱۰ می شود.
نقطه بحرانی این فرایند، در زمان اضافه كردن آب آهك به پوست میوه می باشدكه موجب می شود، طی عمل پرس كردن و فشردن پوستها، اب موجود در پوستها خارج شود در روش جدید تهیه غذای دام از ضایعات كارخانجات آب گیری از مركبات، مایع استخراجی حاصل از پرس كردن ضایعات و پوست میوه ها بوسیله یك تبخیر كننده كه تحت منبع انرژی حرارتی بخار قراردارد، تغلیظ می شود. این عمل تغلیظ بطور مداوم انجام می شود تا اینكه این مایع غلیظ شده به شیره ای با درجه بریكس[۱] ۵۰ درجه تبدیل شود. اما با انجام موازنه جرم در طول فرایند و انجام محاسبات لازم دیده شد كه بایستی بریكس شیره به ۷۰درجه برسد. اما قبل از خشك كردن این شیره بدست آمده توسط خشك كن، مقداری از آن را به پوستهای میوه ها كه هنوز فرایندی بر روی آنها انجام نشده است بر میگردانند كه نهایتأ در اثر تخمیر می تواند منجر به تولید یك نوع مشروب الكلی گرد.
آب میوه حاصله كه بطور معمول از پرتقال و گریپ فروت رسیده تهیه می شود، برای پرتقال حدود %۵۵ و گریپ فروت حدود%۴۸ از وزن كل میو ه رسیده را تشكیل می دهد. مقدار پالپ خشك شده و شیره (ملاس) بدست آمده در ضمیمه ۱ قید شده است. (۱۹۹۳ ؛ FCPA)
● روغنهای سرد فشرده و اسانسها و دی – لیمونن
روغنهای سرد فشرده را می توان بوسیله سانتریفوژ كردن امولسیون روغن و آب حاصل از پرس كردن پوست مركبات بدست آورد.
دراثر تقطیر كردن فاز اسانس موجود در مخلوط آب و روغن در طول فرایند تبخیر كه به منظور غلیظ ساختن این مخلوط انجام می شود، اسانس بدست می آید.
مقدار محصول بدست آمده از میوه بسته به فاكتورهای زیادی مانند: دستگاهای مورد استفاده و شرایط عملیات، فصل رشد میوه و گوناگونی میوه، متفاوت می باشد، ولی با این حال امكان دارد بازیافتهای به عمل آمده از ضایعات تولید ، كمتر از %۵۰ از این مقادیر باشد و یا در یك فرایند خوب، حتی بیش از %۶۰ بازیافت داشته باشیم.
دی لیمونن(d-limonen ) ، تركیب اصلی روغن پوست مركبات می باشد كه با دكانتاسیون( جداسازی از طریق ایجاد چند فاز مختلف در دكانتور) از جریان ملاس ( شیره ) بدست آمده از تبخیر كننده حاصل می شود. بطور كلی مقدار بازیافت، به بازدهی فرایند بازیافت روغن سرد فشرده بستگی دارد. به عبارت دیگر اگر هیج روغن سرد فشرده ای باز یافت نشود، همانطور كه نمی توان هیچ روغنی را از میوه های وسط سال در فصل رشد استخراج كرد، همه دی- لیمونن ها در پوست میوه ها باقی می ماند و استخراج نشده به غذای دام منتقل می گردد. اگر روغن استخراجی به %۶۰ برسد، بطوری كه این عمل در مورد پرتقال والنسیا (Valancia) انجام می شود، روغن كمتری به منظور بازیافت دی لیمونن باقی می ماند.
بر اساس گزارشات داده شده، مقدار بازیافت واقی دی – لیمونن در حدود ۵./. تا ۷./. كیلوگرم بازای هر جعبه پرتقال می باشد.
اكثر موارد استفاده دی- لیمونن به خاطر خاصیت حلالیت( حلال بودن ) و خاصیت شیمیایی آن می باشد.● پالپ آب میوه و شربت بدست آمده از پالپ
پالپ آب میوه ها كه در نتیجه فرایند استخراج آب میوه بدست می آید، به عنوان محصولاتی كه برای آب میوه ها. آشامیدنی ها و غذاها استفاده می شود، دارای ارزش می باشد. به منظور استفاده كردن از این پالپها، آنها را از ابتدا پاستوریزه و سپس منجمد می كنندو توصیف و شرح فرایندهایی كه بر روی پالپ به عنوان یك محصول جانبی باز یافت شده انجام می شود، در دسترس می باشد(۱۹۹۵. Fox. ۱۹۹۵ Waters ) . علا وه بر این می توان مواد جامد محلول در پالپ را از طریق یك جریان آب كه بطور غیر هم جهت با جریان حركت پالپ، در تماس با پالپ قرار می گیرد، استخراج كرده و شربتی بدست آورد كه این شربت را تغلیظ می كنند. شرح بازیافت شربت حاصل از پالپ، متغیرهای مهم كنترل كیفی و چگونگی استفاده این محصولات در آشامیدنی ها، همگی موجود می باشند.
مقدار پالپ آب میوه در حدود۲ كیلوگرم بازای هر جعبه پرتقال والنسیایی و ۳ كیلوگرم برای گریپ فروت می باشد.
چناكه عمل شستشو بر روی این مقدار پالپ ذكر شده، از طریق آب و با راندمان خوبی انجام شود، می توان به میزان۱/. كیلوگرم، مواد جامد محلول بازای هر جعبه گریپ فروت تولید كند.
● اتانول
زمانی كه از ملاس برای تهیه غذای گاو استفاده نمی شود، از آن برای تهیه الكل استفاده می كنند، كه برای این منظور از تخمیر ملاس توسط یكسری از مخمرهای تجاری استفاده می كنند كه شرح كامل فرایند موجود می باشد.
بطور كلی فرایند تولید اتانول مستلزم رقیق كردن ملاس تا حدود بریكس۲۵، تخمیر ملاس توسط مخمر و تزریق كردن اتانول تولیدی به داخل دستگاه تقطیر می باشد. ملاس تجارتی مركبات كه با درجه بریكس ۷۲ می باشد، دارای ۴۵تا۵۰ درصد قند قابل تخمیر می باشد. برای تولید یك لیتر اتانول خالص به ۵ لیتر ملاس مركبات با بریكس۷۲، نیاز می باشد.
● پكتین
تولید پكتین از پوست مركبات مستلزم استخراج اسیدی، رسوب دادن و خالص سازی پرتوپكتین می باشد. قسمت سفید پوست مركبات بیشترین مقدار پكتین را دارا می باشد.
به منظور بدست آوردن پكتین بیشتر با درجه كیفیت بالاتر، ترجیح داده می شود بجای پرتقال از لیمو ترش و لیمو عمانی و گاهی اوقات از گریپ فروت به عنوان ماده اولیه استفاده شود.
ضایعات چنین فرایندی كه برای تولید پكتین مورد استفاده قرار می گیرد، منجر به اینجادBOD بالایی می گردند، زیرا این ضایعات به شكلی می باشند كه حمل و نقل آنها بسیار مشكل بوده و می تونند باعث آلودگی محیط زیست گردند.
محصول تولیدی در این فرآیند یعنی پكتین ، در غذاهایی ماننند مربا و ژله استفاده می شود.
● روغن دانه مركبات
فرایند روغن گیری از دانه مركبات در سالیان قبل چندان رواجی نداشته است و دلیل آن عدم وجود مقدار مناسب و كافی از دانه های مركبات بوده، كه باعث كاهش راندمان استخراج روغن از دانه ها شده است.
همچنین تولید میوه های بدون هسته از قبیل پرتقال ، گریپ فروت باعث شده كه این فرایند چندان رواج نداشته باشد. حتی با وجود حجم زیادی از میوه فراوری شده در یك كارخانه، مقدار وزن دانه ها به ازای وزن هر جعبه میوه كم می باشد.
جهت روغن گیری موفق از دانه های مركبات، احتیاج به جمع آوری دانه ها از تعدادی كارخانه فرآیند سازی مركبات می باشد كه بایستی این دانه ها را به یك منطقه مركزی منتقل كرده و با عمل خشك كردن قبل از روغن گیری از كپك زدن آنها جلوگیری كنند.
مقدار دانه های موجود درمیوه مركبات متفاوت است و از حدود%۲/. برای گونه های كم دانه و تا%۷ برای گریپ فروت دانه دار، متغیر می باشد.
براساس وزن خشك دانه ، مقدار روغن موجود در دانه حدود۴۰% از كل دانه را تشكیل می دهد.
تركیب اسیدهای چرب دانه های پرتقال و گریپ فرو ت
پالمتیك(%۳۶-۲۶) ، پالمیتوائیك (%۳/.-۱/.)، اتئاریك(%۵-۱) ، اولیئك(%۲۸-۱۸)، لینوائیك (%۴۰-۳۶%) و لینوائیك (%۶ -۲)
روغنهای موجود در دانه های مختلف مركبات از نظر تركیب شبیه به هم می باشند، بجز در مورد لیمو ترش و لیمو عمانی كه میزان لینولنیك اسید آنها ۲تا۳ برابر بیشتر از دیگر گونه ها می باشد. تفاله یا گوشت دانه پس از روغن گیری چیزی حدود%۲۵پروتئین دارد و مشخص شده است كه حاوی اسیدهای آمینه خاصی از قبیل گلیسین ، سیستئین ، متیونین و تریپتفان می باشد.
همچنین مقدار مشخصی( %۱-۵/. ) ماده خشك كه شامل تری ترپنوئید و لیمونین و گلیكوسیدهای نامحلول در آب كه تلخ مزه هم می باشد، در دانه مركبات و جود دارد كه می توانند به عنوان مواد باز دارنده كاربر داشته باشند.
● فلیوونوئیدها
از بین فلیوونوئیدها ، هسپریدین در پرتقال و نارنجین در گریپ فروت، به مقدار زیادی در پوست میوه و به مقدار كمتری در بافت میوه دیده شده اند.
هردو نوع این فیلونوئیدها در دمای محیط در داخل آب محلول می باشند ولی نارنجین در داخل آب داغ خیلی سریع حل می شود. در قدیم استخراج این مواد از داخل پوست و بافت میوه تحت شرایط بازی (۱۰=PH ) انجام می شد و این فرایند با اسیدی كردن محیط جهت خنثی سازی محیط بازی و سپس كریستالیزاسیون به پایان می رسید. پرتقال و گریپ فروت تقریباّ دارای۲/. كیلوگرم هسپریدین و نارنجین به ازای هر جعبه میوه می باشند.
● اهمیت موضوع
سابقاّ محصولات جانبی حاصل از صنایع آب میوه گیری به عنوان منبع مهمی از درآمد اضافی كارخانجات آب میوه گیری به حساب نمی آمد، اما امروز این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. از آنجا كه تقاضای مصرف كنندگان برای نوشیدنی ها و آب میوه ها افزایش یافته، مسئله تولید محصولات جانبی این صنایع نه به عنوان یك در آمد جانبی و فرعی ، بلكه به عنوان یك منبع اصلی درآمد ملی محسوب می شود، زیرا هریك ازمواد باز یافتی می تواند صادر شده و به عنوان منبع وارد كننده ارز به كشور مطرح شود.

منابع مورد استفاده
۱- ملكی، مرتضی- دخانی، شهرام- صنایع غذایی ، جلد اول، انتشارات دانشگاه شیراز. ۱۳۷۰
۲- فرجی، رستم- اصول نگهداری مواد غذایی، انتشارات شیراز، ۱۳۷۱
۳-Brddoc R.J.BY products of CitrusFruit .food Technoiogy.(۹).۷۴-۷۷.۱۹۹۵.
۴-Tressler.D.K.and joslyn .M.A. Fruits and Vegetable juice Processing Technology.AVI.Westport.Conn ۱۹۷۱
محمد ایزدی فر
دانشجوی دكترای مهندسی شیمی –صنایع غذایی- دانشگاه تهران

منبع : سایت نپتا

مطالب مرتبط

مروری بر کنترل کیفیت غذای آبزیان

مروری بر کنترل کیفیت غذای آبزیان
در قرن های گذشته پرورش آبزیان در آسیا ، اروپا و جزایر اقیانوس آرام رایج بوده است ولی فقط در چند دهه‌ی اخیر است كه پرورش آبزیان در كنار سایر فعالیت های كشاورزی رونق پیدا كرده است .در كنار علوم شیلاتی ، علم تولید و فرآوری غذای آبزیان هم پیشرفت های چشمگیری داشته است به طوری كه در كشورهای آسیایی سریع ترین نرخ رشد در سال های اخیر مربوط به توسعه‌ی كارخانه های غذای ابزیان بوده است . در تولید غذای آبزیان و خوراك دام اختلاف های زیادی وجود دارد . غذای آبزیان از نظر اندازه از ۵۰ تا ۲۵۰میكرون متغیر است و از نظر گوناگونی در مواد تركیبی بسیار متنوع و نیاز به دقت فراوان در فراوری و تولید دارد . به همین خاطر است كه بسیاری از تولید كنندگان خارجی غذای آبزیان از استانداردهای مواد غذایی مصرف انسانی در تولید محصولات خود استفاده می كنند . استفاده از استانداردها و فرمول نویسان خبره به تنهایی نمیتواند كیفیت غذای ابزیان را تضمین كند بلكه عوامل زیادی وجود دارد كه بر كیفیت محصول تاثیر گذار است . در اینجا به طور خلاصه به این عوامل اشاره می شود.
● عوامل تاثیر گذار بر كیفیت غذای آبزیان :
۱) قوانین بازرسی دولتی :
وجود قوانین دولتی و نظارت بر اجرای آن ها می تواند از افت كیفیت محصول و خسارات مالی جلوگیری كند . از آن گذشته مشتریان با اطمینان خاطر ، از محصولی استفاده می كنند كه ایمن بوده و از نظر تغذیه یی قابل اعتماد است. در ایران به همت اداره‌ی كل تغذیه‌ی آبزیان شیلات ، استاندارد غذای آبزیان به شماره‌ی ۵۶۶۱ در آبان ۱۳۸۱ تصویب وبرای اجرا ی واحدهای ذیربط منتشر شد . در این استاندارد ویژگی های فیزیكی ، شیمیایی ، میكروبی ، نمونه برداری ، روش های آزمون ، بسته بندی ، نشانه گذاری ، و شرایط نگهداری و انبارش غذای ابزیان پرورشی شرح داده شده است .از نظر قوانین كشوری سازمان دامپزشكی مسوول نظارت بهداشتی محصولات دامی است و برای انجام چنین مسوولیتی متاسفانه تاكنون ضوابط بهداشتی تدوین نشده و نظارت كاملی بر تولید غذای ابزیان وجود ندارد . برای ارتقای كیفیت غذای ابزیان لازم است كه سازمان دامپزشكی در این خصوص فعال شده و نظارت های بیشتری اعمال كند .
۲) ساختمان كارخانه و تاسیسات فراوری:
ساختمان كارخانه‌ی غذای آبزیان باید در مناطق غیر آلوده بنا شده و از محل های آلاینده فاصله‌ی مناسبی داشته باشد. چنانچه كارخانه از شرایط بهداشتی و فیزیكی مناسبی برخوردار نباشد می تواند باعث الودگی ثانویه‌ی محصول و افت كیفیت و ایمنی آن شود . در ساخت كارخانه‌ی غذای آبزیان باید به موارد زیر توجه خاص داشت:
▪ وضعیت بهداشتی كف ، سقف و دیوارهای كارخانه
▪ جداسازی مناسب قسمت های مختلف تولیدی
▪ مسیر مناسب حركت كارگران در كارخانه
▪ چیدمان مناسب ماشین آلات و تجهیزات ‏فراوری
▪ تهویه ی مناسب و نور كافی
▪ رخت كن مناسب برای كارگران
▪ انبارهای مناسب برای نگهداری مواد خام اولیه
۳) كاركنان
بدون داشتن كاركنان با تجربه و آموزش دیده تولید غذای با كیفیت، امكان پذیر نیست. آموزش بدو ورود كاركنان باید از سیاست های مدیریت كارخانه باشد. مدیر كارخانه باید در زمینه‌ی فن آوری تولید غذا، جا به جایی و فرآوری مواد اولیه، انبارش و حمل محصول آموزش دیده باشد. كارگران هم باید موارد مربوط به ایمنی محصول و بهداشت فردی و محیط را بیاموزند.
۴) ماشین آلات و تجهیزات:
ماشین آلات و تجهیزات فرآوری باید در شرایط مناسبی باشند .كنترل این دستگاه ها شامل موارد زیر است :
▪ انتخاب ماشین آلات مناسب ( استینلس استیل بودن دستگاه ها)
▪ انتخاب ظرفیت مناسب دستگاه ها
▪ برنامه‌ی نگهداری و تعمیرات دستگاه ها (نت )
۵) دریافت مواد خام :
خرید مواد اولیه‌ی با كیفیت اولین مرحله در تولید غذای با كیفیت است . در واقع غذای با كیفیت از مواد اولیه‌ی با كیفیت بدست می آید . فرآیند دریافت آخرین خط دفاعی در جلوگیری از ورود مواد اولیه‌ی نامرغوب به كارخانه است. دریافت كننده‌ی مواد اولیه باید ضمن آگاهی از ویژگی های مواد خام، با آزمایش‌های مختلف و خرید از فروشندگان معتبر از ورود مواد نامرغوب جلوگیری كند. ویژگی های هر ماده‌ی دریافتی باید به صورت زیر ثبت شود:
▪ نام ماده‌ی دریافتی
▪ نام تولید كننده
▪ نام عرضه كننده
▪ تعداد و مقدار بسته ها
▪ شماره ی محموله
▪ نظر دریافت كننده در خصوص كیفیت ماده‌ی ورودی
۶) انبارش مواد خام:
مواد دریافتی باید بر اساس ماهیت خود انبارش شوند . نگهداری مواد دریافتی فله‌یی نسبتا مشكل است . مواد بسته بندی شده باید برچسب گذاری شوند . موادی كه اول وارد میشوند را باید اول مصرف كرد . مواد دریافتی خشك را باید در حالت خشك و خنك نگهداری كرد . مخزن های نگهداری مواد دریافتی را باید ماهانه تمیز كرد تا از تجمع غبار و بروز آلودگی ثانویه جلوگیری شود . بالابر ها و تجهیزات نقاله‌یی باید به طور مرتب تمیز شوند. مایعات دریافتی نظیر روغن ، اسیدهای آمینه و غیره را باید در محیطی سرد و خشك نگهداری كرد .
۷) آسیاب كردن:
آسیاب كردن صحیح مواد خام از اهمیت خاصی در تولید غذای آبزیان برخوردار است. وجود ذرات درشت در مواد آسیاب شده می تواند كیفیت غذا را به شدت بكاهد. از این رو كارخانه‌ی غذای آبزیان باید دارای اسیابی كارآمد باشد. آسیاب را باید طبق یك برنامه‌ی زمان بندی شده نگهداری و تعمیر كرد .
۸) جداسازی ذرات فلزی:
در صورتی كه ذرات فلزی موجود در مواد دریافتی و یا ذرات جداشده از تجهیزات (مثل آسیاب چكشی ) توسط اهن ربا جدا نشود ، ضمن آسیبدیدگی تجهیزات و افت كیفیت محصول ، تلفات آبزیان را نیز شاهد خواهیم بود .
۹) توزین و مخلوط كردن مواد:
فرآیند توزین و اختلاط ، قلب كارخانه‌ی تولید غذای آبزیان است. در تولید غذایی با كیفیت توزین صحیح مواد و مخلوط كردن مناسب آن ها از اهمیت زیادی برخوردار است. هر كارخانه‌ی تولید غذای آبزیان با توجه به مقدار مواد افزودنی و ماهیت ان ها دارای ترازوهای مختلفی هستند. این ترازوها باید دقیق بوده و سالی چند بار تنظیم (كالیبره ) شوند.مخلوط شدن ناكافی مواد اولیه و افزودنی ها با عث می شود كه كیفیت غذا كاهش پیدا كند و احتیاجات تغذیه‌یی آبزی در مدت زمان لازم برای رشد تامین نشود. به همین دلیل باید مخلوط كن ها را در زمان های مختلف بازرسی كرد تا از تولید مواد همگن مطمئن شد .۱۰) شكل دهی به محصول ( یا تولید پلت ):
فرایند شكل دهی به محصول یا تولید پلت وضعیت تغذیه‌یی و كیفیت محصول را تحت تاثیر قرار میدهد .كیفیت پلت به آسانی توسط مشتریان قابل ارزیابی است. برای تولید انواع مختلف پلت باید مقدار بخار ، چربی و سرعت جریان تولید مناسب باشد . فرسودگی تجهیزات تولید پلت (dies & rolls ) كیفیت پلت را به مقدار زیادی تحت تاثیر قرار می دهد. به طور كلی عوامل تاثیر گذار بر كیفیت پلت عبارتند از :
▪ زنحوه‌ی آسیاب كردن مواد اولیه
▪ نحوه‌ی مخلوط كردن آن ها
▪ وجود اتصال دهنده در فرمول (binder) و نوع آن
▪ نوع پلت ساز
▪ درصد چربی در مخلوط
▪ رطوبت غذا
▪ نحوه‌ی خنك سازی پلت
▪ نحوه‌ی تعمیر و نگهداری
۱۱) تحویل دهی غذا:
هر چقدر هم كه كیفیت غذا بالا باشد جا به جایی نامناسب می تواند باعث افت كیفیت ان شود . در همین رابطه رعایت نكات زیر لازم بنظر می رسد:
▪ خودروی حمل غذا باید مناسب باشد و در طول حمل غذا از آن در برابر شرایط مختلف جوی حفاظت شود،
▪ غذای آبزیان را باید در محل هایی خشك، خنك و دارای تهویه ی مناسب قرار داد،
▪ از نگهداری غذای آبزیان در بالاتر از ۳۰ درجه ی سلسیوس باید خودداری شود،
▪ غذا باید روی پالت نگهداری شده و نباید بیش از ۱۰ بسته روی هم قرار گیرد تا گردش هوا بین بسته ها مقدور باشد،
▪ غذاها باید به طور دقیق و صحیح و جداگانه شماره گذاری و كد بندی شوند تا در موقع بروز مشكل همان محصول مشكل دار را مجزا كرد،
▪ غذا نباید به طور مستقیم روی كف سیمانی قرار داده شود ویا این كه با دیوارهای سیمانی تماس پیدا كند،
▪ غذاها را باید دور از نور مستقیم خورشید نگهداری كرد،
▪ برداشت و خروج كیسه های غذا باید به شیوه‌ی ورود اول خروج اول باشد.
۱۲) آلودگی ثانویه :
آلودگی ثانویه‌ی غذا یكی از مشكلات مهم صنعت تولید غذای آبزیان است . در صورت ورود الودگی به سیستم تولید ، كل سیستم می تواند آلوده شود . میكسرها ، نقاله ها و مخزن های نگهداری غذا مناطقی هستند كه احتمال الودگی در آن ها بسیار زیاد است . فرسودگی این تجهیزات و نظافت ناكافی آن ها منجر به رشد و نمو میكروارگانیسم ها در سیستم شده و باعث الودگی غذای تولیدی می شود .
روش های كنترل كیفیت غذای ابزیان
به طور كلی برای كنترل كیفیت غذای ابزیان از چهار روش استفاده می شود . هر كدام از این روش ها دارای معایب و مزایایی هستند كه در هنگام ارزیابی سنجش كیفیت محصول میتوان با توجه به هدف نسبت به انتخاب یك یا مجموعه یی از آن ها اقدام كرد .
۱) كنترل بیولوژیك (زیستی) :
در این روش غذا در استخرهای منتخب مصرف شده و در طول یك دوره‌ی پرورش یا یك مدت زمان خاص رشد آبزی مورد بررسی قرا رمی‌گیرد . این روش برای نتیجه گیری به زمان زیادی نیاز دارد .
۲) كنترل میكروبی :
در این روش از غذا در شرایط بهداشتی نمونه برداری شده و در آزمایشگاه آزمایش های لازم نظیر شناسایی قارچ ها و كپك ها ی بیماری زا ، سالمونلا ، شمارش كلی و غیره انجام میشود . انجام این ازمایش ها به ۲-۴ روز زمان نیاز دارد .
۳) كنترل شیمیایی:
در این روش تركیب شیمیایی غذا با استفاده از تجهیزات ازمایشگاهی اندازه گیری می شود . آزمایش های شیمیایی معمول غذای ابزیان عبارتند از :
پروتیین خام ، رطوبت ، چربی ، فیبر . كربوهیدرات . كلسیم ، فسفر ، خاكستر كل ، انرژی ، ازت ازاد ، پراكسید ، آفلاتوكسین و سایر آزمایش های تخصصی مثل تعیین مقدار ویتامین ها ، فلزات سنگین ، اسیدهای آمینه ، اندازه گیری سموم و آفات گیاهی و غیره .
۴) كنترل فیزیكی یا ارزشیابی حسی :
در این روش با استفاده از حس‌های بویایی ، بینایی و لامسه ودر مواقعی چشایی می توان در سریع ترین زمان كیفیت محصول را ارزشیابی كرد . این روش اگر توسط افراد با تجربه انجام شود مطمین ترین راه ارزیابی كیفیت محصول است . این روش:احتیاج به تجهیزات آزمایشگاهی ندارد,آسیبی به نمونه نمی زند,معیارهای آن قابل قبول است ,خیلی سریع در عرض چند دقیقه انجام می شود .
▪ شاخص های مورد بررسی در این روش عبارتند از :
الف ) وضعیت بسته بندی غذا : غذا باید در كیسه های نو ، تمیز ، سالم و حداقل دو لایه كه لایه ی داخلی آن به رنگ مات از جنس پلی اتیلن باشد و پاكت چند لایه‌ی غیر قابل نفوذ بسته بندی شود . سر بسته ها باید با ماشین دوخته شود .
ب ) اطلاعات مندرج بر روی بسته : بر روی هر بسته باید موارد زیر درج شده باشد :
نام و نوع غذا,اندازه ی پلت ( طول و قطر به میلیمتر ),نام و نشانی تولید كننده, نام تجاری محصول و علامت آن,وزن خالص به كیلو گرم,تركیب شیمیایی محصول ,نوع مواد متشكله و افزودنی های مجاز,دستور عمل مصرف,تاریخ تولید و انقضا ,شرایط نگهداری,شماره‌ی پروانه ی بهداشتی و بهره برداری
پ ) بوی محصول :
غذای آبزیان باید بوی تازگی همراه با بوی مناسب جهت جذب آبزی را داشته باشد .غذا نباید بوی ترشیدگی و بوی غیر طبیعی داشته باشد.
ت ) رنگ محصول:
غذای آبزیان باید دارای رنگ یك دست و مناسب برای جلب توجه آبزی باشد.
ث ) محتویات كیسه:
وجود مواد خارجی مانند خاك ، خاشاك ، شن ، ماسه، فضله ی پرندگان و جوندگان و بقایای آن ها پذیرفتنی نیست .
چسبندگی ، كلوخه شدن و همچنین خاكه شدن پلت بیش از ۵/۲ درصد در مزارع پرورشی قابل قبول نیست .
وجود ذرات درشت مواد اولیه به هر مقدار پذیرفتنی نیست .
ج ) نوع برش پلت ها :
سطح مقطع هر دانه‌ی پلت باید صاف باشد . هر گونه شكستگی سطح مقطع یا بد شكلی آن باعث انحلال سریع تر غذا در آب شده و غذای در دسترس ابزی را كاهش می دهد .
● نتیجه :
با استفاده از مواد اولیه‌ی مرغوب ، ماشین‌آلات مناسب و استانداردهای جدید نظیر اصول GMP و نظام HACCP می‌توان غذای آبزیان را با بهترین كیفیت تولید و آن را در اختیار پرورش‌دهندگان قرار داد . غذای مرغوب سود مناسبی را عاید پرورش‌دهنده كرده و از زیان های ناشی از تلفات و یا كم وزنی آبزی پیشگیری می‌كند.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.