دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 23 April, 2018

روح آزادی بر فراز آشیانه‌ی سینما


روح آزادی بر فراز آشیانه‌ی سینما
● درباره‌ی زندگی و آثار جک نیکلسن«Jack Nicholson »
بزرگ شدن نیكلسون عجیب بود تا آن‌جا که خود اوسرگذشتش را تا قبل از سی سالگی نمی‌دانست. جک در ۲۲ آوریل ۱۹۳۷ در نیویورك بدنیا آمد. سپس مادرش او را به وطن خود یعنی نپتون واقع در نیوجرسی، جایی كه توسط مادربزرگش بزرگ شده بود؛آورد در حالی كه همیشه فكر می‌كرد مادر واقعی‌اش، خواهر بزرگ‌تر اوست.
جک از موقعیت واقعی‌اش بی‌خبر بود تا این‌كه در ۱۹۷۴ توسط خبرنگاری كه درباره زندگی او تحقیق می‌كرد از آن آگاه شد. اما جزئیات این مسئله نامعلوم ماند چون در آن زمان هم مادر و هم مادربزرگش مرده و رازهایشان را با خود به گور برده بودند. در نتیجه نیكلسون هیچ تصوری از پدر واقعی‌اش نداشت. اما به هر حال این واقعیتی بود که می‌بایست پذیرفته می‌شد.
مادر نیكلسون ـ كه خودش او را خواهر خود می‌دانست ـ رقصنده و بازیگر بااستعدادی بود و توانسته بود خود را بر روی صحنه مطرح كند. پدربزرگ جك، كه در زندگی او نقش پدرش را بازی می‌كرد، جك را به سینما و هم‌چنین میخانه‌ها می‌برد. این مرد در سال ۱۹۵۵ به خاطر نوشیدن بیش از حد مشروب، مرد.
جك، جوان خوش چهره و شادی بود. او وارد دبیرستانی در ماناسكوان (Manasquan) در نیوجرسی شد ولی تحصیلش را ادامه نداد. او هم‌چنین در بسیاری از نمایش‌های مدرسه‌اش بازی می‌كرد. وقتی هفده ساله بود در سفری كه به كالیفرنیا برای دیدن خواهرش داشت تصمیم جدی گرفت كه بازیگر شود. او به عنوان پسر پیغام رسان در واحد كارتون MGM مشغول به کار شد و بازیگری را در گروهی بنام «بازیگران تئاتر حلقه» تعلیم دید و به همراه این گروه شروع به اجرا بر صحنه تئاتر و هم‌چنین تلویزیون كرد.
اولین درخشش او در فیلم‌ها در سال ۱۹۵۷ وقتی رخ داد كه «راجركومان» ( Roger Corman) او را برای نقش اصلی فیم كم هزینه‌اش، «قاتل گریان» انتخاب كرد. او در آن فیلم نقش جوانی را بازی ‌كرد كه به سمت دو نفر تیراندازی می‌کند و پس از آن از كاری كه انجام داده بود بسیار می‌ترسد. و در فاصله زمانی بسیار كمی او را برای نقش بیمار فیلم «مغازه كوچك وحشت» و به دنبال آن در «كلاغ» به كار گرفت. پس از تجربه خوبی كه نیكلسون از همكاری با كومان (Corman) بدست آورده‌بود، مدت زیادی منتظر كارهای بعدی ماند و بالاخره توانست با «بوریس كارلف» (Boris Karlaff) در فیلم «ترور» بازی كند.
نیكلسون با بازیگری به نام «سندرا نایت» (Sardra Night) ازدواج كرد و یك سال بعد از به دنیا آمدن دخترشان «جنیفر» جدا شدند.
سپس در رابطه‌ای كه با كارگردانی به نام «مونت هلمن» (Monte Helman) داشت، با او چهار فیلم موفق ساخت. او فیلم‌های «جنگ برای خشم» و «سواری در گردباد» را نوشت و «شلیك» را تهیه كرد. كه دو فیلم آخر وسترن‌های موفقی با فیلمنامه‌های فكر شده بودند.
نیكلسون با وجود این‌كه مواد مخدر زیادی مصرف می‌كرد، به غایت شیفته هوشیاری ذهنی و فرهنگ ملی بود و تلاش می‌كرد تا طرز فكرش را در شكل و اندازه‌های وسترن قرار دهد.
فیلم «سوار آسان» به كارگردانی «پیتر فاندا» (Peter Fonda) از او یك ستاره ساخت. این فیلم نامزدی اسكار را برای او به دنبال داشت و او را بر روی خط موفقیت‌های متوالی قرار داد.
نیكلسون به یكی از اسرارآمیزترین شخصیت‌های هالیوود تبدیل شد بازیگر چند چهره‌ای كه نه تنها قادر به تفسیر كردن رُل‌های زیادی بود، بلكه هم‌چنین قادر به تغییر سبك از فیلمی به فیلم دیگر بود. او در حال ساختن فیلم بعدی‌اش با نام «اقبال» بود كه با كنجكاوی‌های دوستش «وارن بیتی» (Warren Beatty) حقیقت را درباره خانواده‌اش کشف کرد. متأسفانه مادر واقعی‌اش در اثر سرطان در سال ۱۹۶۳ مرده بود و مادربزرگش چهار سال قبل از «سوار آسان» درگذشت و فرزند محبوبش را تنها گذاشت. این واقعیت، ضربه سختی به او وارد كرد.
او نقش «رندال مورفی» (Randal McMurphy) ، روح آزادی در یك آسایشگاه روانی را در فیلم «پرواز برفراز آشیانه فاخته» بسیار زیبا ایفا كرد و به شایستگی عنوان بهترین بازیگر را دریافت كرد. اما از موقعیتش به سادگی برای بدست آوردن نقش‌های بزرگ استفاده نكرد. در واقع او در طول دوران حرفه‌ای‌اش چندین نقش موفق را از دست داده است مثل «مایكل كورلئونه» در «پدرخوانده» ، «رابرت رادفورد» در «اینك آخر الزمان» و نقش «جان دیوت» در «به خانه آمدن».
ابتدا خودش را در برابر «مارلون براندو» (Marlon Brando) در «میسوری از هم می‌پاشد» آزمود و بعد فیلم خودش «به سوی جنوب» را با بازی «استین برگن» (Steen Burgen) كه اولین نقش اصلی‌اش بود، ساخت. «به سوی جنوب» می‌توانست فیلم خوبی شود ولی موفقیت زیادی نداشت. جك نیكلسون مدتی بیكار بود تا این‌كه دوباره در یكی از معروف‌ترین نقش‌هایش یعنی «جك تورنس» در فیلم «درخشش» ظاهر شد.
ویژگی‌هایی او از شخصیت «تورنس» در این فیلم نمایش داد و از آنها برای پرداخت نقش استفاده كرد همان‌هایی است كه در نقش‌های «ژوكر» در «بتمن» و «شیطان» در فیلم «جادوگران غرب» استفاده شده است. او اسكار دیگری را به خاطر نقش فضانوردی به نام «گارت بریدلاو» (Garrett Breedlove) دریافت كرد كه در فیلم «دوران محبوبیت» سعی می‌كند «شرلی مك لین» (Shirley Maclaine) را گمراه كند.
اولین نقش را در فیلم «ستاره‌ی عصر» تكرار كرد. سپس برای چندین نقش دیگر در كنار «آنجلیكا هاستون» (Angelica Huston) ظاهر شد. او دوباره برای نقش جنجالی‌اش در «چند مرد خوب» نامزد دریافت جایزه شد و بالاخره به خاطر بازی در نقش «ملوین یودال» (Melvin Udall) در فیلم «بهترین شكل ممكن» این جایزه را دریافت كرد. در آن زمان نیكلسون در موقعیت مالی خوبی بود و فیلم‌هایش بیشتر از یك و نیم میلیون دلار فروش می‌کرد. اما نقشی كه او شصت میلیون دلار برایش دریافت كرد، فیلم «بت من» است. او می‌دانسته كه در كارنامه‌اش چه نوشته شده‌است . در سخنرانی اسكار برای فیلم «پرواز برفراز آشیانه فاخته» از «مری پیكفورد» (Mary Pickford) تشكر كرد برای اینكه اولین بازیگری است كه یك درصد از حضورش را گرفته است. نقش بعدی او در فیلم «وثیقه» بود، فیلمی كه نیكلسون در آن با كارگردان «شان پن» (Sean Penn) كه با او فیلم «گارد عبور» را ساخت، پیوند دوباره برقرار کرد. در فیلم «درباره اشمیت» او در نقش «وارن اشمیت» ظاهر شد كه مرد بازنشسته‌ی شصت و شش ساله‌ای است كه همسرش را از دست داده و می‌رود تا با ملاقات دخترش با خانواده جدیدی آشنا شود. نیكلسون در هیبت اشمیت بسیار قابل درك و كامل می‌نمود. بخشی از فیلم را می‌توان كمدی دانست،‌ بخشی را جادویی و برخی قسمت‌ها را، حتی می‌توان تراژدی نامید.
نیكلسون در فیلم «چیزی كه دارم» كه یك كمدی رمانتیك است، در كنار «دایان كتین» درخشید. «دایان كتین» جایزه گلدن گلاب را به خاطر این فیلم از آن خود كرد و نامزد اسكار نیز شد. ولی نیكلسون از نامزد شدن باز ماند. برای نیكلسون در سن ۶۶ سالگی كارش است كه او را زنده نگاه می‌دارد. او هنوز در حرفه بازیگری برانگیخته از احساسات است. همان‌طور كه تا به حال هم بیش‌تر، تماشاگرانش را سرگرم كرده‌است تا این‌كه آنها را افسرده و كسل كند. او می‌گوید «من درباره‌ی این‌كه چه نوع فیلم‌هایی بازی كنم تصمیم گرفته‌ام و این را می‌دانم كه به بازیگری در مدیوم دیگر باید «نه» بگویم. من نمی‌خواهم زندگی‌ام را با ناراحت كردن مردم سپری كنم.»
تصور كردن این موضوع مشكل است كه نیكلسون نزدیك چهل است در بالاترین سطح بازی كرده‌است. او در طول این مدت، سه جایزه اسكار و دوازده نامزدی جوایز مختلف را از سال ۱۹۶۹ با فیلم «سوار آسان» ذخیره كرده‌است. نیكلسون مدت زیادی است كه درصدر جدول ماركت هالیوود قرار دارد.
اگر عبارت «گنگستری» صفت توصیفی مناسبی برای نیكلسون در فیلم‌های اولیه‌اش باشد، در مورد فیلم‌های بعدی باید صفت «شیطانی» را به آن اضافه كرد. جك نیكلسون در برخی فیلم‌های دلهره‌آور «راجر كدمان» در اوایل دهه شصت نقش‌های كوچك ولی در عین حال تأثیرگذاری ایفا كرد. سپس با نقش وكیل سرخورده از دنیا در «سوار آسان» به موفقیت بزرگی دست یافت. در «پنج قطعه راحت» ، «معرفت جسم» و «سلطان ماروین گاردنز» او نقش آدم‌های تنها و سرخورده‌ای را بازی كرد كه از دنیا جدا و منزوی شده‌اند.
پس از آن یك سری نقش‌هایی شروع شد كه تكیه‌گاهی جز درایت و هوش خود در جامعه‌ای بی‌رحم نداشتند. جنبه شیطانی شخصیت سینمایی او اولین بار با «درخشش» به چشم آمد، سپس كمی در «روابط عاطفی» و بالاخره در «جادوگران استوویك» شخصیتی بطور كامل با چنین شخصیتی بازی كرد. به خاطر نقش یك رمان نویس وسواسی در برابر «هلن هانت» (Helen Hunt) در «بهترین شكل ممكن» (۱۹۹۷) اسكار بهترین بازیگر مرد را بُرد.
با سه اسكار، پنج گلدن گلاب و بسیاری از افتخارات دیگر، جك نیكلسون به بلندای دستاوردهای حرفه‌ای رسیده است. علاوه بر آن او در تعدادی از فیلم‌های مدرن بازی كرد مثل «شهر چینی‌ها» ، «پرواز برفراز آشیانه فاخته» ، «درخشش» و «بتمن».
سهم نیكلسون در گسترش سینمای مدرن به حدی است كه در سال ۱۹۹۴ توسط انجمن فیلم آمریكا برای یك عمر تلاش مورد تقدیر قرار گرفت. در نگاهی به گذشته، این جایزه نابه هنگام بود چون پس از آن، نیكلسون سومین جایزه‌ی اسكارش را برای «بهترین شكل ممكن» گرفت و هیچ علامتی از ترك بازیگری نشان نداد.
بازی او در فیلم‌هایی هم‌چون «پرواز برفراز آشیانه فاخته» ، «دوران محبوبیت» و «درباره‌ی اشمیت» نوع خاصی از توانایی‌هایش را آشكار می‌كند كه او مهارت خاصی در ایفای نقش شخصیت‌های عصبی و روانی دارد.
● فیلم‌ها:
ـ اسلحه‌های ویل سانت (۲۰۰۵)
ـ نوجوانانی از فضا/ ترور (۲۰۰۴)
ـ ترور/ ترس تا حد مرگ (۲۰۰۴)
ـ چیزی كه دارم (۲۰۰۳)
ـ یك دهه تأثیرپذیری (۲۰۰۳)
ـ كنترل خشم (۲۰۰۳)
ـ درباره‌ی اشمیت (۲۰۰۲)
ـ بهترین شكل ممكن (۱۹۹۷)
ـ خون و شراب (۱۹۹۶)
ـ ستاره غروب (۱۹۹۶)
ـ حمله مریخی‌ها (۱۹۹۶)
ـ گارد عبورد (۱۹۹۵)
ـ گرگ (۱۹۹۴)
ـ چند مرد خوب (۱۰۰۲)
ـ مشكل بشر (۱۹۹۲)
ـ دو جك (۱۹۹۰)
ـ بتمن (۱۹۸۹)
ـ اخبار براد كاست (۱۹۸۷)
ـ دوران محبوبیت (۱۹۸۳)
ـ پستچی همیشه دوبار زنگ می‌زند (۱۹۸۱)
ـ قرمز (۱۹۸۱)
ـ درخشش (۱۹۸۰)
ـ میسوری از هم می‌پاشد (۱۹۷۶)
ـ اقبال (۱۹۷۵)
ـ مسافر (۱۹۷۵)
ـ تامی (۱۹۷۵)
ـ مسافر (۱۹۷۵)
ـ پرواز برفراز آشیانه‌ی فاخته (۱۹۷۵)
ـ آخرین جزئیات (۱۹۷۴)
ـ شهر چینی‌ها (۱۹۷۴)
ـ سلطان ماروین گاردنز (۱۹۷۲)
ـ پنج قطعه راحت (۱۹۷۰)
ـ در یك روز روشن خوب می‌بینی (۱۹۷۰)
ـ سوار آسان (۱۹۶۹)
ـ فرشتگان جهنم روی چرخ‌ها (۱۹۶۷)
ـ سواری در گردباد (۱۹۶۶)
ـ شلیك (۱۹۶۶)
ـ كلاغ (۱۹۶۳)
ـ مغازه‌ی كوچك وحشت (۱۹۶۰)
ـ سوار وحشی (۱۹۶۰)
ـ مغازه كوچك وحشت (۱۹۶۰)
ـ مجموعه‌ی بوریس كارلف (۱۹۶۰)
كارگردانی:
ـ دوجك (۱۹۹۰)
ـ به سوی جنوب (۱۹۷۸)
تهیه‌‌كنندگی:
ـ سواری در گردباد (۱۹۶۶)
ـ شلیك (۱۹۶۶)
فیلمنامه نویس:
ـ سفر (۱۹۶۷)
ـ سواری در گردباد (۱۹۶۶)
● آكادمی
▪ سال عنوان فیلم نامزد/ برنده
۲۰۰۲ بهترین بازیگر مرد درباره‌ی اشمیت (۲۰۰۲) نامزد
۱۹۹۷ بهترین بازیگر مرد بهترین شكل ممكن (۱۹۹۷) برنده
۱۹۹۲ بهترین بازیگر مكمل مرد چند مرد خوب (۱۹۹۲) نامزد
۱۹۸۵ بهترین بازیگر مرد افتخار (۱۹۸۵) نامزد
۱۹۸۳ بهترین بازیگر مكمل مرد دوران محبوبیت (۱۹۸۳) برنده
۱۹۸۱ بهترین بازیگر مكمل مرد قرمز (۱۹۸۱) نامزد
۱۹۷۵ بهترین بازیگر مرد پرواز برفراز آشیانه‌ی فاخته (۱۹۷۵) برنده
۱۹۷۴ بهترین بازیگر مرد شهر چینی‌ها (۱۹۷۳) نامزد
۱۹۷۰ بهترین بازیگر مرد پنج قطعه راحت (۱۹۷۰) نامزد
۱۹۶۹ بهترین بازیگر مكمل مرد سوار آسان (۱۹۶۹) نامزد
● آكادمی انگلستان
▪ سال عنوان فیلم نامزد/ برنده
۱۹۸۲ بهترین بازیگر مكمل مرد قرمز (۱۹۸۱) برنده
۱۹۷۶ بهترین بازیگر مرد پرواز برفراز آشیانه‌ی فاخته (۱۹۷۵) برنده
۱۹۷۳ بهترین بازیگر مرد شهر چینی‌ها (۱۹۷۴) برنده
● انجمن منتقدان فیلم لس آنجلس
▪ سال عنوان فیلم نامزد/ برنده
۲۰۰۲ بهترین بازیگر مرد درباره‌ی اشمیت (۲۰۰۲) برنده
۱۹۸۶ بهترین بازیگر مرد جادوگردان جنوب (۱۹۸۷) برنده
۱۹۸۳ بهترین بازیگر مكمل مرد دوران محبوبیت (۱۹۸۳) برنده
● انجمن منتقدان فیلم نیویورك
▪ سال عنوان فیلم نامزد/ برنده
۱۹۸۳ بهترین بازیگر مكمل مرد دوران محبوبیت (۱۹۸۳) برنده
۱۹۸۱ بهترین بازیگر مكمل مرد قرمز (۱۹۸۱) نامزد
۱۹۷۵ بهترین بازیگر مرد پرواز برفراز آشیانه فاخته (۱۹۷۵) برنده
۱۹۷۴ بهترین بازیگر مرد شهر چینی‌ها برنده
۱۹۷۰ بهترین بازیگر مرد پنج قطعه راحت (۱۹۷۰) نامزد
۱۹۶۹ بهترین بازیگر مكمل مرد سوار آسان (۱۹۶۹) برنده
● گلدن گلاب
▪ سال عنوان فیلم نامزد/ برنده
۲۰۰۳ بهترین بازیگر مرد چیزی كه دارم (۲۰۰۳) نامزد
۲۰۰۲ بهترین بازیگر درام درباره‌ی اشمیت (۲۰۰۲) برنده
۱۹۹۷ بهترین بازیگر مرد كمدی بهترین شكل ممكن (۱۹۹۷) برنده
۱۹۹۲ بهترین بازیگر مرد درام هافا (۱۹۹۲) نامزد
۱۹۹۲ بهترین بازیگر مكمل مرد چند مرد خوب (۱۹۹۲) نامزد
۱۹۸۹ بهترین بازیگر مرد كمدی بتمن (۱۹۸۹) نامزد
۱۹۸۵ بهترین بازیگر موزیكال افتخار (۱۹۸۵) برنده
۱۹۸۳ بهترین بازیگر مكمل مرد دوران محبوبیت (۱۹۸۳) برنده
۱۹۸۱ بهترین بازیگر مكمل مرد قرمز (۱۹۸۱) نامزد
۱۹۷۵ بهترین بازیگر مرد درام پرواز برفراز آشیانه‌ی فاخته (۱۹۷۵) برنده
۱۹۷۴ بهترین بازیگر مرد درام شهر چینی‌ها (۱۹۷۴) برنده
۱۹۷۰ بهترین بازیگر مرد درام پنج قطعه راحت (۱۹۷۰) نامزد
۱۹۶۹ بهترین بازیگر مكمل مرد سوار آسان (۱۹۶۹) نامزد

منابع مورد استفاده:
www.crankycritic.Com
www.moviecrazed.Com
www.movies.yahoo.Com
www.cinema.Com
www.askmen.Com
نسترن میرجلالی

منبع : ماهنامه ماندگار

مطالب مرتبط

ناگهان نرگس

ناگهان نرگس
ستاره اسكندری در سریال نرگس با موقعیت پیش بینی نشده ای روبه رو شد. قرار نبود او در نرگس بازی كند. مرگ پوپك گلدره اتفاقی بود كه به دیده شدن او منجر شد. اما این مسئله همه ماجرا نیست. ستاره اسكندری بازیگری با پرونده نسبتا قابل قبولی است كه با پذیرفتن بازی در نقش نرگس، موقعیت سختی را برای خود رقم زد. اسكندری متولد ۱۳۵۳ در تربت حیدریه و دانشجوی انصرافی رشته مترجمی زبان است كه در سال ۱۳۷۲ برای بازیگر شدن قید رشته اش را زد. او كار تئاتر را به صورت تجربی با كسانی چون اصغر فرهادی و پریسا بخت آور در دانشگاه تهران شروع كرد.
بازی در آخرین كار تئاتر اصغر فرهادی بعد ها او را به بازی در داستان یك شهر یكی از موفق ترین تجربه های تلویزیونی در این سال ها كشاند. البته اسكندری قبل از داستان یك شهر از سال ۷۸ با بازی در تئاتر دندون طلا جذب تئاتر حرفه ای شد. خود او می گوید كه در تلویزیون این شانس را یافته كه با بازی در كنار حسن پورشیرازی به تئاتر دندون طلا برود و جالب این كه حضور او در نرگس نیز بی ارتباط با حضور پورشیرازی در نرگس نبوده است. اسكندری در تئاتر این شانس را یافته كه در كنار برخی از بهترین كارگردان ها و گروه های تئاتری بازی كند. برخی از فعالیت های او در تئاتر عبارتند از: رومئو و ژولیت علی رفیعی، شازده احتجاب علی رفیعی، در مصر برف نمی بارد علی رفیعی، قهوه تلخ شبنم طلوعی، سعادت لرزان مردمان تیره روز محسن علیخانی، شب هزار و یكم بهرام بیضایی و...
اسكندری آن طور كه خود می گوید بعد از رد شدن دو كار تئاترش به نام بازگشت به خانه پدری محسن علیخانی و بهمن بغداد شبنم طلوعی مجبور به ترك این عرصه می شود. این اتفاقی است كه همزمان برای برخی از بهترین چهره های تئاتری می افتد. اسكندری در تئاتر متعلق به نسلی است كه در چند سال پیش از آن به عنوان مهم ترین دستاورد تئاتر ایران یاد شد اما به ناگهان بر اثر برخوردهای نابجایی كه با آنها شد ترك صحنه كردند. در این میان برخی مانند اسكندری به بازی های تلویزیونی روی آوردند كه نمونه های بسیاری دارند و آن طور كه خود اسكندری نیز می گوید مجبور شدند از پله های نخست شروع كنند. بازی در فیلم های مواجهه ابراهیمی فر، شبانه كیوان علی محمدی و امید بنكدار، تارزان و تارزن از جمله فعالیت های سینمایی اسكندری است. ستاره سریال نرگس، بازی در سریال های مثل ماه مهربان، رستوران خانوادگی، داستان یك شهر، خانه شماره ۱۳، ایستگاه، حامی، عشق گمشده، بیگانه ای میان ما، با من بمان، ماجراهای تقی جان، گربه های هاجر و می می و مومو كارنامه بازیگری او در تلویزیون را شكل می دهد.
شما در موقعیتی حساس در كارنامه كاری تان تئاتر را ترك كردید و در تلویزیون به صورت پررنگ حضور پیدا كردید. این حضور ناشی از همان ماجرای مالی تئاتر و تلویزیون است و به دیده شدن در تلویزیون برمی گردد یا چیزهای دیگری نیز دخیل اند
به عنوان كسی كه كارم را از تئاتر شروع كردم و كارنامه ام نشان می دهد كه واقعا عاشقانه و با حساسیت در تئاتر حضور داشتم می خواهم بگویم آن چیزی كه باعث شد از اواخر سال ۸۳ دیگر كار تئاتر نكنم اعتراضی بود كه به مدیریت تئاتر داشتم. متعلق به نسلی بودم كه احساس می كردم جایگاهش مشخص نیست. مهدی سلطانی، كوروش نریمانی، شبنم طلوعی، محسن عیلخانی و... طیف گسترده ای بودند كه جایگاهشان مشخص نبود. با ما نه با مدل حرفه ای ها برخورد می كردند كه با آنها قرارداد ببندند و نه خیلی آماتور بودیم. رد شدن بدون هیچ توضیح دو كاری كه وقت زیادی برای آنها گذاشته بودم در مرحله بازبینی به این احساس بیشتر دامن زد.
متن مشكلی داشت
این در شرایطی بود كه متن ها پذیرفته شده بودند و قرار بود اجرا شوند و ما به امید اجرا اثری گذاشته بودیم.
● اشاره ای نشد كه مشكل چیست
▪ تمام اعتراض من این بود كه آیا حق نداریم بدانیم كاری كه سه ماه برایش وقت گذاشته ایم به چه دلیلی رد می شود این جا بود كه احساس كردم مسائل یك مقداری با هم تداخل پیدا كرده است. این مسئله همزمان با تغییر مدیریت های پی در پی تئاتر نیز بود كه مدام سیاستگزاری ها نیز عوض می شد و ما بدون تكلیف. من هنرمند نیز قرار نبود این چیزها را بدانم و بفهمم.
شما متعلق به نسلی بودید كه مدیران نیز بر وجود شما بسیار فخر می فروختند و آن را به حساب امتیازهای خود می گذاشتند. ولی بخش عمده ای از استعدادهای این نسل ناخواسته و به اجبار زندگی جذب تلویزیون و سینما شد.
دقیقا. این اتفاق خوشایندی نبود. ما تئاتر را در شرایطی شروع كردیم كه راهروهای تئاتر شهر چراغ نداشت. خیلی زحمت كشیدیم كه حضور داشته باشیم. آن زمان مثل الان نبود كه در تمام سالن ها اجرا باشد. زمان ركود تئاتر بود. در این موقعیت نسل من شروع به كار كرد و خیلی تلاش كرد تا باشد. ما روند خودمان را داشتیم ولی یك دفعه دیدیم اتفاق های دیگر افتاد كه انگار تعمد داشت نباشیم. نتیجه اش هم این بود كه یك عده ای از ایران رفتند و عده ای نیز جذب تلویزیون و سینما شدند. ولی اعلام كرده اند كه در حال حاضر بودجه تئاتر چند برابر شده است.
هنوز می شنوم بچه هایی كه دارند تئاتر كار می كنند دستمزدهایشان را نگرفته اند و از چند سال پیش طلب دارند.
می خواهید بگویید بخش عمده ای از دلایل ترك صحنه تئاتر مربوط به ماجرا های مالی آن بود
همه ماها با این باور بزرگ شده ایم كه قرار نیست تئاتر كار كنیم و پول در بیاوریم. چیزی كه بیشتر آزارمان داد، برخوردی بود كه با ما شد. جایگاهمان مشخص نبود. تكلیف مشخص نبود كه ستاره اسكندری با وجود كاركردن با چند كارگردان مطرح و گرفتن جایزه باز هم برای كاركردن باید ساعت ها برود پشت اتاق مدیریت در مركز كه می خواهد كار كند و برای كاركردن بیشتر از مدت تمرین باید دوندگی كند. به هرحال دیگر آماتور نبودیم كه بعد سه ماه تمرین كردن و با پذیرفتن متن، كار در مرحله بازبینی رد شود.
● خوشبین هستید كه با وجود زیاد شدن بودجه تئاتر و قول مدیران برای سالن سازی، نسل شما دوباره تئاتر را جدی بگیرد
▪ امیدوارم این اتفاق بیفتد. نه فقط برای نسل من كه بسیاری از چهره های پیشكسوت و سرشناس ما در حال حاضر از صحنه دور هستند. این فقط دغدغه نسل من نیست. تئاتر به لحاظ فرهنگی، مقوله مهمی است.
● با توجه به موقعیتی كه در تلویزیون پیدا كرده اید آیا اگر شرایط مهیا شود باز هم حاضرید سختی های تئاتر را قبول كنید
▪ من فقط می توانم بگویم نسلی كه اینقدر عاشقانه كار تئاتر كرد، هنوز آنقدر عاشق تئاتر هست كه اگر شرایط فراهم شود برگردد. چون تئاتر از آن چیزهایی است كه روی روح و روان آدم تاثیر می گذارد و خیلی دیر به شغل تبدیل می شود. كسانی كه تئاتر را برای تئاتر بودنش قبول دارند، قطعا مترصد فرصت بازگشت هستند.
● كارنامه كاری تان در تئاتر می گوید كه گزیده كار بوده اید و با حساسیت كار كرده اید، آیا فكر می كنید در تلویزیون هم این طور بوده اید
▪ قطعا نه. دلیل هم دارد. دلیلش این است كه تئاتر را پله پله شروع كردم. نسل من در تئاتر این امكان را داشت كه انتخاب كند با چه كسی هم گروه و همكار شود. درست است كه من بازیگرم. اما انتخاب كننده بودم. این اتفاق در تلویزیون و سینما نمی افتد. من همیشه انتخاب شده ام. گروهی را نمی شناسم كه با آن كار كنم. در خانه نشسته ام و اسمم بازیگر است. كارگردان یا تهیه كننده باید مرا انتخاب كند. در نتیجه میزان حساسیتم خیلی به كمكم نمی آید. با این حال سعی كرده ام نقشی كه كار می كنم یك چیزی برایم داشته باشد. سعی كرده ام نقش های مختلف بازی كنم. اگر در سریال های الف بخت بازی را نداشته ام در سریال های ب سعی كرده ام آنچه در توان دارم ارائه بدهم كه حداقل نگویند بازیگر بدی است.
● سریال نرگس این امكان را برایتان به وجود آورد كه دیده شوید، با توجه به موقعیت پیش آمده آیا با حساسیت بیشتری نقش هایتان را انتخاب خواهید كرد
▪ امیدوارم این اتفاق بیفتد. راهی كه ستاره اسكندری طی كرده تا دیده شود یك راه اجتناب ناپذیر است. من نه پشتوانه دارم ناارتباط ویژه ای دارم. برای این كه دیده شوم خیلی تلاش كرده ام. این راه را باید طی می كردم تا اسمم در كاندیداهای سیروس مقدم به عنوان ادامه دهنده نقشی كه پوپك گلدره بازی كرده، باشد. من باید به این صورت شناخته می شدم. اگر كسی من را نمی شناخت این اقبال را برای بازی در نرگس نداشتم.
شده تا حالا سابقه تئاتری تان و بازهای خوب تان در تئاتر باعث انتخاب در نقشی در تلویزیون شود
نه. برحسب اتفاق بوده. سال ها پیش در دانشكده هنرهای زیبا در یك كاری به نام سیمای دانشگاه با بچه هایی كه تئاتر می خواندند بازی كوتاهی داشتم. در آن كار رضا جودی تصویربردار بود. بعد ایشان وقتی می خواستند اولین كار به عنوان تهیه كننده را بسازند به یاد دختركی افتادند كه در دانشگاه دیده بودند. آن كار خانه شماره ۱۳ بود و خیلی هم با استقبال روبه رو شد. حتی جذب شدن من به تئاتر حرفه ای نیز از تلویزیون اتفاق افتاد. در سریال ایستگاه با مرحوم مهدی فتحی هم بازی بودم وقتی داوود میرباقری به دنبال دختری می گشتند برای دندون طلا، آقای فتحی به یاد من افتادند كه در ایستگاه جنوبی حرف می زدم و من را معرفی كردند.● یعنی این كه از تلویزیون به تئاتر آمدید
▪ نه. قبل از آن در تئاتر دانشجویی كارهایی كرده بودم. كار دانشجویی هم كه می گویم بازی در نمایش آخرین قهرمانان زمین بود كه آخرین كار اصغر فرهادی در تئاتر بود. این كار به عنوان پایان نامه فرهادی بود و در جشنواره نیز آن را شركت داد. از تلویزیون به تئاتر نیامدم اما زمینه جذب شدنم به تئاتر حرفه ای، تلویزیون بود.
● برایم جالب است بدانم كه مثلا شما در نمایش شب هزار و یكم بازی خوبی داشته اید و از نقش های اصلی بودید یا در نمایش های علی رفیعی. با این حال نشد كه كارگردانی در تلویزیون شما را برای آن بازی ها انتخاب كرده باشد
▪ اصلا. یادم هست زمانی كه دندون طلا اجرا شد خیلی از كارگردان های سینما و تلویزیون كار را دیدند و به من خسته نباشید گفتند و گفتند كه در صحنه خیلی خوبی، اما هیچ كدام از آنها مرا به كار دعوت نكردند.
● فكر می كنید نرگس بهترین كار تلویزیونی شماست
▪ نه. نمی توانم بگویم بهترین كارم است. بهترین فرصتی بود كه دیده شوم و این را مدیون پوپك هستم. قرار هم نبود كه من با این كار دیده شوم. قرار بود پوپك با این نقش دوباره احیا شود. با سانحه ای كه برای پوپك افتاد من آمدم و كار را ادامه دادم. نرگس خیلی موقعیت خوبی است برای دیده شدن، ولی لزوما بهترین كار من نیست.
● بهترین كارتان
▪ خیلی كارهایی را دارم كه دوستشان دارم...
● آنهایی كه بیشتر دوست داری
▪ نمی دانم. داستان یك شهر كه سال ها پیش بازی كردم. نقش یك دختر معتاد را بازی می كردم. در آن زمان هنوز در تلویزیون تصویر یك زن معتاد نشان داده نشده بود و خیلی ها فكر می كردند این تصویر مستند است. در كارهای كودكم، بازی هایی دارم كه دوستشان دارم.
● بعد از همكاری با اصغر فرهادی با كارگردان دیگری هم روبه رو شدید كه حساسیت های او را داشته باشد
▪ بله. به نتایج كار كاری ندارم. با كارگردان های نسبتا خوبی كاركرده ام. مثلا به لحاظ امنیت بازیگری و كارگردانی حمید لبخنده خیلی خوب بودند. حالا كاری به این ندارم كه نقش چه بود و چه شد. ولی بازی من را می شناخت و من به راحتی می توانستم با او دیالوگ برقرار كنم. یا حتی در كار عشق گمشده كار سهیلی زاده...
● در تئاتر با كارگردان هایی كار كردی كه به تجربه بازیگری تان افزوده اند، آیا می توانی بگویی در تلویزیون نیز این اتفاق برایت افتاده است
▪ كاملا. من این موضوع را در نرگس متوجه شدم. چون خیلی شتاب زده وارد كار شدم. بعد فكر كردم تمام تجربه هایی را كه در كنار كارگردان هایی چون لبخنده، سهیلی زاده، زرین پور، فرهادی، عسگری نسب و خیلی های دیگر كسب كرده ام، می توانم یك دفعه به كار بگیرم. با این پشتوانه بود كه وارد سریالی شدم كه ۳۷ قسمت آن ساخته شده بود. البته نمی دانم قضاوت ها در مورد آن چیست و آیا درست سر جای نرگس ایستاده ام یا نه
● وقتی شما وارد كار شدید سریال متوقف شده بود
▪ كار اصلا متوقف نشده بود. بعد از این كه آن سانحه برای پوپك پیش آمد، گروه سكانس هایی را می گرفتند كه نرگس در آنها حضور ندارد. امیدوار بودند پوپك بازگردد.
● و در این مدت دنبال بازیگر جایگزین می گشتند
▪ چیزی حدود یك ماه طول كشید تا من پذیرفتم بازی كنم.
● چطور شد به شما رسیدند
▪ یك لیست كامل از بازیگرانی كه در این سن و سال بودند داشتند. اسم من نیز با توجه به سابقه ام در لیست بود. ضمن این كه با حسن پورشیرازی در دندون طلا و در چند كار دیگر همبازی بودم. با مهرانه مهین ترابی نیز همبازی بودم. ایرج محمدی نیز تهیه كننده سریال ایستگاه بودند و من را می شناختند.
● با این احوالات تست نشدید بلكه انتخاب شدید
▪ بله. از زمانی كه به دفتر رفتم تا شروع به بازی كمتر از شش روز طول كشید. و من ناگهان با نرگس مواجه شدم.
● بازی پوپك گلدره را ندیدید منظور راش های گرفته شده كه پوپك بازی كرده بود.
▪ نه. تنها در مدت كوتاهی ماجرا را فقط برایم شرح دادند. آن زمان من سر كار بوی گل های وحشی با لیالستانی قرارداد داشتم كه گفتم نمی آیم. یك مقدار هم برای ترس بود.
● ترس از بازی پوپك گلدره یا از این كه نقشی را قرار است ادامه بدهید
▪ بیشتر برای ادامه بازی دیگری بود.
● چگونه با نقشی كه قرار بود ادامه بدهید و قبلش كسی دیگر آن را بازی كرده بود برخورد كردید
▪ از زمانی كه به دفتر آمدم و فهمیدم نرگس چیست، هفت الی هشت روز بیشتر طول نكشید. ۳۷ قسمت قبل را هم نخوانده بودم و فرض را بر این گذاشتم كه یك نقش جدا به من پیشنهاد داده اند كه باید از این مرحله آن را بازی كنم.
● یعنی بازی پوپك را در نظر نگرفتید
▪ چاره ای نداشتم. چون از لحاظ عاطفی نمی توانستم راش های او را ببینم و اعتقادی به تقلید هم ندارم. پوپك مختصات خودش در نرگس را دارد و من مختصات خودم را. قرار نگذاشتم كه بازی پوپك را تقلید كنم.
● اتفاقی كه برای پوپك افتاده بود روند كاری شما را شتاب نداده بود
▪ نه. چون سكانس های دیگر را گرفته بودند.
● روزانه چقدر ضبط داشتید
▪ ۱۸۱۲ دقیقه. ولی این ربطی به ماجرا نداشت. وقتی هم نرگس نبود همین اندازه می گرفتند. فقط زمانی كه من آمدم تكیه بر سكانس هایی شد كه مربوط به نرگس است.
● شایعه است كه سیروس مقدم بدون دكوپاژ كار می كند. می خواهم بدانم با توجه به ورود ناگهانی تان به سریال چه روندی را برای بازی داشتید
▪ نسبت به سابقه ام با كارگردان های دیگر، سیروس مقدم كارگردانی سرعتی است. ولی از پیش همه می دانند كه او چه می خواهد از تصویربردار بگیر تا بازیگر. برای روحیه من كه در تئاتر هر سه ساعت تمرین یك بار چایی می خوردیم، معطلی در كار تصویر كلافه كننده است. می توانم بگویم تایم بالای سیروس مقدم و سرعتش با روحیه ام سازگار بود.
● یعنی اگر شما وقت بیشتری برای ارائه نقشتان داشتید همین بازی را شاهد بودیم
▪ فكر می كنم.
برایم این حرف جالب است و خیلی ها وقتی از كارشان انتقاد می كنی، نقاط ضعف كار را به حساب تایم بالا و عجله در تولید و نبود فرصت می دانند. ولی شما چیز دیگری می گویید و از آن دفاع هم می كنید.
برخی چیزها به نفس سریال سازی ما برمی گردد و نمی توانیم توقع زیادتری از آن داشته باشیم.
● خیلی از كارگردان هایی كه چهار الی پنج دقیقه در روز می گیرند معتقدند تولید بیشتر به كار ضربه می زند.
▪ من این اعتقاد را ندارم. حداقل با توجه به تجربه هایی كه با كارگردان های مختلف داشته ام. شما می بینید در كار نرگس شما حركت دوربین هم دارید. كمتر اشتباه اتفاق می افتد و به لحاظ كادربندی خیلی چیزها درست تر است. و شاهد هستیم سریال هایی نیز كه در روز دو الی سه دقیقه می گیرند به لحاظ كیفیت اگر نگوییم كمتر ولی بالاتر از نرگس هم نیستند.
● نرگس را هر شب دنبال می كنید
▪ بله.
● شده به كسی برخورده باشید كه نرگس را ندیده باشد
▪ راستش نه.
● چه انتقادی به كار دارید
▪ یك مقدار سخت است.
● به بازی خودتان چه انتقادی دارید
▪ زمانی كه نرگس را بازی می كردم احساس مسئولیت مضاعف می كردم و این احساس را داشتم كه باید پاسخگوی بازی كردن به جای پوپك هم باشم. راستش نمی توانم بازی خودم را نقد كنم.
● از این كه نرگس را همیشه در وضعیت غم و غصه می بینی كلافه نمی شوی
▪ این دیگر مربوط به مبحث بازیگری من نمی شود. این نقش را من پذیرفتم كه بازی كنم و بقیه اش مربوط به فیلمنامه می شود. من تلاش كرده ام نقش را با نهایت توانم بازی كنم و خوب بازی كنم. این چیزی است كه از من خواسته اند و باید انجام دهم.
یعنی به عنوان كسی كه باید این نقش را بازی و خلق كند انتقادی نسبت به آن نداشتی نرگس را در هیچ لحظه ای شاد نمی بینیم حتی در عروسی خودش. همه اش نگران است. آدم های خیلی غصه دار هم در زندگی یك جاهایی شاد هستند و غصه هاشان را فراموش می كنند.
خب. به لحاظ قصه بلایی سرش آمده كه مدام باید غصه بخورد و نگران باشد. حتی در عروسی اش نیز با رفتن خواهرش مواجه می شود.
● شما خودتان در بازخوردهای مخاطبان با این مسئله روبه رو نشده اید
▪ بیشتر از خود نرگس با انتقاد نسبت به كل مجموعه روبه رو بوده ام كه می گویند چرا این قدر غم، چرا این قدر غصه و چرا این قدر درگیری به نظرم این چیزها را باید نویسنده سریال پاسخ بدهد. من برای این نقش انتخاب شدم و متخصص فیلمنامه نویسی نیستم. تمام تلاش من این بود كه یك بار منطقی به آن بدهم. نگرانی ها از زمانی شروع می شود كه قصه نسرین می آید و نرگس باید هم برایش پدر باشد و هم مادر و با اتفاقاتی كه برای نرگس و نسرین می افتد تبدیل به یك شخصیت روان پریش می شود. اگر سلیقه من را به عنوان یك بازیگر بخواهید به شدت دوست داشتم ده سال كوچك تر بودم و می توانستم نقش نسرین را بازی كنم. نسرین نقشی است كه بسیار جای كار دارد اما نرگس زیاد جای كار نداشت. به دلیل آن كه باید الگوسازی می كرد و شخصیتی مثبت بود.

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!