سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 May, 2018

«عراقی» کیست؟


محمد مهدی ابراهیمی عراقی فرزند غلامعلی در ۱۳۰۹ هجری شمسی در یكی از محلات جنوب تهران دیده به جهان گشود. او دوران دبیرستان را در دارالفنون نیمه تمام رها كرد و بخاطر مشكلات اقتصادی و معیشتی به تلاش معاش روی آورد.
عراقی در سن ۱۶ سالگی با فدائیان اسلام آشنا شد و با شهید نواب صفوی مرتبط گردید. او به سرعت توانست به داخل شورای مركزی فدائیان اسلام راه یابد. در دوران حكومت مصدق وی رابط فعال نواب صفوی و آیت‌الله كاشانی با دولت بود. در جریان بازداشت نواب صفوی در سال ۱۳۳۰ مهدی عراقی به همراه ۵۲ نفر دیگر معترضانه وارد زندان قصر شدند و در محوطه آن متحصن شدند. اما با یورش مأموران بسیاری از متحصنین از جمله مهدی عراقی بازداشت شدند. عراقی تا تیر ۱۳۳۱ به مدت ۶ ماه در زندان بود.
حاج مهدی عراقی در سال ۱۳۳۵ ازدواج كرد. امیر، محمود و حسام سه فرزند عراقی، حاصل این ازدواج هستند.
پس از شهادت آیت‌الله بروجردی در ۱۳۴۰، مرحوم عراقی مجذوب شخصیت امام خمینی شد.
او با رهنمودهای حضرت امام و با هدف ایجاد وحدت در صف گروههای مبارز توانست چند گروه اسلامی را متشكل ساخته، زمینه شكل‌گیری مجموعه‌ای به نام «جمعیت مؤتلفه اسلامی» را فراهم آورد. او همچنین در حادثه حمله به فیضیه در فروردین ۱۳۴۲ همراه با تعدادی از مبارزین، حراست از بیت امام را به عهده گرفت.
عراقی سپس به تهران آمد و تظاهرات بزرگ تاسوعا و عاشورای حسینی علیه رژیم شاه را سازمان داد. وی در آن زمان در تعطیل كردن بازار تهران تصمیم گیرنده اصلی بود و در حركت دادن علماء و مراجع از حوزه‌ها به سوی مراكز شهرها و شهرستانها، نقش مؤثری داشت. پس از آزادی امام از زندان در مرداد ۱۳۴۲ نیز افراد جمعیت مؤتلفه اسلامی كه تحت نفوذ مرحوم عراقی بودند، مسئولیت مراقبت از بیت امام را بر عهده داشتند.
حاج مهدی عراقی در تظاهرات اولین سالگرد حادثه ۱۵ خرداد در تهران همراه با دهها نفر دیگر دستگیر شد و ۲ ماه در زندان بود. او پس از تبعید امام به تركیه، برای پیگیری مبارزه علیه رژیم شاه شاخه نظامی جمعیت مؤتلفه را سازمان تازه‌ای بخشید. اولین دستاورد این اقدام، ترور حسنعلی منصور نخست‌وزیر وقت در بهمن همان سال به فاصله كمتر از ۳ ماه پس از تبعید امام بود.
عراقی پیش از آن در عملیات اعدام، هژیر (۱۳۲۸) و رزم‌آرا (۱۳۲۹) نیز نقش داشت. در پی ترور حسنعلی منصور بسیاری از اعضای جمعیت مؤتلفه بازداشت شدند و از جمله عراقی در ۱۹ بهمن دستگیر شد و به مدت ۱۳ سال در زندان ماند. او در زندان شكنجه و محكوم به اعدام شد.
در اعتراض به صدور حكم اعدام عراقی حوزه علمیه قم تعطیل شد و طلاب در منزل مراجع تحصن كردند. سپس حكم اعدام عراقی به حبس ابد تغییر كرد و وی به زندان قصر منتقل شد.
او در ۱۳۴۸ مدتی به زندان برازجان منتقل شد اما در بهمن ۱۳۵۵ از زندان آزاد گردید. با شروع انقلاب به توصیه شهید بهشتی برای سر و سامان دادن به وضع محل اسكان امام خمینی رهسپار نوفل‌لوشاتو در پاریس شد.
او مدیریت داخلی بیت امام را بر عهده گرفت و سپس به توصیه مشارالیه برای سازماندهی تظاهرات تاسوعا و عاشورای ۱۳۵۷ به تهران بازگشت. او پس از انجام موفقیت‌آمیز این تظاهرات مجدداً رهسپار فرانسه شد و سپس همراه امام به تهران بازگشت.
پس از پیروزی انقلاب، عراقی ابتدا به حكم امام خمینی به ریاست زندان قصر منصوب شد. سپس به ریاست شورای مركزی بنیاد مستضعفان درآمد و در همین سمت بود كه مدتی سرپرستی امور مالی روزنامه كیهان را بر عهده گرفت.
او در صبح روز چهارم شهریور ۱۳۵۸ هنگامی كه به اتفاق فرزند خود حسام عازم محل كار خود بود، توسط سه موتور سوار كه عضو گروه فرقان بودند ترور شد و همراه با فرزندش به شهادت رسید. وی در قم در جوار حرم حضرت معصومه دفن شد.


منبع : موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی

مطالب مرتبط

صهیونیست سوسیالیست

صهیونیست سوسیالیست
دیوید بن گوریون اولین نخست وزیر اسرائیل و از مهمترین بنیانگذاران آن بود؛ كسی كه تقریباً تمامی جنگ های اسرائیل را علیه اعراب رهبری كرد. زندگی بن گوریون همراه با فراز و نشیب های فراوانی بود كه وی را از یك یهودی تندرو در جوانی و میانسالی به دروازه های بوداییسم در سال های آخر زندگی خود رساند.
دیوید بن گوریون در سال ۱۸۸۶ در پلونسك دهكده ای دلگیر در لهستان به دنیا آمد. وقتی به سن تحصیل رسید پدرش كه یك یهودی افراطی بود او را به یك مدرسه عبری زبان سپرد.بن گوریون بعدها رهبری گروه كوچكی از نوجوانان یهودی تندرو را به نام ازرا عهده دار شد كه اعضای آن اجازه داشتند فقط به زبان عبری با هم ارتباط برقرار كنند.
وی در سن ۱۸سالگی در مدرسه ای مختص یهودیان در ورشو مشغول به تدریس شد و در همان زمان به عضویت گروه سوسیال- صهیونیستی كارگران صهیون درآمد، گروهی كه آرزوهای صهیونیستی خود را با رنگ و لعابی ماركسیستی دنبال می كرد.
بن گوریون لهستانی برای اولین بار در سال ۱۹۰۶ به فلسطین پا گذاشت و سریعاً به عضویت یكی از كمون های كارگران كشاورزی درآمد كه بعدها به كیبوتز معروف شد. وی همچنین به پایه گذاری یك گروه شبه نظامی به نام هشمر كمك كرد كه این گروه در آن زمان به ترور فلسطینیان و انگلیسی های حاكم بر فلسطین می پرداختند.بن گوریون در خلال سال های جنگ جهانی دوم با هدف رسیدن به اهداف صهیونیستی- سوسیالیستی خود راهی نیویورك شد.در واقع رفقای وی او را از فلسطین اخراج كردند. بسیاری از كسانی كه با وی آشنا بوده اند معتقدند استبداد نهادینه در شخصیت او و نحوه حكومت وی تحت تاثیر انقلاب لنین در شوروی و سبك حكومتی وی بوده است. در همین دوران ولادیمیر ژابوتینسكی یكی از رهبران یهودی موفق شده بود تا در ارتش انگلیس واحدی مختص به یهودیان ایجاد كند كه بازگشت بعدی بن گوریون به فلسطین در لباس نظامی ارتش انگلیس بود.
در سال ۱۹۳۰ بن گوریون به گروهی به نام هیستادروت پیوست كه تا سال ها قدرت مطلق سیاسی خارج از سیستم حكومتی اسرائیل بود.هیستادروت یك اتحادیه كارگری بود كه وظیفه اصلی آن ایجاد محدودیت هایی علیه اعراب، تاسیس و توسعه مدارس برای یهودیان و ایجاد خدمات بهداشتی- درمانی برای یهودیان بود. وی در سال ۱۹۳۵ همچنین در راس حزب ماپای كارگر اسرائیل قرار گرفت و به جناح عملگرای آن گرایش بیشتری داشت.
بن گوریون در آن سال ها پله های ترقی را در هیستادروت طی كرد تا جایی كه بعدها به مقام نمایندگی این سازمان در آژانس یهود رسید و در سال ۱۹۳۵ ریاست هر دو سازمان را برعهده داشت. این سال ها مصادف بود با سال هایی كه اذیت و آزار یهودیان در اروپا به ویژه در آلمان به اوج خود رسیده و هیچ كشوری حتی انگلیس حاضر نبود یهودیان را پناه دهد، در این زمان بن گوریون از شرایط بین المللی به بهترین نحو استفاده كرد. او با زیركی استراتژی دوگانه ای را دنبال می كرد تا بتواند به هر طریق یهودیان را به فلسطین برساند.
او جوانان یهود را به عضویت هنگ یهودیان ارتش انگلیس درآورد تا آنها به این طریق وارد خاك فلسطین شوند و یا با نازی ها مبارزه كنند و به موازات آن دست به ایجاد یك شبكه زیرزمینی زد كه یهودیان را از طریق دریا و به صورت قاچاقی وارد خاك فلسطین می كرد. همین استراتژی دوگانه وی باعث شد كه در سال ۱۹۴۷ سازمان ملل اعلام كند كه فلسطین باید به دو قسمت عربی و یهودی قسمت شود.
هر چند كه وی در آن سال ها به شدت معتقد بود كه نباید یهودیان را به صورت كاملاً آشكار از اعراب متمایز كرد و همچنین ارتش خود را باید مخفی نگه داشت و به شدت طرفدار نظریه ملت و ارتش در سایه بود، ولی در نهایت او بود كه در ۱۴ مه سال ۱۹۴۸ به عنوان بانفوذترین و قدرتمندترین شخصیت سیاسی اسرائیل و با وجود تمامی مخالفت های نزدیكان، دوستان و حتی واشینگتن در حالی كه تنها از حمایت اكثریت كوچكی از سیاستمداران از جمله گلدا مایر برخوردار بود، در یك سخنرانی جنجالی استقلال اسرائیل را رسماً اعلام كرد و آتش خونین ترین جنگ اعراب و اسرائیل را كه منجر به مرگ یك درصد اسرائیلی ها و هزاران عرب و آوارگی بیش از نیم میلیون فلسطینی شد، برافروخت.
بعد از اعلام استقلال اسرائیل توسط بن گوریون او به عنوان اولین نخست وزیر و همچنین وزیر دفاع اسرائیل مشغول به كار شد و حزب كارگر نیز به رهبری وی توانست به پیروزی انتخاباتی دست پیدا كند. او به عنوان نخست وزیر رنگی از شخصیت مستبدانه خود به تمامی نهادهای اسرائیل داد و مهر شخصی خود را بر روی آنها زد و به عنوان وزیر دفاع نیز در اولین حركت تمامی نظامیان این كشور از ارتش تا شبه نظامیان را متحد كرد. این بدان معنا بود كه شبه نظامیان نیز باید زیر نظر ارتش اسرائیل عمل كنند كه این مسئله باعث خشم گروه های مسلح زیرزمینی و متحجر من جمله هاگانا و پالماچ شد ولی در هر صورت آنها هیچ انتخابی نداشتند و ناگزیر به زیرمجموعه های ارتشی كه فرماند هی آن را مناخیم بگین برعهده داشت پیوستند. در سال ۱۹۵۳ بن گوریون در انتخابات مغلوب رقیب خود موشه شارت شد و تا سال ۱۹۵۵ از عرصه قدرت به دور بود. در این سال و در پی انتخابات جدید كنست (مجلس قانونگذاری اسرائیل) وی به مقام وزارت دفاعی رسید و پس از دو سال دوباره به مقام نخست وزیری دست پیدا كرد.وی در دوران دوم نخست وزیری خود به شدت معتقد بود كه اسرائیل باید روابط خود را با آلمان غربی گسترش دهد كه در این راه بسیار تلاش كرد. این درحالی بود كه جنگ سینا نیز بین اسرائیل و مصر در جریان بود. در سال ۱۹۶۳ بن گوریون به بهانه مسائل شخصی از پست خود كناره گیری كرد ولی دلیل واقعی آن را می توان به رسوایی وزیر دفاع كابینه اش مربوط دانست.
ماجرا به این صورت بود كه در سال ۱۹۵۴ یك تیم متشكل از چند جاسوس اسرائیل در مصر كشف شد كه وزیر دفاع بن گوریون اعلام كرد در این زمینه هیچ مسئولیتی را نمی پذیرد و ادعا كرد تمامی دستورها توسط شخص بن گوریون صادر شده است هر چند كه بن گوریون نیز ادعا كرد كه او نیز هیچ اطلاعی از این موضوع نداشته ولی در نهایت جای خود را به لوی اشكول داد.
این مسئله به رقابت های دیرینه او و رقیب هم حزبی اش لوی اشكول رنگ و لعاب تازه ای بخشید كه در نهایت مشكلات رو به گسترش بین او و اشكول باعث به قهقرا رفتن حزبشان در ژوئن سال ۱۹۶۵ شد.
بن گوریون با كمك شیمون پرز حزب جدیدی را پایه گذاری كرد به نام رافی كه موفق به فرستادن ۱۰ نماینده در انتخابات سال ۱۹۶۸ كنست شد.در این سال دیگر اعضای حزب تازه تاسیس وی تصمیم گرفتند تا با حزب ماپای ائتلاف كنند تا حزب بزرگ كارگر اسرائیل را به وجود آورند كه بن گورین به شدت با این مسئله به مخالفت پرداخت و حزب تازه ای را برای خود تاسیس كرد به نام هارشیما هماملاچیت یا لیست ملت كه در انتخابات سال ۱۹۶۹ تنها موفق شد چهار نماینده راهی كنست كند. در سال ۱۹۷۰ بن گوریون به طور رسمی با عالم سیاست خداحافظی كرد. بن گوریون مولف كتاب های بسیار زیادی نیز هست كه اكثر آنها نگاهی فیلسوفانه به جهان دارد. وی پس از بازنشستگی از كارهای سیاسی سال های آخر عمرش را در كیبوتز بوكر كه خود موسس آن نیز به شمار می آمد گذراند و در سال ۱۹۷۳ نیز در همان محل مرد. مجله تایم در ویژه نامه سال ۱۹۷۳ خود برای مرگ بن گوریون می نویسد:
بن گوریون در آخرین سال های رهبری دراماتیكش كتاب های فلسفی را می بلعید و گرایش عجیبی به بوداییسم پیدا كرده بود حتی در واپسین سال های عمرش زبان كهن یونانی رافراگرفته بود تا بتواند افلاطون را بخواند و حس كنجكاوی بی رحمانه ای در باب علوم طبیعی پیدا كرده بود و به شدت به اسپینوزا علاقه مند شده بود.
ترجمه و تالیف: ارشاد علیجانی

وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!