دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 23 April, 2018

بخیتار مهره رژیم پهلوی درجبهه ملی


بخیتار مهره رژیم پهلوی درجبهه ملی
شاپور بختیار آخرین نخست وزیر حكومت پهلوی، در ۱۲۹۳ ش متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در شهركرد به پایان رساند. سپس در ۱۳۰۵ به اصفهان رفت و در این شهر اقامت گزید. پدرش ـ محمدخان بختیاری‌ـ وی را در ۱۳۰۹ در ۱۶سالگی برای ادامه تحصیل به بیروت فرستاد. وی تحصیلات متوسطه را در مدرسه فرانسوی بیروت به پایان رساند و دیپلم ریاضی گرفت. پس از آن كه پدر شاپور بختیار به جرم تشكیل یك قدرت منطقه‌ای از بختیاری‌ها دستگیر شد و در ۱۰ فروردین ۱۳۱۳ توسط قوای رضاخان اعدام شد، شاپور بختیار به تهران بازگشت و پس از سه سال توقف در ۱۳۱۶ برای ادامه تحصیل راهی پاریس شد. دوران ۸ساله اقامت بختیار در پاریس تأثیر عمیقی بر خلق وخوی او داشت‌. تأثیری كه توانست هویت فرانسوی را بر هویت ایرانی او غلبه سازد. بختیار در ۱۳۱۸ ش. با یك دختر فرانسوی ازدواج كرد و در ۱۳۱۹ پس از اشغال فرانسه توسط قوای هیتلر وارد دانشگاه سوربن شد و تحصیلات خود را دررشته حقوق ادامه داد. وی پس از دریافت مدرك دكترا، در ۱۳۲۴ بدون سه فرزند خود به تهران بازگشت و بلافاصله به حضور شاه جوان رفت‌. در سالهای دهه ۲۰ شمسی محمدرضا پهلوی ارتباط وسیعی با چهره‌های سیاسی متمایل به غرب برقرار ساخته بود. در این میان جوانان از فرنگ برگشته كه بعدها هریك در رشته‌ای از سیاست نام‌آور شدند، جایگاه خاصی داشتند. بختیار مدت زمان كوتاهی پس از ملاقات با شاه، اوایل ۱۳۲۵، در وزارت جدیدالتأسیس كار استخدام شد و سه سال بعد در ۱۳۲۸ ش. مدیركل اداره خوزستان شد. بختیار در آبادان صاحب چهارمین فرزند خود شد. او برای تمامی فرزندان خود نامهای فرانسوی برگزید. گی‌، پاتریك‌، پوپال و فرانس‌، به ترتیب فرزندان وی هستند.
بختیار، یكسال و نیم مدیر كل اداره كار خوزستان بود و در ۱۳۲۹ به تهران بازگشت. در این سال به دنبال ازدواج محمدرضا پهلوی بایك دختر بختیاری به نام ثریا، كمیته‌ای از بختیاری‌های سرشناس كشور تشكیل شد كه هدف آن به وجود آوردن یك تیم از سواركاران چابك برای همراهی همیشگی شاه بود. این تیم «فدائیان شاه‌» لقب گرفت و آن كمیته متشكل از ۱۱ نفر از جمله شاپور بختیار بود. با این حال بختیار یك سال بعد از عضویت در این كمیته خارج شد.
بختیار در ۱۳۲۹ به حزب ایران كه ۷ سال قبل از آن در سایه آزادی‌های سیاسی بوجود آمده از سقوط دیكتاتوری رضاخان و توسط جمعی از تحصیلكردگان فرنگ رفته تشكیل شده بود، پیوست‌. با تشكیل دولت مصدق بختیار ابتدا به عنوان نماینده دولت برای رسیدگی به وضع كارگران خوزستان راهی این خطه شد وسپس معاون وزارت كار در دولت دوم مصدق و كفیل وزارت كار شد. عضویت بختیار در دولت با مخالفت با تعدادی از سران جبهه ملی مواجه شد كه او را عامل «شركت نفت انگلیس‌» می‌خواندند.
طبق اسناد به دست آمده از لانه جاسوسی امریكا، بختیار در ۱۱ آذر ۱۳۳۲ به دوتن از مقامات سفارت امریكا در تهران گفته بود، همكاری با انگلیسی‌ها فاجعه‌آمیز و همكاری با شوروی به معنای نابود كردن كشور است‌. ولی حمایت از ایالات متحده نمایانگر تنها امید ایران برای استقلال است‌. ۱
شاپور بختیار پس از كودتای ۲۸مرداد، به جرم همكاری با سازمان نظامی حزب توده دستگیر و تا ۲۶/۱۰/۱۳۳۴ در زندان ماند و در دومین سازماندهی جبهه ملی كه از ۳۰ تیر ۱۳۳۹ و به دنبال به قدرت رسیدن كندی در امریكا و فشار او بر شاه برای ایجاد رفرمهای سیاسی و اقتصادی شكل گرفت نقش فعالی داشت‌. سازماندهی جدید، آلت دست و تحت نفوذ مستقیم حكومت بود. بختیار یكی از مخالفین قیام اسلامی ۱۵ خرداد به رهبری امام خمینی‌(ره‌) است. می‌نویسد:
«.... در سال ۱۳۴۱ جبهه ملی از جنبش خمینی پشتیبانی نكرد. در این تصمیم‌گیری من نقش داشتم‌. به هیچ قیمت نمی‌خواستم با سیستمی خود را مرتبط سازم كه با پیشرفت و تحولی كه ما تحسینش می‌كردیم‌، عناد داشت‌.... با چهار رأی در مقابل سه رأی تصمیم گرفتیم كه اعمال خمینی را به هیچ عنوان تایید و تقویت نكنیم‌...» ۲
در میان اسنادی كه اكنون در دسترس ماست‌، سندی است كه ملاقات شاپور بختیار را با یكی از مقامات ساواك در ۲۴فروردین ۱۳۴۰ نشان می‌دهد. بختیار در این ملاقات اظهار داشت‌:
«... من در زندان به تیمور ]منظور تیمسار سپهبد بختیار[ گفته‌ام كه نسبت به رژیم سلطنت علاقمند و وفادارم و فقط سلطنت است كه موجودیتی برای این كشور ایجاد نموده و معلوم نیست اگر این رژیم از بین برود آینده مملكت چه خواهد شود وبه كجا خواهد انجامید.» ۳
بختیار در سالهای دهه ۴۰ شمسی به پاس خدماتش در جبهه ملی دوم از مراحم خاص دربار برخوردار شد. او مدیریت تعدادی از شركتهای بنیاد پهلوی و واسطگی برخی كمپانی‌های فرانسوی را برعهده داشت‌. او كه در فراماسونری نیز عضویت داشت، تصدی شركتهای بنیاد پهلوی را تا آغاز امواج انقلاب اسلامی ادامه داد.
بختیار با سقوط كابینه كوتاه مدت ازهاری در دی ۱۳۵۷ به عنوان آخرین نخست وزیر شاه، مأمور تشكیل كابینه شد. وی كه به مدت بیش از ۳۰سال در عین عضویت در جبهه ملی روابط پنهانی خود را با رژیم پهلوی حفظ كرد، یك سال قبل از احراز مسئولیت نخست وزیری همراه با چهره هایی مانند كریم سنجابی و داریوش فروهر در خرداد ۱۳۵۶ نامه سرگشاده‌ای به شاه نوشته و در آن خواستار فضای باز سیاسی در كشور شده بود. بختیار آخرین تیر تركش شاه برای فرونشاندن انقلاب مردم ایران بود. نخست وزیری وی تنها ۳۷ روز دوام آورد. او طی این مدت كوشید تا باكمك امریكا، رژیم در حال مرگ پهلوی را نجات دهد. برای دستیاری او «هایزر» ژنرال چهار ستاره نیروی هوایی امریكا و معاون فرماندهی ناتو وارد تهران شد. یكی از مأموریتهای هایزر جلب حمایت ارتش ایران از دولت بختیار و تحكیم مواضعِ آخرین امید شاه بود. ارتشبد حسین فردوست راجع به دوران كوتاه مدت نخست وزیری بختیار و اقدامات وی می‌نویسد:
«... دوران دولت بختیار كوتاه بود. ولی او در همین ۳۷ روز بیش از بسیاری نخست وزیران دوران پهلوی دزدی كرد. پرویز ثابتی از طریق مأموران ساواك‌، كه از سابق در محل‌های حساس نخست وزیری گمارده شده بودند، كسب اطلاع كرد كه بختیار حدود ۶۰میلیون تومان از هزینه سری نخست وزیری را به نفع خود برداشت كرده‌، كه حدود ۱۰میلیون تومان رابابت باخت‌های خود در قمار پرداخته و حدود ۱۰ میلیون تومان هم به منوچهر آریانا داده وبقیه را به جیب زده است‌. او این خبر را به من داد. ولی این دزدی بختیار در برابر خیانتی كه او كرد هیچ است و آن لغو سفارشات وسایل نظامی با امریكا و انگلیس بود. مسلماً یكی از مأموریت‌های هایزر همین بود، زیرا واسطه لغو قرارداد باید نظامی باشد. جمع این سفارشات ظاهراً حدود ۱۱ میلیارد دلار بود كه اكثر این وجوه به عنوان پیش قسط پرداخت شده بود. به نظر من‌، خیانت بختیار، شفقت (وزیر جنگ‌) و قره‌باغی (رئیس ستاد ارتش‌) در این مسئله بسیار بزرگ است ومسلم است كه از این بابت حق وحساب كلانی در خارج به بختیار پرداخت شده است...۴»
بختیار در دوران كوتاه مدت نخست وزیری توطئه هایی نیز طراحی كرد. از جمله این طرح‌ها، انفجار هواپیمای حامل امام خمینی‌(ره‌) در مسیر بازگشت به تهران بود. با این حال امام در ۱۲ بهمن در دومین ماه حكومت لرزان بختیار و در میان بزرگترین استقبال تاریخ به ایران بازگشت و در همان ماه، مهندس مهدی بازرگان را به عنوان نخست وزیر دولت موقت برگزید.
روز جمعه ۲۰بهمن، پس از نمایش فیلم ورود امام به تهران در تلویزیون‌، پرسنل نظامی پادگان نیروی هوایی به ابراز احساسات پرداخته ونیروهای گارد شاهنشاهی حاضر در پادگان به مخالفت با آنان پرداختند. این مخالفت سرانجام به درگیری مسلحانه میان آنان انجامید ولحظه به لحظه بر شدت و وسعت و تلفات آن افزوده شد. روز ۲۱ بهمن نبرد سرنوشت سازی میان مردم و نیروی هوایی از یك سو و سربازان گارد از سوی دیگر آغاز شد ونهایتاً در سپیده دم روز بعد منجر به شكست گارد و سقوط رژیم پهلوی و درهم پیچیده شدن طومار نظام شاهنشاهی در ایران شد.
با سقوط رژیم پهلوی، شاپور بختیار پس از یك دوره اختفا در تهران با حمایت دستهای مرموزی به خارج گریخت و عازم فرانسه شد. بختیار طی ۱۲ سال اقامت در فرانسه مورد حمایت كامل سرویس‌های اطلاعاتی غرب قرار داشت و با تغذیه كلان مالی فعالیت‌های توطئه‌گرانه علیه نظام نوپای ایران را از سر گرفت‌. از مهمترین این توطئه‌ها دخالت وی در كودتای نافرجام نوژه و طرح تجزیه خوزستان بود. طبق این طرح ارتش عراق می‌بایست در یك حمله سریع خوزستان را اشغال می‌كرد وبختیار «دولت آزاد» خود را در این خطه اعلام می‌نمود.
شاپور بختیار حدود ۱۲ سال به عملیات علیه نظام جمهوری اسلامی ادامه داد و سرانجام در ۱۵ مرداد ۱۳۷۰ در ویلای مسكونیش در حومه پاریس به قتل رسید. دولت فرانسه به دنبال وقوع این حادثه ابتدا جمهوری اسلامی ایران را متهم به ترور بختیار كرد و حتی برنامه سفر میتران رئیس جمهور وقت آن كشور به تهران نیز درپی این حادثه لغو شد. با این حال در مراحل بعد نیز فرانسوی‌ها نتوانستند این اتهام را به اثبات برسانند.
پی نویس‌:
۱ـ مجموعه اسناد لانه جاسوسی امریكا؛ دانشجویان مسلمان پیرو خط امام؛ ج ۲؛ تهران؛ آبان ۱۳۶۶؛ صص ۹۰-۹۲ .
۲ـ یكرنگی؛ شاپور بختیار؛ ترجمه مهشید امیرشاهی؛ ۱۳۶۱ش.؛ ص ۱۴۰ .
۳ـ مطالعات سیاسی؛ موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی ـ كتاب اول ـ پائیز ۱۳۷۰ ـ ص ۱۹۸ .
۴ـ ظهور وسقوط سلطنت پهلوی؛ موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی؛ ج ۱؛ ص ۶۰۸ .


منبع : موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی

مطالب مرتبط

«کرمیت روزولت‌» طراح کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲

«كرمیت روزولت‌» سیاستمدار آرژانتینی‌الاصل امریكا، در ۱۹۱۶ م. در بوئنوس‌آیرس متولد شد. او نوه تئودور روزولت ـ بیست و ششمین رئیس جمهور امریكا (۱۹۰۱-۱۹۰۹) ـ‌ بود و از كودكی به همراه خانواده‌اش به امریكا مهاجرت كرد. كرمیت تحصیلات خود را در دانشگاه هاروارد در رشته تاریخ به پایان برد و به تدریس همین رشته پرداخت‌.
هنگامی كه فرانكلین روزولت ـ سی و دومین رئیس جمهور امریكا (۱۹۲۳ ـ ۱۹۴۵) ـ در اوایل مهر ۱۳۲۰ ش. «سازمان اطلاعاتی ویژه ریاست جمهوری‌» را تحت مدیریت «ویلیام دونوان‌» تأسیس كرد، كرمیت جوان، در ۲۵ سالگی در این دفتر مشغول به كار شد. اولین كار او پژوهش دربارهٔ ایران و به ویژه قشقایی‌ها بود. كرمیت پس از یك سال فعالیت در این دفتر، جذب «اداره خدمات استراتژیك ـOSS» شد. این اداره مقدمه‌ای بر سازمان اطلاعات مركزی امریكا (سیا) بود. در همین سمت بود كه روزولت در زمستان ۱۳۲۲ ش. نخستین سفر خود را به ایران انجام داد. او در این سفر كه ۳ ماه پس از «كنفرانس تهران‌» صورت گرفت‌ تحقیقاتی راجع به كانون‌های بحران‌خیز و مراكز احتمالی شورش در ایران انجام داد. كرمیت روزولت سپس در تابستان ۱۳۲۵ش ـ اوج حوادث آذربایجان ـ به تهران آمد و پس از ملاقات با شاه بلافاصله عازم جنوب شد و با رؤسای ایل قشقایی ملاقات كرد. كرمیت در این سفر خود را فرزند «فرانكلین روزولت‌» معرفی می‌كرد تا حساسیتی نسبت به سفرش به وجود نیاید. در بازگشت از این سفر بود كه گزارش‌های مطبوعاتی و عكس‌های متعددی دربارهٔ ایل قشقایی در نشریات امریكا منتشر شد و توجه افكار عمومی غرب به مردم آن جلب شد.
مدت كوتاهی پس از سفر دوم كرمیت روزولت به ایران، «نهضت جنوب‌» آغاز شد و «برادران قشقایی‌» خواستار «خودمختاری فارس‌» شدند. این حادثه در تاریخ ایران به عنوان توطئه قوام و سرویس‌های جاسوسی انگلیس و امریكا برای مقابله با اشغال آذربایجان و كردستان توسط ارتش سرخ شوروی به ثبت رسید. كرمیت روزولت در این سالها برای پیشبرد برنامه‌های سیاسی خود از همكاری یك مهره اطلاعاتی ورزیده امریكا ـ جرالد دوهر ـ برخوردار بود كه به عنوان «وابسته عشایری سفارت امریكا» فعالیت داشت.
در اردیبهشت ۱۳۲۶، سازمان «سیا» تأسیس شد و كرمیت روزولت به فعالیت خود در این سازمان جدید ادامه داد.
در تیر ۱۳۲۷، ویلیام كلبی رئیس وقت «سیا» طبق دستورالعمل شورای امنیت ملی امریكا مجاز شد كه به عملیات شبه نظامی و توطئه گرانه در مناطق مختلف جهان دست زند. در پی این تصمیم معاونت اجرایی جدید در «سیا» شكل گرفت‌ و كرمیت روزولت ریاست بخش خاورمیانه‌ای این معاونت را برعهده گرفت‌. او از ۱۳۳۱ش. تحت مسئولیت مستقیم «ریچارد هلمز» قرار گرفت و در بیروت مستقر شد. این در حالی است كه وی به عنوان استاد تاریخ در دانشگاه امریكایی بیروت و ریاست «انجمن امریكایی دوستداران خاور نزدیك‌» از یك پوشش فرهنگی مناسب بهره می‌جست‌. «فردوست‌» در ظهور و سقوط سلطنت پهلوی می‌نویسد: «در اكثر اقداماتی كه در این سالها توسط سیا در خاورمیانه به وقوع پیوسته دست پنهان كرمیت روزولت به عنوان مسئول مستقیم اداره خاورمیانه را باید جستجو كرد. از مهمترین این حوادث كه به وی نسبت داده می‌شود، ماجرای براندازی ملك فاروق و كودتای مشترك ناصر و نجیب در مصر در مرداد ۱۳۳۱ بوده است‌.»
از این رو هنگامی كه كرمیت روزولت در ۱۶ تیر ۱۳۳۲ با گذرنامه جعلی از مرز عراق وارد ایران شد تا توطئه امریكایی ـ انگلیسی ۲۸ مرداد را رهبری كند، فردی آماتور به شمار نمی‌رفت. او تجربه ۱۲ سال پژوهش و كار در مسایل ایران را در اندوخته داشت و طی این سالها فعالیت‌های اطلاعاتی امریكا را در خاورمیانه هدایت می‌كرد. با این همه «كرمیت روزولت‌» با كودتای ۲۸ مرداد به شهرت رسید. وی با نقش خود در این كودتا، محمدرضا پهلوی را برای همیشه مدیون خود ساخت‌. او نخستین دیدار خود را با شاه پس از كودتا چنین شرح می‌دهد:
«راننده مستقیماً مرا كنار پله‌ها برد. آنجا مردی با لباس فراك از من استقبال كرد. تعظیم كوتاهی نمود و مرا به طبقه دوم راهنمایی كرد. شاه در آنجا در اتاق پذیرایی منتظر من بود... موقعی كه به یكدیگر دست می‌دادیم مرد دیگری با لباس فراك با گیلاس‌های كوچك ودكا و خاویار وارد شد... اولین كلمات شاه بسیار موقر و سنگین ادا شد. «من تاج و تختم را از بركت خداوند، ملتم‌، ارتشم و شما دارم‌.» گیلاسش را برداشت و به سلامتی من دستش را بلند كرد و من هم همین كار را كردم‌. هر دو آن را نوشیدیم‌. سپس شاه خندید و گفت‌: خیلی خوشحالم از این كه شما را اینجا می‌بینم‌. خیلی بهتر از داخل ماشین و خیابان باغ است‌.»
پس از كودتا، پیوند كرمیت روزولت با ایران قطع نشد، بلكه ابعادی دیگر یافت‌. وی در ۱۳۳۷ ش. پس از ۱۷ سال كار اطلاعاتی، از «سیا» كناره گرفت و به كار خصوصی پرداخت. او به استخدام كمپانی «گلف‌» ـ یكی از ۵ شركت قدرتمند نفتی جهان، درآمد و معاون این كمپانی در «امور روابط با دولت امریكا» شد. كمپانی نفتی «گلف‌» با ۷% سهم‌، از اعضای كنسرسیوم بود كه در دوران دولت زاهدی بر نفت ایران چنگ انداخته بود‌. با تثبیت شاه در ایران‌، كرمیت روزولت از سوابق دوستی‌اش با محمدرضا پهلوی سود برد و فعالیت‌های خود را در ایران متمركز ساخت. او در ۱۳۴۳ش. از كمپانی «گلف‌» خارج و یك شركت دلالی در واشنگتن تأسیس كرد كه حكومت شاه مشتری اصلی آن بود. بدینسان‌، روزولت «پاداش‌» خود را از محمدرضا دریافت داشت و در سالهای ۱۳۴۳ ـ ۱۳۵۷ دلال معتبر معاملات اسلحه امریكا با ایران بود. كرمیت روزولت در معامله یك میلیارد دلاری خرید هواپیماهایF-۵ از كمپانی «نورتروپ‌» امریكا واسطه اصلی بود و در معامله هواپیماهای F-۱۴با كمپانی «گرومن‌» نیز نقش داشت‌. شاه هیچگاه دین خود را به روزولت فراموش نكرد و پس از سقوط نیز در مصاحبه‌های خود از او به عنوان «دوست من آقای روزولت‌» یاد كرد.
--------------------------
۱. Office of strategic services
۲. كنفرانس تهران با حضور چرچیل، روزولت و استالین ـ رهبران انگلیس، امریكا و شوروی ـ از ششم تا نهم آذر ۱۳۲۳ در تهران تشكیل شد.
۳. ظهور و سقوط سلطنت پهلوی؛ مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی؛ ج دوم؛ ص ۲۲۱.
۴. ظهور و سقوط سلطنت پهلوی؛ همان؛ ص ۲۲۳.

وبگردی
دادستانی که به قانون تمکین نکرد
دادستانی که به قانون تمکین نکرد - نکته دیگری که برای شخص من در ماجرای مرتضوی بسیار مهم‌تر از شرایط او در زندان است، عدم تمکین ایشان به قانون است. مرتضوی به عنوان یک دادستان و شخصیت‌های برجسته و بانفوذ قوه قضائیه حاضر نشد به قانون تمکین کند. حالا دیگر اهمیتی ندارد که مرتضوی در بند 241 باشد یا 309 یا چقدر به مرخصی بیاید، مهم این است که اتفاقات اخیر نشان داد که او هیچ پایبندی به قانون نداشته و ندارد
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!