چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Wednesday, 25 April, 2018

تیمور بختیار


تیمور بختیار
۱۵ اردبیهشت ۱۳۴۷ سپهبد تیمور بختیار به اتهام قاچاق اسلحه در بیروت بازداشت شد. دولت لبنان كه تحت تأثیر اتحاد شاه با صهیونیستها مناسبات حسنه‌ای با رژیم تهران نداشت در برابر اصرار حكومت پهلوی برای استرداد بختیار مقاومت كرد و همین مقاومت به قطع روابط دو كشور انجامید.
تیمور بختیار از جمله شخصیتهای مرموزی است كه در زندگی خود تناقضات رفتاری فراوانی دارد. او تا زمانی كه بر اریكه قدرت تكیه داشت از وحشیانه‌ترین جنایات ابایی نداشت هنگامی كه مورد سوءظن شاه قرار گرفت، از هیچ تلاشی برای مبارزه با شاه دریغ نكرد. اعدام چهره‌هایی چون عبدالحسین واحدی، مرد شماره ۲ جمعیت فدائیان اسلام و تلاش بی حاصل برای ایجاد یك جبهه مشترك با امام خمینی(ره) در عراق برای مبارزه با شاه‌، جزء فصول زندگی پر رمز و راز تیمور بختیار است.
تیمور بختیار در جریان جنگ اول جهانی، در ۱۲۹۳ ش. در یكی از ایلات بختیاری چشم به جهان گشود. پدرش فتحعلی بختیاری از خوانین بزرگ بختیاری بود. تیمور تحصیلات خود را تا سیكل در اصفهان گذراند و سپس همراه با شاپور بختیار۱ برای ادامه تحصیل به بیروت رفت‌. وی سپس راهی فرانسه شد و در مدرسه نظامی «سن سیر» تحصیل كرد و دوسال بعد این مدرسه را با درجه ستوان دومی ترك كرد و به ایران بازگشت‌. تیمور پس از مدتی برای ادامه خدمت به زاهدان منتقل شد. مقارن جنگ دوم جهانی وی به اصفهان منتقل شد و سپس در ۱۳۲۱ با درجه سروانی به تهران بازگشت و در ۱۳۲۵ ش. به فرماندهی یك «هنگ» رسید. وی در جریان جنگ دوم جهانی از جمله افرادی بود كه علیه تجزیه طلبی كمونیستها در آذربایجان مبارزه كرد، پس از این جنگ‌ها تیمور نشان و درجه سرهنگی گرفت و در ۱۳۲۹ رییس ستاد لشكر گارد شاهنشاهی شد‌.
تیمور بختیار در كودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ در سركوب طرفداران مصدق نقش فعالی ایفا كرد و دو روز پس از كودتا به فرماندهی لشكر ۲ زرهی رسید و روز پنجم دی ماه همان سال فرماندار نظامی تهران شد. ارتشبد فردوست در این باره می‌نویسد:
«تیمور بلافاصله به دستور آمریكاییها فرمانداری نظامی تهران را ایجاد كرد و قدرت واقعی را به دست گرفت‌. او دیگر آن جوان زن و بچه دوست ایلیاتی نبود و مست قدرت شده بود. در مقام فرمانداری نظامی تهران بیدادها كرد و هركس راكه آمریكاو انگلیس و یا محمدرضا می‌خواست از دم تیغ می‌گذراند. توده‌ای‌ها را قلع و قمع كرد، فدائیان اسلام را به طرز فجیعی به جوخه اعدام سپرد، پادگان مركز ۲ زرهی را به یك شكنجه گاه تمام و كمال تبدیل كرد و به جان زنان و دختران ایرانی خرس انداخت و حتی از اذیت وآزار پیرمرد محترمی چون آیت الله كاشانی نیز فروگذار نكرد۲»
تیمور بختیار، هفتم آذر ۱۳۳۴ عبدالحسین واحدی مرد شماره دو جمعیت فدائیان اسلام را كه در بازداشت به سر می‌برد، درپی مشاجره‌ای و به طور خودسرانه به ضرب ۵ گلوله به شهادت رساند.
تیمور در اول مهر ۱۳۳۵ به درجه سرلشكری رسید، سوم مهر همان سال معاون نخست وزیر و رئیس سازمان اطلاعات و امنیت كشور شد و در ۱۳۳۸ به درجه سپهبدی ارتقاء یافت. وی در ۲۴ اسفند ۱۳۳۹ با انتصاب سرلشكر پاكروان به ریاست ساواك، بركنار شد و در اول مهر همان سال بازنشسته شد و در ششم بهمن آن سال ایران را ترك كرد.
گفته می‌شود، حس قدرت‌طلبی بختیار، ارتباط‌های رو به گسترش وی باسران مجلس شورای ملی و سنا و رفت و آمدهای او با سفیران كشورهای خارجی، شاه را نگران كرده بود. بختیار پیش از این با استفاده از وجود ثریا همسر شاه نیز كه زنی از ایل بختیاری بود درتصمیمات محمدرضا اعمال نفوذ می‌كرد. او كه فردی قدرت‌طلب بود برای دستیابی به منصب نخست وزیری و یا ریاست ستاد ارتش شدیداً تلاش می‌كرد و در این تلاش حمایت بسیاری ازافسران بلندپایه ارتش و جمع بزرگی از نمایندگان مجلس را نیز كسب كرده بود. از این رو هنگامی كه علیرغم انتظاراتش علی امینی در اردیبهشت ۱۳۴۰ به نخست وزیری رسید، بنای ناسزاگویی و مخالفت با امینی را برگزید‌. شاه نیز به پشتگرمی حمایت امریكا از امینی، به یك باره زمینه اخراج تیمور را از كشور فراهم آورد تا خیال خود را از این كانون قدرت كه به تدریج برای او خطرناك می‌شد راحت سازد.
بختیار پس از خروج از ایران به رم رفت و از آنجا بنای مخالفت با رژیم شاه را گذاشت‌. این مخالفتها رفته رفته چنان شدت گرفت كه وقتی نهضت ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ به وقوع پیوست، تلقی اول شاه این بود كه در پشت این حركت تیمور بختیار قرار دارد! شاه درپی این تردیدها حتی دستور بركناری تعدادی از مدیران ادارات ساواك را نیز كه هوادار تیمور بختیار بودند صادر كرد. شاه حتی پس از مدتی، سرلشكر پاكروان ـ رئیس ساواك ـ را نیز بركنار كرد و نعمت الله نصیری را جایگزین وی ساخت.
در سالهای نیمه اول دهه ۴۰، تیمور بختیار تلاش فراوانی كرد تا بتواند ارتباطی با امام خمینی(ره) برقرار سازد، اما امام در هیچ مقطعی وی را نپذیرفت‌. از نظر امام‌، بختیار چیزی بیشتر از یك مهره جنایتكار و مطرود رژیم پهلوی نبود.
تیمور بختیار، ۱۵/۲/۱۳۴۷ به اتهام حمل اسلحه غیرمجاز توسط مأمورین امنیتی لبنان در فرودگاه بیروت دستگیر شد. در پی این واقعه شاه تمام نیروی خود را به كار گرفت تا موافقت دولت لبنان را برای تحویل او به ایران جلب كند. دولت لبنان خواست ایران را نپذیرفت و در نتیجه روابط تهران و بیروت تیره شده و در ۱۲ فروردین ۱۳۴۸ قطع گردید. تیمور بختیار نیز كه توسط دستگاه قضایی لبنان به ۹ماه زندان محكوم شده بود، با اعمال نفوذ عراق آزاد شد و در ۲۷ اردیبهشت ۱۳۴۸ طی تشریفات خاصی وارد بغداد گردید و در قصر سابق نوری سعید سكنی داده شد. در آن دوره روابط بغداد و تهران سرد و گاهی خصمانه بود. در فاصله سالهای ۹-۱۳۴۸ كه تیمور بختیار با همكاری بعثی‌ها بساطی برضد شاه در عراق به راه انداخته بود، علیرغم همه كوشش هایش نتوانست حتی یك جلسه با امام خمینی(ره) به گفتگو بنشیند. آخرین ترفند بختیار این بود كه همراه با استاندار كربلا به صورت ناشناس و بدون اعلام قبلی درجلسه ملاقات عمومی امام حضور یافت‌. در آن جلسه نیز نه كسی او را به امام معرفی كرد و نه امام حتی یك كلمه با او سخن گفت‌. پس از رفتن او امام از روی قراینی دریافت كه وی بختیار بوده كه به همراه استاندار كربلا به حضور او راه یافته است. مرحله بعد كه استاندار كربلا از امام تقاضای ملاقات كرد، امام پاسخ داد به شرطی می‌توانید بیایید كه رجال غیرعراقی با شما همراه نباشد. ۳
بختیار در مدت اقامت یك‌ساله‌اش در عراق، تلاش گسترده‌ای برای متحد كردن ناراضیان و مخالفان رژیم شاه در داخل و خارج داشت. او با گروههای سیاسی از جمله سران جبهه ملی‌، حزب توده‌، سازمانهای مسلح زیرزمینی‌، فئودالها و ملاك‌هایی كه با سیاستهای اصلاحات ارضی شاه مخالف بودند، بازنشستگان ناراضی ارتش و سایر مخالفین تماس برقرار كرد و آنان را با وعده بازگرداندن قدرت تطمیع نمود. البته رژیم عراق نیز هزینه‌های این تلاش‌ها را تأمین می‌كرد.
تیمور بختیار كه در دادگاه عالی شماره یك دادرسی ارتش غیاباً محاكمه و به اعدام محكوم شده بود سرانجام در ۱۶ مرداد ۱۳۴۹ توسط یكی از دوستان مورد اعتماد خود كه از تطمیع شدگان ساواك بود، در یك شكارگاه منطقه دیاله، نزدیك بغداد ترور شد.
ضارب براساس اسناد ساواك شخصی ارمنی به نام «الگن ماطاوسیان‌» با نام مستعار «فرهنگ» بود. وی ۴۸ساعت پس از ترور توسط مأموران عراقی دستگیر، شكنجه و نهایتاً اعدام شد.
پی نویس :
۱ ـ شاپور بختیار آخرین نخست وزیر رژیم شاه كه با پیروزی انقلاب اسلامی از ایران گریخت‌.
۲ـ ظهورو سقوط پهلوی؛، ارتشبد فردوست؛ ج اول‌؛ ص ۴۱۷؛ انتشارات مؤسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی.
۳ ـ سپهبد بختیار به روایت اسنادساواك‌؛ مركز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات‌؛ ج اول؛، ص ۱۸۰.


منبع : موسسه مطالعات وپژوهش های سیاسی

مطالب مرتبط

اسوه نمایندگی مردم

اسوه نمایندگی مردم
● مقدمه
فقیه مجاهد و عالم پرهیزكار آیت الله سیدحسن مدرس یكی از چهره های درخشان تاریخ معاصر به شمار می رود كه زندگی و اخلاق و رفتار و جهت گیر ی های سیاسی و اجتماعی او می تواند برای مشتاقان حق و حقیقت نمونه و الگو باشد.
شهید مدرس، مدرس حقیقی كلاس حریت و آزادگی بود.زبان صریح و استقامت مثال زدنیش در مقابل اراده استكبار دربه غل و زنجیر كشیدن ملت ایران پس از مشروطیت از او شخصیتی محبوب در نگاه توده مردم ساخته بود. شهید مدرس دارای فضیلتهای ارزشمند فراوانی بود كه در این میان تأكید او بر لفظ «مشروعه» در مقابل «مشروطه» و پافشاری او بر این كه «همه مصوبات مجلس می بایست با زلال پاك شریعت تطهیر گردد»، او را به اسوه، الگو و مظهر نمایندگی حقیقی مردم در مجلس تبدیل نموده و نامش را در عرصه یگانگی دین و سیاست جاودانه كرده است.
این انسان وارسته برحسب نسب نامه ای كه حضرت آیت الله مرعشی نجفی(ره) تنظیم نموده اند از سادات طباطبایی بوده و نسبشان پس از سی و یك پشت به امام حسن مجتبی(ع) می رسد. شهید مدرس(ره) در تاریخ (۹۴۲۱هـ.ش) در یك خانواده روحانی در دهكده ییلاقی «سرابه» از توابع اردستان استان اصفهان به دنیا آمد و پس از سالها خدمت به اسلام و مسلمین زمانی كه نماینده مردم تهران در دوره ششم مجلس بود توسط عوامل رضاخان در ۷آبان ۱۳۰۵ ترور ناموفق شد كه در طول مدت معالجه در بیمارستان در جواب احوالپرسی رضاخان گفتند به كوری چشم دشمنان مدرس نمرده است و روی تخت عمل جراحی فرمودند: انگلیسها اشتباه می كنند آنان نمی دانند كه جنایت سبب فتح و موفقیت نمی شود. در دوره هفتم با نیرنگ رضاخان و طرفدارانش آیت الله مدرس از ورود به مجلس بازماند و در ۱۶مهر ۷۰۳۱ این ابرمرد مبارزه دوران سیاه استبداد قاجار و پهلوی توسط عوامل شهربانی تهران و با تحریك رضاخان شبانه از تهران به «خواف» تبعید شد و مدت ۹سال در داخل قلعه ای ساكن شدند. سرانجام در مهرماه سال ۱۳۱۶ به كاشمر منتقل و در ۱۰آذر ۱۳۱۶ در شب ۲۷رمضان به دست عوامل منحوس رژیم پهلوی به شهادت رسید.
نوشتار حاضر به بررسی سیره زندگانی و اندیشه سیاسی آن بزرگمرد عرصه دین و سیاست می پردازد كه در آستانه سالروز شهادتش تقدیم شما بزرگواران می شود.
● هشت فصل حیات
۱) ساده زیست و بی اعتنا به مظاهر دنیا
آیت الله مدرس نسبت به مظاهر زندگی دنیا بسیار بی آلایش بود و ساده زیستن را سرلوحه امور زندگی خویش قرار داده بود.
اصولا او هیچگاه جز در حد رفع معیشت زندگی روزمره از مال دنیا چیزی نیندوخت جز یك خانه مخروبه ای كه پس از مدتها اجاره نشینی، خود خشت آن را زده بود و یك پیراهن كرباسی یقه چاك و یك عبا و یك عصای ساده چیز دیگر كه نشانه وابستگی اش به دنیا باشد در بساطش نبود.
۲) تقوی- پاكدامنی، هوش و فراست بالای علمی
سابقه درخشان و موفق مبارزات و فعالیتهای سیاسی مدرس(ره) كه مقتضای شرایط خاص عصر او بوده، باعث شده است كه متفكران و محققین تاریخ معاصر را از توجه به دیگر ابعاد عمیق و گسترده این شخصیت غافل كند؛ حال آنكه مدرس در وهله اول یك مجتهد طراز اول و یك روحانی آگاه و یك فقیه برجسته بوده است.
میرزای شیرازی، رهبر جنبش ضداستعماری تنباكو در مورد مدرس می گوید: این اولاد رسول الله پاكدامنی اجدادش را دارا است و گاهی من را در هوش و فراست متعجب می كند. در مدتی بسیار كوتاه از تمام هم درسهایش در گذشته و در منطق، فقه و اصول سرآمد یارانش می باشد و قوه قضاوت او در حد كمال و نهایت درستكاری و تقوی است.
سفیر انگلیس چكی را توسط شخصی برای مدرس فرستاد، وی پرسید این چیست؟ آورنده چك گفت: این «چك» نامیده می شود. چك را می برند بانك و تبدیل به پول می كنند. مدرس با صدای بلند خندید و گفت: «به آقای سفیر بگویید من جز سكه زر آن هم بار شتر در روز روشن چیزی را نمی پذیرم!» پیغام را به سفیر رساندند و وی خندید و گفت: «این سید می خواهد آبروی ما را در جهان ببرد.»
۳) شجاعت و بی باكی
یكی از ویژگیهای بارز مدرس شجاعت اخلاقی و جسمانی ایشان بود. داستان مقابله مدرس با گرگ خواندنی است:
وقتی عازم تهران بودند، در بین راه، میان برف و بوران گرگی به ایشان حمله می كند. آقا صاف و بی حركت روبروی گرگ می ایستد و هنگامی كه گرگ حمله می كند، عصایش را مقابل دهان حیوان می گیرد و وارد حلق گرگ می كند؛ گرگ عقب می رود؛ او جلو می رود و با خونسردی آنقدر مقاومت می كند تا گرگ خفه می شود.
۴) اعتقاد به كار و علاقه به آبادانی
شهید مدرس، انسانی وارسته و متكی به خود و كار خود بوده، و به هیچ عنوان حاضر نبود زیر بار منت دیگران برود. او به اشخاص تنها به عنوان یك انسان توجه داشته، و هرگز تحت تأثیر موقعیت اجتماعی، سیاسی و اقتصادی دیگران قرار نمی گرفته و به مال ،ثروت و مكنت، نه نزد خود و نه نزد دیگران اعتنایی نداشت. یكی از بستگان مدرس داستان دختر شوهر دادن مدرس را چنین تعریف می كرد: مدرس وقتی از نجف به قمشه می آید روزی بالای منبر می گوید: من دختری دارم كه اكنون وقت شوهر كردن اوست. هر كس خواستار دختر من است، بلند شود و پیشنهاد بدهد. مرتضی نامی بلند می شود و می گوید: من هم زن ندارم آقا و خواستگار دختر شما هستم. آقا قبول می كند و دخترش را به او می دهد. دیگران اعتراض می كنند كه آقا مرتضی كارگر ساده ای است؛ چرا دخترتان را به او می دهید؛ می گوید برای من فرقی نمی كند. او مرد جوانی است و می تواند كار كند و زندگی خود و زنش را بچرخاند. مدرس خودش نیز هر جا و هر وقت كه لازم بوده از انجام سنگین ترین كارها برای امرار معاش ابایی نداشته است.
۵) خستگی ناپذیری در مبارزه
مدرس كسی نبود كه به خاطر مشقت ها و ناگواریها و ناملایمات و... هدف را فراموش كند و لذا همچنان بر اندیشه های اسلامی خود پای می فشرد. از این رو نقل شده است كه در یكی از نامه هایشان كه از زندان خواف برای دوستان خود فرستاد به آنها نوشت كه به زودی دوران محكومیتش پایان می پذیرد و آنگاه كه آزاد شود، مبارزات خود را دنبال خواهد كرد و این بار آنچنان وارد میدان مبارزه خواهد شد كه یا كار رضاشاه را یكسره كند یا خود به شهادت برسد.
۶)نفوذ كلام
وقتی كه دولت روسیه به ایران اولتیماتوم داده بود و از طرفی قوای او به طرف تهران نزدیك می شدند و همه نمایندگان به نحوی ترسیده بودند كه عنقریب به درخواست روسیه تن می دادند، شهید مدرس نطق مختصر و به موقعی نموده، گفت: «شاید مشیت خداوند بر این امر قرار گرفته باشد كه آزادی و استقلال ما به زور از ما سلب شود؛ ولی سزاوار نیست كه ما خودمان آن را به امضای خود از دست داده، ترك كنیم.
الفاظ عبارات او بسیار ساده و مختصر بوده ولی مثل اینكه پر و بال داشت و پر معنی بود و در عمق جان نمایندگان اثر گذاشت؛ بنابراین نمایندگان متحول شده، در مقابل این اولتیماتوم ایستادند.
۷) دقت در حفظ بیت المال
او اعتقاد داشت كه مال عموم باید خرج عموم شود و مفت خواری از بیت المال ممنوع گردد. پول در قبال انجام كار پرداخت شود و هر كس كه برای كشور كار می كند از بیت المال سهم ببرد. البته محرومان و افراد مستمند حساب دیگری دارند. این بخش از سخنان مدرس طولانی، آموزنده؛ ارزشمند و بسیار حكیمانه است و نكات مهمی در آن نهفته است كه می تواند برای مسئولان كشور مفید باشد. او بر این باور است كه كسانی كه اموال بیت المال را هدر دهند و مالیات خود را نپردازند، خائنین ملت و وطن فروشان غیرمستقیم هستند و باید مجازات شوند.
۸) اعتقاد به دخالت دو عنصر مكان و زمان در اجرای احكام فقهی
وی در مجلس چهارم تأكید نمود كه ماهیت مسایل حقوقی و جزایی، اسلامی است و امكان ندارد ذره ای از آن كم یا زیاد گردد؛ اما در نحوه اجرای آن باید مقتضیات عصر و تجربیات جوامع را به كار گرفت.
او در كمیسیون عدلیه مجلس اینگونه توضیح می دهد: «قاضی باید عالم بر حقوق مملكت و مجتهد باشد. قانون اداری را هم بداند آشنایی به وضع دین داشته باشد؛ ولی جاهل كه شد، نمی تواند قضاوت كند.»
وی از استقلال قاضی دفاع و شرایط احراز آن را علم و عمل قاضی می دانست.
● اندیشه سیاسی پیچیده در تار و پود دین
شهید مدرس(ره) انسان وارسته ای بود كه به هیچ وجه به مظاهر دنیایی وابستگی نداشت. خود ایشان در تأیید این مسئله معتقد است: «اگر من نسبت به بسیاری از اسرار آزادانه اظهار عقیده می كنم و هر حرف حقی را بی پروا می زنم برای آن است كه چیزی ندارم و از كسی هم چیزی نمی خواهم، اگرشما هم بار خودتان را كسب كنید و توقع را كم كنید آزاد می شوید.» این عالم فرزانه به استقلال كشور اهمیت می داد و هرگز راه نفوذ بیگانگان را باز نمی گذاشت و اگر كسی وابستگی به اجانب داشت به شدت از او متنفر بود.
آری آیت الله سید حسن مدرس اندیشمندی فرهنگ ساز بود كه در تاریخ از او به عنوان یك روحانی سیاستمدار یاد شده و در خصوص زندگی سیاسی او بیش از ۵۰ كتاب تاریخی و ۴۰۰ مقاله و سخنرانی در روزنامه ها، مجلات و یادنامه ها به چاپ رسیده است.
اگر چه مدرس توفیق آن را نیافت كه به آرمان های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند؛ اما با مبارزات پردامنه اش اخلاق سیاسی گرانقدری را به عنوان الگوی مبارزه برای آیندگان به جا گذاشت؛ اخلاقی كه اگر از سوی معاصرینش نیز مورد توجه قرار می گرفت، می توانست تأثیرات شگرفی بر جامعه استبداد زده ایران به جا بگذارد. در بینش سیاسی مدرس، ترس و طمع كه دو آفت بزرگ اهل سیاست است، هیچ جایگاهی نداشت. مدرس نه به مال دنیا اعتنایی داشت كه از توقیف آن و تصرف آن متأثر شود و نه زندگی تجملاتی كه برای حفظ آن تن به ذلت دهد.
او اگر پول هایی هم از قاجاریه گرفت، نه برای خود؛ بلكه برای جلوگیری از قدرت یابی رضاخان خرج كرد. تمام دارایی مدرس پس از مرگ از ۲۵ تومان تجاوز نمی كرد و این بارزترین مظهر تقوای سیاسی او بود. تحمل مخالفین سیاسی از دیگر وجوه بارز شخصیت مدرس بود، به گونه ای كه او به بدگویی و فحش و ناسزای مخالفین خود نیز توجهی نداشت. مدرس در جلسات مجلس شورای ملی بی طرفی در مسایل را نمی پذیرفت و رأی ممتنع را برای خود ننگ می دانست. تمركز قدرت در یك فرد نیز از دیدگاه مدرس منتفی بود و او تبدیل آرمان های ملت را به یك فرد بزرگ ترین بدبختی یك كشور قلمداد می نمود. او در مورد مصوبات مجلس شورای ملی نیز با تأكید بر اصول قانون اساسی می گفت: مصوبات مجلس باید مخالفت با شرع نداشته باشد و این نكته نشان از بینش گسترده سیاسی او داشت.
دین در مشی سیاسی مدرس«ره» نقش بسزایی داشت. او سیاستی را دنبال می كرد كه منطبق بر دیانت بود. این انطباق، نه به معنای تسلیم اهل سیاست در مقابل اهل دیانت، بلكه به معنای هدف واحد فعالین حوزه دین و سیاست به عنوان دو نیروی همگون در خدمت به مردم بود.
مدرس در بیان خط مشی های سیاست خارجی ایران چنین می گوید: به عقیده من مناسب است كه ما در این زمان با تمام دنیا قرارداد دوستی داشته باشیم.
شهید مدرس با تصویب سریع مصوبات مجلس بدون كار كارشناسی و در شرایطی كه برخی از نمایندگان، موضوع مصوبه را نیز درك نمی كردند به شدت مخالف بود و می گفت: به بعضی موضوعات اطلاع كامل نداشتن و درعرض پنج دقیقه، هی برخاستن و نشستن، طریق وضع قانون مملكت نیست.
او اقتدار واقعی مجلس را به پشتیبانی مردم از آن می دانست و می گفت: قوه ملت است كه می تواند با هر تهاجمی مقابله كند. مجلس شورای ملی اگر همه وكلایش صاحب عقیده، محكم، اسلامی، سیاسی و وطنخواه باشند، در صورتی می توانند مقاومت در مقابل اینان بكنند كه ملت، موافق و پشتیبان وی باشد.
یكی دیگر از شیوه های مبارزات سیاسی مدرس، تشویق افراد صالح برای داخل شدن در امور دولتی، به ویژه بخش نظامی و فرهنگی بود.
مدرس در خارج از مجلس با مردم در ارتباط بود و دركرسی تدریس در مدرسه سپهسالار به آموزش طلاب می پرداخت و برای طلاب جوان سرمایه گذاری می كرد؛ مسلماً اگر مدرس در خارج از مجلس، تأثیر چندانی نداشت، رژیم رضاشاه در صدد تبعیدو قتل وی برنمی آمد.

وبگردی
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم !
ماجرای انحصار عربستان بر روغن مایع ایران / تا 100 درصد پالم ! - روغن های نباتی را خوب بشناسید. سخنان یک تولید کننده سابق روغن نباتی.
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند
آشغال‌سازها گرفتار خانم مدیر شدند - رییس سازمان ملی استاندارد ایران مجددا با خودروسازان در ارتباط با رعایت استانداردهای ۸۵‌گانه خودرویی از ابتدای دی‌ماه سال جاری اتمام حجت کرد.
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ...
ایران نیاز به مردانی بزرگ و دانشمند دارد / چرا اینهمه انسانهای ... - مرتضوی هیچ گاه قاضی و حقوق دان نبود و نباید کار قضایی انجام می‌داد. اما این ضعف ماست که چنین فردی در جایگاه بالایی قرار می‌گیرد. شگفتی من از قاضی مرتضوی و رفتار او نیست که چرا خودش را برای اجرای حکم خود به زندان معرفی نکرد. من رفتار او با زهرا کاظمی را دیده بودم.
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟
معنی و مفهوم "به ما این دختر خوشگل‌ها رو نشون بده"؟ - بعد از انقلاب، به واسطه تنیده شدن حکومت و دین بسیاری از پست‌ها و سمت‌های سیاسی با هاله‌ای رو به رو شد که اجازه نمی‌داد صاحب آن منصب مورد نقد قرار بگیرد....
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!