سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

افعال معکوس


افعال معکوس
من نبودم، کسی‌که در خانه‌ات را کوبید من نبودم، کسی‌که به تو سلام داد من نبودم، کسی‌که سال‌ها عاشق تو بود و هرجا که می‌رفتی دنبالت می‌کرد من نبودم، دروغ گفتم من بودم! من همان بودم که تو هیچ‌وقت نخواستی ببینی، با این‌حال من بودم که عاشق تو بودم، هنوز هم عاشقت هستم حالا این‌را با صدای بلند فریاد می‌زنم و تو گریه می‌کنی و می‌گوئی: ”چرا این‌را زودتر نگفتی.“
جملات بالا از کتاب زیبای ۲۵ دقیقه مهلت اثر شل سیلور استاین است. بسیاری از اثرهای ماندگار و ایده‌های خلاقانه براساس تکنیک عکس نمودن به‌وجود آمده است، در سریال پربیننده شب‌های برره نیز از این تکنیک بسیار استفاده شده است و چون در این سریال از تکنیک‌های مختلف خلاقیت استفاده شده عنوان این مقاله را نیز براساس جمله معروف این سریال انتخاب نموده‌ام. روش معکوس‌سازی در تکنیک‌های خلاقیت و ایجاد اختراع و ابتکار به روش معکوس‌سازی فرضیه یا Assumption Reversal معروف است. بسیاری از فرآیندها را اگر برعکس کنیم روش‌های جدیدی ابداع می‌شوند. به‌طور مثال یکی از آموزشگاه‌های رانندگی به‌جای آموزش پله به پله جهت کارآموزان آنها را با ماشین وسط خیابان‌های شلوغ می‌برد تا به آنها آموزش رانندگی دهد و یا در شهرهای کناره خلیج‌فارس جهت آموزش شنای کودکان روشی وجود دارد که به‌جای آموزش از مقدماتی تا پیشرفته آموزش پیشرفته تا مقدماتی را شروع می‌کنند به‌طوری‌که ابتدا کودکان را درون آب عمیق می‌اندازند، بعد شنا را آموزش می‌دهند و یا وقتی از پیکاسو پرسیدند که نقاشی را از کجا شروع کردی می‌گوید ابتدا بر روی تابلوهای نقاشی کار کردم یعنی با خودم گفتم حال اگر من نقاش شوم نقاشی‌ام باید درون تابلوئی باشد، یعنی کار را از آخر به اول شروع کرده و یا وقتی آقای ایمان‌زاده تندیس‌ساز معروف شهریار در جشنواره کارآفرینی شیخ‌بهائی صحبت می‌کرد می‌گفت تندیس‌سازی را از آخر به اول شروع کردم. نگاه معکوس‌سازی باعث خلق نگاه‌های جدید می‌شود. در ایران یکی از جوان‌های خوش فکر توانسته بود با همین نگاه یک اختراع جالب انجام دهد وی توانسته بود نارنجک آتش خاموش‌کن درست کند. شما هم می‌توانید به خیلی از وسایل با نگاه معکوس بنگرید و ایده‌های جدید بدهید. حال به چند مثال توجه نمائید:
۱. به‌جای این‌که شما به تلویزیون نگاه کنید تلویزیون به شما نگاه می‌کند و هر موقع شما تلویزیون را نمی‌بینید خاموش شود.
۲. به‌جای این‌که شما آب پرتقال را بخورید آب پرتقال شما را بخورد این نگاه باعث می‌شود ایده دیگری در ذهن شکل گیرد مثلاً وقتی به حمام می‌روید این امکان باشد که آب، بوی آب پرتقال بدهد.
۳. به‌جای این‌که شما روی زمین راه بروید زمین راه برود، مثلاً بین صفا و مره در مکه محلی را درست کرده‌اند که زمین متحرک باشد و خودش راه برود و اگر کسی ناتوان است زمین او را جابه‌جا کند.
۴. وقتی جائی تماس می‌گیریم هزینه مکالمه را خودمان پرداخت کنیم. بسیاری از شرکت‌ها و کارخانجات این ایده جالب را عملی ساختند یعنی هر کسی که با آنها تماس می‌گیرد به‌جای آن‌که پولش را خودش بدهد هزینه مکالمه را شرکت یا کارخانه می‌دهد تا مشتریان بیشتری با آنها تماس بگیرند.
۵. تلفن موقعی‌که کسی با شما کار دارد زنگ می‌زند و بقیه اوقات ساکت است حال اگر با نگاه معکوس‌سازی دوباره نگاه کنیم در می‌یابیم که حالا تلفنی داریم که وقتی کسی تماس می‌گیرد ساکت است و بقیه اوقات تلفن زنگ می‌زند این نگاه باعث می‌شود که ایده‌های مختلف به ذهنمان برسد. مثلاً وقتی تلفن زنگ می‌زند تلویزیون خاموش یا بدون صدا شود تا شما بفهمید که تلفن دارد زنگ می‌خورد. یا وقتی تلفن همیشه زنگ بزند ما را به یاد ایده‌ای می‌اندازد که می‌توانیم چراغی را روی تلفن بگذاریم که اگر تلفن مشغول باشد چراغ روشن و بقیه مواقع خاموش باشد و این‌طوری ما می‌فهمیم که کسی دارد حرف می‌زند و این‌طوری ما می‌فهمیم که کسی دارد حرف می‌زند و ما نباید تلفن را بی‌موقع برداریم. بنابراین معکوس‌سازی یکی از تکنیک‌های ابتکار و اختراع است که شما می‌توانید با اجراء این شیوه نگاه‌ها و پدیده‌های جدید را کشف نمائید. در فیلم ”بازی با قلب“ (playing by heart) جملاتی براساس نگاه معکوس‌سازی آمده است به این صورت: ”تا حالا فکر کردی که این ما این همه وقت می‌گذاریم تا حیوان‌ها را به آدم تبدیل کنیم ولی شاید آنها دارند وقت می‌گذارند تا ما را به انسان تبدیل کنند“ در کتاب زیبای ”کسی یک کرگدن ارزون نمی‌خواد؟“ اثر شل سیلور استاین آمده است: ”زمانی‌که روی پای کرگدن می‌نشینی خیلی راحتی اما وقتی او روی پای تو می‌نشیند زیاد راحت نیستی.“ این نویسنده بزرگ در داستان‌هایش از تکنیک معکوس‌سازی خیلی استفاده کرده است. به‌طور مثال در کتاب ”دیدار قطعه گمشده با دایره کامل“ روایت مثلثی است که به‌دنبال گمشده خود یعنی دایره‌ای می‌گردد که این مثلث را کم دارد. کتاب دیگری نیز با تکنیک‌ معکوس‌سازی نوشته با عنوان ”به‌دنبال قطعه گمشده“ در این کتاب حالا دایره ناقصی است که به‌دنبال مثلثی می‌گردد که با آن کامل شود، این دو کتاب جایزه بهترین کتاب‌های کودک و نوجوان را گرفته است و یا در کتاب دیگر این نویسنده با عنوان ”دنیای دیوانه دیوانه“ وقتی می‌خواهد من بودن را به ما شدن تبدیل کند در یکی از داستان‌های کوتاهش در کلمه (ME) یک معکوس‌سازی انجام می‌دهد و آن‌را به (WE) تبدیل می‌کند (W معکوس M). تکنیک استفاده از افعال معکوس می‌تواند در ادبیات، ریاضیات، هنر، فیلم‌سازی، سیاست و... مورد استفاده قرار گیرد و باعث خلق روش‌های نو گردد. اگر بخواهیم در فیلم‌سازی از این نگاه استفاده کنیم در فیلم زیبای حافظه به کارگردانی کریستوفر نولان روایت فیلم کاملاً برعکس شده به‌طوری‌که صحنه‌ای را که الان دارد اتفاق می‌افتد، در سکانس‌های قبلی می‌بینیم یعنی صحنه قبلی از صحنه بعدی جلوتر است.
در نگاه معکوس‌سازی می‌توانید جای آدم‌ها را عوض کنید بعد ببینید چه اتفاقی می‌افتد، در کتاب ”شرکت‌های بزرگ، مشکلات بزرگ“ آمده است برای این‌که ماهی‌گیر خوبی شوید باید بتوانید مثل یک ماهی فکر کنید یعنی جای ماهی و ماهی‌گیر را برعکس نمائید. می‌گویند بهترین قاضی‌ها بهترین وکلا بودند و برعکس، بنابراین می‌توانید در روایت‌ها جای آدم‌ها را برعکس کنید. مثلاً در داستان شاهزاده و گدا اثر ”مارک تواین“ جای شاهزاده و گدا عوض می‌شود و داستان جذابیت ویژه‌ای پیدا می‌کند. چندی قبل برنامه‌ای در تلویزیون می‌گذاشتند و جای بچه‌ها را با رئیس‌جمهور عوض می‌کردند و چند دقیقه به او وقت می‌دادند ببیند بچه‌ها چه کاری می‌توانند انجام دهند. حال بیائید جایگاه‌های مختلف زیر را با هم عوض کنید ببینید چه اتفاقاتی رخ خواهد داد. مثلاً جایگاه خودتان را با یک سیاستمدار، معلم، رفتگر، مغازه‌دار، یک هسته هلو، یک دانه برف، عوض کنید ببینید چه احساسات جدیدی پیدا می‌کنید. اگر خواستید جای یک هسته هلو باشید و دوست داشتید ببینید چه اتفاقاتی برایتان رخ خواهد داد کتاب زیبای ”یک هلو هزار هلو“ صمد بهرنگی را مطالعه کنید. بسیاری از اندیشمندان نیز از تکنیک معکوس‌سازی استفاده می‌کردند، به‌طوری‌که لئوناردو داوینچی بسیاری از نوشته‌هایش را برعکس می‌نوشت و آنها را جلوی آئینه گرفته و می‌خواند.
بعضی از مذاکرات به‌صورت معکوس بیان می‌شوند. به‌طور مثال پسرم وقتی می‌خواهد به مهدکودک نرود با همسرم شروع به مذاکره می‌کند و می‌گوید: ”مامان می‌دانم من بروم مهد تو چقدر دلت برایم تنگ می‌شه، می‌دانم دوست نداری من روم مهد و می‌خوای پیشت بمون من که دوست دارم نمره ۲۰ بگیرم ولی به خاطر تو توی خونه می‌مونم.“ همین مذاکره معکوس گاهی باعث می‌شود که به مهد نرود. تکنیک‌های معکوس در تجارت و بازار نیز رواج دارد یکی از شرکت‌ها که می‌خواست یکی از پروژه‌هایش را افتتاح کند و خرج تبلیغاتی کمی بکند ایده جالبی را به‌کار برد به‌جای این‌که در روزنامه تبلیغ پروژه را بکند مجموعه‌های زیر تابعش چندبار جهت افتتاح مجموعه در روزنامه به او تبریک گفتند و سپس صدها شرکت جهت افتتاح مجموعه فوق در روزنامه‌ها به این شرکت تبریک گفتند یعنی به‌جای این‌که خودش هزینه تبلیغات را بدهد برعکس بقیه هزینه تبلیغات افتتاح آن پروژه را دادند. نگاه معکوس باعث ایجاد خلاقیت‌های مختلف در ذهن می‌شود و قالب‌های رایج را می‌شکند. در ذهنتان فرآیندها را برعکس کنید، بسیاری از کتاب‌ها را برعکس نمائید، بسیاری از ایده‌ها را خلاف عرف معمول انجام دهید نوشته زیر از کتاب خواب مارلین خوشگله اثر زیبای مایکل دوگان می‌باشد.
ببین خنده‌دار نخواهد بود اگر تمام جانوران باغ‌وحش آزاد شوند و به من و تو نگاه کنند؟ و خنده‌دار نخواهد بود اگر آنها ما را توی قفس بگذارند و با کانگاروها و خروس‌ها پشت قفس، سن ما را حدس بزنند و خنده‌دار نخواهد بود اگر کرگدن ناگهان فریاد بزند: ”زیاد به قفس نزدیک نشوید من می‌ترسم! چون آدم‌ها واقعاً خطرناک هستند!“

علی لعلی

منبع : مجله موفقیت

مطالب مرتبط

چند گام تا زندگی خلاق

چند گام تا زندگی خلاق
سال های زندگی خلاق باید از قبل پیش بینی شود. مهم نیست كه چند سال از عمر خود را پشت سر گذاشته اید. در جوانی، میانسالی و هر سنی كه هستید برنامه ای برای زندگی خود بریزید مهم این است كه همین حالا دست به كار شوید.
نكته مهم این است كه باید در برنامه ریزی، خود را به عنوان انسانی كه در این جهان زندگی می كند در نظر بگیرید. هر روز عمر را به مفهوم واقعی كلمه زندگی كنید، از گرفتاری های زندگی، ترسی به دل راه ندهید.
زندگی كردن در تمام لحظات عمر را یاد بگیرید. به جزئیاتی كه زندگی شما را هیجان می بخشد بهای بیشتری بدهید و بدانید كه خوردن نان و نیمرو هم لذت بخش است. باید احساس لذت را در جزیی ترین امور زندگی پیدا كنید.
سال های عمر شما، به رغم مشكلات، محدودیت ها و خطرات كه البته وجود دارد، می تواند پربار و لذت بخش باشد. اگر این را باور كنید خوشبختی در دوقدمی شماست.
افسوس خوردن را فراموش كنید و بدانید كه دیگران هم مثل شما شكست ها و ناكامی هایی داشته اند.
حال به مهمترین نكاتی كه در ایجاد زندگی خلاق موثر واقع می شوند اشاره می كنیم: اولین گام برای رسیدن به زندگی خلاق، داشتن تصویر ذهنی سالم است. اگر بخشی از زندگی را تلف كرده اید خود را به خاطر آن سرزنش نكنید. شما كامل و بی عیب و نقص نیستید، نه شما، هیچ كس نیست از ملامت هم كاری ساخته نیست. برای آنكه سلامت و شادابی را به زندگی وارد كنید احتیاج به تصویر ذهنی سالم دارید. باید احساس كنید كه انسانی ارزشمند هستید. تصویری كه هر كس از خود دارد و به عبارتی، آن طور كه خود را می بیند روی قضاوتی كه از خویش و از دنیایش دارد تأثیر می گذارد.
برای رسیدن به خلاقیت باید فعالیت خود را دوچندان كنید، باید به خود ببالید كه می توانید به هدف هایتان برسید. احساس مثبت داشته باشید و كارهای مفید انجام دهید، همچنین برای قبول كمبودها و شناخت محدودیت هایی كه دارید تلاش كنید باید واقع گرا باشید و با واقع بینی خود را آن طور كه هستید در نظر بگیرید و با این حال اجازه ندهید كه روحیه بدبینی و منفی گرایی بر وجود شما مسلط شود. اگر كسی شما را دوست داشته باشد، آن قدر دوست داشته باشد كه از خودگذشتگی نشان دهد از مسیر اصلی زندگی اش فاصله بگیرد و شما را از بحرانی كه در آن گیر كرده اید نجات دهد، اما نمی تواند به جای شما زندگی كند. نمی تواند به جای شما تصمیم بگیرد نمی تواند به طور كامل شریك غم ها و شادی های شما باشد و از همه اینها گذشته نمی تواند توانایی موفقیت یا شكست را در شما ثبت كند.
از او برای اینكه خود را قبول داشته باشید یا دست رو به سینه خود بزنید كاری ساخته نیست. تنها تصویر ذهنی شما چنین قدرتی دارد. تنها تصویر ذهنی است كه می تواند به شما احساس اعتماد و اطمینان ببخشد. با تقویت روزانه تصویر ذهنی خویش، برای زندگی خلاق آماده می شوید و خود را شایسته خوشی های زندگی می دانید و از آن به سود خود استفاده می كنید.برای اینكه در خود یك تفكر و روحیه مثبت به وجود آورید باید طرز تلقی و برداشت خود را نسبت به رویدادهای زندگی تغییر دهید تنها دراین صورت است كه می توانید به كشمكش های درونی خود خاتمه دهید و از یك روحیه شاد و پربار بهره مند شوید.
اقلیت خلاق مثبتند. آنان كسانی هستند كه در میان تردید و ناامیدی ها جرقه امید و خوش بینی را روشن نگه می دارند. اقلیت خلاق به پیشرفت فرهنگ معتقدند.
گام بعدی برای رسیدن به زندگی خلاق، داشتن هدف است. برای لذت بردن از زندگی هدف داشته باشید. زندگی مجموعه ای از هدف هاست و مسئله رسیدن به آنهاست.
آیا با توجه به آنچه در درون شما می گذرد، می توانید به هدف هایتان برسید یا نه خسته و دلسرد هستید. از هدف هایتان غلفت نكنید هر روز قدمی به جلو بردارید و این پیشرفت روزانه را احساس كنید و بدانید كه فرصت و دامنه هدف نیست كه مهم است. مهم هدفی است كه به هر صورت هر چند جزیی برای خود انتخاب كرده اید. در جویبار روان زندگی به حركت ادامه دهید و برای رسیدن به هدف هایتان از هیچ گونه تلاشی فروگذار نكنید. جاری باشید، حركت كنید، اگر شما به هدف نرسید، هدف به شما می رسد. مهم سمت حركت شماست مهم این است كه به پیش می روید و این پیشرفت را احساس می كنید.
واژه هدف برای بسیاری از افراد حاوی مفهومی منفی است، زیرا اغلب با وسواس و فشار و تنش و رقابت با دیگران همراه بوده است.
برای كامجویی از هدف هایتان آنها را به صورت علایم راهنما بنگرید كه به مسیری ویژه اشاره می كنند تا تمركزی دقیق به وجود آورند و شما را به تحرك وادارند. راه رسیدن به هدفتان به خودتان بستگی دارد. می توانید در طول راه بسیار جدی و منظم باشید و تمام توجه تان را به رسیدن به هدف تان معطوف كنید یا بیاسایید و از مسیر و راه محفوظ شوید.
برای توفیق در كارها هیچ چیز به اندازه اعتقاد و ایمان به توانستن، موثر نیست. اگر از انجام كاری بترسید و فكر كنید كه قادر به انجام آن نیستید تحت هیچ شرایطی آن كار را به نحو مطلوب نمی توانید انجام دهید.
اگر ملاحظه می كنید كه شما در یك كار موفق نمی شوید و هستند كسانی كه در همان كار به موفقیت های كافی دست یافته اند این را بدانید كه عیب در شماست. آن كه موفق است ایمان دارد كه می تواند موفق شود و شما هنوز این یقین را به دست نیاورده اید.
در مورد هدف های كوتاه مدت واقع بین باشید. هدف هایی قابل دسترس برای خودتان تعیین كنید تا دچار دلسردی نشوید. بهتر است در آغاز كار، گام هایی كوچك و مطمئن بردارید تا اعتماد به نفس پیدا كنید.
در مورد هدف های بلندمدت، گسترده و آرمان گرا باشید. بگذارید تخیلتان بگسترد و عالی ترین را انتخاب كنید. توجه تان را بر جوهر هدف تان متمركز كنید. نگران جزئیات نباشید. زیرا جزئیات ممكن است تغییر كنند. در مورد هدف هایتان وسواس به خرج ندهید. انعطاف پذیر باشید. شاید دریابید كه بسیاری از هدف هایتان عوض می شوند، اما در مهمترین هدف ها همواره جوهری هست كه یكسان به جا می ماند. به یك شیوه خاص اكتفا نكنید هرگاه احساس كردید روش تان كارساز نیست شیوه خود را تغییر دهید.
مترصد پیروزی باشید و در هر كاری كه می كنید تنها به آن بیندیشید.
اگر امروز موفق نشدید اگر به رغم همه تلاش ها امروز به پیروزی نرسیدید از نو شروع كنید و آنقدر مداومت به خرج دهید تا موفق شوید نیروی خلاق خود را به كار اندازید و در جهت موفقیت گام بردارید.نگرانی را به مرحله قبل از تصمیم گیری محدود كنید. اگر برای رسیدن به هدف بیش از یك راه سراغ دارید، برای انتخاب مناسب ترین آنها تأمل كنید.
خوب فكر كنید و همه جوانب را در نظر بگیرید. اما پس از انتخاب راه، بدون كمترین نگرانی در آن جهت حركت كنید. به جای دیروز و حوادث مربوط به گذشته به امروز فكر كنید. در هر لحظه تنها به یك هدف بیندیشید. گاه لازم است كه حل مشكل را به تعویق بیندازید. در این صورت آن را موقتاً از ذهنتان خارج كنید. به مكانیزم خودكار خود فرصت بدهید تا در جهت صلاح شما راهی بیابد. با آرامش كار كنید، اطمینان یعنی آرامش و نومیدی، یعنی تنش و فشارهای عصبی.
اگر قصد پیروزی دارید به پیش بروید. از ایستایی، كاری ساخته نیست. باید هر روز زندگی پویا و پرتحرك باشد. در جهت تحقق هدفی كه در نظر گرفته اید بزرگ یا كوچك حركت كنید.
حذف باورهای منفی و كاذب، راه دیگر برای رسیدن به زندگی خلاق است. خود را از باورهای منفی و كاذب نجات دهید. باورهای منفی خود را بررسی كنید می توانید آنها را آن طور كه هستند در نظر بگیرید. آیا نمی توانید آنها را به كلی از وجود خویش پاك كنید؟ اگر نمی توانید دست كم آنها را در همان حد كه هستند نگه دارید تا بتوانید با آنها زندگی كنید.
به یاد یكی از موفقیت های خوب گذشته خود بیفتید؛ موفقیتی كه به راستی به خاطر آن احساس غرور كرده اید. به خود بگویید: مهم نیست كه در گذشته شكست هایی را تحمل كرده ام به جای آن به موفقیت هایی كه داشته ام توجه خواهم كرد. سزاوار خوبی ها و مثبت های زندگی هستم. من ناخدای كشتی خود هستم و تمام فكر و ذكرم را به هدف های خلاق و سازنده معطوف خواهم كرد.
با سرزنش خویش، لذت و شادمانی را از خود دریغ می كنید، این حق شماست كه بدون احساس بیم و هراس و تقصیر، احساس شادمانی كنید. زندگی خلاق تصمیم گرفتن برای شادبودن است، پیروزی نیروهای مثبت فكر و تصور بر نیروهای منفی تفكر و تصور است.
اگر مشتاق باشید كه از اندیشه های منفی و نگرانی هایتان آگاه باشید و ژرفتر به آنها بنگرید تا ببینید كه ریشه آنها چیست، می توانید از اندیشه های منفی و نگرانی هایتان به شیوه مثبت سود جویید.
به محض اینكه از باورهای منفی خودتان آگاه شدید، می توانید آنها را تغییر دهید. شناخت عمیق باور منفی به این معناست كه ۹۹درصد از راه رها كردنش را طی كرده اید. شاید چندی به طول بینجامد كه كاملاً از بین برود. اما همین كه واقعاً آن را ببینید و احساس كنید كه چگونه در زندگی تان سرگرم كار بوده است، بی شك راه خروج را در پیش خواهد گرفت.
با خودتان همنوا و هماهنگ شوید و قدر زندگی تان را بدانید. این فرآیند سبب می شود كه انرژی مثبت وجودتان جریان پیدا كند و خود به خود موجب خلاقیت افزونتر زندگی تان می شود و اما گام دیگر عفو و بخشش خود است. شما هم احتمالاً با مشكلات بمانید، بسازید و ستیز كنید. عقب نشینی موقتی هم اشكالی ندارد، كمكی است به شما تا دوباره به زندگی بازگردید. قبل از هر چیز خود را مشمول عفو قرار دهید.
خطاها و لغزش های گذشته را به خود ببخشایید. از شكنجه كردن خویش به گناه عقل و درایتی كه باید در گذشته به خرج می دادید و ندادید دست بكشید. فراموش كنید كه در موقعیتی به جای جسارت، احتیاط كرده اید و در موقعیتی دیگر كه احتیاط شرط عقل بوده، بی پروا بوده اید. عصبانیت های بی مورد را فراموش كنید. فراموش كنید كه در جایی در احقاق حق خود كوتاه آمده اید. بگذرید كه در برخورد با سخنان تند و درشت، احساسی را جریحه دار كرده اید.

وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.