سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

بهشت شکلاتی


بهشت شکلاتی
● نگاهی به فیلم چارلی و كارخانه شكلات سازی پخش شده از سینما چهار
فیلم كمدی فانتزی چارلی و كارخانه شكلات سازی اثر تیم برتون از آن دست فیلم هایی است كه هر كودكی و حتی آدم بزرگ ها آرزوی ساخته شدن و دیدنش را داشتند. هر چند تم تقابل فقر و غنای فیلم و برتری فكری و پختگی طبقات حاشیه نشین نسبت به ثروتمندان كمی توی ذوق می زند ولی با وجود این برای مخاطب كودك پیام های غیرمستقیم آن جالب است. تصور وجود آبشار شكلاتی و صخره ای از كاكائو و دیگر تصاویر این بهشت شكلاتی فوق العاده وسوسه كننده و دل انگیز است. همچنین رابطه علت و معلولی فیلم هم قانع كننده و منطقی است. ویلی ونكا پسركی كه به واسطه داشتن پدری دندانپزشك و افراط او در برحذر داشتن كودكش از خوردن شكلات جهت آسیب نرسیدن به دندان هایش قربانی این امر می شود و از لذت بخش ترین شیرینی كودكانه یعنی شكلات منع می شود.
اما این یك روی قضیه است چرا كه بر اساس اصلی كه ممانعت بیشتر فرد را حریص می كند، ویلی كوچك حتی با وجود دهان سیم پیچی شده، در خفا كار خودش را می كند و این سختگیری بی رحمانه پدر باعث این شد كه او تصمیم بگیرد در آینده بزرگترین كارخانه شكلات سازی دنیا را راه اندازی كند و همین گونه هم می شود. تار موی سفید در سر ونكا او را به اندیشه انتخاب جانشین می اندازد و كسی كه لیاقت این كار مهم و حفظ دستاورد یك عمر تلاش ویلی را دارد باید از هر لحاظ شایسته باشد و این می طلبد كه داوطلبین امتحان پس بدهند. ونكا به خوبی می داند كه نه تنها كودكان بلكه حتی آدم بزرگ ها هم توانایی مقابله با وسوسه ها را ندارند پس دامی پهن می كند تا تنها كسی كه در آن نیفتاده و با شعورتر از بقیه بوده انتخاب شود. اجازه همراهی یك سرپرست با بچه ها هم نشان می دهد كه در نادانی و طمع بزرگترها كم از كودكان ندارند به خصوص صحنه ای كه دختربچه ركورددار جویدن آدامس همراه با تشویق مادرش به رغم تذكرات متعدد اطرافیان و سازنده اش ویلی ونكا اقدام به خوردن آدامس جدید ساخت كارخانه كه هنوز فرمولش تكمیل نشده می كند و به عوارض جانبی آن مبتلا شده و از دور مسابقه خارج می شود. یكی از دلایل لذتبخش بودن دیدن این فیلم از این رو است كه چون در سراسر جهان تنها پنج نفر شانس بازدید از كارخانه را پیدا می كنند و تماشاگر هم خود را به عنوان نفر ششم دعوت شده به این بازدید هیجان انگیز می بیند و با شادی این پنج نفر شریك می شود.
ایده سنجاب های تربیت شده برای تشخیص مغزدار بودن گردوها ایده خیلی تازه ای است به خصوص كه در ادامه با اقدام خودسرانه بروكا دخترك خودخواه برای تصاحب یكی از آنها و ناكامی و برملا شدن پوكی مغز او، همراه می شود كه طنز دلنشین تساوی زیاده خواهی و بی مغزی تلنگری هم به بچه ها و هم به بزرگترها است، آن هم بدون پرداختن به پیام های اخلاقی كلیشه ای.
از طرفی هر چند قبول پسربچه ای همچون چارلی كه با این سن از پیرمردهای با تجربه هم پخته تر عمل كند دشوار است اما چون فیلم فانتزی است بهتر است به جای اینگونه ایرادات از ایده های بكر آن لذت ببریم. نظیر امپالوسپاها كه عاشق دانه كاكائواند و به سبب مصرف آن سرشار از عشق هستند و محبت خود را همیشه به همه ابراز می دارند و با تمام وجود از رقص و آواز گرفته تا ساختن شكلات های متنوع در خدمت رسانی مانند فرشته ها همواره حاضرند. كوهستان كیك بستنی هم از قسمت های رویایی ذهن كودكان است كه در این كارخانه وجود دارد. مسافرت با كشتی شكلاتی در دریای كاكائوی مایع لذتی دارد كه شاید تنها كودكان آن را بفهمند. و دست آخر ادای دین تیم برتون به نابغه عالم سینما استنلی كوبریك و قرار دادن قطعه شكلاتی به جای سنگ معروف سیاه فیلم ادیسه فضایی ۲۰۰۱ كه انسان های میمون نما دور آن به خاطر اینكه نماد تمدن است جشن شادی گرفته اند. در پایان بازدید، هر یك از كودكان را با سرپرست همراهش در حالی می بینیم كه با تجسم بیرونی افكار و اعمالشان از كارخانه بیرون می آیند (محشور می شوند ). بروكا كه همراه پدر پولدارش توسط سنجاب ها به زباله دانی انداخته شده بود، همان طور كثیف و دو نفر بعدی هم كاكائویی و كبود رنگ خارج می شوند.
ویلی با نفی كامل سنت و والدینی كه همواره او را محدود می كنند به ظاهر آدم موفقی می شود، اما در نهایت احساس می كند چارلی فقیر از او خوشبخت تر و با اعتمادبه نفس تر است و همین مسئله سبب می شود تا پایان خوش فیلم رقم بخورد. فیلم با زبانی ساده در پی آن است تا زیاده خواهی و حرص و طمع و خودخواهی را به نقد بكشد و موفق هم می شود. اراده قوی چارلی و مقاومت او در برابر وسوسه ها، باورهای فكری ویلی ونكا را به چالش می كشاند و اینجا است كه تحول اساسی فیلم رقم می خورد. بریده روزنامه های روی دیوار اتاق پدر ویلی ونكا نشانگر درستی حرف های چارلی است. او در تمام این همه سال به پسرش افتخار می كرده و از دور مواظب او بوده است.
فیلم از برخی جهات قابل مقایسه با فیلم زیبای ژان پیر ژونه، سرگذشت شگفت انگیز آملی پولن است. مایه های طنز و كمدی ظریف، به تصویر كشیدن دنیایی جدید و خاص، زاویه دید و نگرش متفاوت و به دور از روزمرگی قهرمان فیلم، جست وجوی خوشبختی در دل دنیای پیچیده و سرسام آور امروزی در عنصر محبت و توجه به همنوع را می توان از موارد آن ذكر كرد.

مجتبی عبداللهی

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

قطب نمای زرین The Golden Compass

قطب نمای زرین The Golden Compass
▪ نویسنده و کارگردان: کریس ویتز.
▪ موسیقی: الکساندر دسپلیت.
▪ مدیر فیلمبرداری: هنری براهام.
▪ تدوین: آن و. کوتیس، پیتر هونس، کوین تنت.
▪ طراح صحنه: دنیس گسنر.
▪ بازیگران: نیکول کیدمن[ماریزا کولتر]، دانیل کریگ[لرد عزرییل] داکوتا بلو ریچاردز[لایرا بلاکوآ]، بن واکر[راجر]، اوا گرین[سرافینا پکالا]، جیم کارتر[جان فا]، تام کورتنی[فاردر کورام]، سام الیوت[لی اسکورسبی]، کریستوفر لی[نفر اول شورای عالی]، ادوازد د سوزا[نفر دوم شورای عالی]، سایمون مک برنی[فرا پاول]، درک جیکابی[قاصد]، کلر هیگینز[ما کوستا]، جک شپرد[ارباب]، ماگدا زوبانسکی[خانم لانزدیل] و صدای ایان مک کلن، فیلیپ پولمن، ایان مک شین، فردی هایمور، کریستین اسکات تامس و کتی بتس.
▪ ١١٣ دقیقه.
▪ محصول ٢٠٠٧ آمریکا، انگلستان. نامزد جایزه بهترین فیلم خانوادگی، بهترین بازیگر جوان/داکوتا بلو ریچاردز از مراسم منتقدان رسانه ها، نامزد بهترین بازیگر تازه کار/داکوتا بلو ریچاردز از انجمن منتقدان فیلم لندن، نامزد جوایز بهترین فیلمبرداری، بهترین فیلم، آواز، صداگذاری و جلوه های ویژه از مراسم ساتلایت.
▪ ژانر: اکشن، ماجرا، درام، خانوادگی، فانتزی، مهیج
دختر یتیمی به نام لایرا که نزد عمویش لرد عزرییل در محیطی دانشگاهی زندگی می کند، از مدیر دانشکده قطب نمایی زرین هدیه می گیرد که حقیقت را به او نشان می دهد. در میهمانی که به افتخار ورود ماریزا کولتر حامی دانشگاه برپا شده، کولتر از رئیس دانشکده درخواست می کند تا لایرا را به عنوان دستیار در اختیار او بگذارد.
همزمان یکی از دوستان لایرا به نام راجر ناپدید می شود.لایرا شایعاتی مبنی بر دست داشتن شورای عالی[Magisterium] در این کودک ربایی شنیده و زمانی که با پیشنهاد مشکوک خانم کالتر مبنی بر سفر به شمال با کشتی پرنده او دریافت می کند، بلافاصله می پذیرد. چون شنیده ها حاکی از آن است که بچه های دزدیده شده در مکانی مخفی در قطب شمال نگهداری می شوند...
● چرا باید دید؟
قطب‌نمای زرین اقتباسی از کتاب نور قطبی شمالی/شفق قطبی نخستین جلد سه‌گانه تحسین شده نیروی اهریمنی اش نوشته فیلیپ پولمن است. در دنیای خلق شده پولمن، کلیسا و سازمان پرقدرت و مخوف Magisterium[با کمی مسامحه آن را شورای عالی ترجمه کرده ام.
متاسفانه به ترجمه چاپ شده آقای فرزاد فربد دسترسی نداشتم. برخی نیز نیروی مطلق را پیشنهاد کرده اند.] با آزمایش‌ها و تحقیقاتی بی‌رحمانه در ارتباط هستند که با هدف کشف ماهیت گناه صورت می‌گیرد و تلاش می‌کنند بر واقعیت هایی که مشروعیت و قدرت کلیسا را زیر سوال می‌برد، سرپوش بگذارند.
هر چند در فیلم تمام ارجاعات به کلیسا حذف شده و کریس وایتز کارگردان فیلم سعی کرده از هر چیز که ممکن است توهین به کلیساروها تلقی شود، پرهیز کند. با این حال بعضی از گروه‌های کاتولیک در ایالات متحده از مدت‌ها پیش از اکران فیلم آن را تحریم کردند. توجیه آنها این بود که نمایش فیلم قطب‌نمای زرین می‌تواند آدم‌های بیشتری را به خواندن کتاب‌های پرفروش پولمن ترغیب کند.
روزنامه واتیکان ضمن ابراز خشنودی از فروش اندک فیلم هفته اول نمایش [۲۶ میلیون دلار]قطب‌نمای زرین را فیلمی ضد کریسمس لقب داده و نوشت فیلم و کتاب‌های پولمن نشان داد "وقتی انسان بکوشد خدا را از خود حذف کند، همه چیز سرد و غیرانسانی می‌شود." در اوایل ماه اکتبر مجمع کاتولیک حقوق مذهبی و مدنی در نیویورک با تحریم قطب‌نمای زرین آن را فیلمی خطاب کرد که به مسیحیت ضربه می زند و الحاد را برای بچه‌ها تبلیغ می‌کند.
رویترز نیز اعلام کرد در مقاله‌ای که چهارشنبه پیش در اوسرواتوره رومانو روزنامه رسمی واتیکان منتشر شده، فیلیپ پولمن نویسنده بریتانیایی مورد انتقاد قرار گرفته است. این بزرگترین انتقاد واتیکان از یک نویسنده و یک فیلم پس از محکوم کردن فیلم و کتاب رمز داوینچی در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ است. در بخشی از مقاله این روزنامه آمده: در دنیای پولمن، امید اصلا وجود ندارد، چرا که رستگاری نیست، و ظرفیت شخصی و فردگرایانه برای کنترل شرایط و احاطه بر حوادث است که حرف اصلی را می زند.
با این حال استقبال گسترده کودکان سراسر دنیا از قطب‌نمای زرین حاکی از موفقیت آن است و باید صبر کرد و دو قسمت باقیمانده آن را در سال های بعد دید. قطب نمای زرین فیلمی تاریک تر و عمیق تر نسبت به سه گانه ارباب حلقه ها، نارنیا و سری فیلمهای هری پاتر است.
فیلمی سر چشمه گرفته ازسبک جادویی شبه فیلسوفانه بریتانیایی، ولی با طرح سوالاتی جالب و کمی پیچیده تر. فیلم به عنوان یک تجربه دیداری باشکوه است و تخیل آدم را به چالش می کشاند. میانسالان مجذوب و کوچک تر ها شیفته اش خواهند شد.
هر چند که ممکن است کودکان مفاهیم اندکی تیره آن را به راحتی هضم نکنند. البته این مفاهیم در سه گانه رمان فیلیپ پولمن نامفهوم نیستند.در کتاب های او چیزی کمتر از مرگ خدا بیان نمی شود، و از دین به عنوان نیرویی کهنه و شکست خورده و چیزی در حد یک ایدئولوژی تمامیت خواه نام می برد.
کریس وایز متولد ١٩٦٩ نیویورک در ترینیتی هال کمبریج تحصیل کرده و قطب نمای زرین سومین فیلم او بعد از به زمین افتاده و درباره یک پسر و بدون شک تا این لحظه جنجالی ترین فیلم سال ٢٠٠٧ و کارنامه اوست!

وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.