یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ / Sunday, 17 December, 2017

بهشت شکلاتی


بهشت شکلاتی
● نگاهی به فیلم چارلی و كارخانه شكلات سازی پخش شده از سینما چهار
فیلم كمدی فانتزی چارلی و كارخانه شكلات سازی اثر تیم برتون از آن دست فیلم هایی است كه هر كودكی و حتی آدم بزرگ ها آرزوی ساخته شدن و دیدنش را داشتند. هر چند تم تقابل فقر و غنای فیلم و برتری فكری و پختگی طبقات حاشیه نشین نسبت به ثروتمندان كمی توی ذوق می زند ولی با وجود این برای مخاطب كودك پیام های غیرمستقیم آن جالب است. تصور وجود آبشار شكلاتی و صخره ای از كاكائو و دیگر تصاویر این بهشت شكلاتی فوق العاده وسوسه كننده و دل انگیز است. همچنین رابطه علت و معلولی فیلم هم قانع كننده و منطقی است. ویلی ونكا پسركی كه به واسطه داشتن پدری دندانپزشك و افراط او در برحذر داشتن كودكش از خوردن شكلات جهت آسیب نرسیدن به دندان هایش قربانی این امر می شود و از لذت بخش ترین شیرینی كودكانه یعنی شكلات منع می شود.
اما این یك روی قضیه است چرا كه بر اساس اصلی كه ممانعت بیشتر فرد را حریص می كند، ویلی كوچك حتی با وجود دهان سیم پیچی شده، در خفا كار خودش را می كند و این سختگیری بی رحمانه پدر باعث این شد كه او تصمیم بگیرد در آینده بزرگترین كارخانه شكلات سازی دنیا را راه اندازی كند و همین گونه هم می شود. تار موی سفید در سر ونكا او را به اندیشه انتخاب جانشین می اندازد و كسی كه لیاقت این كار مهم و حفظ دستاورد یك عمر تلاش ویلی را دارد باید از هر لحاظ شایسته باشد و این می طلبد كه داوطلبین امتحان پس بدهند. ونكا به خوبی می داند كه نه تنها كودكان بلكه حتی آدم بزرگ ها هم توانایی مقابله با وسوسه ها را ندارند پس دامی پهن می كند تا تنها كسی كه در آن نیفتاده و با شعورتر از بقیه بوده انتخاب شود. اجازه همراهی یك سرپرست با بچه ها هم نشان می دهد كه در نادانی و طمع بزرگترها كم از كودكان ندارند به خصوص صحنه ای كه دختربچه ركورددار جویدن آدامس همراه با تشویق مادرش به رغم تذكرات متعدد اطرافیان و سازنده اش ویلی ونكا اقدام به خوردن آدامس جدید ساخت كارخانه كه هنوز فرمولش تكمیل نشده می كند و به عوارض جانبی آن مبتلا شده و از دور مسابقه خارج می شود. یكی از دلایل لذتبخش بودن دیدن این فیلم از این رو است كه چون در سراسر جهان تنها پنج نفر شانس بازدید از كارخانه را پیدا می كنند و تماشاگر هم خود را به عنوان نفر ششم دعوت شده به این بازدید هیجان انگیز می بیند و با شادی این پنج نفر شریك می شود.
ایده سنجاب های تربیت شده برای تشخیص مغزدار بودن گردوها ایده خیلی تازه ای است به خصوص كه در ادامه با اقدام خودسرانه بروكا دخترك خودخواه برای تصاحب یكی از آنها و ناكامی و برملا شدن پوكی مغز او، همراه می شود كه طنز دلنشین تساوی زیاده خواهی و بی مغزی تلنگری هم به بچه ها و هم به بزرگترها است، آن هم بدون پرداختن به پیام های اخلاقی كلیشه ای.
از طرفی هر چند قبول پسربچه ای همچون چارلی كه با این سن از پیرمردهای با تجربه هم پخته تر عمل كند دشوار است اما چون فیلم فانتزی است بهتر است به جای اینگونه ایرادات از ایده های بكر آن لذت ببریم. نظیر امپالوسپاها كه عاشق دانه كاكائواند و به سبب مصرف آن سرشار از عشق هستند و محبت خود را همیشه به همه ابراز می دارند و با تمام وجود از رقص و آواز گرفته تا ساختن شكلات های متنوع در خدمت رسانی مانند فرشته ها همواره حاضرند. كوهستان كیك بستنی هم از قسمت های رویایی ذهن كودكان است كه در این كارخانه وجود دارد. مسافرت با كشتی شكلاتی در دریای كاكائوی مایع لذتی دارد كه شاید تنها كودكان آن را بفهمند. و دست آخر ادای دین تیم برتون به نابغه عالم سینما استنلی كوبریك و قرار دادن قطعه شكلاتی به جای سنگ معروف سیاه فیلم ادیسه فضایی ۲۰۰۱ كه انسان های میمون نما دور آن به خاطر اینكه نماد تمدن است جشن شادی گرفته اند. در پایان بازدید، هر یك از كودكان را با سرپرست همراهش در حالی می بینیم كه با تجسم بیرونی افكار و اعمالشان از كارخانه بیرون می آیند (محشور می شوند ). بروكا كه همراه پدر پولدارش توسط سنجاب ها به زباله دانی انداخته شده بود، همان طور كثیف و دو نفر بعدی هم كاكائویی و كبود رنگ خارج می شوند.
ویلی با نفی كامل سنت و والدینی كه همواره او را محدود می كنند به ظاهر آدم موفقی می شود، اما در نهایت احساس می كند چارلی فقیر از او خوشبخت تر و با اعتمادبه نفس تر است و همین مسئله سبب می شود تا پایان خوش فیلم رقم بخورد. فیلم با زبانی ساده در پی آن است تا زیاده خواهی و حرص و طمع و خودخواهی را به نقد بكشد و موفق هم می شود. اراده قوی چارلی و مقاومت او در برابر وسوسه ها، باورهای فكری ویلی ونكا را به چالش می كشاند و اینجا است كه تحول اساسی فیلم رقم می خورد. بریده روزنامه های روی دیوار اتاق پدر ویلی ونكا نشانگر درستی حرف های چارلی است. او در تمام این همه سال به پسرش افتخار می كرده و از دور مواظب او بوده است.
فیلم از برخی جهات قابل مقایسه با فیلم زیبای ژان پیر ژونه، سرگذشت شگفت انگیز آملی پولن است. مایه های طنز و كمدی ظریف، به تصویر كشیدن دنیایی جدید و خاص، زاویه دید و نگرش متفاوت و به دور از روزمرگی قهرمان فیلم، جست وجوی خوشبختی در دل دنیای پیچیده و سرسام آور امروزی در عنصر محبت و توجه به همنوع را می توان از موارد آن ذكر كرد.

مجتبی عبداللهی

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط
وبگردی
جنجال ضیغمی در كاكتوس: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال ضیغمی در كاكتوس: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم»
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم» - فیلم - وزیر بهداشت ضمن دیدار با بازیگر نقش «یانگوم» ( لی یونگ ئه) به دلیل کمک انسان دوستانه 56 هزار دلاری به زلزله زدگان غرب ایران از او تقدیر کرد.
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها