دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

الگوی چینی، رویکرد روسی


الگوی چینی، رویکرد روسی
هنگام فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و دوران انتقالی، دولت قادر به پرداخت حقوق كاركنان دولت و یا به عبارتی كل جمعیت شاغل نبود. توقف كارخانجات، فروپاشی زیرساخت‌‏های اقتصادی و فقدان تولید و نبود مكانیزم فروش محصولات باعث نارضایتی شدید شده بود.دانش‌‏آموختگان اقتصاد بازار دولتی در آن شرایط بجای پرداخت حقوق و سنوات خدمت اوراقی را به نام "كوپن سهام" طراحی و در قبال حقوق و مزایا و سنوات خدمت به كاركنان دولت تسلیم كردند. زرنگ‌‏ها و مدیران, كه عمدتاً همان بروكرات‌‏ها و تكنوكرات‌‏های حزبی و مسوولان دولتی بودند, با توجه به اینكه این اوراق به خودی خود فاقد درآمد برای دارندگان آن بود به تدریج شروع به خرید این اوراق از صاحبان آن, به علت نیاز شدید صاحبان اوراق به تامین معیشت زندگی در آن شرایط دشوار, به ثمن كردند و در مرحله بعدی با تسلیم كلیه اوراق به دولت خواستار انتقال مالكیت كارخانجات به خود به عنوان دارنده كلیه اوراق سهام این بنگاه‌‏ها شدند كه این امر هم اتفاق افتاد و پس از آن یا با راه‌‏اندازی كارخانه و یا با اوراق كردن كارخانه و فروش خطوط و ماشین‌‏آلات تولیدی، به چپاول ثروت جامعه دست زدند به طوری كه امروز ثروتمندان مسكو با ثروتمندان نیویورك مقایسه می‌‏شوند و جوانی بنام "خودروكوفسكی" با تملك منابع نفتی شوروی، تراست نفتی میلیاردی به نام یوكاس را بوجود آورد كه در تاریخ جهان، چنین سرعتی بی‌‏نظیر بوده است! اینان نه تنها كارآفرین و مدیر نبودند كه اتفاقاً اعضای باندهای مخوف سرمایه‌‏داری نوین بودند كه با اشكال مافیائی انحصار ثروت و سرمایه را توأمان بدست آوردند و به همین علت در محافل جهان سرمایه‌‏داری هم به این افراد با دیده شك و تردید نگریسته شد.
سرانجام "كوپن‌‏های سهام" كه نه تنها در روسیه بلكه در سایر جمهوری‌‏ها و بعضاً كشورهای اروپای شرقی هم دنبال شد باعث پیدایش قشر نوین ایگارشی مالی - مافیائی شد كه اندیشه‌‏ای جز غارت و چپاول در مخیّله ندارند. نمایندگان این گروه نوظهور شامل خودروكوفسكی (شركت نفت یوكاس)، رومان ابراموریج صاحب امتیاز صنعت نفت و آلومینیوم، اولگ درپیاسكا (رییس شركت BAZVOY ELEMENT ), میخائیل فریدمن و پطرآون مدیران شركت آلفا, الكساندر ماموت رییس گروه MDM و ده‌‏ها تن شبیه آنان كه در ترویكاها (گروه‌‏های سه نفره) خاص جای دارند می‌‏باشند كه لیست آنان عمدتاً در پایگاه‌‏های اطلاعاتی یكصد مرد برتر اقتصاد روسیه وجود دارد. اینك در دهه سوم انقلاب، مردانی كه تا چندی پیش در استقرار مدل حكومت چینی (اقتدار و توسعه از بالا بدون توجه به آزادی‌‏های سیاسی) مشهور بودند تمایل خود را به خصوصی‌‏سازی به شیوه كوپن سهام (مدل اقتصادی روسی) بیان داشته‌‏اند؛ اگرچه پیشینه كوپن سهام به دهه ۱۳۶۰ برمی‌‏گردد اما طرح آن به عنوان راهبرد خصوصی‌‏سازی و در شرایطی كه عملاً برنامه‌‏های خصوصی‌‏سازی با اعداد و ارقام، با شكست مواجه شده، جای بحث و تأمل دارد.
كوپن سهام اگرچه ظاهری مردم‌‏پسند و عوام‌‏گرایانه (پوپولیستی) دارد اما ماهیت آن جزء سرمایه‌‏داری نخواهد بود. اگر بخواهیم واقع‌‏بینانه به قضایا بنگریم و رابطه خصوصی‌‏سازی و مشاركت مردمی را بررسی كنیم شاید یكی از بهترین گزینه‌‏های ممكن كه دارای تجربه تاریخی در ایران نیز می‌‏باشد "سهیم كردن كاركنان در سود كارخانجات" است كه متاسفانه بدون داشتن هیچ‌‏گونه توجیه مناسب و صرفاً در یك جو احساساتی مورد غضب قرار گرفت.
سرمایه یك رابطه اجتماعی است كه ظاهر آن در قالب عدد و رقم قرار دارد اما ذات آن یك فرآیند تاریخی است كه در مدار انباشت سرمایه معنی می‌‏یابد. اگر قرار باشد كاركنان شركت‌‏ها در مفهوم نیروی انسانی یا سرمایه انسانی به عنوان بخش اصلی سرمایه كارخانجات به شمار رفته و به نسبت سهم خود در سهام و مدیریت و سود كارخانجات سهیم باشند لاجرم باید راهكارهای متناسب با این اندیشه مورد تعمق قرار گیرد، زیرا نمی‌‏توان با راه‌‏كارهای مزایده و مذاكره بحث از مشاركت نیروی انسانی در سهام كرد چون این تجربه در دهه ۱۳۷۰ منجر به آن شد كه افراد یا نهادهای خاص پشت سر گروهی از مدیران شركت‌‏ها به عنوان تامین‌‏كننده منابع مالی خرید سهام قرار گیرند و پس از آنكه توانستند از این راهكار سهام را بدست آورند حتی همان مدیران را نیز به نوعی كنار گذارند جز آنكه برخی مدیران دولتی كاركشته كه بعدها نیز عملاً به نوعی به صورت بازیگران سهام بازار سرمایه درآمده و حتی در نوسانات اخیر بورس نیز به نوعی دست پنهان آنان مشاهده می‌‏شود در این بازی خود را به عنوان مهره‌‏های اصلی جا زدند. این رابطه خاص كه به هیچ عنوان با مشاركت عمومی و سهیم شدن كاركنان وجه تشابهی ندارد، و تعالی فاسد مسائل دوره ۷۵ - ۱۳۶۹ و ۸۱ - ۱۳۷۶ بازار سرمایه بوده است.
كوپن سهام چنانچه در قالب یك برنامه ملی و فرآیند تبدیل انحصار به رقابت سالم باشد به طوری كه بخش‌‏های وسیعی از مردم به عنوان سهامداران ثروت ملی كشور به شمار روند می‌‏تواند جلب توجه نماید اما در درون خود، اما و بایدهایی را به همراه دارد كه پاسخ بدان با توجه به عملكرد دولت‌‏های حاكم در طول برنامه‌‏های اول و دوم و سوم چندان مثبت نخواهد بود. نكته ظریف دیگری كه باید بدان توجه داشت این است كه این سیاست كه در كشورهای سابق اروپای شرقی و اتحاد جماهیر شوروی اجرا شد عملاً به نوعی مردم را در ثروت كاغذی و در نهایت ورشكستگی جامعه شریك نمود و امروزه تك‌‏تك این كشورها وارد بحران شده‌‏اند. كسانی كه علاقمند هستند در فرآیند خصوصی‌‏سازی "خواص" را طرد و عموم مردم را در مشاركت و مدیریت سرمایه‌‏های كشور سهیم كنند باید سوالات ذیل را به روشنی پاسخ گویند:
۱) فرآیند واگذاری "كوپن سهام" بر مبانی كدامین ارزیابی كارخانجات صورت خواهد گرفت؟
۲) درصدهای قابل واگذاری چگونه بین كارگزاران، كارمندان و مدیران تخصیص خواهد یافت؟
۳) نحوه تامین مالی این "كوپن‌‏های سهام" چگونه خواهد بود؟ نقدی یا تقسیطی و با چه نرخ سود و كارمزد تقسیط.
۴) چه راهكارهایی جهت عدم انتقال كوپن سهام در یك دوره سه الی پنجساله پس از واگذاری پیش‌‏بینی شده است؟
۵) ماهیت این شركت‌‏ها در دوره واگذاری و موضوع سنوات خدمت و كسورات صندوق‌‏های بازنشستگی چه خواهد شد؟
شاید ده‌‏ها پرسش بی‌‏پاسخ دیگر در این فرآیند مطرح باشد كه تا زمانی كه پاسخ بدان روشن و شفاف نباشد طرح شعار "كوپن سهام" جز واگذاری سهام از طریق دست به دست شدن به خواص، معنی دیگری نخواهد داشت.
بررسی مستندات و پیشینه مطالعات انجام شده پیرامون "كوپن سهام" كه جسته و گریخته در روزنامه­ها چاپ شده نیز حكایت از ابهامات فراوان در طرح مذكور دارد زیرا اگر قرار باشد هر ایرانی به عنوان یكی از سهامداران "كلیه شركت‌‏های دولتی قابل واگذاری" به شمار رود، اولین چالش پیش رو، چگونگی ارزیابی همه دارایی‌‏های دولتی در یك زمان و تخصیص سهم هر ایرانی می‌‏باشد كه به نظر اگر غیرممكن نباشد حداقل در یك دوره میان مدت امكان‌‏پذیر نخواهد بود مگر آنكه همان كسانی كه در نهان و در كمین تصاحب اموال دولتی هستند در قالب نحیف خصوصی‌‏سازی به سهام مردم چه از طریق خریدهای ارزان‌‏قیمت، بازارسازی دروغین، كاهش قیمت سهام در كوتاه‌‏مدت به قصد ارعاب و فریب مردم جهت عرضه فوری و ... یورش برند.
متاسفانه صاحب‌‏نظران اقتصادی كشور كه از یك طرف جرات اظهار نظر واقعی و طرح مشكلات واقعی كشور را ندارند و از طرف دیگر به دنبال راه‌‏كارهای كپیه‌‏سازی هستند در طول روز و با هر به اصطلاح روزنامه‌‏ای بوق و كرنای خصوصی‌‏سازی را به راه انداخته‌‏اند كه گویا خصوصی‌‏سازی "مشكل‌‏گشای" اقتصادی كشورها می‌‏باشد. اگر شعار و بوق و كرنای این آقایان كه عملاً پست‌‏های گوناگونی را بر عهده دارند درست باشد و فرض كنیم كه قرار باشد مراكز درمانی كشور را مشابه سهام كارخانجات به مدیران و كاركنان آن واگذار شود پس از یكدوره سه الی پنجساله شاهد افزایش فوق‌‏العاده هزینه‌‏های درمانی و كاهش شدید سطح درمانی آحاد شهروندان خواهیم بود به طوری كه مردم ناچار خواهند بود همان سهام واگذاری را بابت جراحی قلب باز و درمان خود به باندهای مافیائی كه هم اكنون نبض مراكز درمانی را در دست دارند واگذار كنند؛ بدین معنی كه در یك دوره سه الی پنج‌‏ساله مردم نه تنها سهام مورد بحث را از دست داده‌‏اند بلكه برای هزینه‌‏های درمانی خود كه در حال حاضر هم قادر به پرداخت آن نیستند مستعصل خواهند شد و واقعیت آن است كه حتی در قالب بهره‌‏وری مراكز درمانی، شاهد كاهش هزینه‌‏های درمانی برای مصرف نهائی نخواهیم بود. همین موضوع در مورد مراكز آموزشی و ... هم صادق است! بگونه‌‏ای كه عمده مراكز آموزشی و تسهیلات آموزشی در اختیار گروه‌‏های خاص قرار گرفته كه تحت عنوان مراكز به اصطلاح غیرانتفاعی، علاوه بر هدف قرار دادن تاراج اندوخته مردم، كیفیت نظام آموزشی را نیز مورد تهدید قرار داده‌‏اند!
به نظر می‌‏رسد دولت بیش از آنكه نگران توقف خصوصی‌‏سازی باشد باید نگران "اعمال حاكمیت" خود در وظایف مندرج در قانون اساسی به خصوص مواد ۲۹ و ۳۰ و ۳۱ باشد. چگونه است كه در قانون اساسی تأمین مسكن و آموزش همگانی كه مباحث حاكمیتی است و متوقف شده مورد نگرانی دولت و صاحب‌‏نظران اقتصادی نیست اما اصل ( ۴۴ ) كه حاكمیت بر بنگاه‌‏های استراتژیك اقتصادی است مرتباً مورد بحث و انتقاد و نگرانی حضرات خصوصی‌‏ساز است. آنان كه تا دیروز دولتی شدن همه بخش‌‏های اقتصادی را سرلوحه كار خود قرار داده بودند چگونه و با چه استدلالی، امروزه نگران متوقف شدن فرآیند خصوصی‌‏سازی شده‌‏اند! به طوری كه یكی از این افراد وطنی خصوصی‌‏سازی كه خوشبختانه به مدد روزنامه‌‏هایی كه خود را اقتصادی هم می‌‏دانند "مدارك دكتر و دكتر مهندس" اخذ كرده‌‏اند بدون ارائه هیچگونه دلیل و مستندی در یك جمله بیان كرده كه "در عصر كنونی هیچ بهانه‌‏ای برای فرار از خصوصی‌‏سازی قابل قبول نیست" اما همین فرد در مقاله خود اظهار می‌‏دارد "دولت انگلستان تنها به یك شركت برای ورود به صنعت مخابرات مجوز داده و تا هفت سال پس از روند خصوصی‌‏سازی به شركت‌‏های خصوصی دیگر این امكان را نداده است." یعنی گویا ایران مهد سرمایه‌‏داری است كه مقررات در طول یك برنامه همه اركان كشور خصوصی شوند!! فراموش نكنیم كه در اروپای شمالی و كانادا و حتی خود آمریكا هنوز بهترین مراكز آموزشی دولتی هستند و درمان و بهداشت دولتی در كانادا و اروپای شمالی توانسته شاخصه­های ممتاز بهداشت را در این كشورها در رتبه­بندی ممتاز قرار دهد ولی تئوریسین­های ایرانی ظاهراًٌ فقط الگوی كره و مالزی و پاكستان را مد نظر دارند و لاغیر. برای آنان كه فراموش كردند ملت چه خواسته‌‏هایی را داشته و نظام چه تعهداتی را در قبال ملت پذیرفته مفاد مواد ۲۹ , ۳۰ و ۳۱ را یادآور می‌‏شویم.
▪اصل بیست و نهم؛
برخورداری از تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیكاری، پیری از كارافتادگی، بی‌‏سرپرستی، در راه‌‏ماندگی، حوادث و سوانح، نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت‌‏های پزشكی به صورت بیمه و غیره، حقی است همگانی.
دولت موظف است طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمدهای حاصل از مشاركت مردم، خدمات و حمایت‌‏های مالی فوق را برای یك یك افراد كشور تامین كند.
▪اصل سی‌‏ام؛
دولت موظف است وسائل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسائل تحصیلات عالی را تا سرحد خودكفائی كشور بطور رایگان گسترش دهد.
▪اصل سی و یكم؛
داشتن مسكن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها كه نیازمندترند بخصوص روستانشینان و كارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم كند.
روی سخن ما در این مقاله با كسانی كه اقتصاد كشور را در قالب تعدیل ساختار و خصوصی‌‏سازی به بیراهه كشانیده‌‏اند نمی‌‏باشد، بلكه كسانی است كه هنوز معتقد به اصول قانون اساسی هستند. آیا دولت می‌‏تواند تحت عنوان خصوصی‌‏سازی "تعهدات تامین اجتماعی مردم" را هر روزه با آگهی و اعلامیه كاهش دهد؟ آیا دولت می‌‏تواند تحت عنوان كاربری واحدهای آموزشی، مدارس و دبیرستان‌‏ها را تحت عناوین مختلف "نمونه مردمی، نمونه غیرمردمی، غیرانتفاعی و ..." تغییر دهد و مردم را از دستیابی به آموزش همگانی محروم نماید و ... .
خلاصه در یك كلام باید پذیرفت كه كشور ما دارای ظرفیت‌‏های نهان و پنهان اقتصادی بسیار بالایی است كه چنانچه عقل جمعی و خرد جای نابخردی قرار گیرد نیازی به الگوی چینی و رویكرد روسی ندارد بلكه می‌‏توان در الگویی مبتنی بر منافع مالی و مردم‌‏سالاری و مشاركت همگانی اقتصاد توسعه‌‏ای را بر همه اركان جامعه استوار كرد. راه درازی در پیش است اما امكان‌‏پذیر و شدنی است چون ما سابقه توسعه اقتصادی را در دهه ۵۰ - ۱۳۴۰ در زمانی شروع كردیم كه كشورهایی نظیر كره، تركیه، فیلیپین و چین اندر خم توسعه بودند.

"دكتر غلامحسین دوانی" حسابرس معتمد بورس

منبع : کارگزاری آبان

مطالب مرتبط

اگر راهکار مفید نباشد...

اگر راهکار مفید نباشد...
در حالی که جورج بوش رییس‌جمهوری آمریکا در تلاش است تا پیش از ترک کاخ سفید، با ارائه راه‌کارهای کارشناسی شده، تغییرات زیربنایی را در اقتصاد بحران زده این کشور به وجود آورد، اما افکار عمومی آمریکا بیش از هر زمان دیگری نگران ادامه و پیامدهای جبران‌ناپذیر نابسامانی اقتصادی، رکود بازار املاک، افزایش بهای سوخت و ... در ایالات متحده است.
پیش‌بینی‌ها حاکی از این واقعیت است که روند کاهش رشد اقتصادی، بیکاری، افزایش قیمت‌ها و مشکلات اجتماعی دست‌کم تا یک سال دیگر ادامه خواهد داشت؛ چرا که بیش از هفتاد‌درصد اقتصاد آمریکا متکی به صرف پول در بازار از سوی مردم است و این بدان معنی است که با پایین آمدن قدرت خرید مصرف‌کنندگان تراز اقتصادی بر هم می‌خورد و از آنجایی که در چند ماه گذشته بهای مسکن در بازار مستغلات با رکود چشم‌گیری مواجه شده و صدها هزار نفر از ساکنان آمریکا همچون بانکداران، وام‌دهندگان مسکن، کارمندان شرکت‌های خرید و فروش املاک، شرکت‌های خانه‌سازی، کارگران ساختمانی، و سازندگان مبلمان و وسایل خانگی بیکار شده‌اند، بنابراین این بیکاری به شدت بر قدرت خرید مردم نیز تاثیر گذاشته و بازار آمریکا دچار تنش‌های اساسی شده است و به نظر می‌رسد طرح تحول اقتصادی بوش در صورت تصویب قطعی و نهایی در سنا به این سادگی‌ها نتواند نیروی از دست رفته بازار اقتصادی و مالی این کشور را به کالبد بیمار آن بازگرداند.
این در حالی است که بسیاری از کسانی که در دورانی که به ظاهر رونق اقتصادی در ایالات متحده حاکم بود با دریافت‌وام از بانک‌ها صاحب خانه شده بودند با شروع بحران‌های مالی قدرت پرداخت خود را از دست دادند و ناچار به فروش املاک خود آن هم در شرایطی که خریداری برای ملک‌ وجود ندارد، ‌شدند و همین موضوع به شدت بسیاری از بانک‌ها و شرکت‌ها و موسسه‌های اعطای وام را با مشکل مواجه کرد و بر بحران مالی آمریکا دامن زد و زمینه ورشکستگی آنها را فراهم کرد.
دولت بوش هم در اقدامی در ماه‌های نخست سال‌جاری میلادی، بخشی از مالیات‌های وصول شده از شهروندان آمریکایی را به صورت چک به آنان بازگرداند تا با افزایش قدرت خرید مردم، به اقتصاد راکد آمریکا کمک کند با این وجود بسیاری از کارشناسان معتقدند که این اقدام تنها حکم مسکن موقتی و بسیار ضعیف را برای آمریکای بحران‌زده بازی می‌کند و نمی‌تواند گره‌ای از مشکلات اقتصادی این کشور بازکند.
پیامدهای وسیع ورشکستگی بانک‌ها و سقوط سهام در بازار بورس آمریکا سبب شده است تا بانک‌هایی که چند قدمی تا ورشکستگی فاصله دارند از دادن اعتبار به متقاضیان خودداری ‌کنند و در این میان مصرف‌کننده آمریکایی که بدون اعتبار قادر به خرید نیست با مشکلات تازه‌تری مواجه شود.
از سوی دیگر صاحبان صنعت خودروسازی آمریکا به عنوان یکی از مهم‌ترین صنایع این کشور به دلیل افزایش بهای جهانی سوخت و اقتصاد ضعیف آمریکا نیز اقدام به فروش خودردوهای لوکس خود با کمترین نرخ در۱۰ سال کرده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که شرکت‌های فورد، جنرال موتورز و کرایسلر به ترتیب ۲۸، ۱۸ و ۳۶‌درصد از فروش سالانه خود را از دست داده‌اند و پایین آمدن میزان فروش این ‌شرکت‌‌ها را مجبور به کاهش تولید در سال آینده خواهد کرد و همین امر موجب بیکاری بیشتر کارگران اتوموبیل‌سازی خواهد شد.
این بحران گریبان تولیدکنندگان محصولات غذایی را که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان آخرین زنجیر از حلقه اقتصادی به شمار می‌آیند که تحت تاثیر شدید بحران مالی قرار می‌گیرند را نیز گرفته است،به طوری که شرکت زنجیره‌ای استارباکس، که یکی از سودآورترین شرکت‌های سال‌های اخیر است اعلام کرده که به زودی ۶۰۰ عدد از کافه‌های خود را در ایالات متحده تعطیل خواهد کرد که این امر موجب بیکار شدن بیش از ۱۲ هزار کارمند این شرکت خواهد شد.
عواملی از این دست موجب شده تا بسیاری از اقتصاددانان اروپایی از سرایت بیماری مهلکی که گریبان آمریکا را گرفته است، ابراز نگرانی کنند،به خصوص که اختلاف قیمت یورو با دلار روز به روز بیشتر می‌‌شود و همین موضوع زمینه ترس بیشتر سهام‌داران اروپایی را از انتقال بحران مالی آمریکا به بازارهای اروپایی بیشتر و بیشتر می‌کند.
این در حالی است که برخی پیش‌بینی‌های سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نوید رشد اقتصادی را آمریکا می‌دهد و گوشزد می‌کند که رشد اقتصادی کشورهای صنعتی همچون ژاپن، آمریکا، آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا و کانادا و کشورهای صنعتی حوزه یور کمتر شود؛ چرا که تورم رو به رشد در ایالات متحده، با سیاست‌های ضدتورمی دولتمردان این کشور در حال کنترل است در حالی که تورم در ناحیه یورو مدتی است آغاز شده و رو به افزایش است و این موضوع نشان می‌دهد که در حال حاضر نیازی به تغییر سیاست‌های پولی نیست.
● آتش آمریکا دامن روسیه را گرفت
این روزها بحران اقتصادی آمریکا سلامت مالی و تجاری بسیاری از کشورهای دنیا از جمله روسیه را تهدید می‌کند به طوری که این کشور بزرگ‌ترین بحران مالی خود را پس از سقوط روبل در سال ۱۹۹۸ تجربه می‌کند. در آن زمان میلیون‌ها انسان، به خاطر ورشکستگی دولت روسیه و سقوط روبل، پس‌اندازهای‌شان را از دست دادند و با بحران مالی سهمگینی مواجه شدند. اینک به نظر می‌رسد که خاطرات ناخوشایند آن روزها بار دیگر در حال تکرار شدن است؛ چرا که برآیند تغییر و تحولات نشان می‌دهد که پس‌لرزه‌های شدید بحران اقتصادی آمریکا روسیه را نیز با مشکلات مالی فراوانی مواجه کرده است اگرچه دولت این کشور به واسطه درآمدهای هنگفت نفت، گاز، آهن و مواد‌خام خود در زمره یکی از بزرگ‌ترین صاحبان ذخیره ارزی جهان قرار دارد، اما سقوط بورس‌های روسیه زنگ خطر جدی برای دولتمردان این کشور به شمار می‌رود به خصوص که دو بورس مهم مسکو نیز تعطیل شده و پس از آن معاملات متوقف شد.
البته کارشناسان اقتصادی همچون بورکهارد برگمن معتقدند که وضعیت اقتصادی روسیه چندان نگران‌کننده نیست و زیربنای اقتصادی این کشور مانند آمریکا مختل نشده است با وجود این باید پذیرفت که بحران بورس‌ مسکو هنوز به پایان نرسیده است و عقب نشینی شدید سرمایه‌گذاران از بورس سهام مسکو، ناشی از بحران مالی جهانی نیست بلکه به دلیل دخالت‌های ولادیمیر پوتین، نخست‌وزیر روسیه در کنسرسیوم آهن و ذغال میشل، درگیری‌های گرجستان و تنش‌های سیاسی میان مناسبات روسیه با جهان غرب است.
● بحران در بانک‌های بلژیک
اقتصاد نابسامان آمریکا و کشورهای بزرگ صنعتی، موجب شده تا ارزش سهام بانک‌های بلژیکی کاهش یابد، سه بانک بزرگ بلژیک تنها در دو روز گذشته بیش از هشت‌میلیارد یورو ضرر کنند.
گزارش‌های اقتصادی از بلژیک حاکی از این واقعیت‌ است که بانک فورتیس این کشور به عنوان یکی از بانک‌های بزرگ و مهم بلژیک در جریان کاهش ارزش سهام خود در بازار بورس نزدیک به ۴‌میلیارد یورو ضرر کرده است‌ و بانک‌های دزیاکس و ک.بی.سی نیز مجبور به متحمل شدن خسارتی دو‌میلیارد یورویی شوند. ضمن اینکه ارزش سهام دیگر بانک‌های بزرگ بلژیک نیز از آغاز سال ۲۰۰۸ میلادی تاکنون از ۹۴‌میلیارد یورو به ۴۸‌میلیارد یورو رسیده است که به معنای از دست دادن نیمی از سرمایه بانک‌های این کشور و بحران اقتصادی از جنس آنچه که گریبان آمریکا را گرفته، است.
● تاثیر اندک رکود اقتصادی آمریکا بر بازار چین
گزارش بانک جهانی حاکی از این واقعیت است با توجه به این که چین تولید‌کننده حجم گسترده‌ای از کالاهای مورد نیاز دنیا است و بخش عمده‌ای از درآمد این کشور از صادرات محصولاتش به کشورهای اروپایی و آمریکا تامین می‌شود با وجود این رکود اقتصادی آمریکا تاثیر چندان زیادی بر اقتصاد چین نخواهد داشت. به خصوص که اغلب تولیدات چین در گروه کالاهای ضروری قراردارند که حتی در شرایط رکود نیز جامعه جهانی نیازمند تامین آنها است.
البته مقامات چنین با وجود رشد چشمگیر نرخ صادرات کالاهای این کشور از تکیه بیش از حد بر صادرات و وابسته شدن بیش از حد اقتصاد چین به بازارهای خارجی ابراز نگرانی می‌کنند و معتقدند که این موضوع به خصوص اگر بحران و رکود اقتصادی حاکم بر آمریکا که برخی از کارشناسان آن را با رکود بزرگ سال ۱۹۲۹ مقایسه می‌کنند،باعث نگرانی طرف‌های عمده تجاری آمریکا شده است، همچنان به سایر مناطق دنیا نیز سرایت کند،‌ امنیت اقتصادی آنان را تهدید کند ضمن اینکه ایالات متحده و اتحادیه اروپا بزرگ‌ترین شرکای اقتصادی چین محسوب می‌شوند.
البته به نظر می‌رسد که تحلیل‌های بانک جهانی در بسیاری از موارد به خصوص درمورد اقتصاد چین اندکی خوش‌بینانه است زیرا کالاهای مصرفی چین از فناوری پایینی برخوردار هستند و کشورهای دیگر به راحتی می‌توانند با رقابت در ساخت آنها با هدف کاهش هزینه واردات جای خالی محصولات چینی را در بازارهای خود پر کنند.
● کمک‌های‌ مالی به کشورهای فقیر ادامه دارد
با وجود تنش‌های موجود در اقتصاد جهانی و مشکلات متعددی که پس از اعلام وضعیت بحران مالی در آمریکا در ابعاد بین‌المللی خودنمایی کرده است، نمایندگان کشورهای صنعتی، در اجلاس جهانی سازمان ملل اعلام کرده‌اند که به تعهدات خود برای مشارکت در برنامه‌های‌ عمرانی کشورهای فقیر و تحقق اهداف هزاره سازمان ملل متحد، عمل خواهند کرد و دلیلی برای نگرانی رهبران بسیاری از کشورهای در حال توسعه در مورد تامین بودجه کمک‌های عمرانی از سوی کشورهای صنعتی وجود ندارد.

وبگردی
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو - تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو در اعتراض به وضعیت ارز
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!