پنج شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ / Thursday, 13 December, 2018

نیکلا ماکیاولی


نیکلا ماکیاولی
●۱۴۶۹
نیكلا ماكیاولی در ماه مه سال ۱۴۶۹ در شهر فلورانس متولد شد. پدرش مردی فاضل و در دستگاه قضایی آن روزگار، به امر قضاوت مشغول بود. به رغم اینكه ماكیاولی در یك خانواده اصیل به دنیا آمد و رشد یافت از تحصیلات زمان طفولیت و دوره جوانی او اطلاعات چندانی در دست نیست ولی از دست نوشته های ماكیاولی معلوم است كه اطلاعات عمیقی در آثار كلاسیك لاتین و روم قدیم داشته است.
در سال ۱۴۹۴ به استخدام دولت جمهوری ایتالیا درآمد و سپس در سال ۱۴۹۸ به عنوان رئیس «شورای ده نفره» جمهوری فلورانس انتخاب شد كه تا سال ۱۵۱۲ در این مقام باقی ماند. در طول این چهارده سال _ كه ورود حیات سیاسی او به شمار می رود _ مكاتبات و ماموریت های سیاسی زیادی به وی محول شد بالاخص در شكل گیری و تاسیس ارتش فلورانس كه نقش بسزایی ایفا كرد.
در سال ۱۵۰۰ برای مذاكرات سیاسی در مورد شهر پیزا مامور دربار لویی دوازدهم پادشاه فرانسه شد. این ماموریت تاثیر ژرفی در دانش سیاسی و در نتیجه شكل گیری عقاید سیاسی ماكیاولی داشت. در ضمن این ماموریت و ماموریت های بعدی، اطلاعات مهمی در باب قوای نسبی ملل اروپا به دست آورد. در سال ۱۵۰۲ «سودرینی» كه به صورت مادام العمر به سمت ریاست شورای ده نفره انتخاب شده بود با توجه به روابط نزدیكی كه با ماكیاولی داشت نقشه وی را برای تاسیس ارتش ملی پذیرفت و به اجرا گذاشت. در سال ۱۵۰۲ ماموریت مهم دیگری به ماكیاولی محول شد كه در افكار سیاسی بعد او تاثیرگذار بود. ماموریت از این قرار بود كه او می بایست به محضر قیصر بورژیا _ پسر پاپ الكساندر ششم _ رفته و به طور نامحسوس تمام اعمال وی را زیر نظر داشته باشد. این شخص در عالم عمل و سیاست از آن دسته افراد قسی القلب و بی رحمی بود كه رفتار پرمكر و حیله اش در سیاست و در براندازی مخالفین و مهارت های حیرت انگیز او مایه شگفتی همگان بوده است. از مكتوبات این زمان ماكیاولی به خوبی مشخص است كه چقدر فریفته سیاست تند و خشن و مفتون هوش و فراست آمیخته با تدبیر مال اندیشی قیصر بورژیا گردیده و قیصر چقدر مورد ستایش ماكیاولی بوده است. گرچه عمر قیصر بورژیا بسیار كوتاه بود ولی در همین عمر كوتاه به فتوحات درخشانی نایل آمد كه اسباب حیرت معاصرین خود شد و شخصی مانند ماكیاولی را بر آن داشت تا تمام افكار خود را متوجه اعمال وی ساخته و آنها را برای یك پادشاه مقتدر، سرمشق قرار دهد و بعدها او را تنها قهرمان كتاب شهریار (Prince) خود قرار دهد. در آوریل سال ۱۵۰۳ پس از اتمام ماموریت، ماكیاولی به فلورانس بازگشت تا مطالعات بیشتری درباره تشكیل ارتش ملی انجام دهد. پس از چهار سال تلاش مداوم اما عاقبت در انتهای سال ۱۵۰۶ این فكر عملی و وزارت جنگ تاسیس و شخص ماكیاولی به عنوان وزیر جنگ منصوب شد. در همین بین پاپ الكساندر ششم فوت نمود و جولیوس دوم به عنوان پاپ انتخاب شد. با به قدرت رسیدن جولیوس دوم وی در مقابل فتوحات قیصر بورژیا ایستاد و خود قیصر هم كه در بستر بیماری، مرگ را انتظار می كشید و به همین جهت سرزمین های مركزی كه در دست قیصر بود رو به اغتشاش گذاشتند و ناامنی دوباره آغاز شد. در سال ۱۵۰۷ ماكیاولی به همراه پاپ برای بازگرداندن آرامش به ایالات تحت حكومت كلیسا عازم سفر شدند. طی سفر ماكیاولی مشاهده كرد كه چگونه این پاپ باعزم و سرسخت و جاه طلب به آن ایالات امنیت داد و آنها را ساكت كرد.
در اواخر سال ۱۵۰۷ ماكیاولی برای مذاكره به دربار ماكزیمیلیان امپراتوری آلمان عازم شد و توانست اوضاع سیاسی سوئیس و آلمان را به دقت مورد مطالعه قرار دهد.
گزارش هایی كه در نتیجه این مسافرت توسط ماكیاولی نوشته شد، شاید بهترین قسمت از افكار سیاسی او باشند. نكته ای كه در این گزارش ها بیش از بقیه دارای اهمیت است این است كه او به دقت وزن سیاسی ملت آلمان را مورد بررسی قرار داده و اسباب ترقی و علل ضعف آن را نشان داده است. نظیر همین مطالعات را نیز دربار و دولت فرانسه در سال ۱۵۱۰ به انجام رسانیده كه از شاهكار های بزرگ افكار سیاسی او است. در سال ۱۵۰۸ از آلمان به وطن بازگشت و تا اواسط سال ۱۵۰۹ مشغول تنظیمات امور ارتش ملی بود. سال بعد برهم خوردن اتحاد كامبرای، دولت سودرینی رو به ضعف گذاشت و طرفداران «مدیسی» پادشاه سابق قوت گرفتند و اتحاد مقدس جانشین اتحاد كامبرای شد. جنگ معروف راونا شروع شد و خاتمه یافت. بدین ترتیب حكومتی كه طرفدار و پشت و پناه ماكیاولی بود چنان برافتاد كه دیگر هرگز برنخاست و آن قشون ملی كه طرف اعتماد و اسباب امیدواری بود نتوانست از فلورانس دفاع نماید و از بین رفت. در سال ۱۵۱۲ ماكیاولی از فلورانس تبعید شد و سال بعد به اتهام توطئه علیه كاردینال متهم شناخته و به حبس محكوم شد. حبس ماكیاولی تا زمانی كه كاردینال به مقام پاپی رسید، ادامه داشت و در آن هنگام از حبس آزاد شد و بدین ترتیب در سال ۱۵۱۴ حیات سیاسی ماكیاولی به پایان رسید. از این تاریخ به بعد وی از سیاست كناره گرفت و اوقات گرانبهای خود را صرف تالیف كتاب كرد. از تالیفات او می توان به كتاب «مباحث» (دیسكورسی) اشاره كرد كه در باب مملكت داری است و همین طور كتاب مشهور او «شهریار» (پرنس) كه شرح طرق مختلفی است كه با اتخاذ آنها می توان به مقام شهریاری رسید. «فنون جنگ» و «ویتا دی كاسترركسیو» از تالیفات دیگر وی هستند.ماكیاولی در ۲۳ ژوئن ۱۵۲۷ دار فانی را وداع گفت و ۲۰۰ سال بعد یكی از اشراف زادگان انگلستان در كلیسای سانتاكروز گنبد و بارگاهی برای این مرد بزرگ تاریخ بنا نهاد.

گردآوری و ترجمه: فرهاد كاوه

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

امام (ره) و اسلام انسان ساز

امام (ره) و اسلام انسان ساز
حضرت امام(ره) از دو راه نسبت به افراد شناخت پیدا می کرد و آنها را در مسوولیت ها قرار می داد. اول این که خود نسبت به آن فرد و توانایی هایش شناخت داشته باشد. دوم این که آن فرد توسط برخی افراد معتمد امام(ره) برای مسوولیتی معرفی شود که در این صورت امام(ره) نظر معتمدان خود را تایید می کردند.»
به یاد دارم اولین حکمی که از سوی حضرت امام (ره)درباره قضا به من داده شد به واسطه آیت الله مشکینی و آیت الله منتظری بود.
یعنی آنها حکم را از سوی امام (ره) امضا کردند و در آن زمان آن دو از جانب امام (ره) برخی احکام را امضا و افراد را منصوب می کردند. این حکم مشترک بین من و آقای ری شهری برای قضاوت در دزفول و اندیمشک بود. بعد همین قسم حکم برای برخی شهرهای دیگر هم تکرار شد.
یک حکم مستقل هم از آقایان گرفتم که در هر جای ایران لازم باشد مامورم کردند بدون صدور حکم جدید بتوانم قضاوت کنم.
حضرت امام (ره) در دیداری که داشتیم دستور دادند که بر اساس آن من باید دفتری تشکیل می دادم که اعزام مبلغ به نقاط مختلف ایران از سوی حوزه در آن متمرکز شود.
من هم به همراه برخی دوستان از جمله آیت الله عبایی در مرحله اول حدود ۲۵۰۰ مبلغ را آماده کردیم و پس از این که امام (ره)برای آنها سخنرانی کرد به مناطق برای تبلیغ اعزام شدند.
پس از آن به دستور امام(ره) با سپردن دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم به دادگاه انقلاب تبریز رفتم که در آن زمان وضع نامناسبی داشت و اولین حکم قضاوت با دست خط مبارک ایشان در تیر ۵۸ برای من صادر شد و مشکلات آنجا را الحمدلله با کمترین ضایعه حل کردیم.
پس از شهادت آیت الله قدوسی هم با حکم حضرت امام (ره) تا شهریور۶۰ به دادستانی کل انقلاب اسلامی ایران منصوب شدم.
امام(ره) کسانی را که به دنبال مادیات حتی مشروع بودند و افرادی که با سرمایه دارها حشر و نشر داشتند و دم خور بودند یا خود تفکر سرمایه داری داشتند را در مسوولیت ها و جایگاه های حکومتی و قضایی نمی گذاشت.
همچنین امام(ره) اصرار داشتند افرادی را در مسوولیت ها قرار دهند که از ابتدا با انقلاب بودند و جزو کسانی نبودند که پس از پیروزی انقلاب طرفدار آن شده باشند.اگرچه به این افراد احترام می گذاشت ولی در مسوولیت ها استفاده نمی کرد.
حضرت امام(ره) همچنین در پست های مهم و کلیدی از افرادی که حاضر نبودند به خاطر انقلاب از رفاه خود بگذرند استفاده نمی کردند. به یاد دارم که شهید مدنی در سال ۶۰ وقتی که می خواستم به حضور امام(ره) بروم از من درخواست کرد که از امام(ره) اجازه بگیرم تا برای چند روز شهر تبریز را رها کرده و خود را به مراسم عروسی دخترش در قم برساند.
اما امام(ره) به لحاظ امنیتی و حفاظتی و همچنین وضعیت شهر تبریز این امر را به صلاح ندیدند و آیت الله مدنی بدون هیچ اعتراض و ناراحتیی در عروسی دخترش حاضر نشد. البته خانواده شهید مدنی هم شرایط را به خوبی درک می کردند.»
ما در سال های اول انقلاب همه وقتمان را وقف انقلاب کرده بودیم در سه سال اول انقلاب حتی یک بار هم من صبحانه و ناهار یا شام با خانواده ام در یک سفره نخوردم. چون واقعا نمی توانستیم.
«امام(ره) افرادی را در مسوولیت ها قرار می دادند که با جوانان نیز رابطه خوبی داشته باشد و بتوانند در جذب آنان برای انقلاب موثر باشند.
فرهنگ اول انقلاب که منبعث از تفکر امام(ره) بود حالا خیلی کمرنگ شده است در چند سالی که در دادستانی بودم به یاد ندارم یک نفر هم درخواست اضافه کاری کند.
این در حالی بود که اکثر اوقات تا نیمه شب در حال کار بودیم. حتی برخی از افراد در آخر ماه مقداری از حقوق خود را به این عنوان که اضافه آمده است، پس می دادند.
در سال های اولیه انقلاب بسیاری از افراد متمول از کشور خارج شده بودند که اموالشان مصادره هم نشده بود. اینها همه بلاتکلیف و در اختیار دادستانی بود من حتی یک مورد هم ندیدم که گزارشی مبنی بر سو»استفاده یا بهره برداری از این اموال توسط کارکنانم صورت بپذیرد.
جالب است که بدانید درسال های اولیه انقلاب با وجود این که نهادهای ما هنوز به طور کامل استقرار نیافته بودند ما کمترین آمار جرم و جنایت و دزدی را داشتیم و این نشان می داد که فرهنگ امام(ره) و انقلاب در مردم ما رسوخ کرده بود اما دیگر امروز مثل آن روز ها نیست.
آن روزها به هیچ وجه در ادارات رشوه خواری و گرایش به تجملات وجود نداشت. اما پس از ۵ یا شش سال از انقلاب به مرور تمام اینها شروع شد و فرهنگ انقلاب و امام (ره)کمرنگ شد.
فاصله گرفتن از تفکر امام(ره) پس از رحلت ایشان شدت گرفت تا جایی که به یاد دارم یکی از مسوولان کشور که معروف هم هست تاکید داشت تا رزمندگان پس از جنگ وارد کارهای اقتصادی شوند تا موی دماغ مسوولان رفاه زده نشوند! و با این روش برخی از رزمندگان را که بهترین جوانان این مملکت بودند، آلوده به مسایل اقتصادی کردند.
ترورهای اول انقلاب و کارهای منافقین لطمه سختی به انقلاب زد چرا که باعث شد بین مسوولان و مردم به خاطر حفاظت فاصله بیفتد.
دیگر مسوولان مثل اول انقلاب بین مردم نبودند و دائما از اتومبیل های ضد گلوله و خانه های حفاظت شده استفاده می کردند و این مساله بعضا هنوز هم ادامه دارد.
به نظر من بسیاری از افرادی که از محافظ و اتومبیل ضد گلوله استفاده می کنند نیازی به این امور ندارند و خطری متوجه آنها نیست.
در این زمینه ازامتیازاتی که برخی صاحب منصبان در سال های پس از امام(ره) گرفتند قابل توجیه نیست.
به عنوان مثال اگر یک قاضی این امکان را داشته باشد که بتواند بهترین املاک بالای شهر را به قیمت یک خانه کوچک در جنوب شهر بخرد دیگر این قاضی نمی تواند تفکر انقلاب و فرهنگ ایثارگری را دنبال کند.
مادیات که حد توقف ندارد اگر مسوولی طوری بار بیاید که دنبال مادیات حتی مشروع باشد بدون این که متوجه شود به سمت فساد خواهد رفت مثلا توصیه قبول می کند و حتی خدای ناکرده رشوه هم می گیرد.
از ابتدای شروع نهضت گروهای منسجمی بودند که با امام(ره) مخالفت می کردند مثلا با تز وحدت شیعه و سنی امام (ره) مخالف بودند در حالی که وضعیت امروز افغانستان و عراق نشان از تیزبینی امام(ره) در آن سال ها دارد.به نظر من جریانی فعلا در حال فعالیت است که علاوه بر تشدید اختلافات مذهبی میان شیعه و سنی، در شیعیان خرافات و غلو را ترویج دهد و در سنی خشونت و تروریسم را.
به عنوان مثال الان در میان مذهبیون ما خواب دیدن به عنوان حجت شده است و به خاطر یک خواب مسجد و زیارتگاه می سازند در حالی که منطق اسلام می گوید که خواب حتی مثل شیخ انصاری نیز حجیت ندارد.
امام(ره) بر اسلام ناب تاکید داشتند اسلامی که انسان ساز و مستضعف گرا باشد و در پی کمال انسان باشد.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».