سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

مربیان نام آشنای جام جهانی/سپ هربرگر


مربیان نام آشنای جام جهانی/سپ هربرگر
نخستین قهرمان آلمان در جام جهانی كه به «معجزه برن» شهرت یافت بدون شك مرهون «جوزف هربرگر» است، مردی كه با موفقیت های خود حدود رایج مربیگری فوتبال را از بین برد. او همچنین عنوان بنیانگذار فوتبال آلمان جدید پس از جنگ جهانی دوم را به خود اختصاص داد.
جوزف هربرگر معروف به «سپ» در سال ۱۸۹۷ در مانهایم به دنیا آمد و از همان كودكی علاقه وافر خود را به فوتبال نشان داد. دوران بازی او اما با موفقیت چندانی همراه نبود. در سالهای ۱۹۱۴ تا ۱۹۳۰ برای تیم های والدهوف، vfr مانهایم و بوروسیا برلین بازی كرد. در طول ۳ سال عضویت در تیم ملی آلمان، فقط ۳ بازی انجام داد و در این ۳ بازی ۲ گل به ثمر رساند. ۳۰ساله بود كه برای دریافت دیپلم مربیگری در دانشگاه تربیت بدنی برلین شروع به تحصیل دانش كرد. او سپس چهار سال به عنوان مربی ارشد در انجمن ورزشی آلمان غربی در دویسبورگ فعالیت كرد.
پس از نتایج ضعیف آلمان در المپیك ،۱۹۳۶ سپ جانشین «اتورنز» شد. او تیم خوبی ساخت كه برای جام جهانی ۱۹۳۸ آماده بود اما سیاستهای غلط سبب حذف این تیم در دور مقدماتی شد زیرا از سوی برلین دستور داده شد از بازیكنان اتریشی در این جام استفاده شود. پس از این جام به دلیل جنگ جهانی دوم، جام جهانی ۲ دوره برگزار نشد، اما او همچنان با بازیكنان تماس داشت و در سال ۱۹۵۰ بار دیگر وظیفه دشوار بازسازی تیم ملی آلمان به او سپرده شد. آلمان از جام جهانی ۱۹۵۰ اخراج شد، اما پس از چند ماه و برای نخستین بار این تیم به میدان آمد و در یك دیدار دوستانه از اشتوتگارت، تیم سوییس را در برابر ۱۱۵هزار هوادار ۱ _ صفر شكست داد. هربرگر هنرمندانه تیم ملی آلمان را با محوریت كاپیتان «فرتیزوالتر» ساخت و این تیم در حالی به جام جهانی ۱۹۵۴ پای گذارد كه از بختی برای قهرمانی برخوردار نبود. تیم بسیار قدرتمند مجارستان كه شانس اول قهرمانی بود در دور نخست آلمان را ۸ _ ۳ درهم كوبید. مربی آلمان ها به شدت مورد انتقاد قرار گرفت، اما بعدها گفت كه با انتخاب تیم دوم خود در پی حصول به برنامه استراتژیكی وسیعتری بوده است. آلمان در نهایت به فینال راه یافت اما در شرایطی متفاوت هربرگر به استراتژیك متبحر در فوتبال مبدل شده بود و شناخت او از نقاط ضعف و قوت حریفان به عنوان الگویی مطرح شد.
چهارم جولای سال ۱۹۵۴ روزی فراموش نشدنی در تاریخ فوتبال آلمان است هنگامی كه این تیم در ورزشگاه «وانكدورف» برن به مصاف تیم شكست ناپذیر مجارستان رفت. این تیم با گلزنی فرانس پوشكاش و مربیگری «گوشتاوسبش» غیرقابل كنترل بود، اما این تفكرات مبتنی بر نظم، سختكوشی و روحیه تیمی هربرگر بود كه بر مجارهای جادویی غلبه كرد. تفكراتی كه در حال حاضر نیز بر فوتبال آلمان حاكم است.
آلمان پس از دریافت دو گل زود هنگام بازی را در نهایت با نتیجه ۳ _ ۲ به سود خود به پایان داد و آلمان برای نخستین بار قهرمان جهان شد. در سال ۱۹۵۸ نیز آلمان به همراه هربرگر به مقام چهارم دست یافت.
در جام جهانی ۱۹۶۲ شیلی، آلمان با قبول شكست در برابر میزبان در یك چهارم نهایی از دور رقابت ها حذف شد و هربرگر برای آخرین بار در دیدار با فنلاند در سال ۱۹۶۴ بر روی نیمكت تیم ملی آلمان نشست. وی در سال ۱۹۷۷ و در ۸۰ سالگی درگذشت.بسیاری از اصطلاحات متد اول فوتبال به وسیله او ابداع شده است كه از آن میان می توان به «توپ گرد است» «حریف بعدی همیشه سخت ترین است»، «بازی ۹۰ دقیقه است» و «بعد از یك بازی همیشه قبل از یك بازی دیگر است» اشاره كرد.


منبع : روزنامه ایران ورزشی

مطالب مرتبط

دی هان: به دنبال حضور در المپیک هستیم

دی هان: به دنبال حضور در المپیک هستیم
هلند كشوری است كه سابقه طولانی در فوتبال جهان دارد. فوتبال هلند در سطح بالای اروپا و جهان قرار دارد. این كشور در رده زیر ۲۱ ساله ها نیز توانسته به افتخارات بزرگی دست یابد. حضور نارنجی ها در رقابت های زیر ۲۱ سال اروپا باعث شده كه تقریباً مردم این كشور به قهرمانی در این رقابت ها امید داشته باشند.«فوپه دی هان» مربی ۶۳ ساله زیر ۲۱ ساله های هلند مصاحبه ای با مجله یوفا انجام داده كه در ادامه می خوانید:
▪ در دور پیشین رقابت ها كه در پرتغال برگزار شد، توانستید قهرمان شوید اما پس از آن بسیاری از بازیكنان از تیم خارج شدند. با این وجود فكرمی كنید بتوانید مدافع عنوان قهرمانی باشید؟
- به هر حال رقابت های خیلی سختی پیش رو داریم. تیم هم اكنون واقعاً خوب است و انگیزه های بالایی برای كسب قهرمانی دارد. در خط حمله ما «رایان بابل» را در اختیار داریم كه در آژاكس بسیار زیبا بازی می كند. در سمت راست نیز «خولین ینر» را داریم كه در آلكمار حضور دارد. درون دروازه نیز «كنت ورمیر» حضور دارد كه جزو دروازه بانان خوب و برتر حال حاضر هلند به شمار می رود. به نظر من تنهانقطه ضعف ما خط میانی است. اگر خاطرتان باشد، در رقابت های پرتغال«اسماعیل آیساتی» و «دمی دی زو» را در اختیار داشتیم.
▪ تحرك و پویایی در تیم چگونه است؟
- ما تنها در رقابت ها و مسابقات دوستانه شركت كرده ایم و این همیشه یك مشكل بزرگ برای ما به شمار می رود. ما دوست داریم كه در رقابت های مختلف شركت كنیم تا با نقاط ضعف تیم بیشتر آشنا شویم. بازی در هلند كمی با استرس همراه است زیرا كه در اینجا همه از ما پیروزی می خواهند. مطمئن هستم كه می توانیم جزو ۴ تیم برتر این رقابت ها باشیم.
▪ از تیم های حاضر در گروه خود چه شناختی دارید؟
- شناخت زیادی ندارم. راجع به تیم پرتغال چیزی نمی دانم. اغلب دی وی دی بازی ها را به دقت مشاهده می كنم تا بتوانم به شناخت بیشتری از تیم های گروه برسم. بازی های پیش رو بازی های سختی خواهد بود . بلژیك نیز تیم خوبی است به علاوه فرانسه و اسرائیل نیز در گروه حضور دارند.
▪ از دست دادن «ابراهیم آفلای» و «استین شارس» پیش از آغاز تورنمنت را چگونه ارزیابی می كنید؟
- «آفلای» بازیكن بسیار خوب و تأثیرگذاری است. كه تجربه بالایی دارد و این خیلی به ما كمك می كند. وی در ۲ سال گذشته تقریباً به طور ثابت در تركیب اصلی آیندهوون حضور داشته و آفلای تجربه حضور در لیگ قهرمانان اروپا و تیم ملی هلند را دارد. او مصدوم است بنابراین نمی توانم روی او حساب باز كنم.
▪ پیروزی مقابل پرتغال را چگونه ارزیابی می كنید؟
- تجربه فوق العاده و غیرقابل تكراری بود. هیچ كس تصور نمی كرد ما بتوانیم با پیروزی از این دیدار خارج شویم. پیش از آغاز رقابت ها من به بازیكنان گفتم كه باید این دیدار را با پیروزی به پایان برسانیم. ما دوست داریم كه فوتبال خوب و زیبایی بازی كنیم. در آغاز رقابت ها خیلی بد و ضعیف كار می كردیم اما در ادامه مسابقات و در چند بازی آخر بازی های خیلی خوبی به نمایش گذاشتیم. هنگامی كه چنین پیشرفتی را می بینید هیجان زده شده و می فهمید كه در مسیر درستی برای پیشرفت قرار گرفته اید. به همین دلیل است كه مربیگری را دوست دارم.
▪ درباره دوران بازیگری خود بگویید؟
- نزدیك به ۲۰ سال در «هیرنوین» كه از تیم های خوب هلندی است حضور داشتم. ابتدا در انتهای جدول حضور داشتیم اما پس از ۱۵ سال توانستیم در لیگ قهرمانان اروپا و جام یوفا كه جزو جام های معتبر اروپایی هستند، حضور داشته باشیم. ما یك باشگاه كاملاً جدید ساختیم و توانستیم در كنار ۲۸ هزار هوادار بازی های خوب و زیبایی به نمایش بگذاریم. من به این تیم افتخار می كنم.
▪ بهترین خاطره ای كه از پرتغال دارید چیست؟
- گل «كلاس یان هانته لار»مقابل فرانسه در نیمه نهایی.
▪ «اسماعیل آیساتی» را چگونه ارزیابی می كنید؟
- بازیكن خوب و بزرگی است. او شناخت كاملی از بازی ها دارد. این بازیكن قدرت دریبل و حركت با توپ بسیار خوبی دارد. او با قراردادی قرضی از توئنته به آیندهوون پیوسته است وبدون شك جزو پدیده های این فصل خواهد بود.
▪ كدام یك برای شما در اولویت قرار دارند؛ قهرمانی در این رقابت ها یا كمك به بازیكنان برای حضور در تیم بزرگسالان؟
- تقریباً هر ۲ برای من اهمیت دارند ما اكنون به دنبال حضور در المپیك هستیم. این برای ما كار بسیار سختی است. اما مطمئناً ازعهده آن برمی آییم.

وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.