یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ / Sunday, 17 December, 2017

مهر احمدی


مهر احمدی
«لقد كان لكم فی رسول الله اسوهٔ حسنهٔ‏» (۱)
سالیان و قرون متمادی است كه دانشمندان و اندیشمندان عالم در پاسخ به این سؤال كه محمد كیست و چه شخصیتی داشته است; كتاب‏ها و مقالاتی نوشته‏اند و به قدر توان و فهم خویش مطالبی را بیان كرده‏اند، به طوری كه اگر بخواهیم آثاری كه در خصوص آن پیامبر عظیم الهی به زبان‏های مختلف تالیف شده است جمع‏آوری كنیم، موسوعه‏ی بسیار عظیمی خواهد شد كه از نظر كمی و كیفی بی‏نظیر خواهد بود. به نظر شما رمز عظمت و ماندگاری شخصیت فردی كه به مكتب نرفت و خط نوشت و مساله‏آموز صد مدرس شد، چیست؟
محمد ( صلی الله علیه و آله) به دست پروردگار عالمیان پرورش یافت و در مدت رسالت و پیامبری به پیروزی‏های بزرگی ست‏یافت كه بخشی از آن عبارتست از:
- لغو امتیازخواهی و برتری‏جویی سفید بر سیاه;
- مبارزه با عصبیت، نظام قبیلگی و قوم محوری;
- رهانیدن ستمدیدگان از دست ظلم ستمگران و طاغوت‏ها;
- تثبیت و احیای حقوق از دست رفته‏ی بانوان;
- فراخوانی مردم به كسب علم و دانش و دوری از فساد و فحشا;
- پی ریزی پایه و شالوده‏ی حكومت‏بر اساس عقل، منطق و درایت‏به جای احساس و عاطفه;
و در یك كلام، او توانست مردمان خشن بی‏عاطفه و بی احساس شبه جزیره‏ی عربستان را پس از قرن‏ها فلاكت و بدبختی به عزت و سربلندی و نام‏آوری برساند و گستره‏ی حكومت اسلامی را از آن سرزمین خشك و سوزان، تا عمق آفریقا و اروپای سر سبز و پردامنه امتداد بخشد.
ما در این نوشتار به اختصار، تنها به یكی از ابعاد شخصیتی آن حضرت، یعنی اخلاق اجتماعی آن حضرت در كلام بزرگ مربی او; حضرت رب العالمین می‏پردازیم، چه این كه حضرتش فرمود: «انا ادیب الله و علی ادیبی...» (۲) من تربیت‏یافته‏ی خدای متعال هستم و علی به دست من تربیت‏شده است. در ادامه، اخلاق اجتماعی آن حضرت را در احادیث‏شیعه و سنی بررسی می‏كنیم.
خداوند متعال در سوره‏ی مباركه‏ی آل عمران، آیه‏ی ۱۵۹ چنین می‏فرماید:
«فبما رحمهٔ من الله لنت لهم و لو كنت فظا غلیظ القلب لانفضوا من حولك فاعف عنهم و استغفر لهم و شاورهم فی الامر فاذا عزمت فتوكل علی الله ان الله یحب المتوكلین‏»
در آیه‏ی فوق رمز جذب و گرایش مردم به پیامبر (صلی‏الله علیه و آله) نرم‏خویی، خوش‏رویی و ملایمت آن حضرت در رفتار با مردم شمرده شده است و تاكید می‏كند كه اگر چنین نبودی، مردم از اطراف تو پراكنده می‏شدند و این موهبتی الهی است.
برای آشنایی بیشتر با خلق و خوی عظیم رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) به سراغ جمعی از صحابه‏ی آن حضرت می‏رویم و از آنان می‏خواهیم برایمان از خصوصیات رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) سخن بگویند:
● پیامبر ( صلی الله علیه و آله) با همراهان
انس بن مالك، همو كه ده سال به خدمت گذاری رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) پرداخته، می‏گوید: در این مدت برای كارهایی كه انجام می‏دادم حتی نمی‏گفتند: چرا این كار را كرده‏ای؟ و اگر كاری را ترك می‏كردم و انجام نمی‏دادم، نمی‏گفتند: چرا انجام نداده‏ای؟ ایشان در این مدت به من حتی «اف‏» نگفتند (۳) (كلمه‏ای كه حكایت از اعتراض و ناراحتی داشته باشد، از ایشان شنیده نشد.)
انس می‏گوید: غذای آن حضرت یك جرعه (شیر) برای افطار و یك جرعه برای سحر بود و چه بسا تنها یك جرعه برای افطار و سحر میل می‏نمودند.
یك شب برای افطاری آن حضرت شیر آماده كرده بودم ولی با تاخیر حضرت مواجه شدم. گمان كردم حضرت به منزل یكی از صحابه رفته و افطاری خورده است; از این رو شیر را نوشیدم.
حضرت پس از عشا از مسجد آمدند، من بلافاصله از یكی از صحابه‏ی حضرت پرسیدم: آیا پیامبر افطاری خورده است؟ گفت: خیر. پیامبر ( صلی الله علیه و آله) بی آن كه چیزی بگوید و اعتراضی كند شب را بدون غذا و افطار به صبح رساندند و تا به حال حتی سؤالی در آن مورد نپرسیده و بلكه یادآوری هم نكردند. (۴)
● همكاری در كارهای گروهی
یكی از ویژگی‏های پیامبر اكرم ( صلی الله علیه و آله) تواضع و فروتنی بود، تا جایی كه در جمع اصحاب بدون هیچ امتیازخواهی به همكاری و همیاری می‏پرداخت.
در كتاب ارزشمند مكارم الاخلاق چنین نقل شده است كه: روزی پیامبر اسلام ( صلی الله علیه و آله) به همراه كاروان در سفر بودند، پیامبر فرمود: «گوسفندی برای غذا آماده شود.» یكی از صحابه گفت: ذبح آن با من، دیگری گفت: پوست كردن و سلاخی آن نیز با من و دیگری گفت: پختن آن هم با من، پیامبر ( صلی الله علیه و آله) فرمود: «جمع آوری هیزم و چوب نیز به عهده‏ی من‏» ، اصحاب گفتند: یا رسول‏الله، با بودن ما شما زحمت نكشید. فرمود: «می‏دانم شما كارها را انجام می‏دهید ولیكن من دوست ندارم كه بر شما امتیازی داشته باشم و خداوند نیز از امتیاز داشتن بنده‏اش در میان اصحاب خود خشنود نیست‏» . آن گاه برخاست و به جمع‏آوری هیزم پرداخت. (۵)
● رفاقت و دوستی با یاران
در كتاب شریف كافی حدیث‏بسیار جالب و خواندنی در موضوع رفاقت رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) با صحابه نقل شده; متن حدیث چنین است:
«رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) برای انجام غسل از منزل خارج شده و به سوی چاه رفتند. حذیفهٔ بن‏یمان با پارچه‏ای حایل ایجاد كرد تا پیامبر غسل كرد. آن گاه حذیفه برای غسل نشست، پیامبر ( صلی الله علیه و آله) پارچه‏ای را برداشت تا برای او حایلی درست كند. حذیفه ابا كرد و گفت: پدر و مادرم به فدایت ای رسول خدا، این كار را نكنید. پیامبر ( صلی الله علیه و آله) نپذیرفت و پارچه را نگه داشت تا حذیفه غسل كرد و فرمود: «هر گاه دو نفر دوست‏شدند، محبوب‏ترین آن‏ها نزد خداوند كسی است كه با دوستش بیشتر رفاقت و همكاری كند.» (۶)
پیامبر عظیم الشان اسلام در مجالست‏با دوستان هیچ گاه خود را برتر و بالاتر از دیگران نمی‏دانست و در جمعی كه رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) حضور داشت، اگر شخص غریبی وارد می‏شد و پیامبر را نمی‏شناخت‏باید سؤال می‏كرد كه: كدامتان رسول خدا هستید و آن قدر بی‏آلایش و خاكی بود كه از محل جلوس و شكل لباس وی، كسی نمی‏توانست او را بشناسد و همواره به اصحاب و یاران با التفات می‏نگریست. به این دو داستان توجه كنید.
.سلمان فارسی می‏گوید: به محضر پیامبر ( صلی الله علیه و آله) (در منزل) مشرف شدم. پیامبر بر بالشی تكیه داده بودند. به محض ورود من بالش خود را به من داده و فرمودند: ای سلمان، اگر مسلمانی بر برادر مسلمان خود وارد شود و او متكایی را از روی احترام و اكرام در اختیارش بگذارد، خداوند حتما او را می‏آمرزد. (۷)
. روزی اصحاب رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) وارد خانه‏ی پیامبر شدند، به قدری ازدحام شد كه دیگر در خانه جا نبود. جریربن عبدالله (یكی از اصحاب) آمد ولی به دلیل ازدحام، خارج از منزل نشست. پیامبر ( صلی الله علیه و آله) با دیدن او لباس خود را (عبای خود را) برداشت، پیچید و برای وی فرستاد و فرمود: روی این لباس بنشین. جریر بن عبدالله (كه تحت تاثیر مهرورزی پیامبر قرار گرفته بود) لباس را برداشت، بوسید و بر دیدگان خود گذاشت. (۸)
یكی از راه‏های مبارزه با تملق و چاپلوسی و تعارفات بی‏فایده و پرضرر، پیش قدمی مسؤولان در كاستن این امور است و چه مناسب است‏سیره‏ی عملی پیامبر اكرم ( صلی الله علیه و آله) را اسوه و الگوی خویش قرار دهیم. انس بن مالك می‏گوید: محبوب‏ترین فرد نزد اصحاب، رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) بود ولی با این حال وقتی پیامبر را می‏دیدند از جا بلند نمی‏شدند، زیرا پیامبر ( صلی الله علیه و آله) این كار را دوست نداشت. (۹)
رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) به همه‏ی اهل مجلس به طور یكسان التفات می‏نمود; تا كسی گمان نكند كه دیگری نزد پیامبر گرامی‏تر است و لحظات خود را میان آن‏ها تقسیم می‏كرد. (۱۰)
او با یاران خود می‏نشست، گفت وگو می‏كرد و فرزندانشان را مورد تفقد قرار می‏داد و بر دامن خود می‏نشاند. (۱۱)
در سلام كردن از همه پیشی می‏گرفت و در مصافحه همیشه دست‏خود را زودتر جلو می‏برد و اصحاب خود را با بهترین اسمشان صدا می‏كرد و سخن كسی را قطع نمی‏كرد. (۱۲)
جابر بن عبدالله می‏گوید: وقتی پیامبر ( صلی الله علیه و آله) سوار مركب بود اجازه نمی‏داد كسی با او پیاده راه برود، از او می‏خواست كه «ترك‏» سوار شود; اگر نمی‏پذیرفت می‏گفت: جلوتر از من برو و در جایی كه قرار ملاقات داریم مرا می‏بینی. (۱۳)
● اوج مهرورزی رسول خدا ( صلی الله علیه و آله)
عفو و گذشت از زیباترین خصایص انسانی است و انسان هر قدر با فضیلت‏تر باشد میزان عفو و گذشت و پرهیز از انتقام‏جویی نیز در او بیشتر خواهد بود. زندگی رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) آن هم در میان اعراب تندخو، خشن و احساسی، سرشار از مهر و مهرورزی بود. برای آشنایی بیشتر به قضایای زیر توجه كنید:
. هبار بن اسود كسی است كه هم زمان با خارج شدن زینب (علیها اسلام) (دختر پیامبر ( صلی الله علیه و آله)) از مكه به او حمله می‏كند و با ضربتی كه به پهلویش می‏زند موجب سقط جنین و بیماری زینب می‏شود و وی پس از مدتی بیماری و تحمل رنج وفات می‏نماید. همو (هبار) وقتی مسلمان شد نزد پیامبر رحمت ( صلی الله علیه و آله) آمد و گفت: ای رسول خدا، ما اهل شرك بودیم كه خدا به وسیله‏ی تو ما را هدایت كرد و به واسطه‏ی تو ما را از هلاكت رهانید. از نادانی من و از آن چه به تو رسیده (وفات دخترت زینب در گذر; من به كار زشت و گناه خود اعتراف می‏كنم. پیامبر ( صلی الله علیه و آله) كه غم بزرگی بر دل داشت‏با مهرورزی تمام فرمود: «همانا خداوند، به تو احسان كرد و به سوی اسلام رهنمونت‏ساخت و اسلام گذشته‏ها را نادیده می‏گیرد و پاك می‏كند... » (۱۴) آیا این نوع گذشت و بخشش جز از قلب مالامال از رحمت و شفقت صادر می‏شود.
. در یكی از مسافرت‏ها رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) برای انجام كاری از اصحاب فاصله گرفت. هم زمان مردی خود را پنهان كرده و در تعقیب پیامبر ( صلی الله علیه و آله) بود. ناگهان سیل آمد و میان پیامبر ( صلی الله علیه و آله) و صحابه فاصله انداخت. رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) روی زمین دراز كشید تا سیل قطع شود. در این فاصله آن مرد از فرصت استفاده كرد و با شمشیر بالای سر پیامبر حاضر شد و فریاد كشید: ای محمد، چه كسی تو را از دست من نجات می‏دهد؟ پیامبر ( صلی الله علیه و آله) فرمود: خداوند، مرد جانی پای راست‏خود را جلو آورد و شمشیر خود را بالابرد تا پیامبر را دو نیم كند; كه ناگهان پایش لغزید و به زمین خورد و شمشیرش افتاد. پیامبر ( صلی الله علیه و آله) با سرعت جهید و شمشیر را برداشت و بلند كرد و فرمود: حال چه كسی تو را از دست من نجات می‏دهد؟
گفت: عفو بزرگی تو و پیامبر او را بخشید! ! (۱۵)
و این، مصداق بارز فرازی از دعای جامعه‏ی كبیره است كه: «سجیتكم الكرم‏» .
● حلم و بردباری رسول خدا
رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) چند دینار به مردی یهودی بدهكار بود. مرد یهودی نزد پیامبر ( صلی الله علیه و آله) آمد و گفت: طلب مرا بده. پیامبر ( صلی الله علیه و آله) فرمود: «در حال حاضر چیزی ندارم كه پرداخت كنم.»
یهودی گفت: من تو را رها نمی‏كنم و از تو جدا نمی‏شوم تا طلبم را بگیرم!
پیامبر ( صلی الله علیه و آله) فرمود: «در این صورت من هم با تو می‏نشینم.» رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) با او نشست تا در همان مكان نماز ظهر و عصر، مغرب و عشا و نماز صبح روز بعد را اقامه نمود. در این میان اصحاب آن مرد را تهدید می‏كردند و وعده و وعید می‏دادند.
پیامبر مهر ( صلی الله علیه و آله) به اصحاب خود نگاه كرد و فرمود: «با او چه می‏كنید؟ !» گفتند: ای رسول خدا، یهودی شما را زندان كند؟ ! فرمود: «خداوند مرا مبعوث نكرده تا به هم پیمان و دیگران ظلم روا دارم‏» . زمان هم چنان می‏گذشت و كانون حلم و بردباری هرگز عصبانی نمی‏شد تا خورشید تابیدن گرفت و روز آشكار شد. ناگهان مرد یهودی گفت: اشهد ان لااله الاالله و اشهد ان محمدا عبده و رسوله! !
مرد یهودی مال خود را در راه خدا تقسیم كرد و گفت: رفتار من با تو برای آن بود كه ببینم صفاتی كه در تورات برایت آمده در وجود تو متبلور هست‏یا خیر; زیرا در تورات خوانده بودم: محمد بن عبدالله، در مكه متولد می‏شود و به مدینه هجرت می‏كند و او تندخو و خشن و اهل داد و فریاد، فحاشی و بددهانی نیست.» (۱۶)
راستی رسول خدا ( صلی الله علیه و آله) چگونه این سعه‏ی صدر و بسط وجه را در وجود خود نهادینه كرده بود؟ امید كه با تاسی از سیره‏ی ارزشمند آن پیامبر بزرگ، در عمل بتوانیم زینت‏بخش دین مبین اسلام باشیم و دیگران را با رفتار خود، به سوی دین و آیین محمدی ( صلی الله علیه و آله) دعوت كنیم.

پی‏نوشت‏ها:
. احزاب / ۲۱.
. مكارم الاخلاق، ج ۱، ص ۵۱; بحار الانوار، ج ۱۶، ص ۲۱۰.
. دلایل النبوهٔ، ج ۱، ص ۳۱۲ به نقل از «محمد فی القرآن‏» ، ص ۷۴، سید رضا صدر.
. مكارم الاخلاق، ج ۱، ص ۷۸، ح ۱۲۳.
. مكارم الاخلاق، ج ۱، ص ۵۳۶، ح ۱۸۷.
. كافی، ج ۲، ص ۴۹۱.
۷ مكارم الاخلاق، ج ۱، ص ۵۷.
. همان، ج ۱، ص ۵۷.
. همان، ج ۱، ص ۴۷; بحار، ج ۱۶، ص ۲۹۹.
۰. روضهٔ الكافی، ص ۱۶۱.
۱. بحار الانوار، ج ۱۶، ص ۱۴۸- ۱۵۳.
۲. بحارالانوار، ج ۱۶، ص ۱۹۴.
۳. مستدرك، ج ۸، ص ۲۷۳.
۴. محمد فی القرآن (سید رضا صدر)، به نقل از الاصابه، ج ۳، ص ۵۹۷.
۵. مجمع البیان، ج ۳، ص ۱۶۹.
۶. معانی الاخبار، ج ۱، ص ۱۶۰.
صاحب اثر : سید مهدی حسینی
منبع : ماهنانه یاس پیش شماره۱۱

منبع : سایت پیامبر اعظم

مطالب مرتبط
وبگردی
جنجال ضیغمی در كاكتوس: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال ضیغمی در كاكتوس: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم»
فیلم | ملاقات وزیر بهداشت با «یانگوم» - فیلم - وزیر بهداشت ضمن دیدار با بازیگر نقش «یانگوم» ( لی یونگ ئه) به دلیل کمک انسان دوستانه 56 هزار دلاری به زلزله زدگان غرب ایران از او تقدیر کرد.
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟
فیلم/ شایعه ازدواج رز رضوی و شریفی‌نیا از کجا شروع شد؟ - محمدرضا شریفی‌نیا بازیگر سینما و تلویزیون با حضور در برنامه دورهمی درخصوص شایعه ازدواج با بازیگر زن جوان توضیحاتی ارائه کرد.
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه
ماجرای فیلم جنجالی در پایگاه نظامی روسیه - ولادیمیر پوتین در مسیر سفر خود به قاهره، چند دقیقه در پایگاه الحمیمیم حاضر شد و برخورد فرد نظامی روس با رئیس جمهوری سوریه موجی از انتقادات را در فضای مجازی به راه انداخت.
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها