شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ / Saturday, 23 September, 2017

شهید بهشتی از زبان آیهٔالله خامنه ای و حجهٔالاسلام رفسنجانی


شهید بهشتی از زبان آیهٔالله خامنه ای و حجهٔالاسلام رفسنجانی
با گزیده هایی از سخنان رهبر معظم انقلاب حضرت آیهٔ الله خامنه ای، و فرازهایی از سخنان حجهٔ الاسلام و المسلمین رفسنجانی، ویژگی های منحصر به فرد شهید مظلوم آیهٔ الله بهشتی را به نظاره می نشینیم.
●حضرت آیهٔ الله خامنه ای :
مرحوم شهید بهشتی یکی از آن شخصیت هایی بود که یک حالت استثنایی در آنها مشاهده می شود. می دانید آدمها دو جور هستند، یکی آدمهایی هستند که هیچ ویژگی استثنایی در آنها نیست، با استعدادند، با فکرند، ارزشمندند، اما عادی و معمولی اند...
لکن بعضی هستند که از معمول انسان ها یک چیزی بیشتر دارند، یک برجستگی در اینها وجود دارد، این برجستگی خیلی هم زود فهمیده نمی شود، در گذشت زمان مشهود می شود و بهشتی از این قبیل بود. او دارای فکر بلندی بود، مغز قوی و فعالی داشت، علاوه بر این دارای اراده و روحیه ممتازی بود، بر خود و احساسات خویش شدیداً غالب بود ، یک فرد بیشتر متفکر بود تا احساساتی، اگر چه گاهی اوقات احساسات او هم یک جمعیت میلیونی را به جوش می آورد، یعنی اینجور احساساتی هم گاهی می شد ، اما در همان وقت هم می توانست مطمئن باشد که دارد منطقی حرف می زند، از آن قبیل آدم هایی نبود که احساساتشان آنها را سوار بر یک اسب سرکشی بکند که مهارش در دستشان نیست، بلکه از آن قبیل انسان هایی بود که در اوج احساساتشان هم آدم می دانست که دارد منطقی و متین و محاسبه شده حرف می زند...
این مرد، مردی شدیداً متعبد بود، یعنی دین و شریعت را به درستی و از بُن دندان قبول داشت، با کمال خلوص و صمیمیت عامل به شرع و معتقد به دین بود. از تظاهر، از ریاکاری، از کارهایی که برخلاف صمیمیت و خلوص هست شدیداً بیزار و روگردان بود، خودش نداشت و از هر کسی که دارای این صفات بود بدش می آمد... از جمله خصوصیات آقای بهشتی این بود که کارها را از بنیان شروع می کرد، با رژیم هم که مبارزه می کرد، مبارزه ای بنیانی بود...
▪بهشتی مظلوم زیست و مظلوم مرد، به خاطراینکه در دوران زندگیش کسی به عمق و والایی شخصیت این مرد پی نبرد. شهید بهشتی واقعاً انسان برجسته ای بود در همه ابعاد.
▪اشخاص درباره شهید بهشتی خیلی صحبت کرده اند خیلی چیزها گفته شده و گفتنی ها گفته شده؛ آنچه که ما کم داریم شناخته شدن شخصیت این عزیز هست. در آثار علمی او، در آثار وجودی او، در مشخص شدن مفاهیم کلمات او در طول زمان.
▪ همه چیز را می شد روی دوش او گذاشت و در همه مشکلات می شد به فکر او متکی شد.
... وقتیکه انسان یک فکر و شورایی را می کرد و یک کاری را می خواست اقدام بکند و می ترسید که مبادا گوشه ای از آن عیب پیدا بکند وقتی در جلسه بهشتی بود آدم خاطرش آسوده بود.
▪به دلیل اینکه شهید مظلوم بهشتی ، دارای شخصیت ممتازی بود همواره مورد حمله لیبرالها و منافقین واقع می شد به قول شاعر: «اول بلا به مرغ بلند آشیان رسید» آنکس که آشیانش و پروازش بلندتر و شخصیت اش برجسته تر است بیشتر از همه مورد تهاجم دشمنان قرار می گیرد . دشمنی با کسی که تأثیر در روند این مبارزه ندارد کاری ندارد.
شهید بهشتی بزرگترین تأثیر را داشت، یعنی از شخص امام که بگذریم، در میان مردم دیگری که در کار مبارزه ، رهبری این مبارزه و اداره این انقلاب نقش داشتند، از همه مهمتر و مؤثرتر مرحوم شهید بهشتی بود. طبیعی بود که او را بیشتر مورد تهاجم قرار بدهند.
●حجهٔ الاسلام و المسلمین هاشمی رفسنجانی:
▪ آقای بهشتی از شاگردان قوی جلسات استاد مرحوم علامه طباطبایی بودند و مسائل عمیق ، اساسی و بنیانی که در آنجا طرح می شد روی سازندگی شخصیت ایشان اثر داشت.
▪امام خمینی انصافاً نـَفـَسشان به هر کسی می رسید ، یک سازندگی داشت و از جمله این افراد آقای بهشتی بود.
▪ آقای بهشتی واقعاً چند شخصیتی بود؛ یعنی می شود گفت در این رشته هایی که مورد نیاز جامعه است یک متخصص بود.
▪تحقیقاً یکی از خسارت های ما این است که شهید بهشتی چنان توفیقی پیدا نکرد که با فرصت بنشیند و حرفها و افکارش را در زمینه های مختلف تنظیم کند.
▪ یکی از تفاوتهای شهید بهشتی با دیگران ، این بود که دیگران حاضر بودند برای کارهای سطحی تری وقت صرف کنند اما ایشان می گفت کار را باید از ریشه شروع کنیم.
▪شهید بهشتی یک سعه صدری داشت، یک منطقی داشت که بر پایه شخصیت ایشان می شد یک عده ای بیشتر تاب بیاورند و اختلافاتشان را حل کنند.
▪ تعادلی در وجود آقای بهشتی بود که مواظب جهات مختلف بودند و جامعیت اسلام هم ، این را اقتضا می کند.
▪ ما نباید اجازه بدهیم که افکار اجتماعی سیاسی و اقتصادی شهید بهشتی از دست برود یا علامت سئوال روی آنها بگذارند، اینها افکار جالبی است.
▪ چیزی آن روز احساس می شد و این احساس شهید بهشتی را به یک وادی جدید انداخت که آن احساس در همه شاید نبود و آن احساس پل زدن بین دانشگاه و حوزه، و سرنوشت طلبه ها بر اساس این نیاز بود.
▪در تاریخ اسلام از ائمه معصومین که بگذریم شخصیتی مانند آیهٔ الله بهشتی خیلی کم داریم. او مجتهد، فقیه، فیلسوف مکتب شناس، سیاست دان، سخن دان، سخنران، اهل قلم و نویسنده و مدیر بود و به چهار زبان زنده روز ( عربی، فارسی، انگلیسی، آلمانی) تکلم می کرد.
▪شهید مظلوم بهشتی واقعاً یک امت بود و می توانست برای این انقلاب محورعظیم باشد.

محمدرحیم عیوضی
گفتارهایی از شهید مظلوم آیت الله بهشتی ناشر: انتشارات روزنامه جمهوری اسلامی تیراژ ۳۰۰۰ جلد چاپ سوم ۱۳۷۸
انتشارات روزنامه جمهوری اسلامی

منبع : تبیان

مطالب مرتبط

کلمات در حال جستجو
شلوار کوتاه , ملو درام خانوادگی , دوم اردیبهشت سالروز تاسیس سپاه پاسداران , حجت اصلی تیتکانلو , کشورهای ناحیه خلیج فارس , شرکت خصوصی , عزای اربعین , جهانی اندونزی , پرونده ارزی , توقف برنامه تولید سلاح هسته ای , فدون , مناقشه های اجتماعی , تحویل شناسنامه , پسرعموها , شهید نظری , شورای تخصصی خانواده , زمین لغزش , آبکوه , بقای متبرکه , شهرستان نور , آیت الله احمد جنتی , زخمی است , حوزه ایثار , نمایشگاه مطبوعات , پشت فرمان , اعدام دسته جمعی در عربستان , ابوردینه , سید امیر مرتضوی , قربانی اسیدپاشی اصفهان , سیاستهای تجاری حمایت گرایانه , وام تبعی مسکن , سیف الله مدبر , قدرت خیال , ایشلر , روابط تجاری ایران و عمان , پوست کندن , سه نفر , شیشه گری , هفتاد و دومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل , گارد رأس , گذزنامه , بعد اجتماعی , تعهدات راهبردی , مناظره اقتصادی , پاشایی , شهردارمنطقه 7 , همکاری هوایی , مراپیک , یک فنجان چای , المپیک ریو ,

برخی از مطالبی که کاربران هم اکنون در حال خواندن آن هستند
خواهم شبی بر آن دهن تنگ میر شد , مصوری که تو را چین زلف مشکین داد , دیسفوری (dysphoria) , ای سنایی خیز و در ده آن شراب بی خمار , روابط مالزی با فیلیپین , باب نهم در توبه و راه صواب , عذر گفتن کدبانو با نخود و حکمت در جوش داشتن کدبانو ... , عملیات تشریفات ورود و خروج اتباع ایرانی و غیرایرانی به منطقه قوانین، مقررات و آئین‌نامه‌ها>سیرجان , انتخاب خط‌مشی حمله , کوتاه‌سازی و عقب‌کشی(Recession) , مفهوم نسبتاً پایدار , جدول تحصیلات - سال‌های ۹۷-۱۹۹۶ , دیابت و چشم , متل روباه (۳) , سیستم سیاسی , اندرز گرفتن بهرام از شبان , لیلی و مجنون , علائم اصلی , منوچهر مطیعی تهرانی , كتابخانه‌ها و سالن‌های نمایش، استان قزوین ,

برخی منابع مهم خبری
irankhabar.ir ایران خبر , itna.ir ایتنا , cbi.ir بانک مرکزی , shahrsakhtafzar.com شهر ‌سخت افزار , shahrkhabar.ir شهرخبر , rahemardomnews.com راه مردم , tabnak.ir تابناک , hooshnews.com هوش نیوز , saat24.com ساعت 24 , naftna.ir نفت نا , parsnews.com پارس نیوز , parstourism.ir پارس توریسم , seemorgh.com سیمرغ , bazarkhabar.ir بازارخبر , eghtesadnews.com اقتصادنیوز , ghatreh.com قطره , musicema.com موسیقی ما , jonoubnews.ir جنوب نیوز , rasekhoon.net راسخون , salamat.ir سلامتیران , negaheemrooz.com نگاه امروز , modeonline.ir مدآنلاین , bamdadonline.com بامداد , dadna.ir دادنا , peykekhabar.com پیک خبر , javanonline.ir جوان آنلاین , tajrobehmag.com تجربه , mosalas.ir مثلث , shahrdaronline.com شهردارآنلاین , aryanews.com آریا ,

وبگردی
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان
ازدواج قربانی اسید پاشی اصفهان - مرضیه ابراهیمی در جریان اسیدپاشی یکی از قرنیه‌هایش را از دست داد و بدنش نیز به‌ شدت آسیب دید و یک قسمت از سرش سوراخ شد.
پخش شدن محموله تریاک کف جاده در میناب
پخش شدن محموله تریاک کف جاده در میناب - فیلم پخش شدن محموله تریاک کف جاده و جمع کردن توسط مردم!
نگار جواهریان همسر رامبد جوان در خندوانه / فیلم
نگار جواهریان همسر رامبد جوان در خندوانه / فیلم - رامبد جوان همسر سوم خود نگار جواهریان را به خندوانه دعوت کرد.
بالاخره خودروی چینی بخریم یا نه؟
بالاخره خودروی چینی بخریم یا نه؟ - جیلی، چری، لیفان، ام وی ام، جک و ... همگی اسامی ماشین های چینی است که در چند سال اخیر بازار ایران را قرق کرده اند. ماشین های خوش بر و رویی که حالا مشتری های زیادی هم پیدا کرده اند و به دلیل آپشن های مختلفی که دارند، خیلی ها را به سمت خودشان جلب کرده اند اما از آنجا که پشت سر اجناس چینی هیچ وقت خوب حرف نمی زنند، این ماشین ها هم هیچ وقت با اقبال عمومی مواجه نشدند.
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس
مشاهده زندگی جدید خانم رهنما فعلآ بلامانع است / عکس - عقد «بهاره رهنما» و همسرش در حرم امام رضا (ع)
اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش / فیلم
اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش / فیلم - فیلم - اولین گفت‌وگو با بهاره رهنما و همسر دومش بعد از شروع زندگی مشترک را تی وی پلاس منتشر کرد.
لحظه دیدار امیرعباس (کچلیک) و محمدرضا گلزار!
لحظه دیدار امیرعباس (کچلیک) و محمدرضا گلزار! - امیر کچلیک، کودک خوش زبان مازندرانی را حالا همه می شناسند. کودک بامزه ای که با ویدئوی کچلیک در اینستاگرام مشهور شد و به برنامه ماه عسل هم راه پیدا کرد. او چندی پیش در یک ویدئوی دیگر گفت که آرزو دارد محمدرضا گلزار را ببیند. آرزوی امیر حالا برآورده شده و او توانسته با محمدرضا گلزار دیدار کند. عکس العمل تماشایی امیر کچلیک را در لحظه دیدن گلزار در ویدئوی زیر ببینید.
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما
تصاویر ازدواج مجدد بهاره رهنما - بهاره رهنما که بیشتر کارهای او با مضمون ظنز و کمدی است . روز شنیه 4 شهریور با امیر خسرو عباسی ازدواج کرد.
جنجال جدید جواد خیابانی
جنجال جدید جواد خیابانی - «فدای سرت که سرم را می‌بری» این جمله یعنی اینکه من اصلا کاری که تو می‌کنی (داعش) برام مهم نیست. من اینجا آمده ام تا در دفاع از حریم و حرمت خاندان پیامبرم سر بدهم.
اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر
اولین گفتگو با حمید صفت پس از دستگیری / تصاویر - حمید صفت خواننده رپ،پس از پنج ساعت انکار سرانجام در جریان تحقیقات پلیس به قتل پدرخوانده اش اعتراف کرد.
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس!
فیلم حضور تینا آخوندتبار در مسابقات بوکس! - این بازیگر ایرانی که مدتهاست خبری از حضور او در عرصه هنر نیست برای اولین بار مقابل حریف چینی مسابقه داد.
فیلم لحظه فوت میوه فروش پس از درگیری با ماموران شهرداری
فیلم لحظه فوت میوه فروش پس از درگیری با ماموران شهرداری - در صحنه درگیری ماموران شهرداری قم بادستفروشی درخیابان شاهد،ماموران باکوبیدن سردستفروش به جدول خیابان وی رابقتل رساندند
ویدیو کامل از نبرد و اسارت شهید حریم آل الله محسن حججی
ویدیو کامل از نبرد و اسارت شهید حریم آل الله محسن حججی - شهید محسن حججی از مدافعان حرم در سوریه بود که پس از اسارت بدست تروریست های داعش به شهادت رسید.
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی
جشن تولد ۶۰ سالگی مهرانه مهین‌ترابی - جمعه ۲۰ مرداد بیست و پنجمین مراسم «تولد ماه» به مناسبت سالروز تولد مهرانه مهین‌ترابی، بازیگر سینما و تلویزیون، با حضور جمعی از هنرمندان در موزه هنرهای دینی برگزار شد.
سلفی حقارت فراموش شدنی نیست
سلفی حقارت فراموش شدنی نیست - تصویر پشت صحنه برنامه رادیویی فرزاد حسنی و دوستانش را مشاهده می کنید.
دختر خلخالی: پدرم خشن نبود/ اهل مماشات نبود
دختر خلخالی: پدرم خشن نبود/ اهل مماشات نبود - مدرسه که می‌رفتم تقریباً همه معلم‌های من می‌دانستند که پدر من کیست. این خیلی اذیت می‌کرد. تک‌وتوک می‌آمدند و سفارش دوست و آشنایی را برای کاری می‌کردند.
اسکورت تامل برانگیز و عجیب خودروی مهران مدیری در مشهد!
اسکورت تامل برانگیز و عجیب خودروی مهران مدیری در مشهد! - مهران مدیری که برای حضور در جمع مخاطبان فیلم سینمایی «ساعت 5 عصر» به مشهد رفته بود با اسکورت ویژه به سینمایی رفت که هوادارانش برای استقبال منتظر او بودند.
حرکات عجیب احمدی  نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان!
حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات بقایی از زندان! - حرکات عجیب احمدی نژاد هنگام تعریف خاطرات حمید بقایی از دوران زندان کوتاه مدتش
پربازدیدها