یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 20 May, 2018

ایران - پرتغال


ایران - پرتغال
● داور: اریک پولا از فرانسه
نمی‌گویم تمام بازی‌ها را با دقت تمام ملاحظه کرده و کار قاضیان میدان را تک تک مورد بررسی قرار داده‌ام اما در هر فرصتی که به‌دست آوردم به تماشای عملکرد مردان سیاهپوش نشستم و معتقدم کار اریک پولا از همه ضعیف‌تر بود. حال چگونه و از چه طریقی پولا توانسته به جمع داوران منتخب جام جهانی فوتبال راه پیدا کند، جای سؤال وجود دارد در حالی‌که تنی چند از بهترین داوران دنیای فوتبال از این جمع کنار مانده‌اند.
در هر تورنمنت فوتبال و در هر سطحی که برگزار شود، روز اول بازی‌ها تقریباً ساده‌ترین روز برای داوران است. به مجرد آنکه به روز دوم بازی‌ها می‌رسیم، کمیته داوران آن تورنمنت نسبت به انتخاب قاضیان دقت و وسواس بیشتری به خرج می‌دهند، بنابراین وقتی در روز دوم بازی‌ها پولا انتخاب می‌شود، به‌نظر می‌رسد که گذشته ایشان حداقل برای کمیته داوران جام جهانی ۲۰۰۶ قابل قبول بوده اما در عمل دیدیم که وی در آن حد و اندازه‌ای نیست که باید باشد. اگرچه اشتباهات ایشان به ظاهر در سرنوشت نهائی این مسابقه تأثیر نداشت اما در این سطح قضاوت کردن، شایسته جام جهانی نبود؛ و نخواهد بود. چه بسیار اتفاق افتاده، بهترین داوران به هزار و یک دلیل نتوانسته‌اند که خطای بازیکنی را ببینند و چه‌بسا ندیدن یک خطا باعث شده که سرنوشت یک مسابقه تغییر کند و حق تیمی پایمال شود و از گردونه مسابقات ناخواسته کنار برود. اشتباهات داوری در فوتبال امروز اجتناب‌ناپذیر است.
آن‌کس که با اشتباهات داوری کنار نیاید، قریب به یقین ورزش فوتبال را به‌طور عمیق نمی‌شناسد بارها نوشته‌ام که خطای ”دید“ یک ضعف انسانی است. براساس این استدلال تنها داوران نیستند که اشتباه می‌کنند، چه‌بسا در مواقع دیگر و در زندگی روزمره من و شما خواننده عزیز و گرانقدر نیز دچار اشتباه ”دید“ می‌شویم. اگرچه اصل بر این است که داوران نباید اشتباه کنند اما این موضوع تنها در تئوری می‌تواند قابل قبول باشد.
از طرف دیگر وقتی داوری در یک برخورد، سوت خود را به صدا درمی‌آورد، معنی و مفهوم آن این است که خطا اتفاق افتاده است. در این شرایط اگر داوری در جریمه شخصی این خطا کوتاهی کند، نمی‌توان گفت که خطای ”دید“ داشته پس نباید از او ایراد چندانی گرفت. خبر چنین استدلالی با منطق بیگانه است؛ به‌عنوان مثال در دقیقه ۳۶ توپی در بین ۳ بازیکن روی هوا در جریان بود. فیگو قصد داشت که توپ را بزند، از طریف دیگر کعبی از ایران با یک دورخیز قصد داشت که با پا همان توپ را بزند، بازیکن دیگری از پرتغال هم در این صحنه حاضر بود. حق استفاده از این توپ برای همه یکسان بود اما موردی که می‌خواهیم به آن اشاره کنم، حرکت کعبی است؛ او با یک پا و با یک پرش بلند قصد دفع توپ را داشت.
آنقدر پای خود را بالا آورد که به‌نظر رسید استوک کفش او با صورت فیگو برخورد کرد. از صفحه تلویزیون به‌درستی نتوانستم تشخیص بدهم که پای کعبی با صورت فیگو برخورد کرد یا خیر. اریک پولا به درستی اعلام خطا کرد.
اگر فرض کنیم که پای کعبی به صورت فیگو برخورد نکرده باشد، در این صورت اخطار حق مسلم کعبی بود و اگر پای او به‌صورت فیگو برخورد کرده باشد، در اخراج کعبی شک نباید کرد اما متأسفانه پولا تنها اعلام خطا کرد و اعتقادی به جریمه شخصی نداشت. در دقیقه ۴۷ عین همین خطا را دکو روی نصرتی انجام داد و با لگد به بازوی نصرتی زد، برابر قانون دکو باید اخراج می‌شد که نشد. در دقیقه ۷۷ یحیی گل‌محمدی در درون محوطه جریمه اقدام به پشت پا زدن کرد که فیگو سرنگون شد. از دیدار اینجانب خطای گل‌محمدی صد در صد پنالتی بود و اخطار هم داشت که باز پولا اخطار نداد اما اعلام پنالتی کرد. درست ۸ دقیقه بعد گل‌محمدی روی رونالدو خطائی انجام داد که اخطار داشت. داور ضمن اعلام خطا به درستی اخطا رهم داد. اگر پولا روی خطای پنالتی به گل‌محمدی اخطار می‌داد، در این لحظه باید گل‌محمدی به‌علت دریافت اخطار دوم، از بازی اخراج می‌شد.
اریک پولا در این بازی ۶ بار اخطار داد که صرف‌نظر از اخطار به دکو، بقیه درست بود. همان‌طور که عرض کردم باید دکو اخراج می‌شد. در این بازی به‌ندرت از آوانتاژ خبری بود. پولا قریب به یقین از دادن آوانتاژ خودداری می‌کرد که جای تعجب داشت. پولا در دقایق ۲۵ و ۲۶ به پرتغال و دقایق ۲۱ و ۸۱ به ایران باید آوانتاژ می‌داد که اگر چنین می‌کرد به احتمال زیاد سرنوشت بازی چیزی دیگری بود. اگر قرار باشد در مسابقات فوتبال در جام جهانی می‌تواند آموزش باشد. بر این اساس کار داوران نیز برای جامعه داوری و به‌ویژه داوران جوان باید الگو باشد. به همین دلیل ندادن آوانتاژ از جمله امتیازات منفی یک داور است. کمک داور اول بازی ”لیونل داگورنه“ ۳ بار و ”وینسنت حک شیر“ کمک‌داور دوم نیز ۲ بار اعلام آفساید کردند که همگی درست بود.
● آمار کلی دیدار ایران - پرتغال
▪ نیمه اول نیمه دوم
ـ ایران / پرتغال / ایران / پرتغال
▪ کرنر ــ ۷ ۱ ۶
▪ آفساید ۲ ۱ ۱ ۲
▪ سانتر ۶ ۴ ۶ ۴
▪ اوت ۱۳ ۱۳ ۱۳ ۱۳
▪ خطا ۱۰ ۱۴ ۸ ۱۴
▪ کارت زرد ۲ ۱ ۲ ۲
▪ شوت ــ ۳ ۱ ۲
▪ پاس اشتباه ۱۴ ۷ ۱۵ ۶
● بازیکنان خاطی
▪ حسین کعبی: ۴
▪ یحیی گل‌محمدی: ۴
▪ مهرزاد معدنچی: ۳
▪ وحید هاشمیان: ۲
▪ محمد نصرتی: ۲
▪ جواد نکونام: ۲
▪ آندرانیک تیموریان: ۱

مرتضی ممیز

منبع : روزنامه ابرار ورزشی

مطالب مرتبط

نهمین دوره جام جهانی فوتبال (مکزیک ۱۹۷۰)

نهمین دوره جام جهانی فوتبال (مکزیک ۱۹۷۰)
در جریان برگزاری بازیهای المپیک توکیو در سال ۱۹۶۴، کشور مکزیک توانست بیش از آرژانتین نظر مسئولان فیفا را جذب نماید و میزبان جام جهانی نهم شود. از جمله برتریهای مکزیک، برگزاری بازیهای المپیک ۱۹۶۸ بود که باعث می شد امکانات زیادی برای برگزاری جام جهانی در این کشور فراهم باشد. البته بلندی شهرهای مکزیک از سطح دریا، نگرانی هایی را بخصوص برای کشورهای اروپایی فراهم کرده بود. از میان ۱۳۸ عضو فیفا در آن زمان، ۷۲ کشور برای حضور در رقابتهای انتخابی جام جهانی ثبت نام کردند. مکزیک به عنوان میزبان مسابقات و انگلیس قهرمان دوره گذشته از انجام دیدارهای انتخابی معاف بودند. در کنگره فیفا در سال ۱۹۶۸ تصمیم گرفته شد سهمیه اروپا هشت تیم، آمریکای جنوبی سه تیم، کونکاکاف، آسیا-اقیانوسیه و آفریقا هرکدام یک تیم باشد.
رقابتهای مقدماتی از اول آوریل ۱۹۶۸ تا ۳۱ دسامبر ۱۹۶۸ به طول انجامید و شاهد اتفاقات فراوانی بود. در قاره اروپا، پرتقال تیم سوم جام جهانی قبل، فرانسه، اسپانیا، یوگسلاوی و هلند حذف شدند. در آمریکای جنوبی، آرژانتین با شکست در برابر پرو از حضور در جام جهانی محروم گردید. السالوادور از کونکاکاف، اسرائیل از آسیا و مراکش از قاره آفریقا برای نخستین بار به دور پایانی راه یافتند. در دهم ژانویه ۱۹۷۰ در هتل ماریوایزابل مکزیکوسیتی، مسابقات قرعه کشی شد و نحوه برگزاری و زمان بازیها اعلام گردید. جام جهانی با دیدار مکزیک و شوروی در ۳۱ می آغاز گردید. دو تیم در این مسابقه به تساوی بدون گل دست یافتند. در این گروه، شوروی موفق شد با شکست دادن بلژیک (۴-۱) و السالوادور (۲-صفر) به عنوان تیم اول صعود نماید. مکزیک هم با پیروزی بر بلژیک و السالوادور با امتیاز برابر، ولی تفاضل کمتر نسبت به شوروی، دومین تیم راه یافته به یک چهارم پایانی از گروه اول بود. در گروه دوم، نتایج بسیار نزدیک به هم بود، ایتالیا قهرمان اروپا در سال ۱۹۶۸ با پیروزی در برابر سوئد (۱- صفر) مسابقاتش را آغاز کرد. اروگوئه هم در اولین دیدار، اسرائیل نماینده آسیا را ۲ بر صفر شکست داد.
دیدار دو تیم ایتالیا و اروگوئه، بدون گل به پایان رسید و در کمال حیرت همگان، اسرائیل موفق شد پس از متوقف کردن سوئد (۱-۱)، ایتالیا را هم متوقف نماید (صفر-صفر). سوئد که برای صعود به همراه ایتالیا به یک پیروزی با اختلاف دو گل نیاز داشت، تنها توانست یک بار دروازه اروگوئه را باز کند تا اروگوئه به عنوان تیم دوم این گروه صعود کند. در گروه سوم، انگلیس مدافع عنوان قهرمانی، توانست رومانی و چکسلواکی را با نتایج مشابه یک بر صفر شکست دهد ولی در برابر برزیل که برای اعاده حیثیت به مکزیک آمده بود، یک بر صفر مغلوب شد تا پس از این تیم که چکسلواکی را ۴-۱ و رومانی را ۳-۲ شکست داده بود، به مرحله بعد صعود نماید. آلمان غربی، اولین تیم صعود کننده گروه چهارم بود. این تیم هر سه تیم مراکش (۲-۱)، بلغارستات (۵-۲) و پرو (۳-۱) را به راحتی شکست داد تا بالاتر از پرو جواز حضور در یک چهارم نهایی را بدست آورد.
در مرحله یک چهارم نهایی، ایتالیا در یک بازی تماشایی میزبان مسابقات را ۴-۱ مغلوب کرد. اروگوئه با تک گل اسپاراگو، تیم قدرتمند شوروی را شکست داد. برزیل با گلهای ریوه لینو، توستائو (۲ گل) و جرزینهو، تیم شگفتی ساز پرو را ۴-۲ از پیش رو برداشت. آلمان غربی هم موفق شد پس از تساوی با انگلیس در وقت قانونی بازی، در وقت اضافی با تک گل گردمولر، به نیمه نهایی صعود نماید.
در مرحله نیمه پایانی، ایتالیا و آلمان غربی در برابر هم قرار گرفتند. در این مسابقه نفس گیر که ۸۰۰۰۰ تماشاگر آن را نظاره می کردند، ابتدا بونین سینیا در دقیقه ۷، ایتالیا را پیش انداخت، این برتری تا آخرین لحظات بازی ادامه داشت، اما در دقیقه ۹۰، شنلینگر که چهارمین جام جهانی را با پیراهن آلمان تجربه می کرد؛ بازی را به تساوی کشاند. دو تیم، در وقتهای اضافی، نمایشی خارق العاده را ارائه دادند. هیجان حاکم بر بازی چنان بود که بکن باوئر علی رغم شکستگی دست، به بازی ادامه داد. ابتدا گردمولر آقای گل جام جهانی ۷۰، آلمان را پیش انداخت ولی یک دقیقه بعد بورگنیش نتیجه را مساوی کرد. در دقیقه ۱۰۳، لوئیجی ریوا چهره استثنایی ایتالیا، درخط حمله گل برتری را به ثمر رساند. ۶ دقیقه بعد، گردمولر دهمین گل خود را در این دوره به ثمر رساند تا یک بار دیگر همه چیز مساوی شود، ولی تنها یک دقیقه وقت لازم بود تا جیانی ریورا با گل خود، پایان بخش این ماراتن تماشایی فوتبال باشد وایتالیا را پس از ۳۲ سال، فینالیست جام جهانی کند. در دیگر دیدار این مرحله، تیم برزیل در ادامه پیروزیهای درخشانش، اروگوئه را ۳ بر یک در هم کوبید تا برای سومین بار طی ۱۲ سال، در بازی نهایی جام جهانی حضور یابد. در دیدار رده بندی، آلمان غربی با تک گل وولفانگ اوورات به برتری دست یافت تا صاحب مدال برنز شود.
دیدار پایانی در بیست و یکم جولای ۱۹۷۰، در حضور ۱۱۰۰۰۰ تماشاگر در ورزشگاه آزتک مکزیکوسیتی برگزار شد. تیم برزیل با هدایت ماریوزاگالو (مهاجم برزیل در جامهای ۱۹۵۸ و ۱۹۶۲) و حضور ستارگانی چون پله، کارلوس آلبرتو، جرزینهو، توستائو، ریوه لینو و جرسون شایستگی کامل برای قهرمانی داشت. این تیم درحالی در برابر ایتالیا صف آرایی نمود که هر پنج مسابقه قبلی خود را با اقتدار پشت سر نهاده بود. سلطان پله، ستاره بی بدیل جهان فوتبال در دقیقه هجدهم با یک ضربه سر تماشایی، برزیل را پیش انداخت. بونین سینیا در دقیقه ۳۷، دروازه برزیل را باز نمود تا فشار روی ایتالیایی ها کمتر شود. دو تیم با همین نتیجه به رختکن رفتند. با شروع نیمه دوم، این برزیلی ها بودند که با ارائه یک بازی بی نظیر سه بار دیگر دروازه حریف اروپایی خود را گشودند تا فاتح همیشگی جام ژول ریمه شوند. طبق قانون فیفا، برزیل به عنوان اولین تیمی که سه بار فاتح جام جهانی شده بود، تندیس طلایی جام را برای همیشه از آن خود ساخت.
● تابلوی افتخار
▪ تعداد تیمهای شرکت‌کننده : ۱۶ تیم
▪ رده‌بندی نهایی :
۱) برزیل
۲) ایتالیا
۳) آلمان غربی
۴) اروگوئه
▪ تعداد مسابقات : ۳۲ بازی
▪ تعداد گل : ۹۵ گل
▪ بهترین خط حمله‌ : برزیل (۱۹ گل)
▪ بهترین خط دفاع : انگلستان (۴ گل)
▪ آقای گل : گرد مولر ( آلمان غربی ۱۰ گل)
▪ بهترین بازیکن : پله (برزیل)
▪ مجموع تماشاگران : ۱۶۷۳۹۷۵ نفر
▪ دیدار فینال ‌ـ ورزشگاه آزتک ( ۲۱ ژوئن ۱۹۷۰ - مکزیکوسیتی)
برزیل ۴ - ایتالیا ۱
▪ گلها : پله (۱۹)، جرسون (۶۵)، جرزینهو (۷۰) آلبرتو(۸۶) برای برزیل ؛ بونین سنیا(۳۷) برای ایتالیا
▪ داور : گلوکنر (آلمان‌شرقی)
▪ تماشاگر: ۱۰۷۰۰۰ نفر
▪ برزیل : فیلیکس، کارلوس آلبرتو، برتیو، پیاتزا، اورالدو، کلودو آلدو، جرسون، جرزینهو، توستائو، پله، ریوه‌لینو
▪ ایتالیا : آلبرتوسی، سرا، بورگنیش، برتینی(جولیانو)، روشتو، فاچتی، دومنگینی، ماتزولا، دسیستی، بونین سنیا (ریورا)، ریوا

وبگردی
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!