یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ / Sunday, 22 July, 2018

مهندسی هوا فضا” چیست؟


مهندسی هوا فضا” چیست؟
رشته هوا فضا یكی از رشته‌های گروه فنی مهندسی است...
هوا فضا چیست؟ كار یك مهندس هوافضا چیست؟ یك مهندس هوا فضا در پایان دوره كارشناسی چه توانایی‌هایی دارد؟ هدف از تربیت یك كارشناس هوافضا چیست؟ گرایشها و شاخه‌های رشته دانشگاهی مهندسی هوافضا در دوره كارشناسی ارشد چیست؟
رشته هوا فضا یكی از رشته‌های گروه فنی مهندسی است.با توجه به رشد سریع و ناگهانی این علم در دهه‌های اخیر هم‌اكنون این رشته جزو رشته‌های استراتژیك علوم به حساب می‌آید.ولی با این وجود این رشته در ایران از قدمت زیادی برخوردار نیست.
رشته مهندسی هوا فضا برای اولین بار در سال ‌١٣٦٦ وارد ایران شد و اولین دوره كارشناسی این رشته را دانشگاه پلی‌تكنیك(امیركبیر) راه اندازی كرد.هم اكنون این رشته در ‌٥ دانشگاه صنعتی شریف ، امیركبیر ، امام حسین (ع) ، شهید ستاری و آزاد شعبه علوم و تحقیقات تدریس می‌شود .
همچون اكثر دیگر رشته‌های مهندسی طول متوسط دوره تحصیلی برای دوره كارشناسی ‌٤ سال است . و همچون بسیاری از رشته های مهندسی دروس این مجموعه شامل دروس عمومی ، پایه ، اصلی ، تخصصی ، كارگاهی و كارآموزی است و زمینه‌هایی چون آیرودینامیك ، سازه هوایی ، مكانیك پرواز و جلوبرنده‌ها دروس تخصصی این رشته را شامل می‌شوند .
باید توجه داشت كه صنایع هوافضا در دنیا یكی از پیشروترین زمینه‌های تحقیقاتی است و همواره موجبات ترقی و جهش در سایر رشته‌های علوم و مهندسی را فراهم ساخته و در این راستا بودجه‌های عظیم نظامی و غیرنظامی را به خود اختصاص داده است ، موضوعاتی از قبیل طراحی و ساخت هلیكوپتر ، هواپیمای بدون سرنشین ، بدون موتور ، عمود پرواز و یا جنگنده از یك طرف و ساخت پایگاههای فضایی ، مسافرت به كرات دیگر و از طرف دیگر جامعیت و حساسیت این رشته را بیش از پیش روشن می‌سازد .
به طور كلی میتوان گفت هدف از تحصیل در این رشته آشنایی با شرایط اجسام پرنده و یا اجسام دارای شرایط جسم پرنده و بررسی و تحلیل این شرایط است .
دكتر كامران رییسی استاد رشته مهندسی هوافضای دانشگاه صنعتی امیركبیر در معرفی این رشته می‌گوید: مهندسی هوافضا مجموعه‌ای از علوم و توانایی‌های علمی و عملی در زمینه تحلیل ، طراحی و ساخت وسایل پرنده‌ نظیر هواپیماها ، چرخ‌بال‌ها ، گلایدرها ، موشك‌ها و ماهواره‌ها است.
یكی از دانشجویان كارشناسی ارشد این رشته نیز مهندسی هوا فضا را علمی استراتژیك می‌داند كه در آن از همه علوم از جمله متالوژی ، كامپیوتر و الكترونیك استفاده می‌شود و هدف آن تربیت كارشناسانی است كه كادر مورد نیاز محاسبات ، طراحی ، تحقیقات و ساخت صنایع مختلف هواپیمایی ، چرخ‌بال‌سازی و موشكی را تامین سازند. به همین دلیل دانشجویان این رشته موظف هستند كه در طی تحصیل ‌٣ واحد پروژه بگیرند و در تابستان نیز در دفاتر مهندسی صنایع مربوط كارآموزی بكنند .
دروس تخصصی رشته مهندسی هوافضا بر چهار پایه كلی استوارند این چهار ركن اصلی عبارتند از : آیرودینامیك ، جلوبرنده ها ، مكانیك پرواز و سازه‌های هوافضایی .
به عنوان توضیح میتوان به این نكات اشاره كرد كه :
آیرودینامیك به مطالعه و بررسی جریان هوا ، محاسبه نیروها و گشتاورهای ناشی از آن بر روی جسم پرنده می‌پردازد و مهندس هوا فضا با فراگیری این علم به تحلیل جریان‌های پیچیده در اطراف اجسام پرنده پرداخته و با به دست آوردن نیروهای آئرودینامیكی امكان بررسی پایداری و طراحی سازه را فراهم می‌كند .
جلوبرنده‌ها به مطالعه و بررسی سیستم‌های جلوبرنده اعم از موتورهای پیستونی ، توربینی ، راكت‌ها و نحوه تولید نیروی رانش در آنها می‌پردازد .
مكانیك پرواز به مطالعه و بررسی رفتار و حركات جسم پرنده با استفاده از اطلاعات آئرودینامیكی ، هندسی و وزنی می‌پردازد و در واقع علم مكانیك پرواز از عملكرد ( performance ) تشكیل می‌شود و عملكرد به بررسی برد ، مسافت نشست و برخاست ، مداومت پروازی در سرعت‌های مختلف و پایداری و كنترل وسایل پرنده می‌پردازد .
سازه‌های هوافضایی به مطالعه و بررسی سازه‌های هواپیما و دیگر وسایل پرنده می‌پردازد و هدف آن طراحی سازه‌هایی است كه علاوه بر استحكام كافی در برابر بارهای آئرودینامیكی و سایر بارهای استاتیكی وارد بر وسایل پرنده ، حداقل وزن ممكن را نیز داشته باشند .
قابل ذكر است كه این رشته در مقطع كارشناسی ارشد ( در ایران ) دارای همین گرایشها میباشد و هم اكنون قابلیت ادامه تحصیل در رشته هوا فضا در داخل كشور تا مقطع دكترا میسر میباشد .
رشته هوافضا قرابت زیادی با تمامی گرایشهای مهندسی مكانیك دارد به این جهت دارای تعدادی واحد مشترك با گرایشهای مهندسی مكانیك مثل جامدات و سیالات میباشد .
● و اما در مورد دورنمای شغلی و آینده كاری فارق التحصیلان رشته مهندسی هوا فضا :
همان‌طور كه پیش از این گفتیم هدف اصلی صنعت هوافضا طراحی و ساخت وسایل پرنده است ، در نتیجه فارغ‌التحصیلان مهندسی هوافضا می‌توانند در صنایع و موسسات تحقیقاتی هواپیمایی ، موشكی و ماهواره فعالیت بكنند و همچنین در كلیه موسسات و سازمانهایی كه به نحوی از وسایل پرنده استفاده می‌كنند ، به عنوان كارشناس تحقیق در عملیات و تعمیر و نگهداری خدمت كنند. اما علاوه بر اشتغال در مراكز فوق یك مهندس هوافضا با تسلط بر علوم آئرودینامیك ، طراحی سازه و روشهای طراحی توربو ماشین‌ها توانایی‌ كار در شاخه‌های متعددی از مهندسی و پروژه‌های خارج از حیطه صنایع هوافضایی را نیز دارد.
كاربرد زمینه‌های مطالعاتی یك مهندس هوافضا تنها به طراحی هواپیما و وسایل پرنده محدود نمی‌شود. برای مثال آئرودینامیك خودروها از برخی جهات شباهت زیادی به آئرودینامیك هواپیما دارد و امروزه در اغلب صنایع خودروسازی با استفاده از تونل باد و علم آئرودینامیك ، خودروهای كم مصرفتری می‌سازند. فرایند سیستم‌های كنترل صنعتی نیز با فرایندهای طراحی كنترل در وسایل پرنده بر یك مبنا است و همچنین سازه اتومبیل و كشتی مشتركات زیادی با سازه یك هواپیما دارد و بالاخره توربین‌های گاز یك نیروگاه یا ایستگاه پمپ گاز همانند یك موتور جت تحلیل و طراحی می‌گردند. در نتیجه یك مهندس هوافضا علاوه بر شركت‌های هوایی در نیروگاهها ، صنایع نفت و گاز و صنایع خودروسازی فرصتهای شغلی خوبی دارد.
و اما در مورد مشكلات و دشواری‌های شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته نیز میتوان به این نكات اشاره كرد كه : مهمترین مشكل این رشته جدید بودن آن است و این كه هنوز برای آن برنامه‌ریزی‌های لازم به صورت كلان تدوین نشده است و در نتیجه پراكنده‌كاری در این رشته زیاد است و در كل جذب نیروی انسانی از كانال صحیحی انجام نمی‌گیرد وگرنه عمدتا فارغ‌التحصیلان این رشته از نظر بازاركار مشكلی ندارند.
رشته مهندسی هوافضا نیازمند سرمایه‌گذاری كلان است و بیش از سایر صنایع از وضعیت اقتصادی كشور تاثیر می‌پذیرد یعنی اگر رشد اقتصادی خوبی داشته باشیم سرمایه‌گذاری در این بخش بیشتر می‌باشد و البته عكس این قضیه نیز صادق است.
فارغ‌التحصیلان كادر مورد نیاز محاسبات ، طراحی، تحقیقات و ساخت صنایع مختلف هواپیمایی، هلیكوپترسازی، موشكی و صنایع دیگر را تامین می‌كنند.
● و اما هوافضا در بخش خصوصی چه جایگاهی دارد ؟
در سال ‌٧٠ وزارت صنایع لایحه‌ای به مجلس داد كه بر اساس آن بخش خصوصی می‌توانست در كشور فعالیت‌هایی در زمینه هوافضا انجام بدهد . از سال ‌٧٢ نیز به صورت رسمی مجموعه‌ای در وزارت صنایع متولی این كار شد و به صورت هدایت‌كننده شركت‌ها و مجموعه‌های بخش خصوصی فعالیت خود را آغاز كرد كه حاصل این كار ، تولیداتی مثل ساخت هواپیمای گلایدر در بخش خصوصی بود كه طراحی آن توسط فارغ‌التحصیلان همین رشته انجام شد و در حال حاضر نیز ‌١٠ فروند از این هواپیما تولید شده و با اخذ مجوزهای بین‌المللی در باشگاههای سازمان هواپیمایی كشوری شروع به فعالیت كرده است. همچنین می‌توان به پروژه طراحی و ساخت هواپیمای سبك موتوردار اشاره كرد كه با موفقیت انجام شده و پروازهای آزمایشی را نیز انجام داده است و بالاخره پروژه هواپیمای سم‌پاش از پروژه‌هایی است كه به تازگی در بخش خصوصی صنایع كشور مطرح شده است .
در حال حاضر در كشور ما به ساخت هواپیما به دلیل عدم سرمایه‌گذاری توجه زیادی نمی‌شود اما فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در فرودگاهها در قسمت تعمیر و نگهداری هوایی و همچنین در صنایع دفاع روی طراحی موشك و جنگ‌افزارها فعالیت بكنند. علاوه بر اینها می‌توانند روی آئرودینامیك خودروها، سازه‌های خودروسازی و تولید توربین‌های بخار برای تولید برق كار بكنند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در شركت‌های خصوصی، هواپیماهای كوچك دو نفره و یا چهارنفره‌ای را كه در دست ساخت است با استانداردهای بین‌المللی تطابق داده و برای هواپیما گواهی پرواز یا تولید بگیرند.


منبع : ایران کنکور

مطالب مرتبط

رشته های دانشگاهی /رشته های دانشکده علوم قرآنی

رشته های دانشگاهی /رشته های دانشکده علوم قرآنی
● موضوع این رشته تحصیلی:
توجه به قرآن و علوم قرآنی بر هر مسلمان واجب است و باید عده ای نیز به صورت تخصصی به تبیین، تدوین و تعلیم علوم قرآن و تفسیر این کتاب ارزشمند بپردازد. دانشکده علوم قرآنی وابسته به سازمان اوقاف و امور خیریه در سال ۱۳۶۸ به همین منظور تاسیس شدند. این دانشکده ها در حال حاضر دارای ۴ رشته علوم قرآنی، تفسیر قرآن مجید، فنون قرائت، تلاوت و کتابت قرآن مجید و تربیت معلم قرآن مجید هستند.
● رشته علوم قرآنی:
رشته علوم قرآنی از رشته های تولیدکننده ی اندیشه است زیرا به مطالعه و بررسی دانشهایی می پردازند که ذیل مباحث قرآن قرار می گیرند. مباحثی مانند تاریخ قرآن، اسباب نزول قرآن، زبان قرآن، تفسیر موضوعی و تفسیر آیات، معربات در قرآن و جدل و استدلال در قرآن که هر یک عامل آشنایی بیشتر دانشجویان با مفاهیم علوم قرآنی می گردد.
برای مثال دانشجو با شناخت زبان قرآن اعم از زبان حقیقی و زبان نمادین و مجازی می تواند درباره ی میزان انتظارات بشر از قرآن مطالعه کند و قرآن را به عنوان شریفترین، گوهری ترین و مهمترین موضوع در جامعه سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اخلاقی ما مورد توجه قرار دهد.
● درس های این رشته در طول تحصیل:
▪ دروس مشترک بین هر چهار رشته دانشکده علوم قرآنی:
ـ ادبیات عرب،
ـ منطق، تاریخ اسلام،
ـ تاریخ قرآن،
ـ قرائت و تجوید،
ـ کلام،
ـ تاریخ حدیث،
ـ مبانی جامعه شناسی،
ـ روانشناسی عمومی،
ـ فارسی،
ـ زبان خارجی،
ـ روش تدریس قرائت قرآن،
ـ روش تدیس مفاهیم قرآن.
▪ دروس تخصصی رشته علوم قرآن:
ـ اسباب النزول،
ـ تفسیر مقدماتی،
ـ تفسیر موضوعی،
ـ زبان قرآن،
ـ مبانی و اصول و روش تفسیر،
ـ فن ترجمه قرآن،
ـ مستشرقین و مطالعات آنان در قرآن،
ـ معربات در قرآن،
ـ تناسب آیات و سور در قرآن،
ـ جدل و استدلال در قرآن،
ـ وجوه و نظائر در قرآن،
ـ روش تحقیق فن بدیع،
ـ رابطه قرآن و سنت،
ـ نقد و بررسی مساله تحریف،
ـ فقه،
ـ کارورزی و تمرین کارآموزی قرآن- تدریس،
ـ پروژه تحقیقاتی.
● رشته تفسیر قرآن مجید:
در رشته تفسیر قرآن مجید، تفسیر مقدماتی، تفسیر موضوعی، مبانی و روشهای تفسیر، مفردات قرآن(هر کلمه در قرآن به چه معنا است و مفهوم یک کلمه در آیات مختلف چه تفاوتی دارد)، اعراب قرآن و ادبیات قرآن آموزش داده می شود.
برای مثال دانشجوی این رشته در درس تفسیر با قصص قرآن آشنا می شود و پس از چهار سال می تواند قصص قرآن را تحلیل کرده و هدف از آوردن این قصص را بیان کند.
دانشجویان رشته تفسیر با روشها و مکاتب تفسیر اعم از تفسیر عرفانی، عقلی، روایی، علمی، فلسفی و کلامی آشنا می شوند و تفسیر کلاسیک را بر اساس تقسیم بندی سده ها مطالعه کرده و به بررسی تطبیقی تفسیر معاصر می پردازند. همچنین مطالعه می کنند که قرآن به عنوان سخن و حیانی چه نقش فکری و فرهنگی در جامعه دارد و آیا آموزه های قرآنی می تواند هم از نظر ارزشی و هم روشی جامعه ما را یاری کند.
گفتنی است که رابطه ی رشته علوم قرآنی و تفسیر رابطه عموم و خصوص مطلق است. یعنی علوم قرآنی به تمام دانشهایی می پردازد که ذیل مباحث قرآن قرار می گیرند و البته یکی از این دانشها، فهم کردن قرآن یا به تعبیر دیگر تفسیر قرآن است.
▪ دروس تخصصی رشته تفسیر قرآن مجید:
ـ تفسیر مقدماتی،
ـ تفسیر موضوعی،
ـ مبانی و روشهای تفسیر،
ـ مفردات،
ـ اعراب القرآن،
ـ تفسیر آیات الاحکام،
ـ زبان قرآن،
ـ تحلیل قصص قرآن،
ـ فقه،
ـ فن ترجمه قرآن،
ـ تاریخ ترجمه قرآن و مقایسه ترجمه ها،
ـ روش تحقیق،
ـ کارورزی،
ـ پروژه تحقیقاتی.
● رشته فنون قرائت، تلاوت و کتابت قرآن مجید:
در رشته فنون قرائت، تلاوت و کتابت قرآن مجید اصول، مبانی و فنون تلاوت و کتابت قرآن مجید مطالعه و بررسی می شود. یعنی دانشجویان با تاریخ نسخه نویسی قرآن در جهان اسلام و انواع رسم الخط قرآن اعم از کوفی و سبکهای متنوع آن، نسخ و انواع متعدد آن و نستعلیق آشنا می شوند و در قرائت نیز علم تجوید، علم الحان، تاریخ قرائت ها، قرای مشهور و قرائت های آنها و احتجاج در قرائتها(چرا قاری آیه ای را به یک نحو آیه ی دیگر را به صورت دیگر می خواند) را مطالعه می کنند.
▪ دروس تخصصی رشته فنون قرائت، تلاوت و کتابت قرآن مجید:
ـ رسم الخط قرآن و تاریخ آن،
ـ تجوید عالی،
ـ وقف و ابتدا ،
ـ علم الالحان،
ـ تفسیر مقدماتی،
ـ تفسیر موضوعی،
ـ تفسیر آیات الاحکام،
ـ مفردات،
ـ فن ترجمه قرآن،
ـ فقه،
ـ روش تحقیق،
ـ تاریخ قراآت،
ـ قرا مشهور و قراآت آنها،
ـ احتجاج در قراآت،
ـ صوت و لحن عالی،
ـ کارورزی،
ـ پروژه تحقیقاتی.
● رشته تربیت معلم قرآن مجید:
تعلیم و آموزش قرآن در جهان امروز از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا بزرگترین خطری که هر اعتقاد و مکتبی را تهدید می کند، دور شدن و فراموش کردن پایه ها و اصول زیربنایی آن اعتقاد یا ایدئولوژی است و تنها راه مبارزه با این خطر نیز به گفته ی پیامبر عظیم الشان بازگشت به قرآن و اتصال به این بزرگترین و گرانبهاترین گوهر هستی است.
بی شک برای رسیدن به این مرحله باید عده ای مسوولیت خطیر آموزش و تعلیم قرآن مجید را به صورت اصولی بر عهده بگیرند. مسوولیتی که در کشور ما دانشکده های علوم قرآنی پذیرفته اند و به ترتیب و آموزش دانشجویانی می پردازند که بتوانند پس از فارغ التحصیلی اقشار مختلف جامعه را با تجوید، روخوانی، روانخوانی و مفاهیم قرآن در دو مقطع مقدماتی و عالی آشنا سازند.
این دانشجویان علاوه بر مطالعه روش تدریس قرائت و مفاهیم قرآن، دروس رشته های دبیری از قبیل اصول فلسفه آموزش و پرورش، روانشناسی تربیتی، سنجش و اندازه گیری و روشها و فنون تدریس را نیز مطالعه می کنند.
▪ دروس تخصصی رشته تربیت معلم قرآن:
ـ تحلیل قصص قرآن مجید،
ـ تفسیر آیات الحکام،
ـ مفردات،
ـ روش تحقیق،
ـ روش تدریس عالی قرائت قرآن،
ـ روش تدریس عالی مفاهیم قرآن،
ـ تفسیر مقدماتی،
ـ تفسیر موضوعی،
ـ آشنایی با مکاتب عقیدتی و سیاسی،
ـ فقه،
ـ تاریخ معاصر جهان اسلام،
ـ تاریخ آموزش وپرورش در اسلام ایران،
ـ اصول و فلسفه آموزش وپرورش،
ـ روانشناسی کودک،
ـ روانشناسی تربیتی،
ـ روشها و فنون تدریس،
ـ اصول و فنون مشاوره و راهنمایی،
ـ سنجش و اندازه گیری، تولید و کاربرد مواد آموزشی،
ـ مدیریت آموزشی،
ـ مبانی برنامه ریزی آموزش متوسطه،
ـ کارورزی،
ـ پروژه تحقیقاتی.
● توانایی های لازم:
رشته های دانشکده علوم قرآنی از جمله رشته های نیمه متمرکز است و دانشجویان باید علاوه بر موفقیت در آزمون سراسری در مصاحبه حضوری نیز شرکت کنند و در صورت موفقیت در این مرحله، در این دانشکده پذیرفته خواهند شد.
در این آزمون از افراد پذیرفته شده مصاحبه حضوری می شود تا جوانانی که به قرآن و علوم قرآنی علاقه مند بوده و با انگیزه و هدف این رشته را انتخاب کرده اند، در این مرحله پذیرفته شوند چون بدون انگیزه و علاقه لازم نمی توان در این دانشکده موفق گردید.
حافظان قرآن و جوانانی که با قرآن انس و الفتی ویژه دارند و به عربی و ادبیات عرب مسلط هستند، در این رشته موفق تر خواهند بود. همچنین دانشجویانی که از گروه ریاضی و فنی وارد این دانشکده می شوند بویژه در رشته های تفسیر و علوم قرآن موفق تر هستند چون دروس این دانشکده تلفیقی از دروس حوزه و دانشگاه است و دیپلمه های ریاضی و فنی به دلیل برخورداری از منطق ریاضی، قدرت تجزیه و تحلیل بهتری دارند.
در ضمن دانشجویان این دانشکده بویژه دانشجویان رشته فنون قرائت و تلاوت در صورتی که صوت زیبایی داشته باشند، پیشرفت بیشتری خواهند داشت.
▪ موقعیت شغلی در ایران:
تا سال ۷۶ تمامی فارغ التحصیلان این دانشکده جذب آموزش و پرورش می شدند اما در حال حاضر فارغ التحصیل این رشته در صورت داشتن توانایی و مهارت لازم می تواند در مراکز تحقیقاتی کشور مثل دایره المعارف اسلامی، دایره المعارف شیعه و مراکز دیگر فعالیت نماید. به همین منظور از سال گذشته ۳ واحد پروژه تحقیقاتی به واحدهای تخصصی دانشجویان این دانشکده اضافه شده است که چیزی شبیه به پایان نامه دانشجویان دوره کارشناسی ارشد است.
در ضمن فارغ التحصیلان می توانند به عنوان معلم قرآن در آموزش و پرورش، فرهنگسراها و مراکز سیاسی و عقیدتی نظامی و انتظامی فعالیت نمایند.

وبگردی
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران!
جنجال جدیدِ تلویزیون؛ پریدن از پنجره برای فرار از دست دختران! - دخترها پسرجوان را دوره کرده‌اند و پسرجوان خود را از پنجره به بیرون پرتاب می‌کند. باورتان نمی‌شود که نشود، اما این صحنه را در سریال تلویزیونی پدر دیدیم که حالا دوباره این موضوع تلویزیون و دست‌اندرکاران سریال را وارد حاشیه‌های اینستاگرامی کرده است. منبع
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده
بحران غارت سازمان یافته / در همین دو ماه اخیر ۱۵ تا ۲۰ میلیارد دلار پول دزدیده شده - بحران موجود، مشروعیت است. بحران مشروعیت ناشی از خیانتی است که به صداقت و آرمانگرایی و از خودگذشتگی ملت ایران انجام شده.
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟
فیلم | علت فساد در حکومت اسلامی چیست؟ - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از سخنرانی قدیمی شهید بهشتی در مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان مسلمان در اروپا را درباره فساد در حکومت اسلامی و دلایل آن می شنوید.
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس
ماجرای سفر مخفیانه حسن روحانی به انگلیس - کامران غضنفری با کتاب «راز قطعنامه» شناخته شد؛ هر چند بیش از آن هم دستی بر آتش نوشتن و پژوهش داشت. غضنفری بعد از این تجربه های موفق دست به انتشار کتاب یا به قول خودش مقاله مفصل در مورد پیشنه، زندگی و عملکرد حسن روحانی در فضای مجازی زده است.
ماجرای احسان علیخانی و  ثامن الحجج
ماجرای احسان علیخانی و ثامن الحجج - پنج ماه بعد از اعلام رسمی غیرقانونی بودنِ موسسه ثامن الحجج در آبان 1393، برنامه تحویل سال 1394 شبکه سوم سیما تحت عنوان «بهارنارنج» با تهیه کنندگی و به مدت هشت ساعت پخش شد و این بار به جای تبلیغ مستقیم ثامن الحجج، باشگاه فرهنگی و ورزشی ثامن الحجج تبلیغ شد! در این برنامه بارها از ابوالفضل میرعلی مدیرعامل موسسه ثامن الحجج با عنوان دکتر تقدیر به عمل آمد؛ دکتری که اکنون مشخص شده یک دیپلمه با سوابق مالی…
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند