سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

پیروزی اراده


پیروزی اراده
● نگاهی به فیلم پای چپ من
پای چپ من اثر جیم شریدان ماجرای غلبه «اراده قوی» بر «ضعف بدنی» و «خواستن» بر «نخواستن و سستی» است. كریستی جوانی است كه همه جای بدنش جز پای چپش فلج است و تنها عاملی كه او را سر پا نگه می دارد، اراده و امید است و البته در این مسئله نباید نقش مادر سخت كوش و منبع امید او و مربی فداكار او را هم از یاد برد. كریستی جوان با «استمرار و تلاش»، دو عنصر اساسی در موفقیت نه تنها بر ناتوانی بدنی غلبه می كند بلكه از سایر خواهران و برادرانش هم فراتر می رود.
مراسم تجلیل از او نه فقط به واسطه ترحم به او بلكه به خاطر آثار بزرگی است كه او همانند دیگر هنرمندان می آفریند و همه را به تحسین وامی دارد و به این اصل كه استعداد در پرمشقت ترین شرایط هم می تواند خود را نشان دهد مهر تاییدی می زند. سخنگوی كریستی نه زبان الكن او بلكه پای چپ او است. پایی كه همه كار می كند و جور سایر اعضای بدنش را برعهده می كشد، به آفرینش هنری می پردازد، در كارها یاری دهنده اش است و هنگامی كه غریبه ای به پدر فوت كرده اش توهین می كند از او انتقام می گیرد.
همین پا است كه ملاط سیمان درست می كند تا كمك حال مادرش باشد و این در حالی است كه سایر برادران همانند پدر آن چنان خاصیتی از خود بروز نمی دهند، آنها محافظه كار و ترسو هستند و حتی جسارت اعتراض را هم ندارند و همین روحیه جسورانه كریستی است كه به اتكای آن به خودباوری و اعتماد به نفس می رسد و با وجود شرایط نامساعد بدنی، پوسته ناتوانی اش را پاره می كند و دست به خلق آثاری بزرگ می زند.
فیلم نه تنها درباره اراده قوی یك انسان بلكه در ستایش روح لطیف و هنرمندانه ای است كه با عواطف و شعور انسانی خود سرانجام خانم مربی اش را وادار به پذیرش عشقش می كند. محیط نقش دوگانه ای برای سیر زندگی كریستی ایفا می كند؛ گاه در یك طرف با پدری سختگیر و بی تفاوت به اضافه تنگدستی خانواده مواجهیم كه آثار منفی خود را در بروز استعداد كریستی به هرحال می نهد و از طرفی هم با پشتیبانی مادر و مربی روبه روایم كه مایه دلگرمی او هستند و حمایت كافی را از كریستی می كنند.
نقش مادر در بروز استعداد و خلاقیت او چشمگیر است. اوست كه همه بار زندگی را به تنهایی بر دوش می كشد و با وجود بیكاری شوهر زندگی را اداره می كند و با صبر و طمانینه از فرزندانش بخصوص كریستی افلیج در برابر اخلاق تند شوهرش حمایت می كند. مادر در اوج تنگدستی و اوضاع وخیم اقتصادی آن سال های ایرلند كه ناشی از استعمار بود فرزندانش را از پا فراتر گذاردن از دایره اخلاق منع می كند و آنها را به واسطه سرقت زغال سنگ نهیب می زند تا به شرافت این نوع زندگی ها لطمه نخورد، شرافتی كه حاصلش ظهور شاعر و نویسنده و نقاشی بزرگ است و جالب است كه آنكه بیشتر رنج می برد به مراتب بالاتری هم می رسد. كارگردان گاه با نشان دادن ناكامی و سرخوردگی و یاس كریستی او را آدمی معمولی به تصویر می كشد، انسانی كه گاهی هم كم می آورد و شكست بر او غلبه می كند اما با این وجود ادامه می دهد.
او قدرتی ماورایی و فوق بشری ندارد و تنها پشتكار و استعداد است كه موجب پیروزی او می شود. شریدان در این فیلم در به وجود آوردن فضای واقعی خانواده ای فقرزده و روابط متشنج بین آنان موفق عمل می كند. عشق شكل گرفته بین كریستی و خانم مربی ابتدا تصور ترحم را به وجود می آورد ولی با دقت در آن لایه های عمیق تر درك و فهم متقابل بین دو روح آشنا را می توان در آن جست.
فیلم با وجودی كه بیانگر مشكلات خانوارهای پرجمعیت و فقیر است اما تا حد امكان در وادی احساسات و ملودرام نمی افتد و سعی دارد بیوگرافی كریستی براون نویسنده ایرلندی را كه سرشار از موانع بوده است بازگو نماید، بدون اینكه دلسوزی تماشاگر را به خود جلب كند. بازی زیبای دانیل وی لوییس كه سه مرحله از زندگی كریستی را به خوبی بازی می كند با بردن جایزه اسكار تایید و ستایش می شود.


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

کاملاً غریبه

کاملاً غریبه
یک روزنامه‌نگار به‌شکل مخفیانه هریسون هیل (بروس ویلیس) را به‌عنوان قاتل بهترین دوستش تعقیب می‌کند و بدین‌گونه وارد یک بازی موش و گربه‌ای زنده می‌شود.
زمانی‌که روانا پرایس، خبرنگار تحقیقی متوجه ارتباطی بین قاتل دوستش و هریسون هیل، یک مدیر قدرتمند تبلیغاتی شد همراه با همکارش میلز هیلی به جستجوی مخفیانه پرداخت. او به‌عنوان کاترین و ورونیکا در شرکت تبلیغاتی او استخدام شد. روانا طعمه‌اش را از تمام جهات محاصره کرد تا کشف کند که او تنها کسی نیست که هویتش را تغییر داده است.
در دنیای جنون و تظاهر غریبگی‌ها، اینترنت و ویژگی زشت ماهیت انسانی به همراه یکدیگر، فضای خیانت‌آمیز چند شخصیتی بودن، جاسوسی با فن‌آوری بالا، عقده‌گرائی، تهدید و قتل را نشان می‌دهند. ارتباطات از راه نامه‌های پست الکترونیک، پیغام‌ها و پیام‌های موبایل برقرار می‌شوند. هر شخصیت، دریافت‌کننده‌ای بی‌پروا با مخزنی از رازهای گناه‌آلود است که باید رمزهای خود را محافظت کند. بروس ویلیس یک غول تبلیغاتی آرام و هال بری، یک گزارشگر مخفی جنائی است که در فیلم سیاه ”کاملاً غریبه“ اثر جیمز فولی ایفای نقش می‌کنند.
در این فیلم مهیج حقیقت‌های زیادی وجود دارد که حتی پس از آنکه از حالتی بعید و دور به حالتی غیرطبیعی نوسان پیدا می‌کند، ناآرامی سردی را باقی می‌گذارد. اگر چه این فیلم در کوریدورهای غول‌آسای رسانه‌ای نیویورک فیلم‌برداری شده است، اما بیشتر به رؤیای تب‌آلود هالیوود که به موج رسوائی‌های ناشی از واشنگتن پاسخ می‌دهد، می‌پردازد. به‌نظر دلالان بی‌باک فیلم، با ارزش‌ترین ویژگی انسانی، وفاداری و توانائی نگه‌داشتن یک راز کثیف در لفافه است، اما در این میان وفاداری بهای ویژه خود را دارد.
هال‌بری قهرمانی مشهور است و روانا پرایس، گزارشگر جنائی نیویورک، ویژگی‌های حساس و احساساتی‌اش را در پس نامی مردانه پنهان کرده است. او به هیچ‌یک از روزنامه‌نگارانی که تاکنون ملاقات کرده‌اید، شباهتی ندارد. در حالی‌که در روند فیلم دچار لغزش‌هائی می‌شود، تنها ویژگی اخلاقی او این است که در طی پی‌گیری آلوده او هدف، همیشه وسیله را توحیه می‌کند.
در صحنه آغازین وحشت‌آور فیلم، او یک عضو با تحکم کنگره را ملاقات می‌کند که تظاهر به دوستی دارد و با رفتاری حاکی از روابط آلوده با یک تازه‌کار مذکر با او برخورد می‌کند. وقتی‌که او به روانا پیشنهاد می‌دهد در مقابل پنهان‌سازی آنچه که دیده، روانا امتناع می‌کند. اما او با رؤسای روانا تماس می‌گیرد و به آن‌چه که می‌خواهد، می‌رسد و در نهایت روانا است که با رنجش ساکت می‌شود.
روانا پس از روبه‌رو شدن با دوست دوران کودکی‌اش گریس به‌سوی مأموریت کارآگاهی بعدی خود رهسپار شود. مدتی پس از ملاقات آنها، جسد گریس پیدا می‌شود که با سم کشته شده است. روانا به این که قاتل، هریسون هیل باشد مشکوک می‌شود. هریسون غول تبلیغاتی و انسان فاسدی است که گریس پس از آنکه هیل روابطش را با او به پایان رسانده بود، روابطی خصمانه با او داشت.
روانا همکار روزنامه‌نگارش مایلز هلی را به کمک می‌گیرد. مایلز که یک جادوگر کامپیوتری است می‌تواند مسیرش را در هر سیستم امنیتی هک کند. بدین ترتیب روانا یک بازی موش و گربه گمراه‌کنده را با دفتر هریسون شروع کرد. او دو هویت برای خودش در نظر گرفت. از یک‌سو کاترین پوگ بود. (کارمند اداری که در دفتر هریسون مشغول به‌کار شد و چشم هرزه او را به‌خود جلب نمود) و هوس‌بازی خطرناکی را با او شروع کرد و از سوی دیگر ورونیکا بود که در یک چت‌رو حس کثیف او را با پرسش‌های مشکوک خود تحریک می‌کند.
خانم بری نمی‌تواند شخصیت خود را فاش سازد و این یکی از مواردی است که در نوعی آشکارسازی مضحک در صحنه پایانی فیلم نمود پیدا می‌کند. او مثل همیشه عالی به‌نظر می‌رسد، اما نمی‌تواند هوسرانی درونی را که شما انتظار دارید همراه با چنین زیبائی باشد، نشان دهد. او با شخصیتی عصبی و مغرور، تزلزل محتاطانه یک هنرپیشه را نشان می‌دهد که با تلاش برای بازی، گوئی از دلربائی خود بی‌خبر است.
آقای ویلیس نقش یک مار خونسرد و خنده‌رو را بازی می‌کند و با نوعی کناره‌گیری مهربانانه هنرپیشه‌ای تنها نیاز دارد چشمانش را باریک کند و با نگاه خیره زیرکانه‌ای به درون اتاق بخزد. او تنها یک‌بار عصبانی می‌شود و یک کارمند خیانت‌کار را در یک عصبانیت سی‌ثانیه‌ای تعویض می‌کند.
کارگردان این فیلم همان‌گونه در فیلم‌هائی هم‌چون ”AfterDark, My Sweet“ و ”Fear“ نشان داده، متخصص فضاهای توطئه‌آمیز جادوکننده است که در آن خشم و تهدید خاصی حکم‌فرماست. این فیلم برای بچه‌های بالای هفده سال در نظر گرفته شده و دارای فضای احساسی خشونت و حرکت‌های اغراق‌آمیز است.

وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.