دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Monday, 21 May, 2018

این دختر طلسم شده است


این دختر طلسم شده است
● داستان فیلم
دختری با ازدواج با مردان مختلف آنها را به ثروت هنگفتی می رساند. اما بعد از مدتی این مردان دچار حادثه می شوند. او به روانشناسی مراجعه می كند و از او كمك می خواهد. گره این داستان با ازدواج دختر با پسر موردعلاقه اش در زمان دانشجویی حل می شود.
▪ نویسنده و كارگردان: كاظم راست گفتار
▪ بازیگران: ماهایا پطروسیان، پارسا پیروزفر، محمدرضا شریفی نیا، حسام نواب صفوی، چنگیز وثوقی
زمانی كه عروس خوش قدم اكران شد كارگردان آن در یك برنامه تلویزیونی با سئوالات یكی از منتقدین سینمایی مواجه شد كه كمی عجیب به نظر می رسید، اینكه شما از كجا آمده اید؟ پیشینه فیلمسازی تان چه بوده؟ چند تا فیلم ساخته اید و ناگهان از كجا پیدایتان شد كه فیلمی پرفروش ساخته اید؟
پاسخ كاظم راست گفتار كارگردان عروس خوش قدم هم به این سئوال ها همان گونه بود كه انتظارش می رفت. او با فیلم های تبلیغاتی كارش را شروع كرده بود و چند فیلم كوتاه هم در كارنامه اش به چشم می خورد و به واقع پیشینه فیلمسازی پرترافیكی نداشت. اما سئوال های منتقدی كه با او گفت وگو می كرد آنقدر آزاردهنده بود كه گویی غریبه ای به ناگهان در جمع خودی ها ظاهر شده و به موفقیتی رشك برانگیز دست پیدا كرده باشد.
اما راست گفتار كه به خاطر پیشینه كارهای تبلیغاتی اش ظاهراً كارش را خوب بلد بود به تمامی المان های گیشه پسند و سینمای تجاری وفادار ماند و حاصل كارش با برخورد گرم مخاطب همراه شد. فیلم به فروشی نزدیك به نیم میلیارد تومان دست پیدا كرد و این برای یك كارگردان فیلم اولی موفقیتی بی نظیر محسوب می شود.
این نكته زمانی پررنگ تر جلوه می كند كه نگاهی به آمار فروش كمدی های فراوانی كه در سال های اخیر ساخته شده بیندازیم. در میان خیل بی شمار كمدی هایی كه در این چند سال ساخته شده چندتای شان به فروش این چنینی دست پیدا كرده اند. آمارها نشان می دهد كه تعداد این فیلم ها شاید به تعداد انگشتان یك دست هم نرسد. با همه این تفاسیر موفقیت عروس خوش قدم را باید در همین عواملی دانست كه در بیرون از جغرافیای فیلم جریان دارند و دقت در جزئیات فیلم نشان می دهد كه هرگز نمی توان در آن به جست وجوی كاركردهای هنری و مفاهیم برساخته از تئوری های اجتماعی نگر دست زد.
در عروس خوش قدم مانند بسیاری از كمدی های این سال ها سرگرمی سازی و ایجاد موقعیت های سرخوشانه برای مخاطب بیش از هر چیز دیگری جلوه گری می كند. سرنوشت دختری جوان كه خواهان زیادی هم دارد به عنوان خط سیر اصلی داستان خودنمایی می كند. او با هر كس كه ازدواج می كند بعد از ایجاد موفقیت هایی برای مرد موردنظر با مرگ او به بن بست برمی خورد. در این مسیر ما با آدم های مختلفی كه در واقع هر یك می توانند نماد گروه خاصی از آدم های جامعه باشند روبه رو هستیم كه دقیقاً بازتاباننده عادات و رفتارهای اجتماعی قشری هستند كه به آن تعلق دارند. گنگستر، هنرمند، رئیس یك كارخانه تولید شیر (شما باید ماغ كشیدن های گاه و بی گاه این كاراكتر را تحمل كنید!) و یك بچه پولدار بی عرضه شخصیت هایی هستند كه وارد زندگی این دختر شده و موجب به وجود آمدن موقعیت های خنده آوری می شوند كه می توان گفت فیلم درصد بالایی از فروشش را مدیون همین موقعیت ها است.
جالب تر اینكه مرگ این كاراكترها نه تنها هیچ اندوهی را برنمی انگیزد بلكه كیفیت اتفاقاتی كه منجر به مرگ آنها می شود خود تبدیل به یكی از نكات مفرح فیلم می شود. اگر با نگاه سختگیرانه سال های نه چندان دور متولیان سینمای ایران به عروس خوش قدم نگاه كنیم حتی می توان به عبور فیلم از برخی خط قرمزها هم برخورد كرد. اما رویكرد پایانی كاراكتر اصلی فیلم و تبلیغ ساده زیستی كه در انتخاب نهایی او نهفته، شاید در تعدیل این نگاه بی تاثیر نباشد. عروس خوش قدم فیلم سرگرم كننده ای است و دست كم از موقعیت های خنده آور و نشاط انگیز خالی نیست.


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

مکس

مکس
کارگردان: سامان مقدم. فیلم‌نامه: پیمان قاسم‌خانی. مدیر فیلم‌برداری: تورج منصوری. صدابردار: ایرج شهزادی. طراح صحنه و لباس: آیدین ظریف. طراح چهره‌پردازی: محمدرضا قومی. تدوین: محمدرضا موئینی. صداگذاری و میکس: پرویز آبنار. موسیقی: امیر توسلی. بازیگران: فرهاد آئیش، گوهر خیراندیش، پگاه آهنگرانی، رامبد جوان، محمدرضا شریفی‌نیا، سیروس ابراهیم‌زاده، محسن شایان، امیر جعفری، سیدابراهیم بحرالعلومی، اکبر رحمتی، فریبا متخصص، کامیار شایان‌آزاد، نیما شاهرخی. مجری طرح: مصطفی شایسته. تهیه‌کننده: مرتضی شایسته. محصول هدایت فیلم. ۱۰۰ دقیقه
مدیر تولید: محمد نشاط. دستیار تولید: محمد شایسته. برنامه‌ریز: انوشیروان حداد. دستیار اول کارگردان: زنده‌یاد اردشیر افشین‌راد. دستیار اول فیلم‌بردار: رضا غفاری. منشی صحنه: آلاله هاشمی. عکاس: مجید خمسه. مدیر تدارکات: علیرضا احمدی‌کیا. اجراء چهره‌پردازی: رسول سیدعربی، اعظم بیات. گروه کارگردانی: مجید کرباسیان، ساسان کریمی. مجری نور: حسین کریمی. گروه فیلم‌برداری: مجید غفاری، امیر عبی‌نیا، وفا خاتمی، رضا نوروزی، محمد کریمی. دستیار صدا: علیرضا غفاری. دستیار تدوین: منصوره شهبازی. دستیار صداگذاری و میکس: وحید قاضی‌میرسعید. گروه صحنه: مهیار قاجار، مهدی گلچین، حامد زمانی. جامه‌دار: فیروزه قاسم‌پور. حمل و نقل: اکبر خوش‌سخن، محمد یاری، محمد اعظمی‌پور، علی فنائیان، مهدی براقی، ارشد قاسمی، نولا لاجوردی، فرهاد پوررحمانی. سینه‌موبیل: همایون ستاری. دستیار تدارکات: اصغر کریمی، علیرضا اصفهانی، عباس تبریزی، محسن زرافشان. مونتاژ برنامه‌های تلویزیونی: امیر خوب‌بخت. امور فنی عروج فیلم. لابراتوار: استودیو فیلم‌ساز.تاریخ نمایش: از ۲۳ آذر
سینماهای نمایش‌دهنده: قدس، ایران، جوان، قیام، عصرجدید، پارس، ماندانا، جمهوری، پیروزی، ملت، جی، المپیا، کانون.
در جلسهٔ مسئولان ”ستاد جذب مغزها“ که مدیران و نمایندگان بخش‌های مختلف حضور دارند، هرکس در رشته‌ای از یک چهرهٔ شاخص مقیم خارج نام می‌برد که به کشور دعوت شود. خانم گوهری که هنوز موفق نشده در رشتهٔ موسیقی، آدم مهمی را معرفی کند، براساس اطلاعات اینترنتی دختر و همکارش مهسا، متوجه می‌شود که رهبر ارکستر سمفونیک نیویورک، فردی است به نام مجید کسرائی. او در نامه‌ای، از این هنرمند دعوت می‌کند اما نامه‌اش اشتباهاً از لس‌آنجلس سر درمی‌آورد و به‌دست خواننده‌ای کوچه‌بازاری به همین نام می‌افتد که با اسم مستعار مکس آواز می‌خواند. پس از ورود مکس به ایران، در همان جلسهٔ اول، رفتار عجیب و غریب او میزبانان را متعجب و نگران می‌کند. در کنسرت مشترک مکس و گروهش با ارکستر سمفونیک تهران، مدیران فرهنگی متوجه اشتباه‌شان می‌شوند و سعی می‌کنند اوضاع را کنترل کنند. مکس در جلسه‌ای دیگر به‌طور ناخواسته درگیر جناح بازی‌های سیاسی می‌شود و ناگهان شهرتی گسترده پیدا می‌کند. گوهری که با پسرش امیرعلی اختلافات زیادی دارد، برای سرپوش گذاشتن روی این قضیه، تصمیم می‌گیرد مکس را با چهره‌ای مبدل به جائی امن در شمال کشور بفرستد. امیرعلی که در خوشی از مادرش ندارد، به مکس نزدیک می‌شود. سرانجام ماجرا علنی می‌شود و این در حالی است که چند روز دیگر قرار است مکس در کنسرت بزرگی شرکت کند. بیش از شروع کنسرت، یک مدیر فرهنگی و یک مأمور امنیتی مراتب لازم را به مکس گوشزد می‌کنند و به او می‌گویند که پس از کنسرت باید به آمریکا برگردد. همه چیز با خوبی و خوشی به پایان می‌رسد؛ در حالی‌که میان مکس و گوهری، رابطه‌ای عاطفی ایجاد شده و برای امیرعلی، رفتن مکس اتفاقی ناراحت‌کننده است.

وبگردی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!