چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۶ / Wednesday, 13 December, 2017

این دختر طلسم شده است


این دختر طلسم شده است
● داستان فیلم
دختری با ازدواج با مردان مختلف آنها را به ثروت هنگفتی می رساند. اما بعد از مدتی این مردان دچار حادثه می شوند. او به روانشناسی مراجعه می كند و از او كمك می خواهد. گره این داستان با ازدواج دختر با پسر موردعلاقه اش در زمان دانشجویی حل می شود.
▪ نویسنده و كارگردان: كاظم راست گفتار
▪ بازیگران: ماهایا پطروسیان، پارسا پیروزفر، محمدرضا شریفی نیا، حسام نواب صفوی، چنگیز وثوقی
زمانی كه عروس خوش قدم اكران شد كارگردان آن در یك برنامه تلویزیونی با سئوالات یكی از منتقدین سینمایی مواجه شد كه كمی عجیب به نظر می رسید، اینكه شما از كجا آمده اید؟ پیشینه فیلمسازی تان چه بوده؟ چند تا فیلم ساخته اید و ناگهان از كجا پیدایتان شد كه فیلمی پرفروش ساخته اید؟
پاسخ كاظم راست گفتار كارگردان عروس خوش قدم هم به این سئوال ها همان گونه بود كه انتظارش می رفت. او با فیلم های تبلیغاتی كارش را شروع كرده بود و چند فیلم كوتاه هم در كارنامه اش به چشم می خورد و به واقع پیشینه فیلمسازی پرترافیكی نداشت. اما سئوال های منتقدی كه با او گفت وگو می كرد آنقدر آزاردهنده بود كه گویی غریبه ای به ناگهان در جمع خودی ها ظاهر شده و به موفقیتی رشك برانگیز دست پیدا كرده باشد.
اما راست گفتار كه به خاطر پیشینه كارهای تبلیغاتی اش ظاهراً كارش را خوب بلد بود به تمامی المان های گیشه پسند و سینمای تجاری وفادار ماند و حاصل كارش با برخورد گرم مخاطب همراه شد. فیلم به فروشی نزدیك به نیم میلیارد تومان دست پیدا كرد و این برای یك كارگردان فیلم اولی موفقیتی بی نظیر محسوب می شود.
این نكته زمانی پررنگ تر جلوه می كند كه نگاهی به آمار فروش كمدی های فراوانی كه در سال های اخیر ساخته شده بیندازیم. در میان خیل بی شمار كمدی هایی كه در این چند سال ساخته شده چندتای شان به فروش این چنینی دست پیدا كرده اند. آمارها نشان می دهد كه تعداد این فیلم ها شاید به تعداد انگشتان یك دست هم نرسد. با همه این تفاسیر موفقیت عروس خوش قدم را باید در همین عواملی دانست كه در بیرون از جغرافیای فیلم جریان دارند و دقت در جزئیات فیلم نشان می دهد كه هرگز نمی توان در آن به جست وجوی كاركردهای هنری و مفاهیم برساخته از تئوری های اجتماعی نگر دست زد.
در عروس خوش قدم مانند بسیاری از كمدی های این سال ها سرگرمی سازی و ایجاد موقعیت های سرخوشانه برای مخاطب بیش از هر چیز دیگری جلوه گری می كند. سرنوشت دختری جوان كه خواهان زیادی هم دارد به عنوان خط سیر اصلی داستان خودنمایی می كند. او با هر كس كه ازدواج می كند بعد از ایجاد موفقیت هایی برای مرد موردنظر با مرگ او به بن بست برمی خورد. در این مسیر ما با آدم های مختلفی كه در واقع هر یك می توانند نماد گروه خاصی از آدم های جامعه باشند روبه رو هستیم كه دقیقاً بازتاباننده عادات و رفتارهای اجتماعی قشری هستند كه به آن تعلق دارند. گنگستر، هنرمند، رئیس یك كارخانه تولید شیر (شما باید ماغ كشیدن های گاه و بی گاه این كاراكتر را تحمل كنید!) و یك بچه پولدار بی عرضه شخصیت هایی هستند كه وارد زندگی این دختر شده و موجب به وجود آمدن موقعیت های خنده آوری می شوند كه می توان گفت فیلم درصد بالایی از فروشش را مدیون همین موقعیت ها است.
جالب تر اینكه مرگ این كاراكترها نه تنها هیچ اندوهی را برنمی انگیزد بلكه كیفیت اتفاقاتی كه منجر به مرگ آنها می شود خود تبدیل به یكی از نكات مفرح فیلم می شود. اگر با نگاه سختگیرانه سال های نه چندان دور متولیان سینمای ایران به عروس خوش قدم نگاه كنیم حتی می توان به عبور فیلم از برخی خط قرمزها هم برخورد كرد. اما رویكرد پایانی كاراكتر اصلی فیلم و تبلیغ ساده زیستی كه در انتخاب نهایی او نهفته، شاید در تعدیل این نگاه بی تاثیر نباشد. عروس خوش قدم فیلم سرگرم كننده ای است و دست كم از موقعیت های خنده آور و نشاط انگیز خالی نیست.


منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط
وبگردی
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی !
درآمد کشور از گردشگری افزایش یافت / از محل عوارض خروجی ! - دولت روز گذشته و در اقدامی غیرمنتظره،عوارض خروج از کشور را با افزایش 300 درصدی! مواجه کرد...
 آنونس سرى جدید دورهمى
آنونس سرى جدید دورهمى - رونمایی از دکور سرى جدید دورهمى
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی
فیلمی از مرگ خرس قطبی به دلیل تغییرات آب و هوایی - یکی از عکاسان نشنال جئوگرافیک فیلمی کوتاه از یک خرس قطبی منتشر کرده که در منطقه ای دورافتاده در جزیره بافین و به دور از یخ ها مشغول جستجو برای غذاست. در این بخشی از این فیلم حیوان مشغول جستجو در زباله هاست، سپس روی زمین می افتد و در انتظار مرگ می ماند.
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده
امتناع از دست دادن علی هاشمی با خانم مدال دهنده - فیلم - علی هاشمی وزنه بردار کشورمان با توضیح اینکه مسلمان است از دست دادن با خانم اهدا کننده مدال خودداری کرد.
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون !
سطح سواد کارشناس اقتصادی تلویزیون ! - کارشناس اقتصادی تلویزیون نمی داند که لغت Bitcoin به چه معناست و با تلفظ Bitqueen به این نتیجه رسیده که معنای ملکه بیت ها را می دهد!!
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح
فیلم/ تصاویر منتشر شده از جسد علی عبدالله صالح - وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، شایعات کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد و رسما اعلام کرد که او کشته شده است.
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی
جنجال رقص مایکلی سرباز ایرانی - رقص زیبای سرباز ایرانی در پادگان
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد
دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد - سرپرست فنی فدراسیون کبدی که بعد از مسابقات از سمتش برکنار شد، می‌گوید که دختر رییس فدراسیون روسری بر سر مربی مرد تایلندی کرد و او را به داخل زمین برد.
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟
روزنامه جمهوری اسلامی: آقای مصباح، مگر شما نبودید که اطاعت از احمدی‌نژاد را اطاعت از خدا خواندید؟ - کاش بزرگان حوزه علم و فلسفه می‌دانستند سیاست هم برای خود علمی مجزاست و ظرافت‌های خود را دارد و نمی‌شود بدون توجه به آن، طرح ریخت و به نتیجه رسید.
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه!
لحظه خودکشی فرمانده جنگ بوسنی در جریان جلسه دادگاه! - فرمانده پیشین کروات های بوسنی پس از تایید محکومیت ۲۰ ساله اش در دیوان کیفری بین المللی به دلیل ارتکاب جنایات جنگی، ظرف سم را سرکشید!
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز
فیلم/ تخلف احمدی‌نژاد در بوسیدن مادر چاوز - محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور در همایش بسیج حقوقدانان نسبت به اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری سابق کشورمان واکنش نشان داد.
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس
همه زنان ناصر محمد خانی و زن جدیدش + عکس - ناصر محمدخانی دو شب پیش در حالی با زن سومش ازدواج کرد که زن اولش توسط شهلا کشته شده بود و زن دومش - شهلا- در سال 89 اعدام شد.
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز
قشر متوسط - ازدواج سفید / قش پائین - تجاوز - الان این ازدواج سفید بحرانی است که قشر متوسط دارد ایجاد می‌کند، بعد از آن ازدواج‌های ساندویچی است، یعنی رابطه جنسی ساندویچی. در ازدواج سفید طرفین چندمدت با هم هستند اما اگر قرار شد رابطه ... سر خیابان انجام شود، چه کسی می‌خواهد آن‌ها را بگیرد؟ چند نفر را می‌خواهند بگیرند؟ چند نفر را می‌خواهند اعدام کنند؟
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی
فیلم دو دختر اصفهانی لحظاتی قبل از خودکشی - فیلم خودکشی دختر اصفهانی (جدید) | دو دختر اصفهانی در فیلمی که پیش از خودکشی ضبط کرده اند، با خوشحالی به سمت مرگ می شتابند. لحظاتی که آنها نزدیکان شان را خطاب قرار می دهند و خودشان را آرام و آهسته می رسانند به بلندترین ارتفاعی که برای خودکشی به ذهنشان آمده یعنی پل شهید چمران اصفهان و در این مسیر هیچ عاملی، هیچ دلیلی نیست که دست دلشان را بگیرد و پشیمان شان کند برای رفتن.
    پربازدیدها