پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

پیشرفت تکنولوژی اینترنت


پیشرفت تکنولوژی اینترنت
تكنولوژی امروز اینترنت با مشكلات متعددی مواجه است و موانع زیادی در سر راه توسعه سیستم فعلی وجود دارد . بسیاری از كاربران دارای ارتباطات DIAL UP كند می باشند و همچنین آدرس های اینترنی اكنون رو به اتمام است . قابلیت های اینترنت ۲ كه در سال ۱۹۹۸ معرفی گردید ، اولین قدم در تجربه اینترنت نسل بعد میباشد .
این پدیده حاصل تلاش دسته جمعی دولت فدرال ، دانشكده ها و دانشگاه ها می باشد و شركت های خصوصی مانند لوسنت ، سیسكو و لورتل در پروژه اینترنت ۲ دخیل هستند .
اینترنت كنونی از پروتكل IPV۴ استفاده می كند كه بیش از ۲۰ سال عمر دارد . اما اكنون این پروتكل به آخر عمر خود رسیده است . یك مشكل عمده ، تعداد محدود آدرس های IPV۴ جهت پشتیبانی از اینترنت كنونی و اینترنت آینده می باشد .
● اینترنت ۲.
پدیده اینترنت ۲ یا Grid technologپدیده ای است كه به عنوان جایگزین اینترنت در جهان غرب شناخته شده و آمریكا و كشور های پیشرفته آن را به عنوان بزرگترین اتفاق در ۲۰ سال گذشته شناخته اند .
اینترنت ۲ با برخورداری از بهترین و سریع ترین امكانات جستجو ، سرعت بسیار بالا و داشتن امكانات قوی برای هر نوع تحقیقی ، جایگزین به حق اینترنت در ۵ سال آینده پیش بینی شده است .
تكنولوژی Grid مجموعه ای از نرم افزار ، سخت افرار و جریان های اطلاع رسانی است كه به كاربر كمك می كند تا از بانك های اطلاعاتی پراكنده استفاده كامل و همزمان كند .
از سال ۱۹۹۶ ، اینترنت ۲ ، ارتباطات بسیار سریعی را برای دانشكده ها فراهم نموده است . هدف اینترنت ۲ توسعه كاربردهای پیشرفته تكنولوژی شبكه ، ایجاد اینترنت آینده و ایجاد ارتباط قوی و پر سرعت بین مراكز آمورشی ، صنعت و دولت می باشد .
اینترنت ۲ جهت كاربردهای عمومی مد نظر نبوده و اهداف آن به شرح زیر است :
ـ ایجاد قابلیب عظیم شبكه ای جهت پژوهش و توسعه .
ـ امكان آزمودن محصولات فیبری و روترها .
ـ ایجاد سرویس های جدید شبكه و نرم افزار های مربوطه به اینترنت استاندارد .
● تفاو های اینترنت ۲ با اینترنت استاندارد .
تفاوت اصلی بین اینترنت استاندارد و اینترنت ۲ تعداد كاربران آن هستند .
شبكه امروزی اینترنت ۲ دارای ۳ میلیون كاربر می باشد . در مقابل اینترنت استاندارد از صدها میلیون كاربر پشتیبانی می كند .
حداقل سرعت ارتباط اینترنت ۲ معادل ۱۵۵ مگابیت بر ثانیه است .
اینترنت استاندارد در مقابل تكنولوژی Grid از لحاظ یافتن اطلاعات و جستجو ، منبعی سطحی محسوب می شود در حالی كه Grid توانایی جستجو تا آخرین رده رشته ها را به شكل كاملاً عمیق دارد . از طریق Grid می توان تعداد زیادی از بانك های اطلاعاتی را در یك لحظه به شكل عمیق جستجو نموده و نتیجه را به جای اطلاعات به صورت دانش ( Knowledge ) و مدیریت علمی تهیه نموده و بهترین مسیرها را نشان داد .
استفاده از اینترنت استاندارد فقط از قدرت پردازش كامپیوتر شخصی بر خوردار است ولی از طریق تكنولوژی Grid می توان از فرآیند ( People ۲ p۲p People ) استفاده كرد .
● كاربردهای اینترنت ۲.
برخی كاربردهای تجربی قابل انجام با استفاده از تكنولوژی اینترنت ۲ عبارتند از :
ـ پزشكی :
تصویر برداری سه بعدی از مغز و معاینه تخصصی پزشكی از راه دور .
ـ تكنولوژی های سرگرمی :
ارائه تصاویر ویدئویی پیشرفته دیجیتال به صورت ارتباط دو طرفه .
ـ آموزش از راه دور :
ایجاد امكانات آموزشی زیادی بین دو انستیتویی به لحاظ جغرافیایی دور از هم و بر هم كنش بلادرنگ بین دانشجویان و اساتید .
ـ اختر شناسی :
كنترل تلسكوپ از راه دور و مشاهده اطلاعات دریافت شده از طریق تلسكوپ .
ارتباط دو طرفه از راه دور یكی از ویژگی های كلیدی اینترنت ۲ می باشد . در واقع اینترنت ۲ یك رسانه آموزشی عملی بسیار قدرتمند می باشد و برای سازمان ها و مؤسسات تحقیقاتی ، سازمان های انرژی اتمی ، بخش های مرتبط با فیزیك ، شیمی و زیست شناسی بسیار كارایی دارد . اینترنت ۲ می تواند یك روز تبدیل به اینترنت مورد استفاده توسط تمام مردم گردد .
● نسخه ششم پروتكل اینترنت ( IPV۶ )
به منظور افزایش عملكرد دستگاه ها و تجهیرات مدرن شبكه و رو به اتمام بودن حوزه آدرس های اینترنت در نسخه چهارم پروتكل اینترنت IPV۴ و رفع اشكالات آن و بردن اینترنت به قرم بیست و یك مطرح گردید . این پروتكل جدید به تدریج جایگزین IPV۴خواهد گردید و این دو تا چندین سال در كنار یكدیگر باقی خواهند ماند .
در واقع IPV۴ دارای مكانیسم انتقالی است كه امكان كار مستقیم بین كامپیوتر های دارای پروتكل IPV۴ئ نیز كامپیوتر های دارای پروتكل IPV۴ را فراهم می نماید . انتظار می رود كه انتقال كابل به پروتكل IPV۴ حدود ۱۰ سال طول بكشد .
در اینجا به برخی مشكلات IPV۴ اشاره خواهیم داشت و سپس به ذكر تفاوت هایی مابین IPV۶و IPV۴ خواهیم پرداخت .
تغییر نسخه اخیر IP كه به عنوان IPV۴ شناخته می شود اساساً در سال ۱۹۸۱ با انتشار RFC۷۹۱ مطرح گردید . با اینكه IPV۴ بسیار قوی و كارا برای اینترنت امروز می باشد اما با مواقع و مشكلاتی به شرح زیر همراه است .
ـ به علت توسعه و رشد تصاعدی اینترنت محدوده آدرس های IPV۴ در شرف اتمام می باشد.
ـ با گستردش و توسعه اینترنت توانایی مسیریاب های اصلی اینترنت جهت نگهداری جداول بزرگ مسیر یابی وجود IPV۴ محدود می باشد .
ـ نیاز به پیكر بندی IP به صورت اتوماتیك با افزایش روز افزون كامپیوتر ها و تجهیزاتی كه از IP استفاده می نمایند و عدم نیاز یه مدیریت توسط DHCP و یا انجام تنظیمات به صورت دستی ، می باشد .
ـ نیاز های امنیتی بسیار مهمی كه IPV۴ آنها را پشتیبانی نمی نماید .
ـ پشتیبانی بهتر جهت تبادل داده ها به صورت Real _ time و افزایش كیفیت سرویس دهی و خدمات رسانی در شبكه ( QoS ) با IPV۶ میسر می شود .
● چند تفاوت اصلی بین IPV۶ و IPV۴
اولین تفاوت قابل توجه در اندازه آدرس آنها می باشد . IPV۶ دارای آدرس به طول ۱۶ بایت بوده كه به طور مجازی تعداد نامحدودی از آدرس ها را در اختیار كاربران قرار می دهد .
پیشرفت دیگر در IPV۶ ، اندازه Header آن می باشد . این Header هم اكنون دارای ۷ فیلد است . اندازه كوچكتر ، امكان پردازش سریع تر بسته های اطلاعاتی ( Packets ) را نسبت به IPV۴ فراهم می كند .
IPV۶ محدودیت های آدرس دهی به شبكه را با جایگزین نمودن آدرس ۳۲ بیتی IPV۴ با یك آدرس ۱۲۸ بیتی حل می نماید .
طبق دلایل ذكر شده ، IETF ( Engineering Task Force Internet ) یك مجموعه پروتكل های استانداردی را تحت عنوان نسخه ششم پروتكل اینترنت ( IPV۶ ) ایجاد نمود .
این نسخه جدید IP كه سابقاً IP نسل بعد نامیده می شد ، بسیاری از روش های پیشنهاد شده جهت ارتقاء پروتكل IPV۴ را در بر دارد .
طراحی IPV۶ به جهت حداقل سازی و فشرده سازی لایه های بالایی و پایینی پروتكل ها جهت جلوگیری از افزایش ویژگی های تصادفی و بدون برنامه ریزی پروتكل ها می باشد.


منبع : مرکز اطلاع رسانی خانواده شمیم

مطالب مرتبط

چند نکته خواندنی از اینترنت اکسپلورر

چند نکته خواندنی از اینترنت اکسپلورر
برنامه Internet Explorer یكی از محبوبترین و پراستفاده ترین مرورگرهای صفحات وب است كه از آن می توانید جهت مشاهده صفحات وب استفاده كنید. حتی اگر خود را یك كاربر حرفه ای اینترنت بدانید مطمئناً بخش عظیمی از توانایی ها و امكانات این برنامه را تاكنون بدون استفاده گذاشته اید. صرف اندكی وقت و مروری بر مطالب زیر می تواند شما را با گوشه های پنهانی از این مرورگر دوست داشتنی آشنا كند. جهت اختصار در نوشتار در ادامه مطلب از برنامه Internet Explorer با نام IE یاد خواهیم كرد.
• كنترل رنگ ها در IE >شاید تاكنون عادت كرده اید كه داخل صفحات IE را به رنگ سفید، لینك های مشاهده نشده را به رنگ آبی و لینك های مشاهده شده را به رنگ بنفش یا ارغوانی ببینید. اگر چه این رنگ ها به عنوان پیش فرض در IE انتخاب شده اند ولی در صورت تمایل می توانید به راحتی آنها را تغییر دهید. بدین منظور پس از اجرای IE از منوی Tools فرمان Internet Options را انتخاب كرده و از قسمت پایین زبانه اول (General) بر روی دكمه Colors كلیك كنید. در پنجره ای كه ظاهر خواهد شد و از ناحیه سمت چپ، پس از غیرفعال نمودن گزینه Use Windows Colors می توانید رنگ مورد نظر خود را برای متون (Text) و پس زمینه (Background) مشخص كنید. در صورت فعال بودن گزینه Use Windows Colors رنگ های متون و پس زمینه مطابق تنظیمات پنجره در ویندوز خواهد بود. از ناحیه سمت راست پنجره Colors می توانید رنگ آبی پیش فرض برای لینك های مشاهده نشده (Unvisited) و رنگ بنفش یا ارغوانی برای لینك های مشاهده شده (Visited) را مطابق سلیقه و میل خود تغییر دهید. البته لازم به ذكر است كه هنگام مشاهده یك صفحه وب در صورتی كه طراح صفحه فوق برای موارد ذكر شده از كد رنگ های مشخصی استفاده نموده باشد هنگام مشاهده آن صفحه، اولویت با كد رنگ های به كار رفته در طراحی صفحه خواهد بود.
•فایل های موقتی اینترنت
همان طور كه می دانید هنگام مشاهده صفحات وب، كلیه متون، تصاویر گرافیكی و سایر آیتم های به كار رفته در صفحات به صورت فایل های موقتی در فولدری به نام Temporary Internet Files ذخیره می شود. این اطلاعات هنگام مشاهده مجدد صفحات فوق و یا استفاده از صفحات وب قبلاً مشاهده شده به صورت آف لاین، قابل استفاده خواهد بود.
• حذف فایل های موقتی
جهت حذف فایل های موقتی از روی دیسك سخت از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب كرده و از ناحیه Temporary Internet Files بر روی دكمه Delete Files كلیك كنید.
• تغییر میزان فضای اختصاصی
جهت تغییر فضای اختصاص یافته به این فایل ها از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب نموده سپس از ناحیه Temporary Internet Files بر روی دكمه Settings كلیك نمایید. در پنجره ای كه ظاهر خواهد شد و از ناحیه Amount of disk space to use میزان فضای اختصاص یافته به این فایل های قابل تغییر خواهد بود.
• مشاهده فایل های موقتی
جهت مشاهده فایل های موقتی ذخیره شده در كامپیوتر، از منوی Tools گزینه Internet Options را انتخاب كرده سپس از ناحیه Temporary Internet Files بر روی دكمه Settings كلیك نمایید. در پنجره ای كه ظاهر خواهد شد با استفاده از دكمه View Files این فایل ها بر روی صفحه نمایش ظاهر خواهند شد.
• حذف خودكار فایل های موقتی
در IE این امكان نیز تعبیه شده است كه با هربار بسته شدن پنجره كلیه فایل های Temporary نیز از روی كامپیوترتان حذف شوند. بدین منظور از منوی Tools فرمان Internet Options را اجرا نموده و بر روی زبانه سوم (Advanced) كلیك كنید. در پنجره Settings و از ناحیه Security گزینه Empty Temporary Internet Files Folder When Browser Is Closed را فعال كنید.
• Go, Find, ?
جهت جست وجو در اینترنت از چه روشی استفاده می كنید؟ پاسخ شما كاملاً مشخص و واضح است: استفاده از سایت های جست وجو نظیر Yahoo یا Google. اگر چه در نرم افزار IE امكانات مفصلی برای جست وجو با استفاده از ابزار Search در نظر گرفته شده است ولی راه ساده تر كه قطعاً تاكنون آزمایش نكرده اید استفاده از نوار آدرس (address bar) است. فقط كافیست در نوار آدرس ابتدا یكی از كلمات Go, Find و یا ؟ را تایپ نموده سپس عبارت مورد جست وجو را درج كنید. به عنوان مثال اگر در جست وجوی سایت هایی راجع به ایران هستید عبارت زیر را در نوار آدرس تایپ كرده كلید Enter را فشار دهید:
•Go iran
البته همان طور كه قبلاً ذكر شد به جای عبارت Go می توانید از یكی از عبارات Find و یا ؟ استفاده كنید.
نویسنده: رضا جوالچی

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!