یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 25 February, 2018

کلیک می‌کارند، دلار برمی‌دارند


کلیک می‌کارند، دلار برمی‌دارند
هنگامی كه چیزی را در موتور جستجوی گوگل جستجو می‌كنید، در كنار آن تبلیغات متنی شركت‌های ایرانی و از جمله شركت‌های بزرگ خودروسازی دیده می‌شود. در واقع گوگل كه تا دیروز فقط برایمان كلمات دلخواه را به رایگان جستجو می‌كرد، امروز دارد پیامی، هر چند تبلیغاتی را عرضه می‌كند؛ و این خود نكته‌ها در دل نهفته دارد كه خواهم گفت.
ز كنج صومعه حافظ مجوی گوهر عشق
قدم برون نه اگر میل جستجو داری
● میل جستجو دارند ...
بسیار هم میل جستجو دارند؛ برای جستجو آمده‌اند. جستجوی كلمه. كلمات را می‌جویند، نه در كنج صومعه، كه در هر برگی كه در فضای مجازی می‌یابند. كلمه می‌جویند تا به دلار برسند. دلار می‌یابند تا به قدرت برسند. وحالا‌ قدرت تنها در دست آن‌ها نیست كه بر كرسی‌های عیان نشسته‌اند؛ قدرت امروز، در توانِ جستن و متصل كردن نهفته است. آنان می‌جویند و متصل می‌كنند؛ و این چنین، در چشم برهم‌زدنی، به غول‌هایی تبدیل می‌شوند كه توان آن دارند كه در هر گوشه این فضای تودرتو سرك بكشند، كلیك بكارند و دلار بردارند. آری، از گوگل می‌گویم و از یاهو، و دیگران. نام‌هایی كه تا چندی پیش برایمان تنها افسانه‌هایی بودند در دوردست‌ها؛ در قصه‌های قشنگ مدیریتی...
مطلب از این قرار است: از مدتی پیش، هنگامی كه چیزی را در موتور جستجوی گوگل جستجو می‌كنید، در كنار آن تبلیغات متنی شركت‌های ایرانی و از جمله شركت‌های بزرگ خودروسازی دیده می‌شود. در واقع گوگل كه تا دیروز فقط برایمان كلمات دلخواه را به رایگان جستجو می‌كرد، امروز دارد پیامی، هر چند تبلیغاتی را عرضه می‌كند؛ و این خود نكته‌ها در دل نهفته دارد كه خواهم گفت. و این را بگذارید در كنار خبری كه امروز شنیده‌ام و آن این‌كه، گوگل علامت تجاری خود را در ایران نیز به ثبت رسانده است.
● كلیك، كلیك - سنت، سنت ...
چندی پیش هم لابد همه آن‌ها كه اخبارIT را دنبال می‌كنند، خبردار شده‌اند كه گوگل بابت هر جستجو و یا هر كلیك بر روی آگهی‌هایش چقدر درآمد كسب می‌كند. ۱۲ سنت بابت هر جستجو، و ۶۲ سنت بابت هر كلیك روی آگهی. در جایی دیگر نیز خواندم كه هر كلیك برای آگهی‌دهندگان گوگل یك دلا‌ر‌‌ و‌‌ هفتاد‌وپنج سنت هزینه دربر‌‌دارد. سرمایه‌اش به بیش از یكصد میلیارد دلار رسیده است و ارزش سهامش نزدیك به ۴۰۰ دلا‌ر (مقایسه كنید با سهام ۲۵ دلا‌ری مایكروسافت، البته با در نظر گرفتن این نكته كه تعداد سهام مایكروسافت بسیار بیشتر است.)
آری، همین گوگل محجوب كه در صفحه جستجوی ساده آن تنها چند كلمه و یك كادر قرار دارد، از راه جستجو در میلیون‌ها سایت در دنیا و از قبل دریافت آگهی‌های تبلیغاتی به چنین قدرت اقتصادی عظیمی دست یافته است؛ هر روز سرویس جدیدی عرضه می‌كند، غول‌هایی چون مایكروسافت را به سختی به چالش‌ طلبیده است، با این‌همه، بازار كم‌رونق تبلیغات اینترنتی در ایران را نیز از یاد نبرده است. و این از مدل تجاری پیچیده و عجیب و غریبش حكایت می‌كند. واقعیت این است كه گوگل می‌داند كه كاربران چه چیزی را می‌پسندند، چه چیزی را بیشتر می‌پسندند و چه چیزی را اصلاً نمی‌پسندند. به عبارت دیگر، گوگل از آمار و اطلاعات مربوط به علایق كاربران اینترنت آگاه است و این آگاهی به نظرم، راز و رمز پیشرفت چشمگیر این شركت است كه در طول چند سال توانسته‌ از شركتی چند نفره به شركتی چند ده میلیاردی تبدیل شود.
● آمد یكی آتش‌سوار ...
همه آن‌ها كه سایت‌های پربیننده‌ای دارند می‌دانند كه روزانه چند نفر از جانب گوگل به سوی سایت‌های آن‌ها هدایت می‌شوند. در واقع گوگل یكی از منابع تهیه بازدیدكننده برای سایت‌های پربیننده، از جمله سایت‌های ایرانی است؛ و اكنون نیز با جلب آگهی‌ برای خود، مزد این خدمت به ظاهر رایگان را می‌گیرد. اما سایه گوگل به نظر سنگین می‌آید. همان‌گونه كه سایه مایكروسافت در یك دهه پیش‌تر چنین بود. هر بازاری كه مایكروسافت به آن وارد می‌شد، چالش عظیم را به دیگر رقبا تحمیل می‌كرد (اگر چه امروزه هم تا حدودی چنین است). حضور گوگل نیز امروزه، می‌تواند دارندگان سایت‌های اینترنتی را به فكر فرو برد. تبلیغات اینترنتی در ایران هرگز بازار پررونقی نداشته است و اكنون گوگل می‌آید تا تكه بزرگی از این كیك كوچك را برای خود بردارد.
از دیگر سو، رسانه‌های سنتی مكتوب، كه هنوز درگیر چالشی فرساینده با رسانه‌های دیجیتال و به ویژه اینترنت هستند، اكنون رقیبی چالاك را در آوردگاه خود می‌بینند. گوگل هم اكنون نیز خبرنامه‌هایی پرخواننده را منتشر می‌كند كه در واقع گزیده پرخواننده‌ترین خبرهای دنیاست. شاید بسیاری از خبرگزاری‌ها و حتی رسانه‌های سنتی، رادیوها و تلویزیون ‌ها و ... نگران روزی هستند كه گوگل بخواهد در عرصه تولید محتوا نیز قدم بگذارد. و از آنجا كه از علایق و سلایق ساكنان دنیای مجازی به خوبی آگاه است، طبیعی است كه رقابت با آن بس دشوار خواهد بود. اگر چه، شاید آن روز، شأن خود را به عنوان یك موتور جستجوی برتر تا حدودی از دست بدهد.
● شمشاد خانه‌پر‌ور ما از كه كمتر است...
حكایت ورود گوگل به بازار تبلیغات به ویژه در ایران و یا ورود احتمالی آن به عرصه تولید محتوا، تنها یكی از پدیده‌هایی است كه امروزه در برابر رسانه‌های سنتی و دیجیتال قرار دارد. طبیعتاً دیگران نیز از این خوان بهره‌هایی طلب خواهند كرد؛ البته شاید به شكل‌ها و شیوه‌هایی دیگر. آنچه مهم است این كه، حالا دیگر نگاه كردن به یك نشریه یا سایت دیگر و كپی‌برداری از مطالب و حتی ‌آگهی‌های آن، چندان كفاف نمی‌دهد. این ترفند، در دنیایی با وجود غول‌هایی چون گوگل و یاهو و دیگران، دیگر جواب نمی‌دهد. این عرصه، عرصه دیگری است، حریف، حریف دیگری و میدان مبارزه، وسعتی به پهنای دو دنیای واقعی و مجازی. شستن چشم‌ها هم شاید دیگر جواب ندهد! این‌بار جهان به سراغ ما آمده است. بخواهیم یا نخواهیم وارد بازی بزرگی شده‌ایم. بازیگرانی چیره‌دست، در‌آن سوی میدان، با پشتوانه‌ گرانی از تجربه، فن و سرمایه، صف‌آراسته‌اند.
من اما، به هیچ روی اعتقاد ندارم كه ما در این بازی، بازندهِ از پیش‌مُقدریم. اگرچه عرصه بسیار تنگ است و دست حریف بسیار فراخ، اما از یاد نباید برد كه همین حریف، خود با اتكا به نوآوری و پشتكار و خلاقیت، در برابر هیولایی همچون مایكروسافت سر برآورد. خلاقیت، اتكا به محتوای بومی برای برآمدن در عرصه ملی، مرعوب نشدن در برابر غول‌ها، می‌تواند در این عرصه كارگشا باشد. اگرچه همهِ این‌ها، شعار هم می‌تواند باشد!

هرمز پوررستمی

منبع : ماهنامه شبکه

مطالب مرتبط

سال ‪ ،۲۰۰۵‬سالی پرکار برای پرکاربرترین موتور جستجوی اینترنت


سال ‪ ،۲۰۰۵‬سالی پرکار برای پرکاربرترین موتور جستجوی اینترنت
"گوگل" در سال میلادی گذشته یكی از خبرسازترین شركتهای بزرگ اینترنتی جهان بود كه از میان اخبار مربوط به این شركت می‌توان به ‪ ۱۰‬مورد بااهمیت زیر اشاره كرد:
‪ - ۱‬ارائه میل باكس رایگان دو گیگابایتی در خدكات "جی‌میل"، ‪ - ۲‬تلاش برای اسكن كردن صدها هزار جلد كتاب و راه‌اندازی كتابخانه دیجیتالی
‪ - ۳‬راه اندازی یك پورتال اینترنتی
‪ - ۴‬ارائه نرم‌افزار جستجوی هارد دیسك رایانه‌های شخصی "گوگل دسكتاپ"، ‪ - ۵‬ارائه نوار ابزار كارامد برای مرورگر "فایرفاكس"،
‪ - ۶‬ارائه نقشه‌های ماهواره‌ای از كره زمین در خدمات اینترنتی "گوگل‌ارث"
‪ - ۷‬راه‌اندازی خدمات مسنجر "گوگل تاك" با قابلیت برقراری ارتباط صوتی میان كاربران
‪ - ۸‬تلاش برای راه‌اندازی وب سایتی به نام "گوگل بیس" با قابلیتهایی مشابه سایت حراج اینترنتی "یی‌بی" و با امكان دریافت و ذخیره هرگونه اطلاعات مربوط به كاربران
‪- ۹‬تلاش برای دستیابی به یك مرورگر اینترنتی اختصاصی و حتی خریداری مرورگر دارای كد باز "اوپرا"
‪ - ۱۰‬خریداری موفقیت آمیز ‪ ۵‬درصد از شركت عظیم "ای او ال"
گوگل در ماه‌های پایانی سال ‪ ۲۰۰۵‬سرانجام و پس از رقابت طولانی با شركت‌های "یاهو" و "مایكروسافت"، ‪ ۵‬درصد از شركت عظیم "آمریكن آن لاین"(‪ ،(AOL‬را در قراردادی یك میلیارد دلاری خریداری كرد.
"ای او ال" به عنوان زیرمجموعه‌ای از غول رسانه‌ای "تایم وارنر" آمریكا هم‌اكنون دارای پركاربرترین خدمات مسنجر اینترنتی جهان(‪ ،(AIM‬خدمات ایمیل رایگان، مرورگر اینترنتی "نت اسكیپ"، چهارمین موتور جستجوی بزرگ اینترنت، خدمات تلفن اینترنتی "توتال تاك" و یك "پورتال" اینترنتی(سایت اصلی با خدمات و ویژگی‌های متنوع) بوده و از تاثیرگذارترین شركتهای اینترنتی محسوب می‌شود و گوگل با خریداری ‪ ۵‬درصد از این شركت، به مزایای فراوانی دست خواهد یافت.
از سوی دیگر، با وجود آنكه خبر مذاكرات شركت "گوگل" با شركت "اوپرا" به منظور خریداری مرورگر این شركت توسط مسئولان "اوپرا" در اواخر سال ‪۲۰۰۵‬ تكذیب شد، اما كارشناسان اینترنتی عقیده دارند كاربران اینترنت در آینده شاهد مرورگر اینترنتی "گوگل" خواهند بود.
به عقیده كارشناسان، "گوگل" هم‌اكنون دارای قدرتمندترین و پركاربرترین موتور جستجوی اینترنت است و برخورداری از مرورگر اینترنتی اختصاصی به این شركت امكان می‌دهد كه مرورگر خود را هر چه بیشتر با موتور جستجوی خود سازگار كرده و با تركیب مروگر و موتور جستجوی خود، حتی جستجوهای سریعتر اینترنت را نیز برای كاربران به ارمغان بیاورد. تلاش "گوگل" برای دستیابی به مرورگر اختصاصی خود حتمی است و تنها این سوال مطرح است كه آیا این شركت مرورگر از پیش آماده شركتی دیگر را خریداری كرده و با تغییرات مورد نظر، به نام خود منتشر خواهد كرد و یا اینكه خود به طراحی و تولید یك مرورگر كاملا جدید اقدام خواهد نمود. در دیگر اقدام، خدمات مسنجر جدید "گوگل" با نام "گوگل تاك" (‪Talk‬ ‪ (Google‬كه به كاربران اجازه می‌دهد علاوه بر برقرای ارتباط اینترنتی از طریق تایپ با صفحه كلید (چت كردن)، به برقراری ارتباط صوتی با یكدیگر نیز بپردازند، در سال ‪ ۲۰۰۵‬از سوی این شركت ارائه شد.
اقدام شركت "گوگل" در راه‌اندازی خدمات مسنجر، تهدیدی مستقیم برای خدمات "یاهو مسنجر" شركت "یاهو"، "ام اس ان مسنجر" شركت "مایكروسافت" و خدمات "مسنجر" شركت "ای او ال" محسوب می‌شود. خدمات "گوگل تاك" شركت "گوگل" همانند موتور جستجوی اینترنتی این شركت دارای ظاهر گرافیكی ساده است و برخلاف "یاهو مسنجر" و مسنجر "ای او ال"، در آن اثری از پیغامهای تبلیغاتی و پنجره‌های تبلیغاتی موسوم به "پاپ آپ" دیده نمی‌شود. كاربران برای برقراری ارتباط اینترنتی توسط "گوگل تاك" باید دارای یك حساب ایمیل شركت "گوگل" موسوم به "جی‌میل" باشند.
خدمات "گوگل ارث"(‪ (Google Earth‬نیز كه در سال ‪ ۲۰۰۵‬از سوی شركت "گوگل" ارائه شد، به كاربران اجازه می‌دهد با قابلیت حركت و بزرگ نمایی در تصاویر ماهواره‌ای گرفته شده از سطح زمین، جهان را از چشم پرندگان بلندپرواز تماشا كنند و به علاوه با تركیب این تصاویر با اطلاعات محلی نظیر اطلاعات مربوط به رستورانها، مغازه‌ها و مدرسه‌ها، مجموعه جالب و گسترده‌ای را برای كاربران فراهم كرده‌اند.
كابران برای استفاده از خدمات "گوگل ارث" باید نرم‌افزار كوچكی را دانلود و نصب كنند. خدمات "گوگل ارث" شركت "گوگل"، اطلاعات موجود در خدمات جستجوی محلی (‪ (local search‬این شركت را با تصاویر ماهواره‌ای تهیه شده توسط شركت "كی‌هول" تركیب می‌كند و برای كاربران نمایش می‌دهد.
در خدمات "گوگل ارث"، تصاویر ماهواره‌ای با كیفیت متوسط از كل كره زمین و تصاویر ماهواره‌ای با كیفیت بالا از آمریكای شمالی، اروپا و آسیا در اختیار كاربران قرار داده شده و كاربر می‌تواند با حركت دادن ماوس روی تصاویر و رایت كلیك كردن روی نقاط مربوط به مكانهای تجاری در سرتاسر جهان، به اطلاعات كاملی نظیر آدرس دقیق، شماره تلفنها و سایر اطلاعات مربوطه آن مركز دسترسی پیدا كنند.
در سال ‪ ،۲۰۰۵‬موتور جستجوی "گوگل" با معرفی گزینه "گوگل هوم پیج" (‪ (Google Home Page‬كه به كاربران این موتور جستجو اجازه تنظیمات شخصی و استفاده از تركیبی از خدمات "گوگل" را می‌دهد، بار دیگر موتورهای جستجوی "یاهو" و "ام اس ان" را تهدید كرد. صفحه اصلی(پورتال) شخصی این موتور جستجو در حقیقت سایر خدمات "گوگل" نظیر خدمات ایمیل(جی میل)، اخبار، پیش‌بینی آب و هوا، راهنماهای گوگل و موارد دیگر را با یكدیگر تركیب كرده و به صورت یك جا در اختیار كاربران قرار می‌دهد. خدمات صفحه اصلی شركت "گوگل" كه به طور آزمایشی راه‌اندازی شده است هم‌اكنون در آدرس اینترنتی "‪ "http://labs.google.com‬قابل دسترس است.
"گوگل" در اقدامی جنجالی در اوایل سال ‪ ،۲۰۰۵‬گنجایش صندوق پست الكترونیكی رایگان خود را دو برابر كرده و به بیش از دو گیگابایت افزایش داد. مسوولان "گوگل" اعلام كردند كه افزایش گنجایش میل باكس خدمات ایمیل رایگان این شركت به دو گیگابایت، پایان روند صعودی افزایش حجم صندوق پست الكترونیك "گوگل" نبوده و این روند همچنان ادامه خواهد داشت كه هم‌اكنون نیز گنجایش میل باكس كاربران جی‌میل به صورت مستم در حال افزایش است.
ارائه نگارش دوم نرم‌افزار جستجوگر "دسكتاپ" "گوگل" با قابلیتهای متنوع جستجوی هارد دیسك رایانه و جستجوی اینترنت، از دیگری اقدامات گوگل در سال ‪ ۲۰۰۵‬بود.
نرم‌افزار "گوگل دسكتاپ ‪ (Google Desktop ۲) "۲‬علاوه بر قابلیت جستجوی هارد دیسك رایانه و اینترنت، رفتار اینترنتی كاربر را زیر نظر گرفته و بر پایه رفتار و علاقه‌مندی‌های اینترنتی كاربر، مجموعه جالبی از اطلاعات را در پنجره‌ای افقی روی صفحه مانیتور نمایش می‌دهد.
جستجوگر "دسكتاپ" گوگل پس از نصب شدن روی رایانه شروع به استخراج فهرست تمامی فایلهای موجود در هارد دیسك رایانه كرده و در مراحل بعدی پس از جستجوی یك فایل توسط كاربر، بلافاصله آن فایل را پیدا می‌كند. آنچه ذكر شد تنها بخشی از فعالیتهای غول اینترنتی "گوگل" در سال ‪۲۰۰۵‬ میلادی بود و این شركت هم‌اكنون با كوله باری از تجربه و انبوهی از كاربران دائمی اینترنت خود را برای آغاز سال ‪ ۲۰۰۶‬میلادی آماده می‌كند.

كیوان باقری

وبگردی
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    عدس پلو با کوفته ریزه
    ▪ گوشت چرخ کرده ۴۰۰ گرم ▪ برنج ۴۵۰ گرم ▪ عدس ۲۰۰ گرم ▪ کشمش پلویی ۱۰۰ گرم ▪ پیاز یک عدد ▪ زیره سیاه یک قاشق غذاخوری ▪ پیاز داغ سه قاشق غذاخوری ▪ زعفران حل شده به مقدار لازم ▪ نمک …