شنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۷ / Saturday, 20 October, 2018

سایه جنگ بر شهرهای اسرائیل


سایه جنگ بر شهرهای اسرائیل
صدای ساز و آواز از رادیو و تلویزیون در تل آویو سكوت آزاردهنده در بیت المقدس و بندر خالی از سكنه حیفا. گزارشی كه در پی می آید تصویری است از آنچه این روز ها در شهر های مهم اسرائیل می گذرد.
این روزها اسرائیل در واقع در خطرناك ترین دوران تاریخ رژیم صهیونیستی به سر می برد. آن ۲۲ موشك اسكاد كه زمانی صدام حسین به سوی تل آویو شلیك كرد در مقایسه با روزانه ۱۵۰ موشك كاتیوشایی و با توجه به قدرت تخریبی و برد این موشك ها كه این روز ها از خاك لبنان و توسط حزب الله بر شهر های اسرائیل باریدن گرفته است، یك بازیچه به شمار می آید. البته این موشك ها هنوز به تل آویو نرسیده اند اما خطر آنها حداقل از جنبه های ذهنی و روانی بر فضای این شهر نیز سایه افكنده است: این مسئله در جای جای تل آویو و به دلیل وجود بی شمار تابلو هایی كه نشان دهنده مسیر رسیدن به پناهگاه ها است حس می شود و از آن گذشته آگهی های ترحیم و تسلیت برای كشته شدگان اسرائیلی كه در روزنامه جروزالم پست چاپ می شود نیز اتمسفر جنگ را به تل آویو هم كشانده است. اما ظاهرا مقامات تل آویو قصد دارند به هر صورت ممكن احساس امنیت را به ساكنان این شهر تزریق كنند. این روز ها در همه رستوران ها و اماكن عمومی تل آویو از تلویزیون و رادیو لاینقطع صدای ساز و آواز بلند است. مردمی هم كه در این مكان ها جمع می شوند با این سر و صدا همراهی می كنند و فقط به هنگام پخش اخبار موقتا ساكت می شوند و بلافاصله پس از پایان خبر ها آن خوش خیالی دروغین شروع می شود. این مردم گویی می خواهند با این شادی های ظاهری فكر خود را از واقعیت تهدیدكننده و چه بسا محتوم منحرف كنند.
اما برخلاف تل آویو در بیت المقدس و به ویژه بر مسجدالاقصی سكوتی بس آزاردهنده سنگینی می كند. زیرا دولت اسرائیل به بهانه مسائل امنیتی این محل مقدس و مهم مسلمانان را عملا تعطیل كرده است. به عقیده مقامات اسرائیلی به اصطلاح در انزوا قرار دادن این مكان مقدس جهانی از تاثیر شگرف آن بر افكار عمومی جهان می كاهد و رفته رفته آن مركزیت مهم را از این مكان سلب می كند. بدین ترتیب شهر بیت المقدس كه همواره نامش با مدارا همراه بوده است و همواره در گذشته های نه چندان دور یهودیان و مسیحیان و مسلمانان در آن به آرامی و صلح در كنار یكدیگر می زیسته اند، چندان از آن ویژگی همیشگی برخوردار نیست. بخش قدیمی بیت المقدس ظاهرا به سه كهكشان متفاوت تقسیم شده است. اصولا این به اصطلاح آرامش موجود در اسرائیل، امری فریب دهنده و گمراه كننده است. این سكوت در واقع همان وحشتی است كه در سال های اخیر و در ابعادی جدید و حال در جنگی روزبه روز گسترده تر، به سراغ اسرائیل آمده است. بسیاری بر این عقیده اند كه این جنگ ناگهان همچون بلایی آسمانی بر اسرائیل نازل شد و جالب آنكه سازمان جاسوسی موساد با آن همه ادعاهایش مبنی بر آنكه تكان هر برگی را در فلسطین و لبنان زیر نظر دارد، هیچ اطلاعی از حملات موشكی حزب الله نداشته است.
بسیاری از مردم اسرائیل این اتهام را متوجه دولت و مقام های امنیتی خود می كنند كه شش سال تمام حزب الله در جنوب لبنان مشغول حفر تونل و استقرار موشك بوده و حكومت آنها از این مسائل خبر نداشته است. حتی دولت لبنان هم شاهد این فعالیت ها بود جالب آنكه چه كسی می توانست تصور كند كه سنی ها و شیعیان كه در خاك عراق با یكدیگر جنگ می كنند، در لبنان دوش به دوش هم بر علیه اسرائیل بجنگند
شگفت آور اینكه حماس در نوار غزه همزمان با این جنگ، جبهه دیگری می گشاید و بدین صورت چنان با زمان بازی می كند تا نیروهای اسرائیلی را درگیركرده و در دراز مدت منجر به تضعیف دولت اسرائیل شود. اگر جامعه اسرائیل آن طور كه خود اسرائیلی ها ادعا دارند، جامعه ای مدنی باشد، پس محاسبه حماس و حزب الله كاملا درست بوده است زیرا هیچ جامعه مدنی نمی تواند در درازمدت این به اصطلاح آتش بازی های ناگهانی و مداوم را تحمل كند و دچار گسیختگی و فروپاشی و یا حداقل دچار ضعف نشود. این جنگ به هر صورت جنگی است بر سر اصول، جنگی نامتقارن میان دو فرهنگ. جنگی كه امروز اسرائیل را از درون می ساید و اسرائیل هم در مقابل این سایش دست بسته و ناگزیر و ناامید به نظر می رسد. كار به جایی رسیده است كه حتی آن جنبش صلح چندصد نفر از طرفدارانش را برای اعزام به جنوب لبنان، مسلح كرده است. جناح چپ اسرائیل هم دست از آن ادعاهای صلح طلبی برداشته و به عنوان بخشی از دولت ائتلافی این كشور وارد این هیاهو شده است. حتی روزنامه به اصطلاح لیبرالی چون «هاآرتص» هم این روزها از دولت اسرائیل می خواهد تا آتش بس زودهنگام را رد كرده و تا زمانی كه ساختارهای حزب الله نابود نشده است، اسلحه را زمین نگذارد. از نظر این روزنامه عقب نشینی از نوار غزه كه نشانه ای بود از صلح خواهی اسرائیل منجر به این شد كه حزب الله از آن به عنوان یك پیروزی نظامی یاد كرده و علیه اسرائیل اقدام كند.
ایدئولوژی صهیونیسم یعنی همان پدیده ای كه حزب الله برای مبارزه با آن به همراه مردم لبنان می جنگد، دیگر چندان كارایی ندارد. حزب الله عقیده دارد كه جنگ موسوم به جنگ با تروریسم حداقل در لبنان چیزی جز به خاك و خون كشیدن افراد غیرنظامی و كودكان توسط اسرائیل حاصلی ندارد و همین كشتارها است كه امروز فریاد اعتراض افكار عمومی جهان را بلند كرده است.
علاوه بر آن اسرائیل این روزها چه از نظر سیاسی و چه از نظر نظامی در لبنان كاملا ناشیانه و خام دستانه عمل می كند. با این حال دولت اولمرت با آگاهی به اینكه شارون سال های سال به خاطر حمله به لبنان مورد سرزنش بود نمی خواهد بیش از این خود را در این بدنامی جدید غرق كند. دنیا شاهد آن است كه بندری چون حیفا در این روزها و با وجود سالم ماندن زیرساخت هایش، از سكنه خالی شده است. هركدام از ساكنان حیفا درصورت امكان، فرار از این شهر به سوی جنوب و مركز اسرائیل و زندگی در كنار اقوامشان در آن مناطق را به ماندن در حیفا ترجیح می دهد. بنا به گزارش های موثق، تا به امروز حدود سیصدهزار اسرائیلی به دلیل حملات موشكی حزب الله فرار را بر قرار ترجیح داده اند و جالب آنكه این مسئله تا به حال در هیچ یك از گزارش های خبری نیامده است. این تعداد فراری و پناه جو تا به حال در اسرائیل سابقه نداشته است. البته شاید دلیل عدم توجه رسانه های بین المللی نسبت به این مسئله این باشد كه وضعیت فراریان و پناه جویان اسرائیلی برخلاف وضعیت مردم بی پناه لبنان، فاجعه بار نیست. اینكه در نیویورك یا بروكسل چه راه حل عاجلی برای جنگ فعلی در نظر گرفته شود، بی تردید برای یافتن كلید و جواب این معمای پیچیده و پیدا كردن راه حلی اساسی كفایت نمی كند. اسرائیلی ها هراس از آن دارند كه شاید این جنگ تازه نقطه آغاز فاجعه باشد و در مقابل این رزمندگان حزب الله و فلسطین هستند كه از این آغاز خشنود به نظر می رسند. بدین صورت جنگی كه چهارمین هفته خود را پشت سر می گذارد، می رود تا تبدیل به معمایی پیچیده شود. منبع: مركور

آندرئاس اولر
ترجمه: محمدعلی فیروزآبادی

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

پایانی بر یک آغاز؛ایران، گواتمالا و اینک عراق

پایانی بر یک آغاز؛ایران، گواتمالا و اینک عراق
كلنل كارلوس كاستیلوآرماس اندكی پس از انتصابش به‌عنوان رئیس‌جمهور گواتمالا در سال ۱۹۵۴ از واشنگتن دیدار كرد. وی كه توسط سیا به ریاست‌جمهوری رسیده بود طی گفت‌وگو با معاون رئیس‌جمهور وقت امریكا، ریچارد نیكسون، گفت: "بگویید می‌خواهید چه كار كنم و من همان كار را خواهم كرد." آنچه كه ایالات‌متحده در گواتمالا ـ و همچنین در ایران، جایی كه حكومتی دست‌نشانده در دهه ۱۹۵۰ توسط سیا به قدرت رسید ـ می‌خواست، چیزی نبود جز ثبات در این كشورها همزمان با حفظ رابطه دوستانه با امریكا. خواسته‌ای كه در طولانی‌مدت نه كلنل كاستیلوآرماس تأمین نمود و نه همتای ایرانی‌اش محمدرضا شاه پهلوی. در عوض هر دوی آنها كشورشان را از دموكراسی دور كرده و به سمت سركوب و اتفاقات ناگوار سوق دادند.
●این اتفاقات چگونه رخ دادند؟ اكنون پس از نیم‌قرن، میراث این دو كودتا چه بوده است؟
در نوامبر سال ۲۰۰۳ ده‌ها محقق و تاریخدان شامل چند متخصص سرشناس تاریخ ایران و گواتمالا در شیكاگو گرد هم آمدند تا به سوالات فوق پاسخ دهند. درپایان همگی به این نتیجه رسیدند كه هر دو كودتا (كه در نوع خود اولین بودند) آثار بلندمدت بسیار ناگواری برجای گذاشته‌اند.
به گفته مارك.جی. گازیوروسكی تاریخدان وابسته به دانشگاه ایالتی لوئیزیانا كه مطالعه در مورد كودتای ایران را در دهه ۸۰ میلادی آغاز نموده "شكی نیست كه كودتای ۱۹۵۳ حركت به‌سوی دموكراسی را در ایران متوقف نمود و ایالات‌متحده مسئول این توقف است."
ایرانیان در اوایل قرن بیستم صاحب قانون‌اساسی ‌شدند و توانستند مجلسی به انتخاب مردم تشكیل دهند. هرچند پیشرفت دموكراسی در ایران پس از روی كارآمدن سلسله پهلوی در سال ۱۹۲۱ به كمك بریتانیا متوقف شد، ولی پس از جنگ‌ جهانی دوم مردم ایران توانستند بار دیگر آن را از سر گیرند. از آن زمان تا پیش از كودتای ۱۹۵۳، آزادی در ایران بیش از هر دوره دیگری در تاریخ این كشور بوده است.
وضعیت گواتمالا از این نیز وخیم‌تر بود. تنها چند سال پس از كودتای ۱۹۵۴، این كشور دچار آمیزه‌ای از جنگ‌های چریكی و ترور دولتی شد كه طی آن صدهاهزار انسان كشته شدند.
استیون جی. ریب (Stephen G. Rabe) تاریخدان وابسته به دانشگاه تگزاس و نویسنده كتاب "آیزنهاور و امریكای لاتین: سیاست خارجی ضدكمونیستی" نیز یادآور شد كه "مداخله سیا در گواتمالا تركیب فجیعی از خشونت، ترور و شكنجه را در این كشور به‌وجود آورد."
وی همچنین اضافه نمود: "مداخله سال ۱۹۵۴ در گواتمالا مهم‌ترین حادثه در تاریخ روابط ایالات‌متحده با كشورهای امریكای لاتین است كه پیش‌درآمدی شد برای مداخله‌های بیشتر در كوبا، گویانِ انگلیس، برزیل و شیلی، تاكتیك‌های مورد استفاده یكسان، اهداف یكسان و حتی در بسیاری موارد افرادی كه مسئولیت رهبری فعالیت‌های مداخله‌جویانه را برعهده داشتند یكسان بودند.
فعالیت‌های مخفیانه پس از ایجاد سیا در ۱۹۴۷ به دستور هری ترومن رئیس‌جمهور وقت امریكا آغاز شد. با این حال ترومن سرنگونی حكومت كشورهای دیگر را مجاز نمی‌دانست. وضعیتی كه پس از روی كارآمدن رئیس‌جمهور بعدی یعنی دوایت آیزنهاور در سال ۱۹۵۳ تغییر كرد.
در نوزدهم آگوست ۱۹۵۳ (۲۸ مرداد ۱۳۳۲)، نخست‌وزیر ایران محمدمصدق اولین قربانی كودتاهای سیا شد. تنها ۱۰ ماه بعد یعنی در ۲۷ ژوئن ۱۹۵۴، این رئیس جمهور گواتمالا جاكوبو آربنز(Jacobo Arbenz) بود كه دومین قربانی مداخله‌جویی سیا شد.
‌ در گردهمایی اخیر در شیكاگو، كه در دانشگاه شمال شرق ایلی‌نویز تشكیل شد، اولین باری بود كه محققین، این دو كودتا را از دیدی مشترك بررسی می‌كردند. برخی از شركت‌كنندگان در گذشته مواضع ضدمداخله‌جویی خود را بیان داشته بودند، ولی بدون توجه به مواضع شخصی‌شان همگی از محققین سرشناس در حیطه كاری خود هستند و چندتن از آنها سال‌ها از عمر خود را به مطالعه یكی از دو كودتای ایران یا گواتمالا اختصاص داده‌اند و عده‌ای از آنها معتقدند این دو كودتا نقطه مشتركی در تاریخ را تشكیل می‌دهند، یعنی شروع دوره كودتاهایی به پشتیبانی امریكا در نقاط مختلف جهان.
آیزنهاور دستور این كودتاها را بنا بر دلایل اقتصادی و سیاسی مختلفی صادر نمود. رهبران منتخب ایران و گواتمالا قدرت شركت‌های بزرگ غربی را به چالش كشیده بودند؛ محمدمصدق با ملی نمودن شركت نفت انگلیس و ایران (A.I.O.C) و آربنز با مجبورنمودن كمپانی(United Fruit) به فروش بخشی از اراضی بلااستفاده‌اش جهت تقسیم بین دهقانان. مقامات امریكا هر دوی آنها را متهم به سوق‌دادن كشورشان به دامان كمونیسم می‌دانستند، ولی تحقیقات اخیر نشان داده است كه امكان سلطه كمونیسم در ایران و گواتمالا در آن زمان بیش از اندازه زیاد نشان داده شده بود.
مصدق سیاست خارجی میانه‌روی را در پیش گرفته بود و همكاری‌اش با اعضای كمونیست مجلس جهت كسب حمایت برای اصلاحات اجتماعی بوده و تمایلی نیز به سمت سوسیالیسم نداشت. مقامات امریكایی كه جهت بررسی حركت‌های كمونیستی در ایران در دهه ۵۰ میلادی منصوب شده بودند سال‌ها بعد قبول كردند كه به‌طور مداوم در مورد قدرت این جنبش‌ها غلو می‌نمودند.
گرایش آربنز به تفكرات سوسیالیستی بیشتر بود و هنگامی كه واشنگتن تمامی مسیرها را به رویش بسته بود اقدام به خرید اسلحه از چكسلواكی نمود. وزیر امورخارجه وقت امریكا، جان فاستر دالس، در آن زمان سعی داشت وی را با تلاش‌های شوروی جهت یافتن پایگاهی در قاره امریكا مرتبط بداند، ولی به گفته استیون ریب "اكنون پس از ۵۰ سال هنوز هیچ رابطه‌ای بین وی و شوروی كشف نشده است."
پس از به روی كارآوردن رهبران مطیع در ایران و گواتمالا، ایالات‌متحده علاقه‌اش به رواج دموكراسی در هر دو كشور را از دست داد. كورش بینا، اقتصاددان وابسته به دانشگاه مینه‌سوتا، تأكید می‌كند كه "هیچ برنامه‌ای برای دموكراسی در دستور كار قرار نداشت." هر دو كشور به دست حكومت‌های دیكتاتور افتاده و دچار درگیری‌های خونین شدند.
در ایران، رژیم شاه، مخالفین را به زندان انداخت و خشم رهبران مذهبی را با اصلاحات سكولار خود برانگیخت. بسیاری از طرفداران دموكراسی و چپ‌گراها نیز هدف مشتركی با رهبران مذهبی اصول‌گرا یافتند. آقای بینا اضافه می‌كند: "تنها راه موجود جهت پیشرفت برای آنها، فعالیت درون مساجد بود."
به گفته فریبا زرین‌باف تاریخدان وابسته به دانشگاه شمال شرق ایلی‌نویز، موثرترین نتیجه بلندمدت كودتای ۱۹۵۳ (۱۳۳۲) این بود كه باعث شد روشنفكران ایرانی به این نتیجه برسند كه هرچند رهبران غربی در كشور خودشان از دموكراسی دفاع می‌كنند ولی به رواج آن در خارج از خانه خود راغب نیستند. وی اضافه می‌كند: "دوری روزافزون روشنفكران ایرانی از غرب و لیبرال دموكراسی غربی یكی از تغییرات اساسی در دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی بود كه باعث وقوع انقلاب اسلامی شد."
اگر تغییر حكومت‌های ایران و گواتمالا شروع دوره ۵۰ ساله كودتاهای سیا را مشخص می‌كند، تسخیر عراق در سال گذشته نیز نشان‌دهنده پایان آن است. به نظر شركت‌كنندگان كنفرانس شیكاگو، دولت‌هایی مثل دولت صدام حسین آموخته بودند كه چگونه از خود در برابر این كودتاها محافظت كنند. به گفته داگلاس كسل(Douglass Cassel)، استاد حقوق دانشگاه شمال‌شرق ایلی‌نویز، "وضعیت جهان به‌گونه‌ای است كه محدودیت‌ها بیشتر شده و من معتقدم كه موفق‌شدن در انجام یك كودتا سخت‌تر از قبل شده است." در مورد عراق، ایالات‌متحده متوسل به نیروی نظامی و اشغال این كشور شد. چنین كاری در زمان جنگ سرد ممكن نبود چرا كه امكان داشت با مقابله شوروی روبه‌رو شود.
طی دوره دولت كلینتون، رهبران امریكا از فعالیت‌های پیشین خود در ایران و گواتمالا ابراز پشیمانی كردند. وزیر امورخارجه وقت، مادلین آلبرایت، قبول نمود كه كودتای ۱۹۵۳ "مسلماً گامی به عقب در روند توسعه سیاسی ایران بوده است و بسیاری از ایرانیان هنوز هم از این مداخله امریكا ناراحت هستند." بیل كلینتون نیز گفته بود كه اقدام امریكا در حمایت از "نیروهای نظامی و واحدهای اطلاعاتی درگیر در سركوب‌های گسترده در گواتمالا، اشتباه بوده" و قول داد كه ایالات‌متحده "هرگز این اشتباه را تكرار نخواهد كرد."
سوزان جوناس(Susanne Jonas)، استاد مطالعات امریكای لاتین در دانشگاه كالیفرنیا در سانتاكروز، یادآور شد كه امریكا باید به مردم گواتمالا در عملی ساختن موافقتنامه صلح "آینده‌نگرانه‌ای" كه هفت سال پیش، پس از مذاكراتی با همكاری سازمان ملل و حمایت امریكا به امضا رسیده است كمك نماید.
خانم جوناس دولت بوش را به حمایت بیشتر از مأموریت سازمان ملل در گواتمالا جهت نظارت بر روند صلح و تحت‌تأثیر قراردادن ارتش گواتمالا "جهت خارج كردن دستگاه سركوب‌گر قدیمی و جایگزین نمودن با یك سیستم امنیتی جدید" تشویق نمود.
وی اضافه نمود: "این بهترین فرصت برای گواتمالا از سال ۱۹۵۴ و بهترین موقعیتی است كه در نیم‌قرن آینده نصیب این كشور خواهد شد."

وبگردی
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران - زائرانی که از ایران عبور میکنند وضعیت نامناسبی دارند
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.