سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 22 May, 2018

سایه جنگ بر شهرهای اسرائیل


سایه جنگ بر شهرهای اسرائیل
صدای ساز و آواز از رادیو و تلویزیون در تل آویو سكوت آزاردهنده در بیت المقدس و بندر خالی از سكنه حیفا. گزارشی كه در پی می آید تصویری است از آنچه این روز ها در شهر های مهم اسرائیل می گذرد.
این روزها اسرائیل در واقع در خطرناك ترین دوران تاریخ رژیم صهیونیستی به سر می برد. آن ۲۲ موشك اسكاد كه زمانی صدام حسین به سوی تل آویو شلیك كرد در مقایسه با روزانه ۱۵۰ موشك كاتیوشایی و با توجه به قدرت تخریبی و برد این موشك ها كه این روز ها از خاك لبنان و توسط حزب الله بر شهر های اسرائیل باریدن گرفته است، یك بازیچه به شمار می آید. البته این موشك ها هنوز به تل آویو نرسیده اند اما خطر آنها حداقل از جنبه های ذهنی و روانی بر فضای این شهر نیز سایه افكنده است: این مسئله در جای جای تل آویو و به دلیل وجود بی شمار تابلو هایی كه نشان دهنده مسیر رسیدن به پناهگاه ها است حس می شود و از آن گذشته آگهی های ترحیم و تسلیت برای كشته شدگان اسرائیلی كه در روزنامه جروزالم پست چاپ می شود نیز اتمسفر جنگ را به تل آویو هم كشانده است. اما ظاهرا مقامات تل آویو قصد دارند به هر صورت ممكن احساس امنیت را به ساكنان این شهر تزریق كنند. این روز ها در همه رستوران ها و اماكن عمومی تل آویو از تلویزیون و رادیو لاینقطع صدای ساز و آواز بلند است. مردمی هم كه در این مكان ها جمع می شوند با این سر و صدا همراهی می كنند و فقط به هنگام پخش اخبار موقتا ساكت می شوند و بلافاصله پس از پایان خبر ها آن خوش خیالی دروغین شروع می شود. این مردم گویی می خواهند با این شادی های ظاهری فكر خود را از واقعیت تهدیدكننده و چه بسا محتوم منحرف كنند.
اما برخلاف تل آویو در بیت المقدس و به ویژه بر مسجدالاقصی سكوتی بس آزاردهنده سنگینی می كند. زیرا دولت اسرائیل به بهانه مسائل امنیتی این محل مقدس و مهم مسلمانان را عملا تعطیل كرده است. به عقیده مقامات اسرائیلی به اصطلاح در انزوا قرار دادن این مكان مقدس جهانی از تاثیر شگرف آن بر افكار عمومی جهان می كاهد و رفته رفته آن مركزیت مهم را از این مكان سلب می كند. بدین ترتیب شهر بیت المقدس كه همواره نامش با مدارا همراه بوده است و همواره در گذشته های نه چندان دور یهودیان و مسیحیان و مسلمانان در آن به آرامی و صلح در كنار یكدیگر می زیسته اند، چندان از آن ویژگی همیشگی برخوردار نیست. بخش قدیمی بیت المقدس ظاهرا به سه كهكشان متفاوت تقسیم شده است. اصولا این به اصطلاح آرامش موجود در اسرائیل، امری فریب دهنده و گمراه كننده است. این سكوت در واقع همان وحشتی است كه در سال های اخیر و در ابعادی جدید و حال در جنگی روزبه روز گسترده تر، به سراغ اسرائیل آمده است. بسیاری بر این عقیده اند كه این جنگ ناگهان همچون بلایی آسمانی بر اسرائیل نازل شد و جالب آنكه سازمان جاسوسی موساد با آن همه ادعاهایش مبنی بر آنكه تكان هر برگی را در فلسطین و لبنان زیر نظر دارد، هیچ اطلاعی از حملات موشكی حزب الله نداشته است.
بسیاری از مردم اسرائیل این اتهام را متوجه دولت و مقام های امنیتی خود می كنند كه شش سال تمام حزب الله در جنوب لبنان مشغول حفر تونل و استقرار موشك بوده و حكومت آنها از این مسائل خبر نداشته است. حتی دولت لبنان هم شاهد این فعالیت ها بود جالب آنكه چه كسی می توانست تصور كند كه سنی ها و شیعیان كه در خاك عراق با یكدیگر جنگ می كنند، در لبنان دوش به دوش هم بر علیه اسرائیل بجنگند
شگفت آور اینكه حماس در نوار غزه همزمان با این جنگ، جبهه دیگری می گشاید و بدین صورت چنان با زمان بازی می كند تا نیروهای اسرائیلی را درگیركرده و در دراز مدت منجر به تضعیف دولت اسرائیل شود. اگر جامعه اسرائیل آن طور كه خود اسرائیلی ها ادعا دارند، جامعه ای مدنی باشد، پس محاسبه حماس و حزب الله كاملا درست بوده است زیرا هیچ جامعه مدنی نمی تواند در درازمدت این به اصطلاح آتش بازی های ناگهانی و مداوم را تحمل كند و دچار گسیختگی و فروپاشی و یا حداقل دچار ضعف نشود. این جنگ به هر صورت جنگی است بر سر اصول، جنگی نامتقارن میان دو فرهنگ. جنگی كه امروز اسرائیل را از درون می ساید و اسرائیل هم در مقابل این سایش دست بسته و ناگزیر و ناامید به نظر می رسد. كار به جایی رسیده است كه حتی آن جنبش صلح چندصد نفر از طرفدارانش را برای اعزام به جنوب لبنان، مسلح كرده است. جناح چپ اسرائیل هم دست از آن ادعاهای صلح طلبی برداشته و به عنوان بخشی از دولت ائتلافی این كشور وارد این هیاهو شده است. حتی روزنامه به اصطلاح لیبرالی چون «هاآرتص» هم این روزها از دولت اسرائیل می خواهد تا آتش بس زودهنگام را رد كرده و تا زمانی كه ساختارهای حزب الله نابود نشده است، اسلحه را زمین نگذارد. از نظر این روزنامه عقب نشینی از نوار غزه كه نشانه ای بود از صلح خواهی اسرائیل منجر به این شد كه حزب الله از آن به عنوان یك پیروزی نظامی یاد كرده و علیه اسرائیل اقدام كند.
ایدئولوژی صهیونیسم یعنی همان پدیده ای كه حزب الله برای مبارزه با آن به همراه مردم لبنان می جنگد، دیگر چندان كارایی ندارد. حزب الله عقیده دارد كه جنگ موسوم به جنگ با تروریسم حداقل در لبنان چیزی جز به خاك و خون كشیدن افراد غیرنظامی و كودكان توسط اسرائیل حاصلی ندارد و همین كشتارها است كه امروز فریاد اعتراض افكار عمومی جهان را بلند كرده است.
علاوه بر آن اسرائیل این روزها چه از نظر سیاسی و چه از نظر نظامی در لبنان كاملا ناشیانه و خام دستانه عمل می كند. با این حال دولت اولمرت با آگاهی به اینكه شارون سال های سال به خاطر حمله به لبنان مورد سرزنش بود نمی خواهد بیش از این خود را در این بدنامی جدید غرق كند. دنیا شاهد آن است كه بندری چون حیفا در این روزها و با وجود سالم ماندن زیرساخت هایش، از سكنه خالی شده است. هركدام از ساكنان حیفا درصورت امكان، فرار از این شهر به سوی جنوب و مركز اسرائیل و زندگی در كنار اقوامشان در آن مناطق را به ماندن در حیفا ترجیح می دهد. بنا به گزارش های موثق، تا به امروز حدود سیصدهزار اسرائیلی به دلیل حملات موشكی حزب الله فرار را بر قرار ترجیح داده اند و جالب آنكه این مسئله تا به حال در هیچ یك از گزارش های خبری نیامده است. این تعداد فراری و پناه جو تا به حال در اسرائیل سابقه نداشته است. البته شاید دلیل عدم توجه رسانه های بین المللی نسبت به این مسئله این باشد كه وضعیت فراریان و پناه جویان اسرائیلی برخلاف وضعیت مردم بی پناه لبنان، فاجعه بار نیست. اینكه در نیویورك یا بروكسل چه راه حل عاجلی برای جنگ فعلی در نظر گرفته شود، بی تردید برای یافتن كلید و جواب این معمای پیچیده و پیدا كردن راه حلی اساسی كفایت نمی كند. اسرائیلی ها هراس از آن دارند كه شاید این جنگ تازه نقطه آغاز فاجعه باشد و در مقابل این رزمندگان حزب الله و فلسطین هستند كه از این آغاز خشنود به نظر می رسند. بدین صورت جنگی كه چهارمین هفته خود را پشت سر می گذارد، می رود تا تبدیل به معمایی پیچیده شود. منبع: مركور

آندرئاس اولر
ترجمه: محمدعلی فیروزآبادی

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

پیامدهای تجاوز هوایی آمریکا به خاک سوریه

پیامدهای تجاوز هوایی آمریکا به خاک سوریه
ساعت ۱۷ روز یکشنبه پنجم آبان چهار فروند بالگرد آمریکایی با نقض قوانین بین المللی وارد خاک سوریه شده و دو بالگرد در نزدیک روستای «السکریه» در ۸۰ کیلومتری خط مرزی سوریه با عراق فرود آمده و ۹ روستایی کارگر و کشاورز این روستا را کشتند. بهانه امریکاییها برای انجام این اقدام تجاوزکارانه، انهدام مراکز تجمع نیروهای شبکه القاعده و به هلاکت رساندن یکی از عناصر موهوم این گروهک به نام «ابوغیداء» ! عنوان شده است. تجاوز به حریم یک کشور مستقل و قتل عام وحشیانه غیرنظامیان مطابق قوانین و موازین بین المللی یک اقدام تروریستی محسوب می شود. از این رو این اقدام نظامیان امریکایی با واکنشهایی در داخل سوریه، برخی شخصیتها و کشورهای منطقه و جهان روبرو شد و آن را محکوم کردند.
حمله نظامی نیروهای امریکایی در مقیاس نظامی فاقد اهمیت از سوی صاحب نظران سیاسی و نظامی تلقی شده است.
از آنجا که در شرایط کنونی، امریکا از نظر سیاسی، اقتصادی و امنیتی در داخل کشور و در سطح منطقه خاورمیانه با چالشهای سهمگینی روبرو است، باید اهداف و منافع دیگری فراتر از کاربردهای نظامی در حمله به سوریه برای این کشور جستجو کرد. که به برخی اشاره می شود.
▪ چالش امریکا در عراق این روزها وارد مرحله جدید و شاید سرنوشت سازی شده است. از یک سو عملا توافقنامه امنیتی، سیاسی و اقتصادی آمریکا با بن بست مواجه شده است زیرا پیش نویس قطعنامه منتشره با اعتراض گسترده مردم، محافل سیاسی و مذهبی و مقامات عراقی روبرو شده است. از سوی دیگر امریکا با محدودیت زمانی و قانونی برای ادامه حضور و اشغالگری در خاک عراق روبرو است. از نظر قانونی امریکا و نیروهای چند ملیتی تنها تا ۳۱ دسامبر ۲۰۰۸ میلادی وقت دارند که حضور سالانه خود را در عراق تمدید نمایند. بنابراین ادامه حضور با درخواست دولت عراق از شورای امنیت و یا تصویب توافقنامه که برابر مفاد پیش نویس آن، زمان خارج شدن نیروهای آمریکایی از عراق ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی می باشد، میسر خواهد بود.
وجود و افزایش ناامنی بهترین شرایط را برای امریکا فراهم می کند. بر همین اساس همواره بهانه ادامه حضور نیروهای چند ملیتی در عراق، وجود ناامنی و ادعای ناتوانی دولت عراق در تامین ثبات و امنیت کشور عنوان شده است. کشاندن دامنه ناامنی به مرزهای سوریه فرصت های بیشتری را برای امریکا درپی خواهد داشت. برای این منظور مقامات سیاسی و نظامی آمریکا با این ادعا که «ورود تروریست ها در سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۷، بیش از ۹۰ درصد از خاک سوریه به عراق بوده است و هر ماهه فقط حدود ۲۰ تروریست از مرز سوریه وارد خاک عراق می شوند» در طی ماه های گذشته فضای تبلیغاتی و روانی جدیدی را برای تجاوز به خاک سوریه و تشدید ناامنی در منطقه مهیا کردند و این عملیات روانی پیش درآمدی بر تجاوز به خاک سوریه برای اهداف منطقه ای و کاستن از چالشهای این کشور در عراق تلقی می شود.
بسیاری از تحلیلگران، اقدام تجاوزکارانه امریکا به سوریه را در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور با این موضوع مرتبط می دانند. برآوردهای مراکز تحقیقاتی و نظرسنجی ها همچنان نشان از برتری نامزد حزب دمکرات دارد و محبوبیت حزب جمهوریخواه و نامزد آن تحت تاثیر سیاستهای غلط و جنگ طلبانه واهی مقامات فعلی کاخ سفید با کاهش فزاینده ای روبرو شده است.
▪ توهمات و اقدامات
یک جانبه گرایانه نئومحافظه کاران کاخ سفید هیچ دستاوردی برای مردم امریکا نداشته و چهره امریکا را در نزد افکار عمومی جهان هر روز منفورتر جلوه داده است. لذا به زعم مقامات کاخ سفید، یک اقدام نظامی محدود که واکنش و اقدام تلافی جویانه در پی نداشته و موفقیت عملیات را تضمین نماید، گزینه خوبی برای بازسازی حیثیت از دست رفته و رو به اضمحلال جمهوری خواهان خواهد بود.
با این تلقی و تحلیل، بوش و همراهان او، متوجه سوریه شدند تا ۸ سال اتهاماتی که علیه سوریه وارد می کردند را نیز به نوعی توجیه عملیاتی نمایند.
از منظر مقامات امریکایی، ناکامی های ایالات متحده و سیاست های منطقه ای آن در سالهای اخیر در سطح خاورمیانه بویژه در عراق و افغانستان، ناشی از نفوذ انقلاب اسلامی، اقتدار نظام جمهوری اسلامی و سیاستهای منطقه ای ایران است. شاید این را بتوان تنها درک واقع بینانه آنان از تحولات منطقه و قدرت و نقش انقلاب و نظام سیاسی ایران دانست. از این رو برخی تحلیلگران بر این باورند که تجاوز امریکا به سوریه، هشداری به ایران و سیاستهای منطقه ای آن است. آنان معتقدند که ایران از ظرفیت و توان بالایی برای دفاع و مقابله برخوردار است، هرگونه اقدام نظامی علیه ایران بسیار پرهزینه است، واکنشها و اقدامات تلافی جویانه ایران غیرقابل پیش بینی است، ایران دارای عمق استراتژیک است. نفوذ و اقتدار ایران، میدان عملیاتی وسیعی را برای دفاع، ضربه متقابل و طولانی بودن منازعه دراختیار این کشور گذاشته است و قدرت یابی ایران با توسعه طلبی های امریکا سازگاری ندارد. از آنجا که با وجود چنین برخورداریهایی، اقدام نظامی و مهارکننده علیه ایران میسر نیست، عملیات نظامی علیه سوریه می تواند نوعی اخطار به ایران محسوب شود.
شکی نیست که بی ثباتی و ناامنی در کشورهای همسایه و حاشیه مرزهای کشور، مخاطراتی را برای امنیت ملی جمهوری اسلامی بدنبال خواهد داشت. وضعیت عراق و افغانستان شرایط را برای استمرار حضور نیروهای بیگانه و رژیمهای اشغالگر که دارای سابقه و خصوصیت ذاتی تجاوز، استعمار و سلطه گری هستند، فراهم کرده است، چنین وضعیت و شرایطی به هیچ وجه با منافع و اهداف ملی کشورهای همسایه این دو کشور سازگار نیست. تلاش امریکا برای تصویب توافقنامه که در سایه آن بتواند دست کم ۵۰ پایگاه نظامی در عراق تاسیس کند و حضور مدت دار شیطنت آمیزی را در حاشیه مرزهای ایران تثبیت نماید، به نوعی اخلال در وضعیت امنیتی منطقه و ایران محسوب می شود. بدیهی است که تلاشهای جمهوری اسلامی معطوف به افزایش قدرت بازدارندگی ایران و بالا بردن ظرفیتهای دفاعی- امنیتی، در راستای امنیت پایدار د رمنطقه است و توسعه روابط و مناسبات با همسایگان و خارج کردن عوامل بی ثباتی و ناامنی برای همه کشورهای منطقه ضروری است.
▪ نقش سوریه را در معادلات منطقه بویژه در لبنان و فلسطین نمی توان نادیده گرفت. ناکامی های پی در پی امریکا و رژیم صهیونیستی در منطقه و شکست مفتضحانه این دو کشور از حزب الله بنظر می رسد با هیچ مرهمی التیام پیدا نمی کند. حمله به سوریه می تواند هشداری به این کشور در چارچوب نقش آفرینی منطقه ای سوریه و تلاش برای بازیابی قدرت و اقتدار ملی آن تلقی شود. اظهارات صریح بشار اسد مبنی بر اینکه «جولان را بازپس می گیریم از طریق مذاکره با اقدام نظامی» نشان از آن دارد که سوریه در پی تحولات منطقه و شکست رژیم صهیونیستی و تضعیف موقعیت آن، جانی گرفته و تحقق این خواسته می تواند بر ناکامیهای امریکا و رژیم اشغالگر قدس بیفزاید. اقدام امریکا در واقع عملیات پیش دستانه علیه سوریه و خیزش های جدید این کشور بحساب می آید.
اکنون که نشانه های فروپاشی این ابرقدرت شتاب یافته است به نظر می رسد هر اقدامی که بتواند از افول آن جلوگیری کند و یا از شتاب آن بکاهد از سوی سردمداران کاخ سفید مورد توجه و عمل قرار می گیرد. کمی واقع بینی به آنها می فهماند که دلیل ناکامی و اضمحلال امپراتوری را باید در ذات، ماهیت و عملکرد نظام سلطه جستجو کنند. آزادیخواهی و ایستادگی در برابر زیاده طلبی ها و زورگویی همواره بروز و ظهوری داشته و اینک که عنصر الهام بخش عدالت خواهی و دین مداری از انقلاب اسلامی فراگیر شده است، جایی برای سلطه گران جهان خوار و دنیا طلب نیست.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران
ویدئو / مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران - مراسم بدرقه تیم ملی فوتبال ایران با حضور اصحاب هنر و ورزش یکشنبه ۳۰ اردیبهشت در تالار وحدت برگزار شد. در این مراسم که با حضور بازیکنان و کادر فنی تیم ملی به همراه اعضای هیات رییسه فدراسیون فوتبال انجام شد، از سرود رسمی تیم ملی ایران رونمایی گردید.
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی
ویدئو / دیدار ملی‌پوشان فوتبال ایران با روحانی - رئیس جمهور در دیدار با ملی‌پوشام فوتبال ایران از بازیکنان و کادر فنی تقدیر کرد. در این مراسم پیراهن شماره ۱۲ تیم ملی فوتبال کشورمان به حسن روحانی اهدا شد.
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!