دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

گوگل بزرگترین موتور جستجوی جهان شد


گوگل بزرگترین موتور جستجوی جهان شد
با گسترش استفاده از اینترنت در كشورهای مختلف جهان شركتهای فعال در این تكنولوژی مدرن دنیا با سودهای كلانی روبرو شدند كه نوید آینده‌ای بسیار روشن را به آنها می دهد. یكی از این شركتها شركت معروف و شناخته شده گوگل است كه بر طبق گزارشهای اخیرش سود كلانی در سه ماه دوم سال ۲۰۰۶ میلادی به دست آورد.در همین زمان شركت یاهو دست اندركاران اقتصادی وال استریت را نا امید كرد زیرا در سه ماه دوم درآمد و سود كمتری نسبت به میزان پیش بینی شده به دست آورد. ضعف اصلی این شركت ٬درآمدزایی اندك بخش تبلیغاتی آن در موتور جستجوی یاهو عنوان شد.
به گزارش شركت گوگل در سه ماه دوم سال جاری سود آوری این شركت نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲ برابر شد و به ۷۲۱ میلیون دلار امریكا رسید.در سه ماه دوم سال گذشته این شركت بزرگ تنها ۸/۳۴۲ میلیون دلار به دست آورد .به عبارت دقیق‌تر ارزش هر سهم شركت مذكور در سه ماه دوم سال جاری ۳۳/۲ دلار و در مدت مشابه سال قبل ۱۹/۱ دلار افزایش پیدا كرد. پیش‌بینی می شد در سه ماه دوم سال جاری ارزش هر سهم شركت گوگل در بازار جهان معادل ۲۲/۲ دلار افزایش یابد اما مقامات این شركت بزرگ با تلاشهای پیگیر توانستند ركورد تازه‌ای در عرصه اقتصادی خود به ثبت برسانند. آمارها نشان می دهد این برای هشتمین دوره متوالی است كه درآمد و سودآوری گوگل از پیش بینی هایی كه تحلیلگران و اقتصاددانان وال استریت ارایه می‌دهند بیشتر می‌شود.
در سه ماه دوم سال ۲۰۰۶ میلادی درآمد این شركت امریكایی ۴۶/۲ میلیارد دلار بود كه در مقایسه با سال گذشته ۷۷ درصد رشد داشته است. در مدت مشابه سال ۲۰۰۵ میلادی شركت گوگل ۳۸/۱ میلیارد دلار درآمد به دست آورد.رشد سودآوری این شركت سبب شد تا بازار سهام آن رونق بیشتری پیدا كند و زمینه برای اصلاح ضعف‌ها و كاستی‌ها فراهم شود.اریك اشمیت٬ یكی از مدیران اجرایی گوگل عقیده دارد در حال حاضر شرایط برای رشد اقتصادی گوگل مهیا است. این شركت می‌تواند با كنترل صحیح اوضاع آینده روشنی را برای خود رقم بزند.وی پیش بینی می‌كند در دوره سه ماهه جاری و دوره‌های آتی همچنان روند رشد درآمد و سودآوری این شركتها ادامه یابد و اقتصاد این صنعت با تحولاتی بنیادین مواجه شود و شركت ارایه‌دهنده بزرگترین موتور جستجوی جهان را بازهم قویتر سازد.
یكی از دلایل پیشی گرفتن سودآوری و درآمد گوگل از میزان پیش بینی ها كاهش نرخ مالیات بود.در سه ماه دوم سال جاری نرخ مالیات برای شركت گوگل ۲۶ درصد اعلام شد در حالیكه گوگل متوسط نرخ مالیات برای سال ۲۰۰۶ میلادی را برابر با ۳۰ درصد برآورد كرده بود.در سه ماه اول سال جاری نرخ مالیات این شركت ۲۷ درصد بوده است و پیش‌بینی می‌شود در نیمه دوم سال جاری این نرخ افزایش یابد.روشن است افزایش نرخ مالیات سبب خواهد شد تا درآمد خالص و سودآوری خالص این شركت تنزل یابد زیرا بخش بیشتری از درآمد این شركت صرف پرداخت مالیات خواهد شد.
خلاصه رشد تقاضای استفاده از اینترنت در جهان سبب شد تا گوگل زمینه را برای توسعه این شركت فراهم آورد.در سه ماه اول و دوم سال جاری ساختمانهای تازه‌ای برای شركت گوگل احداث شد و هزاران نفر به استخدام این شركت درآمدند.در سه ماه گذشته شركت ۸ ساله گوگل ۱۱۵۲نفر را به خانواده كارمندان خود اضافه كرد و هم اكنون ۷۹۴۲ نفر در این شركت مشغول به كار هستند. این شركت سرمایه‌گذاری‌های كلانی در بخش ساخت كامپیوترهای تازه با قابلیت‌های بیشتر انجام داده است كه بهره‌برداری از آنها در سال‌های آتی صورت خواهد گرفت.
اشمیت در مصاحبه‌ای كه برای توضیح در مورد دلایل رشد بی سابقه سودآوری این شركت در سه ماه دوم سال جاری انجام داده بود اعلام كرد مهندسان گوگل در سه ماه مورد بررسی ۱۴تغییر عمده را در فرمول موتورهای جستجو ایجاد كرده‌اند تا بتواند فضای بیشتری را برای جذب آگهی‌ها و دیگر فعالیتهای درآمدزا ایجاد نمایند. این مهندسان درصدد ایجاد تغییرات بیشتر در موتور جستجوی گوگل هستند و انتظار می‌رود با تكمیل این طرح تا پایان سال جاری محبوبیت و مقبولیت گوگل در جهان باز هم افزایش یابد. وی با اشاره به عملكرد مناسب گوگل در سه ماه دوم افزود: در اغلب مواقع بزرگتر شدن یك شركت سبب كاهش نرخ رشد آن می‌شود اما در مورد گوگل وضعیت كاملا متفاوت است. این شركت علیرغم رشد شمار كارمندان و بزرگ شدن حوزه فعالیتش در سالهای اخیر توانست با ابداع و نوآوری در بخشهای مختلف بر محبوبیت خود بیفزاید و نرخ رشد درآمد و سودآوری خود را افزایش دهد. این موفقیتی بی سابقه برای ما محسوب می‌شود و انگیزه لازم برای ادامه فعالیتها را برای ما ایجاد می‌كند و تضمینی برای رشد بیشتر گوگل در سالهای آتی است. وی خلاقیت را اصلی‌ترین عامل رشد گوگل می‌داند و ادامه این روند را تضمینی برای حضور پررنگ این شركت در عرصه بین‌الملل قلمداد می‌كند.
به گزارش مركز تحقیقاتی و آماری كام اسكور مدیا متریكس(comScore Media Metrix) در نیمه اول سال جاری گوگل توانست ۷/۴۴ درصد از بازار موتور جستجوی ایالات متحده امریكا را از آن خود كند. این در حالیست كه در سال گذشته تنها ۹/۳۶ درصد این بازار در تصاحب شركت گوگل بود.در همین زمان شركت یاهو با تصاحب ۵/۲۸ درصد از بازار موتور جستجوی جهان رتبه دوم را به خود اختصاص داده است اما با رقیب اولیه خود یعنی گوگل بیشتر از ۱۵ درصد فاصله دارد. البته برتری گوگل تنها به موتور جستجوی این شركت محدود نمی‌شود .طبق گزارشهای موجود وب سایتهای شركت گوگل نسبت به دیگر شركتها طرفدار بیشتری دارد و اكثر افرادی كه برای اولین بار از اینترنت استفاده می كنند بیش از وب سایتهای مایكروسافت و تایم وارنر جذب وب سایتهای گوگل می شوند.از طرف دیگر در سه ماه دوم سال جاری شمار افرادی كه از گوگل استفاده می كنند با ۲۵ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۹۵ میلیون نفر در هر ماه رسید.مركزنیلسون (Nielson) مركز رتبه بندی شبكه جهانی اینترنت در گزارش اخیر خود شركت یاهو را از نظر شمار بازدیدكنندگان امریكایی در هر ماه در صدر قرار داده است. طبق این گزارش ماهانه بیشتر از ۱۰۰ میلیون نفر از بخشهای مختلف سایت یاهو استفاده می‌كنند در حالیكه شمار امریكایی‌هایی كه در هر ماه از گوگل استفاده می‌كنند ۲/۹۵ میلیون نفر است. شایان ذكر است رشد ماهانه شمار استفاده‌كنندگان از وب سایتها و دیگر خدمات اینترنتی شركتهای مایكروسافت و تایم وارنر به ترتیب ۴ درصد و ۹ درصد بوده است.
یكی از تحلیل گران می‌گوید: جذب شمار بیشتری از افراد به وب سایتها و موتور جستجوی گوگل برای این شركت بسیار مهم است زیرا هر فردی كه روی یك آگهی تبلیغاتی كلیك كند و وارد آن سایت شود درآمدی نصیب گوگل می‌كند. روشن است هر چه شمار كاربران گوگل بیشتر باشد درآمد بیشتری نصیب این شركت می‌شود و اعتماد جهانی به این شركت افزایش می‌یابد. در سه ماه گذشته شركت گوگل ۴۳/۱ میلیارد دلار از همین راه درآمد كسب كرد كه نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۹۴ درصد افزایش داشته است. مقامات گوگل امیدوارند با مشاركت و همكاری نزدیكتر آنها با دیگر سایتها و شبكه های اینترنتی حجم اطلاعات موجود در موتور جستجوی خود را افزایش دهند و بر شمار بازدیدكنندگان خود بیفزایند.
مقامات گوگل دلیل رشد سودآوری خود را توسعه تكنولوژی تازه‌ای دانستند كه درآمد حاصل از تبلیغات و آگهی‌های این شركت را در هر جستجوی گوگل افزایش می‌دهد. در مقابل سایت یاهو كه در بكارگیری این تكنولوژی كندتر از گوگل عمل می‌كند اعلام كرده است تا برای استفاده از این سیستم حداقل سه ماه دیگر زمان لازم دارد و این تاخیر سه ماهه به معنای میلیاردها دلار زیان برای این شركت نسبت به رقیب بزرگ خود یعنی شركت گوگل است. خلاصه در شرایطی كه گوگل هر روز بر شمار سایت‌‌هایی كه تبلیغات وسیعی در گوگل انجام می‌دهند می‌افزاید و زمینه را برای افزایش درآمد خود فراهم می‌آورد اما شركت یاهو هنوز در حال جذب زیان حاصل از شریك تبلیغاتی خود یعنی سایت MSN متعلق به شركت مایكروسافت است كه بدون هیچ پرداختی به یاهو تنها به فروش تبلیغاتش در این سایت پر طرفدار می‌پردازد. گوگل بیشترین شمار كاربران را در‌ ‌ایالات متحده امریكا و اروپا دارد .

مونا مشهدی رجبی

منبع : مجله گسترش صنعت

مطالب مرتبط

گوگل یعنی چه؟

گوگل یعنی چه؟
آیا تا به حال از خود پرسیده‌اید كه واژهء «گوگل» كه هر روز میلیون‌ها كاربر اینترنتی از آن برای جست‌وجو استفاده می‌كنند به چه معنایی است و توسط چه كسانی ایجاد شده است؟
«گوگل» واژه‌ای است كه با اندكی تغییر و بازی در حروف كلمهء گوگول (googol) توسط میلتون سیروتا، برادرزادهء ادوارد كانسر، ریاضی‌دان آمریكایی ایجاد شده است.
گوگول، خود واحد شمارشی است كه به عدد یك با ۱۰۰ عدد صفر در مقابلش اشاره می‌كند. در سراسر دنیا هیچ «گوگولی» از هیچ پدیده‌ای وجود ندارد. نه ستاره، نه ذرات گرد و غبار و نه حتی اتم. گوگول یك عدد بسیار بزرگ و دست‌نیافتی است.
استفاده از واژهء گوگل، ماموریت انسان برای سازمان‌دهی اطلاعات بسیار زیاد و شاید بی‌كران جهان را به ذهن متبادر می‌كند و این‌كه این اطلاعات برای همه قابل دسترسی و قابل استفاده باشد.
در داستان تاسیس گوگل آمده است: «لری‌پیج و سرگی برین وقتی به عنوان فارغ‌التحصیلان رشتهء كامپیوتر در دانشگاه استندفورد برای اولین بار همدیگر را دیدند هیچ علاقه‌ای به همدیگر نشان ندادند.»
لری ۲۴ ساله و فارغ‌التحصیل دانشگاه میشیگان و سرگی ۲۳ ساله در مورد هر چیزی كه حرف می‌زدند به مشاجره با یكدیگر می‌پرداختند. نظرهای قوی و دیدگاه‌های متفاوتشان بالاخره به یك نتیجهء نهایی و قابل قبول برای هر دو انجامید تا راه‌حلی برای بزرگ‌ترین چالش در رانش كامپیوتر پیدا شود: یافتن اطلاعات مناسب و دلخواه از بین حجم عظیمی از داده‌ها.
ژانویه ۱۹۹۶، لری و سرگی همكاری خود را برای ساخت یك موتور جست‌وجو به نام بك‌راب ( BackRub ) آغاز كردند كه این عنوان به خاطر كارآیی منحصربه‌فرد این موتور در جست‌وجوی لینك‌های قبلی ( Back Links ) انتخاب شده بود. لری كه همیشه به ور رفتن با كامپیوتر علاقه نشان می‌داد، وظیفهء اختراع نوع جدیدی از فضای سرور با حجم اندك به جای استفاده از ماشین‌های بزرگ و گران‌قیمت را به عهده گرفت.
یك سال بعد، یافتهء منحصربه‌فرد آن‌ها برای تحلیل و بررسی داده‌ها، شهرت روزافزونی بین كسانی كه آن را دیده بودند، به دست آورد.
این تكنولوژی جدید جست‌وجو، باعث شد تا سر و صدای زیادی در محیط‌های دانشگاهی ایجاد شود.
لری و سرگی در نیمهء اول سال ۱۹۹۸، به فعالیت خود برای تكمیل این تكنولوژی ادامه دادند تا این‌كه در ادامه، برای یافتن مسیر مناسب «گوگل» سخت‌افزارهایی با قیمت مناسب خریداری كردند و كامپیوتر شخصی خود را در اتاق‌خوابگاهی لری ایجاد كردند كه در واقع این كامپیوتر اولین مركز داده‌پردازی گوگل بود.
در این میان سرگی یك دفتر بازرگانی تاسیس كرد كه در آن، هر دو پذیرای افراد واجد شرایطی بودند كه خواستار دریافت مدرك، البته بهتر از هرجای دیگری بودند. با وجود هیجان و كششی كه در این كار وجود داشت، آن‌ها علاقهء ‌چندانی برای ایجاد كمپانی شخصی در كنار تكنولوژی توسعه‌یافته‌شان نداشتند.
دیوید فیلر، موسس یاهو كه آن موقع با آن‌ها آشنا شده بود بی‌كم‌وكاست بودن تكنولوژی آن‌ها را تایید كرده بود اما لری و سرگی را تشویق كرد تا فعالیت خود را با تاسیس كمپانی موتور جست‌وجو گسترش دهند و به آن‌ها گفت:«زمانی كه این تكنولوژی به طور كامل به سرانجام رسید و نهایی شد، در موردش صحبت خواهیم كرد.»
اما این چنین شد كه با تلاش و ممارست لری و سرگی، گوگل، آن‌چنان كه امروز به عنوان فراگیر‌ترین موتور جست‌وجو مطرح است، راه‌اندازی شد.
گوگل درهای خود را به طور دقیق در سپتامبر ۱۹۹۸ گشود. تاریخ دقیق جشن تولد ممكن است در طول سا‌ل‌ها، بسته به این‌كه چه زمانی دوست داشته باشیم از خوردن كیك لذت ببریم، جابه‌جا شود. كیك گوگل البته همیشه دوست داشتنی و خوشمزه است.

وبگردی
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!