پنج شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ / Thursday, 19 July, 2018

آتش و باد


آتش و باد
تماشاگران غربی احتمالا حوصله خود را به هنگام تماشای بخش هایی از این فیلم كه نوعی واریاسون چینی بر روی فیلم كلاسیك و ژاپنی «هفت سامورایی» است، از دست خواهند داد و آن زمانی است كه شش تن از هفت جنگاوری كه برای حفاظت از اهالی یك روستا به آنجا آمده اند، تصمیم به ترك آنجا می گیرند تا بتوانند یار هفتم خود را كه به اسارت درآمده است، همراه با شمشیر او نجات دهند و انرژی و وقت زیادی را صرف این مهم می كنند.
مسئله این است كه دختر جوانی كه آنها در آن محل به جای می گذارند تا وی در غیاب شان آنجا را اداره كند، تسلیم دیوانه و قاتلی می شود كه در آنجا حضور دارد و همگان می دانند كه سرنوشت خوشی در انتظار روستایی ها نیست. هرچه هست بسیاری از اهالی روستا توسط این قاتل روانی سلاخی می شوند و دیری نمی پاید كه تمام اهالی مسن روستا دچار این سرنوشت می شوند. شاید بچه ها در آن هنگامه نجات یابند اما باز نه براساس توان هفت شمشیر و به واقع هفت مبارز و جنگاوری كه صاحبان آن شمشیر ها هستند.
به واقع این جنگاوران چنان مشغول مسائل داخلی و اختلافات خود هستند كه وقت ندارند به مسائل سایرین بپردازند برخلاف آنچه در فیلم آكیرا كوروساوا و همچنین بازسازی هالیوودی آن یعنی «هفت دلاور» دیده بودیم، این جنگاوران در آخرین و مهم ترین نبرد خود چیزی را از دست نمی دهند و برعكس با خوشحالی و رضایت محل را ترك می كنند و به سمت هدف و مقصد بعدی خود می روند. شاید احتیاجی به این نباشد كه مردم و كسانی كه در مسیر حركت این جنگاوران و سامورایی های غیرعادی قرار دارند، خودشان را كنار بكشند و پناه بگیرند ولی این اتفاقی است كه تقریبا می افتد. آنها گمان می كنند كه با یك گروه جدی و سخت كوش طرف اند اما این فقط یك تصور است.
گفته می شود كه «هفت شمشیر» در واریاسیون ها و طول مدت های متفاوت در دسترس است و بعضی ورسیون های آن ۱۰۰ دقیقه ای و برخی سه ساعته هستند و این براساس نوع ادیتی است كه تسویی هارك روی فیلم و قصه اش صورت داده است. در هر حال وقتی قهرمانان قصه به سوی نبرد و رویارویی نهایی خود با شخصیت بد قصه «ژنرال آتش و باد» با بازی سون هونگ لی می شتابند ما با فلاش بك هایی به چگونگی زندگی گذشته آنها پی می بریم و مهم ترین وجه آن توضیح درباره شمشیرهایی است كه «استاد شدو گلو» به آنها هدیه داده است و به واقع فیلمساز به ما می گوید كه شخصیت هریك از این شمشیرها چیست.
هرچه باشد این شمشیرها خود هریك مثل كاراكتری مجزا و بسان آدم هایی مشخص هستند و انگار همان وجهه و حالت را دارند كه انسان ها و جنگاوران از آن بهره می برند. ما كاراكتر «شدو گلو» را كه معادل آن چیزی مثل «فروغ سایه» می شود، به ندرت در طول فیلم می بینیم و مشكل دیگر این است كه ما حتی كاراكتر جنگاوران و سامورایی های مورد بحث را نیز بسیار دیر كشف می كنیم، زیرا در این زمینه دیر اقدام می شود.
در چنین شرایطی كار آدم بد قصه و كاراكتر منفی ماجرا یعنی «ژنرال آتش و باد» برای ایجاد جذابیتی بیش از سایرین و تبدیل شدن به پرطرفدارترین مرد قصه شاید آنقدرها هم دشوار نبوده باشد و بقیه به قدری ضعیف و غیرجذاب هستند كه او راحت به این دستاورد می رسد. او سری تراشیده دارد تا به آنچه كه استاندارد و الگوی آد م های بد این جور قصه ها خوانده می شود نزدیك باشد، ولی این نیز باعث عدم تفوق او بر آدم های خوب قصه به لحاظ جلب بیننده ها و سبب ناكامی وی نمی شود. حتی ارتباط او با سایر كاراكترها نیز در طول فیلم به خوبی به تصویر كشیده شده و یكی از آنها یك فرد تبعه كره به نام گرین پرل است.
تسویی هارك هنوز یك فیلمساز مهیج سبك اكشن و رزمی به حساب می آید و به عنوان مثال یكی از سكانس های آغازین فیلم كه یك قتل عام را نشان می دهد به خوبی توسط هارك و دستیارانش به تصویر كشیده شده است و حتی شمشیرهایی هم كه وصفشان را آوردیم نیز هركدام برای خود كاراكتری پیدا كرده اند، اما اینكه همه اینها می تواند «هفت شمشیر» را به مقصد برساند یا خیر، مسئله ای است كه در مظان تردید اساسی قرار دارد، به خصوص كه هارك ادعا داشته است كه ساختن كاری جان فوردوار در عرصه فیلم های رزمی مدنظر وی قرار داشته است.
● خلاصه داستان
اینجا چین و قرن هفدهم است. صدور یك حكم و فرمان از سوی حكومت وقت باعث شده است كه جنگ و استفاده از نیروهای رزمی و جنگاوران و سامورایی ها در سطح قابل ملاحظه ای از چین ممنوع شود. برای «ژنرال آتش و باد» نیز چاره ای نمانده الا اینكه ارتش و نیروهای تحت فرماندهی خود را به اینجا و آنجای كشور بفرستد و آنجاها را نشانه بگیرد كه قانون فوق هنوز بسط نیافته و به مورد اجرا درنیامده است. او یك باج گیر و خلافكار است كه قصد دارد از هر فرصتی برای كسب ثروت و نفوذ استفاده كند. هرچه هست سربازان او به هیچ چیز معتقد و پایبند نیستند و حتی بر سر قتل زنان و كودكان نیز شرط می بندند. فوكینگ ژو كه زمانی در ارتش این ژنرال خدمت می كرد و حالا احساس گناه و ناراحتی وجدان می كند، از جمع آنها می گریزد و خودش را به دهكده مارتیال می رساند تا به اهالی آنجا خبر بدهد كه قاتلان در راه آمدن به آنجا هستند.
ژو همراه با دو تن از اهالی روستا كه نامشان یویوان یین و هان ژی بانگ است برای مشورت با استادی به نام «شدو گلو» كه تخصص و كارش امور رزمی و ساختن شمشیر است، به كوه بهشت سفر می كنند و استاد چهار نفر از شاگردانش را با آنها همراه می كند و به تمامی اعضای این گروه كه اینك هفت نفره شده اند یك شمشیر ویژه می دهد تا با آن از خود و اهالی روستا دفاع كنند و مقابل «ژنرال آتش و باد» و گماشته های او بایستند. گروه «هفت مبارز و هفت شمشیر» از این طریق شكل می گیرد.
وقتی اولین حمله گروه مهاجمان به دهكده صورت می گیرد، هفت شمشیر بر آنها تفوق می یابند و سپس گروه روستایی ها به قلعه محل استقرار نیروهای وابسته به ژنرال و شخص او هجوم می برند. چو كه صاحب شمشیر موسوم به اژدها است، به واقع یك برده سابق كره ای محسوب می شود و او این الزام را حس می كند كه حتما به هموطنش گرین پرل كه مدتی در اسارت «ژنرال آتش و باد» بوده است، یاری برساند.
هرچه هست هفت جنگاور «مستقر شده» در روستا اهالی آنجا را متقاعد می كنند كه محل را ترك كنند، اما به آرامی درمی یابند كه یك نفر در میان آنها خائن است و دارد به گروه مهاجمان اطلاعات می دهد و زمینه ریختن لشكر ژنرال «آتش و باد» را به آنجا فراهم می آورد. گرین پرل به اطلاع چو می رساند كه ژنرال یك گنجینه مالی بزرگ دارد كه آن را پنهان نگه می دارد و هر موقع لازم باشد از محل آن هزینه به كارگیری نیروهای تحت امرش را می پردازد.
آنها نقشه ای می ریزند تا به این گنجینه دست یابند و آن را به واقع بدزدند و از این طریق حركات و برنامه های ژنرال را متوقف و سركوب كنند. اما این فقط یك دام است زیرا وقتی چو به آنجا می رسد، ژنرال را در انتظار خود می بیند و در نهایت چو به اسارت درمی آید و گرین پرل نیز مجروح می شود. وقتی شش جنگاور و سامورایی دیگر از اسیر شدن چو مطلع می شوند، برای رهایی بخشیدن وی دست به اقدام می زنند و این باعث می شود روستا بی حفاظ تر بماند. فرد خائن مستقر در دهكده دست به كشتار مردم می زند، ولی از آن سو شش جنگاور چو را نجات می دهند و در نبرد پایانی چو ژنرال را می كشد. انگار از اول هم قرار نبوده است كه دهكده نجات یابد
● هفت شمشیر Seven Swords
▪ محصول: چین و هنگ كنگ ۲۰۰۵
▪ كارگردان: تسویی هارك
▪ بازیگران اصلی: دانی ین، لئون لایی و چارلی یونگ
▪ مدت: ۱۴۰ دقیقه

كیم نیومن

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

مرشد و دار و دسته کلاشان

مرشد و دار و دسته کلاشان
● گاهی به آسمان نگاه كن
▪ كارگردان: كمال تبریزی
▪ نویسنده فیلمنامه: فرهاد توحیدی
▪ بازیگران: رضا كیانیان، آتیلا پسیانی، حمید امجد، هانیه توسلی و...
● خلاصه داستان
عده ای آدم فرصت طلب تلاش می كنند از جابه جایی مكان یك آسایشگاه نگهداری معلولین جنگی موقعیت مالی مناسبی را فراهم كنند. در این میان شخصی به نام مرشد تلاش می كند آنها را هدایت كند و در صورت هدایت نشدن به سزای اعمالشان برساند و...
● درباره فیلم
مسئله اقتباس ادبی در آثار سینمایی در كشور ما سال ها است كه بیشتر به یك معضل شبیه شده و اگر هم به صورت جسته گریخته با چنین فیلم هایی روبه رو بوده ایم بدون استفاده كامل از یك متن ادبی عنوان «برداشتی آزاد از...» جای اقتباس های ادبی را گرفته و در بیشتر موارد هم هرگز رضایت نویسنده را جلب نكرده است.
حتما شما هم فكر كرده اید كه این استفاده از عنوان «برداشتی آزاد» می تواند مجوزی برای این مسئله باشد كه خیلی از كاستی های فیلم و آن بخش از وجوه اثر كه به رعایت امانتداری مربوط است توجیه شود. از این رو در سینمای ما با اینكه از ریشه های غنی و پربار آثار ادبی برخوردار بوده ایم، هرگز مسئله اقتباس ادبی جدی گرفته نشده است.
جا نیفتادن این سنت همچنین موجب شده كه معدود فیلم هایی هم كه كاملا به متن وفادار بوده اند هرگز نتوانند موفقیتی هر چند اندك به دست آورند. این مسئله دقیقا به این قسمت ماجرا برمی گردد كه اقتباس ادبی هرگز به جریانی فراگیر در سینمای ما تبدیل نشده است و عدم استمرار روند اقتباس از آثار ادبی، معدود فیلم های این ژانر را در معرض داوری صحیحی قرار نمی دهد. با این مقدمه می توان به آسانی فهمید كه چرا كمال تبریزی برای یك اقتباس ادبی از كتاب «مرشد و مارگریتا» اثر بولگاكف روسی استفاده كرده است.
او بعد از ساخت این فیلم هرگز مجبور نبود انتقادها و ایرادهای نویسنده كتاب را تحمل كند و در كنفرانس های مطبوعاتی در مورد رابطه ادبیات و سینما سخنرانی كند. اجازه بدهید در مورد بحث كهنه و تكراری كپی رایت هم سخنی به میان نیاورم. به هر روی فرهاد توحیدی با نگاهی به این كتاب فیلمنامه «گاهی به آسمان نگاه كن» را نوشت كه شاید مهمترین ویژگی اش در همان نگاه اول ارتباط معنایی باشد كه عنوان فیلم با قصه آن برقرار می كند. این نكته را می توان در سكانس پایانی هم مشاهده كرد كه مرشد وقتی دكمه كتش را در دست گرفته آن را به آسمان پرتاب می كند و دوربین بر صفحه آبی و بی ابر آسمان زوم می كند.
آیا با این نگاه خیره به آسمان و تفكر در مفاهیمی كه بیرون از روند عادی زندگی جریان دارند می توان به معنویت رسید كمال تبریزی با همین سكانس پایانی نشان می دهد كه این گزاره را قبول دارد و مرشد كه وظیفه اش هدایت آدم های فیلم است در همین سكانس می خواهد به نوعی این رویكرد را به مخاطب هم انتقال دهد. گاهی به آسمان نگاه كن به رغم ساختار نامتعارفش در ژانر سینمای جنگ مورد بررسی قرار می گیرد.
عده ای آدم فرصت طلب می خواهند از رهگذر انتقال آسایشگاه معلولان جنگی به نقطه ای دیگر پولی به جیب بزنند و از فرصت پیش آمده نهایت استفاده را بكنند، اما مرشد با كمك دستیارش تلاش می كند كه آدم های منفی داستان را هدایت كند. هر چند كه جریان اصلی فیلم مربوط به همین آدم ها است اما فیلم با روایت زندگی مرد به ظاهر مذهبی و كلاشی به نام حاج آقا فاضلی شروع می شود و حتی می توان گفت پرداخت بیش از اندازه آن هم كمی فیلم را به حاشیه می برد. تبریزی در فیلمش از روایتی سوررئالیستی بهره گرفته كه در آن مرز میان واقعیت و رویا هرگز احساس نمی شود. به همین دلیل است كه حاج آقا فاضلی با اینكه مرده اما همچنان در فیلم حضور دارد و هیچ كس هم متوجه حضورش نمی شود.
اگرچه می توان تلاش تبریزی برای تجربه این فضاها را مورد توجه قرار داد اما باید قبول كرد كه حاصل كار به اثری مشتت و پراكنده گو تبدیل شده كه در حد یك تجربه باقی می ماند. این مسئله آنجایی نمود پیدا می كند كه نقش كم رنگ این فیلم در سینمای تبریزی مورد توجه قرار گیرد. با این اوصاف فیلم از نگاهی كلی و جامع نگر واجد نكته های مثبتی است كه تماشایش را هرگز با كسالت همراه نمی كند و در پاره ای اوقات مفاهیم قابل توجهی را نیز به چالش می كشد.

وبگردی
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد
وقتی یک دامدار با مدرک دیپلم و ۱۱۹ فقره چک برگشتی مدیرعامل «ثامن‌الحجج» شد - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج
جزییاتی تکان‌دهنده از اقدامات موسسه ثامن‌الحجج - دو چهره مشهور تلویزیون نیز از مواهب موسسه ثامن الحجج بی نصیب نبوده‌اند. مؤسسه ثامن‌الحجج دو مبلغ ۱۸۰ میلیون‌تومانی و ۴۰۰ میلیون‌تومانی را به حساب «م.م» مجری یک برنامه تلویزیونی واریز می‌کند و عنوانی که روبه‌روی این اعداد در توضیح دلیل وجه ذکر شده، یک کلمه است؛ هدیه. اما رقم هدیه‌ای که آقای «م.م» به‌عنوان هدیه دریافت کرده، در مقابل تسهیلات دریافتی او از ثامن‌الحجج تقریبا ناچیز است.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی
نمایش دستاورد آزادی و دموکراسی - آقای مطهری بازیکنان آفریقایی تیم فرانسه را دیده ولی دورگه‌های تیم ملی خودمان را ندیده!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.
مائده‌ها و دلارهای رانتی
مائده‌ها و دلارهای رانتی - اشارت‌هایی که برخی نکات جالب توجهی دیگری در خصوص آن بیان می‌کنند، مثل مطرح شدن مساله مانتو‌های جلوباز و اشکالی که برخی مسئولان به آن وارد می‌دانند. موضوعی که موجب شد تا بعد از مدت‌های مدید و در شرایطی که بسیاری بر این باورند که شناسایی و مقابله با اخلال گران بازار می‌بایست در اولویت همه امور باشد، گشت‌های ارشاد به خیابان‌ها باز گردند.
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی  ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی !
دورهمی کثیف‌ترین برنامه جنسی ! تفکرات پیچیده یک استاد علوم انسانی ! - یکی از بحث های جنجالی دکتر فیاض در سال های اخیر اظهار نظر او در مورد وقوع بحران جنسی در ایران بوده است که حالا او معتقد است تبدیل به انقلاب جنسی شده است. با او در این زمینه مصاحبه مفصلی انجام دادیم که به زودی منتشر می شود. بخشی از این مصاحبه که درباره برنامه دورهمی است را تماشا کنید.
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری
آغوش جنسی یا مادرانه ! مشغله فکری مطهری - وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به نمایش در آغوش کشیدن تیم ملی کروواسی توسط رئیس‌جمهور کشورشان،گفت: ایشان با یک حس مادرانه این کار را انجام داد و این آغوش، جنسی نبود، البته که پخش آن نباید انجام می‌شد.
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟
کدام پسر روحانی سه تابعیتی است؟ - سرنوشت فرزند بزرگ حسن روحانی از جمله مواردی است که در سال‌های گذشته بارها مورد توجه رسانه‌ها قرار گرفته است. پیش از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ نیز یکی از وب‌سایت‌های اصولگرا مدعی بود که او به دنبال “شکست عشقی” دست به “خودکشی” زده است. بنا به ادعای برخی از رسانه‌های اصو‌لگرا، فرزند روحانی با کلت کمری پدر خودکشی کرد.
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا
فیلم منزل محمود خاوری درکانادا - کاربران شبکه های اجتماعی فیلمی را منتشر کرده اند که گفته می شود مربوط به خانه مجلل محمود خاوری در کانادا است. صحت و سقم این قضیه هنوز تایید نشده است.
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟
چرا آیت‌الله جنتی اینگونه فکر می‌کند؟ - احزاب و شخصیت‌ها - زندگی ساده آیت‌الله جنتی گرچه از ویژگی‌های مثبت شخصیت وی است اما نوع نگاهش به عرصه سیاسی و مصداق‌یابی های وی درخصوص افراد انقلابی انتقادهای زیادی را متوجه او می‌کند.
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول
مائده هژبری و امیرحسین مقصودلو در استانبول - امیرحسین مقصودلو (تتلو) با انتشار عکسی از خودش و مائده هژبری، دختر نوجوانی که پس از اعتراف تلویزیونی اش معروف شد، از کنسرت مشترک در استانبول خبر داد.
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد!
واکنش فغانی به انتشار تصاویردست دادنش با داور زن برزیلی:کوچکترین اهمیتی برایم ندارد! - تصاویر با شما سخن می گویند؛ تصاویری بی روتوش با سخنانی بی روتوش‌تر؛ می‌خواهیم با بخش خبری «فوتونیوز»، مقامات با شما بی روتوش و رودررو سخن بگویند. از این پس، عصرگاه هر روز با «فوتو نیوز» تابناک، حرف و سخن مقامات داخلی و خارجی را به عکس بی روتوش‌شان الصاق می‌کنیم، تا بهتر بدانیم چه کسی حرف زده و از چه سخن گفته است. کوتاه و مختصر؛ به احترام وقت شما و فرصتی که برای دانستن می‌گذارید.
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا
اول مرگ بر ربا بعد مرگ برآمریکا - صحبت های تامل برانگیز آیت الله رودباری درمورد ربا در کشور
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟
مرد رو‌به‌روی مائده هژبری کیست؟ - دختر بازداشت شده در بخشی از مصاحبه توضیح می‌دهد که صبح دستگیر شده و خانواده‌اش در جریان این موضوع قرار گرفته‌اند و این ادعا نشان می‌دهد تهیه فیلم اعترافات به فاصله یک صبح تا عصر انجام شده که خود نشان‌دهنده این است که برای متهم هنوز دادگاهی تشکیل نشده و جرمی به اثبات نرسیده ‌است.
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر!
فیلم | رامبد: دهنتو ببند، فرح‌بخش: دهنتو گِل بگیر! - پس از آنکه فیلم تازه محمدحسین فرح‌بخش در سالن‌های سینمای شهر تهران اکران نشد. احمدی مدیر سینماشهر که از قضا تهیه کننده برنامه خندوانه نیز هست و سوله مدیریت بحران شهر تهران در دوره تهیه کنندگی او به «خندوانه» اختصاص یافت، مانع از این اکران شده بود و همین مسئله واکنش فرح بخش را به دنبال داشت و او را رانت‌‎‌خوار خواند و پای رامبد جوان را به میان کشید.
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم
شاخ‌های اینستاگرامی که نمی‌شناختیم - یکی از دختران که به شدت مورد توجه قرار گرفته است مائده نام دارد. او از چهره‌های شناخته شده اینستاگرام است که ویدئو‌هایی از رقص هایش را در صفحه خود منتشر کرده است. او متولد سال 1380 است. به گفته خودش حدود 600هزار فالوئر دارد. او حالا با قرار وثیقه آزاد است.
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس)
تصادف سردار آزمون با پورشه اش (عکس) - سردار آزمون نیمه شب گذشته و در نزدیکی‌های صبح امروز با خودوری پورشه شخصی خود در محور نکا بهشهر پس از عبور از روستای کمیشان با تصادف زنجیره‌ای مواجه شد که در این حادثه خودروهای زیادی خسارت دیدند