سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

آتش و باد


آتش و باد
تماشاگران غربی احتمالا حوصله خود را به هنگام تماشای بخش هایی از این فیلم كه نوعی واریاسون چینی بر روی فیلم كلاسیك و ژاپنی «هفت سامورایی» است، از دست خواهند داد و آن زمانی است كه شش تن از هفت جنگاوری كه برای حفاظت از اهالی یك روستا به آنجا آمده اند، تصمیم به ترك آنجا می گیرند تا بتوانند یار هفتم خود را كه به اسارت درآمده است، همراه با شمشیر او نجات دهند و انرژی و وقت زیادی را صرف این مهم می كنند.
مسئله این است كه دختر جوانی كه آنها در آن محل به جای می گذارند تا وی در غیاب شان آنجا را اداره كند، تسلیم دیوانه و قاتلی می شود كه در آنجا حضور دارد و همگان می دانند كه سرنوشت خوشی در انتظار روستایی ها نیست. هرچه هست بسیاری از اهالی روستا توسط این قاتل روانی سلاخی می شوند و دیری نمی پاید كه تمام اهالی مسن روستا دچار این سرنوشت می شوند. شاید بچه ها در آن هنگامه نجات یابند اما باز نه براساس توان هفت شمشیر و به واقع هفت مبارز و جنگاوری كه صاحبان آن شمشیر ها هستند.
به واقع این جنگاوران چنان مشغول مسائل داخلی و اختلافات خود هستند كه وقت ندارند به مسائل سایرین بپردازند برخلاف آنچه در فیلم آكیرا كوروساوا و همچنین بازسازی هالیوودی آن یعنی «هفت دلاور» دیده بودیم، این جنگاوران در آخرین و مهم ترین نبرد خود چیزی را از دست نمی دهند و برعكس با خوشحالی و رضایت محل را ترك می كنند و به سمت هدف و مقصد بعدی خود می روند. شاید احتیاجی به این نباشد كه مردم و كسانی كه در مسیر حركت این جنگاوران و سامورایی های غیرعادی قرار دارند، خودشان را كنار بكشند و پناه بگیرند ولی این اتفاقی است كه تقریبا می افتد. آنها گمان می كنند كه با یك گروه جدی و سخت كوش طرف اند اما این فقط یك تصور است.
گفته می شود كه «هفت شمشیر» در واریاسیون ها و طول مدت های متفاوت در دسترس است و بعضی ورسیون های آن ۱۰۰ دقیقه ای و برخی سه ساعته هستند و این براساس نوع ادیتی است كه تسویی هارك روی فیلم و قصه اش صورت داده است. در هر حال وقتی قهرمانان قصه به سوی نبرد و رویارویی نهایی خود با شخصیت بد قصه «ژنرال آتش و باد» با بازی سون هونگ لی می شتابند ما با فلاش بك هایی به چگونگی زندگی گذشته آنها پی می بریم و مهم ترین وجه آن توضیح درباره شمشیرهایی است كه «استاد شدو گلو» به آنها هدیه داده است و به واقع فیلمساز به ما می گوید كه شخصیت هریك از این شمشیرها چیست.
هرچه باشد این شمشیرها خود هریك مثل كاراكتری مجزا و بسان آدم هایی مشخص هستند و انگار همان وجهه و حالت را دارند كه انسان ها و جنگاوران از آن بهره می برند. ما كاراكتر «شدو گلو» را كه معادل آن چیزی مثل «فروغ سایه» می شود، به ندرت در طول فیلم می بینیم و مشكل دیگر این است كه ما حتی كاراكتر جنگاوران و سامورایی های مورد بحث را نیز بسیار دیر كشف می كنیم، زیرا در این زمینه دیر اقدام می شود.
در چنین شرایطی كار آدم بد قصه و كاراكتر منفی ماجرا یعنی «ژنرال آتش و باد» برای ایجاد جذابیتی بیش از سایرین و تبدیل شدن به پرطرفدارترین مرد قصه شاید آنقدرها هم دشوار نبوده باشد و بقیه به قدری ضعیف و غیرجذاب هستند كه او راحت به این دستاورد می رسد. او سری تراشیده دارد تا به آنچه كه استاندارد و الگوی آد م های بد این جور قصه ها خوانده می شود نزدیك باشد، ولی این نیز باعث عدم تفوق او بر آدم های خوب قصه به لحاظ جلب بیننده ها و سبب ناكامی وی نمی شود. حتی ارتباط او با سایر كاراكترها نیز در طول فیلم به خوبی به تصویر كشیده شده و یكی از آنها یك فرد تبعه كره به نام گرین پرل است.
تسویی هارك هنوز یك فیلمساز مهیج سبك اكشن و رزمی به حساب می آید و به عنوان مثال یكی از سكانس های آغازین فیلم كه یك قتل عام را نشان می دهد به خوبی توسط هارك و دستیارانش به تصویر كشیده شده است و حتی شمشیرهایی هم كه وصفشان را آوردیم نیز هركدام برای خود كاراكتری پیدا كرده اند، اما اینكه همه اینها می تواند «هفت شمشیر» را به مقصد برساند یا خیر، مسئله ای است كه در مظان تردید اساسی قرار دارد، به خصوص كه هارك ادعا داشته است كه ساختن كاری جان فوردوار در عرصه فیلم های رزمی مدنظر وی قرار داشته است.
● خلاصه داستان
اینجا چین و قرن هفدهم است. صدور یك حكم و فرمان از سوی حكومت وقت باعث شده است كه جنگ و استفاده از نیروهای رزمی و جنگاوران و سامورایی ها در سطح قابل ملاحظه ای از چین ممنوع شود. برای «ژنرال آتش و باد» نیز چاره ای نمانده الا اینكه ارتش و نیروهای تحت فرماندهی خود را به اینجا و آنجای كشور بفرستد و آنجاها را نشانه بگیرد كه قانون فوق هنوز بسط نیافته و به مورد اجرا درنیامده است. او یك باج گیر و خلافكار است كه قصد دارد از هر فرصتی برای كسب ثروت و نفوذ استفاده كند. هرچه هست سربازان او به هیچ چیز معتقد و پایبند نیستند و حتی بر سر قتل زنان و كودكان نیز شرط می بندند. فوكینگ ژو كه زمانی در ارتش این ژنرال خدمت می كرد و حالا احساس گناه و ناراحتی وجدان می كند، از جمع آنها می گریزد و خودش را به دهكده مارتیال می رساند تا به اهالی آنجا خبر بدهد كه قاتلان در راه آمدن به آنجا هستند.
ژو همراه با دو تن از اهالی روستا كه نامشان یویوان یین و هان ژی بانگ است برای مشورت با استادی به نام «شدو گلو» كه تخصص و كارش امور رزمی و ساختن شمشیر است، به كوه بهشت سفر می كنند و استاد چهار نفر از شاگردانش را با آنها همراه می كند و به تمامی اعضای این گروه كه اینك هفت نفره شده اند یك شمشیر ویژه می دهد تا با آن از خود و اهالی روستا دفاع كنند و مقابل «ژنرال آتش و باد» و گماشته های او بایستند. گروه «هفت مبارز و هفت شمشیر» از این طریق شكل می گیرد.
وقتی اولین حمله گروه مهاجمان به دهكده صورت می گیرد، هفت شمشیر بر آنها تفوق می یابند و سپس گروه روستایی ها به قلعه محل استقرار نیروهای وابسته به ژنرال و شخص او هجوم می برند. چو كه صاحب شمشیر موسوم به اژدها است، به واقع یك برده سابق كره ای محسوب می شود و او این الزام را حس می كند كه حتما به هموطنش گرین پرل كه مدتی در اسارت «ژنرال آتش و باد» بوده است، یاری برساند.
هرچه هست هفت جنگاور «مستقر شده» در روستا اهالی آنجا را متقاعد می كنند كه محل را ترك كنند، اما به آرامی درمی یابند كه یك نفر در میان آنها خائن است و دارد به گروه مهاجمان اطلاعات می دهد و زمینه ریختن لشكر ژنرال «آتش و باد» را به آنجا فراهم می آورد. گرین پرل به اطلاع چو می رساند كه ژنرال یك گنجینه مالی بزرگ دارد كه آن را پنهان نگه می دارد و هر موقع لازم باشد از محل آن هزینه به كارگیری نیروهای تحت امرش را می پردازد.
آنها نقشه ای می ریزند تا به این گنجینه دست یابند و آن را به واقع بدزدند و از این طریق حركات و برنامه های ژنرال را متوقف و سركوب كنند. اما این فقط یك دام است زیرا وقتی چو به آنجا می رسد، ژنرال را در انتظار خود می بیند و در نهایت چو به اسارت درمی آید و گرین پرل نیز مجروح می شود. وقتی شش جنگاور و سامورایی دیگر از اسیر شدن چو مطلع می شوند، برای رهایی بخشیدن وی دست به اقدام می زنند و این باعث می شود روستا بی حفاظ تر بماند. فرد خائن مستقر در دهكده دست به كشتار مردم می زند، ولی از آن سو شش جنگاور چو را نجات می دهند و در نبرد پایانی چو ژنرال را می كشد. انگار از اول هم قرار نبوده است كه دهكده نجات یابد
● هفت شمشیر Seven Swords
▪ محصول: چین و هنگ كنگ ۲۰۰۵
▪ كارگردان: تسویی هارك
▪ بازیگران اصلی: دانی ین، لئون لایی و چارلی یونگ
▪ مدت: ۱۴۰ دقیقه

كیم نیومن

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

داستانی از زاویه دید یک مرده

داستانی از زاویه دید یک مرده
«روح» شاهكار بی بدیل جری زوكر، كارگردان آمریكایی است كه با ساخت آن به شهرتی جهانی دست یافت.به گزارش ایسنا، «روح» محصول سال ۱۹۹۰ سینمای آمریكاست كه در مدت زمان دو ساعت و هشت دقیقه به شیوه رنگی ساخته شده است.
● درباره فیلم
«روح» یك رومانس عالی و جادویی درباره عشقی حقیقی است كه تا ابد باقی می ماند. فیلمی با مایه های پررنگ عاشقانه كه در زمره بهترین آثار سینمایی دهه ۸۰ قرار می‌گیرد.
سینمایی «روح» به شدت حس همذات پنداری مخاطب را بر می انگیزد و در لحظاتی حتی او را وادار به گریه می كند.ساخته جری زوكر به لحاظ نوع روایت منحصر به فرد به نظر می رسد، چرا كه در زمره معدود آثار سینمایی قرار می گیرد كه داستان از زاویه دید یك مرده به تصویر كشیده می شود.سینمایی «روح» در چند ژانر مختلف قرار می گیرد. این فیلم معمایی جذاب، حتی از لحظاتی كمدی و با مزه نیز بهره برده است. «روح» برخوردار از دقایقی ترسناك است و در عین حال رومانسی باورپذیر محسوب می شود.
● داستان فیلم
فیلمنامه «روح» را بروس جوئل رابین به نگارش درآورده است. این فیلم داستان مرد جوانی است كه پیش از كشته شدن به همسرش می گوید كه همواره از او حمایت خواهد كرد. او در حادثه ای به قتل می رسد اما روحش در دنیا باقی می ماند تا بتواند قاتل خود را بیابد و همسرش را نیز از خطر حفظ كند.
● حضور در جشنواره های جهانی و اكران در سینماها
سینمایی «روح» در كشورهایی چون: ایسلند، آرژانتین، استرالیا، كانادا، سنگاپور، آلمان، كره جنوبی، اسپانیا و انگلیس به اكران عمومی درآمده است .این فیلم در سال ۱۹۹۱ در آكادمی فیلمهای علمی - تخیلی و ترسناك آمریكا شركت كرد و جوایز بهترین بازیگر نقش اول زن، بهترین فیلم فانتزی وبهترین بازیگر نقش مكمل زن را به خود اختصاص داد.
«روح» با حضور در جایزه فیلم آكادمی ژاپن كاندیدای دریافت جایزه بهترین فیلم خارجی شد.ساخته جری زوكر در سال ۱۹۹۱ در جشنواره بافتا شركت كرد و جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن را برای دمی مور به ارمغان آورد.حضور در جشنواره فیلم گلدن گلاب و دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مكمل زن از دیگر موقعیت های سینمایی «روح» محسوب می شود. این فیلم همچنین جوایزی را از جشنواره پرده طلایی آلمان، جایزه منتقدان فیلم كانزاس سیتی، جایزه هنرمندان جوان آمریكا، جایزه نویسندگان آمریكا دریافت كرده است.
● بازیگران فیلم
در سینمای «روح» دو تن از موفق ترین بازیگران آمریكا، پاتریك سوایزی و دمی مور به ایفای نقش پرداخته اند كه نقش مهمی را در موفقیت این فیلم برعهده داشته اند. بازی دمی مور پس از سال ها همچنان در ذهن علاقه مندان این فیلم باقی مانده و یكی از بهترین بازیهای رمانسی است كه تاكنون دیده شده است.تونی گلدوین، استنلی لارنس، كریستو فرجی كین و سوزان برسلا از دیگر بازیگرانی هستند كه در فیلم «روح» به ایفای نقش پرداخته اند.
● درباره فیلمساز
جری زوكر، یازدهم مارس ۱۹۵۰ در میلواكی آمریكا به دنیا آمد.او برادر دیویدزوكر، تهیه كننده معروف آمریكایی است كه فیلم هایی چون: «دختر رییس من»، سری فیلم های «اسلحه مرگبار» و سری فیلم های«فوق محرمانه» را كارگردانی كرده است.
جری زوكر، فیلمسازی را به واسطه همكاری با برادرش آغاز كرد و پس از آن به طور مستقل كار در این عرصه را ادامه داد. هرچند او نیز مانند برادرش پیش از آن كه خود را به عنوان كارگردان مطرح كند، به عنوان تهیه كننده شناخته می شود.نخستین فیلم جری زوكر «مدرسه راك اندرول» است كه در سال ۱۹۷۹ آن را كارگردانی كرد و پس از آن در سال ۱۹۸۰ «هواپیما» را ساخت.از دیگر ساخته های جری زوكر می توان به «مردم گستاخ» (۱۹۸۶) ، «راز بزرگ» (۱۹۸۴) و «اولین شوالیه» (۱۹۹۵) اشاره كرد. «روح» ششمین فیلم این كارگردان است كه آخرین ساخته اش را در سال ۲۰۰۱ با عنوان مسابقه جاسوسی كارگردانی كرد.

وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.