شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

آتش و باد


آتش و باد
تماشاگران غربی احتمالا حوصله خود را به هنگام تماشای بخش هایی از این فیلم كه نوعی واریاسون چینی بر روی فیلم كلاسیك و ژاپنی «هفت سامورایی» است، از دست خواهند داد و آن زمانی است كه شش تن از هفت جنگاوری كه برای حفاظت از اهالی یك روستا به آنجا آمده اند، تصمیم به ترك آنجا می گیرند تا بتوانند یار هفتم خود را كه به اسارت درآمده است، همراه با شمشیر او نجات دهند و انرژی و وقت زیادی را صرف این مهم می كنند.
مسئله این است كه دختر جوانی كه آنها در آن محل به جای می گذارند تا وی در غیاب شان آنجا را اداره كند، تسلیم دیوانه و قاتلی می شود كه در آنجا حضور دارد و همگان می دانند كه سرنوشت خوشی در انتظار روستایی ها نیست. هرچه هست بسیاری از اهالی روستا توسط این قاتل روانی سلاخی می شوند و دیری نمی پاید كه تمام اهالی مسن روستا دچار این سرنوشت می شوند. شاید بچه ها در آن هنگامه نجات یابند اما باز نه براساس توان هفت شمشیر و به واقع هفت مبارز و جنگاوری كه صاحبان آن شمشیر ها هستند.
به واقع این جنگاوران چنان مشغول مسائل داخلی و اختلافات خود هستند كه وقت ندارند به مسائل سایرین بپردازند برخلاف آنچه در فیلم آكیرا كوروساوا و همچنین بازسازی هالیوودی آن یعنی «هفت دلاور» دیده بودیم، این جنگاوران در آخرین و مهم ترین نبرد خود چیزی را از دست نمی دهند و برعكس با خوشحالی و رضایت محل را ترك می كنند و به سمت هدف و مقصد بعدی خود می روند. شاید احتیاجی به این نباشد كه مردم و كسانی كه در مسیر حركت این جنگاوران و سامورایی های غیرعادی قرار دارند، خودشان را كنار بكشند و پناه بگیرند ولی این اتفاقی است كه تقریبا می افتد. آنها گمان می كنند كه با یك گروه جدی و سخت كوش طرف اند اما این فقط یك تصور است.
گفته می شود كه «هفت شمشیر» در واریاسیون ها و طول مدت های متفاوت در دسترس است و بعضی ورسیون های آن ۱۰۰ دقیقه ای و برخی سه ساعته هستند و این براساس نوع ادیتی است كه تسویی هارك روی فیلم و قصه اش صورت داده است. در هر حال وقتی قهرمانان قصه به سوی نبرد و رویارویی نهایی خود با شخصیت بد قصه «ژنرال آتش و باد» با بازی سون هونگ لی می شتابند ما با فلاش بك هایی به چگونگی زندگی گذشته آنها پی می بریم و مهم ترین وجه آن توضیح درباره شمشیرهایی است كه «استاد شدو گلو» به آنها هدیه داده است و به واقع فیلمساز به ما می گوید كه شخصیت هریك از این شمشیرها چیست.
هرچه باشد این شمشیرها خود هریك مثل كاراكتری مجزا و بسان آدم هایی مشخص هستند و انگار همان وجهه و حالت را دارند كه انسان ها و جنگاوران از آن بهره می برند. ما كاراكتر «شدو گلو» را كه معادل آن چیزی مثل «فروغ سایه» می شود، به ندرت در طول فیلم می بینیم و مشكل دیگر این است كه ما حتی كاراكتر جنگاوران و سامورایی های مورد بحث را نیز بسیار دیر كشف می كنیم، زیرا در این زمینه دیر اقدام می شود.
در چنین شرایطی كار آدم بد قصه و كاراكتر منفی ماجرا یعنی «ژنرال آتش و باد» برای ایجاد جذابیتی بیش از سایرین و تبدیل شدن به پرطرفدارترین مرد قصه شاید آنقدرها هم دشوار نبوده باشد و بقیه به قدری ضعیف و غیرجذاب هستند كه او راحت به این دستاورد می رسد. او سری تراشیده دارد تا به آنچه كه استاندارد و الگوی آد م های بد این جور قصه ها خوانده می شود نزدیك باشد، ولی این نیز باعث عدم تفوق او بر آدم های خوب قصه به لحاظ جلب بیننده ها و سبب ناكامی وی نمی شود. حتی ارتباط او با سایر كاراكترها نیز در طول فیلم به خوبی به تصویر كشیده شده و یكی از آنها یك فرد تبعه كره به نام گرین پرل است.
تسویی هارك هنوز یك فیلمساز مهیج سبك اكشن و رزمی به حساب می آید و به عنوان مثال یكی از سكانس های آغازین فیلم كه یك قتل عام را نشان می دهد به خوبی توسط هارك و دستیارانش به تصویر كشیده شده است و حتی شمشیرهایی هم كه وصفشان را آوردیم نیز هركدام برای خود كاراكتری پیدا كرده اند، اما اینكه همه اینها می تواند «هفت شمشیر» را به مقصد برساند یا خیر، مسئله ای است كه در مظان تردید اساسی قرار دارد، به خصوص كه هارك ادعا داشته است كه ساختن كاری جان فوردوار در عرصه فیلم های رزمی مدنظر وی قرار داشته است.
● خلاصه داستان
اینجا چین و قرن هفدهم است. صدور یك حكم و فرمان از سوی حكومت وقت باعث شده است كه جنگ و استفاده از نیروهای رزمی و جنگاوران و سامورایی ها در سطح قابل ملاحظه ای از چین ممنوع شود. برای «ژنرال آتش و باد» نیز چاره ای نمانده الا اینكه ارتش و نیروهای تحت فرماندهی خود را به اینجا و آنجای كشور بفرستد و آنجاها را نشانه بگیرد كه قانون فوق هنوز بسط نیافته و به مورد اجرا درنیامده است. او یك باج گیر و خلافكار است كه قصد دارد از هر فرصتی برای كسب ثروت و نفوذ استفاده كند. هرچه هست سربازان او به هیچ چیز معتقد و پایبند نیستند و حتی بر سر قتل زنان و كودكان نیز شرط می بندند. فوكینگ ژو كه زمانی در ارتش این ژنرال خدمت می كرد و حالا احساس گناه و ناراحتی وجدان می كند، از جمع آنها می گریزد و خودش را به دهكده مارتیال می رساند تا به اهالی آنجا خبر بدهد كه قاتلان در راه آمدن به آنجا هستند.
ژو همراه با دو تن از اهالی روستا كه نامشان یویوان یین و هان ژی بانگ است برای مشورت با استادی به نام «شدو گلو» كه تخصص و كارش امور رزمی و ساختن شمشیر است، به كوه بهشت سفر می كنند و استاد چهار نفر از شاگردانش را با آنها همراه می كند و به تمامی اعضای این گروه كه اینك هفت نفره شده اند یك شمشیر ویژه می دهد تا با آن از خود و اهالی روستا دفاع كنند و مقابل «ژنرال آتش و باد» و گماشته های او بایستند. گروه «هفت مبارز و هفت شمشیر» از این طریق شكل می گیرد.
وقتی اولین حمله گروه مهاجمان به دهكده صورت می گیرد، هفت شمشیر بر آنها تفوق می یابند و سپس گروه روستایی ها به قلعه محل استقرار نیروهای وابسته به ژنرال و شخص او هجوم می برند. چو كه صاحب شمشیر موسوم به اژدها است، به واقع یك برده سابق كره ای محسوب می شود و او این الزام را حس می كند كه حتما به هموطنش گرین پرل كه مدتی در اسارت «ژنرال آتش و باد» بوده است، یاری برساند.
هرچه هست هفت جنگاور «مستقر شده» در روستا اهالی آنجا را متقاعد می كنند كه محل را ترك كنند، اما به آرامی درمی یابند كه یك نفر در میان آنها خائن است و دارد به گروه مهاجمان اطلاعات می دهد و زمینه ریختن لشكر ژنرال «آتش و باد» را به آنجا فراهم می آورد. گرین پرل به اطلاع چو می رساند كه ژنرال یك گنجینه مالی بزرگ دارد كه آن را پنهان نگه می دارد و هر موقع لازم باشد از محل آن هزینه به كارگیری نیروهای تحت امرش را می پردازد.
آنها نقشه ای می ریزند تا به این گنجینه دست یابند و آن را به واقع بدزدند و از این طریق حركات و برنامه های ژنرال را متوقف و سركوب كنند. اما این فقط یك دام است زیرا وقتی چو به آنجا می رسد، ژنرال را در انتظار خود می بیند و در نهایت چو به اسارت درمی آید و گرین پرل نیز مجروح می شود. وقتی شش جنگاور و سامورایی دیگر از اسیر شدن چو مطلع می شوند، برای رهایی بخشیدن وی دست به اقدام می زنند و این باعث می شود روستا بی حفاظ تر بماند. فرد خائن مستقر در دهكده دست به كشتار مردم می زند، ولی از آن سو شش جنگاور چو را نجات می دهند و در نبرد پایانی چو ژنرال را می كشد. انگار از اول هم قرار نبوده است كه دهكده نجات یابد
● هفت شمشیر Seven Swords
▪ محصول: چین و هنگ كنگ ۲۰۰۵
▪ كارگردان: تسویی هارك
▪ بازیگران اصلی: دانی ین، لئون لایی و چارلی یونگ
▪ مدت: ۱۴۰ دقیقه

كیم نیومن

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

تصویر یک دوران

تصویر یک دوران
● «روز سوم» محمد حسین لطیفی
لطیفی در عرصه سینما پس از تجربه ژانر كمدی در «دختر ایرونی» و وحشت در «خوابگاه دختران» به سراغ دفاع مقدس در «روز سوم» رفته است. تجربه گرایی كه به مخاطب فرصت می دهد كاراكتر فیلمساز را از ورای آثارش ترسیم كند. «روز سوم» بسیار مدیون مقطع تاریخی است كه برای روایت خود انتخاب كرده است: روزهای محاصره خرمشهر.
فیلم هم از جهت مقطع زمانی و هم تم جست وجوگری، بسیار به مجموعه «خاك سرخ» ابراهیم حاتمی كیا شبیه است. شاید به همین دلیل است ساختار روایی، تعدد شخصیت های فرعی، نوع روابط و... در آن بیشتر متناسب با مدیوم تلویزیون به نظر می آید.
در «خاك سرخ» دختر در جست وجوی پدر، مادر و خواهر نادیده اش از تهران به مركز التهاب خرمشهر سر درمی آورد. نیاز دراماتیك قهرمان اصلی كه برآورده شدن آن متضمن بازگشت به مناطق در دست دشمن است، حضور شخصیتی عراقی در پوشش ایرانی كه به شیوه همان زمان عملیات خرابكاری انجام می دهد و... از مشتركاتی هستند كه فضای این فیلم و مجموعه را به هم نزدیك می كنند.
فیلم با شخصیتی به نسبت فرعی تر آغاز می شود كه پس از آزادی از زندان برای انتقام راهی می شود. فیلم بدون زمینه چینی خاصی این دو فضا را به هم وصل می كند و یكباره وارد فضای جنگ می شویم. شكل گرفتن رابطه خواهر و برادر و در نهایت تأكید بر لحظات خاصی كه تردیدهای برادر را برای كشتن و مدفون كردن خواهر نشان می دهد.
شكل گیری فلاش بك های فیلم بسیار ساده و لحظه ای و با قرینه پردازی موقعیتی مشابه در گذشته شكل می گیرد تا به علامت های سؤال پاسخ دهد و نهایتاً رویارویی كه كنش و واكنش هایش بسیار قابل پیش بینی است. جوان عراقی آنقدر عاشق هست كه دختر را با تیر نزند و او بتواند براحتی به برادرش ملحق شود. در چنین موقعیتی است كه تعقیب و گریز بعدی او برای به دست آوردن دختر مفهوم خود را از دست می دهد. چون با تكیه بر این حربه دختر می تواند از همراهی با او سر باز زند.
حضور شخصیت های فرعی پرتعدادی كه هر كدام وجهی از آدم های حاضر در جنگ و دفاع را به تصویر می كشند تدریجاً به عنصری تكرارشونده در فیلم های دفاع مقدس تبدیل شده است. قرار است یك شخصیت بار طنز را وارد قصه كند تا خشونت تعدیل شود، یك شخصیت نماینده قشر تحصیلكرده و روشنفكر باشد و یك شخصیت نماینده... چرا باید با كاركردهای اولیه شخصیت هایی به این شیوه رو مواجه باشیم؟ كاركردهایی كه ما را از دنبال كردن یك قصه صرف و همذات پنداری با آن دور می كند و فیلم را بیشتر به یك فیلم كماندویی برون مرزی تبدیل می كند.
ویژگی تعلق به دفاع مقدس ایران از نكاتی است كه به نظر می آید برای نقطه عزیمت اولیه قصه استفاده شده و پس از آن مسأله و موضوع فیلم از خرمشهر و جنگ و دفاع متوجه خواهر می شود كه همه برای نجات او بسیج می شوند. هرچند می توان خواهر را نماد و نماینده هر مفهوم زیرساختی در فیلم در نظر گرفت، ولی مسأله این است كه «روز سوم» از جنس فیلم هایی نیست كه نمادگرا باشند و بیشتر بر داستان متمركز است. فیلم متكی بر پی رنگ بوده و تماشاگر را از این منظر با خود همراه می كند.
بعید به نظر می آید كه با استفاده از یك موقعیت مكانی و دو بار عنوان كردن نام «جهان آرا» بتوان فیلم را به چنین مقطع پرمخاطره ای پیوند داد. همانطور كه به نظر می آید فیلم در طراحی سرانجام قهرمان اصلی اش یعنی برادر، قراری را كه با تماشاگر می گذارد تا انتها رعایت نمی كند.
از ابتدا تردید، كشمكش های درونی - بیرونی او به گونه ای برجسته و حتی به مسأله اصلی فیلم تبدیل می شود. اما در انتها شیوه پرداخت مرگ و شهادت او عادی تصویر شده است. پرداخت جزئی نگر اولیه شامل حال نگاه حماسی به شهادت او نمی شود و مرگ این شخصیت را نمی بینیم.

وبگردی
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری - دریافت کارت هوشمند ملی نیازمند گذراندن مراحلی است که در این گزارش با روند دریافت آن آشنا می شویم.
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
    فرصت
    افراد موفق جایی در پی فرصت گشته و آن را پیدا می کنند که دیگران در آنجا چیزی نمی یابند این افراد آموخته اند که فرصت ها را بسازند نه این که آنها را بیابند از این رو حتی موقعیت هایی …