یکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 21 October, 2018

گوگل به دنبال چیست


گوگل به دنبال چیست
ماجرای انتشار بیش از ۶۵۸ هزار كلیدواژه مورد استفاده حدود ۱۹ میلیون كاربر موتور جست وجوی «ای او ال» در هفته گذشته با انتقاد شدید مدیر اجرایی شركت «گوگل» همراه شد.
مدیریت گوگل در ظاهر این اقدام را پایمال كردن تعهد به امانت داری در زمینه اطلاعات كاربران خوانده بود، اما همین شركت «گوگل» مدت ها است خود در كشور چین اطلاعاتی مشابه را در اختیار مقامات دولت این كشور قرار می دهد و این عمل خود را با بهانه وجود قوانین متفاوت در چین توجیه می كند.
«اریك اشمیت» مدیر اجرایی «گوگل» هفته گذشته در واكنش به انتشار كلید واژه ها از سوی «ای او ال» اعلام كرد این شركت هیچ گاه اقدامی مشابه اقدام شركت «ای او ال» در زمینه انتشار كلیدواژه های مورد استفاده كاربران موتور جست وجوی خود انجام نخواهد داد اما اقدامات «گوگل» در كشور چین، با سخنان اخیر «اشمیت» در تضاد است. «اشمیت» هفته گذشته در همایش موتورهای جست وجو در «سن خوزه» آمریكا آنچه در شركت «ای او ال» اتفاق افتاد را از نظر مدیران «گوگل» كاملا غیرقابل قبول خواند و اظهار داشت این شركت هیچ گاه راضی به انتشار كلید واژه های مورد استفاده میلیون ها كاربر موتور جست وجوی خود نخواهد شد.
این در حالی است كه شركت «گوگل» از مدت ها قبل پذیرفته است برای دریافت اجازه فعالیت در كشور چین، اطلاعات كاملا مشابهی را به طور كامل در اختیار دولت این كشور قرار دهد. مسئولان شركت «ای او ال» پس از انتشار مجموعه كلیدواژه ها هدف اولیه از این اقدام را تنها تحقیقات دانشگاهی اعلام كردند اما فهرست بلندبالای كلید واژه های مورد استفاده كاربران به طور گسترده در اینترنت پخش شده و حتی بسیاری كاربران اینترنت آن را در وبلاگ های خود در معرض دید عموم قرار داده اند.
نشریه «نیویورك تایمز» حتی در گزارشی جنجالی نشان داده با كنار هم قرار دادن كلیدواژه های مورد استفاده هر كاربر می توان به هویت آن پی برد. در فهرست منتشر شده توسط «ای او ال»، همه نوع كلید واژه، حتی كلید واژه هایی برای جست وجوی اطلاعات در زمینه چگونگی ساخت ابزار ارتكاب قتل و كلید واژه هایی برای جست وجوی تصاویر غیراخلاقی به چشم می خورد. انتقاد مدیران «گوگل» از اقدام شركت «ای او ال» درحالی صورت می گیرد كه این دو شركت از همكاری نزدیكی با یكدیگر برخوردارند. «گوگل» هم اكنون ۵ درصد از شركت «ای او ال» را خریداری كرده و تنها در نیمه اول سال میلادی جاری ۳۳۰ میلیون دلار از كل سود «ای او ال» را دریافت كرده است و از سوی دیگر موتور جست وجوی «ای او ال» برای فعالیت خود از الگوریتم های جست وجوی ارائه شده توسط «گوگل» بهره می گیرد.
«اریك اشمیت» در سخنان خود عنوان داشت كه «گوگل» از تصمیم «ای او ال» برای انتشار كلید واژه های مورد استفاده كاربران بی اطلاع بوده و هم اكنون از این موضوع كاملا متاسف است اما هیچ اشاره ای به اقدامات مشابه «گوگل» در كشور چین نداشت.
وزارت دادگستری آمریكا سال گذشته از گوگل درخواست كرده بود میلیون ها كلیدواژه مورد استفاده كاربران این موتور جست وجو را به مسئولان دولتی ارائه دهد اما گوگل از این امر سر باز زد و موضوع به دادگاه فدرال آمریكا كشیده شد كه در نهایت این دادگاه با صدور رای به نفع گوگل، اعلام كرد هیچ مرجع قانونی ای در آمریكا حق ندارد «گوگل» را مجبور به ارائه این اطلاعات كند. این درحالی است كه شركت های «یاهو»، «مایكروسافت» و «ای او ال» سال گذشته به راحتی در برابر درخواست مشابه وزارت دادگستری آمریكا تسلیم شده و هم اكنون «ای او ال» در اقدامی حتی انتقاد آمیزتر، این اطلاعات را به صورت عمومی منتشر كرده است. به نظر می رسد شركت های ارائه دهنده خدمات جست وجوی اینترنتی برای آگاهی از اطلاعاتی كه كاربران در اینترنت به دنبال آن هستند و الگوهای جست وجوی كاربران، مجبورند كلید واژه های مورد استفاده كاربران را در رایانه های مركزی خود ذخیره كنند و تا زمانی كه این اقدام صورت می گیرد، همواره خطر انتشار كلید واژه های ذخیره شده وجود خواهد داشت. به علاوه به طور مثال شركت «گوگل» خود كلید واژه های مورد استفاده كاربران چینی را در سرورهای خود در كشور چین ذخیره كرده و تمامی این اطلاعات را به علت قوانین این كشور مبنی بر كنترل كامل اینترنت توسط دولت، در اختیار مقامات دولتی قرار می دهد.
منتقدان ذخیره و نگهداری كلید واژه های مورد استفاده كاربران توسط موتورهای جست وجو با یادآوری این موضوع كه حتی «گوگل» نیز بیش از منافع كاربران به فكر حفظ منافع خود است، اظهار می كنند در خود كشور آمریكا نیز ممكن است در آینده با تغییر قوانین، موتور جست وجوی «گوگل» مجبور شود این اطلاعات ذخیره شده را برای كسب اجازه ادامه فعالیت در اختیار دولت قرار دهد و به همین علت اساسا ذخیره این قبیل اطلاعات توسط موتورهای جست وجو عمل نادرستی است. هم اكنون «گوگل» با در اختیار داشتن بیش از ۴۴درصد از بازار موتورهای جست وجو در این زمینه دارای رتبه اول است و موتورهای جست وجوی «یاهو» و «ام اس ان» شركت مایكروسافت به ترتیب با ۲۸ درصد و ۹۱۲ درصد، دومین و سومین موتور جست وجوی پركاربر اینترنت هستند و رتبه چهارم و پنجم این فهرست نیز در اختیار موتور جست وجوی «ای او ال»، شركت «تایم وارنر» و موتور جست وجوی «اسك» است.

كیوان باقری

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

آشنایی با Yahoo! Open Shortcuts و نحوه استفاده از آن

آشنایی با Yahoo! Open Shortcuts و نحوه استفاده از آن

وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران
وضعیت ناگوار زائرین اربعین در ایران - زائرانی که از ایران عبور میکنند وضعیت نامناسبی دارند
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان