دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

گوگل به دنبال چیست


گوگل به دنبال چیست
ماجرای انتشار بیش از ۶۵۸ هزار كلیدواژه مورد استفاده حدود ۱۹ میلیون كاربر موتور جست وجوی «ای او ال» در هفته گذشته با انتقاد شدید مدیر اجرایی شركت «گوگل» همراه شد.
مدیریت گوگل در ظاهر این اقدام را پایمال كردن تعهد به امانت داری در زمینه اطلاعات كاربران خوانده بود، اما همین شركت «گوگل» مدت ها است خود در كشور چین اطلاعاتی مشابه را در اختیار مقامات دولت این كشور قرار می دهد و این عمل خود را با بهانه وجود قوانین متفاوت در چین توجیه می كند.
«اریك اشمیت» مدیر اجرایی «گوگل» هفته گذشته در واكنش به انتشار كلید واژه ها از سوی «ای او ال» اعلام كرد این شركت هیچ گاه اقدامی مشابه اقدام شركت «ای او ال» در زمینه انتشار كلیدواژه های مورد استفاده كاربران موتور جست وجوی خود انجام نخواهد داد اما اقدامات «گوگل» در كشور چین، با سخنان اخیر «اشمیت» در تضاد است. «اشمیت» هفته گذشته در همایش موتورهای جست وجو در «سن خوزه» آمریكا آنچه در شركت «ای او ال» اتفاق افتاد را از نظر مدیران «گوگل» كاملا غیرقابل قبول خواند و اظهار داشت این شركت هیچ گاه راضی به انتشار كلید واژه های مورد استفاده میلیون ها كاربر موتور جست وجوی خود نخواهد شد.
این در حالی است كه شركت «گوگل» از مدت ها قبل پذیرفته است برای دریافت اجازه فعالیت در كشور چین، اطلاعات كاملا مشابهی را به طور كامل در اختیار دولت این كشور قرار دهد. مسئولان شركت «ای او ال» پس از انتشار مجموعه كلیدواژه ها هدف اولیه از این اقدام را تنها تحقیقات دانشگاهی اعلام كردند اما فهرست بلندبالای كلید واژه های مورد استفاده كاربران به طور گسترده در اینترنت پخش شده و حتی بسیاری كاربران اینترنت آن را در وبلاگ های خود در معرض دید عموم قرار داده اند.
نشریه «نیویورك تایمز» حتی در گزارشی جنجالی نشان داده با كنار هم قرار دادن كلیدواژه های مورد استفاده هر كاربر می توان به هویت آن پی برد. در فهرست منتشر شده توسط «ای او ال»، همه نوع كلید واژه، حتی كلید واژه هایی برای جست وجوی اطلاعات در زمینه چگونگی ساخت ابزار ارتكاب قتل و كلید واژه هایی برای جست وجوی تصاویر غیراخلاقی به چشم می خورد. انتقاد مدیران «گوگل» از اقدام شركت «ای او ال» درحالی صورت می گیرد كه این دو شركت از همكاری نزدیكی با یكدیگر برخوردارند. «گوگل» هم اكنون ۵ درصد از شركت «ای او ال» را خریداری كرده و تنها در نیمه اول سال میلادی جاری ۳۳۰ میلیون دلار از كل سود «ای او ال» را دریافت كرده است و از سوی دیگر موتور جست وجوی «ای او ال» برای فعالیت خود از الگوریتم های جست وجوی ارائه شده توسط «گوگل» بهره می گیرد.
«اریك اشمیت» در سخنان خود عنوان داشت كه «گوگل» از تصمیم «ای او ال» برای انتشار كلید واژه های مورد استفاده كاربران بی اطلاع بوده و هم اكنون از این موضوع كاملا متاسف است اما هیچ اشاره ای به اقدامات مشابه «گوگل» در كشور چین نداشت.
وزارت دادگستری آمریكا سال گذشته از گوگل درخواست كرده بود میلیون ها كلیدواژه مورد استفاده كاربران این موتور جست وجو را به مسئولان دولتی ارائه دهد اما گوگل از این امر سر باز زد و موضوع به دادگاه فدرال آمریكا كشیده شد كه در نهایت این دادگاه با صدور رای به نفع گوگل، اعلام كرد هیچ مرجع قانونی ای در آمریكا حق ندارد «گوگل» را مجبور به ارائه این اطلاعات كند. این درحالی است كه شركت های «یاهو»، «مایكروسافت» و «ای او ال» سال گذشته به راحتی در برابر درخواست مشابه وزارت دادگستری آمریكا تسلیم شده و هم اكنون «ای او ال» در اقدامی حتی انتقاد آمیزتر، این اطلاعات را به صورت عمومی منتشر كرده است. به نظر می رسد شركت های ارائه دهنده خدمات جست وجوی اینترنتی برای آگاهی از اطلاعاتی كه كاربران در اینترنت به دنبال آن هستند و الگوهای جست وجوی كاربران، مجبورند كلید واژه های مورد استفاده كاربران را در رایانه های مركزی خود ذخیره كنند و تا زمانی كه این اقدام صورت می گیرد، همواره خطر انتشار كلید واژه های ذخیره شده وجود خواهد داشت. به علاوه به طور مثال شركت «گوگل» خود كلید واژه های مورد استفاده كاربران چینی را در سرورهای خود در كشور چین ذخیره كرده و تمامی این اطلاعات را به علت قوانین این كشور مبنی بر كنترل كامل اینترنت توسط دولت، در اختیار مقامات دولتی قرار می دهد.
منتقدان ذخیره و نگهداری كلید واژه های مورد استفاده كاربران توسط موتورهای جست وجو با یادآوری این موضوع كه حتی «گوگل» نیز بیش از منافع كاربران به فكر حفظ منافع خود است، اظهار می كنند در خود كشور آمریكا نیز ممكن است در آینده با تغییر قوانین، موتور جست وجوی «گوگل» مجبور شود این اطلاعات ذخیره شده را برای كسب اجازه ادامه فعالیت در اختیار دولت قرار دهد و به همین علت اساسا ذخیره این قبیل اطلاعات توسط موتورهای جست وجو عمل نادرستی است. هم اكنون «گوگل» با در اختیار داشتن بیش از ۴۴درصد از بازار موتورهای جست وجو در این زمینه دارای رتبه اول است و موتورهای جست وجوی «یاهو» و «ام اس ان» شركت مایكروسافت به ترتیب با ۲۸ درصد و ۹۱۲ درصد، دومین و سومین موتور جست وجوی پركاربر اینترنت هستند و رتبه چهارم و پنجم این فهرست نیز در اختیار موتور جست وجوی «ای او ال»، شركت «تایم وارنر» و موتور جست وجوی «اسك» است.

كیوان باقری

منبع : روزنامه شرق

مطالب مرتبط

ماشین در جست وجوی معنا

ماشین در جست وجوی معنا
«جست وجو» یکی از کلمات و مفاهیمی است که بشر همواره در طول تاریخ طولانی خود به نوعی با آن درگیر بوده است. انسان از جست وجوی چوب نوک تیزی که بتواند با آن حیوانی را شکار کند و شکم اغلب گرسنه خود را سیر کند، تا جست وجو در اینترنت برای یافتن پاسخ هایی برای پیچیده ترین نیازهای علمی، فلسفی و هنری خود راهی بس دراز را پیموده است. «جست وجو» یکی از کلمات و مفاهیمی است که بشر همواره در طول تاریخ طولانی خود به نوعی با آن درگیر بوده است. راهی که به تدریج با پیچیده و متنوع شدن نیازهای او، بر پیچ وخم های آن نیز مدام افزوده شده است؛ به گونه ای که امروزه، تنها جست وجو در اینترنت، خود به تخصصی پیچیده و کسب وکاری عظیم تبدیل شده است.نیازهای گوناگون بشر، چه در حوزه زندگی مادی و روزمره و چه در حوزه احساس و تفکر، او را وادار کرده است که به طور دائم و از راه های بسیار متنوع در بیرون و درون خود به جست وجو بپردازد و برای این جست وجو راه ها و ابزارهای متنوع و پیچیده ای ابداع کند. ماشین های جست وجوی امروزی نمونه ای عینی از چنین ابزارهایی است، اما نیاز بشر جهت یافتن پاسخ برای پرسش هایش، پایانی ندارد.
به همین دلیل، به نظر می رسد که با تمام توانمندی های ماشین های جست وجوی فعلی، نیاز به روش های دیگری از جست وجو همچنان به جای خود باقی است. به نظر می رسد که وب معنایی، نسخه جدیدی برای پاسخگویی به نیازهای بشری در این حوزه است. دیوارنگاره های چندین هزار ساله در درون غارهای تنگ و تاریک، احتمالاً حکایت از آن دارد که انسان از سپیده دمان حیات خود در جست وجوی راهی برای درک پدیده های بیرون و درون خود بوده و به عبارتی، تلاش می کرده است تا برای آن چه که می بیند یا احساس می کند، معنایی بیابد. در واقع این تلاش را شاید بتوان بن مایه اساسی تفاوت انسان و حیوان دانست. انسان در واقع همیشه اسیر سؤالاتی از قبیل «چرا» و «چگونه» بوده است و تلاش برای یافتن پاسخ این سؤالات، پایه و مایه بسیاری از یافته های فکری انسان بوده است. این نیاز تا به حدی اساسی بوده است که پاره ای از روانشناسان، از جمله دکتر ویکتور فرانکل، پایه گذار مکتب «معنا درمانی» (لوگوتراپی)، همه کنش های انسان ها را معطوف به یافتن معنایی برای زندگی خود می دانند و عدم نیل به چنین هدفی را اساس تمام اختلالات و بیماری های روانی. ظاهراً اندیشمندان دنیای وب، به این نتیجه رسیده اند که به جای توسعه بیش از پیش ماشین های جست وجو و یا در کنار آن، به «هوشمند»تر کردن داده ها بپردازند. به گونه ای که با اطلاعات همراه داده ها، ماشین ها نیز بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
● انسان، معنا، ماشین...
به نظر می رسد که انسان تلاش می کند بخشی از دو وجه مهم شخصیت خود، یعنی جست وجو و یافتن معنا را مانند بسیاری از کارهای دیگر به ماشین بسپارد. همان گونه که جرثقیل های بلند را می توان امتداد بازوهای انسان دانست و نیز اتومبیل را وسیله ای برای تکمیل کارکرد پاها تلقی کرد، شاید ماشین های جست وجو ابزاری برای ادامه تلاش دیرینه بشر برای یافتن چیزهایی باشد که از دیرباز به دنبال آن ها بوده است؛ اگر این ابزار برای یافتن معنا در میان انبوه بی پایان داده هایی باشد که دست کم در اینترنت کنونی موجود است، آنگاه، جست وجو برای معنا شکل دیگری به خود می گیرد. همه ما می دانیم که ذهن انسان، علیرغم توانایی های بی مانندی که دارد، با محدودیت های بسیاری نیز روبه روست. اینک اما با وجود ابزارها و راهکارهای پیشرفته و نیز وجود اطلاعات ساختارمند، شاید بتوان بر بعضی از این محدودیت ها غلبه کرد.بدیهی است هنوز بسیار زود است که از ایجاد یا یافتن معنا توسط ماشین سخن بگوییم.
اما دیری نخواهد پایید که با ساختارمند شدن بیشتر داده های موجود در وب و پیشرفت ابزارهای جست وجو، ماشین، از اطلاعات موجود، معانی گوناگونی کشف می کند که انسان بدون وجود این ابزارها هرگز موفق به یافتن آن ها نمی شد. البته منظور من از معنا در اینجا، نه معنایی فلسفی برای زندگی، بلکه، یافتن الگوهایی از رابطه میان انواعی از داده هاست که به ما کمک می کند به درک جدیدی از اطلاعات موجود برسیم.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.