شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ / Saturday, 18 August, 2018

کشاورزی


کشاورزی
● مسایل ایمنی برای شروع کار کشاورزی
در ابتدا لازم است بدانید که بر طبق آمار اداره ملی ایمنی (National safety council) که بر حسب آمار مرگ و میر کارگران به دست آمده است کشاورزی یکی از خطرناک ترین صنایع دنیا درایالات متحده شناخته شده است.افرادی که در مزارع کار می کنند شامل صاحبان مزارع اپراتور ها خانواده های کارگران و کارگران اجاره ای پنج برابر بیشتر ازسایر نیرو های کار حتی کارگران معدن در معرض خطرات جانی هستند.علاوه بر ۱۲۰۰ حادثه مهلک که در سال ۱۹۹۲ برکارگران کشاورزی وارد شده و در آمار ثبت شده است تخمین زده میشود که تعداد واقعی این حوادث به بیش از ۱۴۰۰۰۰ حادثه میرسد.اگر شما عملیات زراعی را با دقت و به طور حرفه ای انجام دهید می توانید براحتی از وقوع حادثه در مزرعه تان جلوگیری کنید.اولویت اول در ممانعت از بروز تصادفاتی است که در تمام مزارع اتفاق می افتد.از آنجایی که کارهای کشاورزی به صورتی است که محیط کار و زندگی کشاورز در کنار هم است آگاهی از مسایل ایمنی هم برای کشاورزان و هم برای خانواده های آنها ضرورت دارد.
در این مقاله سعی بر این است که نکاتی گفته شود که شما را از خطرات آگاه کند و اساسی ترین راه های حذف و اجتناب از آنها ذکر شود.هر چند ممکن است خطراتی در کار کشاورزی وجود داشته باشد که در اینجا ذکر نشده باشد ولی شما باید از اطلاعات وجزئیات بیشتری در مورد خطرات موجود در تمام مزارع و مزرعه خود آگاه باشید.این اطلاعات را می توانید از دفترچه راهنمای ماشین آلات به دست آورید و یا از کارشناسان ادارات کشاورزی و متخصصان ذانشگاهی کمک بگیرید.
● تراکتورها
تراکتور ها پر مصرف ترین ماشین ها در تمام مزارع هستند و بیشتر از هر عامل دیگری باعث صدمات کشنده در مزارع می شوند . گردش تراکتور و حرکت محور آن باعث بیشترین حوادث کشنده در کشاورزی می گردد.
دلایل ایجاد چنین تصادفاتی عبارتند از:
شاخه ها- مجراهای آب- سوراخ ها یا کنده های درخت
هدایت تراکتور در سطوح لغزنده- حمل بارهای سنگین- دور زدن با سرعت بالا- تکان های نا مناسب
از دست دادن کنترل در اثر کشیدن بار به دنبال تراکتور یا تصا دفات در خیابان.
مهمترین راه برای پیشگیری از ایجاد تصادفات با تراکتور این است که هر تراکتور یک ساختار حفاظتی داشته باشد(ROPS) و کمربند ایمنی محفظه بسته شود.
سقوط از روی تراکتور ها دومین دلیل ایجاد تصادفات است. بسیاری از مصدومین کودکان هستند.ناظرینی که دیدن آنها برای اپراتور مشکل است نیز در خطر هستند.به همین دلیل نباید
به هیچ شخصی جز اپراتور اجازه سوار شدن روی تراکتور را داد. آگاهی از موقعیت تمامی ناظرین و دور نگه داشتن کودکان از محل های کار نیز باید رعایت شود. تراکتور ها و سایر ماشین آلات کاربردی در کشاورزی همیشه باید مجهز به چراغ ها وابزار روشنایی مناسب باشند.
● حیوانات
حیوانات بزرگ مزرعه مسئول ایجاد بسیاری از صدمات در مزارع پرورش حیوانات وتولید لبنیات می شوند.گاوهای نر می توانند ناگهان به یک شخص حمله کنند و باعث جراحات کشنده ای شوند.بنابراین هرگز نباید به آنها اعتماد کرد.حیواناتی که تازه وضع حمل کرده اند نیز قویا از کودک جوان خود دفاع می کنند چنین حیواناتی حتی اگر بسته شده باشند نیز می توانند به راحتی خود را رها کنند.محل نگه داری حیوانات باید طوری طراحی شده باشد که کمترین فرصت را برای صدمه زدن به آنان بدهد.
● انبارها
ساختمان انبار هایی مثل انبار دانه واگن های حمل دانه سیلو ها و مخازن کود ها نیز می توانند باعث ایجاد حادثه شوند.هیچ شخصی نباید در حین تخلیه بار در انبار دانه وارد شود.خروج دانه ها به سمت پایین ممکن است باعث کشیده شدن شخص به سمت پایین شود.حرکت دانه ها به سمت پایین می تواند باعث اغفال و خفه شدن کودکان شود.خطر اصلی سیلو ها به دلیل گاز سیلو است که از دی اکسید نیتروژن ساخته شده است.گاز سیلو به شدت شش و ریه را می سوزاند و باعث انباشته شدن سیال مرگباری در سیلوها می گردد. گاز سیلو سنگینتر از هوا می باشد بنابراین می تواند جایگزین اکسیژن شده و به جای آن تنفس شود.
حداقل دو تا سه هفته بعد از پر شدن سیلو ها نباید اجازه ورود به آن داده شود. این زمان مصادف است با تشکیل حداکثر مقدار گاز سیلو.سیلو ها باید قبل از ورود تهویه گردند.بسیاری از سیلو ها بدون منفذ طراحی شده اند به همین دلیل اکسیژن در آنها بسیار کم است. در یک چنین سیلو هایی نباید بدون ذخیره هوا یا تهویه کامل سیلو وارد شد.
انبار کودها نیز در اثر تجزیه کودها گازهایی ایجاد می کنند.سولفید هیدروژن دی اکسید کربن آمونیاک و گاز متان از ترکیبات اولیه تشکیل دهنده این گازها هستند.سولفید هیدروژن گازی با سمیت بالا است . دی اکسید کربن خفه کننده و آمونیاک نیز تحریک کننده و سوزش آور می باشد.متان می تواند باعث انفجار گردد.سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن سنگین تر از هوا هستند و در انبار ذخیره کود در قسمت پایین قرار می گیرند. بدون ماسک های تنفسی نباید هرگز وارد انبار ذخیره کود شد. بهم زدن کودها نیز باعث جایگزینی گازها شده و برای انسان و حیوان به شدت خطرناک است.انبار کودها باید در مقابل ورود تصادفی یا غیر مجاز افراد کاملا ایمن و حفاظت شده باشد.
● مواد شیمیایی
مواد شیمیایی زیادی ممکن است در مزرعه استفاده شود.بسته به نوع عملیات اجرایی آنها این مهم است که دستورالعمل استفاده از آنها( MSDS(Material safety data sheet را مطالعه کنید.این برگه خطرات احتمالی ناشی از مصرف این مواد و سایر اطلاعات مهم مثل نحوه حمل ونقل و دفع آنها را درخود دارد.از قرار گرفتن در معرض موادشیمیایی به شکل حاد(شدید- یکبار) و مزمن (مداوم-مدت زمان زیاد) باید اجتناب شود.قرار گرفتن در معرض آفت کش ها به شکل حاد می تواند منجر به مسمومیت های کشنده و شدید گردد. بلعیدن تصادفی تمیز کننده های خط لوله ها و کانال ها توسط بچه ها منجر به سوختگی و مسمومیت می گردد.جریان هوای حاوی انیدراز آمونیاک می تواند باعث کوری گردد.تماس با مواد شیمیایی و آفتکش ها ریسک سرطان را بالا می برد.تماس با مواد شیمیایی از طریق بلعیدن(خوردن توسط دست آلوده) تنفس تماس پوستی و تماس از طریق چشم است.وجود ابزارهای محافظتی شخصی شامل دستکش ماسک لباس مناسب و....در موقع تماس با مواد شیمیایی مهم است.انبار مناسب برای ذخیره مواد شیمیایی و مراحل دفع آنها باید با دقت کافی صورت بگیرد تا ازصدمه به کودکان و افراد غیر مجاز ومحیط زیست جلوگیری شود.
● صدمات تنفسی
علاوه بر خطرات تنفسی وابسته به مواد شیمیایی گازهای حاصل از کود و سیلو خطرات تنفسی دیگری نیز ممکن است در یک مزرعه وجود داشته باشد.قرار گرفتن در معرض کپکها در سیلو یا غبار دانه ها می تواند منجر به بیماری های تنفسی کوتاه مدت مثل Organic Dust Toxic Syndrome شود. گرد و غبار حاصل از دانه ها در انبار غله باعث برونشیت یا مشکلات تنفسی می شود.گرد وغبار و یا سایر ذرات ریزی که در ساختمان مخصوص حیوانات مزرعه وجود دارد باعث ایجاد بیماری های تنفسی متعددی می شود.تهویه مناسب و داشتن ابزارهای حفاظتی مناسب جزو حداقل کارها ی لازم برای جلوگیری از این گونه صدمات است.
● سر وصدا
قرار گرفتن در معرض صداهای بلند و دنباله دار به مدت طولانی باعث از دست دادن شنوایی در کشاورزان می شود.
از صداهای بلند تر از ۸۵ دسی بلdb باید دوری کنید. تراکتورهای بدون محفظه کاهش دهنده صدا اغلب نزدیک ۱۰۰ دسی بل صدا ایجاد میکنند.این در حالی است که محفظه های قدیمی تراکتورها بدون حفاظت کننده های مناسب در مقابل صدا بوده و معمولا سطح صدا و لرزش را افزایش می دهند.سر وصدا حتی اگر قابل تشخیص هم نباشد می تواند منجر به کاهش شنوایی گردد.آزمایشات نشان داده که کودکانی که در معرض این صداها هستند دچار کم شنوایی پیش رس می گردند.
● خطوط فشار قوی و الکتریسیته
خطوط فشار قوی خطر جدی برای اپراتور هایی است که با ماشین های بلند کار میکنند.حرکت مته های دستی اطراف خطوط فشار قوی نیز خطر ساز است.بهترین راه برای جلوگیری از مشکل این است که خطوط فشار قوی را دور از محیط کار نصب یا دفن کنید.محیط های مرطوب اطراف مزارع به این معنا است که سیم ها جعبه تقسیم برق و صفحه های کلید نیز باید برای این شرایط مناسب باشند.
● ایمنی بچه ها در مزارع
بچه ها در مزارع به شدت آسیب پذیر هستند. وقتی خانه و محل کار در کنار هم باشند بچه ها اغلب به محل کار وارد میشوند.حدودا ۱۷۵ تا ۳۰۰ کودک هر ساله در ایالات متحده در اثر حوادث مرتبط با محیط کار کشاورزی می میرند.
بچه ها در حال بازی کردن یا قدم زدن داخل مزارع در حالی که والدینشان سرگرم هستند دچار حادثه می شوند. ۰ همچنین در موقع هدایت ماشین آلات یا انجام سایر کارهای مزرعه در خطر هستند.
خیلی مهم است که والدین کار ی را به کودکان محول کنند که با فیزیک آنها و همچنین احساسات و هیجانات آنها سازگار باشد.بچه ها باید آموزش لازم را برای کاری که به آنها محول می شود داشته باشند.نبایدبه محل های پر خطر وارد شوند.سوار شدن روی تراکتور در حالی که اپراتور با آن کار می کند بازی کردن در محلهای کار به نحوی که قابل رویت برای اپراتور نباشند می تواند حادثه ساز باشد.
● سر خوردن و افتادن
بسیاری از کشاورزان در اثر افتادن از نرذبان ها سقف ها درو کن های علوفه یاسایر مکان های بلنددچار حادثه می شوند.
باید نردبان ها در سیلو هائ انبار دانه دور از دسترس اطفال قرار داده شوند تا از استفاده غیر مجاز ممانعت گردد.ساختار یا بقای سقف ها باید با ابزارهای مناسب و ایمن ساخته شود.پله ها راه پله ها و محل های عبور در اطراف مزارع شامل پله ها و سطوح روی ماشین آلات باید پاک وتمیز نگه داشته شوند تا باعث سر خوردن یا افتادن نشوند.
● تعمیرات نگه داری و ساخت
یک کشاورز ممکن است در اثر استفاده نادرست ونگه داری نامناسب ابزارها یا در حین تعمیر آنها دچار حادثه شود.
استفاده از جک ها و سایر ابزارهای بلند کننده بدون محکم کردن یا تثبیت آنها می تواند با عث سقوط کشاورز شود.ابزارهای محافظتی برای چشم ها و سایر اجزای بدن ضروری است.گودال ها نیز در صورت عدم تسطیح می توانند خطر ساز باشند.باید درحین کار بر روی ساختمان های داخل مزارع از داربست و کمر بند ایمنی استفاده کرد.
●● خلاصه
بر طبق آمار کشاورزی خطرناک ترین صنعت در ایالات متحده است.ممکن است شما روی مقدار زیادی از پول و وقت خود سرمایه گذاری کنید ویقینا نمی خواهید با درگیر شدن با حوادث جدی سرمایه خود را ازبین ببرید تحقیق و مطالعه روی حوادثی که ممکن است در مزارع اتفاق بیافتد و حذف یا کاهش آنها مهمترین چیزی است که شما نیاز دارید.آموزش درست تمام کسانی که در مزارع کار می کنند حتی اعضای خانواده نیز ضروری است.این مقاله تنها برای شروع است شما باید دستورالعمل ماشین آلات کشاورزی را مطالعه کنید و راهنمایی های کافی از کارشناسان دریافت نمایید.

Mark A.Purschwitz and Chery A.Skjolaas,Safety and Health for Beginning Farmers,۱۹۹۹,university of Wisconsin- . Medison

مطالب مرتبط

بسته ‌پیشنهادی‌ آب‌، کشاورزی‌ ومنابع طبیعی ـ بخش دوم

بسته ‌پیشنهادی‌ آب‌، کشاورزی‌ ومنابع طبیعی ـ بخش دوم
۷) شیلات:
توسعه شیلات از ضروریات مغفول مانده‌ای است که در برنامه‌های قبلی توسعه توجه لازم به آن معمول نگردیده است. همان‌گونه که ملاحظه می‌شود طی برنامه‌های قبل، تامین گوشت سفید سبد مصرفی خانوارها عمدتا از طریق تامین گوشت مرغ صورت پذیرفته است. در حالی که از نظر مزایای تغذیه‌ای، هزینه تولید وابستگی ارزی کمتر، امتیازات ویژه‌ای در صید و پرورش آبزیان وجود دارد.
از اهداف عمده شیلات در برنامه چهارم توسعه افزایش سهم سرانه ۲ گرم پروتئین در روز در پایان برنامه بوده است به نحوی که از ۵۵/۲ گرم به ۵۵/۴ گرم ارتقاء یابد. تا پایان سال ۱۳۸۶ کلیه اهداف پیش‌بینی شده برای شیلات به صورت کامل محقق گردیده است. مجموع صید و پرورش ماهی در سال ۱۳۸۶ حدود ۵۶۲ هزار تن بوده است که از این رقم معادل ۳۶۸ هزار تن از طریق صید در آب‌های جنوب و شمال ( جنوب ۳۲۹ هزارتن و شمال ۳۹ هزارتن ) و حدود ۱۹۴ هزار تن از طریق آبزی‌پروری حاصل گردیده است.
از مجموع ۵۶۲ هزار تن محصولات و فرآورده‌های شیلاتی، ۳۹۳ هزار تن ( ۷۰درصد ) به مصارف مستقیم انسانی، ۱۲۸ هزار تن ( ۲۳ درصد ) برای مصارف صنعتی ( کنسرو) و ۴۰ هزار تن ( ۷ درصد ) برای تهیه پودر ماهی مصرف می‌گردد.
۸) تحقیقات آموزش و ترویج:
فقدان نگرش تحقیقاتی و کمبود تحقیقات کاربردی کشور از دیرباز در فهرست مسائل کشور قرار داشته است. بخش کشاورزی نیز از این قاعده مستثنی نبوده و توسعه فعالیت‌های تحقیقات کاربردی همواره جزو اهداف مهم بخش کشاورزی محسوب گردیده است. در بند « ی »،‌ ماده ۱۸ قانون برنامه چهارم نیز، توسعه تحقیقات کاربردی کشاورزی به میزان ۲ برابر سال پایه تصریح گردیده است. در حال حاضر سالانه بالغ بر سه هزار طرح تحقیقاتی در بخش کشاورزی در دست انجام می‌باشد. تولید انواع نهاده‌های تولید از جمله هسته‌های اولیه و والدین بذور، نهال، بیوندک، انواع واکسن مومرد مصرف دام و طیور، پزشکی توبرکولین و کیت‌های تشخیصی نیز از جمله فعالیت‌های تحقیقاتی در بخش کشاورزی است. همچنین منظور انجام تحقیقات کاربردی و تقاضا محور، نسبت به تدوین برنامه‌های راهبردی تحقیقات به تفکیک بخش عمده‌ای از محصولات کشاورزی ( ۸۶ عنوان محصول ) با همکاری مستقیم بخش‌های اجرایی به عنوان بهره‌برداران اصلی نتایج تحقیقاتی حاصله، اقدام گردیده است.
در ارتباط با آموزش می‌توان به آموزش‌های علمی ـ کاربردی، فنی حرفه‌ای شاغلان بخش کشاورزی و صنایع روستایی و همچنین آدرس روستاییان و فنون نوین کشاورزی و دامداری و ارائه نتایج پژوهش‌های انجام شده به کارکنان، تولیدکنندگان و بهره‌برداران بخش کشاورزی متناسب با شرایط اقلیمی کشور بر اساس نیاز مخاطبین و امکانات و شرایط بخش کشاورزی و جامعه روستایی به عنوان رئوس عمده فعالیت‌های آموزشی در بخش کشاورزی اشاره نمود.
در ارتباط با ترویج، در قانون برنامه چهارم، ایجاد انگیزه برای جذب متخصص توسط تولید‌کنندگان و بهره‌برداران به منظور گسترش آموزش و ترویج استفاده از خدمات فنی بخش خصوصی و تعاونی به میزان حداقل ۳۰ درصد تولید‌کنندگان و بهره‌برداران، به عنوان یکی از تکالیف قانونی برنامه برای بخش کشاورزی تصریح گردیده است. در خصوص اقدامات انجام شده برای این تکلیف قانونی می‌توان به جذب فارغ‌التحصیلان کشاورزی در مقاطع کاردانی تا دکتری به عنوان کارشناسان ترویج در قالب طرح سربازان سازندگی و تلاش در جهت جلب مشارکت مردمی با تاکید بر جوانان و فراهم نمودن فرضیه‌های جذب و سازماندهی آنها، همچنین حمایت و ارتقای توانمندی‌ها و ظرفیت‌های تشکل‌های بخش کشاورزی و تعامل آنها با بخش‌های اجرایی اشاره نمود. همچنین از جمله فعالیت‌های مستمر ترویجی در بخش کشاورزی، سالانه بالغ بر یک میلیون نفر از بهره‌برداران بخش کشاورزی تحت پوشش آموزش‌های ترویجی و مهارت‌های غیررسمی قرار می‌گیرند و سالانه بالغ بر ۴ هزار ساعت برنامه رادیویی و تلویزیونی در قالب فعالیت‌های ترویجی به بهره‌برداران بخش کشاورزی ارائه می‌گردد.
۹) حفظ نباتات:
حفظ نباتات به عنوان یکی از زیربخش‌های اصلی پشتیبان و حامی تولید در بخش کشاورزی با عضویت در چندین کنوانسیون و معاهده بین‌المللی وظایف مهم و سنگینی را با رویکرد حاکمیتی به دوش می‌کشد و از جمله حفظ کشور از ورود، استقرار و پراکنش آفات و بیماری‌های قرنطینه‌ای با اتخاذ تدابیر و خط مشی‌های مناسب و حفاظت از تولیدات گیاهی در مزارع، گلخانه‌ها و مراکز تولید و انبارها از گزند آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز را دنبال می‌کند. این سازمان به دلایل ذکر شده از جمله سازمان‌های واکنش سریع می‌باشد و در عملکرد منتهی به سال ۱۳۸۶ توانسته است به طور خلاصه اقدامات ذیل را انجام دهد، اعمال مقررات قرنطینه و موازین بهداشت گیاهی با پوشش ۱۰۰ درصدی محصولات گیاهی، فرآورده‌های نباتی و دیگر اقلام تحت کنترل در مبادلات تجاری ( صادرات، واردات، ترانزیت و صادرات مجدد) و همچنین پوشش ۱۰۰ درصدی مواد کاشتنی، مواد و اندام‌های تکثیری مشمول قرنطینه بعد از ورود، استقرار شبکه‌های مراقبت و پیش‌ آگاهی در سطح ۱۰ میلیون هکتار، کنترل آفات نباتی در سطح ۵/۴ میلیون هکتار، کنترل قرنطینه‌ای و ترخیص محصولات وارداتی به میزان ۱۴ میلیون تن / متر مکعب، مبارزه زراعی و مکانیکی با آفات نباتی در سطح ۹/۳ میلیون هکتار، صدور گواهی بهداشت نباتی برای۵/۲ میلیون تن محصول صادراتی، مبارزه با علف‌های هرز در سطح ۸ میلیون هکتار، مبارزه با آفات همگانی در سطح یک میلیون هکتار، مبارزه با آفات عمومی در سطح ۸۰۰ هزار هکتار، مبارزه بیولوژیک با آفات در سطح ۱۲۱ هزار هکتار، توسعه و ایجاد ۶۰۰ واحد آزمایشگاه گیاه‌پزشکی و ضد عفونی ۱/۱ میلیون تن بذر جهت کاشت.
۱۰) دامپزشکی:
دامپزشکی با کنترل بیماری‌های دامی، خوراک دام و فرآورده‌های دامی نقش مهمی در اقتصاد کشور، بهداشت و سلامت جامعه و امنیت غذایی دارد. فرآورده‌های دامی بخش اعظمی از مواد غذایی مصرفی در جامعه را تشکیل می‌دهند که برای افزایش کیفیت این فرآورده‌ها توجه به مسائل بهداشتی دام ضروری است. شیوع بیماری‌های دامی از قبیل: آنفولانزای طیور، جنون گاوی و تب برفکی می تواند تجارت فرآورده‌های دامی را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. که ضروری است با توجه به اهمیت در برنامه پنجم احکام شخصی برای برنامه‌های بهداشت دام منظور گردد.
راه‌اندازی و بهره‌برداری از سامانه اطلاعات جغرافیایی در مراقبت و مبارزه با بیماری‌های دامی با هدف اطلاع‌رسانی سریع و واکنش مناسب و به موقع مقابله با تهدیدات بیماری‌های دامی و مشترک بین انسان و حیوان و کنترل سریع آنها از اقدامات موفق انجام شده در برنامه چهارم بوده که نیازمند تقویت و تکامل آن می‌باشد. در حال حاضر دامپزشکی ایران از نظر سازمان‌های بین‌المللی به عنوان کارآمدترین دامپزشکی منطقه شناخته شده است.
در راستای اجرائی نمودن بند « و » ماده ۱۸ قانون برنامه چهارم، دامپزشکی کشور با تامین بهداشت دام و افزایش سطح پوشش بهداشتی دام‌ها در برابر بیماری‌های دامی، توسعه کمی و کیفی قرنطینه‌ها، توسعه کشتارگاه‌های صنعتی و مراکز بهداشتی شیر و همچنین کنترل بیماری‌های دامی مهم نظیر آنفولانزای فوق حاد پرندگان و تب برفکی توانسته است نقش مهمی در تحقق تامین ۲۹ گرم پروتئین حیوانی ( دامی و شیلاتی ) ایفا نماید. در همین راستا طی برنامه‌های سوم و چهارم توسعه پوشش بهداشتی دام‌های کشور از ۳۴ درصد در سال ۱۳۷۹ به ۱/۴۹ در سال ۱۳۸۶ رسیده است.
همچنین برنامه‌ پوشش بهداشتی دام‌ها در برابر بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و دام از ۳۷ درصد درسال ۷۹ ۱۳ به ۱/۸۱ درصد رسیده است. در جهت کنترل کیفی و بهداشتی تولیدات خام دامی و شیلاتی نیز سطح پوشش از ۷/۴۵ درصد در سال ۷۹ ۱۳ به ۲/۴۲ درصد در سا ل۸۶ ۱۳ کاهش یافته است.
در خصوص عملکرد ماده ۱۹۴برنامه سوم تنفیذی به ماده ۹۴ برنامه چهارم « کلیه مراکز تولید و توزیع مواد خوراکی، آشامیدنی، ... » آیین نامه اجرایی این ماده توسط وزارت بهداشت و درمان و سازمان دامپزشکی کشور تهیه و به تصویب هیات محترم وزیران رسیده است و تعرفه‌های آن مشخص شده و هم اکنون در حال اجرا می‌باشد.
درحال حاضر ۱/۴۹ درصد از دام‌های کشور تحت پوشش بهداشتی در برابر بیماری‌های دامی، ۱/۸۱ درصد دام‌ها تحت پوشش بهداشتی در برابر بیماری‌های مشترک انسان و دام، حدود ۲/۴۲ درصد تولیدات خام دامی و شیلاتی تحت پوشش کنترل کیفی و بهداشتی، حدود ۲۶ درصد مزارع تکثیر و روش طیور تحت پوشش‌های بهداشتی و ۱۹ درصد مزارع تکثیر و پرورش آبزیان و منابع دریایی تحت پوشش‌های بهداشتی قرار دارند.
۱۱) مکانیزاسیون:
توسعه مکانیزاسیون کشاورزی یکی از شاخص‌های توسعه یافتگی بخش کشاورزی محسوب می‌شود، زیرا تنها راه گذر از کشاورزی سنتی به کشاورزی صنعتی است. با نگاهی گذرا به وضعیت کشاورزی کشور درمی‌یابیم که انجام قریب به ۹۰ الی ۹۵ درصد عملیات خاک‌ورزی مزارع محصولات اساسی، برداشت قریب به ۸۰ الی ۹۰ درصد مزارع گندم، جو آبی و دیم کشور، کاشت قریب به ۹۰ الی ۹۵ درصد مزارع ذرت دانه‌ای، ذرت علوفه‌ای و چغندرقند کشور و ... به صورت مکانیزه صورت می‌گیرد. و این امر بیانگر عرصه کاری وسیع و ملموس مکانیزاسیون در فرایند تولید محصولات کشاورزی است.
طی سال‌های۸۷ ۱۳ـ ۱۳۷۶ ضریب مکانیزاسیون از ۶۵/۰ به ۸۴/۰ اسب بخار در هکتار افزایش یافته است. طی این مدت تعداد قابل توجه‌ای از ماشین‌های کشاورزی توسط مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی تهیه و در اختیار کشاورزان قرار گرفته است، که از جمله ۱۴۷۷۲۲ دستگاه تراکتور، ۶۳۲۶ دستگاه کمباین و ۱۵۷۱۲ دستگاه تیلر می‌باشد.
در بند « الف‌ » در ماده ۱۰۹ قانون برنامه سوم توسعه تامین ماشین‌آلات و ادوات کشاورزی و بهبود مدیریت بهره‌برداری از ماشین‌ها و تجهیزات تا رفع بحران مکانیزاسیون تصریح گردیده است.
در راستای اجرای این قانون ضریب مکانیزاسیون از ۵۱/۰ اسب بخار در هکتار در سال اول برنامه سوم در سال ۱۳۸۳ سال پایانی برنامه سوم به ۶۳/۰ رسیده است. ضمن آن‌که شواهد نشان می‌دهد در این برنامه درجه مکانیزاسیون اکثر محصولات اساسی کشاورزی که بیان‌گر درصد عملیاتی است که با توجه به سطح کشت با ماشین انجام می‌گردد، نیز افزایش یافته است. بدین ترتیب طی این سال‌ها بحران مکانیزاسیون کشاورزی برطرف گردیده است. اگرچه فاصله میان ضریب مکانیزاسیون برآورد شده و تحقق یافته به دلایل عدیده در طی سال‌های برنامه همواره وجود داشته است لیکن ضریب تحقق یافته سیر صعودی خود را هر چند کند لیکن تا پایان این برنامه ادامه داده است.
با توجه به اختلاف معنی‌دار بین ضریب مکانیزاسیون پیش‌بینی شده در سال ۱۳۸۳ یعنی سال پایانی برنامه سوم به میزان ۰۵/۱و ضریب تحقق یافته ۶۳/۰ اسب بخار در هکتار، در تعیین اهداف برنامه چهارم برآورد میزان ضریب مکانیزاسیون مورد تعدیل قرار گرفت و لذا در سال ۱۳۸۴ یعنی سال اول برنامه چهارم این ضریب به ۷۳/۰ تغییر یافته است.
طی سال‌های برنامه چهارم اقدامات موثری به منظور تولید و تامین ماشین‌های کشاورزی، به ویژه تراکتور و کمباین صورت گرفته است. این امر منجر به بهبود نسبی کمی و کیفی عملیات مکانیزه در کشور گردید. ضریب مکانیزاسیون تحقق یافته در سه سال اول برنامه چهارم به ترتیب ۶۷/۰ ، ۸۲/۰ و ۸۴/۰اسب بخار در هکتار بوده که همان‌طور که ذکر گردید سیر صعودی داشته است. لازم به ذکر است که میانگین رشد ضرایب مکانیزاسیون در سه سال اول برنامه چهارم که ۷۸/۰اسب بخار در هکتار می‌باشد نسبت به میانگین سه سال آخر برنامه سوم ۳۰% رشد داشته است.

وبگردی
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی
واکنش اشک آلود جمشید مشایخی به درگذشت انتظامی - اشک های جمشید مشایخی برای عزت الله انتظامی در بیمارستان و واکنشش به درگذشت همبازی و همکار چندین دهه اش
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند!
فیلم | قرار نبود روحانیت در همه چیز اظهارنظر کند! - فیلم - مدتی قبل حجت الاسلام زائری مهمان خبرآنلاین بود و در کافه خبر به بررسی مسایل فرهنگی و اجتماعی ایران و نقش روحانیت در جامعه پرداخت.
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟
فیلم | چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ - فیلم - چرا مردم مسئولین را مسخره می‌کنند؟ پاسخ این سوال را در ویدئوی زیر ببینید.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.