سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶ / Tuesday, 23 January, 2018

صرفه جویی در مصرف انرژی


صرفه جویی در مصرف انرژی
با بروز بحران انرژی در جهان معاصر و اهمیت ذخیره سازی انرژی های باارزش فسیلی کشورمان برای نسلهای آینده ، صرفه جویی انرژی در مسکن امری ضروری است. این نیاز تاکنون با عایقهای ساختمانی که سازه را در برابر عواملی همچون حرارت ، رطوبت و صدا محافظت می کردند مرتفع می شد، اما با ساخت نسل جدید عایقهای ساختمانی که از موادی پلیمری و ضدآتش تشکیل شده اند، انقلاب بزرگی در صرفه جویی انرژی به وجود آمده است.
البته این مواد علاوه بر استفاده به عنوان عایق می توانند در صنایع و حتی در بسته بندی مواد نیز استفاده شوند.
ساختمان به واسطه نوع مصالح مصرفی و گوناگونی قرارگیری اجزای پوسته خارجی می تواند دمای داخل خود را تا مدتی حفظ کند.
به دلیل آن که همواره ساختمان با محیط اطراف خود مشغول تبادل دمایی است در تابستان گرمای بیرون از سقف دیوارها و پنجره ها به داخل ساختمان نفوذ می کند. در زمستان نیز هوای داخل ساختمان که با صرف هزینه و مصرف سوخت گرم شده است ، از طریق پنجره ها، سقف و کف با بیرون تبادل حرارتی دارد و فضای داخل سرد می شود و ما دوباره باید برای گرم کردن آن سوخت مصرف کنیم.
در این میان اقدامات بهینه سازی از جمله عایق بندی ها سعی دارند این تبادل گرمایی میان فضای کنترل شده داخل ساختمان و فضای بیرون را به حداقل برسانند.
برای عایقکاری دیوارها، سقفها و کفها می توان از انواع عایقها از جمله فومها (پلی یورتان)، یونولیت (پلی استایرن)، پشم سنگ و پشم شیشه استفاده کرد.
در واقع صنعت عایقکاری در ۲ دهه گذشته رشد چشمگیری داشته است و در کشورهای پیشرفته در حال حاضر انرژی مصرفی از شاخصهای اصلی اقتصادی است.
از آنجایی که حدود ۶۰ درصد درآمد سرانه یک جامعه به منظور مصرف انرژی از قبیل خرید تاسیسات گرمایشی سرمایشی و نگهداری انرژی و خرید سوخت آنهاست ، صرفه جویی درمصرف انرژی حائز اهمیت و بررسی است.
نسل جدید عایق ها در برابر حرارت ، صوت و رطوبت از ساختمان محافظت می کند و درعین حال ضد آتش نیز هستند
امروزه عایقهای مختلفی به روشهای طبیعی و مصنوعی تولید می شوند که رایج ترین آنها در کشور ما پشم سنگ است که از الیاف معدنی به دست می آید. با اجرای عایقکاری صحیح می توان تا ۵۰ درصد از اتلاف انرژی جلوگیری کرد و تمامی هزینه های انجام شده به منظور عایقکاری میان ۲ تا ۴ سال با صرفه جویی در مصرف سوخت برگشت پذیر خواهد بود، اما عوامل مختلفی سبب می شود به کارگیری عایقها در ساختمان ها توصیه شوند که از آن جمله می توان به کم حجم بودن عایقها و در نتیجه کاهش بار مرده سازه ، کاهش تاسیسات حرارتی و برودتی به میزان قابل توجه جلوگیری از گسترش آتش در حین حریق و نقش موثر آنها در برابر رطوبت ، صوت و حرارت اشاره کرد.
ضمن آن که این عایقها مانع از تشکیل بخار در طرف گرم دیوار، دوده زدگی و سیاه شدن جداره ها می شوند و پرت حرارتی در ساختمان ها با به کار بردن عایق حرارتی بهینه و به حداقل مقدارش می رسد.اما جالب است بدانید نسل جدید عایقها تمام این ویژگی ها را یکجا دارد. یعنی علاوه بر آن که در برابر حرارت ، صوت و رطوبت ساختمان را محافظت می کند، به دلیل خواص ویژه مواد به کار رفته در آنها ضد آتش هستند.
ضریب هدایت حرارتی و چگالی پایین پایداری مکانیکی مناسب ، جذب آب پایین و استفاده آسان ، مقاومت شیمیایی مناسب ، مقاومت در برابر کهنگی و جذب ضربه مناسب و عایق حرارتی از خواص این مواد ضدآتش هستند.
●پلیمری استثنایی
بیدپلی استایرن ماده اوله مورد استفاده در تهیه فومهای پلی استایرن است. این مواد با اندازه های مختلف ۵۰۰میکرون تا ۴ میلی متر، ابتدا در یک فرآیند اولیه منبسط می شوند. سپس در یک قالب تحت فشار و حرارت قرار می گیرند. پلی استایرن انباسطی یا بیدپلی استایرن به دلیل ضریب هدایت حرارت و چگالی پایین به عنوان عایق در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.
به گفته دکتر گیتی میرمحمد صادقی ، عضو هیات علمی دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر این ماده در مقایسه با مواد دیگری که به عنوان عایق به کار می روند، دارای ویژگی های استثنایی و منحصربه فردی است.
ضریب هدایت حرارتی پایین ، چگالی کم ، پایداری مکانیکی مناسب ، جذب آب پایین ، استفاده آسان تر، مقاومت در برابر کهنگی ، قابلیت شکل دهی بیشتر و ارزان تر از جمله این مزیتها هستند. نوع بسوز آن توانایی ذخیره ویتامین C، جذب ضربه ، عایق حرارتی ، مقاومت شیمیایی مناسب ، مقاومت در برابر رطوبت و قابلیت انعطاف و جذب رطوبت را دارد.
اما نوع نسوزبیدپلی استایرن که در دانشکده مهندسی پلیمر دانشگاه صنعتی امیرکبیر منتشر شده است ، علاوه بر موارد فوق در برابر آتش هم مقاومت دارد و برای LOI که معیاری از نسوز یا دیرسوز بودن فوم پلی استایرن است ، عدد ۲۵ به دست آمده است.
میرمحمدصادقی می افزاید: از این مواد ضدآتش در تهیه عایقهای ساختمانی در برابر حرارت ، رطوبت و صوت استفاده می شود. این مواد به دلیل ضریب حرارتی پایین در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند و نقش موثری در صرفه جویی انرژی ایفا می کنند.
این مواد ضدآتش به دلیل جذب پایین به عنوان عایقهای رطوبتی نیز در بخشهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند و با توجه به موارد کاربردی وسیع این مواد در سطح جهان آمار تولید بالایی دارند ، به طوری که تولید آن در سال ۲۰۰۴ تنها در امریکا حدود ۱.۲میلیون پوند بوده است.
در این میان ، یکی از کاربردهای رو به گسترش پلی استایرن ها استفاده در صنایع بسته بندی است که به دلیل چگالی پایین به اشکال مختلف بسته بندی تولید می شوند.
●خانه ای ضدحریق
عایقهای ساختمانی از جمله عایقهای حرارتی ، رطوبتی و صوتی به دلیل ضریب هدایت حرارتی پایین و همچنین نسبتی که با چگالی دارند، در ساختمان و سازه های آن استفاده می شوند. به همین دلیل در سطح جهانی آمار تولیدی بالایی دارند و ازسالهای ۱۹۷۰ تاکنون در اروپا و امریکا استفاده می شوند. البته به دلیل جذب آب پایین ، از آنها به عنوان عایقهای رطوبتی در صنایع نیز استفاده می شود.
با توجه به کاربردهای جدید این نوع فومها روشهای گوناگونی برای تولید آنها در جهان ایجاد شده است.
میرمحمدصادقی در این خصوص می گوید: در سالهای ۲۰۰۰ به بعد با استفاده از روشهای مختلف از قبیل کوپلیمریزاسیون و یا گرافت کردن گروههای شیمیایی مناسب بر روی زنجیر اصلی پلیمر، خواص آنها اصلاح شده است.
در کشور ما نیز از دی ۱۳۸۴ با استفاده از روش پلیمریزاسیون سوسپانسیونی این مواد تولید شده اند.به گفته میرمحمدصادقی تاکنون این محصول در داخل کشور تولید نمی شده است و ظرفیت بالقوه این طرح استفاده از مواد اولیه یعنی بیدهای قابل اشتعال پتروشیمی تبریز است ، اما با توجه به رشد مصرف و براساس آمار تهیه شده از وزارت بازرگانی ، پیش بینی می شود عرضه در ۵سال آینده رشد ۴۰۰درصدی داشته باشد. البته این گسترش تولید تنها مربوط به بیدهای بسوز است و با احتساب افزایش مصرف بید نسوز بویژه اگر قوانین حکومتی تاکید بر مصرف مواد ضدآتش داشته باشند، رشد این بخش هم در حدود ۴۰۰درصد خواهد بود.این طرح با حمایت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و در قالب طرحهای SBDC به انجام رسیده است.
میرمحمدصادقی در خصوص طرحهای SBDC می گوید: از سال ۱۳۸۲میان سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران و دانشگاه صنعتی امیرکبیر، برای اجرای طرحهای تحقیقاتی قراردادهایی بسته شد. در قالب این طرحها از میان طرحهای پیشنهادی استادان ، سازمان طرهایی را می پذیرد و با استادان قرارداد بسته می شود. در حال حاضر تستهای زمان سوختن ، بررسی مقاومت در برابر آتش و اندازه گیری شاخص اکسیژن و همچنین چگالی ، درصد جذب آب و استحکام کششی روی این مواد انجام شده است و امید است بزودی این نوع عایقها به بازار عرضه شود.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

مطالب مرتبط

هوای اتلاف انرژی را داشته باشیم


هوای اتلاف انرژی را داشته باشیم
هرسال همین موقع ها كه می شود، دست به دامن هزار و یك وسیله می شویم تا به قول قدیمی ها نگذاریم ننه سرما پایش به خانه ما باز شود و همان جا از پشت پنجره چشم در چشممان بدوزد و این ۶ماه، تنها زمانی كه پا از خانه بیرون می گذاریم بتواند به سراغمان بیاید. تازه این هجوم هم به میزان لباسی كه زمان بیرون رفتن از خانه خود را به آن مجهز كرده ایم، بستگی دارد.
همیشه هم این سوال برایمان پیش می آید كه زمان پدربزرگ ها و مادربزرگ ها كه زمستان، برف تا كمر خانه ها بالا می آمد و سرما بیداد می كرد، بدون بخاری، فن، شومینه و وسایل گازسوز دیگر با كرسی و شومینه های هیزمی چطور فصل سرما را سپری می كردند؟ این علامت سوال برای نوادگان ما هم پیش خواهد آمد كه با این وسایل كه برایمان سقف تكنولوژی و انرژی است، چگونه روزگار می گذراندیم.
یك احتمال دیگر هم قابل پیش بینی است كه آیندگان ما با وجود برخورداری از پیشرفته ترین وسایل زندگی برای گرم كردن خود، به شیوه اجدادشان بازگردند. شاید از شنیدن این موضوع قهقه ای از سر تمسخر سر دهید اما واقعیت این است تا زمانی كه شیوه استفاده از انرژی به همین منوال باشد، هر احتمالی قابل رخ دادن است. دلیل آن هم این است كه ما به منبع لایزال انرژی وصل نیستیم كه خانه هایمان را آنقدر گرم كنیم كه با لباس های تابستانی در خانه بگردیم یا با بازگذاشتن پنجره ای از هوای گرم خانه خلاص شویم؛ اشتباه ترین و در عین حال راحت ترین راه حلی كه پیش می گیریم.
●●●
خواهش می كنم این جملات را با دقت بیشتری بخوانید: هربار كه وسیله جدیدی برای خانه خود می خرید یا سیستم گرمایش منزل را تنظیم می كنید یا لامپ سوخته ای را عوض می كنید، عملی انجام می دهید كه محیط زیست را تحت تاثیر قرار می دهد.
احتمالا می دانید كه بزرگترین مشكلات زیست محیطی به طور مستقیم به تولید و مصرف انرژی مربوط می شود؛ مانند هوای آلوده، دود و بخار شهرها، باران اسیدی، گرم شدن كره زمین و هزاران مشكل دیگر اما شاید ندانید كه هر كدام از ما قادریم چه نقش بزرگی در محیط زیست ایفا كنیم. ما می توانیم این كار را با ایجاد تغییرات كوچكی در محیط زندگی خود انجام دهیم.
بازدید از سیستم گرمایش خانه
اگر در منطقه ای زندگی می كنید كه آب و هوای سرد دارد، احتمالا نزدیك به دو سوم انرژی مصرفی خود را صرف تولید گرما می كنید. كوره ها یا دیگ های بخار قدیمی، سوخت هایی مثل نفت یا گاز را چنان می بلعند كه گویی فردایی وجود ندارد.
جایگزینی سیستم گرمایش فعلی منزل با یك سیستم كم مصرف، می تواند اقدامی عاقلانه باشد اما لزوما اولین اقدام نیست. به عنوان اولین قدم باید احتیاجات گرمایی خود را كاهش دهید. درزهای خانه را ببندید. منزل خود را عایق كنید. با كاهش نیازهای گرمایی خود قادر خواهید بود احتیاجات خود را با كوره یا دیگ بخاری كه به میزان قابل توجهی كوچك تر از اندازه قبلی و البته ارزان تر نیز هست، برطرف كنید.
همین مطالب در مورد سیستم های تهویه مطبوع نیز صدق می كند. اگر در منطقه ای گرم زندگی می كنید و نیاز به دستگاه های سرمایش قوی دارید، پیش از نصب سیستم های تهویه مطبوع جدید، درزبندی خانه برای كاهش نیازهای سرمایی لازم است.
در خانه ای كه منافذ آن به خوبی محكم و كاملا عایق شده است، نه تنها انرژی كمتری مصرف می شود و سیستم های گرمایش یا سرمایش كوچك تر و كم ظرفیت تری لازم است، بلكه راحت تر نیز هست.
●درز پنجره ها را ببندید
در بیشتر منازل قدیمی، نشت های پنهان هوا، بزرگ ترین عامل هدررفتن گرماست. بعضی از مهمترین محل های نشت هوا عبارتند از: لوله های درون سقف ها و كف های عایق نشده، دودكش های داخل سقف ها و دیواره های خارجی، محل های آب بندی و تیرریزی دیواره های پایه های ساختمان، دریچه های بخاری، دریچه های دسترسی به زیر شیروانی، تقاطع بالای دیواره های داخلی یا فضای زیر شیروانی، چراغ ها و بادزن های توكار در سقف های عایق شده، مجاری سیم كشی در سقف ها، كف ها و دیواره های عایق شده، محل هایی كه روكش آنها ریخته است، كلیدها و پریزهای الكتریكی، پنجره، در و قالب ساخت وسازهای چوبی، سقف های كوتاه بالای وان حمام و كمدها.
كاری كه باید برای درزبندی این محل های پنهان نشت هوا انجام داد، به اندازه و محل این شكاف ها بستگی دارد. برای شكاف های كمتر از ۶میلی متر، بهتر است از بتونه كاری استفاده كنید. مواد درزبندی اسفنجی برای ترك های بزرگتر یا سوراخ هایی كه در معرض نور خورشید یا رطوبت قرار دارند، بسیار مناسب است.
اسفنج پلی اورتان یكپارچه، عموما در فروشگاه های ساختمانی پیدا می شود. از مواد درزبندی اسفنجی مخرب لایه اُزُن(كلروفلوئوروكربن ها) استفاده نكنید. فقط محصولاتی را خریداری كنید كه برچسب محافظ لایه اُزُن را دارند. نوار درزبندی، ماده اسفنجی انعطاف پذیری است كه معمولا سطح مقطع گردی دارد(با قطر ۶ تا ۲۵میلی متر) و به صورت حلقه های بلند عرضه می شود.
از این نوار برای پركردن ترك های بزرگ استفاده می شود؛ به این ترتیب كه آن را داخل ترك های عمیق قرار می دهند و بتونه می كنند. برای پوشاندن دهانه شكاف های بسیار بزرگ مانند شیارهای عمودی و دریچه های اتاق زیرشیروانی، از عایق های اسفنجی سفت استفاده و سوراخ های بزرگ را می توان با عایق پشم شیشه درزبندی كرد. برای آنكه نتیجه بهتری به دست آید، می توان آن را در كیسه های پلاستیكی قرار داد تا هوا از میان آن قسمت از پشم شیشه كه بدون حفاظ مانده است، نشت نكند. پلاستیك را در محل هایی كه درجه حرارت زیاد است به كار نبرید.
●مناسب سازی درها و پنجره ها
حدود یك سوم كل گرمای منزل از راه درها و پنجره ها از بین می رود. در خانه ها تعداد پنجره ها از درها بیشتر است، بنابراین باید توجه بیشتری به آنها نشان داد. برای كاهش میزان اتلاف گرما، می توانید پنجره های موجود را درزبندی كرده یا انواع موثرتری جایگزین آنها كنید. انتخاب هر یك از این راه ها به عوامل زیادی بستگی دارد.اگر چوب های پنجره های فعلی پوسیده است، شیشه های آنها ترك دارد، قسمت هایی از بتونه اطراف شیشه كنده است، چارچوب های آن به خوبی محكم نیست یا قفل آنها خراب است، بهتر است كه آنها را عوض كنید.
اگر پنجره های فعلی وضعیت خوبی دارند، راه حل بهتر، نواربندی پنجره ها در مقابل هواست. درها را از یاد نبرید. درست مثل پنجره ها، سعی كنید كه آنها وضعیت خوبی داشته باشند. اطراف آنها را به گونه ای ببندید كه هوا از آنها نفوذ نكند. اگر زیر درها باز است، زیردری نصب كنید.

وبگردی
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها