چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ / Wednesday, 12 December, 2018

ناهنجاری های ساختار بدنی دانش آموزان


ناهنجاری های ساختار بدنی دانش آموزان
وضعیت بدنی هر فرد نشان دهنده نمودی از سلامت و شخصیت اوست، چرا كه ساختار وجودی انسان از تن و روان تشكیل شده است و سلامت این دو باید در آن واحد در نظر گرفته شود. اصولاً رابطه تنگاتنگی بین تن و روان وجود دارد كه یقیناً سلامتی یكی بر دیگری اثر می گذارد.
خوب راه رفتن، خوب نشستن، خوب ایستادن علاوه بر این كه حركت ها را زیباتر می سازد، با كارایی بیشتر و خستگی كمتر همراه است، چرا كه حداقل مصرف انرژی عضلانی همیشه در وضعیت ایده آل است، ضمن این كه كلیه دستگاه های داخلی بدن در این وضعیت به فعالیت طبیعی خود ادامه می دهند.
جهت برطرف شدن ناهنجاری های اكتسابی وضعیت بدنی غیر صحیح، می بایست به بررسی و شناسایی ارتباط بین وضعیت غیر صحیح و عادت های غلط با نوع درد و ناهنجاری بپردازیم تا با اتكا و علم به اصلاح پذیری عوارض و انحرافات جسمانی در بین دانش آموزان از بروز عوارض ساختاری و غیر قابل درمان پیشگیری كنیم.
تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد كه حمل كیف روی شانه یا یك دست، وزن بالای كیف، عادت انجام تكالیف در حالت نشسته دو زانو و عدم آگاهی دانش آموزان از وضعیت بدنی صحیح به ویژه در دوره ابتدایی، ناهنجاری ها و دردهای عضوی متعددی را به دنبال می آورد. لذا برای پیشگیری از بروز ناهنجاری ها و دردهای ذكر شده باید عوامل خطرزای مربوط را شناسایی كرده و در راستای رفع آنها به طور جدی اقدام كنیم. آن چه در پی می آید خلاصه ای است از نتایج یك پژوهش در این زمینه.
مدرسه خانه دوم دانش آموزان است. قدر مسلم این كه این گروه، ساعات پر انرژی روز را در كانون تعلیم و تربیت می گذرانند و در این میان ارتباط تنگاتنگی را محیط آموزشی- تربیتی از جمله فضاها و تجهیزات، همكلاسی ها و معلم و دست اندركاران محیط آموزشی خود دارند. به عبارتی، فضای فیزیكی مدرسه در كنار عوامل آموزشی و تربیتی، می تواند عوامل پیا م دهنده برای دانش آموزان باشد و به میزان یادگیری، رشد شخصیت فردی و اجتماعی و نیز تأمین بهداشت جسمی آنها كمك كند.
سنین دانش آموزی، سنین رشد است و اكثر ناهنجاری های ستون فقرات و مفاصل اندام ها، قبل از بلوغ تكامل می یابند. شناخت بموقع این ناهنجاری ها در سنین رشد، می تواند موجب كنترل آسیب و جلوگیری از بروز ناهنجاری های ساختاری تثبیت شده شود.
در كشورهای پیشرفته، به مسائل مربوط به وضعیت بدنی صحیح در بین كودكان مدرسه ای توجه زیادی می شود. به عنوان مثال در بین دانش آموزان یكی از شهرهای دانمارك در طول دوره پنج ساله تحصیل۹۰، درس مختصر در ارتباط با وضعیت صحیح در نشستن، آموزش داده می شود و بدین ترتیب كودك همزمان با تحصیل یاد می گیرد چگونه وضعیت صحیح بدن را حفظ كند و از وارد آمدن فشار روی مفاصل، عضلات و رباط ها جلوگیری كند. این تدبیر، عوارض وضعیت های نادرست مثل درد، كاهش انعطاف پذیری، ناراحتی های قلبی و تنفسی و آرتروز زودرس و... را از بین برده و فرد سالیان زیادی بدون مشكل جسمانی زندگی كند.
● كنترل وضعیت بدنی
وضعیت بدنی در نتیجه هماهنگی دائمی عصبی- عضلانی شكل می گیرد. در وضعیت بدنی خوب، سر و شانه ها به صورت متعادلی روی لگن، ران و مچ پاها قرار می گیرند. چانه هم در همان وضعیت نگه داشته می شود. جناغ، قسمتی از بدن است كه تا حد امكان به سمت جلو كشیده می شود. شكم نیز به سمت عقب كشیده می شود و حالت صاف پیدا می كند. انحناهای ستون مهره ها در حد طبیعی است.
در وضعیت بد، سر به سمت جلو می آید و زاویه مشخصی در سینه ایجاد می شود. شكم كامل شل است و به سمت جلو برجستگی دارد. انحناهای ستون فقرات بیش از حد طبیعی است و شانه ها نسبت به لگن در قسمت خلفی قرار دارند.
▪ عوامل به وجود آورنده وضعیت بد، شامل این موارد است.
۱ ) عوامل عمومی:
اختلالات روانی مثل افسردگی؛ شرایط بد بهداشتی، ضعف عمومی طولانی مدت و خستگی طولانی مدت.
۲ ) عوامل موضعی: ضعف یك عضله یا گروهی از عضلات، كوتاهی عضلانی، فشارهای كاری، فشارهای موضعی، درد عضلانی در وضعیت بد و عدم هماهنگی در فعالیت عضلات.
● وضعیت صحیح نشستن
امروزه بسیاری از كارها به صورت نشسته و روی صندلی انجام می شود (مانند نشستن در نیمكت و صندلی های مدرسه ای، كار با كامپیوتر، بیشتر كارهای اداری، بانك و...) انتخاب یك صندلی مناسب، آرامش فرد را تأمین می كند و در نتیجه، كارآیی او بیشتر می شود. اما چنانچه صندلی بدون آگاهی و دقت انتخاب شود، آسایش كاری مختل شده و فرد زود خسته می شود. قرارگرفتن در وضعیت های نادرست به مدت طولانی، موجب آسیب و بد شكلی ستون مهره ها و درد كمر می شود. بنابر این ضرورت دارد كه معیارها و ویژگی های بهداشتی یك صندلی را بشناسیم و با در نظر گرفتن آنها بتوانیم صندلی مناسب را انتخاب كنیم.
یك صندلی مناسب باید ۵ سانتیمتر بالاتر از استخوان های كتف باشد، پشتی صندلی باید در حدود ۱۰ درجه به سمت عقب متمایل باشد و قسمت كف صندلی باید ۳ درجه بلندتر از جلوی آن باشد. این اختلاف ارتفاع، اندكی شما را به سمت جلو هل می دهد، لذا شما اندكی به سمت عقب تكیه می دهید تا تعادل حفظ شود. چنانچه این موارد رعایت نشود، به طور قطع روی بدن اثر می گذارد و مشكلات و ناهنجاری هایی را به دنبال می آورد.
● وضعیت صحیح خوابیدن
در هنگام خوابیدن یك سری نكات مهم را باید رعایت كرد تا این استراحت طولانی مدت منجر به ایجاد مشكلات نشود. بد خوابیدن اثرات جانبی مثل درد، سوزن سوزن شدن دست ها و... دارد كه باید به كمك تختخواب، تشك و بالش، روش مناسب خوابیدن را فراهم كرد. به پشت خوابیدن، بهترین وضعیت خوابیدن است كه در این زمان بالش كوچكی بین كمرتان و تشك قرار دهید تا گودی كمر را حفظ كند. آن چه مهم است رعایت بهداشت كمر و گردن توسط یكایك افراد است. به بیان دیگر افراد باید بدانند كه چگونه تعادل ستون مهره های خود را حفظ نمایند.
● وضعیت صحیح ستون مهره ها
ستون مهره ها در بدن وظایف زیر را به عهده دارند:
▪ محافظت از ساختمان و اجزای تنه
▪ ایجاد توانایی تحرك و انعطاف پذیری تنه
▪ جذب و كاهش ضربه های وارد شده به بدن.
حفظ وضعیت درست ستون مهره ها به این معنی است كه مهره ها در حالت تعادل(بالانس) قرار گیرند، یعنی قوس های طبیعی آن حفظ شود. ولی چنانچه این تعادل از بین برود، قسمت هایی از بدن مجبور می شوند فشار را تحمل كنند كه برای چنین كاری خلق نشده اند، در نتیجه به تدریج آسیب های جدی به مهره ها وارد می شود.
● مشكلات ناشی از وضعیت بدنی غلط
وضعیت غلط مثل ایستادن و راه رفتن با شانه های افتاده و قوز كرده، نه تنها موجب ناراحتی های مختلفی مثل كمردرد، سینه درد و خستگی عمومی می شود، بلكه موجب سردرد و تا حدود زیادی باعث ناراحتی های دندان می شود. صندلی، عینك، تخت خواب، دندان مصنوعی، تلفن و حتی كتابی كه مطالعه می كنیم، بر وضعیت بدنی اثر می گذارد.
وقتی كه ما از عینك استفاده می كنیم، اگر قاب آن كاملاً اندازه نباشد، مشكلاتی ایجاد می كند. اگر پرهای بینی باریك باشد، عینك ممكن است پایین بیفتد و فرد خود به خود سرش را برای جبران این امر و ایجاد موازنه به عقب فشار دهد تا بتواند تعادل خود را حفظ كند.
در نتیجه شانه ها و ستون مهره ها به طور خودكار، وضعیت جدید به خود می گیرد كه به زودی عضلات، وترها و مفاصل درد خواهند گرفت و سفت خواهند شد. اگر عینك روی بینی به پایین بلغزد، روی سوراخ های بینی فشار خواهد آورد و این فشار باعث می شود كه فرد از راه دهان تنفس كند و تنفس دهانی به عضلات قفسه سینه و دیافراگم فشار می آورد و باعث خستگی می شود. بنابر این واضح است كه یك مشكل ناچیز می تواند وضعیت نادرستی را ایجاد كرده و ناهنجاری های دنباله داری را به وجود آورد.
● عوارض حمل كیف روی شانه یا دست
گروهی از دانش آموزان عادت دارند كیف مدرسه را كه گاهی اوقات بسیار سنگین است، روی یك شانه یا در دست بگیرند كه به علت تكرار این عمل(همان طور كه قبلاً ذكر شد) برای تعدادی از اعضای بدن، زمینه هایی برای ایجاد تغییر شكل به وجود آمده و چنانچه بدون آگاهی لازم این روال ادامه یابد. ناهنجاری هایی را به دنبال می آورد.
این عادت بیشتر به نوع كیف و فرهنگ ناحیه و دوره تحصیلی مربوط می شود، بدین ترتیب كه دانش آموزان ابتدایی بیشتر از سایر دوره ها از كوله پشتی استفاده می نمایند و عادت حمل كیف هم معمولاً روی پشت است. ولی در دوره های بالاتر، دانش آموزان بیشتر از كیف های دستی استفاده می كنندكه نحوه حمل آن بیشتر روی یك شانه و یا در دست است.
دانش آموزانی كه عادت دارند كیف خود را روی شانه و یا در دست حمل كنند، قوز پشتی بیشتری دارند كه این عارضه باعث درد كمر می شود.
دانش آموزانی كه عادت دارند كیف خود را روی یك شانه یا یك دست حمل كنند، دچار عارضه زانو ضربدری می شوند كه به دنبال آن درد ساق پا پیش می آید.
همچنین دانش آموزانی كه كیف سنگین حمل می كنند، دچار گودی كمر می شوند؛ زیرا كه وزن كیف موجب افزایش قوس ستون فقرات كمری می شود.
● وضعیت نامناسب هنگام انجام تكالیف مدرسه
گروهی از دانش آموزان، به ویژه در دوره ابتدایی، عادت دارند تكالیف خود را در حالت نشسته انجام دهند. استفاده از میز و نیمكت، بهترین حالت برای انجام تكالیف مدرسه است. عدم تناسب میز و صندلی با جثه دانش آموزان، می تواند باعث عدم تمایل آنان به استفاده از میز و صندلی برای انجام تكالیف در منزل باشد. تحقیقات متعددی در این زمینه انجام شده و ثابت كرده كه انجام تكالیف مدرسه به صورت نشسته(چهار زانو یا دو زانو) و یا ایستاده، عوارض و ناراحتی های بدنی فراوانی از جمله قوز پشتی، گودی كمر، درد قفسه سینه و... را به دنبال می آورد.
در سنین ده سال به بالا، عادت انجام تكالیف در وضعیت ایستاده شایع تر است. دانش آموزانی كه در وضعیت نشسته تكالیف خود را انجام می دهند، قوز پشتی در آنها بیشتر است. از آنجایی كه در وضعیت نشسته انجام تكالیف، عضلات جلو قفسه سینه در طول كوتاه خود قرار می گیرند، در صورت تكرار این وضعیت، عضلات جلوی قفسه سینه كوتاه و عضلات پشتی كه در طول بلند قرار می گیرند كشیده می شوند.
دانش آموزانی كه در وضعیت نشسته(دو زانو یا چهار زانو) تكالیف خود را انجام می دهند، درد پا در آنها بیشتر است. دانش آموزانی كه در وضعیت نشسته، تكالیف خود را انجام می دهند، درد ساق پا در آنها بیشتر است. در وضعیت نشسته روی زمین، چون پاها در وضعیت مناسبی قرار نمی گیرند، فشار زیادی روی بافت های عضلانی ساق پا اعمال می گردد كه در درازمدت موجب بروز درد می گردد.
● پیشنهادها
۱ ) آموزش ساده و قابل فهم وضعیت مناسب بدنی به دانش آموزان به ویژه در مدارس ابتدایی
۲ ) ارتقای آگاهی مربیان تربیت بدنی و بهداشت در زمینه وضعیت صحیح بدنی دانش آموزان و ورزش های مناسب
۳) آموزش والدین پیرامون وضعیت مناسب بدنی فرزندانشان هنگام انجام تكالیف در منزل و وضعیت صحیح نشستن
۴ ) طراحی پوسترهای وضعیت مناسب بدنی برای دانش آموزان و والدین
۵ ) تهیه فیلم و اسلاید مفید در زمینه وضعیت بدنی صحیح برای دانش آموزان و والدین.

سندس عادلی * كارشناس سلامت و تندرستی آموزش وپرورش كاشان

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

درست حرکت کن!

درست حرکت کن!
می گویند ۹۷ درصد افراد در طول زندگی حداقل یك بار كمردرد را تجربه می كنند. بسیاری از این دردها معمولاً بدون مراجعه به پزشك بهبود می یابند. اما بعضی دردها هم هستند كه صاحبانشان را تا مدت ها آزار می دهند. كمردرد معمولاً به خاطر قرار گرفتن بدن در وضعیت نامناسب ایجاد می شود. با این وجود كمردرد می تواند نشانه ای از آسیب مفاصل، رباط ها یا دیسك غضروف بین مهره ای هم باشد كه در بسیاری از موارد به خاطر اتفاقاتی مثل بلند كردن اجسام سنگین رخ می دهد.
امروزه بر حسب نوع كمردرد افراد روش های خاصی برای درمان آنها وجود دارد. از جمله این روش ها می توان به اقدامات توان بخشی از جمله فیزیوتراپی اشاره كرد. فیزیوتراپی به مجموع اقداماتی گفته می شود كه به صورت فیزیكی و نه به صورت جراحی و شیمیایی اختلالات ایجاد شده را تعدیل، پیشگیری و درمان می كند. آنچه امروزه در درمان های فیزیوتراپی به آن توجه می شود بحث حركت درمانی و ورزش درمانی است.فیزیوتراپی در واقع به اصلاح حركات زندگی روزمره می پردازد و این كه ما حركاتمان را چگونه تنظیم كنیم تا مثلاً فشار كمتری به ستون فقراتمان وارد شود.
گفت وگو دكتر مصطفی نجاتیان، فیزیكال تراپیست و فلوشیپ توان بخشی قلبی
●●●
●آیا اصلاً كمردرد به خودی خود یك بیماری است یا باید آن را علامت یك بیماری دیگر به حساب آورد؟
▪ كمردرد به تنهایی یك بیماری نیست. یك سری از اختلالات و بیماری ها می توانند علایمی را ایجاد كنند كه كمردرد نیز می تواند یكی از آنها باشد. كمردرد یك نشانه است یعنی مجموعه ای از عوامل سبب ایجاد آن می شوند. عوامل متعددی باعث كمردرد می شوند مثل عوامل مادرزادی، عوامل عفونی، عوامل روماتیسمی، عوامل روحی و روانی. هر كدام از اینها در سنین خاصی خودشان را نشان می دهند. مثلاً اسپینابیفیدا كه یك نقص مادرزادی در ستون مهره هاست، ممكن است، در دهه سوم زندگی خودش را نشان بدهد. در این حالت فرد ممكن است با یك كمردرد به ما مراجعه كند و با یك عكس رادیولوژی وجود نقص در مهره مشخص شود.
● یعنی عوامل مادرزادی بیشتر در سنین بالا خودشان را نشان می دهند؟
▪نه، همیشه این طور نیست. اما بعضی اختلالات این طورند. مثلاً انحراف ستون فقرات كه به نوعی زمینه مادرزادی دارد، علائمش در سنین نوجوانی به صورت خفیف بروز می كند. ولی فقط عوامل مادرزادی نیستند. عوامل عفونی مثل سل نیز می توانند سبب تغییر مهره شوند حتی آبسه های عفونی در منطقه ستون فقرات ایجاد درد می كند. گاهی تومورهای ستون فقرات نیز در سنین بالا یا پایین دیده می شوند. ولی به هر حال آنچه از تمامی این عوامل شایع تر است و مردم بیشتر درگیر آن هستند، كمردردهای ناشی از عوامل فیزیكی است.
گاهی مشكل مربوط به عضلات است، گاهی به مهره مربوط می شود، گاهی نیز در ارتباط با مفاصل ناحیه مهره و دیسك است كه تشخیص تمام اینها با پزشك است. گاهی هم هیچ كدام از این عوامل وجود ندارد اما در سیستم كلی عضلانی و یا مفصلی در ستون فقرات بالانس وجود ندارد و این خودش می تواند عامل درد در ناحیه كمر باشد.
● از میان این عوامل فیزیكی، كدام از همه شایع تر است؟
▪اسپاسم عضلات از میان این عوامل شیوع بیشتری دارد. در این موارد به علت این كه عضلات بالانس نیستند و بر روی آنها فشار وارد می شود، این عضلات به صورت یك طرفه یا دو طرفه دچار گرفتگی شدید می شوند. گاهی اوقات هم ضعف عضلات وجود دارد یعنی عضلاتی كه باید ستون فقرات را دربرگیرند آنقدر قوی نیستند كه بتوانند مهره را محكم نگه دارند و برای همین ما در طی فعالیت های روزمره درد داریم.
● یكی از مسائلی كه مبتلایان به كمردرد، نگرانش هستند، دیسك كمر است. اختلالات دیسك، واقعاً خطرناكند؟
▪متأسفانه كمردردهای ناشی از اختلالات دیسك به علت افزایش زندگی شهرنشینی و كم تحركی رو به افزایش است. پشت میز نشینی و كم تحركی بیش از حد روی سیستم اسكلتی تأثیر می گذارد و آن را از حالت تعادل خارج می كند.
این مسأله در درازمدت می تواند موجب آرتروز و فرسودگی ستون فقرات و مهره ها شود. این دردها گاهی به صورت حاد و گاهی به صورت مزمن می توانند سالیان دراز به همراه فرد باشند. اما دیسك بین مهره ای زمانی بیرون می زند كه فشار بیش از حدی به آن بیاید. فشارهای نرمال باعث بیرون زدگی دیسك نمی شوند. دیسك بین مهره ها مثل یك واشر عمل می كند و فشارها را جذب می كند تا به مهره ها فشار بیش از حد نیابد. اگر این فشار بیش از حد باشد دیسك بیرون می زند. در این حالت دیسك یا به سمت كانال نخاع می آید و یا به سمت ریشه های عصب. اگر به سمت كانال نخاع بیاید علایمی مثل گزگز، مورمور، خواب رفتگی، ضعف اندام و خستگی زودرس ایجاد كرده و فرد را در فعالیت های روزمره اش محدود می كند. اما اگر به طرف ریشه عصب بیاید علامت آن بیشتر درد است. فرد دیگر احساس بی حسی و كرختی نمی كند و به همراه درد التهاب را نیز تجدید می كند كه این دردها به صورت انتشاری تا ناحیه لگن، باسن و حتی نوك انگشتان نیز می آید.
● حالا برویم سراغ بحث اصلی، چطور می شود یك دیسك بیرون زده را به وسیله فیزیوتراپی درمان كرد؟
▪ در ابتدا باید فشار وارد شده به ستون فقرات را كاهش داد، یعنی فشاری كه از دو طرف به دیسك وارد شده و باعث بیرون زدگی آن شده است. اگر ما بتوانیم كاری بكنیم كه دیسك تا حدی به جای اولش برگردد كه فشار از كانال نخاع برداشته شود، علائم بیمار (گزگز، مورمور و...) كاملاً از بین می رود بنابراین با این روش ما می توانیم دیسك بیرون زده را به جای اولش هدایت كنیم.
●و این كار با چه مكانیسمی انجام می شود؟
▪ در واقع ما فضای بین دو مهره را افزایش می دهیم كه این كار توسط دستگاه مخصوصی انجام می شود. وقتی این فضا افزایش یافت، فشار در آن منطقه كم می شود. معمولاً این كار در كلینیك بین ۲۰ تا۳۰جلسه طول می كشد، منتهی این قسمت اول درمان است ما باید ببینیم چرا چنین فشاری به دیسك آمده و باعث بیرون زدگی آن شده؟ علت اصلی این بیرون زدگی این است كه عضلاتی كه باید مسئولیت حمایت ستون فقرات را داشته باشند، درست عمل نكرده اند. بنابراین عضلات آن منطقه باید تقویت و بالانس شوند. این كار با حركت درمانی در راستای كار با دستگاه صورت می گیرد. یعنی به بیمار حركات خاصی آموزش داده می شود، البته این حركات برحسب بیمار متفاوتند. در حین ایجاد فضا برای دیسك، عضلات اطراف منطقه نیز تقویت می شوند.
●در كنار این اقدامات اصلاح روش زندگی تا چه حد در درمان كمردرد تأثیر دارد؟
▪ مسلماً درمان بیرون زدگی دیسك به همین جا ختم نمی شود و فرد باید روش زندگی اش را نیز اصلاح كند. چه در محیط زندگی شخصی و چه در محیط شغلی تمام حركات روزمره باید اصلاح شوند. استفاده اضافه از كمر عضله را خسته می كند و این عضله خسته با یك حركت كوچك دیسك را مستعد پارگی می كند. پس اصلاح حركات روزمره كه شاید از نظر خیلی از ما عادی تلقی شوند اهمیت فراوانی دارد.
● در مورد آب درمانی و تأثیر آن بر درمان دردهای كمر هم توضیح می دهید؟
▪منظور از آب درمانی این است كه فرد تمرینات خاصی را در آب انجام می دهد كه در خشكی قادر به انجام آنها نیست. خاصیت آب این است كه وقتی جسمی را داخل آن می گذاریم آن جسم به اندازه حجم آب كم وزن می شود. مردی كه ۷۰ كیلوگرم وزن دارد وقتی داخل آب می رود وزنش ۳۰ تا۴۰كیلوگرم كم می شود. بنابراین فرد می تواند با این تعلیق ایجاد شده حركاتی را انجام دهد كه هیچگاه در خارج از آب نمی تواند آنها را اجرا كند.
همچنین ما در آب از خاصیت غوطه وری نیز استفاده می كنیم. یعنی هم در حالت افقی و هم عمودی حركاتی را به بیمار آموزش می دهیم به این صورت كه یك سری از حركات تخصصی برای كسانی كه دچار اسپاسم عضلات در ناحیه كمر و دیسك هستند وجود دارد. در این حالت بیمار در حالت عمودی در آب غوطه ور شده و وزنه هایی بین ۲تا۴كیلوگرم به پای بیمار آویزان می شود. این وزنه ها كششی را در ناحیه ستون فقرات ایجاد می كنند. در این حالت حركات دیگری به بیمار داده می شود و فشار از ناحیه دیسك به تدریج كاهش می یابد.
● عوامل روانی از قبیل استرس هم در ایجاد كمردرد مؤثرند؟
▪عضلات انسان متأثر از مغز و سیستم عصبی است، از غدد مختلف بدن از جمله غدد فوق كلیوی ماده ای به نام آدرنالین ترشح می شود. ترشح آدرنالین البته به عواملی روانی است و كار این ماده تحریك عصب سمپاتیك است. تحریك عصب سمپاتیك نیز به نوبه خود منجر به تنگی عروق و اسپاسم و انقباض عضلات شده و ایجاد كمردرد می كند.
● این انقباض فقط محدود به عضلات كمر می شود؟
▪خیر، معمولاً این انقباض در تمام عضلات بدن ایجاد می شود، ولی از آنجا كه در طول فعالیت های روزمره ما حركات ورزشی اختصاصی برای كمر نداریم، عضلات كمر نیز برای این اسپاسم ها مستعدتر هستند چون به تدریج ضعیف می شوند. خیلی از افراد در طول روز مرتب پیاده روی می كنند ولی عضلات كمرشان قوی نیست و پیاده روی نیز آنها را تقویت نمی كند. به علاوه عضلات كمر در رابطه مستقیم با عضلات ناحیه شكم نیز هستند یعنی افرادی كه چاقند یا شكم بزرگ دارند، هر روز فشار مستمری را بر روی عضلات كمر وارد می آورند. بنابراین این افراد در حالت عصبی با احتمال بیشتری نسبت به دیگران دچار كمردرد می شوند چون كمر بار اضافی ناشی از بزرگی شكم را در طول روز به عهده می گیرد.
●به افرادی كه با مشكل دیسك یا اسپاسم عضلات تحت درمان فیزیوتراپی قرار گرفته اند چه توصیه هایی می كنید؟
▪این توصیه ها بسته به اینكه فرد دچار چه مشكلی بوده متفاوتند. ولی توصیه كلی این است كه هر كسی در هر شغلی با فیزیوتراپ خود راجع به فعالیت های روزمره اش صحبت كند و از او بپرسد روی چه صندلی بنشینیم، چطور بنشینیم، چقدر بنشینیم، برای خوابیدن، ایستادن، ورزش كردن و... نیز باید این سؤالات پرسیده شوند تا فرد دوباره دچار مشكل نشود چون جا انداختن دیسك بیرون زده و رفع اسپاسم عضلات به معنی عدم بازگشت مجدد آنها نیست.

وبگردی
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
شبهای داغ مدیترانه !
شبهای داغ مدیترانه ! - «حسن کردمیهن» متهم آمریت حمله به سفارت عربستان به تازگی در کرج، مرکز استان البرز، رستوران راه انداخته است.
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی!
رفتار عجیب دو نفر از همراهان رئیس جمهور در زمان سخنرانی! - دو نفر از کسانی که همراه رئیس جمهور در سمنان حضور داشتند در هنگام سخنرانی روحانی رفتار غیر معمولی از خود نشان میدادند.
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما
اظهارات جنجالی دو بازیگر زن درمورد فساد شدید در سینما - ظهارات جنجالی لیلا بوشهری و شقایق دلشاد درباره فساد در سینما: چرا دایرکت میدم فالو نمیکنید؟ ساعت یک شب چرا باید زوایای صورت منو ببینن؟
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی!
بخشی دیده نشده از رفتار سخیف مجری تلویزیون با فراستی! - بخشی دیگر از برنامه «من و شما» با حضور مسعود فراستی و برخورد توهین آمیز مجری رسانه ملی را می بینید که در رسانه ها باز نشر نشد.
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر
خلاصه داستان و بازیگران سریال بانوی عمارت +تصاویر - مریم مومن متولد دهه 70 می باشد و حضورش در بانوی عمارت اولین تجربه بازیگری است و به واسطه این سریال وارد دنیای بازیگری شده است . او در کلاس های تئاتر فعالیت داشته است .
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه
تصاویری از لحظه ربوده شدن مرزبانان ایرانی در مرز میرجاوه - گروه تروریستی جیش العدل نخستین تصاویر از حمله به پاسگاه مرزی در میرجاوه ۱۴ مهر امسال را منتشر کرد؛
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».