شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ / Saturday, 20 January, 2018

ناهنجاری های ساختار بدنی دانش آموزان


ناهنجاری های ساختار بدنی دانش آموزان
وضعیت بدنی هر فرد نشان دهنده نمودی از سلامت و شخصیت اوست، چرا كه ساختار وجودی انسان از تن و روان تشكیل شده است و سلامت این دو باید در آن واحد در نظر گرفته شود. اصولاً رابطه تنگاتنگی بین تن و روان وجود دارد كه یقیناً سلامتی یكی بر دیگری اثر می گذارد.
خوب راه رفتن، خوب نشستن، خوب ایستادن علاوه بر این كه حركت ها را زیباتر می سازد، با كارایی بیشتر و خستگی كمتر همراه است، چرا كه حداقل مصرف انرژی عضلانی همیشه در وضعیت ایده آل است، ضمن این كه كلیه دستگاه های داخلی بدن در این وضعیت به فعالیت طبیعی خود ادامه می دهند.
جهت برطرف شدن ناهنجاری های اكتسابی وضعیت بدنی غیر صحیح، می بایست به بررسی و شناسایی ارتباط بین وضعیت غیر صحیح و عادت های غلط با نوع درد و ناهنجاری بپردازیم تا با اتكا و علم به اصلاح پذیری عوارض و انحرافات جسمانی در بین دانش آموزان از بروز عوارض ساختاری و غیر قابل درمان پیشگیری كنیم.
تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد كه حمل كیف روی شانه یا یك دست، وزن بالای كیف، عادت انجام تكالیف در حالت نشسته دو زانو و عدم آگاهی دانش آموزان از وضعیت بدنی صحیح به ویژه در دوره ابتدایی، ناهنجاری ها و دردهای عضوی متعددی را به دنبال می آورد. لذا برای پیشگیری از بروز ناهنجاری ها و دردهای ذكر شده باید عوامل خطرزای مربوط را شناسایی كرده و در راستای رفع آنها به طور جدی اقدام كنیم. آن چه در پی می آید خلاصه ای است از نتایج یك پژوهش در این زمینه.
مدرسه خانه دوم دانش آموزان است. قدر مسلم این كه این گروه، ساعات پر انرژی روز را در كانون تعلیم و تربیت می گذرانند و در این میان ارتباط تنگاتنگی را محیط آموزشی- تربیتی از جمله فضاها و تجهیزات، همكلاسی ها و معلم و دست اندركاران محیط آموزشی خود دارند. به عبارتی، فضای فیزیكی مدرسه در كنار عوامل آموزشی و تربیتی، می تواند عوامل پیا م دهنده برای دانش آموزان باشد و به میزان یادگیری، رشد شخصیت فردی و اجتماعی و نیز تأمین بهداشت جسمی آنها كمك كند.
سنین دانش آموزی، سنین رشد است و اكثر ناهنجاری های ستون فقرات و مفاصل اندام ها، قبل از بلوغ تكامل می یابند. شناخت بموقع این ناهنجاری ها در سنین رشد، می تواند موجب كنترل آسیب و جلوگیری از بروز ناهنجاری های ساختاری تثبیت شده شود.
در كشورهای پیشرفته، به مسائل مربوط به وضعیت بدنی صحیح در بین كودكان مدرسه ای توجه زیادی می شود. به عنوان مثال در بین دانش آموزان یكی از شهرهای دانمارك در طول دوره پنج ساله تحصیل۹۰، درس مختصر در ارتباط با وضعیت صحیح در نشستن، آموزش داده می شود و بدین ترتیب كودك همزمان با تحصیل یاد می گیرد چگونه وضعیت صحیح بدن را حفظ كند و از وارد آمدن فشار روی مفاصل، عضلات و رباط ها جلوگیری كند. این تدبیر، عوارض وضعیت های نادرست مثل درد، كاهش انعطاف پذیری، ناراحتی های قلبی و تنفسی و آرتروز زودرس و... را از بین برده و فرد سالیان زیادی بدون مشكل جسمانی زندگی كند.
● كنترل وضعیت بدنی
وضعیت بدنی در نتیجه هماهنگی دائمی عصبی- عضلانی شكل می گیرد. در وضعیت بدنی خوب، سر و شانه ها به صورت متعادلی روی لگن، ران و مچ پاها قرار می گیرند. چانه هم در همان وضعیت نگه داشته می شود. جناغ، قسمتی از بدن است كه تا حد امكان به سمت جلو كشیده می شود. شكم نیز به سمت عقب كشیده می شود و حالت صاف پیدا می كند. انحناهای ستون مهره ها در حد طبیعی است.
در وضعیت بد، سر به سمت جلو می آید و زاویه مشخصی در سینه ایجاد می شود. شكم كامل شل است و به سمت جلو برجستگی دارد. انحناهای ستون فقرات بیش از حد طبیعی است و شانه ها نسبت به لگن در قسمت خلفی قرار دارند.
▪ عوامل به وجود آورنده وضعیت بد، شامل این موارد است.
۱ ) عوامل عمومی:
اختلالات روانی مثل افسردگی؛ شرایط بد بهداشتی، ضعف عمومی طولانی مدت و خستگی طولانی مدت.
۲ ) عوامل موضعی: ضعف یك عضله یا گروهی از عضلات، كوتاهی عضلانی، فشارهای كاری، فشارهای موضعی، درد عضلانی در وضعیت بد و عدم هماهنگی در فعالیت عضلات.
● وضعیت صحیح نشستن
امروزه بسیاری از كارها به صورت نشسته و روی صندلی انجام می شود (مانند نشستن در نیمكت و صندلی های مدرسه ای، كار با كامپیوتر، بیشتر كارهای اداری، بانك و...) انتخاب یك صندلی مناسب، آرامش فرد را تأمین می كند و در نتیجه، كارآیی او بیشتر می شود. اما چنانچه صندلی بدون آگاهی و دقت انتخاب شود، آسایش كاری مختل شده و فرد زود خسته می شود. قرارگرفتن در وضعیت های نادرست به مدت طولانی، موجب آسیب و بد شكلی ستون مهره ها و درد كمر می شود. بنابر این ضرورت دارد كه معیارها و ویژگی های بهداشتی یك صندلی را بشناسیم و با در نظر گرفتن آنها بتوانیم صندلی مناسب را انتخاب كنیم.
یك صندلی مناسب باید ۵ سانتیمتر بالاتر از استخوان های كتف باشد، پشتی صندلی باید در حدود ۱۰ درجه به سمت عقب متمایل باشد و قسمت كف صندلی باید ۳ درجه بلندتر از جلوی آن باشد. این اختلاف ارتفاع، اندكی شما را به سمت جلو هل می دهد، لذا شما اندكی به سمت عقب تكیه می دهید تا تعادل حفظ شود. چنانچه این موارد رعایت نشود، به طور قطع روی بدن اثر می گذارد و مشكلات و ناهنجاری هایی را به دنبال می آورد.
● وضعیت صحیح خوابیدن
در هنگام خوابیدن یك سری نكات مهم را باید رعایت كرد تا این استراحت طولانی مدت منجر به ایجاد مشكلات نشود. بد خوابیدن اثرات جانبی مثل درد، سوزن سوزن شدن دست ها و... دارد كه باید به كمك تختخواب، تشك و بالش، روش مناسب خوابیدن را فراهم كرد. به پشت خوابیدن، بهترین وضعیت خوابیدن است كه در این زمان بالش كوچكی بین كمرتان و تشك قرار دهید تا گودی كمر را حفظ كند. آن چه مهم است رعایت بهداشت كمر و گردن توسط یكایك افراد است. به بیان دیگر افراد باید بدانند كه چگونه تعادل ستون مهره های خود را حفظ نمایند.
● وضعیت صحیح ستون مهره ها
ستون مهره ها در بدن وظایف زیر را به عهده دارند:
▪ محافظت از ساختمان و اجزای تنه
▪ ایجاد توانایی تحرك و انعطاف پذیری تنه
▪ جذب و كاهش ضربه های وارد شده به بدن.
حفظ وضعیت درست ستون مهره ها به این معنی است كه مهره ها در حالت تعادل(بالانس) قرار گیرند، یعنی قوس های طبیعی آن حفظ شود. ولی چنانچه این تعادل از بین برود، قسمت هایی از بدن مجبور می شوند فشار را تحمل كنند كه برای چنین كاری خلق نشده اند، در نتیجه به تدریج آسیب های جدی به مهره ها وارد می شود.
● مشكلات ناشی از وضعیت بدنی غلط
وضعیت غلط مثل ایستادن و راه رفتن با شانه های افتاده و قوز كرده، نه تنها موجب ناراحتی های مختلفی مثل كمردرد، سینه درد و خستگی عمومی می شود، بلكه موجب سردرد و تا حدود زیادی باعث ناراحتی های دندان می شود. صندلی، عینك، تخت خواب، دندان مصنوعی، تلفن و حتی كتابی كه مطالعه می كنیم، بر وضعیت بدنی اثر می گذارد.
وقتی كه ما از عینك استفاده می كنیم، اگر قاب آن كاملاً اندازه نباشد، مشكلاتی ایجاد می كند. اگر پرهای بینی باریك باشد، عینك ممكن است پایین بیفتد و فرد خود به خود سرش را برای جبران این امر و ایجاد موازنه به عقب فشار دهد تا بتواند تعادل خود را حفظ كند.
در نتیجه شانه ها و ستون مهره ها به طور خودكار، وضعیت جدید به خود می گیرد كه به زودی عضلات، وترها و مفاصل درد خواهند گرفت و سفت خواهند شد. اگر عینك روی بینی به پایین بلغزد، روی سوراخ های بینی فشار خواهد آورد و این فشار باعث می شود كه فرد از راه دهان تنفس كند و تنفس دهانی به عضلات قفسه سینه و دیافراگم فشار می آورد و باعث خستگی می شود. بنابر این واضح است كه یك مشكل ناچیز می تواند وضعیت نادرستی را ایجاد كرده و ناهنجاری های دنباله داری را به وجود آورد.
● عوارض حمل كیف روی شانه یا دست
گروهی از دانش آموزان عادت دارند كیف مدرسه را كه گاهی اوقات بسیار سنگین است، روی یك شانه یا در دست بگیرند كه به علت تكرار این عمل(همان طور كه قبلاً ذكر شد) برای تعدادی از اعضای بدن، زمینه هایی برای ایجاد تغییر شكل به وجود آمده و چنانچه بدون آگاهی لازم این روال ادامه یابد. ناهنجاری هایی را به دنبال می آورد.
این عادت بیشتر به نوع كیف و فرهنگ ناحیه و دوره تحصیلی مربوط می شود، بدین ترتیب كه دانش آموزان ابتدایی بیشتر از سایر دوره ها از كوله پشتی استفاده می نمایند و عادت حمل كیف هم معمولاً روی پشت است. ولی در دوره های بالاتر، دانش آموزان بیشتر از كیف های دستی استفاده می كنندكه نحوه حمل آن بیشتر روی یك شانه و یا در دست است.
دانش آموزانی كه عادت دارند كیف خود را روی شانه و یا در دست حمل كنند، قوز پشتی بیشتری دارند كه این عارضه باعث درد كمر می شود.
دانش آموزانی كه عادت دارند كیف خود را روی یك شانه یا یك دست حمل كنند، دچار عارضه زانو ضربدری می شوند كه به دنبال آن درد ساق پا پیش می آید.
همچنین دانش آموزانی كه كیف سنگین حمل می كنند، دچار گودی كمر می شوند؛ زیرا كه وزن كیف موجب افزایش قوس ستون فقرات كمری می شود.
● وضعیت نامناسب هنگام انجام تكالیف مدرسه
گروهی از دانش آموزان، به ویژه در دوره ابتدایی، عادت دارند تكالیف خود را در حالت نشسته انجام دهند. استفاده از میز و نیمكت، بهترین حالت برای انجام تكالیف مدرسه است. عدم تناسب میز و صندلی با جثه دانش آموزان، می تواند باعث عدم تمایل آنان به استفاده از میز و صندلی برای انجام تكالیف در منزل باشد. تحقیقات متعددی در این زمینه انجام شده و ثابت كرده كه انجام تكالیف مدرسه به صورت نشسته(چهار زانو یا دو زانو) و یا ایستاده، عوارض و ناراحتی های بدنی فراوانی از جمله قوز پشتی، گودی كمر، درد قفسه سینه و... را به دنبال می آورد.
در سنین ده سال به بالا، عادت انجام تكالیف در وضعیت ایستاده شایع تر است. دانش آموزانی كه در وضعیت نشسته تكالیف خود را انجام می دهند، قوز پشتی در آنها بیشتر است. از آنجایی كه در وضعیت نشسته انجام تكالیف، عضلات جلو قفسه سینه در طول كوتاه خود قرار می گیرند، در صورت تكرار این وضعیت، عضلات جلوی قفسه سینه كوتاه و عضلات پشتی كه در طول بلند قرار می گیرند كشیده می شوند.
دانش آموزانی كه در وضعیت نشسته(دو زانو یا چهار زانو) تكالیف خود را انجام می دهند، درد پا در آنها بیشتر است. دانش آموزانی كه در وضعیت نشسته، تكالیف خود را انجام می دهند، درد ساق پا در آنها بیشتر است. در وضعیت نشسته روی زمین، چون پاها در وضعیت مناسبی قرار نمی گیرند، فشار زیادی روی بافت های عضلانی ساق پا اعمال می گردد كه در درازمدت موجب بروز درد می گردد.
● پیشنهادها
۱ ) آموزش ساده و قابل فهم وضعیت مناسب بدنی به دانش آموزان به ویژه در مدارس ابتدایی
۲ ) ارتقای آگاهی مربیان تربیت بدنی و بهداشت در زمینه وضعیت صحیح بدنی دانش آموزان و ورزش های مناسب
۳) آموزش والدین پیرامون وضعیت مناسب بدنی فرزندانشان هنگام انجام تكالیف در منزل و وضعیت صحیح نشستن
۴ ) طراحی پوسترهای وضعیت مناسب بدنی برای دانش آموزان و والدین
۵ ) تهیه فیلم و اسلاید مفید در زمینه وضعیت بدنی صحیح برای دانش آموزان و والدین.

سندس عادلی * كارشناس سلامت و تندرستی آموزش وپرورش كاشان

منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

قلبی که در کفش‌هایتان می‌تپد!


قلبی که در کفش‌هایتان می‌تپد!
شما جمله معروف پا، قلب دوم شماست را شنیده‌اید. قلب‌های دوم ما در كفش‌های جورواجوری می‌تپد كه از خروس‌خوان صبح تا بوق شب می‌پوشیم.
اگر درآمد اجازه بدهد هیچ‌كس بدش نمی‌آید كه دائماً كفش‌های رنگارنگ و مدل به مدل بخرد. باور داشته باشید یا نه، كفش سرمایه‌ای است كه می‌تواند كم‌بهاترین لباس‌ها را هم به چشمگیرترین و خارق‌العاده‌ترین لباس‌ها تبدیل كند. جالب است بدانید برخی تصور می‌كنند كه از روی كفش یك نفر می‌توان شخصیت و میزان اهمیت آن شخص برای خود قائل است را فهمید.
برای خرید كفش مناسب به یاد داشته باشید:
برای اینكه با اندازه كفشتان مشكل پیدا نكنید، ‌سعی كنید كفش خود را در پایان روز خریداری كنید. هیچ‌وقت كفشی نخرید كه روی بخیه‌های آن برآمده شده باشد. این را به خاطر داشته باشید كه كفشی كه خریداری می‌كنید باید بین بلندترین انگشت پا و نوك كفش حداقل یك سانتیمتر فاصله وجود داشته باشد. هنگام خریداری كفش هر دو لنگه كفش را بپوشید تا مطمئن شوید كه هر دو پاشنه آن كاملاً روی زمین قرار می‌گیرد. بهتر است دو لنگه كفش را از پشت روی یكدیگر قرار دهید تا بلندی آنها را با یكدیگر اندازه بگیرید. یكی از نكاتی كه شاید اغلب در هنگام خرید كفش فراموش می‌شود، توجه به بالای بخیه‌های كفش است كه باید كاملاً صاف باشد و خوب چرخكاری شده باشد، در غیر این صورت معلوم است كه كفش مرغوبیت نداشته و عمرش كوتاه‌تر از حد معمول است. بد نیست اگر بدانید كه كفی كفش نقش مهمی در راحتی پای شما ایفا می‌كند پس اگر بتوانید كفی كفش را به راحتی پایین بكشید نشانه این است كه كارخانه سازنده كفش از چسب مرغوبی استفاده نكرده است. هیچ‌گاه كفشی را كه هنگام خم‌كردن چروك می‌خورد نخرید. اگر انگشت خود را به قسمت اطراف داخلی كف كفش بكشید و برآمدگی حس كنید، نشان‌دهنده این است كه از میخ‌ها به درستی استفاده نشده است. ‌
به‌عنوان یك توصیه برای زمستان، ‌بهتر است با چكمه‌های خود جوراب نازك نپوشید و همواره از جوراب‌های كلفت و مات استفاده كنید.
باید بدانید كه كفش هم عمر مفید دارد و بعد از مدتی خراب می‌شود و باید آن را دور بیندازید و به فكر كفش نو باشید. كفش‌هایی كه معمولاً برای رفت و آمد در خیابان و پیاده‌روی پوشیده می‌شوند، تقریباً ۶ ماه -‌كمی بیشتر یا كمتر- عمر ‌كم دارند. البته عمر كفش بستگی مستقیم با نحوه پوشیدن كفش و میزان فعالیت روزانه دارد اما عموماً بهترین این كفش‌ها برای مدت ۶ ماه و طی مسافت ۴۸۰ تا ۸۰۰ كیلومتر ساخته شده‌اند. یك مورد قابل‌توجه دیگر كه تاثیر مهمی در عمر كفش دارد وزن شماست. هرچه وزن بدن بالاتر باشد به همان میزان نیز فشار بیشتری به پا و طبعاً به كفش‌ها وارد می‌شود و معمولاً كفش افراد سنگین‌‌وزن زودتر از سایرین خراب می‌شود.
علت بسیاری از كمردردها كفش است
هر كفش‌ از سه‌ قسمت‌ ثابت‌ تشكیل‌ شده‌ است.
▪ اولین‌ بخش، قسمت‌ جلویی‌ كفش‌ است‌ كه‌ فضای‌ قرار گرفتن‌ انگشتان‌ پاست. این‌ قسمت‌ باید از جنس‌ نرم‌ بوده‌ و قابلیت‌ ارتجاعی‌ داشته‌ باشد و از نظر فضا به‌صورتی‌ باشد كه‌ انگشتان‌ پا به‌ راحتی‌ در این‌ قسمت‌ حركت‌ كنند.
▪ قسمت بعدی‌ تنه‌ كفش‌ است. این‌ قسمت‌ برخلاف‌ بخش‌ جلویی‌ كفش‌ باید از نظر جنس‌ و استحكام، كاملاً سخت‌ و محكم‌ باشد تا بتواند به‌ راحتی‌ قوس‌ طولی‌ كف‌ پا را حفظ‌ كند.
▪ بالاخره‌ بخش‌ بعدی‌، پاشنه‌ كفش‌ است‌ كه‌ حتی‌الامكان‌ بایستی‌ نرم‌ از نظر اندازه‌ و سایز در حد استاندارد باشد. ارتفاع‌ پاشنه‌ تا حدود ۲ سانتیمتر استاندارد است‌ اما بلندتر از این، باعث‌ می‌شود هنگام‌ راه‌ رفتن‌ اكثر وزن‌ بدن‌ به‌ قسمت‌ جلویی‌ پا منتقل‌ گردد و سبب‌ بروز خستگی‌ زودرس‌ و ایجاد درد در استخوان‌های‌ كف‌ پا می‌شود. به‌ علاوه، در این‌ شرایط‌ اكثراً قسمت‌ جلویی‌ پا دردناك‌ و متورم‌ می‌شود. ضمناً در درازمدت، پوشیدن‌ این‌ جور كفش‌ها به‌ دلیل‌ كشیده‌ شدن‌ رباط‌ها و عضلات‌ كمر و یا ناحیه‌ پشت‌ زانو منجر به‌ بروز كمردرد و درد در مفاصل‌ زانو می‌شود.
آیا قطر پاشنه‌ هم‌ در ایجاد این‌ عوارض‌ نقش‌ دارد؟
اصولاً هر‌چه‌ قطر پاشنه‌ نازك‌تر باشد، راه‌ رفتن‌ را بی‌ثبات‌تر كرده‌ و فشار بیشتری‌ را به‌ قسمت‌های‌ جلویی‌ پا تحمیل‌ می‌كند، بنابراین‌ ما معمولاً به‌ خانم‌ها توصیه‌ می‌كنیم‌ چنانچه‌ اصرار به‌ پوشیدن‌ كفش‌های‌ با ارتفاع‌ پاشنه‌ بیشتر از ۲ سانتیمتر دارند، حداقل‌ از انواعی‌ استفاده‌ كنند كه‌ پاشنه‌ آنها قطر بیشتری‌ دارند.
● كفش‌های‌ بدون‌ پاشنه‌
كفش‌های‌ پاشنه‌ تخت، چون‌ حالت‌ ضربه‌گیری‌ را در پاشنه‌ پا ندارند، در هنگام‌ راه‌ رفتن‌ باعث‌ درد پاشنه‌ می‌شوند.
رویه‌ كفش‌ بهتر است‌ از چرم‌ طبیعی‌ ساخته‌ شود، چون‌ چرم‌های‌ مصنوعی‌ و جنس‌های‌ پلاستیك‌ اغلب‌ باعث‌ عرق‌ كردن‌ پا و ایجاد بوی‌ بد در پا می‌شوند و ضمناً ممكن‌ است‌ با تحریك‌ پوست‌ پا، مشكلاتی‌ برای‌ فرد ایجاد كنند.
● پوتین‌ و كفش‌های‌ ساقدار
این‌ كفش‌ها ثبات‌ مفصل‌ مچ‌ پا را بیشتر می‌كنند و كسانی‌ كه‌ به‌طور عادت‌ دچار پیچ‌خوردگی‌ مفصل‌ مچ‌ پا می‌شوند، بهتر است‌ روی‌ زمین‌های‌ لغزنده‌ كه‌ امكان‌ زمین‌خوردگی‌ بیشتر است، حتماً از این‌جور كفش‌ها استفاده‌ كنند. بنابراین‌ كفش‌های‌ تابستانی‌ كه‌ اصلاً قسمت‌ جلو یا پشت‌ آنها باز است، حفاظت‌ كافی‌ از پا به‌ عمل‌ نمی‌آورند. معمولاً در مواردی‌ كه‌ از كفش‌های‌ پشت‌ باز استفاده‌ می‌شود، چون‌ اغلب‌ آنها تنها بند باریكی‌ در ناحیه‌ پشت‌ پا دارند، همین‌ بند یا تسمه‌ سبب‌ ایجاد فشار روی‌ تاندون‌ آشیل‌ پا می‌شود و در درازمدت‌ باعث‌ التهاب‌ تاندون‌ آشیل‌ می‌شود كه‌ بسیار دردناك‌ و آزاردهنده‌ است. در مورد كفش‌های‌ جلوباز هم‌ این خطر وجود دارد كه‌ موقع‌ راه‌ رفتن، انگشتان‌ پا به‌ اجسام‌ سخت‌ برخورد كنند و زخم‌ و جراحت‌ در آنها ایجاد شود. خار پاشنه‌ هم‌ از مشكلاتی‌ است‌ كه‌ خیلی‌ از خانم‌های‌ میانسال‌ با آن‌ مواجهند. این‌ افراد بایستی‌ از كفش‌هایی‌ استفاده‌ كنند كه‌ مثلاً ۲ یا ۳ سانتیمتر پاشنه‌ داشته‌ باشد. در ضمن‌ در داخل‌ پاشنه‌ هم‌ بایستی‌ یك‌ بالشتك‌ از جنس‌ اسفنج‌ نرم‌ یا سیلیكون‌ نرم‌ قرار دهند.
یكی‌ از مشكلاتی‌ كه‌ هنگام‌ پوشیدن‌ كفش‌ واقعاً آزاردهنده‌ می‌شود، میخچه است. برای‌ این‌ افراد چه‌ كفش‌هایی‌ مناسب‌تر است! اگر میخچه‌ در حدود سینه‌ پا باشد، این‌ افراد بایستی‌ از بالشتك‌هایی‌ از جنس‌ اسفنج‌ نرم‌ یا سیلیكون‌ نرم‌ به‌ حالت‌ نعلی‌‌شكل‌ كه‌ در اكثر داروخانه‌ها وجود دارد، در قسمت‌ جلویی‌ كفش‌ خود استفاده‌ كنند و چنانچه‌ میخچه‌ روی‌ سطح‌ فوقانی‌ انگشت‌ پا باشد، بهتر است‌ كفش‌هایی‌ را انتخاب‌ كنند كه‌ رویه‌ نرم‌ و قابل‌انعطاف‌ داشته‌ باشد.

وبگردی
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها