شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

میرزا کوچک خان جنگلی


میرزا کوچک خان جنگلی
میرزا یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ اهل رشت، در سال ۱۲۵۹ شمسی دیده به جهان گشود. سالهای نخست عمر را در مدرسه ...
حاجی حسن واقع در صالح آباد رشت و مدرسه جامع آن شهر به آموختن مقدمات علوم دینی سپری کرد.در سال ۱۲۸۶ شمسی در گیلان به صفوف آزادیخواهان پیوست و برای سرکوبی محمد علی شاه روانه تهران شد. همزمان با اوج گیری نهضت مشروطه در تهران شماری از آزادیخواهان رشت کانونی به نام مجلس اتحاد تشکیل دادند و افرادی را به عنوان فدائی گرد آوردند.
میرزا کوچک خان که در آن دوران یک طلبه بود و افکار آزادی خواهانه داشت به مجلس اتحاد پیوست. در سال ۱۲۹۴ شمسی به جای مجلس اتحاد (هیئت اتحاد اسلام)از یک گروه هفده نفری در رشت تشکیل گردید. بیشتر افراد این گروه روحانی بودند و میرزا کوچک خوان عضو موثر آن بود. این هیئت هدف خود را خدمت به اسلام و ایران اعلام کرد و بزودی میرزا کوچک خوان رهبری آن را به عهده گرفت.
پس از اشغال نواحی شمالی ایران از سوی ارتش روسیه تزاری هیئت اتحاد اسلام به مبارزه با ارتش تزاری پرداخت و یک گروه مسلح به عنوان فدایی تشکیل داد و روستای کسما را از ناحیه فومن مرکز کار خود قرار دادو در آنجا سازمان اداری و نظامی به وجود آورد.هیئت اتحاد اسلام پس از چندی به کمیته اتحاد اسلام تبدیل شد و اعضای آن به ۲۷ نفر افزایش یافت و رهبری کمیته را میرزا به عهده گرفت و تا پایان سال ۱۲۹۶ شمسی بخش وسیعی از گیلان و مازندران و طارم و آستارا و طالش و تنکابن زیر نفوذ کمیته اتحاد اسلام در آمد. این کمیته «نهضت جنگل» یا «حزب جنگل» نامیده شده است.
برای از بین بردن نهضت جنگل وثوق الدوله اقدامات زیادی بکار برد و نامه تأمین برای میرزا کوچک خان نوشت ولی میرزا نپذیرفت و پس از درگیریهای فراوان عده ای از سران نهضت از جمله دکتر حشمت تسلیم نیروهای دولتی در رشت شدند. در این درگیری شماری از افراد کشته شدند و دکتر حشمت دستگیر و در دادگاه نظامی در ۴ اردیبهشت ۱۲۹۸ محکوم به اعدام شد. چون مذاکرات صلح با جنگلیها به نتیجه نرسید نیروهای دولتی به تعقیب جنگلیها پرداختند.
برخی از نیروها متفرق، برخی تسلیم و برخی کشته شدند.
با چنین وضع سخت و دردناکی میرزا در سرمای شدید زمستان از همسرش خداحافظی میکند و در اعماق جنگل عقب مینشیند تا بتواند نیروهای پراکنده را در فرصت مناسب جمع آوری و ساماندهی کند، اما در اثر سرما از بین میرود. رهبر نهضت جنگل یک روحانی و مرد دین بود، او انقلاب جنگل و همه مظاهر آن را از دریچه اندیشه های سیاسی که از اسلام آموخته بود مینگریست. او یک باره دست به قیام مسلحانه نزد، همه راهها را آزمود و مردانه پا به صحنه کارزار نهاد. او شاهد به توپ بستن مجلس توسط محمد علی شاه و تحصن علما در سفارت عثمانی بود. او به امید نجات مشروطه به مجاهدین پیوست و در فتح قزوین شرکت کرد و همچنین در فتح تهران نیز شرکت نمود و با قوای استبداد جنگید. به شهادت، وی از مجاهدان مشروطیت و از وفاداران به اسلام بود و سخت به اتحاد جهان اسلام عشق میورزید. تاخت و تازهای خارجی در صحنه سیاست و اقتصاد کشور و سیاست بازی عناصر منافق و خود فروخته وضع آشفته تر گیلان و بی کفایتی دولتمردان انگیزه هایی بود که این روحانی جوان، حساس و دلسوخته را به میدان سیاست و سپس به صحنه کارزار کشاند.
نخست در برابر استبداد محمد علی شاه ایستاد و سپس با شخصیتهای با نفوذ تماس گرفت و در آخرین مرحله از تلاش خود سلاح به دست گرفت و در برابر نیروهای بیگانه به مقاومتی جانانه پرداخت. او بارها در برابر مردم گیلان هدف از نهضت خود را احیای قوانین اسلام اعلام کرد و یاد آور شد که میرزا کوچک هرگز اسلحه را از خود دور نمیکند مگر وقتی که مطمئن باشد افراد ایرانی از تجاوز متجاوزان بیگانه و ستمکاران داخلی مصون و از امنیت و رفاه برخوردار هستند.

منبع: صدا و سیما

منبع : مجله اینترنتی صبح بخیر ایران

مطالب مرتبط

خاطراتی از امام به نقل از مرحوم آیت‌الله عبایی خراسانی

خاطراتی از امام به نقل از مرحوم آیت‌الله عبایی خراسانی
خاطرات ذیل به مناسبت ۱۳ آبان و سالروز تبعید حضرت امام توسط معاونت پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (واحد خاطرات)، به نقل از مرحوم آیت‌الله محمد عبایی خراسانی در اختیار مجله حضور قرار گرفته است. آیت‌الله عبایی خراسانی از شاگردان امام خمینی و از فعالان نهضت اسلامی ایران است كه در زمان حكومت شاه چند بار زندانی و چند بار تبعید شد. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در مناصب گوناگون از قبیل حاكم شرع دادگاه انقلاب سیستان و بلوچستان، نماینده امام خمینی در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، نمایندگی مجلس خبرگان رهبری و امام جمعه موقت مشهد به خدمت پرداخت. ایشان پس از سالها خدمت و تدریس در مهرماه سالجاری در شهر مقدس مشهد دار فانی را وداع گفت.
●استفاده صحیح از وقت
سابقه آشنایی من با امام به زمان طلبگی برمی‌گردد، زمانی كه ایشان در حوزهٔ علمیه قم، در دروس فقه و اصول استاد و عملاً مدرس اخلاق بودند، من هم مثل سایر طلاب از درس مكاسب بیع شیخ انصاری كه ایشان تدریس می‌كردند، استفاده كردم. شروع كتاب در مسجد سلماسی بود. اواسط كتاب مكاسب محرمه كه رسید به علت كثرت جمعیت طلاب، به مسجد اعظم آمدند و دو سه سال از محضر ایشان استفاده كردم.
یك خصوصیتی كه درس ایشان داشت، استفاده صحیح از وقت بود. همان یك ساعتی كه درس می‌گفتند، پر از مطلب بود و شاید دیگران این یك ساعت را در روز تدریس می‌كردند اما امام در وقت كم مطالبی فشرده و قوی ذكر می‌كردند. به همین دلیل طلبه‌هایی كه در درس ایشان حاضر می‌شدند لازم بود كه با آمادگی و مطالعهٔ قبلی حضور پیدا كنند تا بتوانند نهایت استفاده را ببرند.
●توكل به خدا
یك شب كه از كوچه نزدیك مسجد سلماسی عبور می‌كردم، مشاهده كردم كه امام برای زیارت حضرت معصومه از كوچه پس كوچه‌های قم عازم حرم هستند. با توجه به تاریكی شب و اطلاع از اینكه اولاً چشم امام مقداری كم سو بود و دوم اینكه ایشان قبلاً دو تا سخنرانی آتشین كرده بودند و اعلامیه هم صادر كرده بودند و احتمال رسیدن گزندی به ایشان از طرف مأمورین می‌رفت، به دوستم گفتم: صلاح نیست ایشان تنها باشند. برای حفظ جان ایشان بهتر است كه همراهشان باشیم. به دنبال ایشان راه افتادیم. پنج، شش قدم كه رفتیم، رویشان را برگرداندند و فرمودند: آقایان فرمایشی دارید؟ گفتیم نه، ما دوست داشتیم خدمت شما باشیم. فرمودند: «نه، خدا حافظ است. احتیاج نیست. آقایان هم اگر می‌خواهند با كسی باشند مواظب باشند كه پشت سر كسی قرار نگیرند. طلبه اهمیت دارد و محترم است. از حالا عادت كنند اگر می‌خواهند با كسی باشند در عرض او حركت نمایند، مثل دوستان. خیلی ممنون هستم. خدا نگهبان و حافظ است. من شما را دعا می‌كنم.»
●همهٔ كفر
در سال ۴۲ امام در حوزه، خطر امریكا و اسرائیل را گوشزد كردند. البته دیگران می‌گفتند الكفر ملهٌٔ واحدهٔ و با این دستاویز موضع امام را تخطئه می‌كردند، می‌گفتند، چرا امام فقط روی اسرائیل و آمریكا تأكید می‌كند، بقیه كشورهای مسیحی هم هستند و... .
امام با یك بیانیه، جواب این مطالب را دادند و فرمودند: «الان همهٔ كفر از دهان این دو، یعنی امریكا و اسرائیل بیرون می‌آید و همهٔ سلاحها در دست اینهاست. همهٔ جنگها و نفاقها از قدیم زیر سر همین یهودی‌ها بوده است».
مطلب دیگری مطرح شد كه اصلاً فلسطینیها كی هستند. دشمن شیعه‌اند، اینها سنی‌اند، وهابی‌اند، به ما ربطی ندارند. ولی نظر امام دقیقاً خلاف این تفكر بود.
●مسئلهٔ كاپیتولاسیون
پس از تصویب كاپیتولاسیون، و اطلاع از كم و كیف آن، عده‌ای مطلع شدند كه امام قرار است موضع‌گیری نمایند. عده‌ای از فضلا كه بعضاً از دوستان حاج آقا مصطفی بودند تصمیم گرفتند كه امام را از این كار منصرف كنند، ولی امام فرمودند: نخیر، مسئله بالاتر از این‌هاست. سخنرانی معروف امام كه هرچه بیشتر می‌خواندیم و گوش می‌دادیم تأثیرش بیشتر بود و سخنانی بود كه از اعماق جان برمی‌خواست. یادم است كه برای استماع سخنرانی ایشان توی باغی نشسته بودیم كه آن موقع به آن می‌گفتند باغ قلعه كه نزدیك منزل امام بود. آنقدر سخنرانی مؤثر بود كه اكثر افراد از همان اول سخنرانی تا آخر گریه می‌كردند. به هر كس نگاه می‌كردم، می‌دیدم، چشمهایش پر از اشك است و حالتی از بغض دارد. سخنرانی تاریخی ایشان همیشه زنده است.
به مناسبت تصویب كاپیتولاسیون، اعلامیه‌ای علیه آن در تهران منتشر شد كه در آن شرایط تسلط ساواك، پخش آن اعلامیه ضربه بزرگی به ساواك بود. ساواك یك مرتبه دید كه صد هزار بیانیه امام در تهران منتشر شد. به همین دلیل به این نتیجه رسید كه دیگر نمی‌توان امام را تحمل كرد زیرا ایشان ول‌كُن نبودند.
رژیم متوجه شد كه دیگر نمی‌تواند حركات و موضع‌گیریهای امام را تحمل كند. سرانجام ایشان را دستگیر و به تركیه تبعید كرد. حركتهای مختلفی در قم و سایر جاها در اعتراض به دستگیری حضرت امام بوجود آمد. به صورت اعلامیه و سخنرانی، اعلام اعتراض می‌شد. خصوصاً زمانی كه متوجه شدند كه به امام اجازه پوشیدن لباس روحانیت نمی‌دادند، اعتراض‌ها شتاب گرفت. دولت یك مقداری تغییر موضع داد و خواست از میزان فشارها بكاهد. تصمیم گرفت كه یك گروهی را به همراهی آیت‌الله شریعتمداری به تركیه بفرستد تا با ایشان دیدار كنند. آیت‌الله گلپایگانی هم قبلاً این كار را كرده بود.
موضع‌گیری امام دربارهٔ كاپیتولاسیون و تبعید ایشان به تركیه، مورد توجه خبرگزاریها و رادیوهای جهان قرار گرفت و این سؤال بزرگ مطرح شد كه چرا آمریكا و عمال او در ایران آزادی عمل داشته باشند و قوهٔ قضائیه استقلال عمل نداشته باشد تا با خلاف‌كاریهای آنها مبارزه كند.
●طرح اقبال
من یك فامیل و آشنایی داشتم كه البته زیاد هم به هم نزدیك نبودیم، اهل علم بود. البته روحانی‌نما بود. با دربار و نظام ارتباط داشت. آن زمان متولی مدرسه صدر بود. برای غبارروبی مشهد هم وی را می‌فرستادند. البته ایشان بیشتر به خاطر گرایشات مادی، جذب دستگاه شده بود. سابقهٔ نجف هم داشت چون زندگی پرخرجی داشت. آمد ایران و به همین دلیل به جای زندگی در حوزهٔ قم، تهران را انتخاب كرد. از دربار حقوق می‌گرفت. این آقا نقل كرد: بعد از اینكه مدت تبعید امام در تركیه به یك سال رسید و این دولت دیگر قبول نمی‌كرد كه امام تبعیدش در آنجا تمدید شود، جلسه‌ای در تهران تشكیل شد. در آن جلسه كه دكتر اقبال هم بود مطرح شد كه امام را به نجف بفرستیم. به خاطر اینكه خود آخوندها از پس ایشان برمی‌آیند و در مقابلش می‌ایستند و از بین می‌برند، ما هم از شَرَش راحت می‌شویم. دو سه جلسه بحث ادامه پیدا كرد و نهایتاً تصمیم همگی بر این شد كه امام را به نجف تبعید كنند. این طرح از دكتر اقبال بود
بدلیل حضور مراجع بزرگ در نجف احتمال درگیری آنان با امام می‌رفت و رژیم با این تصمیم به خیال خود مهمترین مانع را از پیش پای خودش برمی‌داشت.

وبگردی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
سمبوسه عربی
غذاهای عربی همیشه از طعم خوبی برخوردار هستند و به خاطر مصرف ادویه زیاد در آنها خوش‌بو هم هستند امروز در این ستون به شما طرز تهیه سمبوسه را آموزش می‌دهیم سمبوسه در اصل یک غذای …