دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۶ / Monday, 19 February, 2018

مردان بیشتر از زنان درگیر عشق می شوند


مردان بیشتر از زنان درگیر عشق می شوند
لابد گاهی از خود پرسیده‌اید كه چه چیز باعث می‌شود تا زنان بخواهند مرتب درباره وقایع زندگی روزمره‌شان با همه صحبت كنند، در حالی كه مردان عمدتا درون‌گراهستند و حال و حوصله صحبت در مورد اتفاقات زندگی روزمره‌شان را ندارند؟ چرا مردان عمدتا وقت آزاد خود را صرف كار كردن با كامپیوتر و یا خواندن مجلات ورزشی می‌كنند در حالی كه زنان بیشتر ترجیح می‌دهند به اخبار رسیده از این و آن بپردازند و یا سعی كنند روابطشان با دیگران برازنده و معقول به‌نظر برسد؟ چرا مردان و زنان از روابطشان با یكدیگر چیزهای متفاوتی را طلب می‌كنند؟ شاید علت، تفاوت‌های بنیادین در مغز مردان و زنان باشد.
در بررسی نمونه‌ای از تفاوت‌های رفتاری، محققان دانشگاه باث‌ متوجه شدند احساس درد در زنان و مردان متفاوت است. مردان در مواجهه با درد بیشتر به این فكر می‌كنند كه چگونه از شر آن در كوتاه‌ترین زمان ممكن خلاص شوند اما در مقابل، زنان بیشتر درگیر پاسخ احساسی‌شان نسبت به آسیب هستند كه این خود ممكن است باعث شود تا آنها درد را شدیدتر احساس كنند.
برای مقابله با ناراحتی ناشی از طلاق نیز تفاوت دو جنس به خوبی مشهود است. زنان توانایی بیشتری برای تطابق با موضوع دارند. تحقیقی كه در یوركشایر انجام شد نشان داد زنان در مقابله با تمامی مراحل مختلف قطع رابطه از مردان قوی‌تر هستند. ۶۱ درصد از زنان اظهار داشتند كه در طی ۲ سال اول بعد از طلاق، آنها بسیار خوشحال‌تر از موقعی بودند كه هنوز در حال زندگی مشترك بودند در حالی كه فقط ۵۱ درصد از مردان نظر مشابهی را داشتند.
دكتر فرانك تالیس روان‌شناس بالینی معتقد است یافته‌های فوق را می‌توان به وسیله تفاوت‌های مشخصی كه در مغز دو جنس وجود دارد، توجیه كرد. در سیر تكاملی، زنان بیشتر اهل معاشرت و رفتارهای اجتماعی هستند، چرا كه به هر حال این زنان هستند كه بچه‌ها را بزرگ كرده و آنان را برای رویارویی با اجتماع آماده می‌كنند. آنها دارای مهارت‌های برقراری ارتباط‌اجتماعی هستند كه مردان فاقد آن هستند و این‌ مهارت‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا از طریق احساساتشان صحبت كرده و با دوستان و خانواده‌شان راحت‌تر ارتباط برقرار كنند در حالی كه مردان كمتر قادر به برقراری رابطه اجتماعی مناسب حتی با دوستانشان هستند و در هنگام ناراحتی‌های احساسی، به‌جای مواجهه با مورد ناراحت‌كننده، بیشتر سعی می‌كنند آن را از هر طریق ممكن و لو اینكه در درون خود بریزند، به حداقل برسانند. شاید یك دلیل علمی برای این موضوع این باشد كه مغز مردان طوری تنظیم شده كه به‌صورت سیستماتیك و تحلیلی عمل كند، در حالی كه مغز زنان بیشتر در مورد احساسات تنظیم شده است. در تحقیق یوركشایر این‌طور به‌نظر رسید كه مزیت‌های ذاتی فوق، نقش مهمی در زندگی جنس موِنث داشته باشند؛ در طی چند سال اول پس از طلاق، زنان روابط بیشتری با دوستانشان برقرار و وقت بیشتری صرف خانواده‌‌شان كردند و به‌دنبال مشاوره‌ها و درمان ناراحتی‌هایشان بودند در حالی كه مردان غالبا به‌دنبال لذت‌های موقتی بودند. عمدتا پس از به هم خوردن یك رابطه زناشویی، مردان برای حفظ اعتماد به نفسشان به‌دنبال رابطه جدید هستند به‌جای آنكه فكر كنند چرا ازدواجشان با شكست مواجه شده است.
علاوه بر این، برخلاف عقیده عمومی، در یك رابطه دوطرفه، مردان بیشتر از زنان درگیر عشق می‌شوند چرا كه براساس بررسی‌ها مردان بیشتر از زنان تمایل دارند تا غریزه‌شان را برای رسیدن به فردی كه او را جذاب و دلربا می‌دانند، ارضا كنند. از طرف دیگر، زنان بیشتر از طریق برنامه‌ریزی‌شده‌تری عاشق می‌شوند كه تحت تاثیر سیر تكاملی‌شان است. آنها بیشتر به‌دنبال شریكی هستند كه مراقب آنها بوده و قادر باشد خانواده‌شان را هم ازنظر مالی و هم ازنظر عاطفی تامین كند. زنان در رابطه‌شان با طرف مقابل علاوه بر جذابیت‌های فیزیكی، به‌دنبال مهربانی و سخاوت نیز هستند.
البته دكتر تایس خاطر نشان می‌كند فشارهایی نیز در اجتماع وجود دارند كه باعث می‌شوند مردان و زنان به سوی شیوه‌های رفتاری برنامه‌ریزی‌شده‌شان هل داده شوند. در اجتماع، مردان بیشتر تشویق می‌شوند تا احساسات خود را كنترل كرده و تابع آن نباشند. شاید كنترل‌ احساسات در قرون گذشته و به‌ویژه در جنگ‌ها برای مردان خوب بوده باشد، اما در كل كنترل كردن احساسات برای شكل‌دهی یك رابطه زناشویی كار جالب و مفیدی نیست.
در سمت مقابل، زنان در اجتماع غالبا به سوی شیوه رفتاری رانده می‌شوند كه در طی آن از زنان بیشتر انتظار می‌رود ملایم‌‌تر و مهربان‌تر باشند كه این خود موجب می‌شود برقراری ارتباط با سایر افراد جامعه برایشان آسان‌تر باشد.به همین دلیل زنان بیشتر از مردان به اطمینان كلامی اهمیت می‌دهند.
در تمام موارد ذكر شده سعی شده كارهای پیچیده مغزی تا حد بسیار زیادی ساده شوند. البته باید توجه داشت هیچ زن و مردی تمام خصوصیاتی كه محققان در مورد مغز زن و مرد می‌گویند را ندارد. اغلب مردم مغزهای متعادلی دارند كه دارای مقادیر مساوی از خصوصیات مردانه و زنانه است. حتی برخی از افراد دارای مغزهایی هستند كه رفتاری خلاف جنس آنها دارد.
دكتر تایس معتقد است تفاوت دو جنس هم در روابط سالم و هم در روابط شكست خورده كاملا مشهود بوده و باید به‌دقت بررسی شود. موارد اختلاف زیادی بین دو جنس وجود دارند اما اگر موردی به‌طور عمده و در میان تعداد زیادی از افراد صحیح بود، می‌تواند كمك‌كننده باشد، به‌ویژه به این دلیل كه شما بفهمید و بدانید آن موضوع، یك رفتار عمومی است و یك مورد ناخوشایند و یا شخصی نیست و شما نباید احساس بدی در این مورد داشته باشید. به‌عنوان مثال، ممكن است در اختلاف زناشویی، مرد آرام و ساكت باشد ولی این بدان معنا نیست كه وی عصبانی شده است، بلكه معنای عمده آن این است كه مغز آن مرد بهتر می‌تواند مسئله را درون خود و با آرامش حل و فصل كند.
به‌طور مشابه، چنانچه زنی برای صحبت‌كردن و مباحثه پافشاری می‌كند، نباید فكر كرد علت آن بهره‌برداری از نق‌زدن‌های مداوم است، بلكه این غریزه وی است كه از او می‌خواهد تا برای برقراری ارتباط و نشان دادن احساسش صحبت كند. اگر شما این تفاوت‌ها را قبل از اینكه موردی پیش بیاید درنظر بگیرید، حتما رابطه راحت‌تر و درك بهتری از طرف مقابل خواهید داشت و متوجه خواهید شد كه كار مغزهای متفاوت زن و مرد به كمك یكدیگر كامل می‌شود.‌


منبع : زن روز

مطالب مرتبط

نحوه ی رفتار با همسایه ی بد


نحوه ی رفتار با همسایه ی بد
منزل شما یکی از حساس ترین و در عین حال از جمله مهم ترین مکان ها برای فرمانروایی و ایجاد آرامش و آسایش شخصی محسوب می شود؛ اما متاسفانه زمانیکه همسایه های پر سر و صدا، بی اعتنا و نفرت انگیز، آرامش این مکان مقدس را از بین می برند، آنوقت زندگی حتی برای خونسردترین افراد نیز غیر قابل تحمل می شود.
چند وقت پیش یک زوج معتاد در طبقه بالای خانه من سکونت داشتند، کار آنها این شده بود که هر شب جمع خود را با یک عده آدم های بیکار و شرور دیگر کامل میکردند و تا نیمه های شب به سر و صدا کردن و پایکوبی، آن هم درست بالای سر من، ادامه می دادند. هر چقدر رفتارشان بدتر می شود، وسواس فکری من نیز نسبت به آنها افزایش پیدا می کرد. شب ها زمان خواب مرتباً شاهد کابوس هایی در مورد آنها بودم. خواب می دیدم که وارد خانه شان شده ام و تمام اسکناس هایشان را دزدیده ام یا کارت های اعتباریشان را بدون اجازه برداشتم و اعتبار آنها را به صفر رسانده ام ؛ حتی گاهی تا مرز کشتن آنها نیز پیش می رفتم؛ زندگی من به عنوان یک همسایه خوب کاملا تحت الشعاع قرار گرفته بود و آنها نیز تا آنجاییکه که می توانستند از اخلاق خوب من سوء استفاده می کردند.
این افراد تقدس خلوتگاه مرا از بین برده بودند، دیری نگذشت که متوجه شدم با ساکت نشستن و دست روی دست گذاشتن چیزی عوض نمی شود و آرامش از دست رفته ام به من باز نمی گردد. من از خشونت خود در جهت صحیح بهره گرفتم و به هر مقام رسمی که برای حرف هایم ارزش قائل بود شکایت کردم. مقاله زیر را بخوانید تا متوجه شوید که چگونه می توان با همسایه های شرور مقابله کرد.
● ارزیابی موقعیت
پیش از اینکه بیش از حد از کوره در بروید، موقعیت فعلی خود را سبک سنگین کنید.
● همسایه های شما
ببینید که آنها هر چند وقت یکبار، در چه زمانی، و به چه شکلی غیر قابل کنترل میشوند. لیستی از فعالیت های مخرب و آزار دهنده آنها با ذکر تمام جزییات تهیه کنید. برای مثال: صدای بلند موسیقی، از ساعت ۲ شب به بعد؛ مهمانی های دو نفره، از صبح تا شب؛ جر و بحث و دعوا و فریاد کشیدن، نیمه شب ها؛ تخلیه آشغال در مکان های غیر مجاز و جذب سوسک ها، هر سه شنبه؛ راه دادن افراد نامتعارف و مشکوک به خانه، همه ساعات شبانه روز؛ و…. حال باید مطمئن شوید که آیا این امور بر خلاف عرف ساختمان و دیگر قوانین محلی هستند یا خیر. اگر مشکلاتی که برایتان ایجاد شده بود، بر خلاف قوانین باشند، به عنوان برگ برنده ای برای شما محسوب میشوند، اما اگر چنین نبود برای اینکه مدرک محکمی برای شکایت داشته باشید نیازمند مستندات بیشتری هستید.
● نگاهی به خودتان بیندازید
از خودتان بپرسید که آیا منطقی با موضوع برخورد می کنید. به عنوان مثال اگر شما شیفت شب کار می کنید و مجبور هستید تا روزها استراحت کنید، نمی توانید انتظار داشته باشید که همسایه ها به خاطر شما از مهمانی در هوای آزاد بعد از ظهر خود صرفنظر کنند. علاوه بر این از خودتان سوال کنید که تا چه اندازه حق همسایگی را به جای می آورید. آیا تا کنون به هر دلیلی اتفاق افتاده که یکی از قوانین ساختمان را نقض کنید؟ آیا هر چند وقت یکبار در کنترل صدای موسیقی کوتاهی نمی کنید؟ چون تا کنون کسی از شما شکایتی نداشته، دلیل نمی شود که هیچ گونه خطایی هم مرتکب نشده باشید. وقتی تصمیم به شکایت کردن می گیرید، باید مطمئن شوید که خودتان هیچ نقطه ضعفی ندارید. یکی از نکات اولیه در قوانین جنگاوری این است که: هیچ گاه با دست خود مهمات را به دشمن تقدیم نکنید.
● به سمت مشکل هدفگیری کنید
جایگاه فعلی شما کاملا مشخص شده است: آنها مقصر هستند و نه شما و دیگر نمیتوانید حتی برای یک لحظه کارهای آنها را تحمل کنید. حالا بهتر است که دیگر نقاب دیپلماسی را از صورت بردارید و رفتار همسایه ای و مهربان را کنار گذاشته و با قاطعیت تمام با مسئله برخورد کنید.
▪ قدم اول
دفعه آینده که مزاحمتی برایتان ایجاد کردند به درب منزلشان بروید. ضروری است که در این زمان موضوع را به طور کامل برایشان شرح دهید، چراکه شما یک بار بیشتر این کار را انجام نخواهید داد. اگر مراقب تن صدای خودتان باشید و در تمام لحظات خونسردیتان را حفظ کنید، و با توجه به درک متقابل همسایه، نتیجه مطلوبی بدست خواهید آورد. مثل انسان های مثبت و خوش طینت با آنها برخورد کنید، اما نه بیش از التماس کنید نه مثل دیوانه های تازه آزاد شده عصبانی و خشمگین برخورد کنید. به خاطر داشته باشید که بسیاری از افراد به این دلیل تبدیل به همسایه های بدی می شوند که از بد بودن خود آگاهی ندارند و کسی تا کنون به آنها در این زمینه تذکری نداده است. بنابراین لحن صحبت های شما موفقیت یا شکست عملیات را معین می کند.
▪ قدم دوم
برخورد دیپلماتیک شما راه به جایی نمی برد و آزار و اذیت ها همچنان ادامه پیدا میکند. همسایه ها خبر ندارند که ظرفیت هر کس اندازه ای دارد و روزی فرا می رسد که کاسه صبر شما هم لبریز خواهد شد. در این قسمت باید یک نامه رسمی به صاحب ملک بنویسید و مشکل خود را با او در میان بگذارید. اولین درخواست شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است: باید از او درخواست کنید که شخصا با همسایه مزاحم صحبت کند. او همچنین باید شما را نیز در جریان قرار دهد که قصد این کار را در چه زمانی انجام دهد و می خواهد چه چیزهایی را به آنها گوشزد کند. پس از اینکه او این کار را انجام داد، مجددا با او تماس بگیرید تا از جزییات کار نیز آگاهی لازم را بدست آورید.
یک نامه رسمی شاید کاری افراطی باشد؛ می توانید خودتان شخصا هم با صاحب خانه تماس بگیرید، اما اگر روزی کار شما به دادگاه و مراجع قضایی کشیده شود، اگر مدرک مستندی دال بر تلاش های قبلی خود داشته باشید، خیلی بهتر است تا اینکه چیزی برای ارائه در دست نداشته باشید.
● خودتان را نشان دهید
با اظهار تعجب، اگر باز هم با وجود تمام تلاش هایتان آزار و اذیت آنها هنوز هم ادامه داشت، دیگر زمان آن فرا می رسد که برخورد دیگری داشته باشید. به هر حال خودشان با زبان بی زبانی چنین برخوردی را از سوی شما طلب کرده اند. از نظر شما که اشکالی ندارد!
● دامنه اختیارات خود را افزایش دهید
قوانین اجاره را یک بار دیگر مرور کنید و به مراجع مسکن یابی مراجعه کنید و تا آنجاییکه می توانید نسبت به حق و حقوق خود کسب اطلاع نمایید. ببینید آیا قانونی وجود دارد که با اتکا به آن بتوانید پرداخت اجاره را برای زمان کوتاهی قطع کنید؟ گاهی اوقات تنها چیزی که غیر از پول حرف اول را می زند، پرداخت نکردن آن است. از آنجایی که شما مبلغ اجاره را با توجه به امکانات رفاهی که در اختیارتان قرار می دهند، پرداخت میکنید، این حق را دارید که در سایه قانون برای رسیدن به حقوق خود از آن استفاده کنید. اگر همسایه ها در حال سلب کردن شما از حقوق مسلمتان هستند، پس شما باید به نحوی با آنها مقابله کنید.
● جمع کردن متحد
با همسایه های دیگر هم مشورت کنید و ببینید که آیا می توانید در ساختمان هم پیمانانی علیه آنها و به نفع خود پیدا کنید. شما شانس زیادی دارید چرا که اگر همسایه های مزاحم موجبات آزار و اذیت شما را فراهم آورده باشند به طور حتم سایر همسایه ها نیز از دست آنها شاکی هستند.
● یک نامه صریح و قاطع بنویسید
یک فرد حرفه ای را استخدام کنید تا دومین نامه شما به مالک را تنظیم نماید. مزاحمت ها و قاون شکنی های همسایه مزاحم را مو به مو مشخص کنید و سپس به قوانین مطرح شده در آن زمینه استناد کنید. در پایان نیز به نامه اول خود ارجاع کنید و ذکر کنید که هیچ یک از تلاش های گذشته تان به نتیجه نرسیده است. می توانید یک نسخه از نامه قبلی را نیز به آن ضمیمه کنید. در پایان نیز امضای تمام موافقین خود را بگیرید و آنرا برای صاحب خانه بفرستید.
● به جوش و خروش آمدن
هنوز هچ تغییری روی نداده؟! وقت آن رسیده که در مقابل بی عدالتی های جامعه قد علم کنید.
از این بعد هر گاه همسایه شما موقعیت ها ناخوشایندی خلق کرد - بدون توجه به اینکه چه زمانی است - شما و سایرین باید دو کار انجام دهید:
۱) ضربه های محکمی به کف زمین، دیوار و یا سقف وارد می کنید تا او را متوجه شود که دوباره آزار و اذیت هایش را شروع کرده.
۲) سریعا با موجر تماس بگیرید. اگر نیاز شد حتی می توانید از پلیس درخواست مداخله در این امر را داشته باشید. جریان را با پلیس در میان بگذارید و به تلاش های قبلی خود نیز اشاره کنید و از آنها تقاضا کنید تا کمکتان کنند. به هر حال آنها در جایگاهی قرار دارند که می توانند شما را راهنمایی کرده و در صورت لزوم دست به اقدام مقتضی بزنند.
● مخل آسایش
در دفاع از حقوق خود به عنوان کسی که مالیات پرداخت می کند، اجاره خانه میدهد، و یک همسایه قانونمند است، می توانید از همسایه مزاحم خود شکایت کنید، اما نمیتوانید کاری کنید که نهایتا نه تنها خللی به او وارد نشود، بلکه منجر به بازداشت خودتان نیز گردد. بنابراین اگر با پشت سر گذاشتن تمام این مراحل بازهم آزار و اذیت ها و مزاحمت ها ادامه پیدا کرد، چاره ای برای شما باقی نمی ماند جز اینکه خانه خود را عوض کنید و به جای دیگری نقل مکان کنید. هر چند شما با میل و خواست خود در یک چنین جوی قرار نگرفته اید، اما با اختیار خود که می توانید از تحمل این وضعیت نجات پیدا کنید.

از بزرگسالی استعفا می‌دهم می‌خواهم به نیروی لبخند و به باران ایمان بیاورم
▪ من می‌خواهم رسما از بزرگسالی استعفا ‌دهم و مسوولیت‌های یک کودک هشت ساله را قبول کنم ▪ می‌خواهم به یک ساندویچ‌فروشی بروم و فکر کنم که آنجا یک رستوران پنج ستاره است ▪ می‌خواهم …
وبگردی
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟
اگر «عدم رویارویی با حریفان اسرائیلی» آرمان ماست چرا پنهانی و دزدکی؟ - آنچه مشخص است جمهوری اسلامی ایران باید تصمیم مشخص و درستی درباره سیاست عدم رویارویی با ورزشکاران رژیم صهیونیستی بگیرد. دیگر نمی‌توان با این روش تعقیب و گریزی با این مسئله برخورد کرد. دیگر نمی‌توان ورزشکاران را از مقابله با کشتی‌گیران اسرائیلی باز داشت و در برابر رسانه‌های جهانی گفت به خاطر مصدومیت در میدان حاضر نمی‌شویم و در داخل جشن بگیریم که ما عزت‌مان را حفظ کردیم و...
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور !
خوشحالی عجیب معاون رئیس‌جمهور از افزایش هزینه سفر به خارج از کشور ! - دولت - معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه نوسان قیمت ارز کلا آزار دهنده است، گفت: افزایش قیمت ارز به لحاظ محاسبه عددی هزینه تمام‌شده سفر به خارج از کشور را افزایش می‌دهد.
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه
ویدئو / حضور خانواده مسافران هواپیمای یاسوج در محل حادثه - برخی از خانواده‌های مسافران هواپیمای تهران - یاسوج که صبح یکشنبه (۲۹ بهمن) در ارتفاعات سقوط کرد، در حوالی مناطق احتمالی وقوع حادثه حضور یافته‌اند تا از نزدیک در جریان عملیات جست‌وجوی لاشه هواپیما قرار بگیرند. نیروهای حاضر در محل نیز برای آنها توضیح می‌دهند که چرا کار این عملیات با دشواری‌هایی مواجه است.
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد
اسنادی که نشان می دهد فرودگاه یاسوج رادار ندارد - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید از اسنادی رونمایی کرد که نشان می دهد، فرودگاه یاسوج علیرغم تکذیب مسئولان، رادار و تجهیزات کافی برای فرود امن هواپیماها ندارد. گفته می شود یکی از دلایل دخیل در سقوط هواپیمای تهران - یاسوج فعال نبودن رادار فرودگاه یاسوج بوده است.
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود!
سقوط «خرمشهر»، هواپیمایی که چندین سال زمین‌گیر شده بود! - رویدادی که در بطن آن، هواپیمای ATR شرکت آسمان قرار داشت که با کد EP-ATS رجیستر شده و مسئولان شرکت هواپیمایی آسمان بر آن نام «خرمشهر» را گذارده بودند. نامی که هدف از انتخاب آن هرچه بوده، حتما یادآوری سقوط خرمشهر در ابتدای جنگ تحمیلی نبوده است. رویدادی که ساعاتی پیش بار دیگر رخ داد؛ این بار با سقوط هواپیمایی که خرمشهر نام داشت.
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی