سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 June, 2018

تخت جمشید


تخت جمشید
نمایی از «کاخ آینه» در تخت جمشیدپارسَه یا تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که در روزگار باستان پایتخت شاهنشاهی ایران بوده است. تخت جمشید محل برگذاری آیین‌های بهاری هخامنشیان بوده است. اسکندر مقدونی سردار یونانی به ایران حمله کرد و این مکان را به آتش کشید. امّا ویرانه‌های این مکان هنوز هم در نزدیکی شیراز مرکز استان فارس برپا است. این مکان هم‌اکنون از مکان‌های باستانی ایران است.
● نام تخت جمشید
تخت جمشید نام امروزی «پارسَه» است. «پارسه» از زبان پارسی باستان است و یونانیان آن را پِرسپولیس (به یونانی یعنی «پارسه شهر») خوانده‌اند.
مردم محلی این مکان را جایگاه تاجگذاری پادشاه باستانی جمشید پیشدادی می‌‌دانسته‌اند.
● پیشینه
بر فراز تپه‌ سنگی‌ کوه‌ رحمت‌ در جلگه ‌مرودشت‌، ویرانه‌های ‌بجامانده‌ از کاخ‌ تخت‌ جمشید نمایان‌ است‌. کاخ‌های‌ بزرگ‌ تخت‌ جمشید از زمان‌ داریوش‌ اول‌ (۵۲۱ پیش‌ از میلاد) تا صد و پنجاه‌ سال‌ بعد از وی‌ بنا شده‌اند.
● چگونگی سازه
وسعت‌ کامل کاخ‌های‌ تخت‌ جمشید ۱۲۵ هزار متر مربع‌ است که بر روی سکوئی که ارتفاع آن بین ۸ تا ۱۸ متر بالاتر از سطح جلگهٔ مردوشت است، بنا شده‌اند[۱] و از بخش‌های‌ مهم‌ زیر تشکیل‌ یافته‌ است‌:
▪ کاخ‌های‌ رسمی‌ و تشریفاتی‌ تخت جمشید (کاخ دروازه ملل)
▪ سرای‌ نشیمن‌ و کاخ‌های‌ کوچک‌ اختصاصی‌
▪ خزانه‌ٔ شاهی‌
▪ دژ و باروی‌ حفاظتی‌
▪ پلکان‌های ورودی سکو و دروازهٔ خشایارشا
راه‌ ورود سکو‌، دو پلکان‌‌ است‌ که روبروی یکدیگر و در بخش شمالغربی مجموعه قرار دارند. این پلکان‌ها‌ از هر طرف‌ ۱۱۱ پله‌ٔ پهن‌ و کوتاه‌ دارند. بالای‌ پلکان‌ها، بنای‌ ورودی‌ تخت‌ جمشید،‌ «دروازه‌ بزرگ‌» یا «دروازهٔ خشایارشا»، قرار گرفته‌است. ارتفاع این بنا ۱۰ متر است. این بنا یک ورودی اصلی و دو خروجی داشته‌است که امروزه بقایای دروازه‌های آن برجاست. بر دروازهٔ غربی و شرقی طرح مردان بالدار و بر و طرح دو گاو سنگی‌ با سر انسانی‌ حجاری‌ شده‌ است‌. این دروازه‌ها در قسمت فوقانی با شش کتیبهٔ میخی به زبان‌‌هایی چون بابلی و عیلامی[نیاز به ذکر منبع] تزیین یافته‌اند. این کتیبه‌ها پس از ذکر نام اهورامزدا به اختصار بیان می‌کند که : «هر چه بدیده زیباست، به خواست اورمزد انجام پذیرفته‌است.»[۲]
دو دروازه‌ خروجی‌ یکی‌ رو به‌ جنوب‌ و دیگری‌ رو به‌ شرق‌ قرار دارند و دروازه جنوبی‌ رو به‌ کاخ‌ آپادانا، یا کاخ‌ بزرگ‌ بار، دارد.
● پلکان‌های کاخ آپادانا
جزئیات حجاری‌های پلکان روبه‌شمال کاخ آپادانا که نظامیان هخامنشی را نمایش می‌دهد.کاخ آپادانا در شمال و شرق دارای دو مجموعه پلکان است. پلکان‌های شرقی این کاخ که از دو پلکان - یکی رو به شمال و یکی رو به جنوب - تشکیل شده‌اند، نقوش حجاری‌شده‌ای را در دیوار کنارهٔ خود دارند. پلکان رو به شمال نقش‌هایی از فرماندهان عالی‌رتبهٔ نظامی مادی و پارسی دارد در حالی که گل‌های نیلوفر آبی را در دست دارند، حجاری شده است. در جلوی فرماندهان نظامی افراد گارد جاویدان در حال ادای احترام دیده می‌شوند. در ردیف فوقانی همین دیواره، نقش افرادی در حالی که هدایایی به همراه دارند و به کاخ نزدیک می‌شوند، دیده می‌شود.
بر دیوارهٔ پلکان رو به جنوب تصاویری از نمایندگان کشورهای مختلف به همراه هدایایی که در دست دارند دیده می‌شود.
● کاخ آپادانا
کاخ آپادانا از قدیمی‌ترین کاخ‌های تخت جمشید است. این کاخ که به فرمان داریوش کبیر بنا شده است، برای برگزاری جشن‌های نوروزی و پذیرش نمایندگان کشورهای وابسته به حضور پادشاه استفاده می‌شده است.
این کاخ توسط پلکانی در قسمت جنوب غربی آن به «کاخ تچرا» یا «کاخ آینه» ارتباط می‌یابد.
● کاخ تچرا
این کاخ نیز به فرمان داریوش کبیر بنا شده و کاخ اختصاصی وی بوده است.
● کاخ هدیش
این کاخ که کاخ خصوصی خشایارشا بوده است در مرتفع‌ترین قسمت صفهٔ تخت جمشید قرار دارد. این کاخ از طریق دو مجموعه پلکان به کاخ ملکه ارتباط دارد.
● کاخ ملکه
این کاخ توسط خشایارشا ساخته شده است و به نسبت سایر بناها در ارتفاع پایین‌تری قرار گرفته است. بخشی از این کاخ در سال ۱۹۳۱ توسط شرق‌شناس مشهور، پرفسور هرتزفلد، خاکبرداری و از نو تجدیدبنا شد و امروزه به عنوان موزه و ادارهٔ مرکزی تأسیسات تخت جمشید مورد استفاده قرار گرفته است.
● ساختمان خزانهٔ شاهنشاهی
این ساختمان که شامل چندین تالار، اطاق و حیاط تشکیل شده است با دیوار عظیمی از بقیهٔ تخت جمشید جدا می‌شود.
● کاخ صدستون
وسعت این کاخ در حدود ۴۶۰۰۰ مترمربع است و سقف آن به‌وسیلهٔ صد ستون که هر کدام ۱۴ متر ارتفاع داشته‌اند، بالا نگه داشته می‌شده است.
● دیگر سازه‌ها
▪کاخ‌ سه‌دری‌ یا تالار شورا
▪چاه‌ سنگی‌
● سرانجام تخت جمشید
پلکان ورودیمجموعه‌ کاخ‌های‌ تخت‌ جمشید، در سال‌ ۳۳۰ (پیش‌ از میلاد) به‌ دست‌ اسکندر مقدونی‌ به‌ آتش‌ کشیده‌ شد و تمام‌ بناهای‌ آن‌ به‌ صورت‌ ویرانه‌ در آمد. از بناهای‌ بر جای‌ مانده‌ و نیمه‌ ویرانه‌، بنای‌ مدخل‌ اصلی‌ تخت‌ جمشید است که‌ به‌ کاخ‌ آپادانا معروف‌ است‌ و مشتمل‌ بر یک‌ تالار مرکزی‌ با ۳۶ ستون‌ و سه‌ ایوان‌ ۱۲ ستونی‌ درقسمت‌های‌ شمالی‌، جنوبی‌ و شرقی‌ است‌ که‌ ایوان‌های‌ شمالی‌ و شرقی‌ آن‌ به‌وسیله‌ پلکان‌هایی‌ به‌ حیاط‌های‌ مقابل‌ متصل‌ و مربوط‌ می‌شوند. بلندی‌ صفه‌ در محل‌ کاخ‌ آپادانا ۱۶ متر و بلندی‌ ستون‌های‌ آن‌ ۱۸ متر است‌. این‌مجموعه‌ در فهرست‌ آثار تاریخی‌ ایران‌ و نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ ثبت‌ رسیده‌ است‌.
● جایگاه کنونی این سازه
در دورهٔ نو و با بازگشت و پیدایش حس میهن خواهی در میان ایرانیان و ارجگذاری به گذشتگان این سرزمین شهر تخت جمشید اعتبار بسیاری یافت. در زمان حکمرانی خاندان پهلوی در ایران به این بنا توجه فراوانی گردید و محمدرضاشاه پهلوی جشن‌های پادشاهی خویش را در این سازهٔ کهن انجام می‌‌داد. با آغاز رویداد انقلاب اسلامی این سازه را یادگار شاهان خواندند و بسیار مورد بی‌مهری قرار دادند. ولی امروزه می‌‌توان تخت جمشید را نام‌آورترین و دوست‌داشتنی‌ترین سازه در ایران و در میان ایرانیان و همچنین نماد شکوه گذشتگان دانست.

منبع
کاشف، حسین. تخت جمشید؛ هنر اعجاب‌برانگیز پارس باستان، شیراز: نوید شیراز، فروردین ۱۳۷۶.

منبع : ویکی پدیا

مطالب مرتبط

بنویسید آسیاب والی بخوانید زباله دانی!

بنویسید آسیاب والی بخوانید زباله دانی!
حالیه، مشتری پر و پا قرص آسیاب والی جماعت اهل چرتی است كه جایی را دنج تر از اینجا نیافته تا خماری را واگذارد و نشئگی را تجربه كند.آسیاب والی احتمالا در اواسط دوره سلطنت ناصرالدین شاه قاجار (۱۳۱۳-۱۲۶۴ ه.ق)، به وسیله «قاسم خان والی» ساخته شد. قاسم خان از سرداران به نام دوره ناصری بود و نوه اش كه او نیز قاسم نام داشت، اولین افسر ایرانی به شمار می رفت كه به فرماندهی دیویزیون قزاق منصوب گردید و در آذربایجان علاوه بر ایجاد یك چاپخانه مجهز، اقدام به تأسیس شركت تلفن و كارخانه برق كرد.(۱) آسیاب والی بیرون از حصار اولیه تهران، یعنی حصار شاه طهماسبی قرار داشت، اما درون خندق و حصاری بود كه با گسترش شهر به دستور ناصرالدین شاه ایجاد شد. نخستین سند ملكی باقی مانده از این آسیاب متعلق به محمدخان و علی خان والی از فرزندان قاسم خان است و امروزه نیز تولیت آسیاب كه یك موقوفه تلقی می شود، در اختیار نوادگان این دو قرار دارد.«رضا موسوی» كارشناس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران درباره معماری آسیاب والی می گوید: «زمین آسیاب حدود ۳۰۰ متر مساحت دارد و بنای آن به طور كامل زیر زمین قرار گرفته تا بتواند از آب قنات برای به حركت در آوردن سنگ آسیاب بهره جوید. این بنا از ۲ اطاق چشمه گنبدی و ۳ دهانه طاق آهنگ تشكیل شده و دارای ۸ فضای اتاق مانند است كه توسط یك راهروی زیرزمینی به چهار فضا در جبهه غربی تقسیم می شود. بنا فاقد تزئینات است كه كلیه سطوح خارجی آن در دل خاك قرار گرفته و سطوح داخلی اش نیز آجری ساده با بندكشی گچی است.»موسوی، در خصوص طرز كار آسیاب می افزاید: «آب قنات در حوض گرد و عمیق قیف مانندی كه ته تاریك آن به مجرای بره های آسیاب وصل بود، وارد می شد و با وزن و فشار خود پره ها را به حركت در می آورد. بدین ترتیب چوب محور كه سنگ آسیاب برآن نصب شده بود، به گردش در می آمد و كارساب غلات انجام می پذیرفت.»اكنون نه فقط بنای آسیاب والی، بلكه وسایل آن نیز از قبیل سنگ آسیاب ، پره ها، محور اصلی و حتی غربال ها و سبدها و زنبیل ها باقی مانده اند و از این حیث آسیاب والی را می توان یك كارگاه صنعتی تمام عیار از دوران گذشته دانست كه تاكنون سالم باقی مانده است. جالب این كه آسیاب مزبور تا سال ۱۳۵۸ ه.ش همچنان كار می كرد و مشتریانی از حوالی قشم و شهرری داشت.«محمود قندی» كه پدرش آخرین اجاره دار آسیاب والی بوده، می گوید: «پدرم از سال ۱۳۲۵ در این آسیاب كار می كرد و آسیاب تا یك سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی برپا بود. در سال های اولیه اجاره داری او كه هنوز آسیاب های صنعتی فراگیر نشده بودند، تولید روزانه آسیاب والی ۳۵ گونی آرد بود و از آنجا كه هر گونی حدود ۲۵ كیلوگرم وزن داشت، می توان گفت كه هر روز بالغ بر ۸۷۵ كیلوگرم آرد تولید می شد.»با این وجود آنچه موجب از رونق افتادن آسیاب والی شد، فقط آسیاب های بزرگ صنعتی و مورد تأیید دولت (از نظر بهداشتی) نبود، چه آن كه هنوز عده ای آرد آسیاب آبی را مرغوب تر از سایر آردها می دانستند.«جعفر شهری» در كتاب تاریخ اجتماعی ایران در قرن سیزدهم یادآور می شود كه اولین آسیای موتوری در عهد ناصرالدین شاه هرگز نتوانست جلب مشتری كند، زیرا «می گفتند موتور آتش دارد و آتش گندم را می سوزاند، در حالی كه این تسمه بود كه سنگ را به گردش در می آورد، نه مستقیماً خود موتور و در عین حال نمی پذیرفتند، مخصوصاً كه سنگ های او هم از چدن ساخته شده بود.» (۲)
به هر روی لابد علاقه ای خاص به آسیاب آبی وجود داشته كه تا سال ۵۸ یعنی ده ها سال پس از به كارگیری آسیاب های موتوری، هنوز كشاورزان قشم یا شهر ری، گندم خود را تا مركز شهر تهران آورده و در آسیاب والی آرد می كردند. جعفر شهری نیز تصریح دارد كه «تا زمان حال روستایی آرد آسیای آبی را بهتر از آرد موتوری می داند.» (۳) در واقع آسیاب والی زمانی از كار افتاد كه آب قنات آن قطع شد. قندی در این باره می گوید: «آب قنات از حدود نارمك می آمد و مسیر آن از نزدیك بیمارستان امام حسین در نظام آباد می گذشت. از آنجا كه رطوبت قنات به برخی خانه ها در آن اطراف سرایت كرده بود، ساكنان خواستار قطع آب قنات بودند و بالاخره نیز آب قطع شد.»چند سال بعد اداره اوقاف كه دیگر فایده و درآمدی برآسیاب مترتب نمی دید، حكم به تفكیك آن داد. بخشی از محوطه شمال آسیاب به مستأجری كه آنجا سكونت داشت واگذار شد. بخشی بارانداز و ورودی آن به خانواده قندی داده شد كه خانه ای را در آن پی افكندند و هسته اصلی آسیاب به حال خود رها شد. این سه قطعه روی هم ۸۵۰ متر مربع مساحت داشتند؛ اما اكنون آنچه از آسیاب والی در هیأت یك موقوفه برجامانده، بنایی است ۳۰۰ متری كه شهرداری تهران در اواخر دوران تصدی غلامحسین كرباسچی، یعنی در سال ۷۶ به فكر احیای آن افتاد. حتی زمین ضلع شمالی آسیاب خریداری شد تا ضمیمه آن شود و باری كارهای اداری شهرداری آماده گردد. لیكن اجرای این طرح به دلایل نامعلوم و شاید به سبب جابه جایی های مدیریتی و تعویق افتاد. سازمان میراث فرهنگی نیز كه یك چند درصدد مرمت آسیاب بود، موضوع را به فراموشی سپرد و وضع آسیاب رو به وخامت رفت.
اكنون چهار شخصیت حقوقی در قبال آسیاب والی مسئولیت دارند. اول اعقاب قاسم خان والی كه به نوعی عهده دار تولیت این موقوفه هستند. دوم اداره اوقاف كه به این موقوفه نظارت دارد. سوم شهرداری كه زمین مجاور را به آن ضمیمه و تبدیل به انبار كرده و بالاخره میراث فرهنگی استان تهران كه این اثر را به تاریخ ۳/۱۱/۷۹ و به شماره ۳۰۲۹ در فهرست آثار ملی به ثبت رسانده است.محمود قندی به درستی می گوید: «اینان هیچ كدام به طور كامل مالكیتی بر آسیاب والی ندارند كه بتوانند كاری برایش انجام دهند، اما آن اندازه قدرت دارند كه مانع كار دیگری شوند!» بدین ترتیب آسیاب والی را باید در زمره صدها موقوفه مشابهی دانست كه در پیچ و خم ضوابط و مقررات گرفتار آمده اند و از حیز انتفاع ساقط شده اند.
با این حال مسأله فراتر از اینهاست. وجود خرابه ای ۳۰۰ متری در میان ساختمان های مسكونی، بهداشت محیطی محل را از میان برده و فضای مناسبی را برای تكثیر و جولان حشرات موذی فراهم آورده است. از این گذشته، آسیاب والی بدل به پناهگاهی امن برای معتادان گشته تا در آن به استعمال مواد مخدر بپردازند و با پرسه زدن در كوچه های اطراف، امنیت روانی و اجتماعی ساكنان محله را مخدوش سازند. چنین می نماید كسانی كه در قبال آسیاب والی مسئولیت دارند، نه فقط از عهده مسئولیت قانونی و شرعی خود- آن گونه كه باید و شاید- بر نیامده اند، بلكه بی عملی آنها در به وجود آمدن اسباب مزاحمت برای مردم نیز بی تأثیر نبوده است.وضع حفاظتی بنا نیز نشان از كم عملی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در برابر این بنای ارزشمند تاریخی دارد. تعدادی از طاق های گنبدی آسیاب فرو ریخته و كف آن كه روی مجرای قنات قرار دارد، كاملاً نامطمئن است؛ به گونه ای كه احتمال ریزش برخی از قسمت ها دور از نظر نیست. ساختمان آسیاب بی حفاظ در برابر برف و باران رها شده و شهرداری چند تن آجر را روی بخشی از سقف شكننده آن انباشت كرده است.البته «قدیر افروند» معاون حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران می گوید: «عدم رسیدگی به آسیاب والی، ناشی از بی تفاوتی سازمان متبوع وی در قبال این اثر تاریخی نیست، بلكه تعدد آثار تاریخی ارزشمند در تهران از یك سو و بودجه ناكافی از سوی دیگر، كار رسیدگی به بناهای قدیمی مانند آسیاب والی را دشوار ساخته است.»
با این وجود افروند امیدوار است كه در صورت تأمین یك درصد از اعتبارات تملك دارایی استان تهران (به مبلغ ۱۰ میلیارد تومان) كه قانوناً به بخش میراث فرهنگی و گردشگری اختصاص دارد، در سال ۱۳۸۴ بودجه ای نیز برای مرمت آسیاب والی در نظر گرفته شود؛ به گفته وی در صورتی كه این امر محقق نشود، در بودجه سال ۱۳۸۵ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، اعتباری برای مرمت آسیای والی تخصیص خواهد یافت. افروند می افزاید كه به تازگی كارشناسان سازمان از آسیاب والی دیدن كرده اند و در حال تهیه طرحی برای مرمت این اثر تاریخی هستند.مرحوم جعفر شهری كه پیشتر به سخنان او در باره آسیاب های طهران قدیم اشاره شد، حال و روز فضای خارج آسیاب ها را چنین شرح می دهد: «معمولاً خارج آسیاب ها فضاهای سبز و خرمی بودند كه در آب بود نشان، سبب سرسبزی شان شده بود و مسیر آب آن از زیباترین و دلنشین ترین [مسیرها بود] در نهری پرآب كه با متانت به طرف تنوره آسیاب می رفت و درخت های زرده بید كه دل ناكندنی بود، اهل عیش را به سوی خود می كشید». (۴)می توان حدس زد كه اطراف آسیاب والی نیز چنین فضایی داشته و به واقع برای خود بهشتی بوده است. اما اكنون چه؟ اكنون نیز به سان یك بهشت است، اما نه برای اهالی كوچه امامی و خیابان در بند كه برای معتادان و ولگردان! آسیاب والی می تواند به عنوان یكی از معدود آسیاب های باقی مانده از طهران قدیم، یك موزه كوچك صنعتی باشد، می تواند به یك كتابخانه دنج برای دانشجویان دانشگاه آزاد بدل شود كه ۱۰۰ متر آن طرف تر قرار دارد و اگر نه، دست كم می تواند یك سفره خانه یا چایخانه سنتی دلگشا باشد. اما نیست؛ چون فرقی نمی كند كه باشد یا نباشد. اگر آسیاب والی احیاء شود، یك ریال به حقوق كارمندان و مدیران شهرداری یا میراث فرهنگی و یا اوقاف افزوده نخواهد شد و اگر خراب نیز بماند، یك ریال از حقوق آنان كاسته نخواهد شد. پس چه فرقی می كند؟!
پی نوشت ها:
۱- عاقلی، باقر: شرح حال رجال سیاسی و نظامی معاصر ایران، تهران، ،۱۳۸۰ ص ۱۶۹۱- ۱۶۸۹.
۲ و ۳- شهری، جعفر: تاریخ اجتماعی تهران در قرن سیزدهم، تهران، ،۱۳۷۸ ج ،۳ ص ۳۰۱.
۴- همان منبع، ج ،۱ ص ۴۵۳.
عكس و گزارش: حمید رضا حسینی

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!