یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ / Sunday, 25 February, 2018

تخت جمشید


تخت جمشید
نمایی از «کاخ آینه» در تخت جمشیدپارسَه یا تخت جمشید نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که در روزگار باستان پایتخت شاهنشاهی ایران بوده است. تخت جمشید محل برگذاری آیین‌های بهاری هخامنشیان بوده است. اسکندر مقدونی سردار یونانی به ایران حمله کرد و این مکان را به آتش کشید. امّا ویرانه‌های این مکان هنوز هم در نزدیکی شیراز مرکز استان فارس برپا است. این مکان هم‌اکنون از مکان‌های باستانی ایران است.
● نام تخت جمشید
تخت جمشید نام امروزی «پارسَه» است. «پارسه» از زبان پارسی باستان است و یونانیان آن را پِرسپولیس (به یونانی یعنی «پارسه شهر») خوانده‌اند.
مردم محلی این مکان را جایگاه تاجگذاری پادشاه باستانی جمشید پیشدادی می‌‌دانسته‌اند.
● پیشینه
بر فراز تپه‌ سنگی‌ کوه‌ رحمت‌ در جلگه ‌مرودشت‌، ویرانه‌های ‌بجامانده‌ از کاخ‌ تخت‌ جمشید نمایان‌ است‌. کاخ‌های‌ بزرگ‌ تخت‌ جمشید از زمان‌ داریوش‌ اول‌ (۵۲۱ پیش‌ از میلاد) تا صد و پنجاه‌ سال‌ بعد از وی‌ بنا شده‌اند.
● چگونگی سازه
وسعت‌ کامل کاخ‌های‌ تخت‌ جمشید ۱۲۵ هزار متر مربع‌ است که بر روی سکوئی که ارتفاع آن بین ۸ تا ۱۸ متر بالاتر از سطح جلگهٔ مردوشت است، بنا شده‌اند[۱] و از بخش‌های‌ مهم‌ زیر تشکیل‌ یافته‌ است‌:
▪ کاخ‌های‌ رسمی‌ و تشریفاتی‌ تخت جمشید (کاخ دروازه ملل)
▪ سرای‌ نشیمن‌ و کاخ‌های‌ کوچک‌ اختصاصی‌
▪ خزانه‌ٔ شاهی‌
▪ دژ و باروی‌ حفاظتی‌
▪ پلکان‌های ورودی سکو و دروازهٔ خشایارشا
راه‌ ورود سکو‌، دو پلکان‌‌ است‌ که روبروی یکدیگر و در بخش شمالغربی مجموعه قرار دارند. این پلکان‌ها‌ از هر طرف‌ ۱۱۱ پله‌ٔ پهن‌ و کوتاه‌ دارند. بالای‌ پلکان‌ها، بنای‌ ورودی‌ تخت‌ جمشید،‌ «دروازه‌ بزرگ‌» یا «دروازهٔ خشایارشا»، قرار گرفته‌است. ارتفاع این بنا ۱۰ متر است. این بنا یک ورودی اصلی و دو خروجی داشته‌است که امروزه بقایای دروازه‌های آن برجاست. بر دروازهٔ غربی و شرقی طرح مردان بالدار و بر و طرح دو گاو سنگی‌ با سر انسانی‌ حجاری‌ شده‌ است‌. این دروازه‌ها در قسمت فوقانی با شش کتیبهٔ میخی به زبان‌‌هایی چون بابلی و عیلامی[نیاز به ذکر منبع] تزیین یافته‌اند. این کتیبه‌ها پس از ذکر نام اهورامزدا به اختصار بیان می‌کند که : «هر چه بدیده زیباست، به خواست اورمزد انجام پذیرفته‌است.»[۲]
دو دروازه‌ خروجی‌ یکی‌ رو به‌ جنوب‌ و دیگری‌ رو به‌ شرق‌ قرار دارند و دروازه جنوبی‌ رو به‌ کاخ‌ آپادانا، یا کاخ‌ بزرگ‌ بار، دارد.
● پلکان‌های کاخ آپادانا
جزئیات حجاری‌های پلکان روبه‌شمال کاخ آپادانا که نظامیان هخامنشی را نمایش می‌دهد.کاخ آپادانا در شمال و شرق دارای دو مجموعه پلکان است. پلکان‌های شرقی این کاخ که از دو پلکان - یکی رو به شمال و یکی رو به جنوب - تشکیل شده‌اند، نقوش حجاری‌شده‌ای را در دیوار کنارهٔ خود دارند. پلکان رو به شمال نقش‌هایی از فرماندهان عالی‌رتبهٔ نظامی مادی و پارسی دارد در حالی که گل‌های نیلوفر آبی را در دست دارند، حجاری شده است. در جلوی فرماندهان نظامی افراد گارد جاویدان در حال ادای احترام دیده می‌شوند. در ردیف فوقانی همین دیواره، نقش افرادی در حالی که هدایایی به همراه دارند و به کاخ نزدیک می‌شوند، دیده می‌شود.
بر دیوارهٔ پلکان رو به جنوب تصاویری از نمایندگان کشورهای مختلف به همراه هدایایی که در دست دارند دیده می‌شود.
● کاخ آپادانا
کاخ آپادانا از قدیمی‌ترین کاخ‌های تخت جمشید است. این کاخ که به فرمان داریوش کبیر بنا شده است، برای برگزاری جشن‌های نوروزی و پذیرش نمایندگان کشورهای وابسته به حضور پادشاه استفاده می‌شده است.
این کاخ توسط پلکانی در قسمت جنوب غربی آن به «کاخ تچرا» یا «کاخ آینه» ارتباط می‌یابد.
● کاخ تچرا
این کاخ نیز به فرمان داریوش کبیر بنا شده و کاخ اختصاصی وی بوده است.
● کاخ هدیش
این کاخ که کاخ خصوصی خشایارشا بوده است در مرتفع‌ترین قسمت صفهٔ تخت جمشید قرار دارد. این کاخ از طریق دو مجموعه پلکان به کاخ ملکه ارتباط دارد.
● کاخ ملکه
این کاخ توسط خشایارشا ساخته شده است و به نسبت سایر بناها در ارتفاع پایین‌تری قرار گرفته است. بخشی از این کاخ در سال ۱۹۳۱ توسط شرق‌شناس مشهور، پرفسور هرتزفلد، خاکبرداری و از نو تجدیدبنا شد و امروزه به عنوان موزه و ادارهٔ مرکزی تأسیسات تخت جمشید مورد استفاده قرار گرفته است.
● ساختمان خزانهٔ شاهنشاهی
این ساختمان که شامل چندین تالار، اطاق و حیاط تشکیل شده است با دیوار عظیمی از بقیهٔ تخت جمشید جدا می‌شود.
● کاخ صدستون
وسعت این کاخ در حدود ۴۶۰۰۰ مترمربع است و سقف آن به‌وسیلهٔ صد ستون که هر کدام ۱۴ متر ارتفاع داشته‌اند، بالا نگه داشته می‌شده است.
● دیگر سازه‌ها
▪کاخ‌ سه‌دری‌ یا تالار شورا
▪چاه‌ سنگی‌
● سرانجام تخت جمشید
پلکان ورودیمجموعه‌ کاخ‌های‌ تخت‌ جمشید، در سال‌ ۳۳۰ (پیش‌ از میلاد) به‌ دست‌ اسکندر مقدونی‌ به‌ آتش‌ کشیده‌ شد و تمام‌ بناهای‌ آن‌ به‌ صورت‌ ویرانه‌ در آمد. از بناهای‌ بر جای‌ مانده‌ و نیمه‌ ویرانه‌، بنای‌ مدخل‌ اصلی‌ تخت‌ جمشید است که‌ به‌ کاخ‌ آپادانا معروف‌ است‌ و مشتمل‌ بر یک‌ تالار مرکزی‌ با ۳۶ ستون‌ و سه‌ ایوان‌ ۱۲ ستونی‌ درقسمت‌های‌ شمالی‌، جنوبی‌ و شرقی‌ است‌ که‌ ایوان‌های‌ شمالی‌ و شرقی‌ آن‌ به‌وسیله‌ پلکان‌هایی‌ به‌ حیاط‌های‌ مقابل‌ متصل‌ و مربوط‌ می‌شوند. بلندی‌ صفه‌ در محل‌ کاخ‌ آپادانا ۱۶ متر و بلندی‌ ستون‌های‌ آن‌ ۱۸ متر است‌. این‌مجموعه‌ در فهرست‌ آثار تاریخی‌ ایران‌ و نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو به‌ ثبت‌ رسیده‌ است‌.
● جایگاه کنونی این سازه
در دورهٔ نو و با بازگشت و پیدایش حس میهن خواهی در میان ایرانیان و ارجگذاری به گذشتگان این سرزمین شهر تخت جمشید اعتبار بسیاری یافت. در زمان حکمرانی خاندان پهلوی در ایران به این بنا توجه فراوانی گردید و محمدرضاشاه پهلوی جشن‌های پادشاهی خویش را در این سازهٔ کهن انجام می‌‌داد. با آغاز رویداد انقلاب اسلامی این سازه را یادگار شاهان خواندند و بسیار مورد بی‌مهری قرار دادند. ولی امروزه می‌‌توان تخت جمشید را نام‌آورترین و دوست‌داشتنی‌ترین سازه در ایران و در میان ایرانیان و همچنین نماد شکوه گذشتگان دانست.

منبع
کاشف، حسین. تخت جمشید؛ هنر اعجاب‌برانگیز پارس باستان، شیراز: نوید شیراز، فروردین ۱۳۷۶.

منبع : ویکی پدیا

مطالب مرتبط

خشکیده در زمان


خشکیده در زمان
نقل از یک دولت‌مرد غربی آمده بود: «دیدگاه من درباره‌ی ایرانیان این است که آن‌ها مردمانی بسیار نژادپرست، ملّی‌گرا و در واقع تفوّق‌گرا هستند. آن‌ها می‌پندارند که هنوز در زمان تخت‌جمشید و خشایارشا زندگی می‌کنند و رؤیاهای باشکوهی در سر می‌پرورانند.»
تخت‌جمشید، کاخی است که داریوش بزرگ، ساخت آن را در سال ٥٢٠ پیش از میلاد آغاز کرد و خشایارشا و اردشیر اول و سوم در دوران پادشاهی خود به مجموعه‌ی کاخ‌ها افزودند. در سال ٣٣٠ پیش از میلاد، اسکندر مقدونی این مجموعه را به آتش کشید و دوران آبادانی ١٨٩ ساله‌ی تخت‌جمشید به پایان رسید.
در زمان حمله‌ی اعراب به ایران نیز صدماتی به این مجموعه وارد آمد.خشایارشا، پسر داریوش بزرگ و آتس‌‌سا (دختر کورش بزرگ)، ٤٨٦ سال پیش از میلاد در سن ٣٥ سالگی به تخت پادشاهی نشست. یونانیان وی را بدترین دشمن خود می‌پنداشتند و در زمان او صدمات زیادی از ارتش ایران به آن‌ها وارد آمد.
با این وجود مورخان یونانی و حتی اسکندر مقدونی از بزرگی روح او سخن گفته‌اند. هرودت، تاریخ نویس یونانی، در وصف خصایل او می‌نویسد: «خشایارشا شخصی است خوش‌اندام و خوش‌صحبت. رفتارش نجیبانه و نظرش بلند است، دست باز دارد و دل جوان‌مرد.» گویند وقتی تخت‌جمشید در آتش اسکندر می‌سوخته، اسکندر به تندیس خشایارشا بر می‌خورد و می‌گوید: «آیا بگذرم و بگذارم تو بر زمین افتاده باشی تا در ازای به آتش کشیدن یونان مجازات شوی؟ یا تو را به احترام روح بزرگی که داشتی، بلند کنم؟»
سوار تاکسی شدم. روی صندلی پشت راننده روزنامه‌ی آن روز گذاشته شده بود تا مسافران بخوانند ولی من حوصله‌ی آن را نداشتم. هنوز به خبری که خوانده بودم فکر می‌کردم، به هویت ایرانی. غوطه‌ور در تک‌تک کلمات این خبر، تلاش می‌کردم گفته‌های این دولت‌مرد غربی را معنی کنم! کمی وقت می‌خواست تا مطلب را هضم کنم. «ایرانیان، قوم‌گرا، نژادپرست، تفوّق‌گرا.... اگر این طور بود که خوب بود.... خشایارشا، رویا، شکوه.... آیا به‌راستی به این اندازه خشکیده در زمان هستیم...؟ کاش....»
ناگهان با پرسش راننده‌ی تاکسی به خود آمدم. یک پیرمرد کانادایی با موهای سپید و با صورتی مهربان.
- «ببخشید؟...»
- «پرسیدم اهل کجا هستید؟»
- «من Persian هستم.»
- «Persian ؟!»
- «بله.»
- «چرا همه‌ی ایرانی‌ها می‌گویند که Persian هستند؟ آیا ایران هرگز دوباره Persia خواهد شد؟...»
با زمینه‌ای که آن خبر برایم درست کرده بود، این پرسش مرا در ژرفای افکارم غرق کرد. پیش‌تر هم با این سؤال خارجی‌ها روبرو شده بودم. البته به ایرانیانی هم برخورد کرده‌ام که از رابطه‌ی درست دو نام ایران و Persia آگاهی ندارند و می‌پندارند که Persia تنها نام ایران در زمان باستان بوده است و یا تنها به قوم فارس اشاره دارد. علاقه‌ی شخصی من به این مقولات انگیزه‌ای شده بود تا پاسخ مناسب این سؤال را پیدا کنم.
همیشه وقتی در برابر پرسشی این چنین قرار می‌گرفتم با هیجان در مورد کشورم و تاریخش صحبت می‌کردم، با افتخار از ایران می‌گفتم و از عظمت امپراطوری پارس، از تخت‌جمشید و طاق‌بستان، کورش و نام او در تورات، اولین لوح حقوق بشر در دنیا و حقوق مادران باردار! ولی این بار حوصله و رمق این کار را نداشتم. با خود گفتم: «این بنده‌ی خدا راست گفته است! با گذشت بیست و پنج قرن، هنوز از تخت‌جمشید و کورش نزد این غربی‌ها با افتخار یاد می‌کنیم، نه چیز دیگری! چرا؟» به‌راستی چرا افتخارات ما این قدر از ما دور هستند؟
نام ایران برگرفته از نام قوم ایرانی است. در زمان هخامنشیان قوم ایرانی «ایی‌ریا» نام داشته است. کلمات آریا، آریاییان و ایران نیز از این ریشه هستند. حتی کلماتی چون ایرون، ایروو و ایروان که در قفقاز به کار می‌روند برگرفته از کلمه‌ی ایی‌ریا هستند.

سه هزار سال پیش از میلاد مسیح، طوایفی از نژاد سپید پوست هند و اروپایی به آسیای مرکزی مهاجرت کردند. در میانه‌ی هزاره‌ی دوم پیش از میلاد، عده‌ای از آن‌ها، که «ایری» یا «ایرین» خوانده شده‌اند، از راه جیحون به فلات ایران آمدند و در آن‌ جا سکنی گزیدند. در اوستا نام محل سکونت آن‌ها «ایران واجه» یا «ایران ویج» نامیده شده است. از این زمان به بعد ساکنین این منطقه واژه‌ی ایران را نام بومی میهن خود قرار دادند.
حال آن‌که از قرون وسطی تا اواسط قرن بیستم میلادی، کشور ایران در زبان‌های غربی و محافل سیاسی بین المللی با نام‌های پرس (فرانسوی)، پرشیا (انگلیسی) و پرشا (آلمانی) شناخته می‌شده است.
این الفاظ از لغت «پرسیس» که نام یونانی ایران بوده است برگرفته شده است. در کتب تاریخی یونانیان ایران به این نام خوانده شده و لغت «پرسپولیس» هم از این ریشه است. مرحوم دهخدا در فرهنگ‌نامه‌ی خود، پرسپولیس را «ایران‌شهر» ترجمه می‌کند و این خود اثباتی دیگر مبنی بر معادل بودن واژه‌ی ایران به فارسی با Persia و کلمات معادل آن در زبان‌های غربی است. این مسأله منحصر به ایران و Persia نیست. نام بومی بسیاری از کشورهای دنیا با نام بین‌المللی آن‌ها متفاوت است: ( مصر: المصر/Egypt، ژاپن: Nipon/Japan، یونان: Ellas/Greece، هند: Bharat/India، فنلاند: Suomi/ Finland، آلمان: Deutschland/Germany)
همان‌طور که گفته شد، کشورمان در زبان‌های پارسی، ایران نامیده شده ولی به زبان‌های لاتین Persia. بسیاری از ایرانیان این نام را برازنده نمی‌دانند، به این دلیل که بار قومیتی دربر دارد و مختصّ قوم فارس است. به این معنی که اقوام ترک و کرد و لُر و بلوچ و ترکمن و غیره که تبعیت ایرانی دارند نباید از این لغت استفاده کنند. این استدلال‌ها زاییده‌ی چند دهه‌ی اخیر است و در واقع توجیهی است که بعد از این تغییر نام آفریده شده است. به طور مثال در زمان سلسله‌ی قاجاریه نیز نام ایران، Persia بوده است.
به‌علاوه، زبان پارسی خیلی فراگیرتر از زبان فارسی است که اقوام فارس کنونی بدان سخن می‌گویند. زبان‌های لری، بلوچی، پشتو، آسی، یغنابی، کردی، پارتی، سعدی، خوارزمی، ختنی به همراه زبان فارسی، همگی از زبان‌های پارسی هستند. به عبارت صحیح‌تر این زبان‌ها از پارسی باستان مشتق شده‌اند.
بنابراین تمام کسانی که آبا و اجدادشان به این زبان‌ها سخن می‌گفته‌اند از اقوام پارسی هستند و بدین ترتیب نام Persia برازنده‌ی این مرز و بوم است. از طرفی لفظ Persia در برابر خارجی‌ها به کار می‌رود و باید در نظر داشته باشیم که با گفتن این نام، چه تصویری در ذهن آن‌ها نقش می‌بندد، نه اینکه چه تصویری در ذهن خودمان نقش می‌بندد. نام Persia دربردارنده‌ی تاریخ و فرهنگ کهن کشورمان است. برای غیر ایرانی‌ها، این نام معنی و مفهوم بیشتری از ایران دارد، چرا که تاریخ کشورمان را به آن می‌شناسند.
با نگاهی به تاریخ معاصر کشورمان در می‌یابیم که انگیزه‌ی این تغییر نام، بحث قومیت‌های غیرفارس نبوده، بلکه انگیزه، داشتن تکیه‌ی بیشتر روی آریایی بودن ایرانی‌ها بوده است! در دهه‌ی ٣٠ قرن بیستم، سفیر ایران در آلمان تحت تأثیر تفکرات نژادپرستانه‌ی آن‌ها قرار می‌گیرد و این تغییر نام را به رضاشاه پیشنهاد می‌کند. رضاشاه نیز به انگیزه‌ی سیاسی نزدیک شدن به آلمان و هیتلر از این پیشنهاد استقبال می‌کند.
او دستور می‌دهد تا وزارت امور خارجه‌ی ایران به تمام سفارت‌خانه‌ها نامه‌ای بفرستد و از آن‌ها بخواهد که از آن به بعد به جای نام Persia از نام ایران استفاده کنند. بدین ترتیب نامی که در بردارنده‌ی ٢٦ قرن تمدن و تاریخ و فرهنگ کشورمان است از صحنه‌ی بین المللی و نقشه‌های جغرافیا حذف می‌شود.Persian Gulf, rug, bread, miniature از جمله معدود ترکیباتی هستند که هنوز به کار می‌روند.
البته متأسفانه به دلیل کم‌کاری و غفلت ما، برخی از آن‌ها چون Persian Gulf و Persian bread با نام‌های Arabian Gulf و Afghan bread نیز خوانده می‌شوند. تا بدان اندازه غفلت کردیم که یکی از معتبرترین اطلس‌های جغرافیا و حتی یکی از دولت‌مداران کشور کانادا ادعای آن را دارند که دیدگاه‌های متفاوت و نظرات مختلفی در چه نامیدن خلیج فارس وجود دارد. اگر نام کشورمان ایران در اطلس‌ها هنوز Persia بود جایی برای دیدگاه‌های متفاوت و نظرات مختلف آن‌ها نمی‌ماند.
تصمیم دولت وقت رضاشاه در سال ١٩٣٥ میلادی باعث جدایی ما از تاریخ‌مان نزد غیر ایرانی‌ها شده و در میان غیر ایرانیان معدود کسانی هستند که از کلمه‌ی ایران و Persia مفهوم یکسانی را دریابند.
دولت رضا شاه می‌خواست با نام ایران، ارتباط خود را با نژاد آریایی نزد جامعه‌ی بین المللی و به‌ویژه آلمان‌ها پررنگ کند، حال آن‌که امروزه کسی از آن‌ها برای این ارتباط محل چندانی از اِعراب قائل نیست! و حتی شباهت بیش از حدّ کلمات IRAN و IRAQ است که زودتر از هر ارتباط دیگری در ذهن‌ها جای می‌گیرد که به هیچ‌وجه نشان‌گر رابطه‌ی ایران با آریایی‌ها نیست که برعکس به غلط نزدیکی با اعراب را می‌نمایاند.
به مقصد رسیده بودیم، باید به پرسش راننده پاسخ می‌دادم، بر خلاف همیشه خیلی کوتاه و خلاصه. پرسیده بود: «چرا همه‌ی ایرانیان خود را Persian معرفی می‌کنند؟»
- «شاید این همه‌ی آن چیزی است که برایمان باقی مانده تا به آن افتخار کنیم...، شاید....»

وبگردی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان
لحظات ترسناک فرود بدون چرخ فوکر١٠٠ هواپیمایی آسمان - در این ویدئو لحظات نفس گیر و ترسناک فرود بدون چرخ فوكر ١٠٠ هواپیمایی آسمان در اردیبهشت١٣٩٣ در زاهدان را مشاهده می کنید. در این سانحه هواپیما به سلامت فرود آمد اما از چرخه خارج شد.
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است
هر جایی فضول باشی‌ها و حمله‌ورها کمترند حجاب بهتر است - سید مهدی طباطبایی: هر جایی که فضول باشی ها، حمله ورها و حمله کننده ها کمتر هستند، حجاب خانم ها هم بهتر است.
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس
"دختر خیابان انقلاب" و 4 نکته درباره پاسخ پلیس - این ماده نه درباره بدحجابی یا تشویق به بدحجابی که مشخصاً درباره دایر کردن مرکز فحشا است و رکن مادی جرم ماده مذکور، دایر کردن مرکز فساد و فحشاست.
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد
امروزجلوی ماایستاد،درآینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد - خاطره فرزند آیت الله فاضل لنکرانی: " پدر خطاب به آیت الله جنتی در خصوص احمدی نژاد گفت: من نیستم، شما هستید، امروز جلوی ما ایستاد، در آینده جلوی آقای خامنه ای می ایستد و تمام زحمات آقای خمینی را بر باد خواهد داد"
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد !
حیدری هم جرات انتقاد پیدا کرد ! - صراحت مرتضی حیدری، مجری برنامه پایش درباره پشت پرده طولانی بودن مراحل صدور مجوزهای کسب و کار
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری
استحاله! / بررسی نامه احمدی‌نژاد به رهبری - دگرديسي‌هاي فراواني در ايران صورت گرفته‌است؛ اصولگرايان اصلاح‌طلب شده‌اند، تحول‌طلبان محافظه‌كار شده‌اند، مسئولان پاسخ ناكارآمدي‌هاي خود را از مردم مي‌خواهند و در تازه‌ترين نوع اين استحاله‌ها فردي كه بسياري مدعي هستند او برآمده از مهندسي انتخابات است با ارسال نامه به رهبرمعظم انقلاب درخواست برگزاري انتخاباتي آزاد، زودهنگام و به دور از مهندسي كرده‌است! محموداحمدي‌نژاد همان پديده خانمان براندازي كه براي…
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز
مصاحبه دختری که با ریش به «آزادی» رفت با یورونیوز - فیلم - زهرا خوش نواز در گفتوگو با یورونیوز از مراحلی که برای آماده سازی ظاهرش طی کرد تا با چهره‌ای متفاوت وارد استادیوم شود گفت. او می‌گوید: «زمانی که از تونل گذر کردم و وارد ورزشگاه شدم و چشمانم به چمن ورزشگاه افتاد گریه‌ام گرفت.»
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش
بار دیگر زیر گرفتن ماموران پلیس با ماشین سواری توسط دراویش - باز هم زیر گرفتن ماموران امنیتی و نیروی انتظامی توسط یک ماشین دیگر سواری توسط اراذل خیابان گلستان هفتم
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران
حمله با اتوبوس به مأموران پلیس در پاسداران - کی از دراویش گنابادی با اتوبوس به مردم و مأموران پلیس در خیابان پاسداران تهران / گفته میشود تعداد شهدای ناجا در حمله آشوبگران فرقه ضاله گنابادی و حامیان نورعلی تابنده به ۴ تن رسیده است.
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای
لحظه مواجهه وزیر راه با خانواده قربانیان سانحه هواپیمای - به دنبال سقوط هواپیمای تهران-یاسوج ویدیو لحظه مواجه خانواده های جانباختگان را با وزیر مشاهده می کنید.
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو
حمله با چاقو به یک راننده سر پارک خودرو - تصاویری دردناک از حمله مرد موتور سوار با چاقو به یک مرد راننده در حضور همسر و فرزندش در شهرستان داراب استان فارس را در ویدئوی زیر می بینید. به نظر میرسد این اتفاق در پی جرو بحثی بر سر پارک کردن وسایل نقلیه روی داده است!
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد !
بدل ایرانی آنجلینا جولی رونمایی شد ! - شب گذشته مراسم اکران فیلم بلوک 9 خروجی 2 به کارگردانی علیرضا امینی و تهیه کنندگی محمدرضا شریفی نیا و نیز فیلم شاخ کرگدن در پردیس سینمایی ملت برگزار گردید.
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
    ۵ روش موثر عذرخواهی
    آیا تاکنون پیش آمده است که با خود فکر کنید از دوستان، اعضای خانواده و یا آشنایان تا به حال حتی یک عذرخواهی نشنیده اید؟ با کمی دقت می توان دریافت که مشکل از آن جا ناشی می شود که همه …