یکشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۷ / Sunday, 27 May, 2018

برگی از سوابق تنها نخست‌وزیر زن در اسرائیل


برگی از سوابق تنها نخست‌وزیر زن در اسرائیل
اكثر مورخان، در بررسی شرح حال مقامات بلند پایه اسرائیل از گلدامایر به عنوان زنی جسور یاد كرده‌اند كه توانسته اسرائیل را در مقطعی حساس از بحران خاورمیانه رهبری كند. ولی مسیری را كه برای احراز این مقام طی كرده است بازگو نمی‌كنند. مطلب زیر برگی از پرونده زندگی این زن صهیونیست است.
●●●
«گلدامایویچ مایر» نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در سوم مه ۱۸۹۸ در شهر كیف مركز «اوكراین» در روسیه تزاری به دنیا آمد و در ۱۹۰۶ همراه با خانواده‌اش به امریكا مراجعت كرد. پدرش نجار بود و ۵ پسرش در كودكی مرده بودند. خانم مایر در مدرسه‌ای دولتی در شهر میلواوكی در امریكا مشغول تحصیل شد. والدینش مایل بودند او منشی بشود اما وی معلم شد و از همان آغاز به نهضت صهیونیستی در امریكا پیوست. او با یكی از همكاران صهیونیست خود به نام «موریس می‌پرسون» ازدواج كرد. این دو در ۱۹۲۱ عازم اورشلیم شدند و این در حالی بود كه به تازگی فلسطین تحت قیمومیت انگلیس درآمده بود و عملیات انتقال تدریجی یهودیان به فلسطین آغاز شده بود. طبعاً تا قبل از ظهور اسرائیل در ۱۹۴۸ او نیز در فلسطین همچون هزاران یهودی دیگر زندگی می‌كرد. اماهمكاری‌های فراوان وی با گروههای زیرزمینی یهود از قبیل ایرگون، اشترن، هاگانا و سایر تشكیلات پنهان صهیونیستی كه به كار انتقال یهودیان اروپا به فلسطین اشتغال داشتند، باعث شده بود وی غالب اوقات بیرون از خانه باشد.
۱۲ ساعت پس از آنكه بن گوریون مؤسس اسرائیل، نطق تاریخی خود را در زمینه تأسیس رژیم صهیونیستی در ۱۴ مه ۱۹۴۸ ایراد كرد، دولتهای عرب همجوار فلسطین خود را برای حمله به این رژیم نوظهور آماده كردند.
دولت اسرائیل كه از ائتلاف چند سازمان مخفی صهیونیستی تشكیل شده بود، چون از ابتدا این وضع را پیش‌بینی می‌كرد از چند ماه قبل جاسوسانی را به كشورهای عرب همجوار اعزام كرده بود.
گلدامایر كه در آن زمان یك زن جوان یهودی بود در پوشش یكی از همین جاسوسان و به عنوان توریست راهی اردن شد و در مجاورت خانه چند تن از نظامیان اردنی اقامت گزید. وی به تدریج توانست به عنوان یك تبعه بخش اروپائی روسیه نظر چند تن از افسران اردنی را به خود جلب كند و طرح دوستی با آنان بریزد. گلدامایر با تن دادن به فحشا توانسته بود در داخل نظامیان بلندپایه رژیم اردن نفوذ نماید، در مجالس آنان شركت كند و از مؤسسات نظامی، مراكز و مقرهای نظامی این كشور مطلع شود. او تا زمان تكمیل اطلاعات خود به این نوع روابط ادامه داد. مایر چند روز قبل از نطق بن گوریون وارد فلسطین اشغالی شد و تصمیم ارتش اردن را برای جنگ با اسرائیلیها در حد یك «احتمال قوی» به مقامات صهیونیستی اطلاع داد.
گلدامایر سپس اطلاعاتی را كه توانسته بود از مؤسسات نظامی اردن و روحیه افسران آن كشور جمع‌آوری كند در اختیار صهیونیستها قرار داد. گزارشهای دقیقتری نیز سایر جاسوسان رژیم صهیونیستی از پایتخت‌های مصر و لبنان و سوریه آورده بودند و دولت بن گوریون نیز با استفاده از این اطلاعات توانسته بود در اولین جنگ خود با كشورهای عربی، به پیروزی دست یابد.
فعالیتهای سیاسی گلدامایر سبب شده بود اكثر اوقات اعتنائی به زندگی مشترك با شوهرش نداشته باشد. در نتیجه در ۱۹۴۵ شوهرش وی را طلاق داد و گلدامایر تا پایان عمر بیوه ماند. او در این سالها توانست در رأس تشكیلات مالی سازمانهای یهود میلیونها دلار برای مسلح كردن اسرائیل آتی، پول جمع‌آوری كند. مایر حتی در سالهای ازدواجش از طریق روابط نامشروع تلاش می‌كرد از هر منبع ممكن پول برای تشكیلات مخفی صهیونیستها به دست آورد. بعد از تشكیل دولت اسرائیل وی بلافاصله وارد فعالیتهای سیاسی شد. اولین شغل او در ۱۹۴۸ در سفارت اسرائیل در مسكو بود. او از ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۶ در زمان نخست‌وزیری بن گوریون وزیر كار اسرائیل بود. سپس از ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۶ به مدت ۱۰ سال وزیر خارجه این كشور شد. او در این مدت بیش از هر كسی به مسافرت در سراسر جهان پرداخت. با مرگ «لوی اشكول» نخست‌وزیر وقت اسرائیل در اكتبر ۱۹۶۹ خانم گلدامایر در انتخابات به پیروزی رسید و در رأس دولت صهیونیستی قرار گرفت. وی این سمت را تا ۱۹۷۴ حفظ كرد و سپس در دهم آوریل این سال به دلیل اوجگیری مخالفت اعضای حزب كارگر كه خود عضو آن بود، از مقام نخست‌وزیری اسرائیل استعفا كرد و در هشتم دسامبر ۱۹۷۸ / ۱۷ آذر ۱۳۵۷ در ۸۰ سالگی درگذشت.


منبع : دوران

مطالب مرتبط

۵ دوره زندگی محمدرضا پهلوی

۵ دوره زندگی محمدرضا پهلوی
محمدرضا فرزند رضاخان پهلوی، چهارم آبان ۱۲۹۸ در تهران به دنیا آمد. او سالهای كودكی را در ایران گذراند و در ۱۳۰۶ در ۸ سالگی به ولایتعهدی برگزیده شد. سال اول ابتدایی را در تهران گذراند و سپس در ۱۳۱۰ برای ادامه تحصیل عازم سوئیس شد. پس از بازگشت از سوئیس در ۱۳۱۵ مقدمات ازدواج وی فراهم شد و در ۱۳۱۸ با فوزیه خواهر ملك فاروق پادشاه مصر ازدواج كرد. این ازدواج دوامی نداشت و محمدرضا پس از چندی فوزیه را طلاق داد و با ثریا اسفندیاری و بعد از وی با فرح دیبا ازدواج كرد. محمدرضا در ۲۵ شهریور ۱۳۲۰، پس از آن كه پدرش توسط متفقین بركنار شد، به سلطنت ایران منصوب شد. محمدرضا در سالهای نخستین حكومت خود، تحت نفوذ شدید استعمار انگلیس قرار داشت. در ۱۳۳۲ با به قدرت رسیدن محمد مصدق و موج احساسات ضداستعماری مردم به ایتالیا گریخت. دولت امریكا كه آثار قریب الوقوع موفقیت ایران را در خلع ید از انگلیس و ملی كردن صنعت نفت احساس می‌كرد، توسط سازمان سیا و از طریق ایادی داخلیش و با برانگیختن جمعی از اوباش موفق شد با همكاری انگلستان دولت مصدق را سرنگون و شاه را مجدداً به ایران بازگرداند. پس از كودتا سركوب و نابودی كلیه گروه‌ها وشخصیت‌های مخالف رژیم آغاز شد.
شاه تحت رهنمودهای امریكا برای مقابله با اسلام و اشاعه فرهنگ غربی در كشور لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی را به مجلس برد وچون شرایط اسلامی بودن اعضا و قید سوگند به قرآن را در آن حذف كرده بود، با مخالفت شدید و یكپارچه روحانیت به رهبری امام خمینی‌(ره‌) مواجه شد و پس از یك كشمكش دوماهه سیاسی مجبور به لغو آن شد. پس از آن، محمد رضا پهلوی طرح ۶ ماده‌ای موسوم به انقلاب سفید را در ششم بهمن ۱۳۴۱ به همه پرسی نمایشی گذاشت و مدعی موافقت مردم با آن شد. درگیری مستمر روحانیت و افشای ماهیت امریكایی اصلاحات شاه برخورد خشن رژیم با روحانیت را در پی داشت. در این دوره مدرسه فیضیه در قم مورد تاخت و تاز نیروهای مسلح حكومت قرار گرفت و عده زیادی از طلاب و مردم كشته و زخمی شدند. پس از آن حكومت معافیت طلاب از قانون نظام وظیفه عمومی را لغو كرد. و این بر شدت تشنج افزود. تداوم اعتراضات و مبارزات عمومی به رهبری امام خمینی‌(ره‌) به دستگیری ایشان و قیام پانزدهم خرداد انجامید و هزاران كشته و مجروح برجای گذاشت‌. پس از آزادی امام بار دیگر این اعمال با تصویب لایحه كاپیتولاسیون در مجلس شورای ملی كه امریكایی‌ها را از محاكمه و مجازات در برابر هر جرمی در ایران معاف می‌ساخت به اوج رسید و سخنرانی و بیانیه شدیداللحن امام موجب تبعید ایشان به تركیه و استقرار دوره جدیدی از خفقان در كشور شد.
با اَعمال خشن ساواك، مبارزان مذهبی چاره‌ای جز مبارزه زیرزمینی نیافتند. شاه نیز كه احساس ثبات می‌كرد، در ۱۳۴۶ ش. تاجگذاری كرد. ورود سیل آسای امریكاییان و سایر همپیمانان آن، به ویژه اسراییلی‌ها به ایران‌، وابستگی سیاسی و اقتصادی رژیم پهلوی را آشكار‌تر می‌ساخت‌. در پی اقدامات شاه، در ۱۳۵۴ش. تقویم رسمی كشور از هجری شمسی به شاهنشاهی تبدیل شد و در كنار آن بسیاری از رسوم و آداب غیر اسلامی در كشور رایج شد. با افزایش قیمت نفت و رشد درآمدها، صنایع مونتاژ و روبنایی در ایران پای گرفت و وابستگی به غرب تشدید شد. از سوی دیگر كشاورزان برای كسب درآمد بیشتر از روستاها به شهرها مهاجرت كرده و به كارگران ساده بخش صنعت مونتاژ مبدل شدند. مهاجرت روستاییان به شهرها عوارض اجتماعی و اقتصادی چندی را به دنبال داشت كه از جملهٔ آنها از هم گسیختگی فرهنگی و نیز كاهش شدید محصولات زراعی و وابستگی بیشتر ایران به مواد غذایی غرب بود. در این شرایط دلزدگی از تمدن غرب در مردم ایران پدیدار شده بود. سیاست ضد اسلامی شاه كه مورد حمایت غربی‌ها و بعضاً دیكته شده از جانب آنها نیز بود، با وجود مبارزه بنیادینی كه با فرهنگ معنوی ایران داشت‌، نتوانست بخش عظیمی از مردم را جذب خود سازد. برعكس، با اشاعه آداب و رسوم غربی كه تزلزل مبانی اخلاقی و اجتماعی جامعه را در پی داشت، احساسات ضدغربی و ضدرژیم تشدید می‌شد. این آزردگی و دلزدگی، در كنار بی حرمتی گاه و بیگاه و صریح رژیم به مقدسات اسلام كه نقطه اوج آن درج مقاله‌ای در هفدهم دی ۱۳۵۶ در روزنامه اطلاعات بود، موجب آغاز دور جدیدی از مبارزه اجتماعی و سیاسی مردم به رهبری امام خمینی‌(ره‌) شد. محمدرضا روز ۲۶ دی ۱۳۵۷ از ایران گریخت و به ترتیب به كشورهای مصر، امریكا، مكزیك و پاناما رفت‌. وی سپس بیمار شد و به قاهره بازگشت و در ۵ مرداد ۱۳۵۹ مقارن با سالگرد مرگ پدرش در یكی از بیمارستان‌های این كشور جان سپرد.
دوران عمر محمدرضا پهلوی به ۵ دوره مشخص تقسیم می‌شود. دوره اول از تولد تا حكومت اوست كه ۲۲ سال دوام یافت. (۱۳۲۰-۱۲۹۸)، دوره دوم ۵ سال اول حكومت اوست (۱۳۲۵-۱۳۲۰) كه ایران تحت اشغال نیروهای بیگانه بود و محمدرضا آشكارا تحت اوامر مستقیم آنها قرار داشت‌. دوره سوم به مدت ۷ سال از ۱۳۲۵ تا ۱۳۳۲ بود كه به حكومت مصدق و فرار وی از ایران انجامید. دوره چهارم به مدت ۲۲ سال از ۱۳۳۲ تا بهمن ۱۳۵۷ بود كه از سقوط مصدق آغاز و به سقوط حكومت شاه انجامید. بالاخره دوره پنجم به مدت ۱۸ ماه از ۲۶ دی۱۳۵۷ تا مرگ او در ۵ مرداد ۱۳۵۹ بود.

وبگردی
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی!
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی! - کنگره حزب اعتماد ملی با حضور بزرگان اصلاحات مانند عارف، مطهری و حضرتی
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد - صادق زیباکلام می‌گوید: دوم خرداد به این دلیل نقطه عطف شد که مسئولین نظام بر روی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نظر داشتند، ولی مردم به سیدمحمد خاتمی رای دادند. ناطق نوری هفت میلیون و خاتمی ۲۰ میلیون یعنی حدود سه برابر نامزد مسئولین رای آورد. عبدالله ناصری نیز می‌گوید: ما امروز حجت الاسلام ناطق نوری، رقیب جدی ۲۱ سال پیش این گفتمان را در کنار گفتمان اصلاح طلبی می‌دانیم. این یکی از دستاورد‌های جنبش دوم…
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!