یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ / Sunday, 20 January, 2019

برگی از سوابق تنها نخست‌وزیر زن در اسرائیل


برگی از سوابق تنها نخست‌وزیر زن در اسرائیل
اكثر مورخان، در بررسی شرح حال مقامات بلند پایه اسرائیل از گلدامایر به عنوان زنی جسور یاد كرده‌اند كه توانسته اسرائیل را در مقطعی حساس از بحران خاورمیانه رهبری كند. ولی مسیری را كه برای احراز این مقام طی كرده است بازگو نمی‌كنند. مطلب زیر برگی از پرونده زندگی این زن صهیونیست است.
●●●
«گلدامایویچ مایر» نخست‌وزیر پیشین اسرائیل در سوم مه ۱۸۹۸ در شهر كیف مركز «اوكراین» در روسیه تزاری به دنیا آمد و در ۱۹۰۶ همراه با خانواده‌اش به امریكا مراجعت كرد. پدرش نجار بود و ۵ پسرش در كودكی مرده بودند. خانم مایر در مدرسه‌ای دولتی در شهر میلواوكی در امریكا مشغول تحصیل شد. والدینش مایل بودند او منشی بشود اما وی معلم شد و از همان آغاز به نهضت صهیونیستی در امریكا پیوست. او با یكی از همكاران صهیونیست خود به نام «موریس می‌پرسون» ازدواج كرد. این دو در ۱۹۲۱ عازم اورشلیم شدند و این در حالی بود كه به تازگی فلسطین تحت قیمومیت انگلیس درآمده بود و عملیات انتقال تدریجی یهودیان به فلسطین آغاز شده بود. طبعاً تا قبل از ظهور اسرائیل در ۱۹۴۸ او نیز در فلسطین همچون هزاران یهودی دیگر زندگی می‌كرد. اماهمكاری‌های فراوان وی با گروههای زیرزمینی یهود از قبیل ایرگون، اشترن، هاگانا و سایر تشكیلات پنهان صهیونیستی كه به كار انتقال یهودیان اروپا به فلسطین اشتغال داشتند، باعث شده بود وی غالب اوقات بیرون از خانه باشد.
۱۲ ساعت پس از آنكه بن گوریون مؤسس اسرائیل، نطق تاریخی خود را در زمینه تأسیس رژیم صهیونیستی در ۱۴ مه ۱۹۴۸ ایراد كرد، دولتهای عرب همجوار فلسطین خود را برای حمله به این رژیم نوظهور آماده كردند.
دولت اسرائیل كه از ائتلاف چند سازمان مخفی صهیونیستی تشكیل شده بود، چون از ابتدا این وضع را پیش‌بینی می‌كرد از چند ماه قبل جاسوسانی را به كشورهای عرب همجوار اعزام كرده بود.
گلدامایر كه در آن زمان یك زن جوان یهودی بود در پوشش یكی از همین جاسوسان و به عنوان توریست راهی اردن شد و در مجاورت خانه چند تن از نظامیان اردنی اقامت گزید. وی به تدریج توانست به عنوان یك تبعه بخش اروپائی روسیه نظر چند تن از افسران اردنی را به خود جلب كند و طرح دوستی با آنان بریزد. گلدامایر با تن دادن به فحشا توانسته بود در داخل نظامیان بلندپایه رژیم اردن نفوذ نماید، در مجالس آنان شركت كند و از مؤسسات نظامی، مراكز و مقرهای نظامی این كشور مطلع شود. او تا زمان تكمیل اطلاعات خود به این نوع روابط ادامه داد. مایر چند روز قبل از نطق بن گوریون وارد فلسطین اشغالی شد و تصمیم ارتش اردن را برای جنگ با اسرائیلیها در حد یك «احتمال قوی» به مقامات صهیونیستی اطلاع داد.
گلدامایر سپس اطلاعاتی را كه توانسته بود از مؤسسات نظامی اردن و روحیه افسران آن كشور جمع‌آوری كند در اختیار صهیونیستها قرار داد. گزارشهای دقیقتری نیز سایر جاسوسان رژیم صهیونیستی از پایتخت‌های مصر و لبنان و سوریه آورده بودند و دولت بن گوریون نیز با استفاده از این اطلاعات توانسته بود در اولین جنگ خود با كشورهای عربی، به پیروزی دست یابد.
فعالیتهای سیاسی گلدامایر سبب شده بود اكثر اوقات اعتنائی به زندگی مشترك با شوهرش نداشته باشد. در نتیجه در ۱۹۴۵ شوهرش وی را طلاق داد و گلدامایر تا پایان عمر بیوه ماند. او در این سالها توانست در رأس تشكیلات مالی سازمانهای یهود میلیونها دلار برای مسلح كردن اسرائیل آتی، پول جمع‌آوری كند. مایر حتی در سالهای ازدواجش از طریق روابط نامشروع تلاش می‌كرد از هر منبع ممكن پول برای تشكیلات مخفی صهیونیستها به دست آورد. بعد از تشكیل دولت اسرائیل وی بلافاصله وارد فعالیتهای سیاسی شد. اولین شغل او در ۱۹۴۸ در سفارت اسرائیل در مسكو بود. او از ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۶ در زمان نخست‌وزیری بن گوریون وزیر كار اسرائیل بود. سپس از ۱۹۵۶ تا ۱۹۶۶ به مدت ۱۰ سال وزیر خارجه این كشور شد. او در این مدت بیش از هر كسی به مسافرت در سراسر جهان پرداخت. با مرگ «لوی اشكول» نخست‌وزیر وقت اسرائیل در اكتبر ۱۹۶۹ خانم گلدامایر در انتخابات به پیروزی رسید و در رأس دولت صهیونیستی قرار گرفت. وی این سمت را تا ۱۹۷۴ حفظ كرد و سپس در دهم آوریل این سال به دلیل اوجگیری مخالفت اعضای حزب كارگر كه خود عضو آن بود، از مقام نخست‌وزیری اسرائیل استعفا كرد و در هشتم دسامبر ۱۹۷۸ / ۱۷ آذر ۱۳۵۷ در ۸۰ سالگی درگذشت.


منبع : دوران

مطالب مرتبط

آقای گیوتین و مرگ انسانی

آقای گیوتین و مرگ انسانی
گیوتین؛ نامی که امروز برای ما و یکایک آنهایی که حتی آشنایی اندکی با آن دارند، دهشتناک ترین شیوه اعدام است اما روزگاری انسانی ترین آنها بوده است. پیش از آن که گیوتین جای خویش را در میان سایر شیوه ها در ستاندن جان محکومان به مرگ باز کند، دار زدن یا سوزاندن رایج ترین شیوه موجود بود.
اما آن چه سبب شد سرنوشت بسیاری از محکومان به مرگ پس از انقلاب کبیر فرانسه به تیغه کج گیوتین سپرده شود، ایده مرگ انسانی و سریع و یکسان برای همه بود که با تفکر انقلابی انقلابیون فرانسه هماهنگی داشت تا مشخص شود که تفاوتی میان انسان ها نیست.
در آن زمان گردن زنی انسانی ترین شیوه اعدام به شمار می رفت که بیشتر برای اعدام اشراف زادگان کاربرد داشت. نخستین بار دکتر ژوزف اینیاس گیوتین چنین پیشنهادی را ارائه کرد و به همین خاطر نام او روی این دستگاه باقی ماند.
نخستین دستگاه شبیه گیوتین، پانصد سال پیش از آن به نام هالیفکس گیبت در سال ۱۲۸۶ در شهری در یورکشر ساخته شد و استفاده از آن تا سال ۱۶۵۰ هم ادامه داشت. سپس مردی اسکاتلندی به نام جیمز داگلاس ارل اهل مورتون این دستگاه را دید و در سال ۱۵۵۶ در ادینبرا سفارش ساخت آن را داد که بعداً به نام «دوشیزه» معروف شد و استفاده از آن تا سال ۱۷۱۰ ادامه پیدا کرد.
اولین دستگاه گیوتین برای انقلابیون فرانسوی را مهندسی آلمانی به نام توبیاس اشمیت ساخت و آن را با اجساد بیماران بیمارستان بیسرته در تاریخ ۱۷ آوریل سال ۱۷۹۲ امتحان کرد. اولین محکومی که با این دستگاه اعدام شد نیکلا ژاک پلتیه بود که به جرم سرقت توام با خشونت دستگیر شده بود و در ۲۵ آوریل ۱۷۹۲ در پلاس دوگرو اعدامش اجرا شد. همانطور که انتظار می رفت دستگاه درست کار کرد و سر محکوم با یک ضربه قطع شد.
به زودی گیوتین در تعداد زیاد ساخته و به تمام شهرداری های فرانسه فرستاده شد و حتی مدل هایی از آن به عنوان اسباب بازی بچه ها و گوشواره برای زن ها ساخته شد و به بازار آمد. حکومت ترور در دهم آگوست آغاز شد و بلافاصله تجارت گیوتین هم بالا گرفت. در دوره ۱۳ ماهه میان مه ۱۷۹۳ و ژوئن ۱۷۹۴ بیش از ۱۲۲۵ نفر در پاریس اعدام شدند.
محکومان عادی در پلاس دوگرو و محکومان سیاسی در پلاس دوکاروسل گردن زده می شدند. تمام اشراف فرانسه طی انقلاب این کشور به وسیله گیوتین اعدام شدند. در ۲۱ ژانویه ۱۷۹۳ برای اعدام لویی شانزدهم یعنی معروف ترین قربانی گیوتین دستگاهی مخصوص را برای اولین بار در پلاس دولارولوسیون کار گذاشتند.
زنان معروفی چون ماری آنتوانت و شارلوت کورده هم در این محل اعدام شدند. در ۲۸ ژوئیه همین سال روبسپیر و ۲۱ تن از پیروانش نیز در همین مکان و به وسیله گیوتین اعدام شدند. از این پس فرانسه تنها کشوری نبود که از گیوتین برای اعدام محکومان خود استفاده می کرد. بسیاری از کشورها به دلیل سرعت و انسانی بودن این شیوه اعدام را بهتر از دیگر شیوه های اعدام تشخیص دادند و به استفاده از این دستگاه روی آوردند. از جمله این کشورها می توان به بلژیک، چند ایالت از آلمان، یونان، سوئیس، سوئد و ویتنام اشاره کرد که تا اواسط قرن بیستم استفاده از گیوتین را کنار نگذاشتند.
اما در خیلی از این اعدام ها سرهای بریده مورد ضرب و شتم قرار می گرفتند یا با سوزن و میخ آزار و اذیت می شدند (که بسیاری از کشف ها در مورد زنده ماندن سر از اینجا آغاز شد) یا سربریده به میان جمعیت پرتاب می شد. زیاده روی به جایی رسیده بود که در بسیاری موارد سرها را برای خود برمی داشتند یا انبوه مردم با هجوم به سر پرتاب شده تلاش می کردند تا آن را به عنوان کالای زینتی به خانه برده یا به کلکسیون خود بیفزایند. این رفتارها عملاً وجهه گیوتین را خراب کرد. به عبارت دیگر گیوتین به خاطر سوء استفاده از مجازات مرگ، منفور شد، در حالی که همیشه، در بین انواع روش های موجود، محبوب ترین شیوه بود.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.