دوشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۶ / Monday, 19 March, 2018

مبارزه تاریخی امام


مبارزه تاریخی امام
این نوشتار مهمترین سرفصلهای مبارزات امام خمینی - قدس سره - و قیام اسلامی حاصل از آن را تا مقطع ارتحال امام در بردارد.
تا سال ۱۹۶۳ نام آیت الله روح الله خمینی به عنوان یك مخالف برجسته رژیم شاه بر سر زبانها افتاده بود. جلسات درس ایشان در قم، انبوه دانشجویان را كه مجذوب انتقادهایش از رژیم شاه می شدند، جلب می كرد. در مارس ۱۹۶۳ (اسفند ۱۳۴۲) فیضیه قم در سالگرد شهادت (امام) جعفر صادق (ع) ، امام ششم مورد حمله نیروهای ساواك و چتربازان قرار گرفت و عده ای از دانشجویان كشته و آیت‏الله خمینی توقیف شد. وی پس از یك بازداشت كوتاه آزاد شد و به انتقاد از كنترل امریكا بر ایران ادامه داد.
امام بار دیگر در سالگرد شهادت امام حسین (ع) بازداشت‏شد. وقتی این خبر به مردمی كه در خیابانها برای امام حسین (ع) عزاداری می كردند، رسید، تظاهراتی برای آزادی وی در تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و كاشان برگزار شد.
نیروهای امنیتی به ۱۵هزار نفر شلیك كردند. امام خمینی تا ماه اوت زندانی شد. وی پس از آزادی به پیروانش گفت انتخابات اكتبر را تحریم كنند و دوباره توقیف شد.
●۷۰ - ۱۹۶۴: آیت‏الله خمینی در مه ۱۹۶۴ (خرداد۱۳۴۳) از زندان آزاد شد. در اكتبر، مجلس با تصویب لایحه‏ای به مشاوران نظامی امریكایی مصونیت دیپلماتیك داد و رای به پذیرفتن یك وام ۲۰۰ میلیون دلاری امریكا برای خرید تجهیزات نظامی داد. امام خمینی با صدور اعلامیه ای به این اقدامات مجلس حمله كرد و كمی بعد به تركیه تبعید شد كه در سال ۱۹۶۵ از آنجا به عراق رفت.
طی سیزده سال بعد، شهر مقدس نجف خانه وی بود و در آنجا خود را به عنوان یك شخصیت مذهبی برجسته تثبیت كرد. انتقادهای او از رژیم پهلوی مخفیانه در ایران انتشار می‏یافت و پیامهایش برای مسلمانان جهان در مراسم حج در مكه پخش می شد.
انتقادهای او از سیاستهای دولت ایران، اساسی بود. اصلاحات ارضی فاجعه از آب در آمد، باغهای میوه، مراتع، چراگاهها و كشاورزی مكانیزه را از قانون اصلاحات ارضی معاف كرده بودند و به مالكان بزرگ فرصت داده شده بود املاك خود را به طور غیرقانونی به اقوام خویش انتقاد دهند یا با تبدیل وضعیت آنها را در گروه زمینهای معاف از تقسیم قرار دهند. فقط ۹ درصد كشاورزان ایران صاحب زمین شدند، و دولت‏حتی به همین عده هم برای افزایش تولید كمك نكرد.
گندم و سایر مواد غذایی از خارج وارد می‏شد، اما به كشاورز ایرانی كمك نمی شد. سیل مهاجرت روستاییان بیكار و بی زمین به نسبت ۸ درصد در سال، در جستجوی كار به شهرها روان شد. استفاده از درآمدهای نفت، ثروتی بی‏حساب به ثروتمندان داد و این در شرایطی بود كه اكثریت عظیم مردم با فشار روزگار می‏گذراندند و نارضایتیها افزایش یافت. در این حال، پس از شكست اعراب در جنگ سال ۱۹۶۷ از اسرائیل و امریكا، آیت الله خمینی برای احتمال آغاز تلاش مشترك علیه اسرائیل با آیت الله باقر صدر به مشورت پرداخت.
●۷۷-۱۹۷۰: با افزایش شدید قیمت نفت‏شاه اعلام كرد كه ایران به زودی یكی از پنج قدرت بزرگ جهان خواهد شد! او و واقعیت كمبود مواد غذایی، راه بندیهای شدید و زیادی جمعیت در تهران را نادیده می‏گرفت، جهان غرب دلارهای نفتی شاه را به اسلحه تبدیل می كرد، به طوری كه ایران بیش از انگلیس، تانكهای "چیفتن" انگلیسی داشت و امریكا هواپیماهای جنگی خود را قبل از این كه به خط تولید بیفتد یا كارساز بودن آنها تایید شود، به شاه می فروخت. فروشندگان تسلیحات امریكا دارای موقعیت مهم در اقتصاد ایران بودند، سیمان و مصالح ساختمانی صرف ساختن پایگاههای نظامی می شد و برای ساختن خانه، مردم با كمبود مصالح روبرو بودند. نفت، بانكداری و تسلیحات ایران به شدت تحت كنترل امریكا بود، تاجگذاری در سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) و مراسم پر خرج برای خیالپردازیهای شاه در زمینه اثبات این قضیه كه تاریخ شاهنشاهی ایران به ۲۵۰۰ سال پیش برمی گردد، شكاف عظیم بین فقیر و غنی را در ایران علنی تر كرد. آیت الله خمینی از این اقدامات به شدت انتقاد می كرد.
سركوب هرگونه آزادی بیان، مطبوعات و حتی مخالفت‏بالقوه به تمركز مخالفان در خارج از كشور منجر شد. توزیع پیامهای آیت الله خمینی به شكل نوار كاست، این مخالفان را تشویق می كرد. امام خمینی از علما در ایران خواست‏خفقان سیاسی و برباد دادن منابع ایران را محكوم كنند. شاه وقتی در ۱۹۷۷ برای دیدار با كارتر به واشنگتن رفت‏با تظاهرات خصومت آمیز عظیمی مواجه شد. در ایران زنان دانشجو مجددا شروع به استفاده از حجاب كردند و یك مخالفت مذهبی شروع به خودنمایی كرد. در اكتبر ۱۹۷۷ (۱۳۵۶) ماموران ساواك (آقا) مصطفی پسر امام خمینی را به شهادت رساندند.
●سال ۱۹۷۸: در ژانویه به تحریك شاه، مقاله ای در روزنامه اطلاعات انتشار یافت كه در آن به شدت به آیت الله خمینی حمله شده بود.
روز بعد طلبه ها در قم یك اعتراض مسالمت آمیز ترتیب دادند و اقدام به تحصن كردند، ماموران امنیتی با خشونت واكنش نشان دادند و عده ای را شهید كردند. تظاهرات به سراسر كشور انتشار یافت. آیت الله خمینی از مردم خواست‏برای سرنگونی شاهنشاهی به سود یك دولت اسلامی مبارزه كنند.
در هر یك از مراسم چهلم شهدا، عده بیشتری به وسیله ماموران امنیتی شهید می شدند. مردم در تظاهرات خود در مقابل سربازان مسلح خواستار بازگشت آیت الله خمینی شدند.
▪سپتامبر: شاه به این امید كه نداشتن یك پایگاه موجب نابودی قدرت رهبری امام خمینی خواهد شد از عراق خواست آیت الله را اخراج كند. آیت اللهخمینی گفت آماده است‏به كشوری برود كه تحت نفوذ شاه نباشد، اما هیچ دولتی پیشنهاد پذیرفتن و تضمین ادامه فعالیت وی را نداد.
▪اكتبر: امام خمینی وارد "نوفل لوشاتو" در نزدیكی پاریس شد.
▪سپتامبر: در پایان ماه رمضان یك تظاهرات اعتراض آمیز عظیم منجر به اعلام حكومت نظامی در ایران شد. صبح روز بعد وقتی مردم بی خبر از اعلام حكومت نظامی در میدان ژاله اجتماع كردند، نیروهای امنیتی به روی آنها شلیك كردند و هزاران نفر را كشتند. یك ملت وحشتزده علیه شاه قیام كرد و اعتصابها، بازارها، مدارس، دانشگاهها، ادارات، كارخانه‏ها و حوزه‏های نفت را به تعطیل كشاند و اقوام و دوستان ثروتمند شاه، طی سه ماه با ۵/۱ میلیارد دلار به غرب گریختند.
آیت الله خمینی از پاریس پیامهای خود را برای پخش به ایران می فرستاد.
●۱۰و۱۱ دسامبر (۹و۱۰ محرم) : تقریبا چهار میلیون نفر به خیابانها آمدند و خواستار تشكیل یك دولت اسلامی تحت رهبری امام خمینی شدند. هزاران نفر از تظاهر كنندگان غیر مسلح كشته شدند. بازداشت‏شدگان شكنجه می‏شدند، و مجروحان را در تختهای بیمارستانها قتل عام می كردند. فشار تحمل ناپذیر و بی پایان افكار عمومی، امریكا را وادار كرد تا شاه را تشویق به انتخاب یك نخست وزیر (شاپور بختیار) برای خنثی كردن نفوذ امام خمینی كند.
●۱۶ ژانویه ۱۹۷۹: شاه از ایران فرار كرد و به مصر رفت و یك دولت‏بی قدرت و مردمی بپاخاسته را در خیابانها رها كرد.
▪اول فوریه: امام خمینی با استقبالی بی سابقه به ایران آمد. امام دستور داد دولت موقت اسلامی تشكیل شود. پس از این كه صدها نفر از اعضای نیروی هوایی از امام حمایت كردند، یك پادگان نظامی تهران ناگهان مورد هجوم گارد شاهنشاهی قرار گرفت. انبوه مردم بی سلاح به تقاضای كمك نیروی هوایی پاسخ دادند و گاردیها را مجبور به بازگشت‏به سربازخانه‏هایشان كردند. با پذیرفتن رهبری امام خمینی از طرف بیشتر نیروهای امنیتی، كلیه پاسگاههای پلیس، زندانها، پایگاههای ارتش و ادارات دولتی به تصرف انقلابیان در آمد.
▪۱۱ فوریه: سرانجام رژیم شاه سقوط كرد.
▪۱۶ فوریه: چهار نفر از محافظان شاه سابق تیرباران شدند.
▪اول مارس: امام خمینی تشكیل دولت اسلامی را اعلام كرد.
▪اول آوریل: هویدا نخست وزیر شاه اعدام شد.
▪۵ ژوئیه: صنایع بزرگ خصوصی ملی شد.
●پیروزی انقلاب اسلامی
▪۹ ژوئیه: امام به استثنای جنایتكاران و شكنجه گران، دیگران را عفو كرد.
▪۲۳ اكتبر: شاه سابق در یك بیمارستان نیویورك بستری شد.
▪۴ نوامبر: دانشجویان ایرانی در نیویورك علیه حضور شاه مخلوع در امریكا تظاهرات كردند.
سفارت امریكا در تهران، معروف به "لانه جاسوسی" به وسیله دانشجویان پیرو خط امام تصرف شد. آنها ۵۲ امریكایی را مدت ۴۴۴ روز در مقابل تحویل شاه و برگرداندن داراییهای دزدیده شده ایران، گروگان نگه داشتند.
▪۶ نوامبر: بازرگان از نخست وزیری استعفا داد.
▪۲۳ نوامبر: وزارت خارجه و اقتصاد، كلیه بدهیهای خارجی ایران را "كان لم یكن" اعلم كرد.
▪۴ دسامبر: به دنبال رفراندم، قانون اساسی تصویب شد.
▪۱۵ دسامبر: شاه سابق پس از این كه نتوانست‏به مكزیك برود، از امریكا عازم تبعید در پاناما شد.
▪۴ ژانویه ۱۹۸۰: "كورت والدهایم" دبیركل سازمان ملل به دنبال عدم موافقت‏با تقاضایش برای ملاقات با گروگانهای امریكایی، ماموریتش را در ایران ناتمام گذاشت.
▪۱۷ فوریه: دبیركل سازمان ملل تشكیل كمیسیونی برای بررسی فعالیتهای شاه سابق را تكمیل كرد.▪۱۰ مارس: یك سخنگوی خط امام گفت وقتی كمیسیون سازمان ملل نتایج‏بررسیهای خود را انتشار داد و نشان داد كه طرفدار ایران و درستكار است می تواند به ایران برگردد و با گروگانها ملاقات كند.
▪مارس، مه: اولین انتخابات مجلس.
▪۲۳ مارس: شاه سابق درست ۲۴ ساعت قبل از این كه قرار بود، ایران استرداد او را تقاضا كند، از پاناما به قاهره رفت.
▪۹ آوریل: روابط دیپلماتیك امریكا با ایران قطع شد.
▪۲۵ آوریل: حمله كوماندویی امریكا برای نجات گروگانها در یك طوفان شن كست‏خورد. امام خمینی گفت این ماموریت اقدامی احمقانه بود.
▪۳۰ آوریل: مردان مسلح عرب، بیست ایرانی را در سفارت ایران در لندن گروگان گرفتند.
▪۵ مه: نیروهای امنیتی انگلیس به سفارت ایران در لندن حمله كردند و چهار نفر از پنج مرد مسلح را كشتند.
▪۱۱ مه: گور رضاخان پدر شاه سابق در نزدیكی تهران ویران شد.
▪۲۷ ژوئیه: شاه سابق در قاهره مرد.
▪۱۱ اوت: محمد علی رجایی نخست وزیر شد.
▪۲۲ سپتامبر: عراق علی رغم تعهد اعلام شده اش به منشور سازمان ملل و برخلاف عبارت اول ماده ۳۳ منشور فوق كه به حل مسالمت آمیز اختلافات بین دولتها اشاره كرده است، به ایران حمله كرد.
▪۲۴ سپتامبر: عراق به آبادان و خرمشهر حمله كرد و پالایشگاه نفت آبادان را به آتش كشید.
▪۲ نوامبر: مجلس چهار شرط پیشنهادی امام را برای آزادی گروگانهای امریكایی تصویب كرد.
▪۲ ژانویه ۱۹۸۱: در آخرین روز ریاست جمهوری كارتر گروگانهای امریكایی آزاد شدند.
▪۱۰ ژوئن: امام خمینی بنی صدر را از فرماندهی كل قوا خلع ید كرد.
▪۲۰ ژوئن: استیضاح بنی صدر آغاز شد.
▪۲۱ ژوئن: بنی صدر از ریاست جمهوری عزل شد.
▪۲۸ ژوئن: ۷۲ مقام برجسته كشور در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران شهید شدند.
▪۲۴ ژوئیه: محمدعلی رجایی به ریاست جمهوری انتخاب شد.
▪۲۹ژوئیه: بنی صدر به فرانسه فرار كرد.
▪۳۰ اوت: انفجار بمب، محمدعلی رجایی و جواد باهنر نخست وزیر او را به شهادت رساند.
▪۲۹ سپتامبر: چهار تن از فرماندهان نظامی ایران در سقوط هواپیما كشته شدند.
▪اكتبر: آیت الله علی خامنه ای به ریاست جمهوری انتخاب شد و میرحسین موسوی را به نخست وزیری منصوب كرد.
▪۲۸ مارس ۱۹۸۲: ایران در شدیدترین نبردهای جنگ به پیروزیهای با ارزشی دست‏یافت.
▪۲۴ مه: نیروهای انقلابی وارد خرمشهر شدند. بیشتر قسمتهای ایران كه در مراحل اولیه جنگ به تصرف عراق در آمده بود، بازپس گرفته شد.
▪۱۴ ژوئیه: امام خمینی در پیامی از مردم عراق خواست قیام كنند و صدام را سرنگون نمایند. نیروهای ایران به عراق حمله كردند و تا حدود پانزده كیلومتری بصره پیش رفتند.
▪اول اكتبر: با شروع سومین سال جنگ، ایران حمله علیه عراق را آغاز می كند.
▪۲ اكتبر: در یك انفجار تروریستی در تهران ۶۰ نفر كشته و ۷۰۰ نفر مجروح شدند.
▪۱۱ ژوئن: عملیاتی برای آزادی قسمتهای دیگری از خاك ایران آغاز و ۵۰ هزار سرباز عراق به اسارت در آمدند
▪۲۲ ژوئیه: حمله ایران نیروهای عراق را از حاج عمران در كردستان بیرون كرد.
▪آوریل ۱۹۸۴: انتخابات مجلس دوم انجام شد. حجت‏الاسلام هاشمی رفسنجانی ۵/۱ میلیون رای آورد.
▪۱۲ ژوئن: "پرز دكوئیار" دبیركل سازمان ملل از عراق خواست‏حمله به مناطق مسكونی ایران را قطع كند.
▪۱۸ مارس ۱۹۸۵: نیروهای ایران در حمله ای در شمال بصره از خطوط نیروهای عراقی گذشته و جاده بغداد را به خطر انداختند.
▪۱۴ اوت: آیت الله علی خامنه ای برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شد.
▪۱۹ فوریه ۱۹۸۶: نیروهای ایران در یك حمله یازده روزه شبه جزیره فاو را گرفتند. عراق در این حمله از گاز خردل استفاده كرد.
▪۲ ژوئیه: ایران شهر مرزی مهران را پس گرفت.
▪۴ نوامبر: رسوایی ایران گیت، معامله امریكا برای تبادل اسلحه در برابر آزادی گروگانه برملا شد.
▪۱۸ ژانویه ۱۹۸۷: نیروهای ایران به بصره رسیدند.
▪۱۷ ژوئیه: سفارت فرانسه در تهران تعطیل شد.
▪۲۰ ژوئیه: شورای امنیت‏سازمان ملل با قطعنامه ۵۹۸ خواهان آتش بس فوری شد اما ایران كه خواهان معرف عراق به عنوان متجاوز بود، آن را نپذیرفت.
▪۳۱ ژوئیه: بیش از ۴۰۰ زایر كه ۲۷۵ نفرشان ایرانی بودند، در مراسم حج‏به شهادت رسیدند.
▪۲۹ سپتامبر: به دنبال رهگیری هلیكوپترهای امریكایی در تنگه هرمز و بازرسی كشتی ایران اجر; ایران كشتیهای خود را در تنگه هرمز افزایش داد.
▪۱۸ اكتبر: چهار ناوشكن امریكایی دو سكوی نفتی ساحلی ایران را با شلیك هزار گلوله به آتش كشیدند و خسارات سنگینی به آنها وارد كردند.
▪۲۸ فوریه ۱۹۸۸: جنگ شهرها با شلیك ۱۳۵ موشك به تهران تشدید شد.
▪۱۷مارس: بمباران شیمیایی عراق بیش از پنج هزار نفر را در حلبچه كشت و متجاوز از هشت هزار نفر دیگر را به شدت مجروح كرد.
▪۱۸آوریل: امریكا چند كشتی ایران را در خلیج فارس غرق كرد، هلیكوپترهای توپدار امریكا در حمله عراق به فاو به كمك عراقیها رفتند.
▪۲ ژوئن: هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس، كفیل فرماندهی نیروهای مسلح شد.
▪۳ ژوئیه: ناو امریكایی به هواپیمای ایرباس مسافربری ایران حمله كرد و ۲۹۰ سرنشین آن را به شهادت رساند.
▪۱۸ ژوئیه: ایران با بی میلی قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت. امام خمینی گفت‏برای او این تصمیم كشنده تر از سركشیدن زهر است.
▪۲۰ اوت: آتش بس در جبهه ها و مذاكره بین ایران و عراق شروع شد. موسوی نخست وزیر گفت درهای ایران به روی بازرگانی و نفوذ غرب بسته خواهد ماند.
▪۱۵ فوریه ۱۹۸۹: امام خمینی اعلام كرد "سلمان رشدی" به خاطر كفرگویی در كتاب " آیه‏های شیطانی" خود، باید كشته شود.
▪۷ مارس: روابط دیپلماتیك انگلیس و ایران قطع شد.
▪۱۹ مارس: رفسنجانی نامزد ریاست جمهوری شد.
▪۲۴ آوریل: اعضای كمیته اصلاح قانون اساسی انتخاب شدند.
▪۲۳ مه: امام خمینی به علت‏خونریزی داخلی تحت عمل جراحی قرار گرفت.
▪۳ ژوئن: امام خمینی درگذشت.

مسلم مدیا

منبع : مجله حضور

مطالب مرتبط

مطهری در جمهوری اسلامی - بخش ۲

مطهری در جمهوری اسلامی - بخش ۲
● چرا سخن‌گفتن درباره مطهری روزبه‌روز دشوارتر می‌شود؟
به نظر می‌رسد سخن گفتن درباره استاد مطهری روز به روز دشوارتر می‌شود، زیرا تبلیغات دولتی و سیاست رسمی‌سازی، پیام اصلاح‌اندیشانه آن شهید بزرگوار را به طور روز افزون در‌هاله‌ای از ابهام فرو می‌‌برد. مهم‌تر آنکه نواندیشی دینی و اصلاحی او هرگز راهنمای عمل متولیان رسمی‌اش قرار نگرفته است. به بیان روشن سخن گفتن درباره مطهری از آن رو دشوار شده است که بسیاری نمی‌توانند شکاف عظیم بین تئوری اصلاحی او و عمل مدعیان و تجلیل‌گران امروزی وی که خود را سخنگوی رسمی‌و انحصاری کلام مطهری می‌خوانند، توجیه کنند؛ شکافی چنان عظیم که گویی مطهری نه یک اندیشمند اصلاح‌گر، که رهبر فکری جزم‌اندیشان است.
برای مثال می‌توان از شکاف نظام پیشنهادی استاد مطهری با واقعیت موجود دانشگاه‌ها سخن گفت و دیدگاه او را درباره مطرح‌ترین مخالفان فکری و سیاسی زمانه یعنی مارکسیست‌ها یادآوری کرد که می‌گفت: «نباید این‌گونه فکر کرد که چون این‌جا دانشکده الهیات است،‌ نباید در آن مارکسیسم تدریس شود. خیر! مارکسیسم باید تدریس شود، آن هم توسط استادی که معتقد به مارکسیسم است» (ده گفتار، ص ۱۱، سخنرانی در دانشکده الهیات).
فهم همه جانبه نگرش فوق مستلزم توجه به جایگاه مارکسیسم در زمان بیان سخنان استاد است که ذهن و ضمیر بسیاری از روشنفکران آن دوران را به تسخیر خود در آورده بود و گفتمان مارکسیستی قوی‌ترین مقال برانداز به شمار می‌رفت. از دید استاد، دگر اندیش مجهز به گفتمان برانداز اعتقادی و مستظهر به پشتیبانی یکی از دو ابرقدرت زمانه و بهره‌مند از جاذبه انقلاب‌ها یا رژیم‌های ضد‌امپریالیستی عصر که در مقایسه با رژیم‌های دیکتاتوری وابسته به غرب مطلوب بسیاری از جوانان تلقی می‌شدند، می‌توانست و می‌بایست از آزادی‌های آکادمیک در جمهوری اسلامی‌ایران در بالاترین حد خود بهره‌مند شود. آن هم در شرایطی که مارکسیسم فقط یک مکتب اقتصادی یا یک فلسفه الحادی و ضد خدایی تلقی نمی‌شد، بلکه قبل از هر چیز «فن براندازی» به حساب می‌‌آمد که جامه‌ای از علمیت بر تن کرده بود و با عنوان «علم مبارزه» تقدیس می‌شد.
روشن است که نظام حکومتی و نظام دانشگاهی مورد نظر مطهری در ازای هزینه‌ای که برای حمایت آزادی آکادمیک استادان «مکتب الحادی» و «علم انقلاب» پرداخت می‌کرد، سود بیشتری به دست می‌آورد. آزادی و استقلال آکادمیک مخالفان عقیدتی و سیاسی، علاوه بر شکوفایی اندیشه اسلامی،‌ دانش پادگفتمانی خود را تولید می‌کرد و «آزادی اندیشه» جای «آزادی اغفال و فریب و توطئه» را می‌گرفت. اما امروز در پس انبوه تجلیل‌های بی‌مایه، نه تنها ‌تحقق اندیشه مطهری در دستور کار مداحان کنونی قرار ندارد، بلکه با کمال تأسف باید گفت تدریس آزاد و علمی‌استادان مسلمان، (چه رسد به ملحدان)، روز به روز دشوارتر می‌شود. در حقیقت پیروان تئوری «توطئه» بیگانگان که اکثراً توطئه‌پردازترین بازیگران سیاسی داخلی محسوب می‌شوند، راه مبارزه با «توطئه» و «آزادی اغفال» را از طریق مسدود کردن اندیشه، محدود کردن حوزه‌ها و دانشگاه‌ها و محروم کردن آکادمیسین‌‌ها و استادان و دانشجویان می‌دانند، درست نقطه مقابل استاد مطهری که شکوفایی اندیشه و تمیز «علم نمایی» را از «علم» تنها از مسیر بسط آزادی‌های علمی‌ و آ‌کادمیک ممکن می‌دانست و به درس‌گیری از تجربیات بشر معتقد بود.
همین شکاف عظیم درباره نگاه همه جانبه و نیز شجاعت استاد در نقد وضعیت مسلمانان، نهاد روحانیت و تفکر دینی عصر خود دیده می‌شود. مطهری حتی از دکتر شریعتی که افسوس می‌‌خورد که چرا «دارالفنون» به عنوان نخستین دانشگاه مدرن و عصری در امتداد «مدرسه مروی» (حوزه علمیه معاصر دارالفنون) ساخته نشد، بلکه‌ ضد آن علم شد، به مراتب فراتر رفت. او با بیان انتقادهای عمیق ولی دلسوزانه خود درباره «درخت آفت‌زده روحانیت» نشان داد که چرا «مدرسه‌ مروی‌ها» و حوزه‌های علمیه نتوانستند پا به پای مقتضیات عصر رشد کنند و به نیازهای زمانه پاسخ دهند و در عین حال راه درست اصلاح را نشان داد. با وجود این اکنون چه چهره‌ای از استاد مطهری نزد جوانان ترسیم می‌شود؟
به نظر من تعجب‌انگیز نیست چنانچه دکتر شریعتی به عنوان یک روشنفکر مسلمان و تحصیلکرده در فرانسه به مسائل اجتماعی از منظر علوم انسانی جدید توجه کند و این که چرا نهادهای مدرن نه در کنار نهادهای سنتی و دینی که ضد آن سربرافراشته‌اند و این ناموزونیت نشان خود را بر جامعه و سیاست زمانه کوفته و مانع توسعه هماهنگ و بنیادی کشور شده است.
از مطهری عجیب به نظر می‌رسد که با وجود تحصیلات صرفاً حوزوی، کوشید علوم انسانی جدید را برای تبیین وضع نابسامان جوامع مسلمان و حوزه‌های دینی به خدمت بگیرد و از نظرگاه علوم انسانی غیرحوزوی نقاط ضعف و قوت حوزه‌های علمیه دینی را برشمرد و در نهایت دلسوزی و استادی دیدگاه انتقادی و اصلاحی خود را در قبال آنچه «درخت آفت‌زده روحانیت» می‌نامید تشریح ‌کند و راه‌حل ‌دهد. این «جای- گاه» استاد است که وی را قادر می‌کرد اندیشه انتقادی و اصلاحی خود را نسبت به تفکر دینی سنتی و نیز هر گونه التقاط اندیشی از جمله استالینیزم اسلامی‌رایج عصر خود مطرح ‌کند.
به راستی مطهری در کجا ایستاده بود و از کدام چشم‌انداز به نقد هم لباس‌های خود می‌‌پرداخت و چرا اینقدر صریح و عمیق؟
دقت در سخنرانی تاریخی استاد پیرامون اصلاح نهاد روحانیت نشان می‌دهد زبانی که او به کار می‌برد، توصیفی که از نهاد و آفت به دست می‌دهد و نهایتاً‌ توصیه‌ای که برای اصلاح ارائه می‌کند، یک گفتمان امروزی است که متفکری مسلمان با بهره‌برداری از اندیشه عصر به آن دست یافته است. استاد بدون بردن نام «یکی از متفکران غربی»، سخن او را در نقد دیدگاه افلاطون تکرار می‌کند که امروزه بن‌مایه اندیشه اصلاحی از جمله در ایران است. استاد در نقل قولی همدلانه از آن اندیشمند غربی می‌گوید برای پیشبرد امر اصلاحات ‌باید به جای «فرد صالح» به «سازمان صالح» یا «مناسبات صالح» تکیه کرد، همچنان که لازم است پرسش «چگونه باید حکومت کرد» جایگزین «چه کسی باید حکومت کند» شود و این یعنی اصلاح نهادی (اعم از نهادهای سیاسی و اجتماعی).
درباره دیدگاه‌های متفکر غربی مورد استناد مطهری بسیار می‌توان سخن گفت و مناقشه کلامی‌کرد اما همین‌که استاد از نظریات چنین اندیشمندی به عنوان یک ابزار فکری برای راه «اصلاح» یک پدیده «آفت زده» استفاده می‌کند، درس آموز است جالب آنکه متفکر غربی مذکور برای اکثریت فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دیار ما که در آن زمان دل در گرو مارکسیسم استالینی یا ناسیونال- فاشیزم آریایی داشتند، ناشناخته بود چه رسد برای تحصیلکردگان حوزوی. اگر چه در سه دهه اخیر هم گوینده او و هم پرسشواره بنیادی او به یمن تحولات بزرگ فکری و سیاسی جامعه در سال‌های پس از انقلاب برای کثیری از دانشگاهیان و حتی حوزویان شناخته شده است.
به هر رو مصلح ایرانی اگرچه خود پرورش یافته حوزه‌های دینی است ولی با استفاده از علوم انسانی جدید و فرصتی که تسلیح به اندیشه‌های غربی در اختیار او گذاشت بهتر ‌توانست نقاط ضعف و قوت حوزه را تبیین ‌کند. مطهری خود به این نکته آگاه بود و در همان سال‌‌ها (حدود ۴۰ سال پیش) تصریح ‌کرد که به یمن پیشرفت‌هایی که در علوم انسانی جدید حاصل شده است، عدالت و دموکراسی علوی را بهتر می‌توان شناخت. از منظر او علوم انسانی جدید نه تنها پلید یا انحرافی نیست بلکه بهره‌برداری درست از آخرین نظریات علمی‌و اجتماعی، امکان تحقق آرمان‌های دیرینه بشری را که ادیان ابراهیمی‌از جمله بزرگ‌ترین منادیان آن‌ها بوده‌‌اند، بیشتر فراهم می‌کند. با وجود این فروکاستن مطهری به یک مقلد اندیشه غربی به همان میزان ناصواب است که تحلیل و تقلیل گفتمان اصیل و راهگشای مطهری در دل «گفتمان مصباح».
در هر حال گوهر اندیشه اصلاحی شهید مطهری در این خصوص اولویت «نظام صالح» است بر «زعمای صالح». به همین دلیل می‌نویسد: «این نکته مورد توجه قرار نگرفته که اگر نظام صالح بود، کمتر فرد صالح قدرت تخطی دارد و اگر ناصالح بود فرد صالح کمتر قدرت عمل و اجرای منویات خود را پیدا می‌کند و احیاناً‌ منویات و افکار خود را می‌بازد و همرنگ سازمان می‌شود.» (ده گفتار، مشکل اساسی در سازمان روحانیت، ص ۲۸۷). درست در همین نقطه است که استاد نظریه کارل پوپر را در تأیید دیدگاه اصلاحی خود درباره رهبری و سازمان روحانیت نقل کرده و می‌گوید:
ـ «یکی از دانشمندان [پوپر] در مقام انتقاد نظر افلاطون می‌گوید: افلاطون با بیان مسأله «چه کسی باید بر جامعه حکومت کند؟» یک اشتباه و خطر پردوامی‌در فلسفه سیاسی ایجاد کرده است. مسأله عاقلانه‌تر و خلاقتر این است که چگونه سازمان‌های اجتماعی را چنان ترتیب دهیم که زعمای بد و ناصالح نتوانند اسباب ضرر و زیان وی شوند؟» (همانجا، ص ۲۸۷).
به این ترتیب روشن می‌شود که مسأله اصلی اصلاحات در اندیشه مطهری درست سامان دادن نهادهای اجتماعی است. همچنان‌که امروزه بسیاری از اندیشمندان علوم اجتماعی معتقدند دموکراسی یعنی نهادهای دموکراتیک. از طرف دیگر مسأله مطهری امروز هم با ماست. آنچه او در سال ۱۳۴۱ مشکل اساسی در سازمان روحانیت می‌نامید اکنون به مشکل اساسی در سازمان و نهادهای حکومتی و سیاسی تبدیل شده است. بر علاقه‌مندان صادق آن استاد فرزانه فرض است که با همان د‌لسوزی و علاقه‌ای که مطهری نسبت به روحانیت و در نتیجه به اصلاح «این سازمان که سمت رسمی‌رهبری دینی مسلمین» داشت، ‌درباره نظام سیاسی کنونی سخن گویند و جستجو برای رهبری و زعمای صالح را به گذار به «نظام صالح» ارتقا دهند.
نکته کلیدی توجه به ابعاد مسأله است. مطهری در عین تأکید بر اینکه «یک نوع آزادی و دموکراسی در حوزه‌های دینی وجود دارد که در جاهای دیگر نیست.» (همانجا، ص ۲۹۱)، چشم خود را بر آنچه «نواقص دستگاه روحانیت» می‌دانست نبست و خواهان برقراری نوعی پیوند بین ‌آزادی درون نهادی روحانیت با آزاداندیشی رهبران آن شد. به عقیده استاد، نهادینه کردن نوع خاصی از سازمان‌دهی باعث تقویت «حریت عقیده» در نهاد دینی و رهبری آن می‌شود و نوع دیگر از آرایش قوای درون نهادی حریت فکری هر دو را تحدید می‌کند. از آنجا که جمهوری اسلامی‌به رهبری روحانیت تأسیس و اداره می‌شود، نوع نقاط ضعف و قوت نهاد روحانیت را درخود بازتولید کرده و به درخت آفت‌زده تبدیل شده است. هر کس بقای آن را به سود مردم و میهن می‌داند، موظف است مطهری‌وار از اصل جمهوری اسلامی‌دفاع و با آفات آن مبارزه کند. روش اصلاح نیز تغییر برخی مناسبات و تعبیه مکانیزم‌های تصحیح‌گر یا خود تصحیح کننده است و مقدم بر زعمای صالح به نهادهای صالح بیندیشد.
وظیفه چنین اصلاح‌گری پیشنهاد چینش ترتیبات نهادی به گونه‌ای است که راه اصلاحات را هموار ‌کند و با تصلب نهادی مقابله کند که راه را حتی بر رهبران اصلاح‌طلب نیز می‌بندد و به پوسیده شدن درخت می‌انجامد. به این اعتبار حتی اگر افراد صالحی در رأس نهادهای نظام قرار گیرند، تنها در زمانی می‌توانند به پیروزی اصلاحات دل ببندد که مناسبات و نهادهای حکومتی صالح شوند و آرایشی موزون و هماهنگ با یک نظام صالح نسبت به یکدیگر بیابند؛ در غیر این صورت پیشرفت و اصلاحات در کار نخواهد بود. تحقق گفتمان مطهری منوط به پیگیری پروژه اصلاحی او و تعقیب لوازم منطقی آن تا به انتهاست. یعنی آنکه مانند استاد، راه سومی‌در ورای پروژه رادیکالی «حذف» و «آغاز از صفر» از یک سو و پروژه محافظه‌کارانه «ندیدن آفت‌ها» و رضایت دادن به جمود و سکون از سوی دیگر، جست‌وجو کنیم. مطهری می‌گفت:
ـ «در گذشته وظیفه عالم را سکوت و سکون و بی‌خبری می‌دانستند» (نامه‌ها و ناگفته‌ها، ص ۱۴۷). درست است که استاد علیه سنت سکوت و سکون و بی‌خبری برخاست ولی قیام او، قیامی‌اصلاحی بود نه حذفی و «نهاد برانداز». او تأکید می‌کرد باید با آفات این درخت اصیل و با ارزش و زنده ولی آفت‌زده، مبارزه کرد. استاد نه تلاش برای ریشه کن کردن آن درخت را درست و نتیجه‌بخش می‌دانست و نه ندیدن آفت‌ها را عاقلانه و مفید می‌خواند. مطهری به حق تصریح می‌کرد که بستن چشم بر آفت‌ها، درخت را خشک می‌‌کند و می‌شکند. وی از هر دو گروه «سنت‌پرستان» و «گسست‌گرایان» به یک میزان فاصله داشت و تحقق دیدگاه آنان را زیان بخش و نابودکننده می‌دانست.

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
برنامه‌ریزی ماهیتی پویا دارد
در برنامه‌ریزی توجه به چهار ضابطه یا معیار ضروری است که عبارتند از ▪ وحدت اقدامات یک برنامه به گونه‌ای با یکدیگر هماهنگ شوند که یک واحد متشکل را به وجود آورند ▪ انعطاف گروهی …