چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ / Wednesday, 17 January, 2018

مبارزه تاریخی امام


مبارزه تاریخی امام
این نوشتار مهمترین سرفصلهای مبارزات امام خمینی - قدس سره - و قیام اسلامی حاصل از آن را تا مقطع ارتحال امام در بردارد.
تا سال ۱۹۶۳ نام آیت الله روح الله خمینی به عنوان یك مخالف برجسته رژیم شاه بر سر زبانها افتاده بود. جلسات درس ایشان در قم، انبوه دانشجویان را كه مجذوب انتقادهایش از رژیم شاه می شدند، جلب می كرد. در مارس ۱۹۶۳ (اسفند ۱۳۴۲) فیضیه قم در سالگرد شهادت (امام) جعفر صادق (ع) ، امام ششم مورد حمله نیروهای ساواك و چتربازان قرار گرفت و عده ای از دانشجویان كشته و آیت‏الله خمینی توقیف شد. وی پس از یك بازداشت كوتاه آزاد شد و به انتقاد از كنترل امریكا بر ایران ادامه داد.
امام بار دیگر در سالگرد شهادت امام حسین (ع) بازداشت‏شد. وقتی این خبر به مردمی كه در خیابانها برای امام حسین (ع) عزاداری می كردند، رسید، تظاهراتی برای آزادی وی در تهران، اصفهان، مشهد، شیراز و كاشان برگزار شد.
نیروهای امنیتی به ۱۵هزار نفر شلیك كردند. امام خمینی تا ماه اوت زندانی شد. وی پس از آزادی به پیروانش گفت انتخابات اكتبر را تحریم كنند و دوباره توقیف شد.
●۷۰ - ۱۹۶۴: آیت‏الله خمینی در مه ۱۹۶۴ (خرداد۱۳۴۳) از زندان آزاد شد. در اكتبر، مجلس با تصویب لایحه‏ای به مشاوران نظامی امریكایی مصونیت دیپلماتیك داد و رای به پذیرفتن یك وام ۲۰۰ میلیون دلاری امریكا برای خرید تجهیزات نظامی داد. امام خمینی با صدور اعلامیه ای به این اقدامات مجلس حمله كرد و كمی بعد به تركیه تبعید شد كه در سال ۱۹۶۵ از آنجا به عراق رفت.
طی سیزده سال بعد، شهر مقدس نجف خانه وی بود و در آنجا خود را به عنوان یك شخصیت مذهبی برجسته تثبیت كرد. انتقادهای او از رژیم پهلوی مخفیانه در ایران انتشار می‏یافت و پیامهایش برای مسلمانان جهان در مراسم حج در مكه پخش می شد.
انتقادهای او از سیاستهای دولت ایران، اساسی بود. اصلاحات ارضی فاجعه از آب در آمد، باغهای میوه، مراتع، چراگاهها و كشاورزی مكانیزه را از قانون اصلاحات ارضی معاف كرده بودند و به مالكان بزرگ فرصت داده شده بود املاك خود را به طور غیرقانونی به اقوام خویش انتقاد دهند یا با تبدیل وضعیت آنها را در گروه زمینهای معاف از تقسیم قرار دهند. فقط ۹ درصد كشاورزان ایران صاحب زمین شدند، و دولت‏حتی به همین عده هم برای افزایش تولید كمك نكرد.
گندم و سایر مواد غذایی از خارج وارد می‏شد، اما به كشاورز ایرانی كمك نمی شد. سیل مهاجرت روستاییان بیكار و بی زمین به نسبت ۸ درصد در سال، در جستجوی كار به شهرها روان شد. استفاده از درآمدهای نفت، ثروتی بی‏حساب به ثروتمندان داد و این در شرایطی بود كه اكثریت عظیم مردم با فشار روزگار می‏گذراندند و نارضایتیها افزایش یافت. در این حال، پس از شكست اعراب در جنگ سال ۱۹۶۷ از اسرائیل و امریكا، آیت الله خمینی برای احتمال آغاز تلاش مشترك علیه اسرائیل با آیت الله باقر صدر به مشورت پرداخت.
●۷۷-۱۹۷۰: با افزایش شدید قیمت نفت‏شاه اعلام كرد كه ایران به زودی یكی از پنج قدرت بزرگ جهان خواهد شد! او و واقعیت كمبود مواد غذایی، راه بندیهای شدید و زیادی جمعیت در تهران را نادیده می‏گرفت، جهان غرب دلارهای نفتی شاه را به اسلحه تبدیل می كرد، به طوری كه ایران بیش از انگلیس، تانكهای "چیفتن" انگلیسی داشت و امریكا هواپیماهای جنگی خود را قبل از این كه به خط تولید بیفتد یا كارساز بودن آنها تایید شود، به شاه می فروخت. فروشندگان تسلیحات امریكا دارای موقعیت مهم در اقتصاد ایران بودند، سیمان و مصالح ساختمانی صرف ساختن پایگاههای نظامی می شد و برای ساختن خانه، مردم با كمبود مصالح روبرو بودند. نفت، بانكداری و تسلیحات ایران به شدت تحت كنترل امریكا بود، تاجگذاری در سال ۱۹۷۱ (۱۳۵۰) و مراسم پر خرج برای خیالپردازیهای شاه در زمینه اثبات این قضیه كه تاریخ شاهنشاهی ایران به ۲۵۰۰ سال پیش برمی گردد، شكاف عظیم بین فقیر و غنی را در ایران علنی تر كرد. آیت الله خمینی از این اقدامات به شدت انتقاد می كرد.
سركوب هرگونه آزادی بیان، مطبوعات و حتی مخالفت‏بالقوه به تمركز مخالفان در خارج از كشور منجر شد. توزیع پیامهای آیت الله خمینی به شكل نوار كاست، این مخالفان را تشویق می كرد. امام خمینی از علما در ایران خواست‏خفقان سیاسی و برباد دادن منابع ایران را محكوم كنند. شاه وقتی در ۱۹۷۷ برای دیدار با كارتر به واشنگتن رفت‏با تظاهرات خصومت آمیز عظیمی مواجه شد. در ایران زنان دانشجو مجددا شروع به استفاده از حجاب كردند و یك مخالفت مذهبی شروع به خودنمایی كرد. در اكتبر ۱۹۷۷ (۱۳۵۶) ماموران ساواك (آقا) مصطفی پسر امام خمینی را به شهادت رساندند.
●سال ۱۹۷۸: در ژانویه به تحریك شاه، مقاله ای در روزنامه اطلاعات انتشار یافت كه در آن به شدت به آیت الله خمینی حمله شده بود.
روز بعد طلبه ها در قم یك اعتراض مسالمت آمیز ترتیب دادند و اقدام به تحصن كردند، ماموران امنیتی با خشونت واكنش نشان دادند و عده ای را شهید كردند. تظاهرات به سراسر كشور انتشار یافت. آیت الله خمینی از مردم خواست‏برای سرنگونی شاهنشاهی به سود یك دولت اسلامی مبارزه كنند.
در هر یك از مراسم چهلم شهدا، عده بیشتری به وسیله ماموران امنیتی شهید می شدند. مردم در تظاهرات خود در مقابل سربازان مسلح خواستار بازگشت آیت الله خمینی شدند.
▪سپتامبر: شاه به این امید كه نداشتن یك پایگاه موجب نابودی قدرت رهبری امام خمینی خواهد شد از عراق خواست آیت الله را اخراج كند. آیت اللهخمینی گفت آماده است‏به كشوری برود كه تحت نفوذ شاه نباشد، اما هیچ دولتی پیشنهاد پذیرفتن و تضمین ادامه فعالیت وی را نداد.
▪اكتبر: امام خمینی وارد "نوفل لوشاتو" در نزدیكی پاریس شد.
▪سپتامبر: در پایان ماه رمضان یك تظاهرات اعتراض آمیز عظیم منجر به اعلام حكومت نظامی در ایران شد. صبح روز بعد وقتی مردم بی خبر از اعلام حكومت نظامی در میدان ژاله اجتماع كردند، نیروهای امنیتی به روی آنها شلیك كردند و هزاران نفر را كشتند. یك ملت وحشتزده علیه شاه قیام كرد و اعتصابها، بازارها، مدارس، دانشگاهها، ادارات، كارخانه‏ها و حوزه‏های نفت را به تعطیل كشاند و اقوام و دوستان ثروتمند شاه، طی سه ماه با ۵/۱ میلیارد دلار به غرب گریختند.
آیت الله خمینی از پاریس پیامهای خود را برای پخش به ایران می فرستاد.
●۱۰و۱۱ دسامبر (۹و۱۰ محرم) : تقریبا چهار میلیون نفر به خیابانها آمدند و خواستار تشكیل یك دولت اسلامی تحت رهبری امام خمینی شدند. هزاران نفر از تظاهر كنندگان غیر مسلح كشته شدند. بازداشت‏شدگان شكنجه می‏شدند، و مجروحان را در تختهای بیمارستانها قتل عام می كردند. فشار تحمل ناپذیر و بی پایان افكار عمومی، امریكا را وادار كرد تا شاه را تشویق به انتخاب یك نخست وزیر (شاپور بختیار) برای خنثی كردن نفوذ امام خمینی كند.
●۱۶ ژانویه ۱۹۷۹: شاه از ایران فرار كرد و به مصر رفت و یك دولت‏بی قدرت و مردمی بپاخاسته را در خیابانها رها كرد.
▪اول فوریه: امام خمینی با استقبالی بی سابقه به ایران آمد. امام دستور داد دولت موقت اسلامی تشكیل شود. پس از این كه صدها نفر از اعضای نیروی هوایی از امام حمایت كردند، یك پادگان نظامی تهران ناگهان مورد هجوم گارد شاهنشاهی قرار گرفت. انبوه مردم بی سلاح به تقاضای كمك نیروی هوایی پاسخ دادند و گاردیها را مجبور به بازگشت‏به سربازخانه‏هایشان كردند. با پذیرفتن رهبری امام خمینی از طرف بیشتر نیروهای امنیتی، كلیه پاسگاههای پلیس، زندانها، پایگاههای ارتش و ادارات دولتی به تصرف انقلابیان در آمد.
▪۱۱ فوریه: سرانجام رژیم شاه سقوط كرد.
▪۱۶ فوریه: چهار نفر از محافظان شاه سابق تیرباران شدند.
▪اول مارس: امام خمینی تشكیل دولت اسلامی را اعلام كرد.
▪اول آوریل: هویدا نخست وزیر شاه اعدام شد.
▪۵ ژوئیه: صنایع بزرگ خصوصی ملی شد.
●پیروزی انقلاب اسلامی
▪۹ ژوئیه: امام به استثنای جنایتكاران و شكنجه گران، دیگران را عفو كرد.
▪۲۳ اكتبر: شاه سابق در یك بیمارستان نیویورك بستری شد.
▪۴ نوامبر: دانشجویان ایرانی در نیویورك علیه حضور شاه مخلوع در امریكا تظاهرات كردند.
سفارت امریكا در تهران، معروف به "لانه جاسوسی" به وسیله دانشجویان پیرو خط امام تصرف شد. آنها ۵۲ امریكایی را مدت ۴۴۴ روز در مقابل تحویل شاه و برگرداندن داراییهای دزدیده شده ایران، گروگان نگه داشتند.
▪۶ نوامبر: بازرگان از نخست وزیری استعفا داد.
▪۲۳ نوامبر: وزارت خارجه و اقتصاد، كلیه بدهیهای خارجی ایران را "كان لم یكن" اعلم كرد.
▪۴ دسامبر: به دنبال رفراندم، قانون اساسی تصویب شد.
▪۱۵ دسامبر: شاه سابق پس از این كه نتوانست‏به مكزیك برود، از امریكا عازم تبعید در پاناما شد.
▪۴ ژانویه ۱۹۸۰: "كورت والدهایم" دبیركل سازمان ملل به دنبال عدم موافقت‏با تقاضایش برای ملاقات با گروگانهای امریكایی، ماموریتش را در ایران ناتمام گذاشت.
▪۱۷ فوریه: دبیركل سازمان ملل تشكیل كمیسیونی برای بررسی فعالیتهای شاه سابق را تكمیل كرد.▪۱۰ مارس: یك سخنگوی خط امام گفت وقتی كمیسیون سازمان ملل نتایج‏بررسیهای خود را انتشار داد و نشان داد كه طرفدار ایران و درستكار است می تواند به ایران برگردد و با گروگانها ملاقات كند.
▪مارس، مه: اولین انتخابات مجلس.
▪۲۳ مارس: شاه سابق درست ۲۴ ساعت قبل از این كه قرار بود، ایران استرداد او را تقاضا كند، از پاناما به قاهره رفت.
▪۹ آوریل: روابط دیپلماتیك امریكا با ایران قطع شد.
▪۲۵ آوریل: حمله كوماندویی امریكا برای نجات گروگانها در یك طوفان شن كست‏خورد. امام خمینی گفت این ماموریت اقدامی احمقانه بود.
▪۳۰ آوریل: مردان مسلح عرب، بیست ایرانی را در سفارت ایران در لندن گروگان گرفتند.
▪۵ مه: نیروهای امنیتی انگلیس به سفارت ایران در لندن حمله كردند و چهار نفر از پنج مرد مسلح را كشتند.
▪۱۱ مه: گور رضاخان پدر شاه سابق در نزدیكی تهران ویران شد.
▪۲۷ ژوئیه: شاه سابق در قاهره مرد.
▪۱۱ اوت: محمد علی رجایی نخست وزیر شد.
▪۲۲ سپتامبر: عراق علی رغم تعهد اعلام شده اش به منشور سازمان ملل و برخلاف عبارت اول ماده ۳۳ منشور فوق كه به حل مسالمت آمیز اختلافات بین دولتها اشاره كرده است، به ایران حمله كرد.
▪۲۴ سپتامبر: عراق به آبادان و خرمشهر حمله كرد و پالایشگاه نفت آبادان را به آتش كشید.
▪۲ نوامبر: مجلس چهار شرط پیشنهادی امام را برای آزادی گروگانهای امریكایی تصویب كرد.
▪۲ ژانویه ۱۹۸۱: در آخرین روز ریاست جمهوری كارتر گروگانهای امریكایی آزاد شدند.
▪۱۰ ژوئن: امام خمینی بنی صدر را از فرماندهی كل قوا خلع ید كرد.
▪۲۰ ژوئن: استیضاح بنی صدر آغاز شد.
▪۲۱ ژوئن: بنی صدر از ریاست جمهوری عزل شد.
▪۲۸ ژوئن: ۷۲ مقام برجسته كشور در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران شهید شدند.
▪۲۴ ژوئیه: محمدعلی رجایی به ریاست جمهوری انتخاب شد.
▪۲۹ژوئیه: بنی صدر به فرانسه فرار كرد.
▪۳۰ اوت: انفجار بمب، محمدعلی رجایی و جواد باهنر نخست وزیر او را به شهادت رساند.
▪۲۹ سپتامبر: چهار تن از فرماندهان نظامی ایران در سقوط هواپیما كشته شدند.
▪اكتبر: آیت الله علی خامنه ای به ریاست جمهوری انتخاب شد و میرحسین موسوی را به نخست وزیری منصوب كرد.
▪۲۸ مارس ۱۹۸۲: ایران در شدیدترین نبردهای جنگ به پیروزیهای با ارزشی دست‏یافت.
▪۲۴ مه: نیروهای انقلابی وارد خرمشهر شدند. بیشتر قسمتهای ایران كه در مراحل اولیه جنگ به تصرف عراق در آمده بود، بازپس گرفته شد.
▪۱۴ ژوئیه: امام خمینی در پیامی از مردم عراق خواست قیام كنند و صدام را سرنگون نمایند. نیروهای ایران به عراق حمله كردند و تا حدود پانزده كیلومتری بصره پیش رفتند.
▪اول اكتبر: با شروع سومین سال جنگ، ایران حمله علیه عراق را آغاز می كند.
▪۲ اكتبر: در یك انفجار تروریستی در تهران ۶۰ نفر كشته و ۷۰۰ نفر مجروح شدند.
▪۱۱ ژوئن: عملیاتی برای آزادی قسمتهای دیگری از خاك ایران آغاز و ۵۰ هزار سرباز عراق به اسارت در آمدند
▪۲۲ ژوئیه: حمله ایران نیروهای عراق را از حاج عمران در كردستان بیرون كرد.
▪آوریل ۱۹۸۴: انتخابات مجلس دوم انجام شد. حجت‏الاسلام هاشمی رفسنجانی ۵/۱ میلیون رای آورد.
▪۱۲ ژوئن: "پرز دكوئیار" دبیركل سازمان ملل از عراق خواست‏حمله به مناطق مسكونی ایران را قطع كند.
▪۱۸ مارس ۱۹۸۵: نیروهای ایران در حمله ای در شمال بصره از خطوط نیروهای عراقی گذشته و جاده بغداد را به خطر انداختند.
▪۱۴ اوت: آیت الله علی خامنه ای برای بار دوم به ریاست جمهوری انتخاب شد.
▪۱۹ فوریه ۱۹۸۶: نیروهای ایران در یك حمله یازده روزه شبه جزیره فاو را گرفتند. عراق در این حمله از گاز خردل استفاده كرد.
▪۲ ژوئیه: ایران شهر مرزی مهران را پس گرفت.
▪۴ نوامبر: رسوایی ایران گیت، معامله امریكا برای تبادل اسلحه در برابر آزادی گروگانه برملا شد.
▪۱۸ ژانویه ۱۹۸۷: نیروهای ایران به بصره رسیدند.
▪۱۷ ژوئیه: سفارت فرانسه در تهران تعطیل شد.
▪۲۰ ژوئیه: شورای امنیت‏سازمان ملل با قطعنامه ۵۹۸ خواهان آتش بس فوری شد اما ایران كه خواهان معرف عراق به عنوان متجاوز بود، آن را نپذیرفت.
▪۳۱ ژوئیه: بیش از ۴۰۰ زایر كه ۲۷۵ نفرشان ایرانی بودند، در مراسم حج‏به شهادت رسیدند.
▪۲۹ سپتامبر: به دنبال رهگیری هلیكوپترهای امریكایی در تنگه هرمز و بازرسی كشتی ایران اجر; ایران كشتیهای خود را در تنگه هرمز افزایش داد.
▪۱۸ اكتبر: چهار ناوشكن امریكایی دو سكوی نفتی ساحلی ایران را با شلیك هزار گلوله به آتش كشیدند و خسارات سنگینی به آنها وارد كردند.
▪۲۸ فوریه ۱۹۸۸: جنگ شهرها با شلیك ۱۳۵ موشك به تهران تشدید شد.
▪۱۷مارس: بمباران شیمیایی عراق بیش از پنج هزار نفر را در حلبچه كشت و متجاوز از هشت هزار نفر دیگر را به شدت مجروح كرد.
▪۱۸آوریل: امریكا چند كشتی ایران را در خلیج فارس غرق كرد، هلیكوپترهای توپدار امریكا در حمله عراق به فاو به كمك عراقیها رفتند.
▪۲ ژوئن: هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس، كفیل فرماندهی نیروهای مسلح شد.
▪۳ ژوئیه: ناو امریكایی به هواپیمای ایرباس مسافربری ایران حمله كرد و ۲۹۰ سرنشین آن را به شهادت رساند.
▪۱۸ ژوئیه: ایران با بی میلی قطعنامه ۵۹۸ را پذیرفت. امام خمینی گفت‏برای او این تصمیم كشنده تر از سركشیدن زهر است.
▪۲۰ اوت: آتش بس در جبهه ها و مذاكره بین ایران و عراق شروع شد. موسوی نخست وزیر گفت درهای ایران به روی بازرگانی و نفوذ غرب بسته خواهد ماند.
▪۱۵ فوریه ۱۹۸۹: امام خمینی اعلام كرد "سلمان رشدی" به خاطر كفرگویی در كتاب " آیه‏های شیطانی" خود، باید كشته شود.
▪۷ مارس: روابط دیپلماتیك انگلیس و ایران قطع شد.
▪۱۹ مارس: رفسنجانی نامزد ریاست جمهوری شد.
▪۲۴ آوریل: اعضای كمیته اصلاح قانون اساسی انتخاب شدند.
▪۲۳ مه: امام خمینی به علت‏خونریزی داخلی تحت عمل جراحی قرار گرفت.
▪۳ ژوئن: امام خمینی درگذشت.

مسلم مدیا

منبع : مجله حضور

مطالب مرتبط

مصلح بیدارگر


مصلح بیدارگر
سید جمال الدین اسد آبادی در سال ۱۲۱۷ ش در خانواده‏ای روحانی در محله امام زاده احمد، اسد آباد همدان، دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش عالم جلیل القدر به نام سید صفدر بود که بزرگ سادات سید حسینی آن سامان بود.
سید جمال الدین از پنج‏سالگی آموزش قرآن و مقدمات عربی را در نزد پدر و مادرش که زنی با سواد و صاحب کمال بود، آغاز کرد.
پدر با مشاهده نبوغ سرشار فرزند، تصمیم می‏گیرد او را به یکی از مراکز علمی ببرد تا ادامه تحصیل دهد. پس از این واقعه، او را به حوزه قزوین می‏آورد. در این شهر سید جمال حتی روزهای تعطیل هم به تحصیل می‏پردازد. پس از دو سال اقامت در حوزه قزوین، به اتفاق پدر به تهران می‏رود. پس از ورود به تهران در درس عالم بزرگ سید صادق طباطبائی شرکت می‏کند. در قسمتی از درس، سید جمال از استاد درخواست می‏کند دوباره عبارتی را توضیح دهد. وقتی آن عالم بزرگ به قیافه بسیار جوان او نگاه می‏کند به او می‏گوید: این فضولی‏ها به تو نیامده است. سید جمال در پاسخ متواضعانه می‏گوید: تقاضای فهمیدن مسایل علمی فضولی نیست و دانستن و بهره‏مند شدن از علوم نیز به بزرگی و کوچکی ربطی ندارد. سپس شروع می‏کند به ترجمه شرح حدود دو صفحه از کتابی که استاد مشغول تدریس آن بود. مرحوم طباطبایی از دیدن آن همه توانمندی و تیزهوشی، بیان نافذ شگفت زده می‏شود و سید جمال را در آغوش می‏گیرد. لباس روحانیت را به او می‏پوشاند. پس از چندی سید جمال عازم عتبات می‏شود. در نجف اشرف در درس شیخ مرتضی انصاری، که سرپرستی حوزه نجف را عهده دار بود، شرکت می‏کند. شیخ هم با دیدن سید جمال و آگاه شدن از نبوغ و استعداد فوق العاده او عهده دار هزینه تحصیل وی می‏شود.
وی در طی چهار سال، علاوه بر شرکت در درس‏های شیخ انصاری از محضر استادان به نام آن عصر نظیر ملاحسینقلی همدانی شرکت کرده و در مدت زمان کوتاهی به مراتب والای علمی نایل می‏آید و به اخذ درجه اجتهاد از استادش شیخ انصاری موفق می‏شود.
سید جمال در حالی که شانزده سال بیش‏تر نداشت، از عتبات خارج می‏شود. نخست‏به بمبئی و به کشورهای مختلف از جمله هند، افغانستان، مصر، ترکیه و ایران سفر می‏کند و دست‏به مبارزات سیاسی می‏زند.
سرانجام پس از عمری مبارزه سیاسی در ۱۹ اسفند ۱۲۷۵ او را به شهادت رساندند. و اینک در کابل مقبره او زیارتگاه عاشقان اوست.
● نهضت اصلاحات سید جمال
▪ اهداف نهضت اصلاحی سید جمال
سید جمال الدین اسد آبادی پس از بررسی و مطالعه اوضاع جهان عصر خویش به این حقیقت پی می‏برد که امت اسلام در نتیجه جهل و نا آگاهی و بی توجهی به احکام و تعالیم و ارزش‏های اسلامی از یک سو، گرفتار شدن به حکومت‏های خودکامه و مستبد از سوی دیگر و نیز به دلیل توطئه‏های گوناگون استعمارگران، که در صدد سلطه بر منابع و ذخایر کشورهای اسلامی هستند، از اوج عظمت و اقتدار سقوط کرده و راه انحطاط و عقب ماندگی را سیر می‏کند. وی از مشاهده وضع به شدت متاثر شده و تصمیم می‏گیرد تا از طریق بیدار سازی مردم مسلمان، به مبارزه با دشمنان و تجدید حیات دوباره اسلام بپردازد. سید مجموعه فعالیت‏های خود را برای تحقق اهدافی که در نظر داشت، در چند محور ذیل متمرکز نمود.
الف) بازگشت‏به اسلام
سید جمال علت گرفتاری‏های جهان اسلام را فاصله گرفتن از تعالیم راستین اسلامی و گرفتار آمدن به عقاید خرافی می‏دانست و در این باره می‏گوید: مسلمانان نخستین با این که اندک بودند، ولی در نتیجه عمل به تعالیم حیات بخش اسلام در مدت یک قرن از جبال آلپ تا دیوار چین پیش رفتند و خسروان ایرانی و قصران رومی را به خاک مذلت نشاندند و با اخلاق کریمه خود، در اندک زمانی صد میلیون غیر مسلمان را به اسلام جذب کردند. (۱) وی پس از توصیف وضع مسلمانان نخستین و مقایسه آن با وضع مسلمانان زمان خود، راه نجات امت اسلامی را در بازگشت‏به اسلام و عمل کردن به تعالیم آن می‏داند و شیوه درست‏بازگشت‏به اسلام را در معرفی چهره حقیقی اسلام و از بین بردن بدعت‏ها و خرافاتی که با احکام و ارزش‏های اسلامی در آمیخته است، می‏داند.
ب) ایجاد وحدت
سید علت پیشرفت مسلمانان را در طول تاریخ، علاوه به تمسک بر تعالیم عالیه اسلام، در سایه برخورداری از اتحاد و همبستگی می‏دانست. در مقابل، شکست و عقب افتادگی آنان را نتیجه طبیعی گرفتار شدن به تشتت و تفرقه معرفی می‏کرد. وی می‏نویسد: اتحاد و همبستگی برای تقویت ولایت اسلامی از قوی‏ترین ارکان دیانت محمدی و عقیده به آن، از ابتدای ترین عقاید در نزد مسلمانان است که در آن، احتیاج به استادی که آن را تعلیم بدهد و یا کتابی که آن را ثابت‏بسازد و یا رساله‏ای که آن را نشر کند ندارند و رعایای مسلمان، گذشته از افراد مستکبر آن از این که ملت را تشتت آرا و خواسته‏های متفاوت است غم و اندوه فرا گرفته است و از چشم هایشان اشک جاری است. اگر وجود امرای گمراه، که اهل طمع در سلطه‏اند در میان نبود، شرقی آن با غربی و شمالی آن با جنوبی جمع می‏شد و همه یکسر ندای واحدی را لبیک می‏گفتند. (۲)
آن گاه در انتقاد از وضع موجود می‏گوید: گویا مسلمانان با هم متحد شده‏اند که متحد نشوند، با آن که اگر دست اتحاد بدهند و نیروهای خویش را در یک خشم مقدس علیه بیگانه بسیج کنند، بزرگترین قدرت‏ها را از مقاومت‏باز می‏دارند. (۳)
آن گاه پس از رد مسائلی چون نژاد پرستی و قوم گرایی و... ، اتحاد حول محور مکتب را مهم‏ترین راه حفظ انسجام جوامع اسلامی دانسته و هشدار می‏دهد: خداوند هیچ قبیله‏ای را هلاک نساخته، مگر پس از این که به تفرقه گرفتار شدند و به نفاق مبتلا گشتند که موجب ذلت طولانی و عذاب سخت و فنای سرمدی آنان گردید. (۴)
ج) مبارزه با استداد داخلی
سید جمال به این حقیقت پی برده بود که وجود حکومت‏های خود کامه و مستبد در جوامع اسلامی یکی دیگر از عوامل مهم انحطاط مسلمانان است ; چرا که این قبیل حکومت‏ها تنها به خوش گذرانی، بر آورده شدن خواست‏های نفسانی خود اهمیت می‏دهند اما این که مردم چه مشکلاتی دارند و بیگانگان چگونه به تاراج سرمایه‏های مسلمانان می‏پردازند، نه تنها توجهی نداشتند بلکه خود آنان از جمله عوامل فراهم کننده زمینه غارت بیش‏تر ذخایر ملت‏ها بودند. سید جمال در مورد زیان‏های حکام مستبد می‏گوید: حاکم مستبد ملت را با تصرفات خود در پرتگاه تباهی سقوط قرار می‏دهد و پرده جهل بر چشم‏های آنان می‏کشد و حوادث فقر و گرسنگی را به بار می‏آورد و در سلطه خود از جاده عدل خارج می‏گردد... نظام مختل و اخلاق فاسد می‏گردد و صدای ملت را کسی نمی‏شنود... وی در توصیف اعمال ناصرالدین شاه قاجار می‏نویسد: پیشوای بزرگ، پادشاه ایران سست عنصر و بد سیرت گشته، مشاعرش ضعیف شده، بد رفتاری را پیش گرفته، خودش از اداره کشور و حفظ منافع عمومی عاجز است. بنابراین، زمام کار را به دست مرد پلید بدکار و پستی داده که در مجامع عمومی به پیغمبران بد می‏گوید... از اروپا که برگشته پرده شرم را پاره کرده و خود سری را پیش گرفته و بی پرده باده گساری می‏نماید. با کفار دوستی می‏ورزد با مردم نیکو کار دشمنی می‏کند... زمام امور ملت را یک جا به دست دشمنان اسلام داده و مسلمانان را بنده آنان نموده و سلطنت و آقایی کفار را بر آنان داد... نصف دیگر مملکت را هم به عنوان حق السکوت به دولت روسیه داده... (۵)
د) مبارزه با استعمارگران
سید پس از شناخت ابعاد گوناگون استعمار جدید، به مبارزه همه جانبه با آن برخاست. احمد امین مصری می‏نویسد: او می‏کوشید تا کشورهای اسلامی را از زیر بار سلطه اروپاییان و استعمار بیگانگان نجات دهد. (۶)
سید جمال در راستای مبارزه با استعمار کارهای زیادی انجام داده است. وی در مرحله اول تلاش کرد چهره واقعی استعمارگران را و ترفندهایی که به کار می‏برند، برای مسلمانان بشناساند. آن گاه این هشدار را به آنان داد که اگر زود نجنبند تمام سرزمین اسلامی و منابع و ثروت‏های آنان را متصرف خواهند شد.
وی در مورد راه بر طرف ساختن شر استعمار انگلیسی می‏گوید: راهی جز توسل به زور و نبرد مسلحانه وجود ندارد، چون استعمار جز زبان زور نمی‏فهمد، بر این اساس، از جمله وی امور زیر را در روند مبارزه با بیگانگان مورد توجه قرار می‏داد:
- دمیدن روح خود باوری
- تاکید ضرورت احیا مجدد عنصر جهاد و مبارزه
- پافشاری به غیرت دینی و تعصب دینی.
- مبارزه با غرب زدگان.
بخشی از فعالیت‏های سید جمال مبارزه با غربگرایان اختصاص داشت. این گروه بر اثر فریفتگی به ظواهر تمدن غربی یا به جهت مرعوب شدن درباره پیشرفت‏های صنعتی آن به تمام اصول اعتقادات و ارزش‏های فرهنگی جامعه خود پشت کرده بودند و به ترویج و اشاعه فرهنگ و آداب رسوم هر چند مبتذل غربی می‏پرداختند. سید با این قبیل افراد نیز به معارضه برخاسته بود. به قول استاد شهید مطهری: یکی از امتیازات سید جمال این بود که، با این که او به اصطلاح یک مرد تجدد گرا بود و مسلمانان را به علوم و فنون جدید و اقتباس تمدن غربی می‏خواند و با بی سوادی و بی خبری و عجز فنی و صنعتی مسلمانان به پیکار برخاسته بود. متوجه خطرهای تجدد گرایی‏های افراطی بود. وی می‏خواست مسلمانان علوم و صنایع غربی را فرا گیرند. اما با این که اصول تفکر مسلمانان یعنی جهان بینی آنها جهان بینی غربی گردد و جهان را با همان عینک ببینند که غرب می‏بیند مخالف بود... (۸) مبارزه با اندیشه‏های سید احمد خان هندی در این راستا بود. حتی رساله نیچریه را به انگیزه رد دیدگاه‏های مادی گرایانه رایج آن دوره به نگارش در آورد تا زمینه غرب گرایی در تفکرات و جهان بینی و اصول ارزشی از بین ببرد...
علاوه بر، این سید جمال برای پی‏گیری اهداف نهضت‏خود امور زیر را نیز تعقیب می‏کردند:
- تبیین و تشریح حقیقت احکام و معارف اسلامی برای اندیشمندان غربی و پاسخ به شبهات آنان در زمینه مسایل اسلامی، که پاسخ به مطالب کنفرانس معروف ارنست رنان فیلسوف شرق شناس نامدار فرانسوی از جمله آنهاست. در ضمن آن به چندین نظریه ناصواب ایشان پاسخ داد که ارنست رنان با تواضع پس از شنیدن پاسخ‏های سید جمال گفت: با شیخ جمال الدین تقریبا دو ماه پیش آشنا شدم و اثری که از او در دوران من باقی ماند، جز از معدود اشخاص میهن در ذهن من باقی نمانده است. به هر حال، او به شدت مرا تحت تاثیر قرار داد... هر وقت من با او هم صحبت می‏شوم... چنین خیال می‏کنم که گویی با بوعلی سینا یا ابن رشد... روبرو می‏شوم.
- گفت و گو با سیاستمداران انگلیس و اروپا: سید به شیوه‏های گوناگون با سیاستمداران مؤثر اروپایی از جمله انگلیسی به گفت و گو می‏نشست تا بلکه آنان را از طریق مذاکره و... از دنبال کردن اهداف استعمار گرانه شان باز دارد. در این راستا، یکی از کارهای او عبارت است از: نوشتن نامه‏ای به ملکه انگلیس. وی در ضمن این نامه، تلاش می‏کند تا از حمایت دولت انگلیس از حکومت قاجار بکاهد. به ملکه انگلیس هشدار می‏دهند که اگر از استبداد قاجار دولت انگلیس پشتیبانی کند، مردم ایران آنان را در جنایات حکومت‏سهیم خواهند دانست...
- استمداد از علمای دینی: سید با توجه به جایگاهی که بویژه علمای شیعه در نزد مردم داشتند، همواره از آنان درخواست می‏کرد که ضمن انجام وظیفه دینی‏شان در راستای بر طرف ساختن مشکلات مردم و خنثی کردن توطئه‏های دشمن، بیش از پیش وارد میدان شوند. (۹)
در نامه‏ای به آیهٔ الله میرزای شیرازی می‏نویسد:... حق را باید گفت. تو رئیس فرقه شیعه هستی. تو مثل جان در تن همه مسلمانان دمیده‏ای، هیچ کس جز در پناه تو نمی‏تواند برای نجات ملت‏برخیزد و آنها به غیر از تو اطمینان ندارند. اگر برای گرفتن حق قیام کنی همه به پشتیبانی تو برخاسته، آن گاه افتخار و سر بلندی نصیب شان خواهد شد... (۱۰)
- بهره برداری از رقابت‏بیگانگان: وقتی سید متوجه شد که کشورهای استعماری نظیر روسیه، انگلیس، فرانسه و... در دستیابی به منابع و ذخایر کشورهای اسلامی با هم رقابت دارد، تلاش نمود تا شاید از طریق مشغول ساختن آنها با یکدیگر در حدی که امکان دارد آنان را از تحقق بخشیدن به نقشه‏ها و توطئه‏های شومی که بر علیه جوامع اسلامی دارند باز دارند...
- تربیت‏شاگرد، نوشتن کتاب و منتشر ساختن نشریات...
از دیگر کارهای سید جمال الدین، تربیت و آموزش جوانان جامعه اسلامی است که شاگردانی چون محمد عبده - اقبال لاهوری از جمله آنهاست. علاوه بر آن انتشار چندین نشریه که در ضمن آنها، بیان دیدگاه‏ها و روشنگری‏های لازم از توطئه‏های دشمنان پرده می‏داشت. که معروفترین نشریه ایشان عروهٔ الوثقی بود که در پاریس آن را منتشر می‏ساخت. یکی دیگر از کارهای سید جمال، نوشتن کتاب بود که از آن طریق نیز به پیشبرد اهداف خود می‏پرداخت.

وبگردی
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز
از «خس و خاشاک» دیروز تا «آشغال» امروز - این اتفاق بیشتر از هر موضوع دیگری سبب شد تا مردم یاد خاطرات سال ۸۸ بیفتند؛ آن زمانی که یک فرد با به زبان آوردن سخنانی ناشایست و بدون تفکر، مردمی را که برای بیان خواسته‌های‌شان به خیابان‌ها آمده‌ بودند، خس و خاشاک خواند و سبب شعله‌ور شدن آتش شد.
عدالت با  6 دلار در سال!
عدالت با 6 دلار در سال! - فیلم - رضا رشیدپور در برنامه حالا خورشید با کنایه به واریز سود سهام عدالت گفت: به خارجی ها نگوییم این سود سهام عدالت ماست، بگوییم ما روز شش دلاری مزگان داریم.
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما
تحقیری که در دنیا میشویم / نفتکش ایرانی خدمه ایرانی با پرچم پاناما - اگر از همه این ابهامات در خصوص مالکیت این کشتی که بگذریم، مهم‌ترین سوالی که این روز‌ها مطرح است، به آتشی باز می‌گردد که ظاهرا قرار نیست خاموش شود و یک هفته است که می‌سوزد. حریقی که اگر نبود حادثه پلاسکو، ممکن بود آن را ناشی از بزرگ بودن سانچی و حجم زیاد بارش بدانیم یا برعکس، از ناتوانی اطفاکنندگان در این ماجرا گلایه سردهیم، اما حالا به شکل گیری ابهامی بزرگ‌تر منجر شده...
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است
ورود بی‌چادر و باآرایش به این بیمارستان ممنوع است - خانم مسئول انتظامات جلوی درمانگاه بیمارستان بقیه‌الله ایستاده، جلوی زنان مانتویی را می‌گیرد و با گرفتن کارت شناسایی به آنها چادر می‌دهد. خیلی از زنان اینجا قبل از ورود به بیمارستان مانتویی هستند اما با گذشتن از در ورودی چادری می‌شوند.
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد
کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد - ممکن است دود وارد محیط ایزوله ای شود که احتمالا دریانوردان در آنجا حضور دارند، پرسیده ایم چرا نجاتشان تا این حد طولانی شده است؟ گفته می شود چینی ها کم کاری می کنند ناراحتم از اینکه وقتی کشتی چینی تصادف کرد همه سرنشینان آن سالم هستند اما کسی به ایرانی ها اهمیتی نمی دهد.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس)
کشور محل درمان آیت الله هاشمی شاهرودی مشخص شد (+عکس) - سرانجام بعد از مدت ها سکوت درباره این که آیت الله سیدمحمود هاشمی شاهرودی برای درمان به کدام کشور رفته است، خبرگزاری اهل بیت(ع) از درمان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آلمان خبر داد و نوشت:
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها