یکشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ / Sunday, 18 November, 2018

اسهال‌ حاد


اسهال‌ حاد
● شرح بیماری
اسهال‌ حاد عبارت‌ است‌ از اجابت‌ مزاج‌ شل‌، آبکی‌، به‌ دفعات‌ زیاد. اسهال‌ یک‌ علامت‌ است‌ نه‌ یک‌ بیماری‌. اسهال‌ ساده‌ در تمام‌ گروه‌های‌ سنی‌ شایع‌ است‌.
●علایم‌ شایع‌
الف) درد شکمی‌ همراه‌ با دل‌ پیچه‌
ب) اجابت‌ مزاج‌ شل‌ و آبکی‌
ج) گاهی‌ ناتوانی‌ در کنترل‌ اجابت‌ مزاج
د) گاهی‌ تب
● علل‌
‌علل‌ متعددی‌ وجود دارند، از جمله‌ علل‌ عفونی‌ (ویروسی‌، انگلی‌، باکتریایی‌)
● عوامل تشدید کننده بیماری
الف) ناراحتی‌ عاطفی‌ یا استرس حاد
ب) مسمومیت‌ غذایی‌
ج) بیماری کرون (آنتریت‌ منطقه‌ای‌)
د) نشانگان‌های‌ سوءجذب‌
و) بیماری‌ یا تومور لوزالعمده (بدخیم‌ یا خوش‌خیم‌)
هـ) دیورتیکولیت
ی) غذاهای‌ مثل‌ آلو یا حبوبات
ر) سوء مصرف‌ الکل
ز) مصرف‌ داروهایی‌ مثل‌ مسهل ها، داروهای‌ ضداسید، آنتی بیوتیک ها، کینین، یا داروهای‌ ضد سرطان‌
ژ) آلرژی غذایی
ص) اشعه درمانی برای‌ سرطان
ض) بروز یک‌ بیماری‌ اخیر
پ) نشانگان‌ روده‌ تحریک‌پذیر (کولیت‌ عصبی‌) یا بیماری‌ التهابی‌ روده‌
ت) محیط‌ زندگی‌ شلوغ‌
ث) سرکوب‌ ایمنی‌ به‌ علت‌ بیماری‌ یا داروها
س) مسافرت‌ به‌ کشورها دیگر
ش) نوشیدن‌ آب‌ نهرها، چشمه ها، یا چاه‌ها که‌ تصفیه‌ نشده‌اند
● پیشگیری‌
الف) اگر اسهال‌ مرتباً تکرار شود و بتوان‌ علت‌ آن‌ را فهمید، درمان‌ با اجتناب‌ از علت‌ اسهال‌ می‌تواند از تکرار اسهال‌ جلوگیری‌ کند.
ب) حمله‌ اسهال‌ می‌تواند گهگاه‌ در هر کسی‌ به‌ علل‌ بی‌اهمیت‌ بروز کند اما به‌ زودی‌ برطرف‌ می‌شود و اثر پایداری‌ از آن‌ بر جای‌ نمی‌ماند. غالب‌ موارد اسهال‌ حاد مدت‌کوتاهی‌ طول‌ می‌کشند و جستجوی‌ علت‌ آنها ممکن‌ است‌ ضرورتی‌ نداشته‌ باشد.
ج) از خوردن‌ غذاهای‌ خام‌ و نیم‌پزی‌ مثل‌ غذاهای‌ دریایی‌، غذاهای‌ بوفه‌ای‌ یا پیک‌نیکی‌ که‌ چندین‌ ساعت‌ در بیرون‌ رها شده‌اند، و غذاهایی‌ که‌ فروشندگان‌ دوره‌ گرد می‌فروشند خودداری‌ کنید.
● عواقب‌ مورد انتظار
‌بهبود خود به‌ خودی‌ در عرض‌ ۴۸-۲۴ ساعت‌
● عوارض‌ احتمالی‌
‌کم‌ آبی‌ بدن‌ در صورتی‌ که‌ اسهال‌ طول‌ بکشد، خصوصاً در شیرخواران‌
●‌ درمان‌
الف) اصول‌ کلی‌
۱) اقدامات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ بررسی‌ آزمایشگاهی‌ نمونه‌ مدفوع‌ باشد. گرفتن‌ یک‌ شرح‌ حال‌ دقیق‌ و کامل‌ در مورد علایم‌، زمان‌ و مدت‌ اسهال‌، شدت‌ اسهال‌، و وضعیت‌ سلامت‌ عمومی‌ بیمار می‌تواند به‌ تعیین‌ علت‌ اسهال‌ کمک‌ کند. اگر شواهدی‌ دال‌ بر وجود بیماری‌ جدی‌ وجود داشته‌ باشد، امکان‌ دارد آزمایشات‌ بیشتری‌ انجام‌ شوند.
۲)اسهال‌ یک‌ علامت‌ است‌. در صورت‌ امکان‌، بیماری‌ زمینه‌ساز اسهال‌ باید درمان‌ شود.
۳)اگر فکر می‌کنید که‌ یک‌ دارو باعث‌ اسهال‌ شده‌ است‌، پیش‌ از توقف‌ مصرف‌ آن‌ با پزشکتان‌ مشورت‌ کنید.
۴)اگر دل‌ پیچه‌ وجود دارد، روی‌ شکم‌ کمپرس‌ داغ‌، شیشه‌ آب‌ داغ‌، یا صفحه‌ گرم‌کننده‌ الکتریکی‌ بگذارید.
۵)مایعات‌ زیاد بنوشید. در موارد اسهال‌ شدید ممکن‌ است‌ نیاز به‌ دادن‌ آب‌ و الکترولیت به‌ صورت‌ اورژانس‌ وجود داشته‌ باشد تا کم‌ آبی‌ جبران‌ شود.
ب)داروها
۱)در موارد خفیف‌ می‌توان‌ از داروهایی‌ مثل‌ لوپرامید و پپتوبیسمول استفاده‌ کرد.
۲)امکان‌ دارد سایر داروهای‌ ضداسهال‌ تجویز شوند.
۳)در صورت‌ شناسایی‌ یک‌ انگل‌ یا باکتری‌ به‌ خصوص‌ به‌ عنوان‌ علت‌ اسهال‌، امکان‌ دارد آنتی بیوتیک تجویز شود.
ج)فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری خود را تا توقف‌ اسهال‌ کاهش‌ دهید.
د) رژیم‌ غذایی‌
۱)اگر همراه‌ اسهال‌ تهوع‌ وجود داشته‌ باشد، تنها قطعات‌ کوچک‌ یخ‌ بجوید.
۲)اگر تهوع‌ ندارید، تنها مایعات‌ شفاف‌ را به‌ طور تدریجی‌ بنوشید تا زمانی‌ که‌ اسهال‌ برطرف‌ شود، مثل‌ چای، سوپ‌، یا ژلاتین
از مصرف‌ الکل، کافئین، شیر و محصولات‌ لبنی‌ خودداری‌ کنید.
۳)پس‌ از رفع‌ علایم‌، غذاهای‌ نرم‌ مثل‌ غلات‌، برنج، تخم مرغ، و سیب زمینی پخته‌ شده‌، و نیز ماست‌ به‌ مدت‌ ۲-۱ روز میل‌ کنید.
۴)دو تا سه‌ روز پس‌ از رفع‌ اسهال‌، رژیم‌ غذایی‌ عادی‌ خود را از سر گیرید. البته‌ بهتر است‌ از مصرف‌ میوه، الکل، و غذاهای‌ پر ادویه تا چند روز دیگر پرهیز کنید.
● درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
۱)اگر اسهال‌ بیش‌ از ۴۸ ساعت‌ طول‌ بکشد.
۲)اگر مخاط، خون، یا کرم در مدفوع‌ ظاهر شود.
۳)اگر تب‌ به‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر برسد.
۴)اگر درد شدیدی‌ در شکم‌ یا راست‌ روده‌ به‌ وجود آید.
۵)اگر علایم‌ کم‌ آبی‌ ظاهر شوند: خشکی‌ دهان‌، پوست‌ چروکیده‌، تشنگی‌ شدید، ادار کم‌ یا به‌ کلی‌ عدم‌ وجود ادرار .

● منبع: www.irteb.com

منبع : شبکه رشد

مطالب مرتبط

وقتی سر دل می سوزد

وقتی سر دل می سوزد
ممكن است شما از آن دسته افرادی باشید كه پس از خوردن با احساسی شبیه سوزش دردناك در سینه تان مواجه شوید و یا برگشت اسید معده به دهانتان را احساس كنید، این مشكل ممكن است به دلیل وجود بیماری به نام رفلاكس معده (GERD) باشد. در حالت رفلاكس، اسید معده به طرف بالا و داخل مری برمی گردد. از مهم ترین نشانه های این بیماری، سوزش سر دل و ترش كردن است.
در رابطه با برخی از علائم شایع این بیماری می توان به موارد زیر اشاره كرد:
سوزش سر دل مكرر یا سوزش سر دل در شب، مایع شور مزه كه به طرف دهانتان بازگشت می كند، احتیاج مكرر به استفاده از آنتی اسیدها، آروغ زدن زیاد یا قی كردن، بلع مشكل و یا دردناك، علائمی كه بعد از غذا خوردن، خم شدن روی چیزی یا درازكشیدن بدتر می شوند، احساس فشار و درد كه در اثر درازكشیدن یا هرگونه افزایش فشار شكمی نظیر پوشیدن لباس تنگ بدتر می شود.
رفلاكس مزمن ممكن است به رفلاكس ازوفاژیت (التهاب موكوس های پوشاننده مری كه ممكن است به خاطر تحریكات، عفونت ها یا پس زدن محتویات معده به مری باشد و درمان دارویی در آن ترجیح داده می شود)، زخم های مری، انسداد مری و دشواری در بلع منجر شود. البته در برخی مواقع، درد سینه ای كه توسط این بیماری ایجاد می شود، ممكن است چیزی شبیه آنچه در مشكلات قلبی است، احساس شود، لذا بررسی بیمار توسط پزشك ضروری است.
به نظر می رسد، رژیم درمانی و رعایت برخی نكات تغذیه ای در این افراد منجر به بهبود علائم بیماری شود:
۱ - دریافت چربی را به حدود ۴۵ گرم در روز محدود كرده و همچنین مصرف دسرهای غنی را هم محدود كنید، بهتر است كه منع مصرف غذاهای سرخ شده و ادویه دار را رعایت كنید.
۲ - از مصرف غذاهایی كه مشخص شده است باعث كاهش فشارLES شده و یا باعث تحریك موكوس مری می شوند، باید پرهیز كرد. این غذاها عبارتند از: گوجه فرنگی، پیاز، نعنا، مركبات و آب مركبات، شكلات، قهوه، غذاهای ادویه دار و چرب.
۳ - مصرف نوشابه های گازدار و نوشیدنی های كربناته، كولادار یا بدون كافئین برای شما ممنوع است.
۴ - از مصرف لقمه های بزرگ پرهیز نموده و وعده های كوچك و مكرر را در برنامه غذایی خود قرار دهید، اما بهتر است ۳ ساعت قبل از خواب، هیچ غذایی نخورید.
۵ - حین مصرف وعده های اصلی تنها مقدار كمی آب بنوشید و سعی كنید مایعات مصرفی را بیشتر در بین وعده ها بخورید.
۶ - مصرف زیاد نمك در وعده های غذایی روزانه باعث افزایش بروز رفلاكس معده می شود، بنابراین آن را محدود كنید.
۷ - كاهش مصرف غذاهای آماده و كنترل وزن بدن در بسیاری از موارد با بهبود علائم همراه بوده است و زمانی كه فرد چاق باشد، كاهش وزن ضروری خواهد بود.
تغییر در عادات و سبك زندگی و یا داروها نیز، اغلب می توانند GERD را كنترل كنند. در زیر به برخی از آنها اشاره می كنیم:
۱ - از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان در اطراف ناحیه شكمی خودداری ورزیده و در حین و پس از خوردن، وضعیت راست نشستن را رعایت كنید.
۲ - در رابطه با نوزادان، هنگامی كه نوزادی را غذا می دهید، وی را در وضعیت راست و شق و یا وضعیت متمایل با سری كه به زاویه ۳۰ درجه بالا آمده است نگه دارید، غلیظ كردن فرمول یا شیر خشك یا غلات آماده مصرف، ممكن است به پیشگیری از رفلاكس كمك كند.
۳ - از تنباكو و سیگار به دور باشید، كشیدن سیگار به احتمال زیاد می تواند ایجاد رفلاكس كرده و علائم شما را بدتر كند.
۴ - سرتان را بالا نگه دارید، رفلاكس (برگشت) اغلب وقتی كه به صورت طاقباز می خوابید، اتفاق می افتد، چون مایعات داخل معده به راحتی به عقب برمی گردند. سعی كنید بالای تخت خوابتان را ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر بالا ببرید. البته از چند بالش استفاده نكنید چون در این صورت فشار روی معده شما افزایش می یابد و در نهایت، علائم را بدتر می كند.
۵ - قبل از مصرف هرگونه داروی جدید، حتماً با پزشك خود مشورت كنید، زیرا مصرف برخی از داروها، ممكن است GERD شما را بدتر كند.
در رابطه با شیوه های جدید درمان رفلاكس می توان به راهكار جدید پزشكان هلندی اشاره كرد:
در این روش پزشكان با وارد كردن یك لوله از ناحیه حلق به داخل معده بیمار، بدون ایجاد هیچ گونه شكافی، سوزش سر دل بیمار را برطرف كردند.
البته تقریباً تمام افراد گاهی دچار سوزش سر دل یا رفلاكس معده می شوند، اما از هر هزار نفر یك نفر درگیر این بیماری به شكل شدیدتر می شود كه پزشكان در این مورد عمل جراحی را توصیه می كنند.
یك تیم جراحی متشكل از دو جراح و دو متخصص معده در بیمارستان دانشگاه پزشكی ماستریخت با استفاده از یك لوله، دوربین مینیاتوری و ابزارهای رویاتیك جدید، این عمل جراحی را انجام دادند و دریچه جدیدی در انتهای مری بیمار ایجاد كردند.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.