شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ / Saturday, 26 May, 2018

نیکی کریمی


نیکی کریمی
نیکی کریمی (متولد ۱۳۵۰ در تهران) بازیگر، کارگردان و یک مترجم ایرانی است. او در چند جشنواره جهانی فیلم نیز به عنوان داور حضور داشته است.
● زندگی‌نامه
زاده سال ۱۳۵۰ در تهران است. او از دوران دبستان بازی در گروه‌های کوچک تیاتری را آغاز کرد. نخستین نقش سینمایی‌اش را در سال ۱۳۶۸ در فیلم «وسوسه» به کارگردانی جمشید حیدری به دست آورد. اما نخستین حضور جدی‌اش را میتوان در فیلم «عروس» به کارگردانی بهروز افخمی در سال ۱۳۶۹ دانست. او و ابوالفضل پورعرب را اولین جوان اول‌های سینمای ایران پس از انقلاب می‌دانند.
‍پس از آن، کریمی در دو فیلم مهم از داریوش مهرجویی به نام‌های «سارا» و «پری» بازی کرد. بازی‌اش در فیلم «سارا» اقتباسی از «خانه عروسک» اثر هنریک ابسن بود، برایش جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره‌های سن سباستین و نانت را به ارمغان آورد.
در همان سال برای تحصیل در رشته طراحی به آمریکا رفت و تا زمان بازی در فیلم «پری اثر داریوش مهرجویی به ایران بازنگشت. بازی‌اش در این فیلم که اقتباسی از کتاب «فرنی و زویی» اثر سلینجر بود مورد توجه قرار گرفت و برای بار سوم در جشنواره فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین شد.
پس از بازی در چند فیلم از کارگردانانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، بهروز افخمی و داریوش فرهنگ در سال ۱۳۷۷ در فیلم «دو زن»به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد. او با بازی در این فیلم، به بازیگر ثابت چند فیلم بعدی میلانی با مایه‌های فمینیستی تبدیل شد و این همکاری تا فیلم «واکنش پنجم» ادامه یافت. کریمی برای پنجمین بار برای فیلم «دو زن» نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد. و جایزه بهترین بازیگر زن را به خاطر بازی در همین فیلم از جشنواره تائورمینا ایتالیا گرفت.
پس از اینکه دستیاری عباس کیارستمی‌را در فیلم «A.B.C. Africa» به عهده گرفت، در سال ۱۳۸۰ فیلم کوتاه مستندی با مضمون نازایی با عنوان «داشتن یا نداشتن» ساخت که برنده جایزه باران شد. در سال ۱۳۸۱ در دو فیلم ««دیوانه‌ای از قفس پرید» به کارگردانی احمد‌رضا معتمدی و «واکنش پنجم» به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد که به خاطر بازی در این دو فیلم جایزه سیمرغ بلورین جشنواره فجر را گرفت.
او برای اولین بار در فیلم «باج خور» اثر «فرزاد مؤتمن» در یک نقش منفی بازی کرد.
در سال ۱۳۸۳ اولین فیلم بلندش به نام «یک شب» را کارگردانی کرد.
● کارنامه فیلمسازی
الف) داشتن یا نداشتن (۱۳۸۲)
ب) یک شب (۱۳۸۳)
ج) گریز (۱۳۸۴)
● کارنامه بازیگری
الف) وسوسه
ب) عروس
ج) ردپای گرگ
د) سارا
و) پری
هـ) بوی پیراهن یوسف
ی) سایه‌به‌سایه
ر) برج مینو
ز) روانی
ژ) تختی
ص) دو زن
ض) بازیگر
پ) سیب
ت) دختران انتظار
ف) نسل سوخته
ق) هزار زن مانند من
ع) نیمه پنهان
غ) دیوانه از قفس پرید
ح) واکنش پنجم
خ) باج خور
ج) پرونده هاوانا
چ) گریز
ل) چه کسی امیر را کشت؟
س) شام عروسی
ش) نوک برج
م) ستاره ها
● کتاب‌شناسی
الف) آوازهایی که مادرم به من آموخت (زندگی‌نامه مارلون براندو) [ترجمه]
Intimacyب) اثر حنیف قریشی [ترجمه]
● جوایز
الف) نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (واکنش پنجم)[ دوره ۷ جشن خانه سینما (مسابقه) - سال ۱۳۸۲ ]
ب) برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن (دیوانه ای از قفس پرید)[ دوره ۲۱جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - ۱۳۸۱ ]
ج) نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (نیمه پنهان)[ دوره ۵ جشن خانه سینما (مسابقه) - سال ۱۳۸۰ ]
د) با تقدیر از بهترین بازیگر نقش اول زن (دو زن)[ دوره ۱۷ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۷ ]
و) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (روانی)[ دوره ۱۶ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۶ ]
هـ) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (پری)[ دوره ۱۳ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۳ ]
ی) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (سارا)[ دوره ۱۱ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۱ ]
ر) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (عروس)[ دوره ۹ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۶۹ ]
● داوری
الف) جشنواره فیلم تسالونیکی یونان
ب) جشنواره رن فرانسه
ج) خاور میانه (لبنان)
د) دمشق (سوریه)
و) جشنواره فیلم لوکارنو (سوئیس) ۲۰۰۶
هـ) جشنواره فیلم دهلی ۲۰۰۵
ی)جشنواره ریجاویک (ایسلند) ۲۰۰۶


منبع : ویکی پدیا

مطالب مرتبط

تلویزیون مو را از ماست بیرون می کشد

تلویزیون مو را از ماست بیرون می کشد
"نیکی کریمی" را ۲۰ سال است که بر پرده سینماها می بینیم. از بازی درخشان و پرطرفدارش در فیلم "عروس" که در دهه ۷۰ سر و صدای زیادی به پا کرد تا اکران فیلم آخرش "سه زن" که نقش متفاوتی دارد. " کریمی" در گفتگویی تازه اعتراضاتی نسبت به وضعیت کنونی سینما و منتقدانش داشته است که شاید این امر موجب شود این بازیگر محبوب مدتی را دور از پرده نقره ای سپری کند. به هر روی آنچه در پی می آید حرف های تازه این ستاره سینمای ایران است:
▪ دلیلی برای پنهان کاری نمی بینم
کسانی که مرا می شناسند، دوستانم یا کسانیکه همیشه بعد از یک مدتی با من دوست می شوند، همیشه به من می گویند که تو خیلی شبیه خودت هستی. دلیلش هم اینست که نه حوصله دارم و نه وقت اش را دارم که در ارتباط با آدم ها بازی کنم و نقاب داشته باشم. البته چیزی هم برای از دست دادن ندارم. من همین هستم و دلیلی برای پوشاندن و پنهان کاری نمی بینم.
▪ صریح حرف زدن با توهین کردن فرق دارد ؟
صریح حرف زدن با توهین کردن فرق دارد. انتقادهایی که بخاطر بازی در تله تئاتر "خرده جنایت های زن و شوهری" از من شد را شنیدم و خیلی ناراحت شدم. بعنوان بازیگری که سال ها در سینمای ایران فعالیت می کنم انتقاد و تعریف از کار من چیز جدیدی نیست اما لحن بد و بی احترامی پشت این انتقادهای اخیر بود.
▪ در تلویزیون مو را از ماست بیرون می کشند
من این شانس را داشته ام که جزو کسانی در سینمای ایران باشم که کارم به اندازه کافی این طرف و آن طرف تحسین شده و دیگر به تحسین و تمجید احتیاج ندارم. بعد هم اینکه آدم بعد از یک مدتی خودش می داند که دارد چه کار می کند. درباره تله تئاتر «خرده جنایت های زن و شوهری» هم هر کسی هر چیزی بگوید برای مهم نیست. چون با سلیقه خودم و علاقه ام بازی کردم. من اصلا نمی توانم شبیه آن خانم بازیگر اروپایی باشم که این تئاتر را بازی می کند. بخاطر خیلی از ممنوعیت های صدا و سیما فضای کار خیلی متشنج بود. لباس ها به تنمان نمی نشست حتی با جمله "دوستت دارم" هم مشکل داشتند. حالا شاید در تئاتر بشود این کارها را کرد اما در تلویزیون مو را از ماست بیرون می کشند.
▪ دو، سه تا از فیلم هایم خوب نبوده اند
در کارنامه همه بازیگران معروف دنیا هم چند کار بد وجود دارد. فیلمی به تو پیشنهاد می شود مثل "بر باد رفته" که فیلمبردارش "مهرداد افخمی" است و بازیگر مقابل هم "محمدرضا فروتن" حالا کار اولش است. خب تو با خودت می گویی با این شرایط می روم کار می کنم. اگر بخواهی خیلی گزیده کار کنی شاید سالی یک فیلم هم نداشته باشی. من تا امروز سی فیلم کار کرده ام که دو،سه تا از فیلم هایم خوب نبوده اند. اما من دلایل زیادی داشته ام که یا مالی بود یا اینکه شرایطی داشته که فکر می کردم بهتر است آن کار را قبول کنم. حالا ممکن است به آن نتیجه ای که می خواسته ام نرسیده باشم.
▪ "زن دوم" و "سه زن" جزو فیلم های خوب سینما هستند
هر دو فیلم "زن دوم" و "سه زن" جزو فیلم های خوب سینمای ایران هستند و کاملا هم جای دفاع دارند. شما می توانید بگویید این فیلم ها را دوست ندارید اما اینکه بگویید این فیلم ضعیف است، خیلی بی انصافی است. فیلم " زن دوم" جزو یکی از پرفروش ها شد و "سه زن" هم در جشنواره برلین پذیرفته شد. به نظرم بدون دلیل سلیقه های شخصی را بعنوان نظر همه بیان کردن باعث می شود سینماگران نسبت به نظرات کسانیکه در سینما قلم می زنند بی اعتنا شوند. مثل آن زمانیکه می گفتند دوره "علی دایی" تمام شده اما او سایپا را قهرمان کرد و بعد هم سرمربی تیم ملی شد.
▪ به خودم سختی می دهم
اکثر فیلم هایم دلی است. مگر اینکه هر دو، سه سال یکبار بخواهم فیلم پرفروش کار کنم. مثل فیلم " دو خواهر" که سال آینده اکران می شود. آن هم خودم می دانم که بر اساس چه شرایطی کار کنم. فکر می کنید بچه هایی که می روند تلویزیون کار می کنند، دوست ندارند کار خوب انجام دهند؟ آنها بخاطر همین شرایط بد سینما، در موقع بیکاری و برای کسب درآمد به تلویزیون می روند ولی من به خودم سختی می دهم و کاری را می کنم که بعدا برای انجام آن پشیمان نشوم.
▪ من برای جایزه کار نمی کنم
ما نسل سختی کشیده ای هستیم. زیر فشار بمباران درس می خواندیم. امکانات اندک، خلاقیت مان را کور نکرد. فرهنگ تخریبی جامعه، ناامیدمان نساخت. ما سعی می کردیم درست کار کنیم. من ۱۰ بار در جشنواره فجر کاندیدا شدم اما جایزه نگرفتم و زمانیکه می خواستند جایزه افتخاری به من بدهند قبول نکردم. نامه نوشتم که برای چه می خواهید به من جایزه بدهید؟ من برای این جایزه ها کار نمی کنم.
▪ خودم را محدود به بازیگری نکردم
سعی کردم راه درست را انتخاب کنم. خوشبختانه من خودم را محدود به بازیگری نکردم. کارهای دیگری مثل کارگردانی، عکاسی و ترجمه از دغدغه های من است. این چیزهایی بوده که من خیلی دوست داشته ام. خیلی سال است که عکاسی می کنم اما امسال اولین سالی است که می خواهم نمایشگاه بگذارم. من به اندازه انرژی ام این کار را انجام می دهم. اگر یکی دو دستیار خوب داشتم خیلی بیشتر از این ها کار می کردم.

وبگردی
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی!
تنش و درگیری شدید در کنگره حزب اعتماد ملی! - کنگره حزب اعتماد ملی با حضور بزرگان اصلاحات مانند عارف، مطهری و حضرتی
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد
دوم خرداد؛ بیست و یک سال بعد - صادق زیباکلام می‌گوید: دوم خرداد به این دلیل نقطه عطف شد که مسئولین نظام بر روی حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری نظر داشتند، ولی مردم به سیدمحمد خاتمی رای دادند. ناطق نوری هفت میلیون و خاتمی ۲۰ میلیون یعنی حدود سه برابر نامزد مسئولین رای آورد. عبدالله ناصری نیز می‌گوید: ما امروز حجت الاسلام ناطق نوری، رقیب جدی ۲۱ سال پیش این گفتمان را در کنار گفتمان اصلاح طلبی می‌دانیم. این یکی از دستاورد‌های جنبش دوم…
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!