شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Saturday, 21 April, 2018

نیکی کریمی


نیکی کریمی
نیکی کریمی (متولد ۱۳۵۰ در تهران) بازیگر، کارگردان و یک مترجم ایرانی است. او در چند جشنواره جهانی فیلم نیز به عنوان داور حضور داشته است.
● زندگی‌نامه
زاده سال ۱۳۵۰ در تهران است. او از دوران دبستان بازی در گروه‌های کوچک تیاتری را آغاز کرد. نخستین نقش سینمایی‌اش را در سال ۱۳۶۸ در فیلم «وسوسه» به کارگردانی جمشید حیدری به دست آورد. اما نخستین حضور جدی‌اش را میتوان در فیلم «عروس» به کارگردانی بهروز افخمی در سال ۱۳۶۹ دانست. او و ابوالفضل پورعرب را اولین جوان اول‌های سینمای ایران پس از انقلاب می‌دانند.
‍پس از آن، کریمی در دو فیلم مهم از داریوش مهرجویی به نام‌های «سارا» و «پری» بازی کرد. بازی‌اش در فیلم «سارا» اقتباسی از «خانه عروسک» اثر هنریک ابسن بود، برایش جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره‌های سن سباستین و نانت را به ارمغان آورد.
در همان سال برای تحصیل در رشته طراحی به آمریکا رفت و تا زمان بازی در فیلم «پری اثر داریوش مهرجویی به ایران بازنگشت. بازی‌اش در این فیلم که اقتباسی از کتاب «فرنی و زویی» اثر سلینجر بود مورد توجه قرار گرفت و برای بار سوم در جشنواره فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین شد.
پس از بازی در چند فیلم از کارگردانانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، بهروز افخمی و داریوش فرهنگ در سال ۱۳۷۷ در فیلم «دو زن»به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد. او با بازی در این فیلم، به بازیگر ثابت چند فیلم بعدی میلانی با مایه‌های فمینیستی تبدیل شد و این همکاری تا فیلم «واکنش پنجم» ادامه یافت. کریمی برای پنجمین بار برای فیلم «دو زن» نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد. و جایزه بهترین بازیگر زن را به خاطر بازی در همین فیلم از جشنواره تائورمینا ایتالیا گرفت.
پس از اینکه دستیاری عباس کیارستمی‌را در فیلم «A.B.C. Africa» به عهده گرفت، در سال ۱۳۸۰ فیلم کوتاه مستندی با مضمون نازایی با عنوان «داشتن یا نداشتن» ساخت که برنده جایزه باران شد. در سال ۱۳۸۱ در دو فیلم ««دیوانه‌ای از قفس پرید» به کارگردانی احمد‌رضا معتمدی و «واکنش پنجم» به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد که به خاطر بازی در این دو فیلم جایزه سیمرغ بلورین جشنواره فجر را گرفت.
او برای اولین بار در فیلم «باج خور» اثر «فرزاد مؤتمن» در یک نقش منفی بازی کرد.
در سال ۱۳۸۳ اولین فیلم بلندش به نام «یک شب» را کارگردانی کرد.
● کارنامه فیلمسازی
الف) داشتن یا نداشتن (۱۳۸۲)
ب) یک شب (۱۳۸۳)
ج) گریز (۱۳۸۴)
● کارنامه بازیگری
الف) وسوسه
ب) عروس
ج) ردپای گرگ
د) سارا
و) پری
هـ) بوی پیراهن یوسف
ی) سایه‌به‌سایه
ر) برج مینو
ز) روانی
ژ) تختی
ص) دو زن
ض) بازیگر
پ) سیب
ت) دختران انتظار
ف) نسل سوخته
ق) هزار زن مانند من
ع) نیمه پنهان
غ) دیوانه از قفس پرید
ح) واکنش پنجم
خ) باج خور
ج) پرونده هاوانا
چ) گریز
ل) چه کسی امیر را کشت؟
س) شام عروسی
ش) نوک برج
م) ستاره ها
● کتاب‌شناسی
الف) آوازهایی که مادرم به من آموخت (زندگی‌نامه مارلون براندو) [ترجمه]
Intimacyب) اثر حنیف قریشی [ترجمه]
● جوایز
الف) نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (واکنش پنجم)[ دوره ۷ جشن خانه سینما (مسابقه) - سال ۱۳۸۲ ]
ب) برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن (دیوانه ای از قفس پرید)[ دوره ۲۱جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - ۱۳۸۱ ]
ج) نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (نیمه پنهان)[ دوره ۵ جشن خانه سینما (مسابقه) - سال ۱۳۸۰ ]
د) با تقدیر از بهترین بازیگر نقش اول زن (دو زن)[ دوره ۱۷ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۷ ]
و) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (روانی)[ دوره ۱۶ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۶ ]
هـ) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (پری)[ دوره ۱۳ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۳ ]
ی) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (سارا)[ دوره ۱۱ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۱ ]
ر) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (عروس)[ دوره ۹ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۶۹ ]
● داوری
الف) جشنواره فیلم تسالونیکی یونان
ب) جشنواره رن فرانسه
ج) خاور میانه (لبنان)
د) دمشق (سوریه)
و) جشنواره فیلم لوکارنو (سوئیس) ۲۰۰۶
هـ) جشنواره فیلم دهلی ۲۰۰۵
ی)جشنواره ریجاویک (ایسلند) ۲۰۰۶


منبع : ویکی پدیا

مطالب مرتبط

آشنایی با هنرمندان سینمای ایران از قالب جدی ... بدون شرح... تا قالب طنز

آشنایی با هنرمندان سینمای ایران از قالب جدی ... بدون شرح... تا قالب طنز
فتحعلی اویسی بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون است که در سال های اخیر سبک کاری خود را تغییر داد و اتفاقا این تغییر باعث موفقیت بیشتر وی شد.
فتحعلی اویسی متولد بیست ویکم دی ماه سال ۱۳۲۴ در قم است و مدرک تحصیلی لیسانس بازیگری و کارگردانی را از دانشگاه ایالتی تگزاس دریافت کرده است. بعد از اتمام تحصیل و طی بازگشت به ایران در سال ۵۴ به استخدام تلویزیون درآمد.
او طی آن سالها به فیلم سازی مستند و علمی پرداخت. نخستین فیلم کوتاه و ۳۵ میلی متری او در همان سال ۵۴ با نام سه شنبه آخر ساخته شد. در سال ۵۷ در فیلم قدغن به کارگردانی علیرضا داوودنژاد بازی کرد.
در سال ۵۹ در فیلم راهی به سوی خدا (جلال مهربان) نقش آفرینی کرد. در سال ۶۳ در فیلم مادر، در کنار بازیگری، نخستین تجربه کارگردانی سینمایی خود را نیز پشت سرگذاشت. در همان سال در فیلم میرزا کوچک خان به کارگردانی امیر قویدل نیز بازی کرد.
در سال ۶۵ در فیلم به یادماندنی ناخدا خورشید به کارگردانی ناصر تقوایی به ایفای نقش پرداخت که به خاطر آن در پنجمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم مرد شد. در سال ۶۶ در فیلم پرنده کوچک خوشبختی به کارگردانی پوران درخشنده حضور داشت. در سال ۶۷ در فیلم های هی جو (منوچهر عسگری نسب)، تفنگ های سحرگاه ( بهروز افخمی) و سرب به کارگردانی مسعود کیمیایی به ایفای نقش پرداخت که به خاطر فیلم سرب در هفتمین دوره جشنواره فیلم فجر کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش دوم مرد شد.
در همان سال دومین تجربه کارگردانی خود را با فیلم باو پشت سرگذاشت. در سال ۶۸ در فیلم های ریحانه (علیرضا رئیسیان)، گل سرخ (حمید تمجیدی) و هامون به کارگردانی داریوش مهرجویی بازی کرد. در سال ۶۹ در فیلم های سایه خیال (حسین دلیر) و حکایت آن مرد خوشبخت (رضا مدیر نژاد) نقش آفرینی کرد. درسال ۷۰ در فیلم های مسافران دریای انار (یدالله نوعصری)، قرق ( احمد هاشمی) پرنده آهنین ( علی شاه حاتمی )، بانو (داریوش مهرجویی) و دلشدگان (علی حاتمی) به ایفای نقش پرداخت. در سال ۷۱ نویسندگی و کارگردانی فیلم مریم و میتیل را بر عهده داشت و علا وه بر آن در فیلم پرواز را به خاطر بسپار (حمید رخشانی) بازی کرد. سال ۷۲ را بابازی در فیلم های بدل (جهانگیر جهانگیری) و آخرین خون (منوچهر معیری) پشت سرگذاشت.
در همان سال در نهمین دوره جشنواره بین المللی فیلم های کودک و نوجوان دیپلم افتخار بهترین فیلم نامه را برای فیلم مریم و میتیل دریافت کرد. در سال ۷۳ در فیلم های می خواهم زنده بمانم (ایرج قادری)، مرضیه (اسفندیار شهیدی) و سربلند به کارگردانی خودش ایفای نقش کرد، در سال ۷۴ در فیلم های حادثه در کندوان(جهانگیر جهانگیری) اعاده امنیت(حمید رخشایی) و پاتک(علی اصغر شادروان) حضور داشت. سال ۷۵ را با بازی در فیلم گاومیش ها(اکبر صادقی) پشت سر گذاشت.
در سال ۷۶ در فیلم جهان پهلوان تختی (بهروز افخمی) بازی کرد. در سال ۷۷ در فیلم های لژیون(سید ضیا» الدین دری) و خط ها و سایه ها (بهروز فرجی) نقش آفرینی کرد. سال ۷۸ همراه بود با حضور او در فیلم مومیایی ۳ به کارگردانی محمد رضا هنرمند. در سال ۸۰ در فیلم زندانی ۷۰۷(حبیب اله بهمنی) بازی کرد.
در سال ۸۱ در فیلم دوشیزه(محمد درمنش) ایفای نقش کرد. در سال ۸۲ در فیلم بله برون(داود موثقی) حضور داشت. سال ۸۳ را با بازی در فیلم های مسیح(نادر طالب زاده) و انتخاب(تورج منصوری) سپری کرد. در سال ۸۴ درفیلم مسیح(نادر طالب زاده) بازی کرد. در سال ۸۵ در فیلم های مادر زن سلا م(خسرو ملکان) و کلا هی برای باران(مسعود نوابی) نقش آفرینی کرد. در سال جاری هم تا کنون در فیلم چار چنگولی(سعید سهیلی) حضور داشت.
اویسی همچنین در تلویزیون هم حضوری پررنگ داشته است. بازی در سال ۶۲ در سریال سربداران (محمد علی نجفی) سال ۷۵ در تنها ترین سردار (مهدی فخیم زاده)، سال ۷۷ خودرو تهران ۱۱(مرضیه برومند)، سال ۷۹ پس از باران(سعید سلطانی) سال ۸۰ تفنگ سرپر(امراله احمد جو) و چمدان های بسته(بهروز بقایی)، سال ۸۱ بدون شرح(مهدی مظلومی) و درکنار هم به کارگردانی خودش و باغچه مینو، سال ۸۳ در کمربندها را ببندیم (مهدی مظلومی) و سال ۸۵ زیر زمین(علیرضا افخمی)، گزیده ای از کارهای وی در تلویزیون هستند. اویسی بعد از سالها بازی در نقش های جدی و غالبا منفی، یک باره تغییر روش داد و به کارهای طنز و کمدی روی آورد.
این تغییر رویه همراه باریسک بزرگی برای او بود، اما خوشبختانه بازتاب مثبتی داشت و با استقبال مردم روبرو شد. وی از سریال بدون شرح بازی در نقش های طنز را به صورت مستمر ادامه داد و اتفاقا موفق تر از گذشته ظاهر شد و توانست محبوبیت زیادی کسب کند. او این قالب راحتی در آثار سینمایی اش هم حفظ کرد.
اویسی یکی از معدود بازیگرانی است که پس از سالها حضور در یک سبک کاری، حضور در عرصه ای جدید و متفاوت را تجربه کرد و موفق شد نظر مثبت مردم را بیش از پیش به سوی خود جلب کند. ناگفته نماند که او در کنار بازیگری، خوانندگی را هم به صورت جدی دنبال می کند.

وبگردی
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
زبان روسی به عنوان زبان دوم در مدارس !
زبان روسی به عنوان زبان دوم در مدارس ! - آخه قربونت برم اصلاً درکى از دلیل وجودى زبان دوم و فلسفه آموزشیش دارى که این پیشنهاد رو دادى؟ زبان دوم زبانیه که بر اساس میزان کاربرد و گسترش جهانى انخاب میشه، براى ایجاد ارتباط کلامى بیشتر. یعنى ربطى به رابطه سیاسى شما با آمریکا و انگلیس نداره.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!