چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ / Wednesday, 16 January, 2019

نیکی کریمی


نیکی کریمی
نیکی کریمی (متولد ۱۳۵۰ در تهران) بازیگر، کارگردان و یک مترجم ایرانی است. او در چند جشنواره جهانی فیلم نیز به عنوان داور حضور داشته است.
● زندگی‌نامه
زاده سال ۱۳۵۰ در تهران است. او از دوران دبستان بازی در گروه‌های کوچک تیاتری را آغاز کرد. نخستین نقش سینمایی‌اش را در سال ۱۳۶۸ در فیلم «وسوسه» به کارگردانی جمشید حیدری به دست آورد. اما نخستین حضور جدی‌اش را میتوان در فیلم «عروس» به کارگردانی بهروز افخمی در سال ۱۳۶۹ دانست. او و ابوالفضل پورعرب را اولین جوان اول‌های سینمای ایران پس از انقلاب می‌دانند.
‍پس از آن، کریمی در دو فیلم مهم از داریوش مهرجویی به نام‌های «سارا» و «پری» بازی کرد. بازی‌اش در فیلم «سارا» اقتباسی از «خانه عروسک» اثر هنریک ابسن بود، برایش جایزه بهترین بازیگر زن جشنواره‌های سن سباستین و نانت را به ارمغان آورد.
در همان سال برای تحصیل در رشته طراحی به آمریکا رفت و تا زمان بازی در فیلم «پری اثر داریوش مهرجویی به ایران بازنگشت. بازی‌اش در این فیلم که اقتباسی از کتاب «فرنی و زویی» اثر سلینجر بود مورد توجه قرار گرفت و برای بار سوم در جشنواره فیلم فجر نامزد سیمرغ بلورین شد.
پس از بازی در چند فیلم از کارگردانانی چون ابراهیم حاتمی‌کیا، بهروز افخمی و داریوش فرهنگ در سال ۱۳۷۷ در فیلم «دو زن»به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد. او با بازی در این فیلم، به بازیگر ثابت چند فیلم بعدی میلانی با مایه‌های فمینیستی تبدیل شد و این همکاری تا فیلم «واکنش پنجم» ادامه یافت. کریمی برای پنجمین بار برای فیلم «دو زن» نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر شد. و جایزه بهترین بازیگر زن را به خاطر بازی در همین فیلم از جشنواره تائورمینا ایتالیا گرفت.
پس از اینکه دستیاری عباس کیارستمی‌را در فیلم «A.B.C. Africa» به عهده گرفت، در سال ۱۳۸۰ فیلم کوتاه مستندی با مضمون نازایی با عنوان «داشتن یا نداشتن» ساخت که برنده جایزه باران شد. در سال ۱۳۸۱ در دو فیلم ««دیوانه‌ای از قفس پرید» به کارگردانی احمد‌رضا معتمدی و «واکنش پنجم» به کارگردانی تهمینه میلانی بازی کرد که به خاطر بازی در این دو فیلم جایزه سیمرغ بلورین جشنواره فجر را گرفت.
او برای اولین بار در فیلم «باج خور» اثر «فرزاد مؤتمن» در یک نقش منفی بازی کرد.
در سال ۱۳۸۳ اولین فیلم بلندش به نام «یک شب» را کارگردانی کرد.
● کارنامه فیلمسازی
الف) داشتن یا نداشتن (۱۳۸۲)
ب) یک شب (۱۳۸۳)
ج) گریز (۱۳۸۴)
● کارنامه بازیگری
الف) وسوسه
ب) عروس
ج) ردپای گرگ
د) سارا
و) پری
هـ) بوی پیراهن یوسف
ی) سایه‌به‌سایه
ر) برج مینو
ز) روانی
ژ) تختی
ص) دو زن
ض) بازیگر
پ) سیب
ت) دختران انتظار
ف) نسل سوخته
ق) هزار زن مانند من
ع) نیمه پنهان
غ) دیوانه از قفس پرید
ح) واکنش پنجم
خ) باج خور
ج) پرونده هاوانا
چ) گریز
ل) چه کسی امیر را کشت؟
س) شام عروسی
ش) نوک برج
م) ستاره ها
● کتاب‌شناسی
الف) آوازهایی که مادرم به من آموخت (زندگی‌نامه مارلون براندو) [ترجمه]
Intimacyب) اثر حنیف قریشی [ترجمه]
● جوایز
الف) نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (واکنش پنجم)[ دوره ۷ جشن خانه سینما (مسابقه) - سال ۱۳۸۲ ]
ب) برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن (دیوانه ای از قفس پرید)[ دوره ۲۱جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - ۱۳۸۱ ]
ج) نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (نیمه پنهان)[ دوره ۵ جشن خانه سینما (مسابقه) - سال ۱۳۸۰ ]
د) با تقدیر از بهترین بازیگر نقش اول زن (دو زن)[ دوره ۱۷ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۷ ]
و) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (روانی)[ دوره ۱۶ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۶ ]
هـ) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (پری)[ دوره ۱۳ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۳ ]
ی) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (سارا)[ دوره ۱۱ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۷۱ ]
ر) نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (عروس)[ دوره ۹ جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال ۱۳۶۹ ]
● داوری
الف) جشنواره فیلم تسالونیکی یونان
ب) جشنواره رن فرانسه
ج) خاور میانه (لبنان)
د) دمشق (سوریه)
و) جشنواره فیلم لوکارنو (سوئیس) ۲۰۰۶
هـ) جشنواره فیلم دهلی ۲۰۰۵
ی)جشنواره ریجاویک (ایسلند) ۲۰۰۶


منبع : ویکی پدیا

مطالب مرتبط

کـامبیـز دیربـاز:بـه سینـمـا کمک کنیـد

کـامبیـز دیربـاز:بـه سینـمـا کمک کنیـد
«کامبیز دیرباز»، بازیگری توانمند است که هر نقشی را که ایفا کرده، بیننده جذب آن شده است او از معدود بازیگرانی است که در همان اوایل بازیگری توانست سیمرغ بلورین جشنواره فجر را کسب کند. با او گفتگو کردیم و خیلی دوست داشتیم سوالات خانوادگی از او بپرسیم اما کامبیز دیرباز بیشتر اهل گفتگوی تخصصی در مورد سینما و تلویزیون و هنر بود به هر حال گفتگو با دیرباز را بخوانید که امسال جای او در فیلم سینمایی اخراجی‌ها خالی بود.
● متولد تهران
کامبیز دیرباز خود را اینگونه معرفی می‌کند: ۱۲ شهریورماه سال ۱۳۵۴ در تهران به دنیا آمدم، فارغ‌التحصیل رشته بازیگری از دانشگاه هنر و معماری هستم و فعالیت کاری‌ام را در سال ۱۳۷۲ آغاز کردم... اما در سال ۱۳۷۶ با حضور در تئاتر سیاوش خدامی در این زمینه فعالیتم را آغاز کردم. آغاز فعالیت سینمایی من هم برمی‌گردد به سال ۱۳۷۸ و بازی در فیلم دختران انتظار به کارگردانی رحمان رضایی ... در فیلم‌های سینمایی چون دختران انتظار، نغمه، دوئل، گرداب، به نام پدر، سرگیجه، اخراجی‌ها، و انعکاس هم بازی کردم. از مجموعه‌های تلویزیونی هم باید به تب سرد به کارگردانی علیرضا افخمی اشاره کنم که در آن با حمید گودرزی و شهاب حسینی همبازی بودم که آن سال این سریال گرفت (در سال ۱۳۸۳) همچنین در سریال «پریدخت» هم در کنار لیلا حاتمی و علی مصفا بازی کردم که ماه محرم سال ۸۶ از شبکه دوم پخش شد و یک کار دیگر هم که تاریخی است و از سال ۱۳۸۴ در آن بازی کردم و هنوز تصویربرداری‌اش ادامه دارد، سریال «در چشم باد» است که بازیگران زیادی در آن ایفای نقش می‌‌کنند این فیلم به کارگردانی مسعود جعفری جوزانی ساخته شده است.
● سال ۸۷
کامبیز دیرباز از سال ۸۷ اینگونه برای‌مان می‌گوید: «به لحاظ سینمایی برای من سال خوبی بود، در دو فیلمی که فیلم‌نامه‌های آن را دوست داشتم، بازی کردم. یکی از فیلم‌هایم به نام «انعکاس» با استقبال خوبی مواجه شد دو فیلم هم در جشنواره فیلم فجر داشتم به نام‌های عیار ۱۴ و کلبه که به اکران درآمد و تماشاگران از آن راضی بودند. خوشبختانه خاطرات خوبی از کارهایم در سینما دارم، ضمن اینکه در حال حاضر در پروژه آقای داریوش فرهنگ حضور دارم که نامش یک گزارش واقعی است و روزهای پایانی خود را سپری می‌کند. این فیلم قبل از نوروز تصویربرداری‌اش به اتمام رسید. در این فیلم، همبازی استاد جمشید مشایخی، رحیم نوروزی، مهرداد ضیایی، کوروش سلیمانی و گلاره عباسی هستم... فیلم‌نامه آن هم توسط سعید شهسواری به رشته تحریر درآمده است. این فیلم وقایع‌نگاری سه سال از زندگی دو دوست قدیمی است که انتظار دیدن هم را ندارند اما ناگهان رودرروی یکدیگر قرار می‌‌گیرند و در مورد داریوش فرهنگ هم باید اشاره کنم که سال‌های دور که سریال سلطان و شبان را می‌‌دیدم، فکر نمی‌‌کردم روزی در فیلم ساخته وی بازی کنم، وقتی این کار به من پیشنهاد شد خیلی خوشحال شدم و پس از خواندن فیلم‌نامه نقش را پذیرفتم.
● جوایز
برای بازی در فیلم «دوئل» در سال ۱۳۸۲ برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل در جشنواره بیست و دوم فجر شدم... در سال ۱۳۸۴ برای بازی در فیلم به نام پدر به کارگردانی «ابراهیم حاتمی‌کیا» کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر شدم و کاندیدای تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد از نهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم دوئل در سال ۸۴ شدم.
● سیمرغ بلورین
به هر حال اینکه چه کسی برنده سیمرغ می‌‌شود، سلیقه هیئت ۶، ۵ نفره است من تعیین‌کننده نیستم، من سه بار در جشنواره فجر کاندیدای دریافت سیمرغ بلورین شدم و تنها یک بار برای فیلم دوئل توانستم سیمرغ کسب کنم.. به عنوان مثال اگر همین جشنواره امسال را نگاه کنیم می‌‌بینیم که اکثر بازیگرهای مرد ما کار داشتند در واقع جشنواره پربازیگری بود و همین کاندیدا شدن و دیده شدن این نقش برای من خیلی جالب بود و با تمام احترامی که برای سیمرغ‌های داده شده که یکی از آنان را هم خودم گرفتم، قائلم باید بگویم که من برای سیمرغ کار نمی‌‌کنم، اگر چه سیمرغ گرفتن مرا خوشحال می‌‌کند، اما سیمرغ نگرفتن مرا ناراحت نمی‌‌کند!
● اخراجی‌ها
در فیلم «اخراجی‌های یک» که پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران نام گرفت، هنوز تکه‌کلام‌های آن، بر زبان مردم جاری است مثل «ایول، ایول»! پس از گذشت سه سال از پخش آن فیلم، با شنیدن این واژه، هم خوشحال می‌‌شوم و هم ناراحت. خوشحال از این جهت که مردم این فیلم را دیدند و این نقش را پذیرفتند و توانستم با این نقش جایی در دل مردم باز کنم، اما از طرفی ناراحتم که نتوانستم نقش بهتری بازی کنم تا مردم آن را به‌خاطر بسپارند این اشکال از من است که سعی می‌‌کنم با کار بیشتر این اشکال را برطرف کنم.
● تجربه فضای جدید
هر گاه کسی کاری را قبول می‌‌کند، این امید را دارد که کار، کار خوبی ‌‌شود و هیچ کس به امید اینکه کار، کار خوبی نخواهد شد کاری را قبول نمی‌‌کند، همچنین تجربه کردن یک فضای جدید هم لذت‌بخش است، برای مثال در فیلمی که امسال از من به نام «کلبه» در جشنواره اکران شد، باید بگویم که من جواد افشار را می‌‌شناختم و کارهایش را در تلویزیون دیده بودم، می‌‌دانستم چقدر در دکوپاژ کردن تواناست، از طرفی انتخاب یک نقش خودش یک ریسک بزرگ است که آیا درآن کار دیده شوی یا نه؟ من خودم تا لحظه‌ای که فیلم را روی پرده ندیده بودم این نگرانی را داشتم که کار آن جور که باید و شاید از آب درنیامده باشد، اما وقتی فیلم را دیدم به نظرم ۷۵ درصد آن چیزی شد که فکرش را می‌‌کردیم و تنها ۱۵، ۱۰ دقیقه پایانی فیلم بود که به نظرم خوب نشده بود و با صحبتی که با آقای افشار داشتم اون قسمت از تدوین مجدد حذف شد و به نظرم کار خیلی بهتر شد.
● یک نقش منفی
من در کارنامه‌های کاری‌ام تنها یک نقش منفی دارم و آن هم «پیمان» در «تب‌ سرد» است و بقیه کارهایی که انجام دادم، منفی نبوده و یک اشتباهی که معمولا پیش می‌‌آید این است که نقش «مجید» در «اخراجی‌ها» در کاراکترهای منفی تقسیم‌بندی می‌‌شود که این به نظر من اشتباه است. در مورد کلیشه شدن هم باید بگویم که آرمان‌های من در بازیگری این است که کارهایی که بازی می‌‌کنم شبیه هم نباشد، اما این را هم باید بگویم که به نظر من اگر یک بازیگر نقشی را بازی کرد و در آن نقش خوب بود، هیچ اشکالی ندارد که آن را تکرار کند، کما اینکه خیلی از بازیگرهای بزرگ را می‌‌بینیم که این کار را می‌‌کنند.
● پله‌های ترقی
من به روند طی شدن یکی یکی پله‌ها اعتقاد داشتم، به همین خاطر به دانشگاه رفتم و رشته تئاتر خواندم. در آن ۴ سال هم تنها تئاتر کار می‌‌کردم چرا که مقابل دوربین سینما جای خطا کردن نیست و همه چیز ثبت می‌‌شود با این حال معتقدم که تحصیلات آکادمیک برای یک بازیگر شرط لازم است، اما کافی نیست!
● مردم
من برای مردم کار می‌‌کنم، نه منتقدین! برای مثال در خارج از کشور یک منتقد نمی‌‌تواند با قلم خود یک فیلم را کاملا به زمین بزند، اما در ایران به نظرم برعکس است، کما اینکه دیدید فیلم «اخراجی‌ها» را اکثر منتقدین رد کردند، اما از طرف مردم با استقبال بی‌نظیری روبه‌رو شد اما با این‌حال نظر منتقدین برای من مهم است، اما من برای مردم کار می‌‌کنم.
● کمک به سینما
کامبیز دیرباز زمانی که با این سوال مواجه می‌‌شود که برای سال ۸۸ چه آرزویی داری؟ می‌‌گوید: برای سینما ایران آرزو می‌‌کنم که مردم در سال جدید به اقتصاد سینما کمک کنند و برای دیدن فیلم‌های سینمایی بیشتر به سینما بروند که امیدوارم این آرزو محقق شود.
● تنوع فیزیکی
به نظر من به تعداد کاراکترهایی که در سینما وجود دارد نیاز به بازیگر است و به نظرم همه‌جور بازیگر در سینما باید وجود داشته باشد و این تنوع فیزیکی بازیگران است که باعث می‌‌شود فیلم‌های سینمایی پربیننده شود. شاید به همین خاطر خیلی از کارگردان‌های ما از بازیگرانی استفاده می‌‌کنند که چشم‌های رنگی یا موهای بلوند دارند. اما من چنین خصوصیاتی نداشتم که البته بهتر است مردم در مورد من نظر بدهند.

وبگردی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
شبکه سه - میثاقی  و ماجرای عبور از فردوسی‌پور
شبکه سه - میثاقی و ماجرای عبور از فردوسی‌پور - در گذشته برنامه‌های پخش زنده فوتبال روی بازی متمرکز بود اما میثاقی در این برنامه بخش‌های مهمی از حواشی و سوژه‌ها را مورد توجه قرار می‌دهد که دست برنامه «نود» را خالی می‌کند.
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان!
(ویدئو) خوراندن گُل به کودکان گل‌فروش در کرمان! - فیلمی از کودکان کار و خیابان که از سوی فردی در شهرداری کرمان مجبور به خوردن گل‌هایشان شده‌اند منتشر شده
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند !
بدون تعارف و بدون محتوی / این دو در تلویزیون واقعا چه میکنند ! - بدون تعارف با سواره ای که از حال پیاده ها خبر دارد
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.