سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶ / Tuesday, 20 March, 2018

سوره والفجر


سوره والفجر
سوره والفجر دارای ۳۰ آیه ، ۱۳۷ كلمه و۵۷۷ حرف است كه در نزول ، دهمین سوره بوده و در شهر مكه نازل شده است .
● قسمهای خداوند
الف) قسم به فجر :فجر مدت زمانی است كه احتمال این موارد را دارد; اول صبح یا سفیده صبح دوم ، به قول ابن عباس مراد تمام روز است و بنا به قول دیگر مراداول محرم است كه سال قمری از آن منفجرمی شود و یا اول ذی الحجه كه ابتدای لیالی عشر است .
ب) قسم به شبهای دهگانه : شبهای دهگانه ممكن است دهه ذی الحجه كه عرفه در آن است ، باشد و یا دهه محرم كه روز عاشورا در آن است ، یا دهه آخر رمضان كه شب قدر در آن است ، یا دهه میان ماه شعبان كه شب برات و میلاد حضرت خاتم الاوصیا(ص )ست
و یا ده شب كامل كننده میقات حضرت موسی درطور سیناست كه چهل شب شد. در خبر است روز اول ذی الحجه ولادت ابراهیم (ع) است كه در این روز به خلیل نام یافت و در همین روز توبه آدم قبول شد و در این روزابراهیم (ع) بنیاد خانه كعبه را نهاد، همچنین در این روز یا شش روز بعد پیامبر اسلام حضرت زهرا(س ) را به حضرت علی (ع) تزویج كرد.
ج) قسم به شفع و وتر: منظور از سوگند به جفت و طاق شاید مراد همه اشیا باشد كه به طور قطع از زوج یا فردبودن خالی نیست .
د) قسم به شب : <<سوگند به شب ، آن گاه كه بگذرد و منقضی شود و پی آمد آن روز ظاهر شود>>.خداوند فرمود: آیا در سوگند خوردن من به این امور سوگندی برای صاحب عقل است ؟این استفهام برای تقریر و تحقیق است . بدین معنی كه قسمهای گفته شده به جهت عظمت آنان برای صاحبان اندیشه به منظور تامل و تفكر كافی است و سپس جواب قسمهای خورده شده را درآیه ۱۳ می دهد كه می فرماید: <<به درستی كه پرودگار تو در كمین نشسته است و كسانی را كه كافرند یا از فرامین او سرپیچی می كنند در فرصت مناسب به كمین عدالت و عذاب گرفتار می سازد>>.
● برخورد با قوم عاد
خداوند خطاب به پیامبر (ص ) در كنایه و تهدیدبه كفار قریش می فرماید: <<آیا ندیدی (ندانستی )ای پیامبر كه پرودگار تو با قوم عاد چه كرد؟>> قوم عاد، قوم حضرت هود نبی (ع) بودند كه به نام پدرشان عاد نام گذاری شدند. عاد فرزندعوص ، فرزند آدم ، فرزند سام و فرزند نوح نبی (ع) است .قوم عاد صاحب سرزمینی به نام ارم بودند كه ستونهای سربه فلك كشیده داشت و از پیامبر(ص ) روایت است كه قوم عاد مردانی بودند بسیار بلندقامت و توانمند و در نزاعها سنگ های بزرگ را ازكوه جدا می كردند و علیه یكدیگر به كار می بردند. ارم شهر عادیان بود كه برجها و ستونهای رفیع داشت و مانند آن شهری بنا نشده بود. عاد دو پسرداشت به نامهای شدید و شداد كه هر دو به نوبت پادشاه قوم عاد شدند. هنگامی كه شدیددرگذشت شداد سلطنت را به دست گرفت و همه روسای قبایل دیگر را به اطاعت خویش واداشت و سرانجام ادعای خدایی كرد. فرستادگان خداوند و مومنان ، شداد را به ایمان به خداوند یكتا و بهشت ترغیب كردند.شداد پرسید: بهشت چیست ؟ رسولان پاسخ دادند بهشت مكانی پرنعمت و پرمیوه و دارای حور وقصور و ساختمانهای زیباست كه از طلا و نقره وسنگهای گران قیمت ساخته شده است . در آن جوی عسل و شیر و انواع شرابهای گوارا جاری است و... توصیفهای بی شمار دیگر كه درباره بهشت بیان شد. سپس شداد گفت : من می توانم مثل این اوصاف را بسازم ، پس چرا بندگی خدای شما را بكنم ؟ آن گاه دستور داد منطقه جغرافیایی خوش آب وهوایی را پیدا كنند و تمام سنگهای قیمتی را در ساختن بناهای آن شهر به كار بگیرند، اما وقتی كار ساختن شهر پایان یافت و شداد با تكبر و نخوت خواست وارد شهر شود عذاب الهی صادر شد وتمام قوم عاد را نابود ساخت و قبل از آن كه شداد به شهر افسانه ای ارم برسد هلاك شد و خداوند ازتاریخ قوم عاد برای رسولش یاد می كند تا كافران بدانند كه تمام كارها در دست خداوند است .
● برخورد با قوم ثمود
قوم ثمود مردمی بودند كه سنگها و كوهها را برای سكونت و تهیه مسكن می بریدند و نقل است هزاروهفتصد شهر بنا كردند و خداوند، صالح پیامبر(ص ) را برای هدایت آنان فرستاد، اما آنها از صالح (ع) پیروی نكردند و سرانجام عذاب برآنان نازل شد. خداوند در این باره می فرماید: <<آیا ندانستی كه پروردگار تو با قوم ثمود كه صخره ها را برای ساختن شهر می بریدند، چه كرد؟>>
● برخورد با فرعون
<<فرعون >> حاكم و فرمانروای مصر در قرآن به <<ذی الاوتاد>> توصیف شده است . علت چنین توصیفی از طرف حضرت باری تعالی وجوه مختلفی دارد، یكی از دلایل آن این است كه فرعون صاحب سپاه عظیمی بود و به هر جا كه اردو می زد خیمه های فراوانی را توسط میخ های متعدد بر زمین مستقر می ساخت ، و میخ همان <<وتد>> است كه جمع آن <<اوتاد>> می شود، و یا این كه فرعون دستور می داد مخالفان وی را با چهار میخ كردن به قتل رسانند و یا این كه با نوعی از مهره های میخی ، همانند شطرنج بازی می كرد.خداوند می فرماید: <<آیا ندانستی كه ما با ذی الاوتاد (فرعون ) چه برخوردی كردیم ؟ او وسپاهش را در نیل غرق كردیم >>.قوم ثمود و فرعونیان كسانی بودند كه درشهرها طغیان و فساد می كردند و در فسادزیاده روی داشتند، از این رو خداوند تازیانه عذاب را علیه آنان فرود آورد.نمونه ای از جنایت فرعون فرعون خزانه دار امینی داشت كه او را حزبیل می نامیدند، زن حزبیل آرایشگر دختر و همسرفرعون (آسیه دختر مزاحم ) بود و قرآن نیز ازمزاحم به عنوان مردی مومن از آل فرعون یادمی كند. روزی زن حزبیل به آرایش دختر فرعون مشغول بود كه شانه از دستش افتاد و گفت : كور بادآن كس كه به خدا كافر شد.دختر فرعون گفت : آیا پدر مرا می گویی ؟زن گفت : نه ، خدایی را می گویم كه پدر تو وآسمان و زمین و جمیع مخلوقات را آفریده است .
دختر فرعون عقیده زن آرایشگر را برای پدرفاش كرد و فرعون ، زن حزبیل را احضار كرد وگفت : اگر از گفته خود پشیمان نشوی ، تو را به بدترین عذاب گرفتار می سازم .آن زن مومنه گفت : من از ایمانم به خدای یكتا باز نمی گردم و تو هر چه می توانی بكن .فرعون دستور داد زن را چهار میخ برزمین كوفتند و دو پسرش به نام های مهین و كهین را احضار كردند. فرعون گفت : اگر از اعتقاد خودت برنگردی تو و پسرانت را می كشم .ولی مادر به توصیه فرزندان براعتقاد خود باقی ماند و فرعون آنان را كشت و این خبر به حزبیل خزانه دار رسید و او قصر فرعون را به سوی كوههای مصر ترك كرد. فرعون دو مامور به دنبال حزبیل فرستاد كه وی را در حال مناجات در كوه یافتند، در حالی كه حیوانات درنده به دور وی گرد آمده بودند و گزندی به او نمی رساندند. یكی از این دو مامور ایمان آورد و ماجرای معجزه وارحزبیل را برای فرعون نقل كرد. اما مامور دوم ایمان نیاورد و چیزی را تایید نكرد. آن گاه فرعون دستور داد مامور مومن را به چهار میخ بكشند و اورا بكشند.● عاقبت زن فرعون
آسیه ، دختر مزاحم و زن فرعون از برخوردظالمانه فرعون با آرایشگر سخت برآشفت وفرعون را سرزنش كرد و گفت : زن بی گناه را كه مدتها به ما خدمت كرده بود، هلاك كردی وفرزندانش را كشتی .فرعون گفت : آسیه ! تو دیوانه شده ای و حرف از خدای موهوم می زنی .آسیه پاسخ داد: من عاقلم و خدای تو و من وهمه عالم یكی است و او به تو این نعمت و قدرت را داده كه بر عالمیان حكومت می كنی در حالی كه اطاعت او را نمی كنی و سپاسگزار او نیستی .فرعون خشمگین شد و پدر و مادر آسیه را طلبید و گفت : همان دیوانگی كه به زن آرایشگرعارض شده بود، اكنون دچار آسیه شده است .پدر و مادر آسیه او را سرزنش كردند و گفتند: تو را چه شده است !؟آسیه گفت : دلم از ظلم فرعون پرشده است وروی به خالق آسمان و زمین آوردم و به وحدانیت او معتقد شدم . والدین او گفتند: خدای آسمان و زمین فرعون است . آسیه گفت : اگر راست می گوید بگوید برای من تاجی بسازد كه آفتاب در پیش آن و ماه در پس آن و ستاره ها گرداگرد آن باشند.والدین گفتند: چگونه فرعون چنین كند؟آسیه گفت : مگر فرعون خدا نیست !؟ پس هرچه خواهد می توند انجام دهد.آن گاه كه فرعون این گفتگو را شنید، دستورداد آسیه را به چهار میخ بكشند و در آن حال آسیه گفت : بارالها! برای من خانه ای در بهشت بساز.و بدینسان آسیه رخت از جهان بربست و به دیار باقی نزد پروردگار عالمیان شتافت .
● انسان در قبال خداوند
خداوند از انسان می خواهد كه او را پرستش كند و براساس خرسندی او رفتار و گفتارش را به ظهور رساند و اگر انسان تنها به دنیا بیندیشد و ازخداوند غافل بماند و آخرت را فراموش كند،حضرت باری تعالی نیز مترصد این است كه معصیت كاران را به سزای اعمالشان برساند. انسان در قبال خداوند دو موضع گیری دارد;اول آنگاه كه خداوند او را بیازماید و او را اكرام كند و سپس نعمت بسیار بدو بخشد، در این صورت انسان می گوید: پروردگار من ، مرا گرامی داشته است . و دوم آن كه خداوند انسان را مورد ابتلا وآزمایش قرار دهد، پس رزق او را تنگ سازد; دراین صورت انسان از روی ناشكیبایی به آفریدگارمی گوید: پروردگار من ، مرا خوار ساخته است .هرگز چنین نیست و هر دو تفكر انسان كه كرامت را به توانگری و فقر را به اهانت مربوط می داند،درست نیست .
ویژگی های انسانهای بدویژگی های انسان های بد در سوره والفجرشمرده شده است . آنان كسانی هستند كه یتیم را اكرام نمی كنند. یتیم به جهت آن كه در جامعه سرپرست ندارد،سخت مورد حمایت اسلام است و خداوند منان خورندگان مال یتیم را مورد نكوهش و عتاب قرارداده است ، به ویژه كسانی كه اموال یتیم در دست آنان است و موظف هستند نفقه یتیم را با آن اموال پرداخت كنند; چرا كه عادت كفار در عصرجاهلیت این بود كه یتیم را از مالی كه به طریق ارث بدو می رسید، محروم می ساختند.از ویژگی های دیگر انسانهای بد این است كه یكدیگر را برای اطعام مساكین تحریص و تشویق نمی كنند و خداوند خطاب به آنان می فرماید:<<شما تمام اموال و میراث را به طور جمعی می خورید و هیچ تفرقه و جداسازی بین اموال ایتام و غیر آنها و مال حلال و حرام نمی كنید. شما مال را بسیار فراوان دوست می دارید و بدان حرص و طمع دارید و اموال را به خاطر تكاثر آن دوست می دارید>>.
● رفتار خداوند و عاقبت كار
خداوند می فرماید: <<هرگز چنین نیست كه عاقبت و سرانجام خوبی كردن برای انسانها بد باشد. آن گاه كه زمین شكافته می شود و شكستنی بعد از شكستنی رخ می دهد و آیات و قدرت خداوند می آید و ظاهر می شود، و فرشتگان صف به صف برحسب مراتب و منزلت خود می آیند، ودر آن روز جهنم آورده می شود و انسان به یادمی آورد آن گناهانی را كه مرتكب شده است ;مثل اذیت دیگران یا خوردن مال یتیم و... اما ازكجا برای او یادآوری گناهان منفعت خواهدداشت ؟
و در آن روز انسان می گوید: ای كاش من عمل خیری را برای زندگانی در این عالم می فرستادم .پس در آن روز كسی عذاب نكند در دنیا مثل عذاب خدای بزرگ در آخرت ، و به بندنكشد مثل به بندكشاندن خدای ، گناهكاران را در آخرت ;چرا كه عذاب و وثاق خداوند اشد و اصعب ازعذاب و وثاق انسان است و كسانی كه احكام خداوند را هیچ می انگارند، نماز به پای نمی دارند، زكات نمی دهند، تفاخر و تكبر می كند.و مقام خود را به رخ دیگران می كشند و مردم را محروم و مستعضف می سازنند، یقین بدانند كه این زمان و این روزگار تمام شدنی است و انسان به تنهایی به سوی قبر می رود و خداوند را تنهاملاقات می كند. كسانی كه به خدا فكر نكردند و به مردم ظلم كردند یقین بدانند علاوه بر دنیا، درآخرت نیز سخت دچار عذاب خواهند شد.
● روایتی درباره لرزش زمین و دوزخ
ابوسعید خدری روایت می كند: هنگامی كه جبرئیل امین این آیات سوره والفجر را به محضر پیامبر(ص ) عرض كرد: <<كلا اذا دكت الارض دكا دكا و جاؤ ربك والملك صفا صفا و جئی یومئذ بجهنم یومئذ یتذكر الانسان و انی له الذكری >>، رنگ رخسار مبارك حضرت رسول (ص ) متغیر و حال ایشان پریشان شد و اصحاب در حالی كه مضطرب گشته بودند، جرات نداشتند از آن حضرت استفسار كنند، از این رو نزد امیرالمومنین علی (ع) آمدند و عرض كردند: ای اباالحسن ! رسول خدا (ص ) را حادثه ای عظیم روی نموده است و به همین جهت بسیار متغیر و مشوش شده اند. ما شرم داریم كه سبب این حال را بپرسیم . شما از حال قضیه تحقیق كنید.
حضرت امیر(ع) به محضر حضرت رسول (ص ) رسید و او را در برگرفت و بر كتفین وی بوسه زد و عرض كرد: ای رسول خدا! پدر و مادرم فدای تو باد. چه حادثه ای امروز واقع گشته كه چهره حضرت عالی را متغیر ساخته است ؟ حضرت رسول (ص ) فرمود: جبرئیل نزد من آمد و آیات فوق را تلاوت كرد. آنگاه حضرت علی (ع) فرمود: چگونه دوزخ را بیاورند ؟ حضرت رسول (ص ) فرمود: <<هفتاد هزار فرشته با هفتاد هزار زمام ، دوزخ را به عرصات آورند و آنگاه اگر یك شعله آتشین از شررهای دوزخ بجهد، كه فرشتگان آن را دفع نكنند، همه اهل قیامت را بسوزاند و در آن حال من متعرض دوزخ شوم و جهنم به سخن درآید كه ای محمد! مرا با تو چه كار است ؟ حق تعالی گوشت تو را بر من حرام گردانیده است .
در آن حال وحشت و خوف ، هر كسی <<وای بر من >> می گوید و نمی داند كه چه بر سر او خواهد آمد؟ اما من به پروردگارم عرض می كنم : ای پروردگار من ! به فریاد امتم برس . و چون كافران آن حال را مشاهده كنند گذشته زندگی شان را روی زمین به یاد می آورند كه چگونه به سوی توحید و نبوت خوانده شدند و آنان نپذیرفتند، ولی چه سود كه چنین یادآوری در آن حال هیچ فایده ای برایشان ندارد>>.
● عاقبت مومنان
سپس خداوند در پایان سوره والفجر خطاب به نفوس مومنان می فرماید: <<ای نفس آرام گرفته به ذكر و یاد من ، و فارغ از غیر من ، كه شاكر نعمتها و صبور و بردبار در امتحانهای من بودی ، از سر اطمینان و یقین به سوی پروردگارت بازگرد; در حالی كه تو از پروردگارت راضی هستی و پروردگارت نیز از تو خشنود است . پس در زمره بندگان شایسته و عابدان من درآی و داخل بهشت من شو>>.
از عبدا... بن عمر روایت است كه چون انسان مومن ، مشرف بر موت شود، حق تعالی دو فرشته بفرستد تا ارمغانی از بهشت برای او بیاورند و به او بگویند: ای نفس آرمیده ، بیرون آی و راضی و مرضی با بوی خوش و ریحان الهی به سوی آسمان درآی .
و چون فرشتگان آسمان بشنوند، با خود گویند كه : <<نفس بنده مومنی را می آورند، درهای آسمان را به روی او بگشایید و بر وی صلوات دهید>>. و او را نزد عرش خدای برند و فرشتگان قابض روح وی ، خدای را سجده كنند و عرض كنند: بار خدایا! شما آگاهید كه این بنده ، مومن است و همیشه تو را پرستیده است .
حق تعالی به میكائیل ملك خطاب فرماید كه : این نفس را نزد نفوس مومنان ببر و قبرش را محل آسایش او قرار ده . آنگاه انسانی كه به عالم آخرت سفر كرد، چنان در قبر خود بیارآمد كه عروس در حجله فرح بخش و بهجت آفرین آرام گیرد.
● وقت نزول
صالح بن حسان می گوید: آیه آخر سوره والفجر هنگامی نازل شده است كه كفارحمزه بن عبدالمطلب را در احد شهید كردند وقول دیگر آن است كه این آیات درباره حبیب بن عدی نزول یافته است . آنگاه كه كفار مكه او را به دار كشیدند و روی او را به مدینه كردند، او به خداوند عرض كرد: بارالها! اگر مرا نزد تومنزلتی هست ، روی مرا به قبله كن . حق تعالی نیزروی او را به قبله گردانید و هیچ كس قدرت آن نداشت كه روی او را به جانب دیگر برگرداند... به هر شكل آیه به عموم خود باقی است و موردنزول نمی تواند مختص آن باشد.
● ثواب خواندن سوره والفجر
ابی بن كعب از پیامبر(ص ) روایت كرده است :هر كس این سوره را در شبهای دهگانه ذی الحجه بخواند، آمرزیده شود و هر كس در سایر روزها بخواند، برای او نوری در قیامت باشد. ابن فرقد از امام صادق (ع) نقل می كند كه حضرت فرمود: هر كس سوره والفجر را درنمازهای فرایض و نوافل بخواند، روز قیامت با امام حسین (ع) محشور شود و این سوره امام حسین (ع) است .


منبع : خانواده سبز

مطالب مرتبط

قرآن در سیره حضرت فاطمه(س)

قرآن در سیره حضرت فاطمه(س)
نوشتار زیر به بررسی نقش و جایگاه قرآن در سیره و گفتار حضرت زهرا(س) و تمسک آن حضرت به آیات نورانی قرآن در سخنرانی ها و فعالیت های شخصی و اجتماعی خود می پردازد که با هم آن را ازنظر می گذرانیم.
● قرآن و عترت، دو یادگار پیامبر(ص)
قرآن برترین سند زنده حقانیت پیامبر اعظم(ص)، معجزه ای است «گویا»، «جاودانی»، «جهانی» و «روحانی» که پس از گذشت قرن ها از رحلت پیامبر(ص)، هم معجزه است و هم قانون و خداوند آن را کتاب هدایت و استوارترین برنامه زندگی اعلام کرده و فرموده است:
«ان هذا القرءان یهدی للتی هی اقوم؛ (اسراء/۹) این قرآن به راهی که استوارترین راه هاست هدایت می کند.»
باتوجه به اهمیت قرآن در زندگی انسان ها و هدایت افراد بشر، پیامبر خدا و اولیاء الهی و فرزندان گرامی ایشان به مردم در مورد بهره گیری و استفاده از آیات الهی سفارش کرده اند و روایات فراوانی نیز در این مورد نقل گردیده است. پیامبر اسلام(ص) در حدیث شریف ثقلین می فرماید:
«انی تارک فیکم الثقلین اما ان تمسکتم بهما لن تضلوا کتاب الله و عترتی؛(۱) من شما را ترک می کنم درحالی که بین شما دو چیز گران بها می گذارم که اگر به این دو تمسک بجوئید گمراه نشوید: کتاب خدا و خاندانم.» بر این اساس، دختر گرامی رسول اکرم(ص) در تمسک و عمل به این امانت الهی در زندگی خویش پیش قدم بوده، آن حضرت در سفارش به قرآن در خطبه معروف خویش خطاب به مهاجر و انصار فرمودند:
«متوجه باشید که پیامبرخدا(ص)، امانت بسیار با عظمت و ارجمند یعنی کتاب آسمانی قرآن را در میان شما به یادگار گذاشت که نسخه کامل سعادت و تکامل است، نور خدا و برهان نیرومند خدای بزرگ و مجموع حقایق و حجت ها و قوانین الهی در این کتاب روشن گردیده است که اگر به دستورات آن عمل کنید به آخرین درجه سعادت و تکامل می رسید و از تیرگی های جهالت و ضلالت نجات می یابید، آن گونه تکاملی که مورد حسرت دیگران قرار می گیرید.»(۲)
● انطباق سیره و گفتار زهرا(س) با قرآن
۱) عمل به آیات الهی
حضرت زهرا(س) در خانه ای پرورش یافت که آیات قرآن دائماً در حال نزول بود و رشد و تربیت حضرت در حال و هوای وحی صورت گرفته و رسول خدا(ص) حق پدری و معلمی را درباره ایشان نیکو انجام دادند.
دوستی و محبت فاطمه(س) به پدرش زبانزد خاص و عام بوده و این محبت در حدی بس فراتر از رابطه دختری با پدر خویش است. او پیامبر را تنها به چشم پدر نمی نگریست بلکه از دیدی بس عمیق تر به چشم یک مراد و پیشوا می دید،زیرا او قدر و مقام و منزلت پدر و آبرومندی ورسالت الهی او را بیش از دیگران می شناخت.
حضرت زهرا(س) می فرماید: زمانی که آیه «لا تجعلوا دعاء الرسول بینکم کدعاء بعضکم بعضاً؛(نور/۶۳) صدا کردن پیامبر را در میان خودتان، مانند صدا کردن یکدیگر قرار ندهید». نازل شد ترسیدم که رسول خدا(ص) را با لفظ «ای پدر» بخوانم، من هم پدرم را چندین بار با لفظ «یا رسول الله» صدا زدم، پیامبر یکی دو بار از من روی گردانید، سپس روبه من کرد و فرمود: ای فاطمه این آیه درباره تو و خانواده و نسل تو نازل نشده است، تو از من هستی و من از تو هستم.
همانا این آیه برای جفاکاران درشت خوی قریش، انسان های خودخواه و متکبر نازل شده است مرا با جمله «ای پدر» خطاب کن که مایه حیات قلب من است و خداوند را خشنود می کند.»(۳)
این روایت افزون بر محبت حضرت فاطمه(س) نسبت به پدر بزرگوارشان نشانگر اهمیت عمل به آیات الهی را می رساند این آیه بنا به نص روایت، درمورد حضرت و خانواده گرامی شان نازل نشده است با این حال حضرت به خاطر دستور خداوند در آیه مذکور، پدر گرامی خویش را با نام «یا رسول الله(ص)» صدا می زند تا بی احترامی به پیامبر و پیشوای خویش نکرده باشد.
۲)تلاوت و انس با قرآن
از سفارش های قرآن کریم، امر به تلاوت آیات الهی است چنان که می فرماید:
«فاقرءوا ما تیسر من القرءان، (مزمل/۲۰) پس هرچقدر می توانید قرآن بخوانید».
درمورد تلاوت و انس با قرآن، آیات و روایات فراوانی وجود دارد که با عناوین مختلفی انسان را ترغیب به تلاوت آیات آسمانی در مکان های مختلف (خانه، مسجد، مکه، غیره) و حالات متفاوت (نماز، ایستاده، خوابیده) و زمان های گوناگون می کند.
در روایتی پیامبر(ص) می فرماید: «نوروا بیوتکم بتلاوه القرآن؛(۴) خانه های خود را با خواندن قرآن نورانی کنید.»
و امام صادق(ع) قرآن راعهد و فرمان خدا دانسته؛ می فرماید: قرآن عهد خداوند و فرمان او به خلقش است. پس سزاوار است برای شخص مسلمان که در این عهد و فرمان خدا نظر افکند و روزی پنجاه آیه از آن را بخواند.»(۵) و امام سجاد(ع) نیز آیه های قرآن راگنجینه هایی دانسته که هرگاه در یک گنجینه گشوده شود شایسته است که بدان چه در آن است نظر کنی.(۶)
حضرت زهرا(ص) نیز همواره با قرآن مأنوس و آیاتش در همه حالات ورد زبانش بود.
سلمان روایت می کند: رسول خدا(ص) مرا برای کاری به خانه فاطمه(س) فرستاد. به در خانه که رسیدم، صدای زهرا(س) را که، درون خانه قرآن تلاوت می کرد شنیدم».(۷)
سلمان در روایت دیگر می گوید: «داخل خانه زهرا(س) شدم، دیدم در همان حالی که مشغول کار خود بود و جوها را آسیاب می کرد قرآن می خواند.»(۸)
حضرت زهرا(س) به اندازه ای با قرآن مأنوس بود که حتی وصیت می کند «درشب اول قبر، علی(ع) بر سر مزارش قرآن زیاد بخواند و دعا کند.» (۹) و از ثمره همین انس با قرآن حضرت فاطمه(س) بود که فضه کنیز آن حضرت، تا ۲۰ سال بعد از شهادت حضرت زهرا(س) کلامی به غیر از قرآن بر زبان نیاورد. (۱۰)
برای تبیین شدت علاقه آن حضرت به قرآن روایت زیر بخوبی گویا و حاوی نکات فراوان است:
فاطمه زهرا(س) می فرماید: حبب الی من دنیاکم ثلاث: تلاوه کتاب ا... و النظر فی وجه رسول ا... والانفاق فی سبیل ا... از دنیای شما سه چیز محبوب من است: تلاوت قرآن، نگاه به چهره رسول الله و انفاق در راه خدا (فرهنگ سخنان حضرت فاطمه، محمد دشتی، ص۲۳۲)
و براستی کسانی که دوست دارند آن حضرت را اسوه و الگوی خود قرار دهند بایستی قرآن را چه در زمینه تلاوت و چه در زمینه تدبر، وجهه همت خود در طول شبانه روز قرار دهند.
۳ ) احتجاج و تمسک به آیات الهی
استدلال و احتجاج به کتب آسمانی از کارهای رایج و متداول تمامی قرنها بوده و مورد قبول همه دینداران جهان می باشد. پیامبر(ص) و ائمه هدی(س) نیز به این امر اهتمام ورزیده و در سخنانشان به آیات الهی استدلال کرده اند که نمونه های فراوانی از تاریخ گواه بر این مطلب می باشد.
حضرت زهرا(س) هم از این امر مستثنی نبود و درچندین مورد در استدلال های مختلف به آیات قرآنی تمسک جسته و به دفاع از حق خویش و اثبات ارث از نگاه قرآن پرداخته اند.
انس بن مالک نقل می کند:
حضرت زهرا(س) پس از تصرف باغ های فدک، خطاب به ابوبکر فرمود: ای ابوبکر تو می شناسی و می دانی که حق ما اهل بیت غصب شده است؛ و آن حقی است که از صدقات و غنایم داریم و خداوند در این آیه مربوط به غنایم و مصرف خمس آن را توضیح داده است «و بدانید هرگونه غنیمتی به دست آورید خمس آن برای خدا، و برای پیامبر و برای نزدیکان و یتیمان و مسکینان و در راه ماندگان است.» (انفال/۱۴)
ابوبکر گفت: آیا فدک را بطور کامل تسلیم شما کنم؟
حضرت پاسخ داد: آیا فدک مال توست؟ و یا به نزدیکان تو اختصاص دارد؟
ابوبکر گفت: من آن را در رابطه با مصالح مسلمین خرج می کنم.
حضرت فرمود: این حکم الهی نیست و پدرم رسول خدا(ص) چنین دستوری به ما نداده است و در صورتی که از پدرم رسول خدا(ص) پس از نزول آیه خمس شنیدم که فرمود:
بشارت باد ای فرزندان محمد(ص) که مایه غنا و بی نیازی شما رسیده است.
ابوبکر که دیگر عذری نمی توانست بیاورد، به تفسیر شخصی خویش متوسل شد و گفت: علم من اجازه نمی دهد که طبق این آیه، فدک را تماما به شما تحویل دهم. (۱۱)
۴) انذار با آیات قرآنی
از راههای موثر در پیشگیری از انحراف و آگاهی بخشی مردم، نکوهش رفتارهای غلط و افشای آنان می باشد. حضرت زهرا(س) با توجه به این مسئله در بخشی از سخنان خویش به افشای رفتار منافقانه برخی افراد بی تفاوت گذشته و تشنگان قدرت بعد از پیامبر(ص) پرداخته با یادآوری سفارش های پیامبر(ص) درباره امیرالمؤمنین(ع) و عاقبت بد فتنه گران که خود را در ظاهر مصلح نشان می دهند می فرماید:
«درحالی که شما در خوشی زندگی می کردید، در امنیت و رفاه، خوش بودید و منتظر فرصت بودید تا روزگار بر ضد ما دگرگون شود و گوش به زنگ اخبار بودید.
به هنگام کارزار فرار می کردید و عقب نشینی داشتید و آنگاه که خدا، برای پیامبر خویش خانه پیامبران و آرامگاه اولیاء را برگزید، خار و خاشاک نفاق در شما ظاهر شد و جامه دین کهنه گردید، گمراهان ساکت به سخن درآمدند و آدمهایی پست و بی ارزش باقدر و منزلت شدند و شتر نازپرورده اهل باطل، به صدا درآمد و وارد خانه های شما شد.»
آن حضرت در ادامه سخنانشان چنین خاطرنشان می گردند:
«درحالی که هنوز از عهد و قرار شما (بیعت در غدیرخم» چیزی نگذشته بود و شکاف زخم عمیق بود و دهانه زخم هنوز بهبود نیافته بود، پیامبر(ص) هنوز دفن نشده بود که هرچه خواستید کردید و بهانه آوردید که از فتنه می ترسیم (الا فی الفتنه سقطوا و ان جهنم لمحیطه بالکافرین» (آگاه باشید آنها در فتنه سقوط کردند و جهنم کافران را احاطه کرده است.) (توبه/۹۴) شما کجا و فتنه خواباندن کجا؟ دروغ می گویید.» (۲۱)
حضرت در خطبه ای دیگر در جمع زنان مدینه که به عیادت ایشان آمده بودند به نکوهش مهاجر و انصار پرداخته و با متذکرشدن فرجام ستمکاران، سعی در آگاهی بخشی آنان و جلوگیری از انحراف مسلمین نموده و به آیاتی از قرآن کریم استشهاد می کند و می فرماید:
«اکنون بیایید و بشنوید! شگفتا! روزگار چه شگفتی ها در پس پرده دارد و چه بازیها یکی پس از دیگری بیرون می آورد: «و ان تعجب فعجب قولهم: «و اگر تعجب می کنی، عجب گفتار آنهاست. (رعد/۵)
راستی مردان شما چرا چنین کردند؟ ای کاش می دانستم به چه پناهگاهی تکیه داده اند؟ و کدام ستون استوار را انتخاب نمودند؟ و به کدام ریسمان چنگ زدند؟ و برکدام فرزند و خاندانی پیشی گرفتند و غلبه کردند؟
شگفتا چه دوستان دروغین و سرپرستان نااهلی را انتخاب کردند و چه زشت است سرانجام ستمکاران «چه جایگزین بدی است برای ستمکاران» (کهف/۰۵) سر را گذاشته به دم چسبیدند، دنبال عامی رفتند و از عالم نپرسیدند.
نفرین بر مردمی نادان که تبهکارند و تبهکاری خود را نیکوکاری می پندارند. «آگاه باشید اینها همه مفسدانند ولی نمی فهمند» (بقره/۲۱) وای بر آنان آیا کسی که هدایت به سوی حق می کند برای پیروی شایسته تر است یا آن کس که خود هدایت نمی شود مگر هدایتش کنند؟» (یونس/۵۳) شما را چه می شود و چگونه داوری می کنید؟» (۳۱)
۵) بیان علل انحراف مردم
درجامعه اسلامی و زندگی مسلمین، شناخت ویژگی های قرآن و عمل به این کتاب آسمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است قرآن کریم درباره تعالیم قرآن که غالب بر تعالیم دیگر و هدایت آن غیر از هدایت دیگران است می فرماید:
«این قرآن به راهی که استوارترین راه هاست هدایت می کند.» (اسراء/ ۹) هر کس به آن عمل کند راه سعادت و خوشبختی را پیموده و از انحراف به دور خواهد ماند.
چنان که دخت نبی مکرم اسلام یکی از علل انحراف مردم، چند روز بعد از رحلت پیامبر اعظم(ص) را پشت کردن مردم به قرآن کریم و پشت سر انداختن اوامر و نواهی آن دانسته می فرماید:
«چرا بیراهه می روید؟ در حالی که کتاب خدا در میان شماست، مطالب آن روشن است واحکام آن درخشان و نشانه های هدایت آن آشکار، نهی و هشدارهای آن روشن و واضح می باشد، اما شما به قرآن پشت کردید و از آن روی برگردان شدید، آیا به قرآن میل و رغبت دارید؟ یا داوری جز قرآن می گیرید؟ «چه جایگزین بدی است برای ستمکاران» (کهف/۰۵) «و هر کسی جز اسلام آئینی برای خود انتخاب کند، از او پذیرفته نخواهد شد و او در آخرت از زیانکاران است.» (آل عمران/ ۵۸)
سپس آن قدر درنگ نکردید که این دل رمیده آرام گیرد و مهار کردن آن آسان شود، پس آتش گیره ها را بر افروختند و به آتش فتنه ها دامن زدید تا آن را شعله ور ساختید و به شیطان گمراه کننده پاسخ مثبت دادید.» در این جملات حضرت با استفاده از آیه شریفه قرآن، جریان سقیفه و پیامدهای آن و روی گردانی مردم از قرآن کریم را مصداق روشن ظلم دانسته وعاملان آن را جزء ظالمین به حساب آورده است. و با ذکر آیه دوم حضرت می فرماید شما که به قرآن پشت کرده اید و اوامر و نواهی آن را به کار نمی بندید درواقع از دین اسلام خارج شده اید؛ چه اینکه اساس اسلام بر دستورات قرآن استوار است و اگر قرآن را از اسلام حذف کنید دیگر اسلامی باقی نمی ماند و شما هم که دستورات قرآن را از جمله دستور به اطاعت از جانشین و وصی پیامبر اسلام(ص) کنار گذاشته اید و به آن عمل نمی کنید به مثابه این است که دین اسلام را رها کرده و دین دیگری را اختیار نموده و به انحراف کشیده شده اید. (مرکز فرهنگ و معارف قرآن

وبگردی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن
فیلم/ لحظه خودکشی شاهزاده سعودی در فرودگاه لندن - بندر بن خالد بن عبدالعزیز شاهزاده سعودی که به اجبار در حال بازگشت به عربستان بود، در فرودگاه لندن دست به خودکشی زد. این شاهزاده به نشانه اعتراض، خود را از طبقه بالای فرودگاه به پایین پرت کرد. هنوز جزئیات دقیقی از وضعیت وی در دست نیست.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
کره شمالی و دلواپسان ایران
کره شمالی و دلواپسان ایران - حسین شریعتمداری در یادداشتی که مرداد ماه در این باره نوشت ضمن تمجید از کره شمالی به مناقشه آن کشور با آمریکاو درخواست ترامپ برای مذاکره اشاره کرد و نوشت: «کره‌شمالی به درخواست آمریکا برای مذاکره نیز پاسخ مثبت نداد و برنامه‌های هسته‌ای و موشکی خود را غیرقابل مذاکره اعلام کرد. با جرأت می‌توان گفت که کره‌شمالی در این زمینه از مذاکرات بی‌نتیجه و فاجعه‌آمیز ایران با آمریکا الگو گرفته و از این روی حاضر نشده…
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
فیلم حمله به  سفات ایران در لندن به روش خودسرها!
فیلم حمله به سفات ایران در لندن به روش خودسرها! - سفیر ایران جزئیات جدیدی از حمله به سفارت ایران در لندن را منتشر کرد.متعرضان فقط روی بالكن بيرونی ساختمان سفارت بوده و در محاصره پليس هستند. همكاران همه در داخل سفارت در آرامش و امنيت هستند.
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن!
رقصیدن دختران مقابل نجفی در مراسم روز زن! - در همایش بانوان شاغل در شهرداری تهران چند دختر روی سن رفته و مقابل شهردار تهران شروع به رقصیدن می کنند و نجفی آبه دنبال تشویقش گفت: معتقد به سهمیه بندی جنسیتی نیستم.
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی
بزرگترین زمین‌خواری کشور / فروش ارزشمندترين زمين‌های ايران توسط دولت روحانی - هفتم بهمن سال جاری بود كه محمد سعیدی‌کیا، رئيس بنياد مستضعفان و جانبازان، در گفت‌وگو با ايلنا اعلام كرد: دولت حدود ۳۵ میلیون مترمربع (سه‌هزار‌و ٥٠٠ هكتار) از اراضی حاشيه بزرگراه تهران-شمال را به بنیاد واگذار خواهد كرد كه منابع مالي موردنياز براي تكميل اين پروژه در اختيار بنياد مستضعفان قرار گيرد.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
تصمیم عجولانه نگیرید
غربال‌گری یک روش مناسب برای دستیابی به درست اندیشیدن و دور شدن افکار منفی از ذهن است ذهن انسان بطور ناخودآگاه، بر برخی اتفاقات مثبت یا منفی تمرکز می‌کند برای مثال هنگامی …