سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ / Tuesday, 25 September, 2018

بیماری‌ دیورتیکولی‌


بیماری‌ دیورتیکولی‌
● شرح بیماری
بیماری‌ دیورتیکولی‌ دیورتیکولوز یا همان‌ بیماری‌ دیورتیکولی‌ عبارت‌ است‌ از وجود بیرون‌زدگی‌های‌ کوچک‌ کیسه‌ مانند (دیورتیکول‌) در دیواره‌ روده‌ بزرگ‌. وجود این‌ دیورتیکول‌ها ممکن‌ است‌ علامتی‌ به‌ همراه‌ نداشته‌ باشد. دیورتیکولیت‌ نیز یعنی‌ التهاب‌ دیورتیکول‌. دیورتیکولوز مسری‌ یا سرطانی‌ نیست‌. در ۴۰%ـ۳۰% افراد بالای‌ ۵۰ سال‌ این‌ دیورتیکول‌ها وجود دارند. با گذشت‌ هر دهه‌ از زندگی‌ به‌ تعداد آنها افزوده‌ می‌شود.
● علایم‌ شایع‌
الف) علایم‌ دیورتیکولوز:
▪ معمولاً بدون‌ علامت‌ است‌.
▪ دل‌ پیچه‌ یا حساسیت‌ به‌ لمس‌ در طرف‌ چپ‌ شکم‌، که‌ با دفع‌ گاز یا اجابت‌ مزاج‌ بهبود می‌یابد.
گاهی‌ در مدفوع‌ خون‌ قرمز روشن‌ وجود دارد. دیورتیکول‌های‌ غیرعفونی‌ گاهی‌ خونریزی‌ می‌کنند و گاهی‌ یبوست‌.
ب) علایم‌ دیورتیکولیت‌:
▪ درد شکمی‌ همراه‌ دل‌پیچه‌ به‌ صورت‌ متناوب‌ که‌ پس‌ از مدتی‌ دایمی‌ می‌شود. امکان‌ دارد درد از همان‌ اول‌ ناتوان‌کننده‌ باشد یا شاید تا چندین‌ روز ناتوان‌ کننده‌ نباشد.
▪ تب‌
تهوع‌
▪ حساسیت‌ به‌ لمس‌ در همان‌ قسمتی‌ که‌ دیورتیکول‌ در روده‌ بزرگ‌ وجود دارد.
● علل‌
▪ ناشناخته‌ هستند، اما تا حدی‌ ارثی‌ است‌.
▪ شواهد تازه‌ ارایه‌ شده‌ نشان‌ می‌دهند که‌ رژیم‌ غذایی‌ کم‌ حجم‌ حاوی‌ مواد غذایی‌ فرآوری‌ و پالایش‌ شده‌ (غذاهای‌ فرنگی‌) شاید در تشکیل‌ دیورتیکول‌ موثر باشد. به‌ علت‌ کم‌ حجم‌ بودن‌ غذا، در قسمت‌ سیگمویید روده‌ بزرگ‌ اسپاسم‌ ایجاد می‌شود و فشار داخل‌ این‌ قسمت‌ از رود بزرگ‌ بالا می‌رود. سرانجام‌ به‌ علت‌ وارد آمدن‌ فشار زیاد، بافت‌ پوششی‌ داخل‌ روده‌ بزرگ‌ به‌ شکل‌ کیسه‌هایی‌ کوچک‌ از دیواره‌ روده‌ بزرگ‌ بیرون‌ می‌زند.
● عوامل تشدید کننده بیماری
▪ رژیم‌ غذایی‌ نامناسب‌ که‌ فیبر غذایی‌ کمی‌ دارد.
▪ سابقه‌ خانوادگی‌ دیورتیکولوز
▪ بیماری‌ رگ‌های‌ قلب‌ یا بیماری‌ کیسه‌ صفرا
▪ سن‌ بالای‌ ۵۰ سال‌
▪ چاقی‌
● پیشگیری‌
▪ در حال‌ حاضر نمی‌توان‌ از آن‌ پیشگیری‌ به‌ عمل‌ آورد، اما خطر را می‌توان‌ با رعایت‌ موارد زیر کم‌ کرد:
الف) خوردن‌ غذایی‌ پر فیبر در تمام‌ طول‌ زندگی‌
ب) نوشیدن‌ مایعات‌ زیاد
ج) زور نزدن‌ به‌ هنگام‌ اجابت‌ مزاج‌
د) حفظ‌ آمادگی‌ قلبی‌ ـ عروقی‌ مناسب‌. این‌ بیماری‌ ممکن‌ است‌ با اختلات‌ عروقی‌ ارتباط‌ داشته‌ باشد.
● عواقب‌ مورد انتظار
▪ با شناسایی‌ زودهنگام‌ و درمان‌ عوارض‌، سرانجام‌ بیماری‌ خوب‌ است‌.
▪ دیورتیکولوز تنها زمانی‌ خطرناک‌ به‌ شمار می‌رود که‌ عفونی‌ شود یا خونریزی‌ داشته‌ باشد. دیورتیکولیت‌ نیز با جراحی‌ قابل‌ معالجه‌ است‌.
● عوارض‌ احتمالی‌
اگر دیورتیکول‌ها عفونی‌ شوند، ممکن‌ است‌ شدیداً خونریزی‌ کنند یا سوراخ‌ شده‌ و به‌ بروز پریتونیت‌ (عفونت‌ و التهاب‌ پرده‌ صفاق، پرده‌ پوشاننده‌ سطح‌ داخل‌ شکم‌ و احشاء)بیانجامند.
● درمان‌
الف) اصول‌ کلی‌
▪ اقدامات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ شامل‌ موارد زیر باشند: عکسبرداری‌ به‌ کمک‌ اشعه‌ ایکس‌ و تنقیه‌ باریم‌، از قسمت‌ پایینی‌ لوله‌گوارش‌؛ سیگموییدوسکپی‌ (روش‌ برای‌ بررسی‌ راست‌ روده‌ و قسمت‌ پاینی‌ روده‌ بزرگ‌ با یک‌ وسیله‌ که‌ سر آن‌ منبع‌ نور قرار دارد).
▪ اگر علامتی‌ وجود نداشته‌ باشد، درمان‌ معمولاً ضرورتی‌ ندارد. در موارد خفیف‌، تغییر در رژیم‌ غذایی‌ و استفاده‌ از نرم‌کننده‌ مدفوع‌ ممکن‌ است‌ کافی‌ باشد. در موارد شدیدتر، ممکن‌ است‌ نیاز به‌ استراحت‌ در رختخواب‌، دارو، و جراحی‌ باشد.
▪ سعی‌ کنید که‌ هر روز سر یک‌ ساعت‌ معین‌ اجابت‌ مزاج‌ داشته‌ باشید. حداقل‌ ۱۰ دقیقه‌ صبر کنید و زور نزنید.
▪ اجابت‌ مزاج‌ را روزانه‌ از نظر خونریزی‌ کنترل‌ کنید. اگر اجابت‌ مزاج‌ سیاه‌ است‌ نمونه‌ای‌ را برای‌ آزمایش‌ ببرید.
▪ برای‌ رفع‌ درد و اسپاسم‌ خفیف‌، یک‌ صفحه‌ گرم‌کننده‌ را روی‌ شکم‌ قرار دهید.
▪ بستری‌ شدن‌ در بیمارستان‌ تنها به‌ هنگام‌ بروز عوارض‌
▪ در صورت‌ عفونی‌ شدن‌ دیورتیکول‌ یا خونریزی‌ شدید از آن‌، عمل‌ جراحی‌ برای‌ برداشتن‌ قسمتی‌ از روده‌ بزرگ‌ انجام‌ خواهد شد.
ب) داروها
▪ آنتی‌بیوتیک‌ در صورتی‌ که‌ دیورتیکول‌ها عفونی‌ شده‌ باشند.
▪ امکان‌ دارد مصرف‌ نرم‌کننده‌های‌ مدفوع‌ توصیه‌ شود.
▪ در صورتی‌ که‌ نتوانید رژیم‌ غذایی‌ پرفیبر داشته‌ باشید، داروهای‌ مسهل‌ از نوع‌ حجیم‌کننده‌های‌ مدفوع‌ ممکن‌ است‌ تجویز شوند. توجه‌ داشته‌ باشید که‌ از مصرف‌ داروهای‌ مسهل‌ مگر به‌ دستور پزشک‌ باید خودداری‌ کرد.
ج) فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
اگر تب‌ یا درد شدید دارید، در رختخواب‌ استراحت‌ کنید. با روبه‌ بهبود گذاشتن‌ علایم‌، فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ عادی‌ خود را تدریجاً از سر گیرید.
د) رژیم‌ غذایی‌
یک‌ رژیم‌ غذایی‌ متعادل‌ که‌ فیبر زیاد، نمک‌ کم‌، و چربی‌ کم‌ داشته‌ باشد.
● درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
▪ اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان علایم‌ دیورتیکولوز یا دیورتیکولیت‌ را دارید.
▪ اگر علی‌رغم‌ درمان‌، درد شدید ادامه‌ دارد.
▪ اگر در اجابت‌ مزاج‌ خون‌ ظاهر شده‌ است‌.
▪ اگر تب‌، استفراغ‌، یا تورم‌ شکمی‌ به‌ هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهند.


منبع : شبکه رشد

مطالب مرتبط

کولیک شیرخواران

کولیک شیرخواران
کولیک شیرخواران یکی از شکایات شایعی است که باعث می‌شود مادران کودک خود را نزد پزشک اطفال ببرند این مبحث نیاز به تحقیقات وسیع‌تری دارد و تاکنون نظر قطعی برای علت و اداره آن داده نشده این مبحث خلاصه‌ای از تحقیقات انجام شده در این زمینه می‌باشد:با وجود اهمیتی که این بیماری از نظر شیوع و از نظر استرس ایجاد شده دارد هنوز علت کلی برای آن شناخته نشده است بنا به توصیفی که مادران دارند: شیرخوار ظاهراً سالم است ولی یک‌باره صورتش برافروخته شده پاهایش را به داخل شکم جمع کرده و شروع به گریه و جیغ زدن می‌کند و این حالت به مدت ۳۰ ـ ۲۰ دقیقه ادامه پیدا می‌کند و سپس به‌طور ناگهانی قطع می‌شود. بعضی کولیک‌ها عمدتاً در عصرها به‌وجود می‌آیند. اکثر کولیک‌ها به‌طور خودبه‌خود بعد از سه‌ماهگی برطرف می‌شوند.محققین تعریف‌های متفاوتی ارائه داده‌اند طبق تعریف Wessels کولیک معمولاً با گریه ۳ ساعته یا بیشتر در هر روز یا سه روز یک‌بار در طول یک دوره سه‌هفته‌ای یا بیشتر می‌باشد. در حال حاضر این تعریف پذیرفته شده است.شیوع: میزان شیوع متفاوت است از ۱۹ـ۵ درصد گزارش شده طبق مطالعات اخیر در برزیل ۱/۸۰% از مادرانی که خود علت گریه شیرخوار را کولیک تشخیص داده بودند طبق ملاک‌های Wessels تنها ۳/۱۶% دچار کولیک بودند. علت اختلاف در میزان شیوع به‌علت تعریف‌های گوناگونی است که از کولیک ارائه شده است.
علل و عوامل ایجادکننده:
علت‌های مختلف برای کولیک در نظر گرفته شده است که عمدتاً می‌توان آنها را به دو دسته تقسیم کرد:
۱. علل مربوط به دستگاه گوارش
۲. علل دیگر (غیرگوارشی)
علل غیرگوارشی
الف) عوامل عصبی‌روانی
که شامل ارتباط شیرخوار با محیط، تجربه ناخوشایند مادر در دوران بارداری و هنگام زایمان و تجربه ناخوشایند مادر در دوران بارداری و هنگام زایمان و تجربه ناخوشایند مادر از روابط جنسی، البته عواملی مانند تحصیلات مادر، سن والدین و شرایط محیطی می‌توانند دخالت داشته باشند.
ب) فیزیولوژی طبیعی و غیرطبیعی:
بعضی‌ها معتقدند که علل بیولوژیکی و رفتاری نسبت به عوامل جسمی در ایجاد کولیک مؤثرترند. Kirjavainen گزارش کرد که سیستم عصبی در شیرخواران کولیک طبیعی است با این وجود Lehtonen گزارش کرده بود که در ۵۸ شیرخوار کولیی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند کاهش عملکرد کیسه‌صفرا مشاهده شده است.
ج) ارتباط کولیک با پریود مادر:
بعضی از مادران در دوره پریود تحریک‌پذیرتر می‌شوند ممکن است در این دوره از تغذیه تکمیلی استفاده کنند که البته دلیل ثابت‌شده‌ای نیست که بتوان گفت تغذیه تکمیلی باعث ایجاد کولیک شده است.
علت‌های دیگر:بنا به گزارش Kurtogle تغییراتی در ۵ اسید هیدروکسی استیک در مبتلایان به کولیک دیده شده است. البته Gan افزایش این ماده را وابسته به پدیده سردرد میگرنی گزارش نموده است. در مادران سیگاری ریسک ابتلا شیرخوار به کولیک نسبت به مادران غیرسیگاری دوبرابر می‌باشد. همچنین رژیم غذائی مادر به‌خصوص اگر شامل شکلات و آب‌میوه باشد می‌تواند مؤثر باشد البته علت دقیق آن مشخص نشده است. عده‌ای وزن پائین هنگام تولد (LBW) را مؤثر می‌دانند.
عوامل مربوط به دستگاه گوارش:
الف) تغذیه
روش‌های نادرست تغذیه مانند استفاده از شیشه، شیردادن به‌صورتی‌که کودک دراز کشیده باشد، نگرفتن آروغ شیرخوار بعد از شیردهی می‌توانند مؤثر باشند طبق تحقیقات، شیرخوارانی که در شش ماه اول با شیرمادر تغذیه نمی‌شوند درصد ابتلایشان به کولیک ۸۶/۱ برابر نسبت به شیرخوارانی که منحصراً با شیرمادر تغذیه می‌شوند بیشتر است.
ب) حساسیت:
طبق تحقیقات در شیرخوارانی که با شیرگاو تغذیه می‌شوند حساسیت به پروتئین وی (whey) مشاهده شده است و این می‌تواند عامل موثری در ایجاد کولیک باشد هر چند این نظریه کاملاً به اثبات نرسیده ولی علائم افزایش ابتلا به بیماری‌های آلرژیک در شیرخواران کولیکی بیشتر است. با وجود این در تحقیقات جدید افزایش علائم حساسیت مشاهده شده است.(افزایش IgE ـ تست پوستی ـ رینیت آلرژیک ـ آسم ـ عطسه و خس‌خس سینه)
ج) سوءجذب لاکتوز
محققینی که روی تست‌های تنفسی هیدروژن کار می‌کنند اختلال در جذب لاکتوز را گزارش کرده‌اند. سوءجذب لاکتوز می‌تواند باعث افزایش سطح متان در شیرخواران کولیکی شود. مشاهده شده که دفع متان باعث کاهش علائم کولیک می‌شود.
د) جذب ماکرومولکو‌ل‌ها:
طبق بعضی از تحقیقات مخاط روده کولیکی‌ها قدرت نفوذ بالاتری نسبت به ماکرومولکول‌ها دارند.
ه) هورمون‌های روده باریک:
هورمون‌های روده باریک نظیر موتیلین و هورمون VIP (تحریک کننده پپتید روده‌ای) در شیرخواران کولیکی به‌صورت غیرطبیعی افزایش داشته است Lothe نشان داده که فیزیولوژی گوارشی مبتلایان به کولیک در روزهای اول تولد غیرطبیعی می‌باشد.حالات مختلفی که ممکن است با کولیک اشتباه گرفته شود نظیر دیورتیکول مکل (با سونوگرافی در شش‌ماه اول به‌خصوص در شیرخواران دختر می‌توان تشخیص داد) و یا ممکن است کولیک به‌صورت رفلکس گاستروازوفاژیک (GER) گزارش شود.
درمان کولیک:
با وجود این که کولیک خطری برای سلامتی شیرخوار ندارد ولی اضطراب زیادی برای خانواده ایجاد می‌کند با همه این اوصاف هیچ علت درمانی برای کولیک شناخته نشده و تنها عامل پیشگیری عمده می‌تواند تغذیه با شیرمادر باشد البته روش‌های زیادی پیشنهاد شده مانند تغییر فرمول شیر، دارو درمانی، تغییر وضعیت نوزاد در هنگام تغذیه و کمک‌گرفتن از مانورهای دستی.باید به خانواده اطمینان داد که خطری برای شیرخوار وجود ندارد و مزایای تغذیه با شیرمادر و روش‌های تغذیه صحیح را برای مادر بیان کرد که شامل تغذیه انحصاری با شیرمادر در شش‌ماه اول، منع مصرف شیشه، گرفتن آروغ شیرخوار بعد از شیردهی و خواباندن او به پهلوی راست می‌باشد.
درمان داروئی:
یک داروی مؤثر دی‌سیکلومین است که البته عوارض جانبی برای آن گزارش شده. سایر داروها نظیر سایمتیکون، هماتروپین، متیل برومید و فنوباربیتال هم می‌توانند مؤثر باشند. داروئی که اخیراً گزارش شده برومیدسیمتروپیوم است.
درمان‌های متفرقه:
بعضی داروهای گیاهی مانند چای هربل، روغن رازیانه، شیره دانه‌ها و ساکاروز مؤثر می‌باشند در یک تحقیق سیستماتیک در ارزیابی تأثیرات تغذیه دارودرمانی و مداخلات رفتاری مشاهده شده که کولیک را می‌توان با دادن توصیه‌های لازم و کاهش تحریک و تغذیه یک‌هفته‌ای با شیرهای هایپوآلرژیک درمان کرد.
مانورهای دستی:
در بعضی از تحقیقات مشاهده شده که استفاده از مانورهای Chiripractic spinal (درمان از طریق دست‌کاری در ستون‌مهره‌ها) مؤثر بوده است.
نتایج کوتاه و بلندمدت کولیک:
کولیک شیرخواران معمولاً یک وضعیت خوش‌خیم می‌باشد که علائم آن بعد از ۴ـ۳ ماهگی کاهش می‌یابد Sloman و همکارانش گزارش کردند که علائم بیماری در سال اول تولد متوقف و الگوی خواب معمولاً در سن ۷ـ۲ ماهگی طبیعی می‌شود.
نتیجه:کولیک شیرخواران معمولاً عارضه‌ای است با علل مختلف که اغلب غیرگوارشی است این مشکل معمولاً خوش‌خیم بوده و بعد از ۳ تا ۴ ماهگی برطرف می‌شود.البته ممکن است یک علت غیرمعمول نیز در پشت این عارضه پنهان شده باشد. درمان کولیک شیرخواران با برومید سیمتروپیوم که امید تازه‌ای را در درمان به‌وجود آورده نیاز به تحقیقات وسیع‌تری دارد.
فاطمه باقری(کارشناس مامائی ـ مسئول واحد آموزش و مشاوره شیردهی مرکز آموزش درمانی حضرت زهرا (س))

وبگردی
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال
درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقه هندبال - در این فیلم درگیری بازیکنان ایران و عربستان در مسابقات هندبال بازی‌های آسیایی جاکارتا را می بینید که این بازی در نهایت منجر به پیروزی ایران و کسب مقام پنجمی کشورمان شد.