یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 18 February, 2018

ویژگی‌های یک کفش خوب


ویژگی‌های یک کفش خوب
یك كفش خوب كفشی است كه از شكل و الگوی طبیعی پا تبعیت كند و ضمن اینكه یك پوشش كلی در اطراف پا فراهم می‌كند باید درجات قابل قبولی از انعطاف‌پذیری را داشته باشد كه با روند طبیعی راه رفتن اختلال ایجاد نكند.
پا در طی راه رفتن به طور مداوم در برابر ضربات و‌ آسیب‌های ناشی از تقابل و برخورد با زمین قرار می‌گیرد. یك كفش خوب باید كفه‌های نرم و ضربه‌‌گیر داشته باشد تا پا در طی این ضربات به آرامی و نرمی در تقابل با زمین قرار بگیرد و آسیب نبیند. كفش‌هایی كه كفه سفت و محكم‌ دارند از این نظر به پا كمك نكرده و حتی باعث درد و آسیب بیشتر پا می‌شوند.
اندازه كفش از مهم‌ترین ویژگی‌های كفش است. پا باید به راحتی در درون كفش قرار بگیرد. اگر فضای داخلی كفش كوچك باشد باعث آسیب بخش‌های مختلف پا (مثل قوزك‌ها، كناره‌ها و یا سطح رویی پا) خواهد شد. هرگز به امید این نباشید كه كفش‌ جا باز می‌كند. از همان ابتدا كفش باید برای پا اندازه باشد چون حتی مدت كوتاهی استفاده از یك كفش تنگ نیز می‌تواند باعث آسیب پاها شود و در بلند مدت فرد را مبتلا به بیماری‌هایی مثل میخچه، زخم‌های زمین پا و نیز آرتروز و دیگر اختلالات مفصلی پاها كند.
همچنین در جلوی كفش باید فضای كافی برای انگشتان و پنچه پا وجود داشته باشد. با توجه به حساس بودن و استخوانی بودن انگشتان باید قسمت جلویی كفش به اندازه كافی نرم باشد تا تماس این قسمت با انگشتان و پنجه باعث آزار آنها نشود. در مورد خانم‌ها بسیار شایع است كه از كفش‌های پنجه باریك استفاده شود. این كفش‌ها با فشردن انگشتان به یكدیگر در بلندمدت باعث انحراف انگشتان و یا بروز میخچه می‌شوند. همان‌‌طور كه گفته شد قسمت جلویی كفش هم باید متناسب با اندازه پنجه باشد. كفش‌هایی كه پنجه باریك دارند اصولا كفش‌های مناسبی برای استفاده طولانی مدت نیستند.
بلند بودن بیش از حد پاشنه كفش نیز آسیب‌رسان است. به ویژه خانم‌ها تمایل دارند كه از كفش‌هایی استفاده كنند كه پاشنه بلندی دارند. این كفش‌ها با به هم ریختن نظم طبیعی توزیع وزن بدن بر روی پاها و نیز با بر هم زدن وضعیت قرارگیری مفاصل پاها و كوتاه كردن تاندون آشیل در پشت‌پا باعث وارد آوردن فشار بیش از حد بر روی سطح پشتی پا و نیز به هم زدن تعادل فرد می‌شوند.
هر باری كه فرد در پی استفاده از این كفش‌ها دچار لغزش و بی‌تعادلی شود آسیب قابل توجهی به مفاصل و رباط‌های پا وارد می‌آورد كه در بلند مدت می‌تواند باعث درد مزمن پاها شود. احتمال بروز پیچ‌خوردگی و دیگر آسیب‌های پاها در افرادی كه از كفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌كنند به كرات بیشتر از كفش‌های عادی است. به طور كلی نباید پاشنه كفش حداكثر بیش از ۵ سانتی‌متر باشد. همیشه باید حدود یك سانتی‌متر از انتهای آخرین انگشت خالی باشد تا انگشت را بتوان در كفش كمی حركت داد.
اگر كفش شما بزرگ باشد كه امكان حركت پا در آن كاملا راحت باشد و به عبارت دیگر كفش در پا لق بزند هم مناسب نیست. این وضعیت باعث می‌شود كه احتمال آسیب و حركت‌های نامناسب در پا پیش از حد باشد.
سعی كنید حتی‌المقدور صبح‌ها برای خرید كفش اقدام نكنید. به طور طبیعی در طول روز پاها به علت ایستادن‌های طولانی مدت كمی ورم می‌كنند. به عبارت دیگر در طول روز به علت اثر جاذبه خون در بخش‌های تحتانی بدن و به ویژه پاها تجمع حاصل می‌كند و همین امر باعث ورم كردن پاها می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود كه در بعد از ظهرها و انتهای روز پاها كمی بزر‌گ‌تر باشند. حالا اگر شما صبح اقدام به خرید كفشی كرده باشید كه كاملا اندازه پای شماست ممكن است در انتهای روز برای پاهای شما كمی تنگ و آزار دهنده باشند. پس سعی كنید همیشه در انتهای روز برای خرید كفش اقدام كنید تا دچار چنین مشكلاتی نشوید.
نكته دیگر این است كه در موقع امتحان كردن كفش برای خرید حتما جوراب به پا داشته باشید. در غیر این صورت كفشی كه ممكن است بدون جوراب برای پای شما به اندازه و مناسب بوده است بعد از پوشیدن جوراب تنگ و نامناسب باشد.
به نظر اكثر مردم، هر دو پا از نظر اندازه باهم برابر هستند. اما واقعیت چیز دیگری است. در بسیاری از افراد یكی از پاها از پای دیگر بزرگ‌تر است. توجه به این نكته در هنگام تهیه كفش بسیار بااهمیت است. چرا كه به شما گوشزد می‌كند حتما هر دو لنگه كفش را امتحان كنید و در غیر این صورت اگر مجبورید تنها یك لنگه كفش را امتحان كنید حتما این لنگه مربوط به پای بزرگ‌تر شما باشد.
نكته مهم دیگر این است که هیچ وقت مسئولیت خرید كفش را به فرد دیگری واگذار نكنید. علاوه بر مسائل مربوط به علایق و سلیقه‌های شخصی شما در مورد انتخاب شكل، فرم و رنگ كفش، حتما باید خود شما در هنگام خرید كفش حضور داشته باشید و حتما كفش‌ها را امتحان كنید. حتی فرستادن نمونه‌ای از كفش‌های قدیمی برای خرید یك كفش جدید هم اصولا كار صحیحی نیست.
كفش‌ها پس از مدتی استفاده ممكن است تغییر شكل و فرم بدهند و كفش جدیدی كه بر مبنای این كفش‌های كهنه و قدیمی خریده می‌شود ممكن است ویژگی‌های مناسب برای پاهای شما را نداشته باشد. در ضمن ممكن است در طول زمان پاهای شما شكل خود را تا حدودی عوض كرده باشند و نیازمند كفشی با مشخصات، ابعاد، و ویژگی‌های جدید باشند. به سایزی كه روی كفش‌ها درج شده است یا توسط فروشنده اعلام می‌شود اطمینان نكنید.
گاهی یك سایز خاص (مثلا )۴۰ در كفش‌های تولیدی یك كارخانه با همان سایز از كارخانه دیگر از نظر اندازه تفاوت دارند. با این حساب ممكن است اعتماد مطلق به سایز كفش ممكن است گمراه كننده باشد و به خرید كفشی منتهی شود كه برای پاهای شما مناسب نیست. باز هم تاكید می‌كنیم كه در هنگام خرید كفش هیچ معیاری قابل اطمینان‌تر از پوشیدن كفش و احساس راحتی در آن نیست.
و آخرین نكته اینكه در هنگام امتحان كردن كفش مطلوب خود برای خریداری، حتما كمی با آن راه بروید. كفشی كه در هنگام نشستن در پای شما راحت است ممكن است در هنگام راه رفتن بر پاهای شما فشار وارد كند و دیگر چندان راحت نباشد.


منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

انتخاب شلوار جین


انتخاب شلوار جین
برای اغلب جوانان، شـلوار جیـن بـا ارزشتـرین لباس داخل كمد محسوب میگردد.معمولا این توجه بدلیل گران قیمتی و یا زیبایی آن نبوده، بلكه بـعـلت تـطبیق پذیری و همه جا پـوش بودن آن می باشد. شما میتوانید شلوار جیـن را در خـانه، محل كـار و گـردشـها و میـهـمانی های غیر رسمی
بپـوشید. بـرخـلاف ایـن سودمنـدی یـافـتـن منـاسبترین آن آسان نیست.
با این شرایط زمانی كه بدنبال شلوار جینی مناسب بـرای خود میگردید چكار باید بكنید؟ گذشته از قیمت چند نـكتـه زیر را نیز باید بخاطر بسپارید.
● انتخاب صحیح
▪ به دنبال جین های مستقل از زمان بگردید
گفتن اینكه چه نوع شلوار جینی سال بعد مد خواهد شد مشكل اسـت، اما با برگزیدن مدلـهای آزمـوده شـده و استیـل هـای واقـعی جین میتوانید شلواری را انتخاب كنید كـه سالها شیك و مطابق با روز باقی بماند. در زیر سه مثال كلاسیك آورده شده است:
▪ جینهای آبی اورجینال: از شلوارهای كار زبر و با دوام ساخته شده و اكنون فراگیرترین لباسی است كه می توانید داشته باشید.
▪ جینهای آبی مقداری كم رنگ شده: این نـوع غیر رسمی تر از هـر نـوع دیـگـر بوده و میتوان آنرا همراه با یك كت اسپرت و پیراهن شیك بر تن نمود.
▪ جینهای چروك: نوع سنگ شور شده قهوه ای یـا جین چروك آبی. این مدل شیك تر از انواع معمولی جین بوده و همه پوش تر و معمولا مد می باشد.
رنگهای تند تر مانند قرمز محدودیت زمانی داشتـه و همـیشه مد نیستند. همچنین باید از رنــگهای سفید و مشكی اجتناب كنید. جینهای مشكی خیلی زود از مد می افتـند و جین سفید نیز تا زمانیكه دون جانسون نباشید نیازی به خریداریش نخواهید داشت.
● توجه كنید كه چه وقت قرار است آن را بپوشید
راحتی شلوار جین در تن مهمترین مسئله آن بشمار میرود. درنـهایت شیك ترین شلوار جین هم اگر در آن راحت نباشید، باعث نامتناسب بنظر رسیـدن شـمـا خـواهـد شد. با این حال درنظر داشتن اینـكه چـه وقـت و كـجا میخواهید شلوار جین خود را بپوشید، در روند انتخاب آن كمك بسزائی بشما خواهد نمود.
برای مثال اگر در محل كار فقط كت و شلوار مـی پـوشید، مـمكن است شلوار جین خود را صرفا برای قدم زدن اطراف منزل و یا گردش استفاده كنید كـه ایـن بـه مـعنـای داشتـن محدودیتهای كـمتر هنگام برگزیدن نوع و ظاهر شلوار است. با اینحال اگر در محیط كاری شما پوشیـدن شلوار جین مجاز باشد، ممكن است بخواهید همیشه جین بپوشید كه در این صورت باید در انتخاب شلوار خود دقت بیشتری نموده و معیارهای مهم تری را در نظر بگیرید. در هر دو حالت مطـمئـن شوید كه شلوار جین شما با كفشها یا پوتینهایتان همخوانی داشته باشد.
مدل صحیح، تن خور مناسب و چند نكته دیگر برای انتخاب شلوار جین...
● شلوار جینی با جلوه انتخاب كنید
فقط به این دلیل كه میخواهید نوع كلاسیكی را خریداری كنید، حتما نباید شلوار جینی خسته كنــنده را برگزینید. مدلهای كلاسیك شیك در عین حال میتوانند جلوه نیز داشته باشند. مثلا میتوانید نوع راسته، مخروطی شكل و یا پاچه گشاد آنرا انتخاب كنید.
● شلواری كاملا اندازه را خریداری نمایید
فرقی نمی كنـد شلوار جینی كه انتخاب می نمایید چقدر زیبا و شیك باشد، اگر برایتان بزرگ یا كوچـك بـاشد، بـاعـث خنـده دار شدن شما خواهد شد. ابتـدا مطمئن شوید كه پاچه و كمر آن زیاد تنگ نبـاشد. همچنـین بـاید در آیـنه ببینید كه پشت شلوار هم خوب ایستاده باشد. یادتان باشد، اگر به شما نمی آمد، یكی دیگر را امتحان كنید.
به عـلاوه چون شلوارهای جین ممكن است آب رفته و كوچك شوند بهتر است كه كمی قدش را بلند تر انتخاب كنید. این كار بشما امكان میدهـد پـاچه شـلوار را كمی بالازده و یا هر گونه اصلاح مطابق با میل خود را اعمال نمایید.
● وضعیت تن خور شلوار را بسنجید
بهترین روش برای آزمودن ارزش شلوار جین شما این است كه آنرا بطور آزمایشی بـرتن كنید. كمی با آن در فروشگاه قدم زده و مـقدار حـجـم جیـب و میـزان راحتـیش را هنـگام نشستن بررسی كنید. آیا دسته كلید یا كیفتان جا می شود؟ آیـا آن شلوار در برخی از فصول باعث گرما یا خارش در بدن میگردد؟
همچنین باید آن را با كمربندی كه همیشه می بندید امتحان كنید. این باعث می شود تا از اندازه كمر و تطابق كمبربند با شلوار اطمینان حاصل نمایید.
در نهایت، شلوار را با كفشهایی كه همیشه می پوشید امتحان كنـیـد، و بـیـاد داشـتـه بـاشید كه علاوه بر اطمینان از همانگی رنـگ آن دو، بایـد ببـیـنید كـه شـلـوار خـوب روی كفش قرار می گیرد یا خیر. اگر قد شلوار كمی بلند تر بود، آن را تـا بزنیـد. انـتـهای پـاچه شلوار باید با قسمت بالایی كفی كفش هم طراز باشد.
● مطمئن شوید كه از قبل كوچك شده است
هر كسی می داند كه وقتی شلوار جین مورد علاقه اش كوچك می شود چقـدر بـاعـث عصبانیت می گردد. اطـمینان یافتن از اینكه شلوار قبلا كوچك شده است، ضرر و زیان را كاهش خواهد داده و در آینده این مقدار كوچك به حداقل خواهد رسید.با این حال بخاطر داشته باشید كه اندازه شلوار را كمی بلندتر از حد نیاز انتخاب كنید.
● مراقبت از شلوار جین
▪ پیش از تو زدن آنرا بشویید
قبل از اینكه پاچه شلوار را تو بزنید آن را بشویـیـد تـا ابـتـدا بـه انـدازه واقعی در آید. برای اطمـیـنان خـاطر بیشتر مقداری كمتر از اندازه مورد نیاز تو بزنید تا اگر باز هـم شلـوار آب رفت قدش كوتاه نشود.
● شلوار را پشت و رو بشویید
اولیـن بـاری كـه می خواهیـد شلوار جین خود را بشویید، آن را جـدا از لـبـاسهـای دیـگر شستشو نمایید. دفعات بعد بهتر است برای حفظ رنگ و ظاهر كلی آنرا پشت رو كرده و سپس بشویید.
● آنرا در ماشین خشك كن نیندازید
همیشه شلوار جین خود را برای خشك كردن روی بــند و یا روی پایه های مخصوص قرار داده و مطمئن شوید كه روی هم تا نخورده باشد.
● شلوار جین شیك برای جوانان
همیشه پیدا كردن شلوار جین مناسب آسان نیست، بخصوص برای مردان كه ترجیح میدهند بجای صرف ساعتهای طولانی برای خرید لباس به مطب دندانپزشكی بروند. با این حال با بخاطر سپردن این نكات میتوانید شلوار جین مناسب خود را براحتی بیابید.

فلافل باقلا
این غذای خوشمزه را در مدت کوتاهی تهیه و با سس فلفل قرمز میل کنید زمان تهیه ۲۵ دقیقه به علاوه زمان خیساندن آن طی شب زمان پخت ۱۵ دقیقه ● مواد لازم برای ۸ ۶ نفر ▪ باقلای خشک ۴۵۰ گرم …
وبگردی
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود - تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز؛ شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهارآزادی در نشست...
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟ - یادآوری سخنی از رئیس جمهور،در برنامه تلویزیونی "دیدگاه"، پیش از انتخابات سال 1392 و نگاهی به نرخ ارز امروز ، 25 بهمن 1396
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.