چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ / Wednesday, 20 June, 2018

بحران عراق و عبرت از جنگ ویتنام


بحران عراق و عبرت از جنگ ویتنام
اظهارات اخیر جورج بوش در ویتنام كه به سرزمین فجایع دهشتناك سربازان آمریكایی معروف است، نشان داد كه دولت فعلی آمریكا بسیاری از درس های جنگ ویتنام را به خوبی فراگرفته است اما استبداد حاكم در مفاهیم سیاسی این كشور عامل اصلی عدم استفاده سردمداران كاخ سفید از تجربه های تلخ گذشته است.
بوش به صراحت در هانوی اعتراف كرد كه باید از درس های جنگ ویتنام برای حل بحران ها در عراق استفاده كرد، این یك سخن تاریخی است كه در تاریخ شكست های آمریكا به ثبت خواهد رسید.به گزارش ایسنا روزنامه الاهرام مصر با ارایه مقاله ای در ارزیابی سفر بوش به ویتنام با تیتری تحت عنوان «بوش و عبرت از جنگ ویتنام» می نویسد: «اظهارات بوش در هانوی نشان داد كه دولت فعلی آمریكا درگیر یك بحران واقعی در عراق است، بحرانی كه هر روز نسبت به روز دیگر درحال گسترش است و اگر اقدامات جدی برای متوقف ساختن ارابه قتل، بحران، هرج و مرج و ناامنی در عراق نشود، مطمئنا تجربه تلخ ویتنام بر فراز آسمان عراق سایه خواهد افكند و خاك این كشور به سرزمین فجایع دهشتناك دیگری برای سربازان آمریكایی تبدیل خواهد شد.
گرداب خشونت و مرگ در عراق به حدی رسیده است كه همه را از بزرگ و كوچك در خود می بلعد و اگر برای حل معضلات و بحران های عراق اقدامی نشود این گرداب مرگ كل این كشور را در خود خواهد بلعید و دهان دهشتناك خود را به سوی كشورهای منطقه خواهد گرفت.
متاسفانه همان طور كه گفتیم استبداد موجود در مفاهیم سیاسی آمریكا منجر به آن شده است كه این كشور در حل بحران عراق دیر اقدام كند و ملت مسلمان این كشور را بیش از آن كه سربازان خود را فدا كند، فدا كرده است.»در ادامه این تحلیل آمده است: «اولین درسی كه آمریكا باید از تجربه خود در ویتنام بیاموزد آن است كه نمی توان با منطق زور و سلاح بر مقاومت ملت هایی كه برای آزادسازی خاك خود از دست اشغالگران می جنگند، پیروز شد. تجربه دوم آن است كه بوش باید به جای آنكه تمام امید خود را به عنصر زمان جهت پیروزی فرهنگ كذایی كاخ سفید بر فرهنگ خصومت و بدی ها ببندد، بهتر است به تغییر ریشه ای و حقیقی در سیاست های خود در عراق اقدام كند و در راس این تغییرات واقعی و ریشه ای كنار گذاشتن سیاست طائفه گری در عراق است سیاستی كه در حال حاضر دولت بوش جهت موفقیت روند سیاسی جاری در عراق آن را دنبال می كند.
متاسفانه سیاست فعلی آمریكا كه بر عنصر اختلاف افكنی میان طوائف مختلف عراقی مبتنی است منجر به ایجادخشونت طوائفی در عراق شده است و بهای این خشونت ها را ده هاتن از مردم عراق اعم از كودكان و زنان می دهند. از مهم ترین پیامدهای خطرناك سیاست فعلی آمریكا درعراق كه بر تبعیض طوایفی نیز متكی است آن است كه این كشور به سمت و سوی تجزیه و تقسیم حركت می كند و به كشورهای كوچكتری تقسیم می شود.»الاهرام در ادامه می نویسد: «تنها راه خروج آمریكا از بحران عراق جز با تعیین جدول زمانی مشخص جهت عقب نشینی نیروهای این كشور از عراق محقق نخواهد شد كه البته این جدول زمانی باید براصول كاملا مشخصی پی ریزی شود و به مثابه آن نباشد كه دولت آمریكا از تعهدات ومسوولیت های خود در قبال عراق تخطی كند، زیرا این دولت از همان زمانی كه این كشور را به صورت نامشروعی به اشغال خود درآورد مسوولیت هایی را در قبال ملت عراق به عهده گرفت كه تا به امروز نتوانسته است هیچ یك از این تعهدات ها را جامه عمل بپوشاند.
یكی از این تعهدات آمریكا برقراری امنیت و ثبات در عراق به واسطه آموزش نیروهای عراقی و تشكیل یك ارتش منظم و قوی است البته پیش از همه این مسوولیت ها مسوولیت تشكیل یك حكومت قدرتمند فعال در عراق وظیفه آمریكا بود كه متاسفانه به اعتقاد بسیاری ازجمله سردمداران كاخ سفید این امر محقق نشده است و مردم عراق از یك دولت منتخب مردمی قوی و فعال كه بتواند اوضاع سیاسی و اقتصادی این كشور را سرو سامان دهد برخوردار نشده اند.»الاهرام در پایان می نویسد: «متاسفانه سیاست های دولت آمریكا در عراق بسیارناشیانه بود به طوری كه این كشور با دنباله روی كوركورانه از تعریف های سیاسی محافظه كاران كاخ سفید و مسوولان و رهبران آمریكایی كه تحت اداره انجمن های یهودی آمریكایی اداره می شوند عراق را به مرحله ای رساند كه به یك گرداب مرگبارتبدیل شده است گردابی كه كل منطقه را تهدید می كند و نه تنها عراق را در قعر جهنم جنگ های داخلی خواهد كشاند بلكه كل منطقه را با این خطر بسیار بزرگ مواجه خواهد ساخت.
اگر دولت آمریكا بخواهد به سیاست های فعلی خود در عراق ادامه دهد و همچنان بر منطق یكجانبه گرایانه خود در این كشور اصرار ورزد هیچ یك از بحران های این كشورحل و فصل نخواهد شد. متاسفانه دولت بوش همچنان معتقد است كه بحران عراق رویارویی میان آزادی و تروریسم است و باید آزادی بر تروریسم پیروز شود.
این اعتقاد پوچ كه بیشتر به شعر و قصه و خیال شبیه است، نمی تواند امنیت و ثبات را برای مردم زجر كشیده این كشور تامین كند. دولت آمریكا باید به جای منطق پوچی كه در عراق دنبال می كند به فكر راه های اساسی و واقعی جهت حل بحران عراق باشد در غیر این صورت پایان كار آمریكا درعراق چیزی بسیار بدتر از ویتنام خواهد بود و مردم این كشور بهای آزادی كشور خود از دست اشغالگران را بسیار گران تر از مردم ویتنام خواهند داد.
پیش از آنكه كشورهای اروپایی به فكر حل بحران عراق باشند و نگران تاثیرگذاری این بحران بر معادلات سیاسی و اقتصادی خود باشند، این كشورهای منطقه هستند كه باید با احساس این نگرانی درصدد حل بحران عراق باشند هر چند سیاست های آمریكا به گونه ای بوده است كه به هیچ یك از كشورهای منطقه چون ایران و سوریه اجازه نداده است اقداماتی برای حل بحران های این كشور كنند.
اما دیگر كشورهای منطقه به خصوص كشورهای عربی باید زودتر از آنكه عنصر زمان را از دست دهند به اقدامات لازم جهت جلوگیری از وقوع جنگ های داخلی در عراق دست زنند، در غیر این صورت پیامدهای بحران های داخلی عراق بی شك در وهله اول گریبان گیر این كشورها خواهد شد.»


منبع : روزنامه ابرار

مطالب مرتبط

در جنگ غزه، مظلوم مقاوم پیروز شد

در جنگ غزه، مظلوم مقاوم پیروز شد
۲۲ روز جنگ سنگین رژیم صهیونیستی علیه مقاومت اسلامی فلسطین دیشب با قرائت بیانیه کابینه امنیتی توسط الیور اولمرت، کفیل نخست‌وزیری وارد مرحله سیاسی شد. این جنگ در حالی به نقطه پایانی خود نزدیک شد که تاثیرات عمیقی در معادلات سیاسی و امنیتی منطقه بر جای گذاشت و صد البته این هنوز برگ اول تاثیر منطقه‌ای و بین‌المللی این جنگ است.
اجازه بدهید این جنگ را در چند عبارت مرور کنیم:
۱) رژیم تل‌آویو جنگ را با اهداف فراوانی آغاز کرد. خانم لیونی از این جنگ به «جنگ ارزش‌ها» تعبیر کرد و گفت: این جنگ برخورد جهان آزاد با تروریسم است. اولمرت اعلام کرد ما برای اعاده امنیت مناطق جنوبی اسرائیل که از سال ۲۰۰۰ در معرض موشک‌های مقاومت بوده‌اند وارد عمل شده‌‌ایم و فقط زمانی آن را رها می‌کنیم که اطمینان داشته باشیم دیگر تهدید امنیتی شهروندانمان به پایان رسیده است. باراک ، وزیر جنگ این رژیم اعلام کرد ما برای درهم شکستن ستون فقرات حماس وارد عمل شده‌ایم.
۲) رژیم تل‌آویو امکانات فراوانی را به میدان آورد. در این جنگ حدود ۲۰ هزار نیروی ذخیره پای کار آمدند تا دو تیپ ویژه و مشهور «جفئاتی» و «گولانی» را در عملیات پشتیبانی کنند. در این جنگ حداقل ۵۰۰۰ تانک پیشرفته وارد میدان شدند، حدود ۵۰ شناور نظامی توپدار و حداقل ۳۰ فروند هواپیما و ۵۰ فروند بالگرد مدرن به میدان آورده شدند و این در حالی است که حضور تیپ‌های جفئاتی و گولانی بیانگر تلاش حداکثر اسرائیل در عرصه نظامی دارد.
۳) رژیم صهیونیستی ۷ روز را به عنوان دوره عملیات در نظر گرفته و باراک با صراحت گفته بود زمان غلبه کامل ما بر مقاومت در غزه از ۱۰ روز فراتر نخواهد رفت. اما در حین جنگ فقط عملیات نیروی هوایی ارتش ۸ روز به درازا کشید و ۱۲ روز دیگر صرف عملیات زمینی شد. این در حالی است که در طول این ۱۲ روز نیز نیروی هوایی و نیروی دریایی این رژیم نیروی زمینی را کاملا و با حجم بالای آتش پشتیبانی می‌کردند.
۴) رژیم صهیونیستی برای آن که در فضای کاملا باز و آرام تصمیم بگیرد و تصمیمات خود را عملیاتی کند از یک‌سو زمان عملیات را در دوره تعطیلات ژانویه قرار داد و از سوی دیگر با مراقبت شدید هرگونه فعالیت خبری رسانه‌ها را در سرزمین‌های اشغالی ممنوع کرد و در غزه بارها به خبرنگاران و محل‌های استقرار آنان حمله کرد. در عین حال ژنرال‌های ارتش اسرائیل با حضور در شبکه‌های مختلف رادیویی و تلویزیونی اروپا و آمریکا تبلیغات رسانه‌‌ای را با هدف سرپوش گذاشتن بر جنایات و ناکامی‌ها و برجسته‌سازی دستاوردها و خنثی کردن رسانه‌های رقیب مدیریت کردند.
۵) رژیم صهیونیستی جنگ را در روز شنبه ۷ دی‌ماه در حالی آغاز کرد که پیش از آن با مجامع بین‌المللی، کشورهای بزرگ و پاره‌ای از رژیم‌های موثر منطقه‌ای هماهنگ کرده و آنان را پای کار آورده بود و شاید در طول ۶ دهه گذشته در هیچ مقطعی این سطح از هماهنگی با عملیات اسرائیل فراهم نشده بود.
این همه در حالی بود که طرف مقابل این رژیم مردمی بودند که ماه‌ها در محاصره شدید به سر می‌بردند و نیروهای مقاومت که فاقد امکانات لازم دفاعی هوایی، دریایی و زمینی بودند، بنابراین همه چیز برای پیروزی سریع، آسان و قاطع رژیم صهیونیستی آماده بود.اما آنچه اتفاق افتاد پیروزی تل‌آویو نبود. جنگ به جای ۷ تا ۱۰ روز تا اینجا ۲۲ روز به درازا کشید. این جنگ نه اهداف لیونی که آن را عین ارزش و مورد حمایت بشریت می‌خواند نه اهداف اولمرت که رفع نگرانی‌های امنیتی شهروندان جنوب می‌دانست و نه اهداف باراک که شکستن استخوان‌های حماس را در انتظار نشسته بود، محقق نکرد.
امکانات بی‌حد و حصر رژیم تل‌آویو و دست‌ باز آن در استفاده از انواع سلاح‌های غیرمتعارف و حمله به هر نقطه ولو متعلق به سازمان ملل باشد گرهی از کار اسرائیل نگشود و به تسلیم شدن حتی یک نیروی مقاومت و حتی مردم عادی غزه منتهی نگردید و هیچ فریاد اعتراضی در غزه علیه مقاومت و دولت آن شنیده نشد.
هم‌پیمانی منطقه‌ای و بین‌المللی اگرچه بی‌سابقه بود ولی در برابر هم‌پیمانی ملت‌ها و دفاع آنان از رزمندگان مقاومت رنگ باخت و ائتلاف حول محور قاهره در دریای اختلافات عربی و اعتراضات مردمی غرق شد.زمان و زمین از برنامه نظامی حساب شده اسرائیل تبعیت نکردند و اراده مقاومت بر ارابه جنگی دشمن غلبه کرد.رژیم صهیونیستی امروز ناچار است هلهله پیروزی سر بدهد چرا که مانند مالباخته‌ای است که توان شنیدن سرزنش اطرافیان را ندارد اما این زمان زیادی به درازا نمی‌کشد شاید یک تا دو روز و البته نشانه‌های آن همین الان در حال بروز است. سرلشکر کوبی فرمانده یک تیپ عملیاتی ارتش اسرائیل که در جنگ لبنان (۱۳۸۵)‌ نیز حضور داشته است، دیروز از دیگر همگنان خود جلو افتاد و گفت: «ارتش اسرائیل در وضعیت انتظار منفی به سر می‌برد و از نظر نظامی درجازده و به لحاظ سیاسی در هرج و مرج است. متاسفانه حماس توان عملیاتی خود را بعد از تحمل ۲۲ روز بمباران حفظ کرده و این در حالی است که ما در اسرائیل خسته شده و دچار هرج و مرج گشته‌ایم.»

وبگردی
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!