جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶ / Friday, 19 January, 2018

آبسه‌ ریه‌


آبسه‌ ریه‌
● اطلاعات‌ اولیه‌
آبسه‌ ریه‌ ناحیه‌ای‌ از عفونت‌ در ریه‌ كه‌ توسط‌ بافت‌ ملتهب‌ احاطه‌ شده‌ است‌. بافت‌ عفونی‌ شده‌ ریه‌ تخریب‌ شده‌ و چرك‌ جایگزین‌ آن‌ می‌گردد. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.
‌● علایم‌ شایع‌
▪ سرفه‌ همراه‌ خلط‌. خلط‌ این‌ بیماران‌ چركی‌، اغلب‌ دارای‌ رگه‌های‌ خونی‌ و گاهی‌ بدبو است‌.
▪ بوی‌ بد تنفس‌
▪ تعریق‌
▪ تب‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر
▪ لرز
▪ كاهش‌ وزن‌
▪ درد سینه‌ (گاهی‌)
● علل‌
آبسه‌ ریه‌ معمولاً به‌عنوان‌ عارضه‌ای‌ متعاقب‌ پنومونی (ذات‌الریه) رخ‌ می‌دهد. گاهی‌ آبسه‌ ریه‌ در اثر استنشاق‌ ترشحات‌ آلوده‌ از مجاری‌ تنفسی‌ فوقانی‌ به‌ داخل‌ ریه‌، در یك‌ فرد بیهوش‌ یا دچار افت‌ هوشیاری‌ ایجاد می‌شود. افت‌ هوشیاری‌ بیماران‌ ممكن‌ است‌ ناشی‌ از ضربه‌ سر، استفاده‌ از بیهوشی‌ یا بی‌حسی‌ برای‌ جراحی‌ (شامل‌ بیحسی‌ دندانی‌)، مسمومیت‌ ناشی‌ از الكل‌ و خواب‌ عمیق‌ اعمال‌ شده‌ توسط‌ داروها باشد. عامل‌ آبسه‌ ریه‌ عموماً باكتری‌های‌ بیماری‌زایی‌ نظیر كلبسیلا، پسودوموناس‌، استافیلوكوك‌ یا استرپتوكوك‌ بتاهمولیتیك‌ می‌باشند.
‌● عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر
▪ بیماری‌ اخیر، به‌ ویژه‌ پنومونی‌ (ذات‌الریه)‌ با سرعت‌ بهبود آهسته‌
▪ اعتیاد به‌ الكل‌
▪ بیهوشی‌ عمومی‌ برای‌ جراحی‌ یا صدمات‌ اخیر منجر به‌ بیهوشی‌
● پیشگیری‌
▪ اقدام‌ فوری‌ جهت‌ درمان‌ طبی‌ در موارد عفونت‌های‌ تنفسی‌ و به‌ ویژه‌ پنومونی‌ (ذات‌الریه)‌ .
حفظ‌ بهداشت‌ مطلوب‌ دهان‌ و دندان‌ برای‌ جلوگیری‌ از عفونت‌های‌ دهانی‌ كه‌ می‌تواند منجر به‌ آبسه‌ ریه‌ گردد.
‌● عواقب‌ موردانتظار
معمولاً با درمان‌ آنتی‌بیوتیكی‌ طولانی‌مدت‌ (تا شش‌ ماه‌) قابل‌ علاج‌ است‌.
● عوارض‌ احتمالی‌
▪ در صورت‌ عدم‌ پاسخ‌ مناسب‌ به‌ درمان‌ آنتی‌بیوتیكی‌، آبسه‌ مزمن‌ شده‌ و عوارضی‌ چون‌ كاهش‌ وزن‌، كم‌خونی‌، برونشكتازی‌ یا بیماری‌ مزمن‌ ریه‌ را در پی‌ دارد.
▪ پاره‌ شدن‌ آبسه‌ كه‌ منجر به‌ آمپیم‌ یا خونریزی‌ شدید در ریه‌ می‌گردد.
▪ گسترش‌ عفونت‌ به‌ سایر نواحی‌ بدن‌، به‌ ویژه‌ مغز
‌● درمان‌
▪ بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌، كشت‌ چرك‌ به‌دست‌ آمده‌ از آبسه‌ جهت‌ تعیین‌ نوع‌ آنتی‌بیوتیك‌ تجویزی‌ و عكس‌ ساده‌ ریه‌ و اسكن‌ ریه‌ باشد. برونكوسكوپی‌ (استفاده‌ از یك‌ وسیله‌ بصری‌ با چراغی‌ در نوك‌ آن‌ كه‌ از نای‌ عبور داده‌ شده‌ و وارد برونش‌ها می‌گردد) در موارد مشكوك‌ به‌ ورود جسم‌ خارجی‌ به‌ ریه‌.
▪ ترك‌ استعمال‌ دخانیات‌
▪ در حد امكان‌ به‌ تمرین‌های‌ ورزشی‌ با تنفس‌ عمیق‌ بپردازید.
▪ نحوه‌ تخلیه‌ وضعیتی‌ ریه‌ را بیاموزید تا به‌ خروج‌ ترشحات‌ نایژه‌ای‌ كمك‌ كنید. از ناحیه‌ شكم‌ به‌طوری‌ بر روی‌ تخت‌ قرار گیرید كه‌ سر و سینه‌ شما از لبه‌ تخت‌ آویزان‌ باشد. خود را وادار به‌ سرفه‌ كنید. این‌ كار را تا هنگامی‌ كه‌ دیگر قادر به‌ دفع‌ خلط‌ نباشید، ادامه‌ دهید. این‌ عمل‌ را دوبار در روز به‌ مدت‌ ۱۰-۵ دقیقه‌ انجام‌ دهید.
▪ در صورت‌ عدم‌ بهبود آبسه‌، گاهی‌ جراحی‌ جهت‌ تخلیه‌ چرك‌ آبسه‌ یا برداشت‌ آبسه‌ و قسمت‌ درگیر ریه‌ لازم‌ می‌شود.
● داروها
آنتی‌بیوتیك‌ها به‌ مدت‌ طولانی‌ برای‌ مقابله‌ با عفونت‌ و جلوگیری‌ از عود آن‌.
● فعالیت‌
تا هنگامی‌ كه‌ عكس‌ ریه‌ نشان‌دهنده‌ پاك‌ شدن‌ عفونت‌ باشد، فعالیت‌ خود را كاهش‌ دهید.
‌● رژیم‌ غذایی‌
▪ رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. مصرف‌ مایعات‌ را افزایش‌ دهید به‌طوری‌ كه‌ روزانه‌ حداقل‌ هشت‌ لیوان‌ مایعات‌ مصرف‌ كنید. با مصرف‌ مایعات‌ بیش‌ از حد معمول‌، بدن‌ مجبور می‌شود تا قسمتی‌ از این‌ مایعات‌ را از طریق‌ ریه‌ دفع‌ كند و بنابراین‌ ترشحات‌ ریوی‌ غلیظ‌، رقیق‌تر شده‌ و دفع‌ آن‌ با سرفه‌ آسان‌تر می‌گردد.
‌‌● در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید
▪ اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دچار علایم‌ آبسه‌ ریه‌ باشید.
‌● بروز موارد زیر در طی‌ درمان‌:
▪ افزایش‌ تب‌ به‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر
▪ غلیظ‌ شدن‌ ترشحات‌ با وجود درمان‌
▪ تخلیه‌ وضعیتی‌ ریه‌ نشان‌دهنده‌ تغییر در رنگ‌، مقدار یا قوام‌ خلط‌ باشد.
▪ علایم‌ عفونت‌ ریه‌ پس‌ از درمان‌ عود نماید، به‌خصوص‌ سرفه‌ خلط‌دار، تب‌ یا احساس‌ ناخوشی‌ عمومی‌.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان

مطالب مرتبط

آنفلوانزا چیست؟


آنفلوانزا چیست؟
آنفلوانزا بیماری تنفسی مسری است که با ویروس آنفلوانزا به وجود می آید که می تواند از بیماری معمولی و پیش پافتاده ای شروع شده و شدت یابد و گاهی اوقات موجب مرگ شود .بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری تزریق واکسن در فصل پاییز است .
● بطور میانگین در آمریکا :
▪ ۵ الی ۲۰ درصد از جمعیت به آنفلوانزا مبتلا می شوند.
▪ بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر به علت آنفلوانزا در بیمارستان بستری می شوند.
▪ حدود ۳۶۰۰۰ نفر از بیماری آنفلوانزا می میرند.
بعضی افراد مقل افراد مسن و بجه های کوچک و افراد که دچار بیماریهای قلبی هستند بیشتر در خطر ابتلا به آنفلوانزای شدید و مهلک هستند.
● نشانه های آنفلوانزا :
▪ بطور معمول تب بالا
▪ سر درد
▪ خستگی مفرط
▪ سرفه خشک
▪ گلوی دردناک
▪ آبریزش بینی و کیپ شدن بینی
▪ درد ماهیچه ها
▪ علایم شکمی مثل حالت تهوع ، استفراغ ، اسهال که در بچه ها و بزرگسالان عادی است .
● مشکلات آنفلوانزا :
مشکلات آنفلوانزا می تواند شامل باکتری ذات الریه، کم شدن آب بدن ، بدتر کردن شرایط مزمن پزشکی مثل سکته قلبی ، آسم و دیابت باشد. بچه ها ممکن است دچار مشکلات سینوسی یا عفونت گوش شوند.
● چگونه آنفلوانزا پخش می شود ؟
ویروس آنفلوانزا از طریق قطرات کوچک تنفسی که هنگام سرفه و عطسه بوجود می ایند ، پخش می شود . گاهی از شخصی به شخصی منتقل می شود و گاهی وقتی فرد با چیزی که آلوده به ویروس آنفلوانزا باشد ، تماس پیدا کند و سپس به بینی و دهان خود دست بزند به آنفلوانزا مبتلا می شود . بیشتر بزرگسالان می توانند یک روز قبل از مشاهده علائم و ۵ روز پس از بیماری آن را منتقل کنند یعنی قبل از اینکه متوجه باشید که مریض هستید می توانید این بیماری را منتقل کنید . برای جلوگیری از آنفلوانزا ، واکسینه شوید .
بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به آنفلوانزا تزریق واکسن آنفلوانزا در فصل پاییز می باشد که دو نوع واکسن آنفلوانزا درایم.
واکسن غیر فعال که شامل ویروس های کشته شده می باشد که با سرنگ تزریق می شود ، این نوع واکسن مخصوص افراد بزرگتر از ۶ ماه سالم و افرادی با مشکلات حاد پزشکی می باشد.
نوع دیگر واکسن آنفلوانزا که به صورت اسپری بینی است که از ویروس های زنده و ضعیف آنفلوانزا تهیه شده که منجربه آنفلوانزا نمی شود و گاهی LAIV یعنی واکسن رقیق شده زنده آنفلوانزا می نامند که مخصوص افراد سالم بین ۵-۴۹ سال بجز خانمهای باردار می باشد.
حدود دو هفته پس از تزریق واکسن ، آنتی بادی ها در بدن برای حفاظت در مقابل ویروس آنفلوانزا گسترش می یابند . واکسن آنفلوانزا مانند سایر ویروس ها در مقابل بیماریهایی شبیه آنفلوانزا محافظت نمی کند.
● چه زمانی باید واکسینه شد؟
ماههای اکتبر ونوامبر ( مهر- آبان ) بهترین زمان برای واکسیناسیون است ولی دسامبر ( آذر) و یا چند ماه دیرتر نیز هنوز می تواند فایده داشته باشد . فصل آنفلوانزا از اوایل مهر شروع می شود و تا اردیبهشت بطول می انجامد.
● چه کسانی باید واکسینه شوند ؟
بطور کلی هر کسی که می خواهد احتمال ابتلا به آنفلوانزا کاهش دهد باید واکسینه شوند. افرادی که در خطر احتمال ابتلا به آنفلوانزا شدید و مهلک هستند یا افرادی که با آنها زندگی می کنند یا از آنها مراقبت می کنند هر فصل پاییز باید واکسن بزنند .
● افرادی که باید هر سال واکسن بزنند :
۱) افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به آنفلوانزا و معضلات آن هستند.
▪ افراد ۶۵ سال و مسن تر
▪ افرادی که در خانه سالمندان یا در خانه هایی با امکانات رفاهی و مراقبتی زندگی می کنند و بیشتر در معرض ابتلا به بیماریها هستند .
▪ بزرگسالان و کودکان بالای ۶ ماه که با بیماریهای حاد قلبی و ریو ی مثل آسم مواجه هستند.
▪ بزرگسالان و کودکان بالای ۶ ماه که احتیاج به مراقبتهای پزشکی مرتب ومنظم دارند یا طی سال گذشته به علت بیماریهای متابولیسمی مثل دیابت یا بیماریهای حاد کلیوی یا ضعف سیستم ایمنی بدن ؛ ویروس HIV و ایدز در بیمارستان بستری بوده اند .
▪ بچه های بالای ۶ ماه تا ۱۸ سال که مدتی تحت درمان آسپرین بودند ( بچه ها هنگامی که به انفلوانزا مبتلا هستند اگر آسپرین مصرف کنند در معرض ابتلا به سندرم REY هستند. )
▪ زنانی که طی فصل آنفلوانزا می خواهند باردار شوند.
▪ تمام بچه های که بین ۶-۲۳ ماهگی هستند.
۲) افراد بین ۵۰-۶۴ سال
چون نزدیک به ۳/۱ افراد بین ۵۰- ۶۴ سال یک یا چند مورد مشکل پزشگی دارند بیشتر در معرض ابتلا به آنفلوانزا و مشکلات آن قرار بگیرند ، به همین دلیل واکسیناسیون به افراد بین ۵۰-۶۴ سال حتماً توصیه می شود .
۳) افرادی که می توانند آنفلوانزا را به اشخاصی که دچار آنفلوانزای شدید و جدی می شوند ، انتقال بدهند.
هر شخصی که در ارتباط و تماس نزدیک با چنین افرادی ( افرادی که دچار آنفلوانزای مهلک می شوند.) قرار دارند باید حتماً واکسینه شوند مثل کارمندان مراقبتهای بهداشتی، پرستاران بچه های بین ۶-۲۳ ماهگی در منزل و خارج از منزل، افرادی که با اشخاص ۶۵ سال و مسن تر در ارتباط هستند.
برای تضمین اینکه افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به آنفلوانزا و معضلات آن هستند ، دسترسی به واکسن خواهند داشت افرادی که در اولویت هستند توصیه می شود تا اواسط مهر واکسینه شوند ( واکسن غیر فعال آنفلوانزا ) که این افراد :
افراد۶۵ سال و مسن تر بدون درنظر گرفتن اینکه دچار بیماری و مشکل هستند یا خیر .
ساکنین مراکز بهداشتی
افراد بین ۲-۶۴ سال با وضعیتهای حاد پزشکی
بچه های بین ۶-۲۳ ماهه
زنان باردار
پرسنل مراکز بهداشتی که با بیماران در ارتباط هستند .
مستخدمین و پرستاران بچه ها در خانه و خارج از خانه
● استفاده از واکسن اسپری آنفلوانزا
باید توجه داشت که واکسن اسپری بینی برای افراد سالم بین ۵-۴۹ سال حالت انتخابی دارد و تمام افراد به جز خانمهای باردار می توانند استفاده کنند. این واکسن حالت اولویتی و تقسیم بندی ندارند و افراد۵-۴۹ سال در هر زمانی می توانند از آن استفاده کنند.
● چه کسانی نباید واکسینه شوند؟
برخی از افراد قبل از مشاوره با پزشم نباید واکسینه شوند که عبارتند از :
▪ افرادی که حساسیت شدیدی به تخم مرغ دارند
▪ افرادی که قبلاً واکنش و حساسیت شدیدی به واکسن آنفلوانزا داشته اند .
▪ نوزادان کمتر از ۶ ماه ( تزریق واکسن در این گروه سنی به نتیجه نرسیده )
▪ افرادی که مریضی شدید یا معمولی همراه با تب دارند باید تا کم شدن علایم بیماری صبر کنند .
● طرز مصرف:
پرومود آمیزه ای است از طب سنتی با دانش امروزی جهت افزایش روحیه ، کاهش استرس و اضطراب و افزایش خواب.
▪ ترکیبات:
St. Johns Worth موجود در پرومود گیاهی است که از نظر بالینی جهت افزایش روحیه به اثبات رسیده است، پرومود حاوی آنزیم ۵HTP عامل تولید کننده Serotonin فرارسان تعادل روحی که توسط بدن تولید می شود.
Siberian Ginseng یک هماهنگ کننده، شناخته شده به عنوان افزایش نشاط و استقامت فیزیکی.
L-Tyrosine آمینو اسید موجود موثر در شکل گیری فرارسانهای مهم روحی و انرژی Noradrenalin و Dopamine.
گل ساعتی، عصاره گیاه طبیعی که موجب کاهش استرس و رسیدن به خوابی راحت، آنزیم طبیعی گرفته شده از آناناس که باعث افزایش گردش خون همچنین علاقه می‌گردد.
▪ طرز مصرف:
روزی یک یا دو عدد همراه غذا با آب میل فرمائید . در صورت نیاز می توان از هفته ۳ یا ۴ دوز مصرفی آن را به روزی ۳ کپسول افزایش داد.

وبگردی
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه
کشتی قرآن مطلا و واقعیت جامعه - خبر «قرآن مطلا» در روزهای اخیر احساسات بسیاری را جریحه­ دار کرده است. اگربه جامعه و واقعیت ­های آن سری بزنیم چه می توانیم بگوییم؟ گیریم که قران مطلا کار درستی است. آیا با توجه به وجود فقط 100 خانوادۀ زیر فقر در جامعه، باز هم باید برخلاف سیره رسول خدا و امیرمومنان(علیهما السلام) آنان را نادیده گرفت و به کاری ازین دست پرداخت؟ در آن صورت، آیا قرآن مطلا با سیره و سنت رسول...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم
جنجال نیوشا ضیغمی: من اصلا ایشان را آدم حساب نمیکنم - اولین قسمت از برنامه هاردتاک کاکتوس را با صحبت های جذاب نیوشا ضیغمی در مورد خانواده و همسرش ، ماجرای صحبت های جنجالی یک هواپیما ، 8 سال احمدی نژاد و ...
    پربازدیدها