یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Sunday, 22 April, 2018

آبسه‌ ریه‌


آبسه‌ ریه‌
● اطلاعات‌ اولیه‌
آبسه‌ ریه‌ ناحیه‌ای‌ از عفونت‌ در ریه‌ كه‌ توسط‌ بافت‌ ملتهب‌ احاطه‌ شده‌ است‌. بافت‌ عفونی‌ شده‌ ریه‌ تخریب‌ شده‌ و چرك‌ جایگزین‌ آن‌ می‌گردد. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.
‌● علایم‌ شایع‌
▪ سرفه‌ همراه‌ خلط‌. خلط‌ این‌ بیماران‌ چركی‌، اغلب‌ دارای‌ رگه‌های‌ خونی‌ و گاهی‌ بدبو است‌.
▪ بوی‌ بد تنفس‌
▪ تعریق‌
▪ تب‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر
▪ لرز
▪ كاهش‌ وزن‌
▪ درد سینه‌ (گاهی‌)
● علل‌
آبسه‌ ریه‌ معمولاً به‌عنوان‌ عارضه‌ای‌ متعاقب‌ پنومونی (ذات‌الریه) رخ‌ می‌دهد. گاهی‌ آبسه‌ ریه‌ در اثر استنشاق‌ ترشحات‌ آلوده‌ از مجاری‌ تنفسی‌ فوقانی‌ به‌ داخل‌ ریه‌، در یك‌ فرد بیهوش‌ یا دچار افت‌ هوشیاری‌ ایجاد می‌شود. افت‌ هوشیاری‌ بیماران‌ ممكن‌ است‌ ناشی‌ از ضربه‌ سر، استفاده‌ از بیهوشی‌ یا بی‌حسی‌ برای‌ جراحی‌ (شامل‌ بیحسی‌ دندانی‌)، مسمومیت‌ ناشی‌ از الكل‌ و خواب‌ عمیق‌ اعمال‌ شده‌ توسط‌ داروها باشد. عامل‌ آبسه‌ ریه‌ عموماً باكتری‌های‌ بیماری‌زایی‌ نظیر كلبسیلا، پسودوموناس‌، استافیلوكوك‌ یا استرپتوكوك‌ بتاهمولیتیك‌ می‌باشند.
‌● عوامل‌ افزایش‌دهنده‌ خطر
▪ بیماری‌ اخیر، به‌ ویژه‌ پنومونی‌ (ذات‌الریه)‌ با سرعت‌ بهبود آهسته‌
▪ اعتیاد به‌ الكل‌
▪ بیهوشی‌ عمومی‌ برای‌ جراحی‌ یا صدمات‌ اخیر منجر به‌ بیهوشی‌
● پیشگیری‌
▪ اقدام‌ فوری‌ جهت‌ درمان‌ طبی‌ در موارد عفونت‌های‌ تنفسی‌ و به‌ ویژه‌ پنومونی‌ (ذات‌الریه)‌ .
حفظ‌ بهداشت‌ مطلوب‌ دهان‌ و دندان‌ برای‌ جلوگیری‌ از عفونت‌های‌ دهانی‌ كه‌ می‌تواند منجر به‌ آبسه‌ ریه‌ گردد.
‌● عواقب‌ موردانتظار
معمولاً با درمان‌ آنتی‌بیوتیكی‌ طولانی‌مدت‌ (تا شش‌ ماه‌) قابل‌ علاج‌ است‌.
● عوارض‌ احتمالی‌
▪ در صورت‌ عدم‌ پاسخ‌ مناسب‌ به‌ درمان‌ آنتی‌بیوتیكی‌، آبسه‌ مزمن‌ شده‌ و عوارضی‌ چون‌ كاهش‌ وزن‌، كم‌خونی‌، برونشكتازی‌ یا بیماری‌ مزمن‌ ریه‌ را در پی‌ دارد.
▪ پاره‌ شدن‌ آبسه‌ كه‌ منجر به‌ آمپیم‌ یا خونریزی‌ شدید در ریه‌ می‌گردد.
▪ گسترش‌ عفونت‌ به‌ سایر نواحی‌ بدن‌، به‌ ویژه‌ مغز
‌● درمان‌
▪ بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ آزمایش‌های‌ خون‌، كشت‌ چرك‌ به‌دست‌ آمده‌ از آبسه‌ جهت‌ تعیین‌ نوع‌ آنتی‌بیوتیك‌ تجویزی‌ و عكس‌ ساده‌ ریه‌ و اسكن‌ ریه‌ باشد. برونكوسكوپی‌ (استفاده‌ از یك‌ وسیله‌ بصری‌ با چراغی‌ در نوك‌ آن‌ كه‌ از نای‌ عبور داده‌ شده‌ و وارد برونش‌ها می‌گردد) در موارد مشكوك‌ به‌ ورود جسم‌ خارجی‌ به‌ ریه‌.
▪ ترك‌ استعمال‌ دخانیات‌
▪ در حد امكان‌ به‌ تمرین‌های‌ ورزشی‌ با تنفس‌ عمیق‌ بپردازید.
▪ نحوه‌ تخلیه‌ وضعیتی‌ ریه‌ را بیاموزید تا به‌ خروج‌ ترشحات‌ نایژه‌ای‌ كمك‌ كنید. از ناحیه‌ شكم‌ به‌طوری‌ بر روی‌ تخت‌ قرار گیرید كه‌ سر و سینه‌ شما از لبه‌ تخت‌ آویزان‌ باشد. خود را وادار به‌ سرفه‌ كنید. این‌ كار را تا هنگامی‌ كه‌ دیگر قادر به‌ دفع‌ خلط‌ نباشید، ادامه‌ دهید. این‌ عمل‌ را دوبار در روز به‌ مدت‌ ۱۰-۵ دقیقه‌ انجام‌ دهید.
▪ در صورت‌ عدم‌ بهبود آبسه‌، گاهی‌ جراحی‌ جهت‌ تخلیه‌ چرك‌ آبسه‌ یا برداشت‌ آبسه‌ و قسمت‌ درگیر ریه‌ لازم‌ می‌شود.
● داروها
آنتی‌بیوتیك‌ها به‌ مدت‌ طولانی‌ برای‌ مقابله‌ با عفونت‌ و جلوگیری‌ از عود آن‌.
● فعالیت‌
تا هنگامی‌ كه‌ عكس‌ ریه‌ نشان‌دهنده‌ پاك‌ شدن‌ عفونت‌ باشد، فعالیت‌ خود را كاهش‌ دهید.
‌● رژیم‌ غذایی‌
▪ رژیم‌ خاصی‌ نیاز نیست‌. مصرف‌ مایعات‌ را افزایش‌ دهید به‌طوری‌ كه‌ روزانه‌ حداقل‌ هشت‌ لیوان‌ مایعات‌ مصرف‌ كنید. با مصرف‌ مایعات‌ بیش‌ از حد معمول‌، بدن‌ مجبور می‌شود تا قسمتی‌ از این‌ مایعات‌ را از طریق‌ ریه‌ دفع‌ كند و بنابراین‌ ترشحات‌ ریوی‌ غلیظ‌، رقیق‌تر شده‌ و دفع‌ آن‌ با سرفه‌ آسان‌تر می‌گردد.
‌‌● در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید
▪ اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دچار علایم‌ آبسه‌ ریه‌ باشید.
‌● بروز موارد زیر در طی‌ درمان‌:
▪ افزایش‌ تب‌ به‌ ۳/۳۸ درجه‌ سانتیگراد یا بالاتر
▪ غلیظ‌ شدن‌ ترشحات‌ با وجود درمان‌
▪ تخلیه‌ وضعیتی‌ ریه‌ نشان‌دهنده‌ تغییر در رنگ‌، مقدار یا قوام‌ خلط‌ باشد.
▪ علایم‌ عفونت‌ ریه‌ پس‌ از درمان‌ عود نماید، به‌خصوص‌ سرفه‌ خلط‌دار، تب‌ یا احساس‌ ناخوشی‌ عمومی‌.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان

مطالب مرتبط

پیشگیری از آسم

گرچه ممكن است به نظر بیاید كه تشخیص بیماری آسم در یك شخص، موجب می‌گردد كه او برای كنترل و درمان آسمش همیشه از داروها استفاده نماید، اما باید دانست كه بغیر از مصرف داروها، راههای مختلف دیگری نیز وجود دارد كه می‌توان توسط آنها، به كاهش علایم آسم كمك نمود.
دوری كردن از مواد حساسیت‌زا (آلرژن‌ها)
كنترل كردن مایتهای گردوغبار خانه می‌تواند در بعضی از بیماران بسیار با اهمیت باشد، اما این اقدام پر خرجی می‌باشد. كشیدن روی تشكها و بالشها با پوششی از پلی تن بسیار مفید می‌باشد، اما كشتن مایتها با استفاده از اسپری‌های سوسك‌كش برای كنترل بیماری آسم موثر نمی‌باشد. از نظر تئوری، تمام فرشها و مبلمانی كه از پارچه یا مخمل درست شده‌اند باید از خانه جمع‌آوری شوند. عروسكهای پشمی را باید هر هفته یكبار و به مدت ۱۲ ساعت در فریزر قرار داد تا مایتها آن كشته شوند. از آنجایی كه این اقدامات پیشگیری كننده، وقت‌گیر و پرهزینه هستند، اكثر افراد ترجیح می‌دهند كه بجای انجام این كارها، از اسپری‌های استنشاقی برای كنترل و درمان آسم خود استفاده نمایند.
عدم نگهداری از حیوانات در خانه نیز از آن اقدامات جنجالی و بحث‌برانگیز است كه عده بسیاری از بیماران از انجام آن خودداری می‌كنند. با این حال نگهداری طولانی مدت از حیواناتی مثل سگ، گربه و خرگوش می‌تواند باعث بدتر شدن حملات آسم گردد.
سیستم حرارت مركزی خانه‌ها
هیچ دلیل مشخصی وجود ندارد كه بگوییم استفاده از نوع بخصوصی از سیستم حرارت مركزی برای بیماران مبتلا به آسم، خوب یا بد می‌باشد. این عقیده كه استفاده از سیستم گازی باعث خشكی بیش از حد هوا میشود توسط عده‌ای از بیمارن عنوان شده است، اما احتمال كمی وجود دارد كه این مسئله باعث مشكل عمده‌ای شود.
درجه حرارت اتاق خواب
یك پزشك مشهور قرن هفدهم میلادی به نام دكتر سرجان فلایر (Sir John Floyer) كه خودش هم مبتلا به آسم بود، اعتقاد داشت كه وقتی آسم موجب میشود كه بیمار در نیمه‌های شب از خواب بیدار شود بخاطر حرارت رختخواب می‌باشد! همچنین گفته شده است كه خوابیدن در اتاق خوابی كه پنجره‌اش باز است و یا اینكه حداقل هوای تازه در آن جریان دارد، برای بیماران مبتلا به آسم مفید می‌باشد. در حقیقت هنوز هیچ پاسخ قاطعی به این موارد یافت نشده است. بعضی از بیماران ترجیح می‌دهند كه شبها، هوای تازه در اتاقشان جریان داشته باشد ولی بعضی از بیماران اظهار می‌دارند كه این كار باعث بیشتر شدن خس خس سینه آنها میشود، بخصوص اگر شب مجبور شوند به دلیل از خواب بیدار شوند. به هر حال این بستگی به شما دارد كه هوای اتاق خوابتان را مناسب با وضعیت خودتان تنظیم نمایید.
عفونتهای ویروسی
عفونتهای ویروسی یك علت تقریباً غیرقابل پیشگیری كننده‌ای هستند كه باعث وخیم‌تر شدن حملات آسم می‌گردند. با این حال می‌توان از افرادی كه دچار عفونت ویروسی هستند و یا اینكه سرماخوردگی دارند تا مدتی دوری نماییم، گرچه كودكان دبستانی را نمی‌توان بخاطر اینكه از دیگر همكلاسی‌هایشان سرماخوردگی را نگیرند از رفتن به دبستان بازداشت.
آلرژی‌های غذایی
تعداد كمی از بیماران مبتلا به آسم (بویژه كودكان) بدون شك دچار حساسیتهای غذایی هستند. البته آلرژی‌های واقعی غذایی چندان هم زیاد شایع نمی‌باشند اما قطعاً از آن چیزی كه پزشكان عقیده دارند شایعتر می‌باشد. تشخیص آلرژی‌های غذایی اغلب مشكل می‌باشد و برای تشخیص آنها باید آزمایشهای متعدد و وقت‌گیری را انجام داد. آزمایشهای پوستی می‌توانند خیلی گمراه كننده باشند و نباید برای تشخیص یا رد آلرژی غذایی به آنها اطمینان كرد.
یك شرح حال مشخص از ایجاد خس خس سینه بعد از چند دقیقه كه از خوردن مثلاً بادام زمینی می‌گذرد، می‌تواند تشخیص آلرژی غذایی
را مطرح نماید و بهترین درمان در این موارد نیز، عدم خوردن بادام زمینی می‌باشد. از سوی دیگر، حساسیت به محصولات لبنی یا گندم را به سختی می‌توان تشخیص داد زیرا اثرات آن مزمن‌تر می‌باشد و شدت آن نیز كمتر است.
شرح حال اول: آلرژی نسبت به بادام زمینی
آلفرد از دوران كوچكی دچار آسم بوده است و همیشه می‌دانست كه خوردن بادام زمینی می‌تواند باعث بروز حملات شدید آسم در او گردد. به همین دلیل او از خوردن بادام زمینی و غذاهایی كه حاوی بادام زمینی بودند خودداری می‌كرد. در طول دوران نوجوانی و بلوغ، وضعیت آسم او بهتر شد اما او همچنان از خوردن بادام زمینی پرهیز می‌كرد. یك روز كه آلفرد به یك میهمانی دعوت شده بود، در كیك او مقداری پودر بادام زمینی بود كه خود او هم از این موضوع اطلاعی نداشت. وقتی او كیك را خورد، در عرض چند دقیقه، زبان و لب‌هایش متورم شده و باد كردند و سپس دچار یك حمله شدید آسم شد. وقتی او را به بیمارستان رساندند، او بیهوش و كبود شده بود. خوشبختانه با اقدامات كادر پزشكی بیمارستان، او از مرگ نجات یافت.
شرح حال دوم: آلرژی نسبت به گندم
كارولین، یك خانم ۳۵ ساله است كه از هنگام نوجوانی‌اش دچار آسم می‌باشد. در ابتدا، بیماری آسم بر زندگی او تاثیر نامطلوب گذاشته بود اما بعد از مدتی او توانست آسم را تحت كنترل قرار داده و زندگی مطلوبی را بگذارند. با این حال در طی دو، سه سال اخیر، علایم آسم او بدتر شده و نیاز به خوردن قرصهای استروئیدی (كورتن‌دار) مثل، پردنیزولون پیدا كرده است. با وجود مصرف زیاد این قرصها، حال او چندان تغییری نكرد، به همین دلیل او را در بیمارستان بستری نمودند و تحت رژیم غذایی خاصی قرار دادند. در آنجا معلوم شد كه خانم كارولین به گندم حساسیت دارند. به همین خاطر نان‌های حاوی آرد گندم و غذاهایی كه در آنها گندم یا آرد گندم بكار رفته است را از رژیم غذایی او حذف كردند. از آن هنگام، حال عمومی كارولین بهتر شده و دیگر نیازی به مصرف قرصهای استروئیدی ندارد، اما هنوز هم باید از اسپری استفاده نماید.
دود سیگار
دود سیگار برای افراد مبتلا به آسم بسیار بد میباشد. متأسفانه حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد بیماران مبتلا به آسم، سیگاری هستند و این افراد احتمال زیادی دارد كه بعلت حملات شدید آسم، كارشان به بستری شدن در بیمارستان بكشد.
اگر شما سیگاری هستید، باید به هر طریق ممكن، دست از این كار بردارید، زیرا با این كار ممكن است خودتان را به كشتن دهید.
كودكانی كه دارای والدین سیگاری هستند نسبت به كودكانی كه والدین غیرسیگاری دارند بیشتر دچار خس خس سینه و حملات آسم می‌شوند.
سیگار كشیدن مادر در هنگام حاملگی، باعث افزایش خطر به دنیا آمدن كودكان مبتلا به آسم می‌گردد.
مدرسه و بازی كودكان
آسمی كه بعلت بازی و فعالیت ورزشی ایجاد میشود در كودكان بسیار شایع بوده و می‌تواند باعث بروز مشكلاتی شود. در صورتی كه معلم ورزش از مشكل آسم كودك خبر نداشته باشد، ممكن است این مسئله را به حساب تنبلی كودك و از زیر كار در رفتن او بگذارد.
بهتر است كه همیشه یك ربع قبل از اینكه كودك بخواهد برای بازی بیرون برود از اسپری تسكین دهنده خود (مثل اسپری سالبوتامول) استفاده نماید. اگر از اسپری در هنگام شروع به دویدن بخواهیم استفاده نماییم، علایم آسم ممكن است قبل از اینكه اسپری اثر خود را بگذارد، ایجاد شوند.
ورزش و ورزشكاران
بسیاری از قهرمانان ورزشی دچار آسم بوده‌اند اما با این حال توانسته‌اند در مقامهای بالای ورزشی قرار بگیرند. نكاتی كه در مورد بازی كودكان گفته شد را می‌توان در مورد ورزش و ورزشكاران نیز بیان نمود (استفاده از اسپری قبل از انجام تمرینات ورزشی). همچنین در هنگام شروع تمرینات ورزشی، بهتر است چند دقیقه تمرینات گرم كردن را انجام دهیم.

وبگردی
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر
سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر - سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر از 30 فروردین با حضور فیلم سازانی از ایران و نمایندگانی ازسینمای 78 کشور جهان تا 7 اردیبهشت در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار می شود.
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!