سه شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۷ / Tuesday, 19 February, 2019

آشنایی با صنایع بروجرد


آشنایی با صنایع بروجرد
بروجرد از گذشته های دور و تا پیش از رواج صنایع جدید، یکی از قطب های سنتی کشور در زمینه صنعت بوده است، به گونه ای که صنایع قدیمی و هنرهای دستی در این شهر از رونق فراوانی برخوردار بوده و هنوز نیز کم و بیش همان اقبال را دارند. با توجه به مهارت صنعتگران این ناحیه بویژه در زمینه فلزکاری و قلمزنی فلزات، پادشاهان ایران حساب ویژه ای روی صنعت این ناحیه باز می کردند. مثلا در دوران قاجار، تعداد زیادی از استادان هنرمند این شهر برای یادگیری صنایع جدید فلزی به کشورهای اروپایی اعزام شدند و با خود صنعت سماورسازی را به ارمغان آوردند و در ایران گستردند. بروجرد از مراکز معتبر در زمینه تولید محصولات فلزی، پارچه، فرش، جاجیم، پشم و ... بوده است و بازار بزرگ بروجرد هنوز هم شاهد حضور هنرمندان و صنعتکاران قدیمی در حرفه هایی مانند مسگری، رویگری، جاجیم بافی، گیوه بافی و مانند آن است. برای خواندن مطالب بیشتر در این خصوص، به صفحه صنایع دستی بروجرد مراجعه کنید. همچنین در صفحه سوغات بروجرد فهرستی از صنایع دستی معروف بروجرد را خواهید یافت. فهرست شرکتهای خدماتی بروجرد و نیز کارخانجات و کارگاههای تولیدی بروجرد را در صفحات دیگر سایت بیابید.
هرچند بطور کلی استان لرستان از نظر صنعتی رشد چندانی نیافته و فاقد صنایع مادر و زیربنایی است اما در مقایسه با بخشهای دیگر استان، بروجرد از وضعیت مطلوبتری برخوردار است به گونه ای که قطب صنعتی لرستان به شمار می آید. گسترش صنایع مختلف در بروجرد زائیده علل مختلفی است. از جمله:
۱) پیشینه تاریخی بروجرد در زمینه صنعت و علاقمندی طبیعی آنها به فعالیتهای صنعتی
۲) وجود دشت وسیع سیلاخور و زمینهای هموار برای ساخت کارخانه های بزرگ
۳) وجود تاجران و سرمایه داران مطرح در بروجرد
۴) کشاورزی، باغداری و دامپروری پر رونق در منطقه و امکان ایجاد صنایع تبدیلی
۵) اشتیاق ایرانیان و خارجی ها به سرمایه گذاری در بروجرد به علت بستر مناسب فرهنگی منطقه
۶) نزدیکی نسبی به شهرهای بزرگ کشور و وجود راههای ترانزیت در منطقه
در حال حاضر، بروجرد با داشتن بیش از چهارصد و ده کارخانه و کارگاه صنعتی و تولیدی، حدود ۶۵% کل صنایع استان لرستان را در خود جای داده است. جمعیتی بالغ بر ۶۵۰۰ نفر در کارخانجات و کارگاههای بروجرد مشغول به کارند. شرکت حمایت از تولید کنندگان صنعت و کشاورزی بروجرد با تاسیس نمایشگاه دائمی توانمندیهای صنعتی بروجرد، بیش از ۱۱۰ کارخانه و کارگاه را تحت پوشش خود قرار داده است. خانه کارگر بروجرد نیز در راستای حمایت از کارگران، در سال ۱۳۸۴ در بروجرد تاسیس شده است.
● مشکلات عمده فعلی صنایع بروجرد به این قرارند:
۱) عدم مدیریت علمی و ورشکستگی برخی واحدها بر اثر بازاریابی ضعیف
۲) بهره بانکی بالا
۳) نبودن نظارت کافی بر کیفیت خدمات و بهداشت محل کار
۴) سو استفاده برخی کارفرمایان از کارگران با دادن کار زیاد و حقوق کم
۵) نبودن نهادهای حمایت کننده قوی از صنایع
۶) سوددهی کم در برخی صنایع و تمایل سرمایه داران به خروج سرمایه خود از کار تولیدی
۷) نبودن انبارهای بزرگ و پیشرفته
۸) نبودن حمل و نقل ریلی
۹) نبودن گمرک، موسسه استاندارد و شعب بانکهای صنعتی در بروجرد
● صنایع عمده بروجرد شامل گروههای زیر می شوند:
۱) پارچه بافی.
کارخانجات نساجی بروجرد یکی از بزرگترین و معتبرترین شرکتهای فعال در زمینه تولید پارچه در سطح خاورمیانه به شمار می آیند. مجموعه کارخانجات نساجی بروجرد در سال ۱۳۶۲ در زمینی به مساحت ۱۲۴۰۰۰ متر مربع ساخته شده و مشتمل بر کارخانه های مستقل ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و تکمیل می باشد. این کارخانه دارای ۱۲۰۰ کارگر و کارمند است و سالانه ۲۰ میلیون متر انواع پارچه تولید می کند. کارخانجات بافندگی دیگری در بروجرد مشغول به کارند که از جمله می توان به بافلران، نخلران، برزنت بافی بروجرد و نیز کارگاههای تولید لباس اشاره کرد.
۲) خودروسازی.
کارخانه زاگرس خودرو با مساحت ۲۵۰ هکتار در ۱۵ کیلومتری شمال غرب بروجرد و در بخش اشترینان احداث شده است. زاگرس خودرو یک شرکت خودروسازی خصوصی است که سالانه ۲۵۰۰۰ دستگاه انواع خودرو تولید می کند. محصول اصلی این شرکت خودرو پروتون است که با همکار خودروسازی پروتون مالزی و لیسانس لوتوس ایتالیا تولید می شود. سرمایه اولیه این شرکت‪ ۴۵۰‬ میلیارد ریال بوده است.
۳) داروسازی.
دو کارخانه بزرگ داروهای انسانی اکسیر و داروهای دامی داملران در بروجرد قرار دارند که به ترتیب ده درصد داروهای انسانی و ۵۰ درصد داروهای دامی کشور را تولید می کنند.
۴) صنایع غذایی.
کارخانه های مختلفی در بروجرد به تولید مواد غذایی مشغولند که در این میان کارخانجات تولید ماکارونی از رونق خوبی برخوردارند و بروجرد به قطب تولید ماکارونی تبدیل شده است. کشتارگاههای صنعتی دام و طیور و نیز کارخانجات تولید شیر و فرآوره های لبنی نیز به رونق بیشتر دامپروری منطقه منجر شده اند. کارخانه قند لرستان نیز از صنایع قدیمی این استان است.
۵) صنایع بهداشتی.
بروجرد از گذشته های دور در زمینه صابونسازی فعال بوده است و امروزه نیز کارخانجات صابونسازی و مواد بهداشتی نظیر مهلران محصولات بهداشتی متنوعی تولید می کنند.
۶) سنگ و کانی ها.
دهها کارخانه و کارگاه کوچک و بزرگ سنگبری در بروجرد فعال هستند که سنگهای ساختمانی و تزئینی مورد نیاز شهرهای مختلف کشور را تهیه می کنند و نیز بخشی از این سنگها را به خارج از کشور صادر می کنند.
۷) صنایع ساختمانی.
کارگاههای آجرسازی و تیرچه بلوک بروجرد تولید کننده محصولات ساختمانی متنوع مورد نیاز شهرهای مجاور هستند. کارخانه های تولید قیر و آسفالت نیز در این گروه جای دارند. صنایع کاشی سازی بروجرد بویژه سامان کاشی نیز از صنایع مهم منطقه به حساب می آیند.
۸) صنایع شیمیایی و پلیمر.
گروهی از کارخانجات تولید کننده محصولات شیمیایی، پلیمری و پلاستیک را شامل می شوند.
۹) فلزات. مشتمل بر کارخانه های ساخت پروفیلهای آهن و آلومینیوم، ظروف آشپزخانه و نیز کارگاههای ریخته گری، ماشین سازی و تراش فلزات می شوند.
۱۰) صنایع دیگر.
گروه زیادی از صنایع مختلف نظیر تولید اکسیژن، چوب بری، کارتن سازی و چرمسازی را شامل می شوند.


منبع : سایت بروجرد

مطالب مرتبط

نگاهی به نحوه قیمت‌گذاری پودر شوینده

نگاهی به نحوه قیمت‌گذاری پودر شوینده
آشنایی با صابون به عنوان اولین پاک‌کننده به قرن‌ها پیش برمی‌گردد اما رشد جمعیت و توجه انسان به بهداشت موجب شده که تولید صابون یا شوینده‌های صابونی با منشأ طبیعی پاسخگوی مصرف و نیاز نباشد. در نتیجه، از اوایل قرن نوزدهم مواد شوینده غیر صابونی وارد بازار شد. نخستین شوینده تجاری در سال ۱۸۷۸ میلا‌دی با نام پرزیل از طرف شرکت هنکل وارد بازار آلمان شد. ورود شوینده‌های مصنوعی به بازار مدیون پیشرفت علوم و صنایع شیمیایی در دوران جنگ جهانی اول و همچنین کمبود شدید چربی برای تولید صابون بود. نخستین کشوری که اقدام به تولید شوینده مصنوعی کرد، کشور آلمان بود که آلکیل نفتالین سولفات‌ها را به نام تنساید تولید و عرضه کرد. در اواخر دهه ۱۹۲۰ و اوایل ۱۹۳۰ با ساخت آلکیل آریل سولفانات‌ها و پس از جنگ جهانی دوم با پیدایش آلکیل بنزن سولفانات‌ها زمینه پیدایش پودرهای رختشویی فراهم شد.
پودر لباسشویی فوا (FEWA) نخستین شوینده مناسب برای پارچه‌های ظریف بود که در سال ۱۹۳۲ وارد بازار آلمان شد. به دنبال آن در سال ۱۹۳۳ محصول مشابهی به نام درافت در آمریکا به بازار آمد. پس از جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۶۴ شرکت پراکتواند گمبل محصول تاید را به بازار معرفی کرد.
استفاده از مواد شوینده در کشور ما قدمت طولا‌نی دارد و به دهه ۱۳۳۰ هجری شمسی باز می‌گردد. در حدود سال‌های ۱۳۳۲ تا ۱۳۳۴ با ورود پودرهای شوینده به شهرهای بزرگ کاربرد این مواد به شکل امروزی متداول شد. رشد فرهنگ جامعه از یک سو و افزایش آگاهی استفاده‌کنندگان از تنوع تولیدات شوینده از سوی دیگر، باعث بالا‌ رفتن میزان مصرف محصولا‌ت شوینده در پنج دهه اخیر شده است. این افزایش مصرف، افزایش تولید و ارتقای سطح کیفی محصولا‌ت شوینده را نیز در پی داشته است. در این بین، پودر شوینده به دلیل گستردگی موارد مصرف از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و در همین راستا طی سالیان گذشته همواره از حمایت دولت در قالب پرداخت یارانه ریالی و ارزی بهره‌مند بوده است. همچنین پودر شوینده جزء کالا‌های گروه اول سبد حمایتی است که هر ساله طبق فرآیند مصوب پس از رسیدگی‌های سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان و طرح در هیأت تعیین و تثبیت قیمت‌ها و ستاد بررسی و کنترل قیمت‌ها برای تصویب نهایی ارایه می‌شود (از ابتدای سال ۱۳۸۴ پودر شوینده یارانه‌ای جزء کالا‌ها و خدمات اساسی مشمول بند «ج» ماده ۳۹ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی قرار گرفته است.) طی سال‌های اخیر، روند وابستگی صنعت شوینده به خارج از کشور ضعیف‌تر شده و براساس پروژه‌های در دست اجرا در کشور پیش‌بینی می‌شود فرآیند خودکفایی در سال‌های آتی سریع‌تر از گذشته باشد.
● وضعیت پودر شوینده در ایران
▪ تولید پودر شوینده
نخستین واحد تولید پودر شوینده با ظرفیت ۲۵۰ کیلو‌گرم در ساعت در سال‌های پس از ۱۳۳۲ توسط شرکت داروگر راه‌اندازی شد و حدود سال ۱۳۴۱ دومین و سومین واحد‌های تولیدی توسط شرکت پاکسان با ظرفیت ۵۰۰ کیلو‌گرم در ساعت و شرکت پاکنام (اسنو) با ظرفیت ۲۵۰ کیلو‌گرم در ساعت آغاز به کار کرد.
در حال حاضر ظرفیت اسمی تولید پودر لباسشویی در کشور حدود ۷۷۳ هزار تن است که در سال گذشته با تولید حدود ۶۰۰ هزار تن به طور تقریبی از۸۰ درصد ظرفیت تولید اسمی بهره‌برداری شده است. همچنین صنعت تولید پودرهای شوینده حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن ظرفیت تولید در دست ساخت دارد که به تدریج تا ۵ سال آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. جدول یک ظرفیت اسمی تولید و همچنین میزان تعهد پودر لباسشویی را به تفکیک شرکت‌های تولیدکننده در سال گذشته نشان می‌دهد.
چنانکه گفته شد، در سال گذشته با تولید ۶۰۰ هزار تن انواع پودر شوینده، از حدود ۸۰ درصد ظرفیت اسمی بهره‌برداری شده است. از این میزان تولید، مقدار ۴۰۰ هزار تن در قالب تعهد این شرکت‌ها در داخل کشور توزیع و مابقی آن به خارج از کشور صادر شده است.
▪ توزیع پودر شوینده
در حال حاضر دو نوع پودر دستی و ماشینی در کشور تولید می‌شود که به لحاظ تفاوت در فرآیند تولید به دو نوع سبک و سنگین تقسیم می‌شوند. برای سال ۱۳۸۵ مقرر شد، ۴۰۰ هزار تن انواع پودر شوینده توسط ۱۱ واحد تولیدی در کشور تأمین شود. از این میزان، تعهد توزیع پودر دستی معادل ۲۸۰ هزار تن است که حدود ۹۵ درصد آن پودر دستی سبک است و ۵ درصد مابقی اختصاص به پودر دستی سنگین دارد. پودر ماشینی نیز به سه نوع معمولی، با ماده فعال‌کننده و با ماده فعال‌کننده آنزیم‌دار تقسیم می‌شود که در سال گذشته به میزان ۱۲۰ هزار تن در داخل کشور تأمین و توزیع شد. جدول ۲ میزان توزیع پودر شوینده را به تفکیک دستی و ماشینی طی دهه گذشته نشان می‌دهد.
▪ مصرف پودر شوینده
در حال حاضر مصرف سرانه پودر دستی در کشور ۳/۴ کیلو‌گرم و مصرف پودر ماشینی ۴/۱ کیلو‌گرم است. درمجموع مصرف ‌سرانه انواع پودرهای شوینده در کشور معادل ۷/۵ کیلو‌گرم بوده که این میزان از تقسیم پودرهای توزیع شده بر کل جمعیت کشور به دست آمده است. در همین زمان سرانه مصرف پودر شوینده در چند کشور ازجمله آلمان ۸/۱۱ کیلو‌گرم؛ فرانسه ۵/۱۱کیلوگرم؛ سوریه ۵ کیلوگرم؛ ایتالیا ۵/۸ کیلوگرم؛ آمریکا ۱۲ کیلوگرم و ژاپن ۱۲ کیلوگرم بوده است. همچنانکه مشخص است مصرف سرانه پودر شوینده در کشور ما نصف مصرف‌سرانه کشورهای توسعه یافته و صنعتی (حدود ۱۲ کیلوگرم) است که علت عمده آن عدم امکان توسعه و ترویج کالا‌هایی نظیر مایع ماشین لباسشویی، قرص‌های دترجنت و ... است. نکته دیگری که باید به آن اذعان داشت این است که مصرف پودرهای شوینده در استان‌های مرزی کشور نظیر خوزستان، خراسان، ایلا‌م و کردستان به مراتب بیشتر از استان‌های مرکزی است، زیرا این استان‌ها مبادی خروج پودر یارانه‌ای به صورت قاچاق به بازار‌های صادراتی منطقه است.
▪ واردات پودر شوینده به کشور
به دلیل تعرفه‌های بالا‌ی واردات پودرهای شوینده و تولید و عرضه پودر یارانه‌ای در داخل کشور، در عمل میزان پودر وارداتی در سال‌های اخیر بسیار ناچیز بوده است. در جدول ۳ سود و عوارض گمرکی واردات پودر لباسشویی لحاظ شده است.
در سال ۱۳۸۱ با توجه به کاهش چشمگیر سود و عوارض گمرکی نسبت به سال ۱۳۸۰، شرکت تولی‌پرس به واردات پودر لباسشویی به میزان ۲۵۰ تن با نام تجاری «تاید» و «آریل» اقدام کرد. واردات پودر در سال‌های بعد تکرار نشد.
● سازوکار قیمت‌گذاری و میزان یارانه تخصیصی
حمایت‌های دولت از صنایع کشور در برنامه اول به شکل مؤثری شروع شد. این حمایت‌ها در مورد بعضی از صنایع طی برنامه دوم و سوم نیز دنبال شد و یکی از صنایع مورد حمایت دولت، صنعت پودر شوینده بوده که دولت ناگزیر شد با هدف حمایت از مصرف‌کننده در مراحل مختلف تولید، توزیع، قیمت‌‌گذاری و مصرف پودر شوینده دخالت کند. به همین منظور دولت برای ثابت (پایین) نگه‌داشتن قیمت پودر در سال‌های اخیر علا‌وه بر یارانه‌های ارزی، مبادرت به پرداخت یارانه ریالی به شرکت‌های تولیدی کرد اما تأخیر در پرداخت یارانه‌ها مشکلا‌ت نقدینگی عدیده‌ای برای تولید‌کنندگان این صنعت ایجاد کرد. جدول‌های ۴ و ۵ تعهد توزیع واحد‌های تولید‌کننده پودر شوینده، میزان سهمیه L.A.B دریافتی و همچنین میزان یارانه پرداختی توسط دولت به شرکت‌های تولید کننده پودر را برای تثبیت قیمت‌در بازار داخلی، نشان می‌دهد.
● مقایسه قیمتی پودر‌های داخلی با سایر پودرها در بازارهای منطقه
همانگونه که در جدول شماره ۶ ملا‌حظه می‌شود، در برخی از مناطق صادراتی، قیمت پودر دستی نسبت به قیمت پودر یارانه‌ای در بازار داخلی، دارای تفاوت قیمتی به طور میانگین بیش از ۶۰۰ هزار تومان برای هر تن است.
● مواد اولیه مورد مصرف در صنعت پودر شوینده
مهم‌ترین ماده اولیه در تولید پودر‌های شوینده ( L.A.Bآلکیل بنزن خطی) است و شرکت سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران هم اکنون تنها تولیدکننده L.A.B به عنوان ماده اولیه پودر‌های شوینده در کشور بوده که با توجه به میزان تعهد توزیع شرکت‌های تولیدکننده پودر شوینده، موظف به ارایه L.A.Bسهمیه‌ای به این واحدهاست که شرکت‌های یادشده به منظور تولید و تحویل سهمیه L.A.B واحدهای تولیدکننده پودر شوینده نفت سفید و بنزن یارانه‌ای دریافت می‌کنند (البته تا پایان سال ۱۳۸۳.) توضیح اینکه در تولید L.A.B به میزان ۳/۳۱ درصد بنزن و ۷/۶۸ درصد برشی از نفت سفید مصرف می‌شود که تا پایان سال ۱۳۸۳ همانند L.A.B مشمول قیمت‌گذاری بوده است. به غیر از L.A.B که به عنوان مهم‌ترین ماده اولیه در تولید پودرهای شوینده محسوب و به طور کلی در داخل کشور تأمین می‌شود، مواد دیگری نیز در این صنعت کاربرد دارد که درصدی از آن به صورت واردات از خارج تأمین می‌شود. طی سال‌های اخیر روند وابستگی صنعت پودر شوینده به خارج از کشور ضعیف‌تر شده و براساس پروژه‌های در دست اجرا در کشور پیش‌بینی می‌شود که فرآیند خودکفایی در سال‌های آتی سریع‌تر از گذشته باشد. در حال حاضر بیش از ۵۶ درصد مواد اولیه مصرفی در صنعت پودر از داخل تأمین می‌شود.
به طوری که گفته شد، حدود ۵۰ درصد مواد اولیه مورد نیاز برای تولید پودرهای شوینده L.A.B و سولفات سدیم است که در داخل کشور تولید و نرخ آن از نرخ محصولا‌ت مشابه خارجی کمتر است. این مسأله به اضافه انرژی ارزان و فراوان این مزیت را برای صنعت پودر ایجاد کرده است تا قیمت تمام شده محصولا‌ت داخلی به مراتب کمتر از قیمت تمام شده محصولا‌ت مشابه خارجی باشد. قیمت تمام شده پایین پودر از یک طرف و هزینه حمل بالا‌ی پودر به دلیل حجیم بودن این کالا‌ از طرف دیگر موجب شده قوی‌ترین رقبای خارجی نتوانند از نظر قیمت با تولید‌ات داخلی رقابت کنند. به همین علت است که پودرهای شوینده خارجی در کشور وجود نداشته و حتی اگر میزان تعرفه پودرهای شوینده (به عنوان کالا‌ی نهایی) را صفر در نظر بگیریم، باز هم قیمت پودرهای خارجی در مبادی ورودی کشور حدود ۱۵ درصد بیشتر از قیمت پودرهای داخلی است (در حال حاضر تعرفه پودرهای شوینده ۳۰ درصد است.)
● مقایسه قیمتی پودرهای داخلی با یک نمونه پودر از کشور چین
در صورتی که پودر لباسشویی دستی، مطابق فرمولا‌سیون تولید داخلی و سفارش به کمپانی‌های خارجی خریداری و در داخل کشور توزیع شود، قیمت داخلی بنگاه‌های فروش به شرح جدول شماره ۷ خواهد بود. یک تن پودر وارداتی از کشور چین حدود ۱۹۰ هزار تومان از پودر داخلی پس از آزادسازی با تعرفه فعلی گران‌تر خواهد بود.
در جدول ۷ ارزبری هر تن پودر دستی برای تولید در داخل کشور در شرایط آزادسازی، ۱۶۳ دلا‌ر اعلا‌م شده و نرخ هر دلا‌ر ۹۲۵۰ ریال محاسبه شده است. قیمت پودر وارداتی بدین شرح محاسبه شده است: ۵ دلا‌ر هزینه حمل هر تن، ۱ درصد بیمه، ۲ در هزار مجوز بهداری، نیم در هزار هزینه بازرگانی ثبت سفارش، ۳۰ درصد حقوق گمرکی، تنی ۳۹ هزار ریال هزینه تخلیه و بارگیری (مبدا)C، تنی ۲۶ هزار ریال هزینه ترخیص کالا‌، ۱۰ درصد کرایه بابت مجوز راه‌و ترابری برای کشتی‌های خارجی، تنی ۶۳ هزار ریال هزینه THC از بندرعباس، تنی ۶۲ هزار ریال هزینه strip کانتینر و در نهایت تنی ۱۰ هزار ریال هزینه تخلیه کانتینر در مقصد.
● لزوم آزادسازی پودر شوینده
با توجه به مشکلا‌ت به وجود آمده در فرآیند تولید و توزیع L.A.B، سهمیه پودر شوینده از جمله بحث قیمت‌گذاری آن و...، از ابتدای سال ۱۳۸۴ در راستای سیاست‌های کلا‌ن کشور و به منظور شفاف‌سازی پرداخت یارانه، طرح تغییر شیوه پرداخت یارانه پودر شوینده با اهداف شفاف سازی و هدفمند کردن یارانه‌ها، حذف دوگانگی قیمت L.A.B، فرآیند پرداخت یارانه، حذف بار مالی دولت، جلوگیری از به هدر رفتن یارانه‌ها و سرمایه ملی، جلوگیری از ادامه روند قاچاق پودر شوینده و خروج سرمایه ملی، ارتقای کیفی مارک‌های داخلی و توسعه فناوری صنعت پودر شوینده، شفاف شدن آمار تولید و مصرف کشور و ... قیمت L.A.B برای تولید پودر شوینده آزاد شد در حقیقت سال ۱۳۸۴ را باید نقطه عطفی در آزادسازی قیمت پودر شوینده نامید. زیرا هدف از آزادسازی L.A.B برداشتن یک گام اساسی برای لغو قیمت‌گذاری زنجیره پودر شوینده (بنزن، نفت سفید و بالا‌خره پودر شوینده) بوده است. البته آزادسازی پودرهای شوینده نیز طی یک فرآیند تدریجی و مرحله‌ای منجر به نزدیک شدن قیمت کالا‌های اساسی غیرکالا‌برگی به قیمت‌های حاشیه بازار می‌شود و با توجه به اینکه مواد شوینده لا‌زم برای بهداشت نظیر صابون، شامپو، مایع ظرفشویی و ... مشمول قیمت‌گذاری نیستند، بنابراین ادامه حمایت از پودرهای شوینده منطقی به نظر نمی‌رسد. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد، پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) بوده که در سال‌های آتی اجتناب‌ناپذیر است و کشوری که به عضویت سازمان تجارت جهانی پذیرفته می‌شود، باید بعضی از اصول مانند: آزادسازی تجارت جهانی، آزادسازی نرخ کالا‌ها و خدمات (حذف یارانه‌های غیرمستقیم)، آزاد‌سازی نرخ ارز، لغو انحصارات دولتی و خصوصی، جریان آزاد اطلا‌عات، تخصیص بهینه منابع به وسیله بازار، جداسازی دو مفهوم اقتصاد و تأمین اجتماعی و ... را بپذیرد. بنابراین همچنانکه ملا‌حظه می‌شود، بعضی از این اصول، برخی کالا‌های یارانه‌ای از جمله پودر شوینده را شامل می‌شود و تأخیر در آزادسازی نرخ ارز و حذف یارانه‌ها امکان رقابت بیشتر را از این قبیل کالا‌ها و شرکت‌های تولیدکننده پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی سلب می‌کند.
با توجه به مشکلا‌ت به وجود آمده در فرآیند تولید و توزیع L.A.B، سهمیه پودر شوینده از جمله بحث قیمت‌گذاری آن و...، از ابتدای سال ۱۳۸۴ در راستای سیاست‌های کلا‌ن کشور و به منظور شفاف‌سازی پرداخت یارانه، طرح تغییر شیوه پرداخت یارانه پودر شوینده با اهداف شفاف سازی و هدفمند کردن یارانه‌ها، حذف دوگانگی قیمت L.A.B، فرآیند پرداخت یارانه، حذف بار مالی دولت، جلوگیری از به هدر رفتن یارانه‌ها و سرمایه ملی، جلوگیری از ادامه روند قاچاق پودر شوینده و خروج سرمایه ملی، ارتقای کیفی مارک‌های داخلی و توسعه فناوری صنعت پودر شوینده، شفاف شدن آمار تولید و مصرف کشور و ... قیمت L.A.B برای تولید پودر شوینده آزاد شد در حقیقت سال ۱۳۸۴ را باید نقطه عطفی در آزادسازی قیمت پودر شوینده نامید. زیرا هدف از آزادسازی L.A.B برداشتن یک گام اساسی برای لغو قیمت‌گذاری زنجیره پودر شوینده (بنزن، نفت سفید و بالا‌خره پودر شوینده) بوده است. البته آزادسازی پودرهای شوینده نیز طی یک فرآیند تدریجی و مرحله‌ای منجر به نزدیک شدن قیمت کالا‌های اساسی غیرکالا‌برگی به قیمت‌های حاشیه بازار می‌شود و با توجه به اینکه مواد شوینده لا‌زم برای بهداشت نظیر صابون، شامپو، مایع ظرفشویی و ... مشمول قیمت‌گذاری نیستند، بنابراین ادامه حمایت از پودرهای شوینده منطقی به نظر نمی‌رسد. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه کرد، پیوستن ایران به سازمان تجارت جهانی (WTO) بوده که در سال‌های آتی اجتناب‌ناپذیر است و کشوری که به عضویت سازمان تجارت جهانی پذیرفته می‌شود، باید بعضی از اصول مانند: آزادسازی تجارت جهانی، آزادسازی نرخ کالا‌ها و خدمات (حذف یارانه‌های غیرمستقیم)، آزاد‌سازی نرخ ارز، لغو انحصارات دولتی و خصوصی، جریان آزاد اطلا‌عات، تخصیص بهینه منابع به وسیله بازار، جداسازی دو مفهوم اقتصاد و تأمین اجتماعی و ... را بپذیرد. بنابراین همچنانکه ملا‌حظه می‌شود، بعضی از این اصول، برخی کالا‌های یارانه‌ای از جمله پودر شوینده را شامل می‌شود و تأخیر در آزادسازی نرخ ارز و حذف یارانه‌ها امکان رقابت بیشتر را از این قبیل کالا‌ها و شرکت‌های تولیدکننده پس از پیوستن به سازمان تجارت جهانی سلب می‌کند.
● مراحل آزاد‌سازی پودر شوینده
در راستای بند «ج» ماده ۳۹ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلا‌می‌ایران و در راستای نیل به اهداف کلا‌ن برنامه و به منظور کاهش حجم تصدی‌های دولت، کاهش انحصارات، افزایش تعاملا‌ت تجاری با سایر کشورها در موقعیت کنونی اقتصاد کشور و آماده‌سازی پیوستن به سازمان تجارت جهانی (WTO) که می‌طلبد بازار کشور به سمت رقابتی شدن تجارت حرکت کند، با توجه به اینکه در تولید پودرهای شوینده دارای مزیت اقتصادی هستیم در مرحله اول و در راستای آزادسازی پودر شوینده، از ابتدای سال ۱۳۸۴ قیمت L.A.B برای تولید پودر شوینده آزاد اعلا‌م شد. در حقیقت تولیدکنندگان پودر شوینده، L.A.B را به قیمت آزاد خریداری و به تبع آن تولیدکننده L.A.B نیز بنزن و نفت سفید را به قیمت آزاد خریداری کرد. به عبارت دیگر فرآیند قیمت‌گذاری این محصولا‌ت دیگر توسط مسؤولا‌ن دولتی انجام نمی‌شود، بلکه بر مبنای متوسط ماهانه قیمت FOB خلیج فارس معامله می‌شود (مصوبه شماره ۸۵۶۳۰/۳۴ مورخ ۱۵/۵/۱۳۸۴ شورای اقتصاد) که این خود یک گام اساسی در راستای آزادسازی پودر شوینده محسوب می‌شود. در مرحله دوم لا‌زم است پودر شوینده دستی آزاد شود زیرا با توجه به مطالب گفته شده، مصرف سرانه پودر شوینده در کشور ۷/۵ کیلوگرم در سال است که از این میزان، ۳/۴ کیلوگرم به پودر شوینده دستی و ۴/۱ کیلوگرم به پودر شوینده ماشینی اختصاص دارد. بنابراین سیاست دولت باید به گونه‌ای باشد که آزادسازی پودر شوینده به تدریج اصلا‌ح شود، یعنی در ابتدا تمام مراحل تولید و قیمت‌گذاری پودر شوینده ماشینی به دلیل آنکه تأثیر کمتری در سبد هزینه خانوارهای کم درآمد و اقشار دهک‌های درآمدی پایین جامعه دارد از شمول بند «ج» ماده ۳۹ قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلا‌می‌ایران خارج و سپس در مرحله آخر و طی یک فرآیند یکساله پودر شوینده دستی از شمول این بند خارج شود. علت این که باید در ابتدا پودر شوینده ماشینی آزاد شود، به این دلیل است که اقشار کم درآمد جامعه از ماشین‌های لباسشویی کمتر استفاده می‌کنند و مصرف سالا‌نه آن برای یک خانواده ۴ نفره به طور متوسط ۶ کیلوگرم است و از آنجا که در حال حاضر قیمت پودر ماشینی یارانه‌ای در بسته‌های ۵۰۰ گرمی‌۳۳۰۰ ریال است، برآورد می‌شود با آزادسازی آن به ۶۳۰۰ ریال افزایش یابد که سالا‌نه فقط ۳۶۰۰۰ ریال به یک خانواده ۴ نفره هزینه بیشتری تحمیل شود که در حقیقت سهم هر نفر در سال ۹ هزار ریال می‌شود که مبلغ بسیار ناچیزی است. البته این پیش‌بینی نیز وجود دارد که شرایط رقابتی و قدرت کشش بازار این رشد قیمتی را از ۶۳۰۰ ریال به ۵۵۰۰ ریال کاهش دهد.
در خاتمه باید به این نکته توجه کرد که آزاد‌سازی قیمت‌ها با رها‌سازی قیمت‌ها تفاوت دارد. به همین منظور ضروری است در طرح آزادسازی پودر شوینده موارد زیر مورد توجه قرار گیرد:
▪ سیاستگذاری لا‌زم برای اصلا‌ح و بهبود نظام توزیع و کنترل بازار به عمل آید، زیرا با آزادسازی پودر شوینده به طور قطع قیمت ‌آن بیش از ۱۰۰درصد افزایش می‌یابد. به این منظور تولیدکنندگان پودر شوینده باید متعهد شوند که قیمت‌ها بعد از آزادسازی، بیشتر از ۷۵ درصد قیمت یارانه‌ای آن افزایش نیابد.
▪ به منظور جلوگیری از تشکیل قیمت‌های انحصاری ناشی از عدم وجود رقبای تولیدی در داخل کشور، باید تعرفه‌های گمرکی واردات مواد اولیه پودر دستی و ماشینی و همچنین محصول نهایی انواع پودرهای شوینده به کمترین میزان ممکن کاهش یابد به نحوی که بتوان از واردات به عنوان جایگزین ثانویه به دلیل عدم رقابت داخلی در این صنعت استفاده کرد.
▪ به دلیل آنکه مقواهای بسته‌بندی پودرهای شوینده ۱۰۰درصد از خارج وارد می‌شود، بنابراین برای کاهش قیمت تمام شده از بسته‌بندی پلی‌اتیلن و ... استفاده شود.
▪ نظارت مربوط به استاندارد، تولید و ... باید به گونه‌ای باشد که اجرای طرح آزادسازی پودر‌های شوینده از شمول قیمت‌گذاری، معیارهای بهداشتی و سلا‌مت افراد جامعه را مورد تهدید قرار ندهد.
▪ ضرورت دارد نسبت به شناسایی علل عدم شکل‌گیری تولید به شیوه رقابتی در این صنعت و رفع موانع احتمالی ورود، بررسی جامعی صورت پذیرد به طوری که بنگاه‌های اقتصادی دیگری نیز به سرمایه‌گذاری در این صنعت تشویق و ترغیب شوند.

وبگردی
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان
پژو 206 دولت روحانی 72 میلیون تومان - در حالی که طی روزهای اخیر افزایش عجیب قیمت خودرو، بازار خرید و فروش را زمین گیر کرده و شرایطی ویژه بر این بازار حاکم کرده است، خودروسازان از امروز، ساعت ۱۰ صبح طرح ویژه پیش فروش فوری خودرو را با قول تحویل خودروها طی سی روز آغاز کرده‌اند.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.