جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ / Friday, 22 February, 2019

آرامگاهها و گورستانهای بروجرد


آرامگاهها و گورستانهای بروجرد
● مجموعه امامزاده جعفر بروجرد:
مجموعه امام زاده جعفر در شرق شهر بروجرد و قرار دارد و شامل بقعه امام زاده جعفر و حواشی آن، بقعه دوخواهران، گورستان عمومی و آرامگاه خصوصی است...
● بقعه زواریون:
در پنج کیلومتری شمال شهر بروجرد و بر فراز تپه های مشرف بر شهر، بنای قابل توجهی قرار دارد که به نام زواریون (زواریجان یا زوارگان) مشهور است. این بنای آجری دارای گنبدی کوچک، حجره های مختلف و یک ضریح است و قبرستان کوچکی در کنار آن قرار دارد و روستایی نیز به همین نام در نزدیکی آن است...
● بنای امام زاده قاسم بروجرد:
در شرق شهر بروجرد
● بنای شاهزاده ابوالحسن بروجرد:
در محله میر بروجرد، مقبره ای قرار دارد كه ساختمان آن تجدید بنا شده و به شاهززاده ابوالحسن مشهور است. مقبره، شامل یك صحن كوچك و ایوانی مربع شكل به ابعاد ۵/۴×۵/۴ متر است. حرم مقبره هشت ضلعی است كه تاق آن شش متر ارتفاع دارد. در وسط آن، دو ضریح چوبی و آهنی وجود دارد و در میان آن‌ها قبر قرار گرفته است. روی این قبر، سنگی از مرمر سفید به اندازه ۳۳×۸۶ سانتی متر قرار دارد كه در وسط آن نام صاحب قبر نوشته شده است. نسبت امام زاده با چند واسطه به امام سجاد (ع) می رسد كه مورد تردید است. هم چنین در خصوص ساخت بنا، آن را به حموله - وزیر سلسله قره قویونلو - نسبت می دهند (۱).
● بنای امام زاده محسن ابن علی بروجرد:
آرامگاه محسن خالد ابن علی در روستای گوشه در ۲۸ کیلومتری جنوب خاوری بروجرد بر سینه كوه مشهور به «دیارگاه» در قسمت شمالی و بالای روستا قرار گرفته است. جنس بنا از سنگ و آجر بوده و گنبد مخروطی شكل آن بر بنایی هشت ضلعی كه هر ضلع آن ۵/۲ متر است، بنا نهاده شده است و روی گنبد را با موزاییك و كاشی پوشانده اند. ارتفاع این بقعه حدودا ۱۳ متر است. در وسط قبری است كه بر روی آن ضریحی از چوب مشبك با نقوش ستاره‌ای قرار دارد. درب ورودی مقبره به بلندی ۷۰/۱ متر از جنس چوب و قدیمی است كه تیكه كاری هایی به اشكال هندسی دارد. بقعه امام زاده محسن بن علی (ع) به اعتقاد اهالی مربوط به فردی از اعقاب حضرت زین العابدین (ع) است (۱).
● بنای امامزاده والیان بروجرد:
در ۲۴ کیلومتری جنوب بروجرد و بر سر راه بروجرد - خرم آباد، در روستای والیان بروجرد آرامگاهی با قدمت تاریخی وجود دارد که مورد احترام اهالی است. در این آرامگاه دو قبر معروف به امامزاده احمد و خدیجه خاتون وجود دارند. مقبره از نظر فرم بنا به جز قسمت طاق حرم چندان قدیمی به نظر نمی رسد و دارای ایوان دو گلدسته و گنبد است. در اطراف ان گورستان قدیمی است كه قدمت آن به قرن ۶ هجری می رسد و اغلب سنگ قبرهای آن به خط كوفی است. در گویش محلی به آن امامزاده ویلون گفته می شود که به مردم آن را به کنایه یا ناآگاهانه به معنای امام زاده سرگردان به کار می برند.
▪ بنای امامزاده ابراهیم:
▪ بنای امامزاده پیر نو:
▪ بنای امام زاده عسگری (در روستای تپه مولا):
▪ بنای امام زاده عبد الله:
▪ آرامگاه دو خواهران (در مسجد دوخواهران):
▪ آرامگاه دوخواهران (در امامزاده جعفر):
▪ آرامگاه آقا بزرگ بروجردی:
▪ آرامگاه میرزا محمود مواهبی طباطبایی: در بوستان صامتیه در خیابان صفا
● آرامگاه صامت بروجردی:
قبر صامت بروجردی شاعر بزرگ سده سیزدهم، در بوستان صامتیه در خیابان صفای این شهر قرار دارد و در سالهای اخیر بنای یادبودی توسط شهرداری بر آن ساخته شده و سنگ قبر آن تجدید گردیده است.
● آرامگاه خصوصی صامتیه:
در کوچه پشت بوستان صامتیه (صفا) آرامگاهی خصوصی قرار دارد که بنای جالب توجهی دارد.
● آرامگاه جمالیه (مدفن واعظ اصفهانی):
سیدجمال‌الدین واعظ اصفهانی ملقب به صدراواعظین و صدرالمحققین از واعظان نامی و مبارزان دوران مشروطیت است. وی به سال ۱۲۷۹ قمری در همدان یا اصفهان به دنیا آمد. او برادرزادهٔ آیت‌آلله سیداسماعیل صدرعاملی اصفهانی است. در کودکی پدرش را از دست دادو به همراه مادر به تهران آمد. پس از تحصیلات ابتدائی به اصفهان رفت و به فراگیری مقدمات عربی و فلسفه و عرفان پرداخت. او در اصفهان مشغول وعظ و تبلیغ گشت و در اندک زمانی از وعاظ مشهور شد. به علت جوّ استبدادی که ضل‌السلطان در اصفهان برقرار کرده بود ، سیدجمال در ۱۳۱۹قمری به تبریز رفت و در مورد اهمیت قانون و مزایای حکومت قانونی خطابه‌‌هایی ایراد نمود. در بازگشت به اصفهان پس از انتشار کتاب رویای صادقانه با همکاری شیخ احمد مجدالاسلام کرمانی و میرزا نصرالله ملک‌المتکلمین، مورد کینهٔ ظل‌السلطان قرار گرفت. سپس به تهران آمد و به تشویق محافل آزادیخواهان شبها در مسجد شاه به وعظ و خطابه پرداخت. وی در اوایل مشروطیت در مساجد و انجمن‌ها به طرفداری از مشروطه‌ سخنرانی می‌کرد. وبه همین جهت مورد توجه مردم واقع شده بود. پاره آی از سخنرانی‌ها او در روزنامه‌ای به نام الجمال چاپ شد. در زمان به توپ بستن مجلس، به شاه عبدالعظیم رفت و از آنجا به قصد عتبات عازم همدان شد. وی بواسطهٔ سوابق دوستی، ورود خود را به میرزا محمس‌خان مظفرالملک ، حاکم همدان ، اعلام کرد. او نیز این مسأله را به دربار تهران گزارش داد. لذا امیرافخم همدانی، حاکم بروجرد ، از طرف دربار مأمور شد تا سیدجمال‌الدین را به بروجرد ببرد. سیدجمال مدتی در بروجرد زندانی بود و عاقبت توسط عمال محمدعلی‌شاه قاجار مسموم و خفه گردید و در قبرستان یخچال این شهر دفن شد. این آرامگاه امروزه در محوطه شهرداری بروجرد قرار دارد. بعدها این قبرستان به جمالیه معروف گردید. در کارنامهٔ بزرگان سال درگذشت وی ۱۳۳۶قمری ذکر شده است. لباس التقوی از آثار اوست.
● قبرستان بهشت شهدای بروجرد:
گورستان بزرگ و اصلی شهر بروجرد است که در زمان پهلوی با نام جهان آباد احداث شده و در سالهای اخیر به بهشت شهدا تغییر نام یافته است. صدها تن از شهیدان جنگ تحمیلی و نیز برخی روحانیون و علمای نامدار در این گورستان خفته اند. بهشت شهدا در خیابان رودکی بروجرد قرار دارد.
● قبرستان دارالسلام بروجرد:
گورستان جدید عمومی شهر بروجرد است که با توجه به پر شدن ظرفیت بهشت شهدا، در پنج کیلومتری شمال شهر و بر روی تپه های مشرف به شهر ساخته شده است.


منبع : سایت بروجرد

مطالب مرتبط

گنجینه ای پنهان در سایه ابرشهر

گنجینه ای پنهان در سایه ابرشهر
همین جا در جنوب شهر تهران گوشه ای از تاریخمان، ردی از اجدادمان جا خوش كرده اند؛ از مانده های معماری تا سفال های زینتی، از دست نگاشته های شان تا نشانه های قدرتشان در جنگ با خصم طبیعت یا دشمن؛ سازه هایی در تلفیق هنر و نیاز. امام زاده ای، بقعه ای یا ارگ سلطنتی و دژی دفاعی؛ آثاری مانده از قبل از اسلام؛ ساسانیان و آل بویه، سلجوقیان و بعدتر و این درحالی است كه كمتر شهروند تهرانی از این جمعیت ۱۲ میلیون و اندكی به صرافت افتاده اند كه یك روز تعطیل خود را با اهل و عیال در منطقه ای بگذرانند كه غیر از حرم شاه عبدالعظیم، معروف ترین زیارتگاه استان، سایت های تاریخی دیگر هم جا خوش كرده اند؛ از دامان شرقی ارگ ساسانی، كوه های سنگی كه شهر را در برگرفته اند تا چشمه علی در دل كلان شهر تهران. دژ رشكان و برج طغرل و ارگ سلجوقی ری و برج خاموشان در انتهای پای كوتاه تا بخش شمالی كوه های بی بی شهر بانو و گورستان سلطنتی آل بویه و برج نقاره خانه و بقعه بی بی شهربانو و... .
جایی كه هم از تاریخمان ردی مانده است و از دولتمردانمان نشانی و هم از فرهنگ و ادیبان و شاعرانمان در اواخر قاجار و اوایل پهلوی، باغچه بان ،دهخدا ، اشتری ، پیرصفا، وزیری و...
اگرچه حالا شهرداری منطقه، ماشین دودی و كالسكه ها را هم راه انداخته است تا جاذبه ای باشد برای جذب گردشگر و با كمك سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان در تداركات نوروزی، وسایل ایاب و ذهابی هم فراهم كردند رایگان و تبلیغاتی نه چندان گسترده كه هنوز بروشوری برای معرفی سایت ها در دست ندارند و خدمات بهداشتی در سایت ها تا شرایط را فراهم كرده باشد برای پذیرایی.
این خود قدمی است كه به گفته قدیر افروند، معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان با سرعت برای نوروز آماده شدند و به لطف اعتباراتی كه از محل یك درصد تملك و دارایی نصیبشان شد در مصوبه سال ،۸۴ اگر چه اعتبار تخصیص یافته دیر رسید، اما به دلیل آمادگی قبلی كارها به سرعت انجام شد تا شرایط برای حضور گردشگران در منطقه فراهم شود. «تا قبل از این بسیاری از سایت های ما به دلیل نبود امكانات دسترسی و خدماتی قابل بازدید نبودند.»
به گفته افروند سال ۸۴ از نظر اعتباری نقطه عطفی برای سازمان بود كه سال ها در كاوش با وسعت، مرمت با كیفیت و كمیت، تعیین حریم های فراموش شده و در بخش های فنی، پژوهشی و حفاظتی با مشكل روبه رو بود. با اختصاص یك درصد از كل اعتبارات تملك دارایی استان به این بخش، اعتبارات استانی به بیش از ۷ میلیارد تومان افزایش یافت و این درحالی بود كه كل اعتبارات عمرانی و جاری گردشگری سازمان قبل از این حدود یك میلیارد تومان بود.
بنابراین به گفته او از یك میلیارد و ۵۰۰ تومان اعتبارات مصوب ملی فقط ۴۵ میلیون تومان به سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران تخصیص داده شد و از محل یك درصد تملك و دارایی استان ۷ میلیارد تومان؛ اگرچه برخی كارشناسان معتقدند اصولاً سازمان توانایی بالایی در جذب اعتبارات اختصاص یافته ندارد.
هم اكنون بیش از ۳ هزار اثر تاریخی در استان تهران شناسایی شده اند كه یك هزار اثر آن در تهران، به ویژه در بافت و محدوده حصار ناصری بین خیابان های كارگر، انقلاب، شوش و ۱۷ شهریور قرار دارند و ۲۵۰ اثر به ثبت رسیده در تهران بزرگ كه انتظار می رود ۲۰۰۰ اثر دیگر نیز در این منطقه شناسایی شوند. ۲۰۰ اثر تاریخی با حداقل ۸ هزار سال در ری قرار دارد، ۲۵۰ اثر در ورامین، ۲۵۰ اثر در ساوجبلاغ و ۲۰۰ اثر هم در فیروزكوه و دماوند.
افروند می گوید:« هم اكنون بیش از ۱۲۰ اثر در استان مرمت شده و یا در حال مرمت هستند.
با رسیدن بودجه، كار باستان شناسان در استان رونق گرفته است. برای اولین بار در استان ۷، تپه باستانی با هم مورد كاوش قرار گرفته یا در انتظار دریافت مجوز برای كاوش هستند، درحالی كه قبل از این تعداد كاوش ها به عدد دو در سال هم نمی رسید.»
دژ رشكان كه با سرپرستی خود افروند در حال كاوش است را ۷۰ سال پیش پروفسور اشمیت مثل چند سایت تاریخی دیگر منطقه از دل خاك بیرون كشید، اما اجل مهلت نداد و در یك سفر هوایی دچار سانحه شد و تمام یافته های خود را با خود همراه كرد، اما از ۱۵ اسفند سال ۸۴ تیم جدید كار خود را شروع كرده اند.
در حالی كه این سایت به عنوان مركز حكومت آل بویه در فهرست آثار ملی جای گرفته بود ردی از آثار ساسانی و دوره اسلامی در آن یافت شده است كه كاوشگر را مجبور به گمانه های جدید كرده است؛ اگرچه همكارانش چندان موافق نظر او نباشند.
كاوش در تپه های فردیس قرچك، مافین آباد اسلامشهر مانده از دوران پیش از اسلام، ینگه امام در ساوجبلاغ، قلعه ایرج به عنوان شگفتی معماری در فلات ایران مانده از دوران ساسانی و یاد شده در اوستا، دژ گل خندان بومهن از آثار اوایل دوره اسلامی كه رها و تخریب شده است و همین طور تپه ازبكی هم اكنون بسیاری از باستان شناسان و كارگران آموزش دیده را به خود مشغول كرده است و همچنین مشاوران و پیمانكارانی كه از بخش خصوصی به یاری آمده اند.
افروند می گوید:« تا امسال حریم كمتر از ۴۰ اثر ثبتی شناسایی شده بود و همین ما را در حفاظت از اثر در مراجع قضایی دچار مشكل می كرد، اما در سال جدید حریم نزدیك به ۱۵۰ بنا و ۱۵۰ تپه مورد شناسایی قرار گرفته اند.»
اما خبر جالب دیگر وجود آثار تاریخی در محدوده فرودگاه امام خمینی(ره) است كه افروند معتقد است می توان از آن به عنوان جاذبه گردشگری برای مسافران استفاده كرد. امام زاده ابراهیم مربوط به دوره صفویه و امام زاده زید از دوره قاجاریه، قلعه قاجاریه و قلعه قاچ آقاچ و بقایای قلعه ای تاریخی و رشته قناتی كهن تر در محدوده سایت فرودگاه امام(ره) قرار دارند.
وی می گوید:« سایت چشمه علی زمانی مأمن فساد بود و پاتوق معتادان، مثل دژ رشكان؛ سایتی كه گمان می رود ۸۰۰۰ سال تاریخ را پشت سر گذاشته باشد با نقش برجسته ای از فتحعلی شاه قاجار با بزرگان و ملازمانش كه در نقش ترنجی زیبا نام تك تكشان كنارشان حك شده است و كتیبه ای در توصیف فتحعلی شاه در دور كار در نقش قاب.»
روی بقایای باروی ری حالا دژی سمبلیك استوار شده تا یادآور عظمت و شكوه پیشینیان باشد.
اما دژ رشكان حكایتی دیگر دارد. دژی در كنار ارگ سلجوقی و مركز آل بویه كه حالا دو سوم از ارگ به لطف كارخانه سیمان و واحد ۷ كارخانه سیمان تهران از بین رفته اند و كوه سنگی جای خود را به گودال عظیمی داده است تا خوراك كارخانه سیمان را تامین كرده باشد و كارخانه ای كه به قول افروند خود هم حالا میراث فرهنگی به شمار می رود با ماشین آلاتی كه از سال ۱۳۱۲ برایشان مانده است؛ آلوده كننده و عتیقه كه سازندگان آلمانی اش برای بردن آن به موزه ماشین آلاتشان، پیشنهاد خط تولیدی را هم داده بودند.
دژ رشكان تكیه به رشته كوهی داده بود كه در گذشته به موازات رشته كوه های بی بی شهربانو ادامه داشت، اما با محو كوه سنگی كه خوراك ماشین های سیمان ساز شد دژ به عنوان تنها بازمانده آن رشته در كنار ارگ نشسته است.
۱۵ اسفند استارتی شد برای اجرای ضربتی طرح هایی كه سال ها در انتظار بودجه مانده بودند و رو به نابودی. دژ رشكان هم با آثاری از هزاره پیش از میلاد، هزاره تاریخی و اوایل دوران اسلامی گرفتار همین تقدیر شده بودند. با پلكانی كه راه به بالای تپه می برد جایی كه برج دیدبانی دژ محسوب می شود. اگرچه حالا از دیوارهای دژ به زحمت چیزی باقی مانده است و لزوم تغییر مكان كارخانه سیمان را یادآور می شود؛ كارخانه ای كه خود می تواند موزه ای باشد در كنار سایت تاریخی.
دلیل حضور ما در منطقه اما سفری بود كه برای روزنامه نگاران اهل این حوزه ترتیب داده شد. پس برج طغرل مقصد بعدی مان بود. آرامگاه طغرل بیگ بنیانگذار سلسله سلجوقی قرن ۶ ه.ق كه حالا بی گنبد بود در حوادث ایام با ارتفاع ۵/۲۲ متر، ۱۱ متر قطر داخل و ۱۵ متر خارج. برجی از داخل مدور و از خارج۶ ستاره كه به دستور ناصرالدین شاه و حاج ابوالحسن معمارباشی در سال ۱۳۰۱ هم بازسازی شده بود.
اما آتشكده تپه میل را كه در دل مزارع سرسبز و طبیعت زیبا جای خوش كرده است برخی كاركرد رصد ستارگان برای آن قائل شده اند. این را افروند می گوید. تپه ای كه از بنای آن دو قسمت سالم مانده كه قبل از انقلاب مرمت شده است و ستون هایی با گچ بری های مجلل در سالن اصلی كه حالا تنها قطعاتی از آن باقی مانده است و آماده می شود برای پذیرایی گردشگران با موزه ای كوچك كه از آثارش در كنار تپه برپا می شود.
زندان هارون نقطه اتمام سفر است؛ بنایی كه می گویند زندان نبوده است با معماری منحصر به فرد كه در ظاهر بنایی یك طبقه و در داخل دو طبقه دارد و در دل كوه هایی قرار گرفته است كه هنوز پای مردم آبادگر به آن نرسیده است! بكر و آرام. با تلفیق مصالح سنگ و ملات ساروج و اتاق هایی با سقف گنبدی كه شناسایی آن تمام شده و در حال مرمت است.

وبگردی
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران !
آیا واقعآ این یک جنگ است یا استفاده چند نفر از ناتوانی ما / اگر جنگ است چرا مردم طرف مقابل آنرا حس نمیکنند / چرا همه از این جنگ بهره میبرند جز مردم ایران ! - به عبارت بهتر وقتی از واژه جنگ اقتصادی برای طرح مشکلات استفاده می‌کنیم، با توجه به بار معنایی این واژه، دیگر کارکرد توجیه‌پذیری کار‌ها و کوتاهی مأموریت‌های محوله را نمی‌کند، بلکه دقیقاً مسئولیت‌پذیری در حیطه عملیاتی و مسئولیت‌های محوله را گوشزد می‌کند و بدیهی است که در فضای جنگی باید با کم‌کاری‌ها و خیانت‌ها به سبک دادگاه‌های صحرایی سریع و مقتدر عمل و مسئولیت‌پذیری را به همه عاملان خصوصی و دولتی گوشزد…
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی
گاف حسین شریعتمداری با کامپیوتر 30 میلیونی آمریکایی - مدیر مسئول کیهان در حالی مدعی است که سیستم «مکینتاش» بیش از ۴۰ سال است که در کیهان مورد استفاده قرار می‌گیرد که این سیستم اساسا از سال ۱۹۸۴ یعنی ۵ سال پس از انقلاب تولید و نمی‌توانسته است زودتر از این تاریخ در کیهان مورد استفاده قرار گیرد.
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ /  دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ...
آقای روحانی! نمی دانید یا تجاهل می کنید؟ / دلار تک نرخی 4200 ! گوسفند بوئینگ سوار ! پراید ... - اخیراً رئیس جمهور حسن روحانی در توضیح علت قاچاق گفته است: علت قاچاق ارزانی است، وقتی جنسی در داخل ارزان است و در خارج گران، خود به خود قاچاق آن به خارج صورت می گیرد. به عنوان مثال چون الان گوشت در عراق گران تر از ایران است، از کشورمان به آنجا قاچاق می شود. درباره قاچاق بنزین نیز همین موضوع مصداق دارد.
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است
راز میتوانیم موشک و نمیتوانیم خودرو در اقتصاد است - مشکل تولید فقط به سطح فناوری مربوط نیست. ما می‌توانیم یک وسیله و کالای باکیفیت بالا را تولید کنیم، ولی با قیمت بسیار گران که خریداری نخواهد داشت. در واقع اگر بتوانیم چنین کالایی را وارد کنیم در مقایسه با تولید آن به شدت به‌صرفه است. ولی در جریان تولید موشک با وضعیت دیگری مواجهیم. اول اینکه موشک را بدون قید و شرط نمی‌فروشند یا برخی کشور‌ها به دلایل امنیتی علاقه ندارند که در تامین نیازشان به این کالا‌ها…
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد
جمهوری اسلامی عمق حکمرانی اقتصادی ندارد - برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری شب گذشته با حضور عادل پیغامی اقتصاددان و سیداحسان خاندوزی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد.
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما
داستان قالیچۀ حضرت سلیمان و سامانۀ نیما - ساز و کاری که بانک مرکزی تحت عنوان نیما برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات اندیشیده اند و با خوارشماری صادر کنندگان با تجربه و خوشنام و بی اعتنائی به نظرات معقول و دلسوزانۀ آنان به راهی خطرآفرین پا گذاشته، بی تردید محکوم به ناکامی است و پیامدهای ناگوار آن، که در درجۀ اول از دست دادن بازارهای صادراتی دیرینه است، به راحتی قابل جبران نخواهد بود.
کپی‌برداری «عین‌به‌عین»
کپی‌برداری «عین‌به‌عین» - انتظار می‌رفت که علیخانی هم در قسمت اول برنامه «عصرجدید» به کپی بودن «عین‌به‌عین» برنامه‌اش و شباهت آن با برنامه مشهور «گات تلنت‌ آمریکایی» اشاره کند و در مقایسه‌ای از ویژگی‌های احتمالاً متفاوت نسخه ایرانی این برنامه بگوید؛ علیخانی اما ترجیح داد در این زمینه حرفی نزند!
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان
اشتباه جالب در مراسم استقبال از رئیس جمهور در هرمزگان - مراسم استقبال از رئیس جمهور در سفر به استان هرمزگان.
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی!
توزیع عجیب کیک 40 سالگی انقلاب توسط یک روحانی! - در ویدیویی که در فضای مجازی داغ شده شاهد پخش کیک 40 سالگی جمهوری اسلامی
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.