شنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ / Saturday, 22 September, 2018

اختلالات مجاری گوارشی


اختلالات مجاری گوارشی
هر كسی در طول عمر خود برای یك بار هم كه شده، دل درد، تهوع یا اسهال را تجربه كرده است اما در میان اختلالات مجاری گوارشی، اختلال در هضم غذا از عمومی‌ترین مشكلات گوارشی افراد جامعه به حساب می‌آید، طوری كه بیش از ۴۰ درصد افراد كشورمان به سوء‌هاضمه دچارند. با خود فكر كنید، چه دلایلی می‌تواند آمار قابل توجه مشكلات گوارشی را به بار آورده باشد.
● مضرات خواب بعد از غذا
اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید كه بلافاصله بعد از خوردن غذا می‌خوابند، از این به پس سعی كنید این عادت را كنار بگذارید می‌پرسید چرا؟
دكتر اردلان نبی‌زاده، متخصص بیماری‌های گوارشی در‌ ‌گفت‌وگو با یكی از خبرگزاری‌های كشور اعلام كرده است: <مهم‌ترین دلیل ابتلا به اختلالات گوارشی عادات‌ ‌غذایی نادرست از جمله تند غذا خوردن یا خوابیدن پس از غذاست.> نبی‌زاده در ادامه گفت: <اغلب رفلاكس با سوزش همراه‌ ‌است و چنانچه برگشت محتویات معده به مری به طور متناوب صورت پذیرد، می‌تواند باعث بروز تغییراتی در بافت پوششی شده و سرطان ایجاد كند.>
این متخصص با اعلام این كه افراد باید با مشاهده‌ ‌احساس سوزش در ناحیه بین مری و معده به پزشك مراجعه كنند، گفت: <تشخیص‌ ‌سریع و درمان به موقع این اختلال می‌تواند از بروز مشكلات جدی مانند سرطان پیشگیری‌ ‌كند.> وی پرهیز از خوابیدن پس از صرف غذا را كه علاوه بر‌ ‌ایجاد رفلاكس باعث پیچش روده می‌شود، مهم ترین عامل پیشگیری از مشكلات فوق‌الذكر‌ ‌اعلام كرد، به این ترتیب كه خواب و دراز كشیدن باید به ۲ و ۳ ساعت پس از صرف غذا موكول شود.
دكتر نبی‌زاده همچنین پرهیز از مصرف سیگار و مصرف زیاد نوشیدنی‌های كافئین‌دار وانواع ادویه و نیز پرهیز از پوشیدن لباس تنگ‌ ‌هنگام صرف غذا را در پیشگیری از اختلالات گوارشی مهم ارزیابی كرده و گفت: <لازم است افراد برای جلوگیری از ابتلا به اختلالات گوارشی، مصرف غذاهای چرب و سرخ‌ ‌شده را محدود كنند چرا كه این عامل باعث شل شدن دریچه انتهای مری شده و تولید اسید معده را افزایش‌ ‌می‌دهد.>
● چرا مشكلات گوارشی؟
برای بروز هر یك از این مشكلات گوارشی علل متعددی وجود دارد. بیماری‌های مربوط به لوزالمعده و اشعه درمانی در ناحیه بالای شكم ممكن است روی قدرت جذب و دفع غذا در دستگاه گوارش و عمل طبیعی آن اثر بگذارد. بعضی داروها از جمله داروهای مسكن و آرام‌بخش اغلب موجب كند شدن حركات روده و ایجاد یبوست می‌شوند.
برخی داروها یا اشعه ممكن است موجب سوزش و تحریك روده و یا كاهش حركات آن و یبوست و یا برعكس، افزایش حركات روده و بروز اسهال شوند.موادی كه برای درمان به كار می‌روند و كاهش فعالیت‌های بدن، موجب تجمع گاز و احساس نفخ می‌شوند.اسهال و به هم خوردن وضعیت مزاجی نیز می‌تواند ناشی از درمان باشد. قسمتی از روده كه موجب هضم لاكتوز( قند موجود در شیر) می‌شود، ممكن است دچار عارضه شود و در صورتی كه چنین فردی شیر مصرف كند مبتلا به اسهال و مجبور می‌شود شیر و غذاهای حاوی آن را برای مدتی از رژیم غذایی خود حذف كند تا بیماری‌ وی بهبود یابد.
● اگر اسهال گرفتید
اسهال هم مانند سایر مشكلات گوارشی برای هر كسی حداقل یك بار اتفاق افتاده است. برای كاهش علائم این مشكل گوارشی بهتر است، از مواد غذایی حاوی فیبرهای گیاهی كمتر استفاده كنید.فیبرها تركیباتی هستند كه در سبزی‌ها و میوه‌های خام، سبوس غلات و حبوبات به وفور یافت می‌شوند. این الیاف در دستگاه گوارشی انسان هضم نمی‌شوند و وجود آنها در غذاها موجب می‌شود كه غذا به سرعت از روده‌ها عبور كند. اگر روده‌های فردی تحت اشعه درمانی باشد، حتی یك رژیم غذایی با فیبر متوسط می‌تواند برای او مشكل ساز باشد.به همین علت توصیه می‌شود كه این بیماران از خوردن میوه‌ها و سبزی‌های خام، سیر، پیاز، نان با سبوس، حبوبات و غلات موقتا پرهیز كنند.
● اگر یبوست دارید
یبوست یكی از مشكلات شایع پس از رژیم لاغری است.ممكن است این مشكل گوارشی به علت ابتلا به بیماری‌های مختلف به وجود آید یا ناشی از مصرف برخی داروها باشد و یا حتی ممكن است از خوردن غذاهای نرم و مایع بروز كند. در هر صورت برای درمان یبوست، در صورتی كه پزشك شما دستور خاصی نداده است به توصیه‌های زیر عمل كنید.غذاهای شما باید شامل موادی كه به حركات روده كمك می‌كند نظیر انواع مختلف سبزی و میوه‌های تازه یا خشك و نان سبوس دار باشد.
در این مواد مقادیر قابل توجهی فیبر وجود دارد كه می‌تواند به درمان این مشكل كمك كند.سعی كنید، حداقل روزی ۲ بار میوه میل كنید.اگر از نظر جویدن یا بلع دچار مشكل هستید، این مواد را له كنید یا در مخلوط كن به شكل نرم درآورید. می‌توانید روزی یك یا دو قاشق سبوس به غذاهای خود اضافه كنید.سبوس را می‌توان موقع پختن سوپ، تخم مرغ و سایر غذاها استفاده یا به صورت خام میل كرد.روزی ۸ تا ۱۰ لیوان آب و مایعات بنوشید. البته مایعات گرم معمولا بیشتر موجب تحریك روده‌ها می‌شوند.پس بیشتر از این نوع مایعات استفاده كنید‌.
‌ بعضی افراد برای برطرف كردن یبوست از آلوی خیسانده یا آب آن و حتی آب لیمو شیرین استفاده می‌كنند. شما هم می‌توانید این مواد را مصرف و اثر آنها را آزمایش كنید.فعالیت بدنی سبك و پیاده روی در محیط باز و یا حداقل راه رفتن در اتاق می‌تواند در رفع یبوست موثر باشد، برعكس استراحت بیش از حد در رختخواب یا نشستن و بی حركتی موجب تشدید حالت یبوست می‌شود.این نكته را فراموش نكنید كه اگر بخواهید از داروهای نرم كننده یا ملین استفاده كنید، بهتر است از قبل با پزشك مشورت كنید.
● نشانگان روده تحریك پذیر و نوشیدن قهوه
تا به حال نام نشانگان روده تحریك پذیر را شنیده‌اید یا كسی میان اطرافیانتان وجود داشته كه به این مشكل مبتلا بوده است؟ در نشانگان روده تحریك پذیر ، شدت و محل درد شكم متغیر است و این احتمال وجود دارد كه درد در هر ناحیه‌ای از شكم ایجاد شود. درد معمولا حمله‌ای است و امكان دارد بسیار خفیف، غیرقابل توجه یا بسیار شدید و آزار دهنده باشد.
علائم این بیماری را اتساع شكم، افزایش آروغ، نفخ شكم، سوزش سردل، تهوع و استفراغ اعلام می‌كنند و دادن اطمینان به بیمار و توضیح دقیق ماهیت بیماری و چگونگی اجتناب از مواد غذایی محرك، اولین قدم‌های مهم در مشاوره و تغییر رژیم غذایی بیماران مبتلا به این نشانگان است. بیماران مبتلا به نشانگان روده تحریك پذیر از مصرف موادی همچون قهوه، حبوبات و كلم باید پرهیز كنند و برای درمان دارویی می‌توان از داروهای ضد اسپاسم ۳۰ دقیقه قبل از مصرف غذا استفاده كرد و شیوه‌های جراحی برای این بیماران به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

سارا حسنلو

منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

آمیبیاز

آمیبیاز
● شرح بیماری
آمیبیاز (اسهال‌ خونی‌ آمیبی) عبارت‌ است‌ از یک‌ عفونت انگلی‌ روده‌ بزرگ‌ و گاهی‌ کبد. اسهال‌ آمیبی‌ در تمام‌ دنیا وجود دارد اما در کشورهای‌ در حال‌ توسعه‌ شایع‌تر است‌. بسیاری‌ از افراد، خصوصاً کسانی‌ که‌ در آب‌ و هوای‌ معتدل‌ زندگی‌ می‌کنند، این‌ انگل‌ را دارند بدون‌ این‌ که‌ علامتی‌ داشته‌ باشند. علایم‌ وقتی‌ ظاهر می‌شوند که‌ انگل‌ بافت‌ روده‌ بزرگ‌ را مورد تهاجم‌ قرار دهد. علایم‌ ممکن‌ است‌ خیلی‌ مبهم‌ باشند.
● علایم‌ شایع‌
۱) گاهی‌ هیچ‌ علامتی‌ وجود ندارد.
۲) اسهال‌ متناوب‌ همراه‌ با اجابت‌ مزاج‌ بد بو. در مراحل‌ اولیه‌، غالباً قبل‌ از اسهال‌ یبوست وجود دارد.
۳) گاز و نفخ‌ شکم‌
۴) دل‌ پیچه‌ و حساسیت‌ شکم‌ به‌ لمس‌
۵) تب
۶) گاهی‌ مخاط‌ و خون‌ در اجابت‌ مزاج‌
۷) خستگی‌
۸) دردهای‌ عضلانی‌ اگر کبد گرفتار شده‌ باشد
۹) درد در ناحیه‌ کبد و سمت‌ راست‌ شکم‌
۱۰) گاهی‌ زرد شدن‌ چشم ها و پوست
۱۱) لرز شدید
۱۲) کاهش‌ وزن‌
● علل‌
▪ یک‌ انگل‌ میکروسکپی‌ به‌ نام‌ آنتاموبا هیستولیتیکا ، که‌ توسط‌ پشه‌، سوسک حمام‌، و تماس‌ مستقیم‌ با دستمال‌ یا غذای‌ آلوده‌ به‌ مدفوع‌ انتقال‌ می‌یابد. شایع‌ترین‌ منابع‌ عفونت عبارتند از:
۱) آلودگی‌ در افرادی‌ که‌ با غذا سروکار دارند.
۲) معیوب‌ بودن‌ لوله‌کشی‌ هتل‌ یا کارخانه‌
۳) سبزیجات‌ یا میوه‌های‌ خامی‌ که‌ با کود انسانی‌ پرورش‌ یافته‌اند یا در آب‌ آلوده‌ شسته‌ شده‌اند.
● عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
۱) محیط‌ زندگی‌ شلوغ‌ و غیربهداشتی‌
۲ ) مسافرت‌ به‌ مناطق‌ با زیرساخت‌های‌ بهداشتی‌ نامطلوب‌
۳) زندگی‌ در مؤسسات‌ نگهداری‌ مختلف‌ مثل‌ خانه‌ سالمندان‌ و غیره‌
● پیشگیری‌
دستان‌ خود را به‌ طور مرتب‌ بشویید، خصوصاً قبل‌ از غذا خوردن‌ اگر در منطقه‌ای‌ هستید که‌ غذا و آب‌ ممکن‌ است‌ در آنجا آلوده‌ باشد، اقدامات‌ زیر ضروری‌ هستند:
۱) آب‌ آشامیدنی‌ را ۵ دقیقه‌ بجوشانید.
۲) برای‌ مسواک‌ کردن‌ و شستن‌ دندان‌ها از آب‌ شیر استفاده‌ نکنید و مراقب‌ باشید هنگام‌ حمام‌ کردن‌ آب‌ قورت‌ ندهید.
۳) از خوردن‌ میوه‌ با پوست‌ یا سبزیجات‌، ماهی یا صدف‌ خام‌، یا هرگونه‌ محصول‌ لبنی‌ مشکوک‌ (بستنی‌، شیر، کره‌ و غیر) خودداری‌ کنید.
● عواقب‌ مورد انتظار
‌در اکثر موارد بدن‌ عارضه‌، اسهال‌ آمیبی‌ در عرض‌ ۳ هفته‌ با درمان‌ خوب‌ می‌شود. در مواردی‌ که‌ فرد به‌ صورت‌ حامل‌ بیماری‌ در آمده‌ است‌، هیچ‌ علامتی‌ ممکن‌ است‌ وجود نداشته‌ باشد. در موارد شدید، امکان‌ دارد اسهال‌ خونی‌ شدید بروز کند که‌ نیاز به‌ درمان‌ در بیمارستان‌ وجود دارد.
● عوارض‌ احتمالی‌
۱) پریتونیت (التهاب‌ پرده‌ صفاق‌ که‌ سطح‌ حفره‌ شکم‌ را می‌پوشاند).
۲) هپاتیت یا آبسه‌ کبد
۳) آبسه ریه
۴) عفونت‌ پرده‌ دور قلب
۵) آبسه مغز
● درمان‌
▪ اصول‌ کلی‌
۱) اقدامات‌ تشخیصی‌ ممکن‌ است‌ عبارت‌ باشند از آزمایش‌ مدفوع‌ و خون‌؛ سی‌تی‌ اسکن‌ در موارد شک‌ به‌ گرفتاری‌ کبد و در صورت‌ لزوم‌، نمونه‌برداری‌
۲) در مورد بهداشت‌ شخصی‌ بسیار مراقب‌ باشید. مرتب‌ حمام‌ کنید و پس‌ از اجابت‌ مزاج‌ و قبل‌ از دست‌ زدن‌ به‌ غذا یا مواد غذایی‌ دستان‌ خود را با آب‌ گرم‌ و صابون‌ بشویید.
۳ـ در مواردی‌ که‌ آبسه‌ کبد وجود دارد، جراحی‌ ممکن‌ است‌ ضروری‌ باشد.
● داروها
۱) امکان‌ دارد مترونیدازول یا یدوکینول‌ (یا هر دو)، پارومومایسین، یا دیلوکسانید تجویز شوند.
۲) امکان‌ دارد جایگزینی‌ مایعات‌ از دست‌ رفته‌ برای‌ درمان‌ اختلال‌ آب‌ و الکترولیت به‌ وجود آمده‌ در اثر اسهال‌ ضروری‌ باشد.
● فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری
به‌ هنگام‌ حمله‌ حاد اسهال‌ در رختخواب‌ استراحت‌ کنید. فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری های‌ عادی‌ خود را وقتی‌ آغاز کنید که‌ تب‌ رفع‌ شود و اسهال‌ رو به‌ بهبود گذارد.
● رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ غذایی‌ شامل‌ غذاهای‌ نرم‌ و تدریجاً از سر گرفتن‌ رژیم‌ غذایی‌ عادی‌.
● درچه شرایطی باید به پزشک مراجعه نمود؟
▪ اگر شما یا یکی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان علایم‌ اسهال‌ آمیبی‌ را دارید.
▪ اگر یکی‌ از موارد زیر هنگام‌ درمان‌ رخ‌ دهد:
۱) دل‌پیچه‌ بیش‌ از ۲۴ ساعت‌ طول‌ بکشد.
۲) اسهال‌ یا خون در اجابت‌ مزاج‌ بیشتر شود.
۳) استفراغ‌ آغاز شود.
۴) درد در ناحیه‌ کبد آغاز شود یا زردی‌ به‌ وجود آید (زردی‌ پوست‌ یا چشم‌ها)
۵) بثور پوستی‌ ظاهر شود.
۶) تحریک‌پذیری‌ یا سردرد شدید رخ‌ دهد.

وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.