شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ / Saturday, 16 February, 2019

انتروکولیت‌ با غشای‌ کاذب‌


انتروکولیت‌ با غشای‌ کاذب‌
● اطلاعات‌ اولیه‌
انتروكولیت‌ با غشای‌ كاذب‌ یك‌ بیماری‌ شدید و نادر مربوط‌ به‌ روده‌ كوچك‌ و بزرگ‌. این‌ عارضه‌ معمولاً ۷-۵ روز پس‌ از جراحی‌های‌ وسیع‌ گوارش‌ و درمان‌ آنتی‌بیوتیكی‌ در یك‌ فرد دچار ناتوانی‌ عمومی‌ قبل‌ از جراحی‌ بروز می‌كند. مشخصه‌ آن‌ التهاب‌ و مرگ‌ بافتی‌ غشای‌ پوشاننده‌ سطح‌ داخلی‌ روده‌ و لایه‌ عمقی‌ روده‌هاست‌.
● علایم‌ شایع‌
▪ اسهال‌ آبكی‌ (گاهی‌ خونی‌) همراه‌ با انقباضات‌ شكمی‌
▪ تب‌
▪ بالا بودن‌ تعداد گلبول‌های‌ سفید در آزمایش‌ خون‌
▪ افت‌ فشار خون‌، گاهی‌ تا حد شوك‌، همراه‌ با نبض‌های‌ ضعیف‌ و ضربان‌ قلب‌ سریع‌
▪ تهوع‌ و استفراغ‌
▪ عدم‌ آگاهی‌ به‌ موقعیت‌
▪ علایم‌ ممكن‌ است‌ در طی‌ درمان‌ آنتی‌بیوتیكی‌ یا ۱۰-۱ روز پس‌ از قطع‌ آن‌ بروز كند.
● علل‌
عفونت‌ باكتریایی‌، عمولاً ناشی‌ از كلسترویدیوم‌ دیفیسیل‌ كه‌ با تولید سم‌ باعث‌ ایجاد علایم‌ می‌شود ـ یا ناشی‌ از استافیلوكوك‌ . این‌ باكتری‌ها به‌ طور طبیعی‌ درون‌ روده‌ها زندگی‌ می‌كنند ولی‌ هنگامی‌ كه‌ سایر باكتری‌های‌ طبیعی‌ ساكن‌ روده‌ در اثر مصرف‌ مقدار بالای‌ آنتی‌بیوتیك‌های‌ وسیع‌الطیف‌ از بین‌ می‌روند این‌ باكتری‌ها ایجاد انتروكولیت‌ می‌كنند. این‌ امر تعادل‌ باكتریایی‌ درون‌ روده‌ را برهم‌ می‌زند. این‌ بیماری‌ معمولاً به‌ عنوان‌ عارضه‌ای‌ از جراحی‌ بروز می‌كند.
● عوامل‌ افزایش‌ دهنده‌ خطر
▪ سن‌ بالای‌ ۶۰ سال‌
▪ جراحی‌ اخیر همراه‌ با افت‌ فشار خون‌ در طی‌ جراحی‌
▪ نارسایی‌ كلیه‌
▪ چاقی‌
▪ تغذیه‌ نامطلوب‌
▪ مصرف‌ آنتی‌بیوتیك‌ها، به‌ خصوص‌ لینكومایسین‌، كلیندامایسین‌، آمپی‌سیلین‌، كلرامفنیكل‌، سفالوسپورین‌ها، پنی‌سیلین‌ یا داروهای‌ گروه‌ سولفات‌
● پیشگیری‌
▪ پیشگیری‌ خاصی‌ ندارد.
● عواقب‌ مورد انتظار
علایم‌ معمولاً ۲-۱ هفته‌ پس‌ از قطع‌ آنتی‌بیوتیك‌ مسؤول‌ عارضه‌ برطرف‌ می‌شوند. تجویز یك‌ آنتی‌بیوتیك‌ دیگر به‌ جای‌ آنتی‌بیوتیك‌ قطع‌ شده‌ معمولاً توصیه‌ نمی‌شود، مكانیسم‌های‌ دفاعی‌ بدن‌ خود در غیاب‌ درمان‌ آنتی‌بیوتیكی‌ برای‌ مقابله‌ با عفونت‌ها عمل‌ می‌كنند. موارد شدید این‌ بیماری‌ ممكن‌ است‌ كشنده‌ باشد.
● عوارض‌ احتمالی‌
▪ عوارض‌ زیر تنها در صورت‌ عدم‌ تشخیص‌ درمان‌ این‌ بیماری‌ بروز می‌كنند:
▪ شوك‌ و از دست‌ دادن‌ شدید مایعات‌ بدن‌
▪ پریتونیت‌ ناشی‌ از پاره‌ شدن‌ روده‌
● درمان‌
▪ بررسی‌های‌ تشخیصی‌ ممكن‌ است‌ شامل‌ كشت‌ مدفوع‌، آندوسكوپی‌، یا نمونه‌برداری‌ لایه‌ پوشاننده‌ سطح‌ داخلی‌ روده‌ بزرگ‌ در طی‌ كولونوسكوپی‌ باشد. توجه‌ به‌ این‌ نكته‌ ضروری‌ است‌ كه‌ عكس‌برداری‌ با تنقیه‌ باریم‌ (باریم‌ انما) نباید برای‌ بیمار انجام‌ شود زیرا ممكن‌ است‌ باعث‌ پارگی‌ روده‌ گردد.
▪ مهمترین‌ جنبه‌ درمان‌، قطع‌ مصرف‌ آنتی‌بیوتیك‌ مسؤول‌ بیماری‌ است‌.
▪ در موارد متوسط‌ تا شدید، بستری‌ در بیمارستان‌ جهت‌ تجویز تغذیه‌ وریدی‌ و مراقبت‌های‌ ویژه‌ ممكن‌ است‌ لازم‌ باشد.
● داروها
▪ كلستیرامین‌، وانكومایسین‌ یا مترونیدازول‌ برای‌ پیشگیری‌ از عفونت‌های‌ غیر باكتریایی‌ ثانویه‌ كه‌ در شرایط‌ بهم‌ خوردن‌ تعادل‌ ارگانیسم‌های‌ روده‌ای‌ رخ‌ می‌دهد، تجویز می‌گردد.
▪ كورتون‌ با مقدار بالا برای‌ یك‌ مدت‌ كوتاه‌ برای‌ كاهش‌ التهاب‌ ممكن‌ است‌ تجویز شود.
▪ از مصرف‌ داروهای‌ ضد اسهال‌ خودداری‌ كنید مگر با دستور پزشك‌. این‌ داروها ممكن‌ است‌ در پارگی‌ روده‌ نقش‌ داشته‌ باشد.
● فعالیت‌
تا برطرف‌ شدن‌ همه‌ علائم‌ بیماری‌ در بستر استراحت‌ نمایید. برای‌ كاهش‌ احتمال‌ لخته‌ شدن‌ خون‌ در وریدهای‌ عمقی‌ پا در همان‌ حال‌ كه‌ در بستر استراحت‌ می‌كنید، پاهای‌ خود را خم‌ و راست‌ كنید. فعالیت‌های‌ طبیعی‌ خود را پس‌ از برطرف‌ شدن‌ علایم‌ به‌ تدریج‌ از سر بگیرید.
● رژیم‌ غذایی‌
در ابتدای‌ درمان‌، تغذیه‌ وریدی‌ لازم‌ خواهد بود، پس‌ از آن‌ به‌ تدریج‌ تغذیه‌ دهانی‌ با رژیم‌ مایعات‌، سپس‌ غذاهای‌ نرم‌ و در نهایت‌ رژیم‌ معمولی‌ شروع‌ می‌شود.
● در این‌ شرایط‌ به‌ پزشك‌ خود مراجعه‌ نمایید
▪ اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌ تان دچار علایم‌ انتروكولیت‌ با غشای‌ كاذب‌ پس‌ از جراحی‌ روده‌ها شده‌ باشید.
▪ اگر علایم‌ پس‌ از درمان‌ عود نماید.
▪ اگر دچار علایم جدید و غیر قابل توجیه شده اید. داروهای‌ تجویزی‌ ممكن‌ است‌ با عوارض‌ جانبی‌ همراه‌ باشند.


منبع : پایگاه اطلاع رسانی سلامت ایرانیان

مطالب مرتبط

علت۹۰ درصد زخم های اثنی عشر، عفونی است

علت۹۰ درصد زخم های اثنی عشر، عفونی است
یک متخصص گوارش، استفاده از مسکن ها را از عوامل شایع در ایجاد زخم معده و زخم اثنی عشر دانست و گفت: انواع و اقسام مسکن هایی که فرد به دلایل مختلف استفاده می کند از عوامل ایجاد زخم در معده واثنی عشراست.
دکتر حسین خدمت، فوق تخصص گوارش در گفت وگو با ایسنا، با متفاوت دانستن علل زخم معده و زخم اثنی عشر گفت: علت۹۰ درصد زخم های اثنی عشر، عفونی است. هلیکوباکترپیلوری میکروبی است که در معده مستقر شده و در مخاط معده تکثیر پیدا می کند و پس از چندین سال منجر به زخم اثنی عشر می شود.
وی در رابطه با آمار ابتلا به زخم اثنی عشر گفت: همه افرادی که دچار عفونت هلیکوباکترپیلوری هستند، مبتلا به این زخم نمی شوند، تنها حدود ۱۵ درصد مبتلایان به این عفونت، دچار زخم می شوند.
این فوق تخصص گوارش خاطرنشان کرد: انواع و اقسام مسکن هایی که فرد به دلایل مختلف استفاده می کند، مهمترین عوامل ایجاد زخم اثنی عشر هستند. این مسکن ها می توانند شامل آسپرین که برای جلوگیری از سکته قلبی و مغزی و همچنین برای رقیق کردن خون در سنین بالا به کار می روند و یا مسکن هایی نظیر بروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک، پیروکسیکام و غیره باشند که به مسکن های ضدالتهاب و غیراستروئیدی معروف هستند و در جهت تسکین درد استفاده می شوند.
دکتر خدمت گفت: زخم های ناشی از مصرف مسکن ها بیشتر در معده ایجاد می شوند، اما در اثنی عشر هم گاهی مشاهده می شود.
وی در مورد افرادی که مجبور به استفاده از مسکن ها هستند، گفت: برای این افراد استفاده از مسکن ها با حداقل دوز آن توصیه می شود. در مواردی که دوزهای بالاتر مسکن ها مورد استفاده قرار می گیرد باید حتما همراه آن داروهای کم کننده اسید معده استفاده شود. بنابراین چنانچه همزمان با مسکن ها، داروهای ضد اسید قوی استفاده شود، احتمال بروز زخم بسیار کمتر می شود. همچنین سایر داروها می توانند در ایجاد زخم موثر باشند، اما میزان ابتلا از این طریق کمتر است.
دکتر خدمت در ادامه سیگار را یکی دیگر از عوامل ایجاد زخم اثنی عشر معرفی کرد و گفت: مصرف طولانی هر نوع از دخانیات تاثیر جدی در بروز زخم ها دارند.
این فوق تخصص گوارش در ادامه در مورد زخم های معده گفت: میکروب، عامل حدود ۷۰ درصد زخم های معده است و در ۳۰ درصد باقی مانده، بیشترین احتمال استفاده از مسکن ها هستند.
وی افزود: میکروب هلیکوباکترپیلوری هم در معده و هم در اثنی عشر شایع ترین عامل ایجاد زخم است. در کشورهایی که به لحاظ بهداشتی پیشرفت داشته و عفونت ها کمتر شده است، در حال حاضر آمارهای جدید نقش هلیکوباکترپیلوری را در ایجاد زخم کمرنگ تر نشان می دهند، این در حالی است که آمار بروز و عوارض زخم ها کمتر نشده است.
دکتر خدمت در رابطه با افرادی که بدون استفاده از مسکن و یا ابتلا به میکروب هلیکوباکترپیلوری دچار زخم می شوند، گفت: این افراد بر اثر یک عامل ناشناخته به این بیماری مبتلا شده اند که در این موارد از زخم ها نمونه برداری می کنند. احتمال این که بدخیمی و یا سرطان مخصوصا در معده به صورت زخم خود را نشان دهد، وجود دارد. بنابراین اگر زخمی در معده باشد معمولا سعی می کنند نمونه برداری کنند زیرا ممکن است عامل درصدی از آنها سرطان معده باشد.
وی همچنین گفت: زخم های معده و اثنی عشر معمولا در مردان نسبت به زنان بیشتر است.
این فوق تخصص گوارش در پایان استرس را از عوامل تشدید کننده زخم های معده واثنی عشر دانست و گفت: عوامل عصبی در بروز اولیه زخم معده واثنی عشر نقشی ندارند ولی کسی که به بیماری زخم مبتلاست اگر در شرایط استرس شدید و طولانی مدت قرار بگیرد، پاسخ به درمان در این فرد کمتر می شود.

وبگردی
زیر و روی "اصلاح ساختاری"
زیر و روی "اصلاح ساختاری" - احتمال بعدی این است که شاید هدف این است که نظام ریاست جمهوری کنار برود و مجددا جایگاه نخست وزیری احیا شود. در این حالت نخست وزیر هم به طبع توسط مجلس انتخاب می‌شود و شک نکنید حتی اگر الان با توجه به ترکیب مجلس دهم قرار بود نخست وزیر انتخاب شود، فردی مانند سعید جلیلی انتخاب می‌شد.
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم !
بازهم کپی بدون اجازه از یک برنامه آمریکایی / آیا مورد تمسخر دنیا قرار نمیگیریم ! - همزمان با رونمایی از پوستر و تیزر جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش اولین قسمت از «عصرجدید» اعلام شد.
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر !
کلیپ عجیب شهرداری بندرعباس از رفع مناطق آبگیر ! - تیم رسانه ای شهرداری بندرعباس کلیپی عجیب و غریب از رفع مناطق سیلاب زده این شهر با حضور شخص شهردار منتشر کرده است...!
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو
ادامه‌ی سکوت ضرغامی درباره‌ی انتقال آرشیو صداوسیما به شبکه من و تو - چند سالی است از جمله روزهای اخیر که با نزدیک شدن به مقاطعی از جمله دهه‌ی فجر، شبکه‌های تلویزیونی فارسی خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و من‌وتو مستندهایی از زمان انقلاب پخش می‌کنند که جزو آرشیو صداوسیما بوده است ولی تا امروز مشخص نشده است که چطور و توسط چه کسانی به دست آنها رسیده است؟
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر - مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر شامگاه دوشنبه در برج میلاد برگزار شد.
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد
جنجال شبیه‌سازی بیعت امام و همافران ارتش توسط علم‌الهدی در مشهد - دیدار و سلام نظامی فرماندهان نیروی هوایی ارتش به سیداحمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد انتقادهایی را در پی داشته است.
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان !
ویدئو / روش خرید قانونی کوه در لواسان ! - ارتفاعات تهران از جمله لواسانات یکی از این مناطق است که به گفته امام جمعه این شهر به شکل جدی و گسترده‌ای با این مشکل دست به گریبان است و ظاهراً کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری محلی برای دور زدن قانون از سوی برخی افراد شده است.
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر
ازدواج الهام حمیدی + تصاویر - الهام حمیدی بازیگر پرکار این روز‌های سینما و تلویزیون با انتشار عکسی در صفحه اینستاگرامش خبر ازدواجش را به صورت رسمی اعلام کرد اما هویت همسرش را فاش نکرد.
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران
توهین بعیدی‌نژاد به شعور ملت ایران - حمید بعیدی‌نژاد سفیر ایران در انگلیس توییتی را منتشر ساخت که با واکنش‌های بسیاری روبه‌رو شد. وی مدعی شده که در فهرست کشورهایی که در حفظ ارزش پول ملی در برابر دلار با بیشترین مشکلات مواجه شدند ایران با وجود فشارها و تحریم اقتصادی، عملکرد بهتری از کشورهایی چون ترکیه، برزیل، روسیه، آفریقای جنوبی و سوئد داشته است.
عکس/ کشف حجاب در تهران!
عکس/ کشف حجاب در تهران! - حجت الاسلام حمید رسایی عکسی در کنار یک زن بی حجاب از حضور در برنامه‌ای با عنوان «اعلام همبستگی با ملت ونزوئلا» در تهران منتشر کرده است.
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید !
ببینید یک مجری چقدر میتواند مزخرف بگوید ! - ژاپنی صحبت کردن جواد خیابانی