یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ / Sunday, 18 February, 2018

پاریس، شهر عاشقان


پاریس، شهر عاشقان
پاریس پایتخت فرانسه به عروس شهرهای جهان معروف است. پاریس در شمال فرانسه و در كرانه رود سن قرار دارد و یكی از مراكز اصلی فرهنگی و سیاسی اروپا و دیدنی‌ترین شهر جهان محسوب می‌‌شود. پاریس به شهر گرانی هم معروف است. علی‌رغم معماری‌های زیبا و دیدنی و مكان‌های توریستی كم‌نظیر در این شهر، از لحاظ فاصله طبقات اقتصادی و میزان فقر نیز زبانزد همگان می‌‌باشد. برخی از آثار مهم فرهنگی و تاریخی پاریس عبارتند از كاخ ورسای كه یكی از بزرگ‌ترین كاخ‌های باقیمانده از دوران پادشاهی لویی‌ها و ناپلئون است كه در روز هزاران جهانگرد برای تماشای این كاخ به پاریس می‌‌آیند. البته این كاخ در حومه شهر پاریس واقع است و به دلیل آب و هوای معتدل دارای درختان زیبایی است كه به باغ كاخ شكوه زیادی داده است. گویی درخت‌هایش را با خط‌كش یك اندازه كرده‌اند.
از معروفترین مكان‌های دیدنی موزه‌ای است كه نامش لوور است و محل نگهداری ۶۵۰۰ تابلوی نقاشی و دیگر آثار به جا مانده از گذشته‌های دور می‌‌باشد. اما معروف‌ترین خیابان جهان هم در این شهر است... شانزه‌لیزه بلواری عریض در شهر پاریس است كه به خاطر سینما‌ها و فروشگاه‌های نامدارش یكی از شناختهشدهترین خیابان‌های جهان است. فرانسوی‌ها به شانزه‌لیزه زیباترین خیابان جهان نیز می‌‌گویند و اما بلندترین برج جهان برج ایفل از نام طراح آن گوستاو ایفل گرفته شده است كه این برج را از ۱۸۰۳۸ تكه آهن و دو و نیم میلیون پیچ ساخت. سالانه نزدیك به شش میلیون جهانگرد به دیدن این برج عظیم فلزی می‌‌روند. فرودگاه شارل دو‌گل پاریس نیز یكی از زیبا‌ترین، بزرگ‌ترین و مدرن‌ترین فرودگاه‌های جهان به شمار می‌‌رود. همچنین كلیسای نوتردام كه سوژه داستان‌های ویكتورهوگو نویسنده مشهور فرانسوی بوده از معماری خاصی برخوردار است. در گوشه گوشه دیوارهای این كلیسا مجسمه‌هایی زیبا دیده می‌‌شود.كلیسای نوتردام را به بانوی پاریس می‌‌شناسند كه یكی از بهترین نمونه‌های سبك گوتیك محسوب می‌‌شود. این كلیسا در مكانی قرار دارد كه قبلا رومیها در آن معبدی برای پرستش ژوپیتر ساخته بودند. نوتردام كلیسایی است كه نظر همه جهانگردان را به خود جلب كرده است. جغرافی‌دانان می‌‌گویند: هر‌طور كه محاسبه كنید، این كلیسا درست در مركز شهر پاریس واقع شده است.سالانه تعداد زیادی از گردشگران با مذاهب و ملیت‌های مختلف برای دیدن این كلیسا به پاریس می‌آیند.
● شهر اینترنتی
یك نكته جالب توجه درباره پاریس این است كه این شهر علاوه بر حفظ آثار قدیمی و بافت سنتی خود، كاملا مدرن و امروزی است. هم‌اكنون با همت شهرداری، این شهر زیر پوشش اینترنت بی‌‌سیم و رایگان قرار گرفته و به (آن‌لاین‌ترین) پایتخت بزرگ جهان تبدیل شده است. این شهر با وجود جمعیت ۱۱ میلیون نفری خود بسیار مرتب و منظم است. یكی دیگر از نكات دیدنی این شهر ورزشگاه (استادوفرانس) است كه در سال ۱۹۳۶ برای میزبانی جام‌جهانی ۱۹۳۸ ساخته شد، گفتنی است كه در زمان جنگ دوم جهانی، این ورزشگاه به اردوگاه‌ اسرای جنگی تبدیل شده بود. البته یك مكان دیدنی دیگر برای جهانگردی این شهر كه بسیار جالب توجه است، دروازه ورودی شهر پاریس به نام (سرباز) است كه مهم‌ترین رویدادهای سیاسی این كشور در این مكان اتفاق افتاده است. پس از گذشت سال‌ها از زمان حكومت (ناپلئون بناپارت) كه فرانسه را به ابرقدرتی در دنیا تبدیل كرده بود، خیلی از مردمان این كشور از او به نیكی یاد می‌‌كنند و قاب‌های نقاشی شده ناپلئون در خانه‌های فرانسوی‌ها به چشم می‌‌خورد. همچنین (ژان وارژان) كه شخصیت اصلی داستان بینوایان، نوشته (ویكتورهوگو) است و بارها از روی آن، فیلم‌های مختلفی ساخته شده در بین مردمان فرانسه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و موزه‌ای در پاریس نیست كه تصویری از (ژان‌وارژان) نداشته باشد.


منبع : مجله خانواده سبز

مطالب مرتبط

غروب گردشگری در زیمبابوه


غروب گردشگری در زیمبابوه
مطلبی که پیش رو دارید تأثیرات و تبعات یک ناآرامی در کشور زیمبابوه در آفریقا را بررسی کرده است.
چرا که تا پیش از این یک آبشار دل‌انگیز ممر درآمد بسیاری از ساکنان بود و کمتر کسی به فکر دلالی و درآمد از راه‌های نامشروع بود. ناآرامی در این کشور درآمد حاصل از گردشگرانی که برای بازدید از آبشار «ویکتوریا فالس» می‌آمدند را تبدیل به یک بی‌ثباتی کرد و اینک در نبود گردشگران، مردم به‌سختی روزگار می‌گذرانند. اهمیت امنیت و همین‌طور ثبات حاصل از جاذبه‌های گردشگری در مطلبی که می‌خوانید آمده است.
کاهش چشمگیر گردشگران آبشار ویکتوریا در پی ناآرامی‌های سیاسی زیمبابوه در چند سال گذشته، چهره شهر مرزی «ویکتوریا فالس»این کشور را دگرگون ساخته است. به‌طوری‌که ساکنان این شهر به جای راهنمایی گردشگران مشغول داد و ستد غیرقانونی نان تست در مرزهای این کشور شده‌اند. کارشناسان گردشگری هشدار داده‌اند بهشت سابق زیمبابوه در حاشیه آبشار ویکتوریا به شهر ارواح تبدیل شده است.
هر روز صبح کمی بعد از طلوع آفتاب با شروع کار ماموران گمرک زیمبابوه، «لوسی» خود را به سرعت به صف طویل کسانی می‌رساند که می‌خواهند وارد شهر لوینگستون زامبیا شوند. پل فولادی فراز رود زامبزی (چهارمین رود بلند آفریقا) که دو کشور زامبیا و زیمبابوه را به یکدیگر متصل می‌کند تمام روز مملو از مردم اهل زیمبابوه است. آنها نیز مانند لوسی از سوپرمارکت «اسپار» در زامبیا واقع در ۱۰کیلومتری پشت مرز نان تست، شکر و یا آرد ذرت خریده و آن را در شهر ویکتوریا فالس زیمبابوه به فروش می‌رسانند.
در شرایط کنونی که به‌دلیل تورم بیش از حد و بحران اقتصادی، مغازه‌های زیمبابوه خالی از هر گونه کالایی است، این واردات جزئی برای بسیاری از ساکنان شهر تجارت قابل‌قبولی محسوب می‌شود. «لوسی» که هم‌اکنون در صف مشتریان سوپر مارکت قرار گرفته است، می‌گوید: تا چند سال پیش من به گردشگران یادگاری می‌فروختم اما از وقتی که آنها دیگر به شهر ما نمی‌آیند من نیز به ناچار مشغول داد‌وستد غیرقانونی مواد غذایی شده‌ام.
تا ۱۰سال پیش همه چیز در شهر ویکتوریا فالس زیمبابوه به گونه‌ای دیگر بود. هر ساله بیش از ۳۰۰ هزار گردشگر از سراسر جهان به این شهر سفر می‌کردند؛ شهری که در حاشیه یکی از بزرگترین عجایب طبیعی زمین؛ یعنی آبشار ویکتوریا واقع شده است. صدای غرّش رودخانه زامبزی در هنگام سقوط به درون دره این آبشار دیدنی که یک/ هفت کیلومتر پهنا و بیش از ۱۰۰متر ارتفاع دارد علاقه‌مندان بسیاری را از سراسر جهان به سوی خود می‌کشاند.
گفتنی است زیبایی تمام عیار این صحنه تماشایی که در فهرست میراث طبیعی یونسکو نیز جای گرفته است تنها از سمت کشور زیمبابوه قابل دیدن است.
در سال ۱۹۹۵ دولت این کشور پیش‌بینی کرده بود تعداد بازدید‌کنندگان این آبشار طی دهه‌های آتی به ۳ برابر برسد. این در حالی است که از آغاز سپتامبر سال‌جاری میلادی (شهریور ماه) در فهرست بازدیدکنندگان آبشار ویکتوریا -که در ورودی پارک ملی شهر ویکتوریا فالس قرار دارد - تنها نام ۳۰ بازدید‌کننده ثبت شده است. «نوا ماکانی» از ساکنان این شهر که حدود ۳۰سال پیش در شهر ویکتوریا فالس زیمبابوه به دنیا آمده است در این باره می‌گوید: «قبلا خیلی‌ها به شهر ما می‌آمدند تا از آبشار دیدن کنند.
مردم از حراره و ژوهانسبورگ عازم شهر ویکتوریا فالس می‌شدند، چند روزی را در اینجا سپری کرده و پول زیادی را نیز در این شهر خرج می‌کردند.» به گفته کارشناسان با شروع ناآرامی‌ها پس از انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری در زیمبابوه، شهر ویکتوریا فالس به‌طور کامل به شهر ارواح تبدیل شده است. ماکانی که از ۲ روز پیش با یک کیسه پلاستیکی دست و پا گیر در شهر به راه افتاده است می‌گوید: من باید رو تختی خود را بفروشم تا بتوانم پول مدرسه پسرم را پرداخت کنم.
هزینه مدارس دولتی که تا کنون تنها ۱۰ دلار بوده در سال‌های اخیر به ۳۵ دلار افزایش یافته است. به گفته ماکانی در این شهر تقریبا هیچ‌کس این مقدار پول ندارد. علاوه بر کمبود شغل که هم اکنون یک معضل بزرگ محسوب می‌شود در آن سوی این شهر توریستی درست در خیابانی که ماکانی زندگی می‌کند هفته‌هاست که دیگر آب نوشیدنی هم وجود ندارد.
«تاملی» پسر ۱۸ساله‌ای که از ترس، تمایلی به گفتن نام خانوادگی خود ندارد در این باره می‌گوید: کارکنان سازمان آب این شهر به خاطر قطعی دائم برق نمی‌توانند آب را به‌طور منظم تصفیه کنند. یکی از دوستان تاملی چندی پیش به‌دلیل شکستگی دست خود به بیمارستان مراجعه کرده بود. تاملی می‌گوید که مسئولان بیمارستان دوست او را بیرون کرده و گفته‌اند هر کس می‌خواهد دست و پایش را در اینجا گچ بگیرد باید با خود گچ و دیگر لوازم مورد نیازش را همراه داشته باشد.
ماکانی و تاملی هر دو عضو گروه مردمی «ندبل» هستند؛ همانند مورگان تسوانگیرای کاندیدای حزب مخالف که در هزار کیلومتری شهر حراره برای رسیدن به قدرت سیاسی مبارزه می‌کند. ناظران بین‌المللی و بسیاری از مردم زیمبابوه توافق نظر دارند که تسوانگیرای در انتخابات پیروز شده است و لذا انتخابات نهایی اواخر ماه ژوئن (خرداد ماه) که رئیس‌جمهور سالخورده این کشور رابرت موگابه به تنهایی اجرای آن‌را برعهده گرفته فاقد اعتبار است. این در حالی است که موگابه به هیچ وجه قصد کناره گیری از قدرت را ندارد.
تاملی در ادامه می‌گوید که موگابه باید کناره گیری کند وگرنه هیچ‌چیز در شهر ما تغییر نخواهد کرد.اخبار اخیر منتشره از ناآرامی‌های زیمبابوه بسیاری از گردشگران را دچار وحشت و هراس کرده است به‌طوری‌که امروزه اگر کسی به شهر ویکتوریا فالس زیمبابوه سفر کند شب را در زامبیا سپری کرده و تنها برای یک بازدید بسیار کوتاه وارد زیمبابوه می‌شود.
یک گردشگر اتریشی هنگام پر کردن پرسشنامه ورودی در مرز به آهستگی از همسرش می‌پرسد: «فکر می‌کنی آنها ما را به شهر راه بدهند؟» ماکانی که امیدوار است با کناره‌گیری موگابه از قدرت، صنعت توریسم ویکتوریا فالس رونق پیشین خود را باز یابد با هدف جلب توجه و اعتماد گردشگران اعلام کرد که ما با آغوشی باز پذیرای گردشگران آبشار عظیم ویکتوریا هستیم.

20 روش پخت لازانیا که باید امتحان کنید (3)
اگر اجاق گازتان فر ندارد یا اینکه استفاده از فر برایتان مشکل است، نگران نباشید. باز هم می توانید لازانیا درست کنید. با این دستور شما می توانید لازانیا را داخل تابه روی اجاق گاز درست کنید که هم راحت است و هم سریع درست می شود.
وبگردی
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟
فیلم | سریع‌القلم: تقابل ما با جهان چقدر هزینه دارد؟ - اقتصاد سیاسی - محمودسریع القلم با بیان اینکه تقابل ما با جهان هزینه دارد،گفت:»هیچ انسانی پیدا نمی شود که بگوید با ظلم موافقم هستم،اما حکمرانی در کشور باید سود و زیان کند که با چه هزینه ای می خواهد این موضوع را پیش ببرد.»
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود
سیف بعد از کاهش 30 درصدی ثروت مردم بجای استعفا وعده داد / عقب نشینی از کاهش دستوری نرخ سود - تدابیر بانک مرکزی برای مدیریت بازار ارز؛ شامل انتشار اوراق گواهی سپرده ریالی، انتشار گواهی سپرده ریالی مبتنی بر ارز و طرح پیش فروش سکه بهارآزادی در نشست...
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟
دولت ثبات و امید 4 سال پیش در مورد ارز چه گفت؟ - یادآوری سخنی از رئیس جمهور،در برنامه تلویزیونی "دیدگاه"، پیش از انتخابات سال 1392 و نگاهی به نرخ ارز امروز ، 25 بهمن 1396
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه
اظهارات جنجالی احمدی نژاد در مقابل دادگاه - سخنرانی پرحاشیه احمدی نژاد در مقابل دادگاه بقایی
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!!
چه کسی به وقت شام را کمدی خطاب کرد؟!! - امیرقادری منتقد سینما: حاتمی کیا یک فیلم بد و کاریکاتوری ساخته است
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر
تصاویر/ حاشیه و متن اختتامیه جشنواره فیلم فجر - آیین اختتامیه سی و ششمین جشنواره فیلم فجر در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور و سید عباس صالحی وزیر ارشاد برپا شد.