پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 21 June, 2018

کدام مشاغل در معرض کدام سرطان‌ها هستند؟


کدام مشاغل در معرض کدام سرطان‌ها هستند؟
رعایت نكات ایمنی هنگام كار و استفاده از وسایل محافظتی، در كاهش خطرات و آسیب‌های ناشی از بسیاری از شغل‌های پرخطر موثر است اما آیا می‌توان با رعایت این نكات و استفاده از وسایل محافظ، خطر سرطان‌های ناشی از كار را كاهش داد.
اولین مورد سرطان ناشی از كار، به‌وسیله دكتر پرسیوال پوت - جراح انگلیسی - در سال ۱۷۷۵ میلادی تشخیص داده شد.
این سرطان در پسران بالغی كه لوله‌های بخاری را پاك می‌كردند، ایجاد شده بود و سرطان پروستات نام گرفت. اكثر سرطان‌ها در افراد بالغ از عواملی مانند قرارگرفتن در معرض خطرات محیطی و شیوه زندگی منشأ می‌گیرد.
به‌نظر می‌رسد ۲ تا ۸ درصد تمام سرطان‌های انسان ناشی از رویارویی شغلی با عوامل سرطان‌زا باشد. از این رو از نظر شغلی، خطرات بالقوه در افراد در معرض مواجهه بیشتر است.
شناسایی عوامل سرطان‌زا هنگام كار بسیار مهم است، چون پیشگیری به مراتب بهتر و عملی‌تر از درمان است. همچنین می‌توان از بار اقتصادی قابل توجه آن كه به صنعت و جامعه تحمیل می‌شود، جلوگیری كرد.
تازه‌ترین تحقیقات دانشمندان آمریكایی حاكی از آن است كه آتش‌نشان‌ها نسبت به سایر مشاغل بیشتر در معرض ابتلا به سرطان قرار دارند.محققان دانشگاه سنیسیناتی آمریكا معتقدند، قرارگرفتن آتش‌نشان‌ها در معرض موادی مانند بنزن، كلروفرم و دود، خطر ابتلا به سرطان را در این افراد افزایش می‌دهد.
مطالعات این دانشمندان روی بیش از ۱۱۰ هزار آتش‌نشان مشخص كرد كه احتمال ابتلای آنها به سرطان بیضه ۱۰۰ درصد و احتمال ابتلا به سرطان پروستات ۲۸ درصد بیشتر از سایر مشاغل است.
این پژوهشگران می‌گویند، آتش‌نشان‌ها در صحنه آتش‌سوزی در معرض عوامل سرطان‌زایی مانند بنزن، كلروفرم، دود و فرمالدئید هستند، این مواد از طریق پوست جذب بدنشان می‌شود. در صورتی كه لباس آتش‌نشان‌ها و تجهیزات محافظتی سنگین باشد و آنها احساس ناراحتی كنند، ممكن است تمایلی به استفاده از این وسایل نداشته باشند و از این رو راحت‌تر در معرض مواد سرطان‌زا قرار می‌گیرند.
● سرطان ریه
اگرچه مهم‌ترین و قابل پیشگیری‌ترین عامل خطرساز سرطان ریه، سیگار است اما مواد دیگری هم مثل آزبست، رادون، كلرومتیل‌ اتر هم ممكن است سرطان ریه ایجاد كنند. از این رو، معدنچیان آزبست، كارگران چیت‌سازی كه از رشته‌های آزبست استفاده می‌كنند، عایق‌كاران و كارگران كشتی‌سازی بیشتر در معرض خطر سرطان ریه هستند. این افراد باید مراقب باشند، چرا كه كشیدن سیگار می‌تواند تهدید جدی برای سلامت‌شان باشد.
ذرات ریز آزبست در هوا ممكن است استنشاق شده و موجب بیماری ریوی شود. آزبست ماده‌ای است كه به‌طور معمول دارای بیشترین خطر سرطان‌زایی در كارگران است. رادون از صخره‌های معادل اورانیوم به درون فضای معدن منتشر می‌شود. كلرومتیل‌اتر در باكتری‌كش‌ها، آفت‌كش‌ها و حلال‌ها به‌كار می‌رود.
هیدروكربن‌های آروماتیك هم كه در اثر احتراق قیر و نفت تشكیل می‌شوند و نقاش‌ها، كارگران لاستیك‌سازی و كسانی كه در تولید آسفالت و قیر كار می‌كنند. باید مراقب سرطان ریه باشند. موثرترین روش كاهش خطر سرطان ریه در این افراد، شناسایی عوامل خطرزا در محیط كار و رعایت دقیق استاندارد‌های محیط كار و آموزش كارگران است.
معاینات دوره‌ای كارگران، رادیوگرافی قفسه سینه و آزمایش نمونه خون هم در شناسایی بیماری موثر هستند.
● سرطان بینی و سینوس‌ها
اگرچه سرطان حفره بینی و سینوس‌ها به نسبت نادر است اما كارگرانی كه با گرد و غبار چوب سر و كار دارند مثل كارگران صنایع ساخت وسایل چوبی و مبلمان و صندلی‌های چوبی مراقب باشند تا هر از چند گاهی به پزشك مراجعه كنند.
این سرطان‌ها در كارگران صنایع كفش‌سازی و چكمه‌ هم دیده می‌شود. از علایم این بیماری، عفونت طولانی‌مدت همراه با ترشح و خون‌ریزی كم است.
● سرطان حنجره
سرطان حنجره هم با كشیدن سیگار مرتبط است، اما تحقیقات نشان می‌دهد كه قرارگرفتن در مقابل آزبست از عوامل مهم خطرساز است. قرارگرفتن در معرض گرد و غبار و چوب، گاز خردل، نیكل و روغن‌های برشی می‌تواند سرطان حنجره ایجاد كند.
این بیماری بیشتر در سالمندان دیده می‌شود. شاغلانی كه در این كارگاه‌ها كار می‌كنند در صورتی كه متوجه خشونت مداوم صدا، اشكال در بلع غذا یا احساس یا توده‌ای در گلویشان كنند و یا صدایشان تغییر كند، باید به پزشك كار حل خود مراجعه كنند.
● سرطان مثانه
شاید تاكنون به این موضوع فكر نكرده باشیم كه بعضی شغل‌ها و یا كارهایی كه ما انجام می‌دهیم، می‌تواند سبب بیماری‌مان بشود. سرطان‌های ناشی از كار كم نیستند. اما خیلی راحت و با رعایت نكات بهداشتی می‌توان از عوامل خطرزا كاست. اگرچه علت اصلی سرطان مثانه، مثل خیلی سرطان‌های دیگر سیگار است اما محققان معتقدند بعضی از مواجهه‌های شغلی هم می‌تواند سرطان ایجاد كند. آلودگی آب‌ها با مواد آفت‌كش و مواد شیمیایی دیگر هم ممكن است در سرطان مثانه موثر باشد.
كارگرانی كه در صنایع لاستیك‌سازی كار می‌كنند، چرم‌سازها، رانندگان كامیون، افرادی كه در پالایشگاه‌های نفت مشغول به كارند و آرایشگران بیش از سایر مشاغل در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه هستند.
همچنین مشاغلی كه در صنعت تولید مواد رنگی، كابل‌سازی، نساجی و رنگرزی، نقاشی و تولید قیر هستند باید به‌صورت دوره‌ای معاینه شوند. بیشتر سرطان‌های مجرای ادراری مربوط به كار به‌علت وجود عوامل سرطان‌زا در ادرار است.
● سرطان خون
علت سرطان خون در انسان به‌طور كامل تشخیص داده نشده است و مثل خیلی از سرطان‌های دیگر واكنش میان عوامل حساسیتی در انسان، آسیب‌های فیزیكی و شیمیایی در ایجاد سرطان خون نقش دارد.
پس از كشف اشعه ایكس كه به‌طور عمده در محیط كار گروه‌های پزشكی به‌كار می‌رود، مشخص شد كه بعضی از افراد مثل رادیولوژیست‌ها و كسانی كه بیماران را با اشعه درمان می‌كنند، به سرطان خون مبتلا شدند.
افرادی كه در بمباران اتمی هیروشیما و ناكازاكی با مخلوطی از اشعه‌های گوناگون آلوده شدند نیز به سرطان خون مبتلا شدند. همچنین كاركنان نظامی مجاور آزمایشگاه‌های هسته‌ای، معدنچیان اورانیوم و كارگران داخل كارخانه‌های هسته‌ای و انرژی اتمی ممكن است به این سرطان‌ها مبتلا شوند.
اقدامات محافظتی برای شاغلانی كه در این مراكز كار می‌كنند باید به گونه‌ای باشد كه این افراد مدت زمان كمتری با اشعه‌ها در تماس باشند و همچنین از سپرهای محافظتی استفاده كنند.‌
● سرطان و شغل
سرطان‌ها از سلو‌ل‌های غیرطبیعی سرچشمه می‌گیرند كه پس از تقسیمات مكرر، تكثیر شده و مجموعه‌ای از سلول‌های توموری را تشكیل می‌دهند. اینكه یك تومور از سلول تغییر‌یافته ایجاد شود، به عوامل گوناگونی ازجمله توانایی سلول در ترمیم آسیب، عوامل خارجی و داخلی كه سبب پرورش یا مهار تومور ‌شود و تاثیر سیستم ایمنی بستگی دارد.
همه شغل‌ها مانند هم نیستند و عوامل خطر‌زا در شغل‌های مختلف فرق دارد. به‌طور مثال كسی كه در یك كارخانه چیت‌سازی كار می‌كند با كسی كه در یك محیط اداری كار می‌كند و با ورق و اسناد و مدارك سر و كار دارد به یك اندازه در خطر نیستند. البته درجه بیماری‌زایی عواملی كه ما هنگام كار با آنها سر و كار داریم هم متفاوت است. خوشبختانه امروز طب كار پیشرفت‌های زیادی كرده و پزشكان زیادی در این زمینه كار می‌كنند. این پزشكان در كارخانه‌های پرخطری كه عوامل بیماری‌زای زیادی وجود دارد، كارگران را هر شش ماه یك‌بار مورد معاینه‌های دوره‌ای قرار می‌دهند.

مژگان كریمی

منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

بیماریهای بازپدید؛ خطری در کمین

بیماریهای بازپدید؛ خطری در کمین
امروزه، بشر با بیماریهای مختلفی روبرو است که سلامت او را تهدید می کنند و علیرغم پیشرفت های ارزشمند و چشمگیری که در حوزه پزشکی و بهداشت و در راستای پیشگیری و درمان انواع بیماریها، بدست آمده است، سلامت انسان که از حقوق اولیه و الزامات قطعی زندگی بشر است، از جانب این بیماریها در تنگنا است. شاید بتوان مجموعه این بیماریها را در گروه های ذیل، دسته بندی کرد:
▪ بیماریهای واگیردار عفونی که همواره از معضلات جدی و اساسی سلامت و بهداشت بوده و هستند.
▪ بیماریهای ارثی و ژنتیکی به زعم گروهی از محققان حداقل ۱۰درصد از مشکلات بهداشتی و درمانی مرتبط با این بیماریها هستند.
▪ بیماریهای غیرواگیردار مانند بیماریهای قلبی- عروقی، بیماریهای کلیوی، روماتیسمی، ضایعات پوستی، دیابت، انواع سرطان ها، اختلالات غددی و... اگر چه عامل وراثت و ژنتیک در ابتلا به این بیماریها موثر است، لیکن تاثیر شیوه زندگی در فراوانی این بیماریها، برجسته و قابل تأمل است.
▪ حوادث و سوانح اعم از رخدادهای غیرمترقبه، حوادث طبیعی، مانند سیل و زلزله و آتشفشان و طوفان و... جنگها، حوادث جاده ای و ترافیکی و...
▪ بیماریهای شغلی که با توجه به اهمیت و وفور و گوناگونی که در عوارض و عواقب بهداشتی و درمانی شغلی دیده می شود، آنها را در گروه جداگانه ای قابل بررسی می دانند و رشته های تخصصی ایمنی، طب کار، بهداشت صنعتی و... در این حوزه فعالیت دارند.
▪ بیماریهای رفتاری و روانی که با در نظرگرفتن استرس های روزافزونی که روان افراد را درگیر می کند و متأسفانه با گوناگونی، پیچیدگی و افزایش فراوانی واضحی در این بیماریها مواجه هستیم، بخش عمده و قابل توجه ای از توان و پتانسیل مراکز بهداشتی و درمانی دنیا به این بیماریها معطوف و متوجه شده است و بهداشت روان از اولویت های مهم و کلیدی ارتقا و سلامت تلقی می شود.
اما معضل دیگری که بشر با آن مواجه شده و توجه و اهتمام بیشتر سیستم مدیریت بهداشت و سلامت جوامع و نیز آگاه سازی عمومی و ارتقای سطح اطلاعات و دانش عمومی را می طلبد و نیز پیش بینی تمهیدات لازم جهت کنترل و درمان آنها و نیز مطالعات علمی بیشتری را ایجاب می کند، «بیماریهای بازپدید» هستند. این بیماریها که عمدتا در گروه بیماریهای واگیردار عفونی قرار می گیرند، روزگاری از معضلات بهداشتی بشر بوده اند، لیکن به مدد پیشرفت های چشمگیر بشر در پیشگیری، بهداشت و درمان، بروز و شیوع آنها کنترل، مهار و حتی در مواردی ریشه کن شده بودند، اما مجددا بنا به علل مختلفی و برخلاف انتظار، فعال شده و سلامت بشر را به مخاطره انداخته اند. بیماریهایی مانند سل، مالاریا، جذام و... از این دست می باشند. برای مثال بیماری خطرناک و پیچیده سل، با اتخاذ راهکارهای مناسب بهداشتی و پروتکلها و رژیم های درمانی کارآمد و دست یابی به داروهای مؤثر، تا حدود قابل توجهی تحت کنترل قرار گرفته بود و شیوع آن عمدتا در مناطق پرجمعیت، غیربهداشتی، فقیر و... دیده می شد اما در حال حاضر این بیماری را علاوه بر مناطق پرخطر ذکر شده، در مناطقی می بینیم که چندی قبل از نظر فراوانی بیماری سل پاک تلقی می شدند و امکان ابتلاء افراد آن مناطق به این بیماری بعید به نظر می رسید یا بیماری در افرادی مشاهده می شود که از لحاظ سن، جنس، سطح زندگی، فرهنگ، وضعیت اقتصادی و... در ریسک (Risk) ابتلا نبوده اند.
در تحلیل افزایش بروز و شیوع بیماریهای بازپدید و علل این افزایش به مواردی می توان اشاره نمود:
۱) حوادث طبیعی و رخدادهای غیرمترقبه (مانند زلزله، رانش زمین، طوفان، سیل) علاوه بر این که خود با عواقبی که برجای می گذارند می توانند پیامدهای ناگوار بهداشتی داشته باشند، با تغییر الگوی اپیدمیولوژیک و همه گیر شناختی بیماریها، به شیوع بیماریهای نادر و تحت کنترل شوند و این موضوعی است که همواره در پی این حوادث، زنگ خطری است برای سلامت و بهداشت عمومی.
۲) تغییرات زیست محیطی مانند گازهای گلخانه ای، بالاآمدن سطح آب دریا، تغییرات اقلیمی، گرم شدن زمین، خشکسالی، آلودگی های زیست محیطی مانند آلاینده های صنعتی، آلودگی هوا، آلودگی آب دریاها، آتش سوزی جنگلها و تغییرات اکوسیستم ناشی از آن، تخریب بی رویه مراتع و مناطق جنگلی، فاضلاب های رهاشده در طبیعت و... همگی می توانند با تغییر در شرایط محیط، منجر به شیوع بیماریهای بازپدید شوند.
۳) افزایش و انفجار جمعیت که متأسفانه بیشترین نرخ رشد جمعیت در مناطقی دیده می شود که از نظر تراکم جمعیت، فقر، سطح بهداشت و... شرایط مطلوبی ندارند، با بالابردن تعداد نفوس در واحد حجم و بالطبع افزایش تماس افراد با یکدیگر و کاهش میزان و ضریب دسترسی افراد به خدمات بهداشتی و درمانی مناسب، احتمال افزایش فراوانی بیماریهای بازپدید را بیشتر می نماید. ضمن اینکه سوءتغذیه بعنوان فاکتور مستعدکننده Risk Factor این بیماریها، در جوامع شلوغ و پرجمعیت بیشتر دیده می شود.
۴) مقاومت های دارویی گونه ها و سوش های بیماری زا در برابر درمانهای دارویی رایج و بالطبع کاهش کارآمدی پروتکلهای درمانی و نیاز به تولید داروهای جدیدتر را نیز فراموش نمود. مصرف خودسرانه دارو، تجویزهای بیمورد، رژیم های درمانی نامناسب و ناقص، درمانهای ناکامل، همکاری نکردن بیماران در اجرای کامل رژیم های درمانی، تداخلات دارویی که گاه از آنها غفلت می شود و... نیز مزید برعلت شده اند.
۵) ظهور و شیوع گونه های جدید و تغییر شکل یافته میکروب ها و عوامل بیماری زا که نسبت به درمانهای موجود کاملا مقاوم بوده و حتی در مواردی الگوی بیماری زایی جدید و متفاوتی از خود نشان می دهند را نیز مدنظر داشت.
۶) بیماریهای زمینه ای و گاه نوپدید مانند ایدز، هپاتیت، سرطانها، سوءتغذیه و نیز مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی مانند داروهای شیمی درمانی، ضدسرطان، کورتون ها و... نیز با ایجاد شرایطی متعدد و مناسب، در فراوانی بیماریهای بازپدید مؤثراند. نمونه بارز این تاثیر افزایش احتمال ابتلاء به بیماری سل در مبتلایان به ایدز (بعلت کاهش شدید مقاومت بدن و ضعف سیستم ایمنی بیمار) است.

وبگردی
فیلم |  بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم
فیلم | بالاخره کار بانک‌ها ربا هست یا نیست؟ | ۴۰سال است تکلیفمان را با ربا معلوم نکرده‌ایم - فیلم - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهور در کافه خبر با انتقاد از اینکه در 40 سال گذشته بسیاری از مسایل مهم را تعیین تکلیف نکرده ایم می گوید: این گونه جامعه دچار سردرگمی و به سمت گناه یا بزهکاری و یا توافق بر سر گناه سوق پیدا می کند. صحبت های او را در ویدئوی زیر ببینید و بشنوید.
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان
(ویدئو) پرواز تماشاگران ایرانی از سن پترزبورگ به کازان - به گزارش ورزش سه، هواداران تیم ملی ایران در جام جهانی روسیه برای حمایت از تیم کشورمان مقابل اسپانیا به شهر کازان رسیدند.
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!