پنج شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷ / Thursday, 24 May, 2018

راه‌اندازی یک ISP


راه‌اندازی یک ISP
قبل از هر چیز باید فهمید ISP چیست؟ ISP مخفف Internet Service Provider و به معنای تأمین‌كننده خدمات اینترنت است.خوب، پس باید ببینیم خدمات اینترنت شامل چه چیزهایی است. همان‌طور كه حدس می‌زنید و یا قبلاً به آن فكر كرده‌اید، خدمات اینترنتی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
▪ (ثبت دامنه) Domain Registration (میزبانی) Hosting
▪ (طراحی وب‌سایت) Web Design
▪ (اتصال به اینترنت) Internet Connection
در ادامه به طور مختصر، مفهوم هریك از این موارد را با هم دنبال می‌كنیم.
۱) ثبت دامنه (Domain Registration)
مفهوم دامنه را نیز در شماره‌های قبلی به‌طور مفصل گفته بودیم، مثلاً netmag.ir یك دامنه است. یكی از خدمات یك ISP ثبت دامنه‌های مورد نظر شماست كه البته این كار می‌تواند توسط خود شما و به صورت مستقیم هم انجام پذیرد. در سایت‌هایی نظیر register.com و domain.com می‌توانید از اینكه سایت مورد نظر شما قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده است یا خیر، مطلع شوید.
۲) میزبانی (Hosting)
بعد از ثبت یك دامنه نیاز به فضایی است تا مطالبی را كه می‌خواهیم در سایت مورد نظرمان ارائه كنیم، در آن فضا نگهداری كنیم. همان‌طور كه در شماره‌های قبلی نیز گفتیم یك صفحه از وب‌سایت در یك فایل ذخیره می‌شود كه این فایل بایستی در جایی ذخیره شود.
ارائه این مكان كه جهت ضبط فایل‌های سایت شما مورد نیاز است، یكی دیگر از خدماتی است كه ISP تحت عنوان Hosting، ارائه می‌كند. این كار معمولاً به این صورت انجام می‌پذیرد كه ISP یك قسمت از هارد كامپیوتری را كه با سرعت مناسب (سرعت‌هایی بالای ۱۰ Mbps) به اینترنت متصل است، به سایت شما اختصاص می‌دهد، مثلاً یك Subdirectory روی هارددیسك به نام سایت شما ایجاد می‌شود.
۳) طراحی وب‌سایت (Web Design)
شما می‌توانید طراحی و دكوراسیون داخلی منزل، محل كار و یا مغازه خود را شخصاً انجام داده و یا آن را به افراد متخصص و حرفه‌ای این كار بسپارید. وب‌سایت شما هم همان محل كار مجازی شماست. در واقع فروشگاهی مجازی در دنیای مجازی برای ارائه محصولات شما و یا كتابخانه‌ای مجازی برای قراردادن كتاب‌ها و مقالات خود به صورت الكترونیك و یا ... یك ISP می‌تواند با بهره‌گیری از برنامه‌نویسان و طراحان مجرب به شما در طراحی وب‌سایت‌تان كمك كند.
۴) اتصال به اینترنت (Internet Connection)
این بخش شاید جزو مهم‌ترین خدمات یك ISP است، اینكه چگونه یك ISP می‌تواند شما را به اینترنت وصل كند. اتصال كاربران به اینترنت می‌تواند به طرق مختلفی توسط ISPها انجام شود:
۱) خطوط تلفن یا Dial Up:
این همان روشی است كه همگی ما با آن آشنایی داریم. یعنی داشتن یك Username و Password به همراه یك خط تلفن، یك مودم و یك كامپیوتر. از آنجا كه در این روش با شماره‌گیری تلفن به ISP متصل می‌شوید، به آن Dial Up یا شماره‌گیری می‌گویند.
در این مقاله قصد داریم تا این روش را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم تا شما به نحوه اتصال خود به اینترنت بیشتر آشنا شوید.
۲) DSL یا خطوط اینترنت اختصاصی:
این روش خود شامل روش‌های مختلفی نظیر:
▪ ADSL:
در این روش كه در ایران به خطوط اینترنت پرسرعت مشهور است، با استفاده از یك خط تلفن ولی بدون نیاز به شماره‌گیری به اینترنت وصل می‌شوید. از آنجایی كه در این روش فاصله بین مشتری و ISP به نسبت كم است، لذا ISP می‌تواند با بهره‌گیری از دستگاهی به نام Splitter یا جداكننده به طور همزمان سرویس اینترنت و تلفن را روی یك خط تلفن به شما تحویل دهد.
▪ HDSL:
در این روش شما به وسیله یك خط اختصاصی (Leased Line) به ISP وصل می‌شوید. معمولاً بسته به فاصله شما تا ISP مورد نظر، مقاومت این خط اختصاصی كم و زیاد می‌شود. با كم و زیاد شدن مقاومت این خط، میزان اینترنت قابل بهره‌گیری از این خط كم و زیاد می‌شود. این روش معمولاً برای اتصال ISPهای كوچك‌تر به ISPهای بزرگ‌تر و یا مراكز اداری كه نیاز به اینترنت اختصاصی و پرسرعت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۳) اتصال بی‌سیم- Wireless:
در این روش محیط انتقال (Media) هوا خواهد بود. برخلاف ۳ روش قبل كه محیط انتقال سیم مسی بود. در واقع این تنها فرق بین روش Wireless و xDSL است.
روش‌های دیگری نظیر SHDSL یا G.SHDSL و ... نیز وجود دارد كه در این مقاله مجالی برای پرداختن به آنها نیست.
۴) Satellite یا ماهواره:
با داشتن یك آنتن ماهواره و لوازم جانبی مورد نیاز، می‌توان از طریق ماهواره‌هایی كه هم‌سرعت زمین حركت می‌كنند، به هر نقطه از دنیا وصل شد.
۵) Fiber Optic یا فیبر نوری:
با توجه به سرعت بالای نور و قابلیت فیبرهای نوری در جابه‌جایی نور از جایی به جای دیگر و بهره‌گیری از فركانس نور به عنوان حامل (Carrier) اطلاعات مورد نظر، از فیبرنوری به عنوان یكی از راه‌های فوق‌العاده پرسرعت (سرعت‌های بالای ۱۰۰ Mbps و ۱ Gbps) به اینترنت استفاده می‌شود.
قابل ذكر است، در دنیا به شركتی كه تمامی این سرویس‌ها را ارائه می‌دهد اصطلاحاً ISP گفته می‌شود، اما در ایران برای هر یك از این خدمات اصطلاحات خاصی در نظر گرفته شده است! در این مقاله منظور ما از ISP همان مفهوم كلی ISP در دنیا است.
● نحوه كار یك ISP برای ارائه خدمات Dial Up
این قسمت شامل دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار است كه ابتدا به سخت‌افزارهای مورد نیاز خواهیم پرداخت:
۱) سخت‌افزار
كامپیوتر خود را در نظر بگیرید. حالا در نظر بگیرید وقتی كه می‌خواهید به اینترنت وصل شوید چه می‌كنید؟
بله، ابتدا Username و Password را در پنجره Dial Up وارد می‌كنید و سپس شماره تلفن و در انتها كلیك بر روی Connect.
گوشی تلفن توسط مودم برداشته می‌شود، تق تق، تق تق تق و .... شماره تلفن ISP توسط مودم گرفته می‌شود بعد یك سری صداهای عجیب و غریب، قیژ، ویژژژ، قیژژژ .......
خوب این صداهای عجیب و غریب چیست؟ بله، درست حدس زدید، یك جور سلام و علیك بین مودم‌هاست، به عبارتی دیگر، این صداهای عجیب و غریب یعنی "سلام، حالت چطوره و ... " همان‌طور كه وقتی شما می‌خواهید با دوستتان تلفنی صحبت كنید نیاز است تا دوست شما هم تلفن داشته باشد، برای اینكه دو تا كامپیوتر با هم صحبت كنند نیز نیاز به دو عدد مودم است، اما چنانچه می‌دانید ISP شما فقط به شما سرویس نمی‌دهد و در زمانی كه شما به ISP خود وصل هستید چندین و چند مشترك دیگر هم به طور همزمان به ISP وصل هستند، پس كامپیوتر ISP باید به شكل زیر باشد.
▪ نكته: چنانچه می‌بینید یك ISP دارای خطوط تلفن زیادی باید باشد. اما چرا شما همیشه یك تلفن را می‌گیرید، بله، درست است، شما همیشه به یك سر شماره زنگ می‌زنید كه دارای سرویس "روتاری" است. یعنی اگر خط مورد نظر اشغال باشد، به طور خودكار شما بر روی خط بعدی انتقال خواهید یافت. این خطوط می‌توانند خطوط تلفن معمولی و یا خطوط E۱ باشند.
وقتی با خطوط تلفن معمولی به ISP وصل می‌شوید حداكثر سرعت رد و بدل شدن اطلاعات معادل ۶/۳۳ كیلو بیت بر ثانیه است ولی وقتی به شماره E۱ وصل می‌شوید، این عدد به طور اسمی معادل ۵۶ كیلو بیت بر ثانیه است كه البته خیلی مواقع بیشتر از ۵۲K نخواهد بود.
خب حالا اگر یك ISP بخواهد به طور همزمان به مثلاً ۹۶ نفر سرویس دهد، چگونه می‌تواند ۹۶ عدد مودم را در كامپیوترش جا دهد؟!جواب این سؤال، استفاده از Multiport است. مالتی پورت می‌تواند جای اضافی برای قراردادن و اتصال مودم‌ها به كامپیوتر ISP را تأمین كند.
اما ببینیم ISP ما با ۹۶ خط برای جوابگویی همزمان به ۹۶ نفر باید چند عدد كامپیوتر، Multiport و مودم داشته باشد. این ISP اگر از Multiportهای ۱۶ پورت استفاده كند (یعنی ۱۶ مودم خارجی -External- می‌تواند به طورهمزمان به آن وصل شود و هر كامپیوتر ۳ عدد Slot خالی داشته باشد (Slot به شیارهایی روی مادربرد می‌گویند كه كارت‌های اضافی نظیر كارت صدا، كارت تصویر، مودم داخلی یا اینترنال در آن قرار می‌گیرد.) برای تأمین ۹۶ خط نیاز به ۲ عدد كامپیوتر، ۶ عدد Multiport و ۹۶ عدد مودم خارجی خواهد داشت.
حال اگر ISP ما بخواهد ۲۰۰ یا ۳۰۰ یا ۵۰۰ مشترك را به طور همزمان سرویس دهد، چه خواهد شد؟!
بله، اطاقی به وسعت ۶ متر مربع لازم خواهد بود تا در آن مودم‌ها و كامپیوترهای سرویس‌دهنده را جا دهیم. اما یعنی روش دیگری وجود ندارد؟ چرا، مسلماً وجود دارد. آن هم استفاده از كامپیوترهای مخصوص سرویس‌دهی است. كامپیوترهایی كه ما از آن استفاده می‌كنیم "همه منظوره" است، یعنی هر كاری كه بخواهیم می‌توانیم با آن انجام دهیم ولی برای یك كار بخصوص كامپیوترهای بخصوص ساخته شده است. برای كار مورد نظر ما هم كامپیوترهای مخصوص كه به آن Access Server و یا نوعی Router می‌گویند ساخته شده است.
در این Access Serverها و یا Routerها مولتی‌پورت به همراه مودم‌های مربوطه از قبل تعبیه شده و نیازی به استفاده از مودم‌های اضافه و یا مولتی‌پورت نیست.
و اگر ISP ما از خطوط E۱ استفاده كند:
چنانچه از همان ابتدا در اشكال مختلف دیدید، به كامپیوترها و یا Access Serverهای ISP ما خطی به عنوان اینترنت وصل است. این خط می‌تواند به یكی از طرق xDSL، Satellite و یا Fiber Optic تأمین شده باشد كه فعلاً با آن كاری نخواهیم داشت، فقط در همین حد بدانید كه برای دریافت اینترنت از هر یك از طرق فوق نیاز به دستگاه‌هایی خاص خواهیم داشت، برای xDSL مودم‌های DSL، برای Satellite، به تعدادی Satellite Modem به همراه یك روتر اضافی و برای Fiber Optic از دستگاه‌هایی كه توان اتصال مستقیم فیبرنوری را داشته باشند.
مثل Fiber Optic Transceiver و یا سوئیچ‌هایی كه پورت‌های GBIC دارند، استفاده خواهد شد.
● جمع‌بندی:
در جدول ذیل به طور اشاره‌وار به تجهیزات مورد نیاز یك ISP اشاره می‌كنیم:
الف) تجهیزات مورد نیاز برای خطوط تلفن معمولی (ISP با ۹۶ خط)
▪ (۶۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال: ۳۶۶x یا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۶: ۲۶۱x) (یك عدد: ۳۶۶x یا ۶ عدد: ۲۶۱x) Router-
▪ (۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۶، ۶ عدد: (NM۱۶AM Network Module-
▪ (۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال: یك عدد: برای نصب نرم‌افزارها) Computer-
▪ (۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال: (Uninterrupted Power Supply: UPS-
▪ (۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال × ۲: ۲ عدد مودم: Internet Link-
بسته به نوع لینك این مودم‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه لینك ISP ما خط اختصاصی (Leased Line) باشد، نیاز به دو عدد مودم DSL خواهیم داشت.
ب) تجهیزات مورد نیاز برای خطوط E۱
▪ Router (۵۳۰۰ ۴Port (۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال:
▪ (۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۲ × ۳: ۳ عدد: E۱ Modem-
▪ (۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال: یك عدد: برای نصب نرم‌افزارها) Computer-
▪ (۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال: (Uninterrupted Power Supply: UPS-
▪ (۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال × ۲: ۲ عدد مودم: Internet Link-
بسته به نوع لینك این مودم‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه لینك ISP ما خط
اختصاصی (Leased Line) باشد، نیاز به دو عدد مودم DSL خواهیم داشت.
۲) نرم‌افزارها
اما قسمتی كه در تمامی شكل‌ها وجود داشت، بخش نرم‌افزار است. همان‌طور كه می‌دانید در كنار هر سخت‌افزار نیاز به نرم‌افزاری داریم تا بتوان از امكانات سخت‌افزار بهره‌گیری كرد. پس وجود نرم‌افزار در تمامی این شكل‌ها مسأله‌ای غیرمنتظره نیست. اما چنانچه می‌دانید برای هر كار خاصی نیاز به نرم‌افزار خاصی است كه در ادامه به نرم‌افزارهای تخصصی مورد استفاده در ISPها می‌پردازیم:
عمده نرم‌افزارهای مورد استفاده در ISPها عبارتند از:
۱) نرم‌افزارهای حسابداری – Accounting
۲) نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی- Caching
۱) نرم‌افزارهای حسابداری – Accounting
حتماً برای شما هم پیش آمده كه كارت اینترنت خریده باشید، مثلاً یك كارت ۱۰ ساعته. خوب، یك ISP چطور می‌تواند بفهمد كه شما چقدر از اعتبار خریداری شده خود را استفاده كرده‌اید؟ آیا كسی این اطلاعات را در جایی ثبت می‌كند و به محض كامل شدن ۱۰ ساعت شما را قطع می‌كند؟!
جواب سؤال فوق، با كمال تعجب بله است!!! اما به جای یك شخص، یك نرم‌افزار این كار را انجام می‌دهد. این نرم‌افزار كه اصطلاحاً به آن نرم‌افزار Accounting می‌گویند كارهای متفاوتی را انجام می‌دهد كه اصلی‌ترین آنها عبارتند از:
۱) تشخیص درستی Username و Password
۲) تشخیص میزان اعتبار باقیمانده
۳) ثبت وقایع اتفاق افتاده در خلال اتصال و قطع هر مشترك
۴) امكان تغییر Password
۵) امكان تغییر میزان اعتبار
۶) امكان گزارش‌گیری از وقایع ثبت شده نظیر میزان دقایق وصل در زمان‌های مختلف
۲) نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی- Caching
این نرم‌افزار جزء نرم‌افزارهای ضروری در یك ISP نیست ولی می‌تواند در چندین مورد نظیر صرفه‌جویی در مصرف اینترنت (تقریباً تا ۴۰%)، افزایش سرعت و ... مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه می‌بینید، نرم‌افزاری كه بتواند تا ۴۰% از میزان هزینه یك ISP برای خرید پهنای باند بكاهد، مسلماً جزو نرم‌افزارهای بسیار پرطرفدار هر ISP خواهد بود.
همچنین دیگر دلیل استفاده از این نرم‌افزار، افزایش سرعت مشتركین در دسترسی به اطلاعات است كه چگونگی افزایش سرعت، به وظیفه و كار این نرم‌افزار مربوط می‌شود. كار این نرم‌افزار ذخیره و بازیابی سایت‌هایی است كه قبلاً دیده شده‌اند. برای درك بهتر این جمله به مثال زیر توجه كنید:
فرض كنید شما در قسمت آدرس مرورگر خود نوشته‌اید: www.netmag.ir این درخواست شما از طریق ISP به اینترنت ارسال شده و صفحات مربوط به این سایت نیز از طریق ISP برای شما ارسال می‌شود.
اما در این میان نرم‌افزار Caching یك نسخه از تمامی صفحات ارسال شده برای شما را در جایی ذخیره می‌كند.
حال فرض كنید بعد از گذشت یك دقیقه، شخص دیگری كه با ISP شما به اینترنت وصل می‌شود نیز مجدداً در سطر آدرس مرورگر خود آدرس www.netmag.ir را وارد كند. این بار به جای اینكه اطلاعات از روی اینترنت (در واقع از سایت www.netmag.ir) برای شما ارسال شود، بلافاصله از طرف نرم‌افزار Cache كه در ISP قرار دارد برای شما ارسال خواهد شد. همان‌طور كه می‌بینید این كار به وضوح سرعت را افزایش داده و در مصرف پهنای باند صرفه‌جویی خواهد كرد.
البته این نرم‌افزار بیشتر برای سایت‌هایی كاربرد دارد كه اطلاعات خود را دائماً و به سرعت به روز نمی‌كنند. مثلاً سایت www.cnn.com كه دائم صفحه اول خود را به روز می‌كند، نمی‌تواند خیلی Cache شود. (البته به طریقی می‌توان این گونه سایت‌ها را هم Cache كرد كه در این جا به آن نخواهیم پرداخت)
نكته آخر این كه به علت اهمیت Caching در ISPها، كامپیوترهایی مخصوص Cache كردن ساخته شده و برخی از ISPها به جای استفاده از نرم‌افزار Cache، از كامپیوتر تك منظوره Cache برای این امر استفاده می‌كنند.


منبع : سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

مطالب مرتبط

پهنای باند چیست؟

پهنای باند چیست؟
وقتی شما یک سایت را از مرورگر خود درخواست می‌کنید، در حقیقت در حال دانلود یک فایل هستید که می‌تواند یک فایل صفحه وب با فرمت HTML، یک فایل تصویری مثلا با فرمت GIF و یا یک فایل صوتی مثلا با فرمت MIDI و یا ترکیبی از آنها باشد. این فایلها در کامپیوتر شما بارگذاری (Download) شده و از طریق مرورگر وب (Web Browser) به شما نشان داده می‌شوند. هرگاه که شما فایلی را دانلود می‌کنید، داده‌ها در مسیری به سمت شما منتقل می‌شوند که به اصطلاح به آن Data Transfer می‌گویند.
برای مثال اگر شما صفحه‌ای را با حجم یک کیلوبایت (۱kb) یا ۱۰۲۴ بایت دانلود می‌کنید، دقیقا به همان مقدار یعنی یک کیلوبایت داده را از سرور آن سایت به کامپیوتر خود منتقل کرده‌اید.
این مقدار برای حجمهای دیگر به ترتیب زیر است: KB Kilo Byte ۱,۰۲۴ MB Mega Byte ۱,۰۴۸,۵۷۶ GB Giga Byte ۱,۰۷۳,۷۴۱,۸۲۴ پهنای باند یا Bandwidth پهنای ارتباطی است که داده ها از طریق آن و از فضای وب شما انتقال می‌یابند. یک بازدید از صفحه ۱۰۰ کیلوبایتی به همان مقدار پهنای باند مصرف می‌کند که ۱۰۰ بازدید از یک صفحه یک کیلوبایتی. پس هنگام انتخاب یک میزبان برای سایت خود همواره به این نکته و پهنای باندی که لازم دارید، توجه داشته باشید. چه مقدار نیاز داریم؟ تصور کنید که سه فرد داریم که آنها را به ترتیب شماره ۱، ۲ و ۳ می‌نامیم. هر سه نفر ۱،۰۰۰،۰۰۰ ریال پول دارند و می‌خواهند که آن را در یک فروشگاه خرج کنند. فرد شماره ۱، تعداد زیادی وسیله با قیمت پایین برای هر یک از آنها خریداری می‌کند. فرد شماره ۲، تعداد کمتری وسیله نسبت به فرد شماره ۱ اما با قیمتهای متوسطی می‌خرد. فرد شماره ۳، چند وسیله بیشتر نمی‌تواند بخرد. چون برای هر یک قیمت زیادی پرداخت کرده است. اجازه دهید موارد فوق را برای سایت و پهنای باند شبیه‌سازی کنیم. در نظر بگیرید که مقدار موجودی هر یک همان پهنای باند است و وسایل خریداری شده اجزای سایت و یا به عبارت دیگر فایلهای آن هستند: فرد شماره ۱، سایتی با فایلهای و تصاویر کم حجم طراحی کرده، در نتیجه تعداد بازدید بیشتری از سایتش می‌تواند صورت بگیرد. فرد شماره ۲، دارای سایتی با فایلها و تصاویر کم و بیش حجیمی است که به همان نسبت تعداد کمتری بازدید باعث مصرف پهنای باند آن سایت می‌شود. فرد شماره ۳، سایت مناسبی طراحی نکرده چون فایلها و صفحات سایتش بسیار حجیم بوده و با تعداد کمی بازدید از سایتش تمام پهنای باندش را مصرف می‌شود.
معنی این مطالب چیست؟ مثالهای بالا نشان می‌دهد که برای یک پهنای باند ثابت می‌تواند تعداد بازدیدهای متفاوتی وجود داشته باشد که با دانلود فایلهای آن سایت در هر بار بازدید نسبت مستقیم دارد. بدین ترتیب که یک بار دانلود برای صفحه‌ای با حجم زیاد، تعداد بازدید کمتری را برای یک پهنای باند ثابت به دنبال خواهد داشت. مقدار پهنای باندی که یک سایت مصرف می‌کند به عوامل متعددی بستگی دارد. شما باید انواع فایلهایی را که بازدیدکنندگان دانلود می‌کنند، در نظر بگیرید. پهنای باند نامحدود وقتیکه شما یک پیشنهاد برای انتخاب میزبان (Host) دارید که گفته است پهنای باند نامحدودی در اختیارتان قرار می‌دهد، احتمالا شما به طور دقیق به دنبال اجرای مفهوم پهنای باند نامحدود بر روی سایت خود هستید. اما هیچ میزبانی نمی‌تواند یک پهنای باند نامحدود را در اختیارتان قرار دهد. اگر واقعا این امکان‌پذیر باشد که شما بتوانید پهنای باند نامحدودی برای سایت خود و با این مبالغ ناچیز تهیه کنید، به چه علت سایتهای یاهو و یا مایکروسافت خود را بر روی این میزبانها منتقل نمی‌کنند؟ شما متوجه خواهید شد که هیچ چیز نامحدودی وجود ندارد. به عبارت دیگر اینگونه تعریفها نسبی هستند و برای دوره‌ای خاص مفهوم دارند. در برابر این ادعا، یکی از حالات زیر را پیش رو دارید:
۱) سایت شما در یک بازه دارای پهنای باند نامحدود است:
تعداد زیادی از هاستها مشمول این حالت هستند. اگر سایت شما مثلا کمتر از ۵ گیگابایت در ماه را مورد استفاده قرار می‌دهد، اصطلاحا به شما گفته می‌شود که شما پهنای باند نامحدود دارید. ممکن است که پس از مدتی ترافیک سایت شما بیشتر از بازه مشخص‌شده شود و این شما را مجبور خواهد کرد که به هاست دیگری اسباب‌کشی کنید. به‌عبارت دیگر، نامحدود در بازه مشخص.
۲) پهنای باند مشروط:
در این حالت هاست شما به شرطی پهنای باند نامحدود در اختیارتان می‌گذارد که شما قبول کنید فایلهای صوتی همچون mp۳، فشرده مثل zip و tar، اجرایی مانند exe و تعدادی دیگر از فرمتهای معمول بزرگتر از حد استاندارد یک فایل گرافیکی یا HTML را استفاده نکنید. بعلاوه، آنها اغلب از شما می‌خواهند که تمامی فایلهای شما روی فضای خودتان مصرف شوند و شما نمی‌توانید اجازه دهید که سایتهای دیگر لینک مستقیمی به فایلهای شما داشته باشند.
۳) کذب محض:
در برخی از موارد آنها چیزی را تبلیغ کرده اند که هیچگاه توانایی انجام آنرا ندارند. آنها معمولا چیزی شبیه این را می‌گویند: «ما نتیجه را تضمین نمی‌کنیم». و در صورت محبوبیت سایتتان شما خواهید دید که پهنای باند مورد نظر برایتان غیرقابل دسترس است. تعداد زیادی از سایتها مفاد قرارداد خود را نادیده گرفته و به راحتی موانعی را در مقابل شما ایجاد می‌کنند. تعداد اندکی از آنها این عدم دسترسی را جبران کرده و یا وجه‌تان را به شما مسترد می‌کنند. البته هاستهای دسته سوم نمی‌توانند مدت زیادی در رقابت پایدار بمانند مگر اینکه سیاست خود را قبل از ازدیاد مشتریهایشان عوض کنند. چرا برخی از هاستها تبلیغات دروغ انجام می‌دهند؟ پاسخ این سوال ساده است. آنها اینکار را می‌کنند چون رقبایشان هم همین شیوه را در پیش گرفته‌اند. آنها گمان می‌کنند که بسیاری از کاربرانشان بسیار کمتر از آنچه که درخواست کرده‌اند، پهنای باند احتیاج دارند و به همین دلیل هیچگاه متوجه محدودیت پهنای باند خود نخواهند شد.
در حقیقت بسیاری از کاربران هم درک درستی از پهنای باند ندارند. آنها تنها می‌بینند که یک هاست انها را در پهنای باند محدود کرده و دیگری آنرا به مقدار نامحدود ارائه می‌دهد و تنها به همین علت دومی را انتخاب می‌کنند. از زاویه آمار، بیشتر سایتها کمتر از ۵۰۰ مگابایت و یا به عبارتی ۵/۰ گیگابایت در ماه پهنای باند مصرف می‌کنند. در صورتیکه شما mp۳ و یا نرم‌افزار خاصی را برای دانلود در سایت خود قرار نداده باشید، نباید نگران پهنای باند خود باشید. و به این دقت کنید که اگر هاستی در تبلیغات خود مدعی پهنای باند نامحدود باشد، راه خاصی هم برای اثبات دروغ وی موجود نیست. تفاوت بین پهنای باند (Bandwidth) و انتقال داده (Data Transfer) جیست؟ این دو مفهوم در بسیاری از موارد مترادف هستند و هر دو تصور یکسانی را در ما برانگیخته می‌کنند. بطور خلاصه، هر دو با مقدار داده‌ای که شما به صورت فایل روی سایتتان آپلود کرده‌اید بستگی دارند. کاربران سایت شما را مرور کرده و با این کار فایلها یا ایمیلها (در صورتی که شما از هاستتان برای خدمات ایمیل استفاده می‌کنید)، را از هاست دانلود می‌کنند.
و اما تفاوت... بگذارید با یک مثال مساله را کمی روشن‌تر کنم. تصور کنید که یک ارتباط اینترنتی مانند یک لوله آب و داده‌ها همان آب است. پهنای باند در این مثال به ضخامت لوله اطلاق می‌شود. هر گاه سخنی از انتقال داده نامحدود (Unlimited data transfer) به میان می‌آید، درست به مانند این است که به شما بگویند شما می‌توانید از یِک لوله باریک هر چقدر که می‌خواهید آب بنوشید ولی در عمل شما نمی‌توانید آب زیادی از همچنین ضخامت کمی بنوشید. در صنعت هاستینگ، پهنای باند بسیار پربهاست و اطلاق عبارت نامحدود درباره آن ممکن نیست. دزدی از پهنای باند در بسیاری از سایتها فایلهای گرافیکی و یا صوتی قرار دارد. فرض کنید که وب‌مسترسایت دیگر از تصویر و یا صوت موجود در سایتتان خوشش آمده باشد. ممکن است که او با بدست آوردن آدرس آن فایل (مثلا با گرفتن properties از آن) همان فایل را در میان صفحات خود جای دهد. با این کار هر بار که سایت او مرور می‌شود، فایلهای مورد نظر از هاست شما به مرورگر فرد بازدیدکننده هدایت می گردد. با اینکار بدون آنکه کسی از سایت شما بازدید کرده باشد، شما مقداری از پهنای باند خود را از دست داده اید. به این کار (که در بسیاری از موارد ناآگاهانه صورت می‌گیرد)، دزدی پهنای باند یا Bandwidth theft می‌گویند. برای جلوگیری از این مساله بهترین راه این است که از طریق ایمیل با وب‌مستر آن سایت تماس گرفته و از وی خواهش کنید که فایل مورد نظر را بر روی هاست خود منتقل کرده و آدرس آنرا به هاست خود تغییر دهد.

وبگردی
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید
نخل طلای کن در فرودگاه به جعفر پناهی رسید - عوامل فیلم «سه رخ» با استقبال جعفر پناهی به ایران بازگشتند و جایزه جشنواره فیلم کن را به او رساندند. جعفر پناهی به همراه نادی ساعی ور، برای فیلم "سه رخ" جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره فیلم کن امسال را دریافت کردند اما به دلیل آنکه پناهی ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور داشت، موفق به حضور در جشنواره و دریافت جایزه نشد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور!
حمله ماموران شهرداری به پلیس راهور! - حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به ماموران راهنمایی رانندگی
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه
دستگیری معروف ترین شرور تهران، در ۵۰۰ متری مرز ترکیه - شرور سطح یک که در آخرین اقدام خود یکی از دوستانش را در منطقه ولنجک به قتل رسانده بود؛ در ۵۰۰ متری مرز ترکیه دستگیر شد.
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز!
لحظه ریزش وحشتناک کوه در جاده هراز! - ریزش ناگهانی کوه که توسط مسافران به ثبت رسیده است...!
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد
همسر محسن افشانی با ریش و سبیل در استادیوم آزادی دستگیر شد - قبل از شروع بازی تیم‌های پرسپولیس و الجزیره یکی از بازیگران سینما کشورمان قصد داشت به همراه همسرش وارد ورزشگاه آزادی شوند که این دو نفر توسط نیروهای انتظامی بازداشت شدند.
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است
فیلم | خسرو معتضد: جسد مومیایی قطعا متعلق به رضاخان است - فیلم - در ویدئوی زیر بخشی از صحبت های خسرو معتضد، مورخ را می شنوید که نتیجه تحقیقاتش را درباره مومیایی پیدا شده در حرم حضرت عبدالعظیم بیان می کند.
پهلوانان این روزهای ما
پهلوانان این روزهای ما - تصویری زننده و به شدت ناراحت کننده بر جا مانده از مسابقه انتخابی تیم ملی کشتی ایران که به کتک کاری و جنجال کشید. خانواده عبدولی باز هم پای ثابت این درگیری بود که چهره ورزش پهلوانی ایران را تیره کرد
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان
(ویدئو) تشویق اصغر فرهادی در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان - در این ویدئو تشویق اصغر فرهادی و پنه لوپه کروز، خاویر باردم و دیگر عوامل فیلم «همه میﺩﺍنند» در جشنواره کن توسط بزرگان سینمای جهان را مشاهده می‌کنید.
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم
فیلم حجوم داعشی‌های حاتمی کیا به یک مرکز خرید و وحشت و اعتراض مردم - عوامل فیلم «به وقت شام» روز گذشته با حضور عجیب و رعب آور در پردیس سینمایی کوروش مردم را وحشت زده کردند. در این حرکت تبلیغاتی بازیگران نقش داعش، با گریم و پوشش داعشی ها، سوار بر اسب راهی پردیس سینمایی کوروش شدند و با حضور در مرکز خرید و فودکورت مجموعه، رفتارهای عجیبی نشان دادند که باعث وحشت و اعتراض مردم شد.
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم
تصاویر مخفی از بزرگترین مرکز فروش مواد مخدر در جنوب تهران / فیلم - این گزارش حاوی تصاویری از بزرگترین مرکز فروش و مصرف مواد مخدر در جنوب شرق تهران است که مخفیانه ضبط شده‌است.
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم
کشتار اسب‌های کولبران / فیلم - متاسفانه طی یک ماه گذشته دستکم سه نوبت و هر نوبت دستکم 30 اسب باربر متعلق به کولبران در جنگل میرآباد شهرستان اشنویه با شلیک گلوله از پای درآمده‌اند.
سید احمد خمینی معمم شد
سید احمد خمینی معمم شد - سید احمد خمینی فرزند آیت‌الله سید حسن خمینی در حضور جمعی از علما و پدر و پدربزرگ خود در حسینیه جماران معمم شد.
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی!
دختران پرسپولیسی با ریش و سبیل در ورزشگاه آزادی! - امروز عکسی از 5 تماشاگر بازی روز گذشته در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد 5 دختر جوان با گریم‌های عجیب و حرفه‌ای خودشان را به عنوان پسر جا زده و وارد ورزشگاه شده‌اند.
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت
اگر با وجود این مشکلات ملت قیام کند همه ما را به دریا خواهد ریخت - از ملتی که ستون فقراتش شکسته انتظار مقاومت دارید؟ بسیاری از کشور فرار کردند یا جای فرار خود را فراهم آوردند اما ما جای فرار نداریم
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!