سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ / Tuesday, 23 October, 2018

راه‌اندازی یک ISP


راه‌اندازی یک ISP
قبل از هر چیز باید فهمید ISP چیست؟ ISP مخفف Internet Service Provider و به معنای تأمین‌كننده خدمات اینترنت است.خوب، پس باید ببینیم خدمات اینترنت شامل چه چیزهایی است. همان‌طور كه حدس می‌زنید و یا قبلاً به آن فكر كرده‌اید، خدمات اینترنتی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
▪ (ثبت دامنه) Domain Registration (میزبانی) Hosting
▪ (طراحی وب‌سایت) Web Design
▪ (اتصال به اینترنت) Internet Connection
در ادامه به طور مختصر، مفهوم هریك از این موارد را با هم دنبال می‌كنیم.
۱) ثبت دامنه (Domain Registration)
مفهوم دامنه را نیز در شماره‌های قبلی به‌طور مفصل گفته بودیم، مثلاً netmag.ir یك دامنه است. یكی از خدمات یك ISP ثبت دامنه‌های مورد نظر شماست كه البته این كار می‌تواند توسط خود شما و به صورت مستقیم هم انجام پذیرد. در سایت‌هایی نظیر register.com و domain.com می‌توانید از اینكه سایت مورد نظر شما قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده است یا خیر، مطلع شوید.
۲) میزبانی (Hosting)
بعد از ثبت یك دامنه نیاز به فضایی است تا مطالبی را كه می‌خواهیم در سایت مورد نظرمان ارائه كنیم، در آن فضا نگهداری كنیم. همان‌طور كه در شماره‌های قبلی نیز گفتیم یك صفحه از وب‌سایت در یك فایل ذخیره می‌شود كه این فایل بایستی در جایی ذخیره شود.
ارائه این مكان كه جهت ضبط فایل‌های سایت شما مورد نیاز است، یكی دیگر از خدماتی است كه ISP تحت عنوان Hosting، ارائه می‌كند. این كار معمولاً به این صورت انجام می‌پذیرد كه ISP یك قسمت از هارد كامپیوتری را كه با سرعت مناسب (سرعت‌هایی بالای ۱۰ Mbps) به اینترنت متصل است، به سایت شما اختصاص می‌دهد، مثلاً یك Subdirectory روی هارددیسك به نام سایت شما ایجاد می‌شود.
۳) طراحی وب‌سایت (Web Design)
شما می‌توانید طراحی و دكوراسیون داخلی منزل، محل كار و یا مغازه خود را شخصاً انجام داده و یا آن را به افراد متخصص و حرفه‌ای این كار بسپارید. وب‌سایت شما هم همان محل كار مجازی شماست. در واقع فروشگاهی مجازی در دنیای مجازی برای ارائه محصولات شما و یا كتابخانه‌ای مجازی برای قراردادن كتاب‌ها و مقالات خود به صورت الكترونیك و یا ... یك ISP می‌تواند با بهره‌گیری از برنامه‌نویسان و طراحان مجرب به شما در طراحی وب‌سایت‌تان كمك كند.
۴) اتصال به اینترنت (Internet Connection)
این بخش شاید جزو مهم‌ترین خدمات یك ISP است، اینكه چگونه یك ISP می‌تواند شما را به اینترنت وصل كند. اتصال كاربران به اینترنت می‌تواند به طرق مختلفی توسط ISPها انجام شود:
۱) خطوط تلفن یا Dial Up:
این همان روشی است كه همگی ما با آن آشنایی داریم. یعنی داشتن یك Username و Password به همراه یك خط تلفن، یك مودم و یك كامپیوتر. از آنجا كه در این روش با شماره‌گیری تلفن به ISP متصل می‌شوید، به آن Dial Up یا شماره‌گیری می‌گویند.
در این مقاله قصد داریم تا این روش را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم تا شما به نحوه اتصال خود به اینترنت بیشتر آشنا شوید.
۲) DSL یا خطوط اینترنت اختصاصی:
این روش خود شامل روش‌های مختلفی نظیر:
▪ ADSL:
در این روش كه در ایران به خطوط اینترنت پرسرعت مشهور است، با استفاده از یك خط تلفن ولی بدون نیاز به شماره‌گیری به اینترنت وصل می‌شوید. از آنجایی كه در این روش فاصله بین مشتری و ISP به نسبت كم است، لذا ISP می‌تواند با بهره‌گیری از دستگاهی به نام Splitter یا جداكننده به طور همزمان سرویس اینترنت و تلفن را روی یك خط تلفن به شما تحویل دهد.
▪ HDSL:
در این روش شما به وسیله یك خط اختصاصی (Leased Line) به ISP وصل می‌شوید. معمولاً بسته به فاصله شما تا ISP مورد نظر، مقاومت این خط اختصاصی كم و زیاد می‌شود. با كم و زیاد شدن مقاومت این خط، میزان اینترنت قابل بهره‌گیری از این خط كم و زیاد می‌شود. این روش معمولاً برای اتصال ISPهای كوچك‌تر به ISPهای بزرگ‌تر و یا مراكز اداری كه نیاز به اینترنت اختصاصی و پرسرعت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۳) اتصال بی‌سیم- Wireless:
در این روش محیط انتقال (Media) هوا خواهد بود. برخلاف ۳ روش قبل كه محیط انتقال سیم مسی بود. در واقع این تنها فرق بین روش Wireless و xDSL است.
روش‌های دیگری نظیر SHDSL یا G.SHDSL و ... نیز وجود دارد كه در این مقاله مجالی برای پرداختن به آنها نیست.
۴) Satellite یا ماهواره:
با داشتن یك آنتن ماهواره و لوازم جانبی مورد نیاز، می‌توان از طریق ماهواره‌هایی كه هم‌سرعت زمین حركت می‌كنند، به هر نقطه از دنیا وصل شد.
۵) Fiber Optic یا فیبر نوری:
با توجه به سرعت بالای نور و قابلیت فیبرهای نوری در جابه‌جایی نور از جایی به جای دیگر و بهره‌گیری از فركانس نور به عنوان حامل (Carrier) اطلاعات مورد نظر، از فیبرنوری به عنوان یكی از راه‌های فوق‌العاده پرسرعت (سرعت‌های بالای ۱۰۰ Mbps و ۱ Gbps) به اینترنت استفاده می‌شود.
قابل ذكر است، در دنیا به شركتی كه تمامی این سرویس‌ها را ارائه می‌دهد اصطلاحاً ISP گفته می‌شود، اما در ایران برای هر یك از این خدمات اصطلاحات خاصی در نظر گرفته شده است! در این مقاله منظور ما از ISP همان مفهوم كلی ISP در دنیا است.
● نحوه كار یك ISP برای ارائه خدمات Dial Up
این قسمت شامل دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار است كه ابتدا به سخت‌افزارهای مورد نیاز خواهیم پرداخت:
۱) سخت‌افزار
كامپیوتر خود را در نظر بگیرید. حالا در نظر بگیرید وقتی كه می‌خواهید به اینترنت وصل شوید چه می‌كنید؟
بله، ابتدا Username و Password را در پنجره Dial Up وارد می‌كنید و سپس شماره تلفن و در انتها كلیك بر روی Connect.
گوشی تلفن توسط مودم برداشته می‌شود، تق تق، تق تق تق و .... شماره تلفن ISP توسط مودم گرفته می‌شود بعد یك سری صداهای عجیب و غریب، قیژ، ویژژژ، قیژژژ .......
خوب این صداهای عجیب و غریب چیست؟ بله، درست حدس زدید، یك جور سلام و علیك بین مودم‌هاست، به عبارتی دیگر، این صداهای عجیب و غریب یعنی "سلام، حالت چطوره و ... " همان‌طور كه وقتی شما می‌خواهید با دوستتان تلفنی صحبت كنید نیاز است تا دوست شما هم تلفن داشته باشد، برای اینكه دو تا كامپیوتر با هم صحبت كنند نیز نیاز به دو عدد مودم است، اما چنانچه می‌دانید ISP شما فقط به شما سرویس نمی‌دهد و در زمانی كه شما به ISP خود وصل هستید چندین و چند مشترك دیگر هم به طور همزمان به ISP وصل هستند، پس كامپیوتر ISP باید به شكل زیر باشد.
▪ نكته: چنانچه می‌بینید یك ISP دارای خطوط تلفن زیادی باید باشد. اما چرا شما همیشه یك تلفن را می‌گیرید، بله، درست است، شما همیشه به یك سر شماره زنگ می‌زنید كه دارای سرویس "روتاری" است. یعنی اگر خط مورد نظر اشغال باشد، به طور خودكار شما بر روی خط بعدی انتقال خواهید یافت. این خطوط می‌توانند خطوط تلفن معمولی و یا خطوط E۱ باشند.
وقتی با خطوط تلفن معمولی به ISP وصل می‌شوید حداكثر سرعت رد و بدل شدن اطلاعات معادل ۶/۳۳ كیلو بیت بر ثانیه است ولی وقتی به شماره E۱ وصل می‌شوید، این عدد به طور اسمی معادل ۵۶ كیلو بیت بر ثانیه است كه البته خیلی مواقع بیشتر از ۵۲K نخواهد بود.
خب حالا اگر یك ISP بخواهد به طور همزمان به مثلاً ۹۶ نفر سرویس دهد، چگونه می‌تواند ۹۶ عدد مودم را در كامپیوترش جا دهد؟!جواب این سؤال، استفاده از Multiport است. مالتی پورت می‌تواند جای اضافی برای قراردادن و اتصال مودم‌ها به كامپیوتر ISP را تأمین كند.
اما ببینیم ISP ما با ۹۶ خط برای جوابگویی همزمان به ۹۶ نفر باید چند عدد كامپیوتر، Multiport و مودم داشته باشد. این ISP اگر از Multiportهای ۱۶ پورت استفاده كند (یعنی ۱۶ مودم خارجی -External- می‌تواند به طورهمزمان به آن وصل شود و هر كامپیوتر ۳ عدد Slot خالی داشته باشد (Slot به شیارهایی روی مادربرد می‌گویند كه كارت‌های اضافی نظیر كارت صدا، كارت تصویر، مودم داخلی یا اینترنال در آن قرار می‌گیرد.) برای تأمین ۹۶ خط نیاز به ۲ عدد كامپیوتر، ۶ عدد Multiport و ۹۶ عدد مودم خارجی خواهد داشت.
حال اگر ISP ما بخواهد ۲۰۰ یا ۳۰۰ یا ۵۰۰ مشترك را به طور همزمان سرویس دهد، چه خواهد شد؟!
بله، اطاقی به وسعت ۶ متر مربع لازم خواهد بود تا در آن مودم‌ها و كامپیوترهای سرویس‌دهنده را جا دهیم. اما یعنی روش دیگری وجود ندارد؟ چرا، مسلماً وجود دارد. آن هم استفاده از كامپیوترهای مخصوص سرویس‌دهی است. كامپیوترهایی كه ما از آن استفاده می‌كنیم "همه منظوره" است، یعنی هر كاری كه بخواهیم می‌توانیم با آن انجام دهیم ولی برای یك كار بخصوص كامپیوترهای بخصوص ساخته شده است. برای كار مورد نظر ما هم كامپیوترهای مخصوص كه به آن Access Server و یا نوعی Router می‌گویند ساخته شده است.
در این Access Serverها و یا Routerها مولتی‌پورت به همراه مودم‌های مربوطه از قبل تعبیه شده و نیازی به استفاده از مودم‌های اضافه و یا مولتی‌پورت نیست.
و اگر ISP ما از خطوط E۱ استفاده كند:
چنانچه از همان ابتدا در اشكال مختلف دیدید، به كامپیوترها و یا Access Serverهای ISP ما خطی به عنوان اینترنت وصل است. این خط می‌تواند به یكی از طرق xDSL، Satellite و یا Fiber Optic تأمین شده باشد كه فعلاً با آن كاری نخواهیم داشت، فقط در همین حد بدانید كه برای دریافت اینترنت از هر یك از طرق فوق نیاز به دستگاه‌هایی خاص خواهیم داشت، برای xDSL مودم‌های DSL، برای Satellite، به تعدادی Satellite Modem به همراه یك روتر اضافی و برای Fiber Optic از دستگاه‌هایی كه توان اتصال مستقیم فیبرنوری را داشته باشند.
مثل Fiber Optic Transceiver و یا سوئیچ‌هایی كه پورت‌های GBIC دارند، استفاده خواهد شد.
● جمع‌بندی:
در جدول ذیل به طور اشاره‌وار به تجهیزات مورد نیاز یك ISP اشاره می‌كنیم:
الف) تجهیزات مورد نیاز برای خطوط تلفن معمولی (ISP با ۹۶ خط)
▪ (۶۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال: ۳۶۶x یا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۶: ۲۶۱x) (یك عدد: ۳۶۶x یا ۶ عدد: ۲۶۱x) Router-
▪ (۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۶، ۶ عدد: (NM۱۶AM Network Module-
▪ (۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال: یك عدد: برای نصب نرم‌افزارها) Computer-
▪ (۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال: (Uninterrupted Power Supply: UPS-
▪ (۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال × ۲: ۲ عدد مودم: Internet Link-
بسته به نوع لینك این مودم‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه لینك ISP ما خط اختصاصی (Leased Line) باشد، نیاز به دو عدد مودم DSL خواهیم داشت.
ب) تجهیزات مورد نیاز برای خطوط E۱
▪ Router (۵۳۰۰ ۴Port (۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال:
▪ (۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۲ × ۳: ۳ عدد: E۱ Modem-
▪ (۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال: یك عدد: برای نصب نرم‌افزارها) Computer-
▪ (۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال: (Uninterrupted Power Supply: UPS-
▪ (۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال × ۲: ۲ عدد مودم: Internet Link-
بسته به نوع لینك این مودم‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه لینك ISP ما خط
اختصاصی (Leased Line) باشد، نیاز به دو عدد مودم DSL خواهیم داشت.
۲) نرم‌افزارها
اما قسمتی كه در تمامی شكل‌ها وجود داشت، بخش نرم‌افزار است. همان‌طور كه می‌دانید در كنار هر سخت‌افزار نیاز به نرم‌افزاری داریم تا بتوان از امكانات سخت‌افزار بهره‌گیری كرد. پس وجود نرم‌افزار در تمامی این شكل‌ها مسأله‌ای غیرمنتظره نیست. اما چنانچه می‌دانید برای هر كار خاصی نیاز به نرم‌افزار خاصی است كه در ادامه به نرم‌افزارهای تخصصی مورد استفاده در ISPها می‌پردازیم:
عمده نرم‌افزارهای مورد استفاده در ISPها عبارتند از:
۱) نرم‌افزارهای حسابداری – Accounting
۲) نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی- Caching
۱) نرم‌افزارهای حسابداری – Accounting
حتماً برای شما هم پیش آمده كه كارت اینترنت خریده باشید، مثلاً یك كارت ۱۰ ساعته. خوب، یك ISP چطور می‌تواند بفهمد كه شما چقدر از اعتبار خریداری شده خود را استفاده كرده‌اید؟ آیا كسی این اطلاعات را در جایی ثبت می‌كند و به محض كامل شدن ۱۰ ساعت شما را قطع می‌كند؟!
جواب سؤال فوق، با كمال تعجب بله است!!! اما به جای یك شخص، یك نرم‌افزار این كار را انجام می‌دهد. این نرم‌افزار كه اصطلاحاً به آن نرم‌افزار Accounting می‌گویند كارهای متفاوتی را انجام می‌دهد كه اصلی‌ترین آنها عبارتند از:
۱) تشخیص درستی Username و Password
۲) تشخیص میزان اعتبار باقیمانده
۳) ثبت وقایع اتفاق افتاده در خلال اتصال و قطع هر مشترك
۴) امكان تغییر Password
۵) امكان تغییر میزان اعتبار
۶) امكان گزارش‌گیری از وقایع ثبت شده نظیر میزان دقایق وصل در زمان‌های مختلف
۲) نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی- Caching
این نرم‌افزار جزء نرم‌افزارهای ضروری در یك ISP نیست ولی می‌تواند در چندین مورد نظیر صرفه‌جویی در مصرف اینترنت (تقریباً تا ۴۰%)، افزایش سرعت و ... مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه می‌بینید، نرم‌افزاری كه بتواند تا ۴۰% از میزان هزینه یك ISP برای خرید پهنای باند بكاهد، مسلماً جزو نرم‌افزارهای بسیار پرطرفدار هر ISP خواهد بود.
همچنین دیگر دلیل استفاده از این نرم‌افزار، افزایش سرعت مشتركین در دسترسی به اطلاعات است كه چگونگی افزایش سرعت، به وظیفه و كار این نرم‌افزار مربوط می‌شود. كار این نرم‌افزار ذخیره و بازیابی سایت‌هایی است كه قبلاً دیده شده‌اند. برای درك بهتر این جمله به مثال زیر توجه كنید:
فرض كنید شما در قسمت آدرس مرورگر خود نوشته‌اید: www.netmag.ir این درخواست شما از طریق ISP به اینترنت ارسال شده و صفحات مربوط به این سایت نیز از طریق ISP برای شما ارسال می‌شود.
اما در این میان نرم‌افزار Caching یك نسخه از تمامی صفحات ارسال شده برای شما را در جایی ذخیره می‌كند.
حال فرض كنید بعد از گذشت یك دقیقه، شخص دیگری كه با ISP شما به اینترنت وصل می‌شود نیز مجدداً در سطر آدرس مرورگر خود آدرس www.netmag.ir را وارد كند. این بار به جای اینكه اطلاعات از روی اینترنت (در واقع از سایت www.netmag.ir) برای شما ارسال شود، بلافاصله از طرف نرم‌افزار Cache كه در ISP قرار دارد برای شما ارسال خواهد شد. همان‌طور كه می‌بینید این كار به وضوح سرعت را افزایش داده و در مصرف پهنای باند صرفه‌جویی خواهد كرد.
البته این نرم‌افزار بیشتر برای سایت‌هایی كاربرد دارد كه اطلاعات خود را دائماً و به سرعت به روز نمی‌كنند. مثلاً سایت www.cnn.com كه دائم صفحه اول خود را به روز می‌كند، نمی‌تواند خیلی Cache شود. (البته به طریقی می‌توان این گونه سایت‌ها را هم Cache كرد كه در این جا به آن نخواهیم پرداخت)
نكته آخر این كه به علت اهمیت Caching در ISPها، كامپیوترهایی مخصوص Cache كردن ساخته شده و برخی از ISPها به جای استفاده از نرم‌افزار Cache، از كامپیوتر تك منظوره Cache برای این امر استفاده می‌كنند.


منبع : سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

مطالب مرتبط

مزایا و معایب مرورگرهای معروف اینترنت

مزایا و معایب مرورگرهای معروف اینترنت
● بررسی: مزایا و معایب مرورگرهای معروف اینترنت
اولین و مهمترین نیاز هر کاربر اینترنت در زمان اتصال به اینترنت استفاده نمودن از یک مرورگر وب می باشد. بنابراین داشتن یک مرورگر سریع و در این حال با ثبات از ضروری ترین نیاز های هر کاربر اینترنت می باشد، به همین جهت در این پست قصد داریم شما را با ۶ تا از معروفترین مرورگر های وب دنیا و تاریخچه آنها آشنا کنیم:
● مختصری از تاریخچه پیدایش مرورگر ها:
با پیدایش سیستم عامل های همچون مایکروسافت ویندوز، دنیای کامپیوتر دچار تحولات زیادی شد من جمله کنار گذاشتن سیستم عامل های همچون داس که جز یکسری فرامین متنی و دانستن آنها کارایی بیشتری نداشت. با پیدایش ویندوز و حضور پنجره ها کار با کامپیوتر ها راحت تر گشته و امکانات استفاده از نرم افزارهای متعدد تر را در اختیار کاربران قرار می دهد. چیزی از پیدایش ویندوز تازه از تخم در آمده (مودبانه: نوپا) نمی گذشت که سرو کله ی اینترنت بر روی کامپیوترهای شخصی یا همان پی سی PC باز شد. در ابتدا ویندوز چیزی تحت عنوان مروگر وب بر روی سیستم عامل خود نداشت و کاربران ویندوز جهت استفاده از اینترنت نیاز به نصب مرورگری به نام Netscape Browser که جهت استفاده در کامپیوتر های شخصی بود داشتند. این مرورگر سال ها توانست محبوبیت زیادی را در بین کاربران اینترنت به دست آورد تا اینکه شرکت مایکروسافت با ارایه اولین نسخه از مروگر خود به نام Internet Explorer بازار مرورگر های وب را در اختیار خود قرار داد و شرکتAOL یا Netscape را به شدت شکست دهد. این روند همچنان ادامه داشت تا حدود سالهای ۲۰۰۱ -۲۰۰۰ با افزایش کاربران اینترنت و استفاده انها از Internet Explorer به عنوان محبوبترین مرورگر وب و ظهور نسل جدید ویروس نویسان و کد های مخرب Internet Explorer را به عنوان اولین هدف خود قرار می دادند. تنها اقدام مایکروسافت ارایه Patch های متعددی برای این مشکلات بود که کارایی خوبی نداشتند (نوش دارو بعد از..) اینجا بود که اولین جرقه های ارایه مروگر های وب به ذهن شرکت های نرم افزاری دنیا رسید من جمله مهمترین این تحولات به جدا شدن ۲ شرکت قدیمی ّAOL و Mozilla که باهم به ارایه نرم افزار Netscape Browser می پرداختند اشاره نمود.
۱) Microsoft Internet Explorer: نامی آشنا برای تمام کاربران وب، راحت بودن و ساده بودن کار با این مرورگر و از همه مهمتر رایگان بودن این مرورگر از جمله مهمترین خصوصیات این مرورگر می توان نام برد که به پر کاربردترین مرورگر وب مبدل شده است.
▪ مزایا:
داشتن قابلیت بستن پنجره های تبلیغاتی (pop-up blocker)، بالا بردن ضریب امنیتی مرورگر در سرویس پک ۲ ، پشتیبانی از قابلیت ActiveX معایب: حفره های امنیتی متعدد، پشتیبانی نکردن از RSS، تکنیکال ساپورت گران نتیجه گیری: این مرورگر هم هنوز طرفداران زیادی را دارد اما به دلایل فوق و امنییت پایین در بسیاری از کشور ها کنار گذاشته و از مرورگر های دیگری استفاده می کنند. اما با ظهور Internet Explorer ۷ در ویندوز ویستا بازار همه این مرورگر های تازه به دوران رسیده برچیده خواهد شد...!؟
۲) Avant Browser:
یکی دیگر از مرورگر هایی که بر پایه اینترنت اکسپلورر کار می کند، نرم افزار فوق دارای سرعت بالا، پایداری، محیط کاربر پسند و ویژگی چند پنجره در یک پنجره می باشد. این مرورگر با پشتیبانی از ۳۹ زبان زنده دنیا در نوع خود بی نظیر است. این نرم افزار کاملاً رایگان میباشد و برای استفاده از آن هیچگونه محدودیتی وجود ندارد، به دور از هر گونه تبلیغ و یا نرم افزار های جاسوسی می باشد.
▪ مزایا: همان اینترنت اکسپلور با یکسری قابلیت های اضافه شده به آن مانند: ـ پشتیبانی از پوسته های مختلف برای جذاب تر شدن محیط کار برای کاربر ـ حالت تمام صفحه واقعی با حذف دستگیره های پیمایش و مخی کردن تسک بار ـ کنترل همزمان چندین پنجره باز برای متوقف کردن و بستن چندین پنجره ـ پشتیبانی کامل از تمامی امکانات اینترنت اکسپلورر همانند پذیرش کوکی ها، جاوا، فلش، پلیرها، اکتیو ایکس و ... ـ بلوکه کردن پنجره های تبلیغاتی و ...
▪ معایب: حفره های امنیتی متعدد , پشتیبانی نکردن از RSS , تکنیکال ساپورت برای نسخه های دانلودی ندارد.
▪ نتیجه گیری: این مرورگر بازهم به دلیل استفاده از موتور اینترنت اکسپلور جهت کاوش وب دارای همان مشکلات اینترنت اکسپلور نیز می باشد.
۳) Mozilla Firefox:
بعد از جدا شدن شرکت Mozilla این شرکت مبنا کاری خود را در جهت تولید مرورگری که هم رایگان باشد و نیز Open Source قرار داد. این شرکت در ابتدا با ارایه مرورگری به نام Mozilla و از طرفی سورس ان توانست بسیاری از مشکلات مرورگر خود را برطرف کند این مرورگر دارای تنظیمات پیچیده بود و نتوانست بین کاربران جا باز کند اما داری سرعت و امنییت بسیار بالاتری نسبت به IE بود تا اینکه با ورِِِژن موزیلا ۱.۷ خود به اوج خود رسید. در این هنگام مسولان این شرکت در جهت تولید نرم افزاری ساده ترو کم حجم تر شبیه اینترنت اکسپلور بر آمدند که نتیجه این کار مرورگر دیگری به نام Fire bird بود این نرم افزار توانست طرفداران زیادی را بدست آورد تا اینکه اکنون با نام fireFox روباه آتشین توانست خود را به عنوان یکی ار سرسخت ترین رقبای اینترنت اکسپلور مبدل نمایید و طرفداران بسیار زیادی را در دنیا بدست اورد.
▪ مزایا:
قابلیت باز کردن صفحات در زبانه ها, داشتن توانایی بستن پنجره های تبلیغاتی و ابزار های جستجو در خود مرورگر بدون نیاز به ورود به سایت موتور های جستجو, پشتیبانی از RSS, امنیت بالا, رایگان بودن.
▪ معایب:
بدلیل پشتیبانی نکردن از ActiveX نمی توان بعضی از سایتها را با آن مشاهده کرد. نتیجه گیری: فعلا که بازار مروگر را اشغال کرده و طرفداران زیادی داره به طریکه گوگل هم یک صفحه مخصوی این کاربران زده و باید منتظر بمونیم بیبینم با آمدن IE۷ بازهم پا بر جا میماند یا از رده خارج می گردد..!؟
۴) Opera:
به جرات می توان گفت که این مرورگر در حال حاضر سریعترین و خوش دسترین و زیباترین مرورگر موجود در وب است. بعد از آمدن رقبای همچون فایرفاکس مدیر این شرکت نیز در جهت ان بر آمد تا استفاده از این مرورگر را از ورژن ۸.۵ به بعد رایگان و بدون هیچ گونه تبلیغی ارایه دهند تا بلکه بتوانند طرفداران زیادی را بدست آورند این نرم افزار در این سادگی محیط نرم افزاری خود بسیار ی تنظیمات مهم و پیچده دارد که برای کاربران حرفه و طراحان وب بسیار جذاب می باشد.
▪ مزایا: داشتن تنظیماتی برای سفارشی کردن محیط گرافیکی مرورگر, پشتیبانی از RSS بسیار جذاب و ساده و داشتن قابلیت باز کردن صفحات در زبانه ها و دانلود منیجر جراگانه جلوگیری از پاپ آپ ها کد های جاوا و...
▪ معایب: مجانی نبودن ورژن های قدیمی آن و تکنیکال ساپورت ضعیف همچنین پیچیدگی منو ها و تنظیمات بیش از حد آن برای کاربران مبتدی مشکل ایجاد می کند. نتیجه گیری: با رایگان نمودن این نرم افزار از ورژن ۸.۵ این نرم افزار طرفداران زیادی را پیدا خواهد نمود و شاید هم روزی جای فایر فاکس بگیرد لیاقتشم داره...!؟
۵) Netscape Browser:
AOL نیز با جدا شدن شرکت موزیلا سعی در تولید همان مرورگر معرف Netscape Browser نمود ولی در ورژن های جدید خود به جای تولید مرورگر مبدل به شتر مرغی شده که در مروگر های خود هم از موتور اینترنت اکسپلور بهر می برد هم از موتور مرورگر فایر فاکس یا به قول معروف این شرکت با یک تیر می خواهد ۲ نشان را بزند یعنی هم کاربران اینترنت اکسپلورر را به خود جذب کند هم کاربران فایرفاکس را...؟!
▪ مزایا: دسترسی به امکانات موجود در این مرورگر بسیار آسان و راحت است به طوری که هیچ یک از خصوصیات براوزر برای شما ناشناخته نمی ماند. امنیت بالا , پشتیبانی از RSS , وجود گزینه هایی برای سفارشی کردن محیط مرورگر و ارائه شناسنامه های سایت ها برای جلوگیری از حملات فیشینگ از دیگر خصوصیات این مرورگر است.
▪ معایب: تنظیمات مربوط به قابلیت RSS بسیار پیچیده و سخت می باشند.
● نتیجه گیری: مرورگر بسیار ساده و جذابی هست اما از لحاظ قرار گیری منو ها دچار مشکل است و کار با آن به راحتی اپرا نیست ولی اگر دنبال امنیت بالایی هستید.

وبگردی
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین!
فیلم | دستگیری ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده‌روی اربعین! - ۳ مرد با لباس زنانه در مسیر پیاده روی اربعین دستگیر شدند. دادستان شهرستان حمیدیه استان خوزستان گفت: افرادی که شامگاه گذشته در مسیر راهپیمایی اربعین حسینی دستگیر شده اند، هیچگونه انگیزه امنیتی نداشته اند. علی بیرانوند به ایرنا گفته بعد ازظهر جمعه ماموران انتظامی حمیدیه به یک خودروی پراید مشکوک شدند که پس از متوقف کردن آن متوجه شدند 6سرنشین مرد داشته که سه نفرشان پوشش زنانه دارند. این افراد برای تحقیقات…
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟
فیلم | رسوایی جدید در رسانه ملی؛ مقصر فریب مردم کیست؟ - فیلم - پدری که در برنامه «فرمول یک» علی ضیا ادعا کرد به خاطر تامین هزینه‌های درمان فرزندش اقدام به فروش کلیه‌اش کرده، مردم را فریب داده است.
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه!
«بیان واضحات و تکرار مکررات» ؛ نتیجه 7 سال بودجه و تشکیلات و همایش و جلسه! - مثلاً سنت های الهی که در این سند آمده، در کتاب های درس بینش اسلامی دوره دبیرستان هم وجود دارد... واقعاً هزاران جلسه تشکیل داده اند که بدیهیاتی مانند خانواده بنیادی ترین واحد تشکیل دهنده جامعه است، انسان دارای اختیار است، جهان دارای نظام علّی - معلولی است، خداوند رحمان و رحیم است و ... را در سند بازنویسی کنند؟!
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت
گلایه های جنجالی یک بازرگان با وزیر صنعت - صحبتهای کنایه آمیز یک بازرگان با وزیر صنعت
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد
ادامه داستان لُنگ و خانه سعدآباد - ۱- خب چی میشه ولایتی بجای توصیه به لُنگ پوشی، بملت توصیه کنه تو سعدآباد مالک خونه بشن ویک سومشو وقف کنن؟ ۲- اینجور واینجا صاحبخونه شدن و بعد توجیه وقف، آدمو یادحافظ میندازه: فقیه مدرسه دی مست بود و فتوی داد که می‌حرام، ولی بِه زمالِ اوقاف است
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند
عبدی : آقای ولایتی با خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند - حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می‌کنند؟مردم نیازی به این توصیه‌هاندارند اگرلازم باشد آن‌قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند ولی این دفاع،منحصربه دفاع دربرابر دشمنان خارجی نمی‌شود که باید وضعیت خیلی‌ها رادر داخل هم بررسی کرد.
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید!
فیلم | حمله به پلیس در اهواز به درگیری مرگ‌بار انجامید! - فیلم - حمله فرد متهم در بازار پرنده فروشان اهواز به پلیس آگاهی منجر به درگیری مرگبار شد.
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد
ماجرای عجیب منزل های مسکونی در همسایگی کاخ سعد آباد - ماجرای عجیب دو منزل مسکونی در همسایگی کاخ سعدآباد و حسین فریدون و نهاد ریاست جمهوری
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+)
فیلم | لحظه حمله جن‌ها به یک مرد در کرج! (۱۶+) - فیلم - به تازگی شخصی در فضای مجازی فیلمی منتشر کرده که مردی ادعا می کند در پارکینگ خانه اش مورد حمله جن ها قرار گرفته است.
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد!
فیلم | درس خجالت‌آوری که یک توریست به ایرانی‌ها می‌دهد! - فیلم - پاول یک توریست اهل چک است که با موتورسیکلتش دنیا را می گردد و یک هفته در ایران اقامت داشته است. ویدئوی سلفی که او در طبیعت ایران از خود و اقدام پسندیده اش منتشر کرده برای همه ایرانیان جای تامل دارد.
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+)
فیلم | جنازه غرق در خون ملکه زیبایی عراق (۱۶+) - فیلم - قتل مدل و ملکه زیبایی عراق از روز گذشته سوژه رسانه ها شده و پلیس تحقیقات ویژه ای را برای دستگیر قاتل وی انجام داده است. تصاویر منتشر شده از جنازه غرق در خون وی را در ویدئوی زیر می بینید.
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز
جنجال بنر سربازان اسرائیلی در شیراز - عکس این بنرکه گفته می‌شود نمایشگر تصویری از سربازان رژیم صهیونیستی است طی روزهای اخیر در فضای مجازی دست به دست می‌شد و واکنش‌هایی به همراه داشت.
عکسی آموزنده از سفر نیویورک
عکسی آموزنده از سفر نیویورک - پوشه‌های پُر از برنامه فرانسوی‌ها در برابر دستان خالی تیم ایرانی. به کاغذ ها و پرونده های موجود روبه روی تیم فرانسه دقت کنید!
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر
ویدئوی جنجالی وزیر بهداشت؛ #خودت_بمال / تمسخر و تحقیر بیمار نیازمند توسط وزیر - وزیربهداشت بهترین توصیه رو به اون پیرمرد بیچاره کرد که گفت: خودت بمال. پیرمرد باید دستش رو محکم می‌مالید به گوش وزیر تا یک بار هم که شده از تخت اخلاق فرعونی بیاد پایین
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.