دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷ / Monday, 21 January, 2019

راه‌اندازی یک ISP


راه‌اندازی یک ISP
قبل از هر چیز باید فهمید ISP چیست؟ ISP مخفف Internet Service Provider و به معنای تأمین‌كننده خدمات اینترنت است.خوب، پس باید ببینیم خدمات اینترنت شامل چه چیزهایی است. همان‌طور كه حدس می‌زنید و یا قبلاً به آن فكر كرده‌اید، خدمات اینترنتی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
▪ (ثبت دامنه) Domain Registration (میزبانی) Hosting
▪ (طراحی وب‌سایت) Web Design
▪ (اتصال به اینترنت) Internet Connection
در ادامه به طور مختصر، مفهوم هریك از این موارد را با هم دنبال می‌كنیم.
۱) ثبت دامنه (Domain Registration)
مفهوم دامنه را نیز در شماره‌های قبلی به‌طور مفصل گفته بودیم، مثلاً netmag.ir یك دامنه است. یكی از خدمات یك ISP ثبت دامنه‌های مورد نظر شماست كه البته این كار می‌تواند توسط خود شما و به صورت مستقیم هم انجام پذیرد. در سایت‌هایی نظیر register.com و domain.com می‌توانید از اینكه سایت مورد نظر شما قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده است یا خیر، مطلع شوید.
۲) میزبانی (Hosting)
بعد از ثبت یك دامنه نیاز به فضایی است تا مطالبی را كه می‌خواهیم در سایت مورد نظرمان ارائه كنیم، در آن فضا نگهداری كنیم. همان‌طور كه در شماره‌های قبلی نیز گفتیم یك صفحه از وب‌سایت در یك فایل ذخیره می‌شود كه این فایل بایستی در جایی ذخیره شود.
ارائه این مكان كه جهت ضبط فایل‌های سایت شما مورد نیاز است، یكی دیگر از خدماتی است كه ISP تحت عنوان Hosting، ارائه می‌كند. این كار معمولاً به این صورت انجام می‌پذیرد كه ISP یك قسمت از هارد كامپیوتری را كه با سرعت مناسب (سرعت‌هایی بالای ۱۰ Mbps) به اینترنت متصل است، به سایت شما اختصاص می‌دهد، مثلاً یك Subdirectory روی هارددیسك به نام سایت شما ایجاد می‌شود.
۳) طراحی وب‌سایت (Web Design)
شما می‌توانید طراحی و دكوراسیون داخلی منزل، محل كار و یا مغازه خود را شخصاً انجام داده و یا آن را به افراد متخصص و حرفه‌ای این كار بسپارید. وب‌سایت شما هم همان محل كار مجازی شماست. در واقع فروشگاهی مجازی در دنیای مجازی برای ارائه محصولات شما و یا كتابخانه‌ای مجازی برای قراردادن كتاب‌ها و مقالات خود به صورت الكترونیك و یا ... یك ISP می‌تواند با بهره‌گیری از برنامه‌نویسان و طراحان مجرب به شما در طراحی وب‌سایت‌تان كمك كند.
۴) اتصال به اینترنت (Internet Connection)
این بخش شاید جزو مهم‌ترین خدمات یك ISP است، اینكه چگونه یك ISP می‌تواند شما را به اینترنت وصل كند. اتصال كاربران به اینترنت می‌تواند به طرق مختلفی توسط ISPها انجام شود:
۱) خطوط تلفن یا Dial Up:
این همان روشی است كه همگی ما با آن آشنایی داریم. یعنی داشتن یك Username و Password به همراه یك خط تلفن، یك مودم و یك كامپیوتر. از آنجا كه در این روش با شماره‌گیری تلفن به ISP متصل می‌شوید، به آن Dial Up یا شماره‌گیری می‌گویند.
در این مقاله قصد داریم تا این روش را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم تا شما به نحوه اتصال خود به اینترنت بیشتر آشنا شوید.
۲) DSL یا خطوط اینترنت اختصاصی:
این روش خود شامل روش‌های مختلفی نظیر:
▪ ADSL:
در این روش كه در ایران به خطوط اینترنت پرسرعت مشهور است، با استفاده از یك خط تلفن ولی بدون نیاز به شماره‌گیری به اینترنت وصل می‌شوید. از آنجایی كه در این روش فاصله بین مشتری و ISP به نسبت كم است، لذا ISP می‌تواند با بهره‌گیری از دستگاهی به نام Splitter یا جداكننده به طور همزمان سرویس اینترنت و تلفن را روی یك خط تلفن به شما تحویل دهد.
▪ HDSL:
در این روش شما به وسیله یك خط اختصاصی (Leased Line) به ISP وصل می‌شوید. معمولاً بسته به فاصله شما تا ISP مورد نظر، مقاومت این خط اختصاصی كم و زیاد می‌شود. با كم و زیاد شدن مقاومت این خط، میزان اینترنت قابل بهره‌گیری از این خط كم و زیاد می‌شود. این روش معمولاً برای اتصال ISPهای كوچك‌تر به ISPهای بزرگ‌تر و یا مراكز اداری كه نیاز به اینترنت اختصاصی و پرسرعت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۳) اتصال بی‌سیم- Wireless:
در این روش محیط انتقال (Media) هوا خواهد بود. برخلاف ۳ روش قبل كه محیط انتقال سیم مسی بود. در واقع این تنها فرق بین روش Wireless و xDSL است.
روش‌های دیگری نظیر SHDSL یا G.SHDSL و ... نیز وجود دارد كه در این مقاله مجالی برای پرداختن به آنها نیست.
۴) Satellite یا ماهواره:
با داشتن یك آنتن ماهواره و لوازم جانبی مورد نیاز، می‌توان از طریق ماهواره‌هایی كه هم‌سرعت زمین حركت می‌كنند، به هر نقطه از دنیا وصل شد.
۵) Fiber Optic یا فیبر نوری:
با توجه به سرعت بالای نور و قابلیت فیبرهای نوری در جابه‌جایی نور از جایی به جای دیگر و بهره‌گیری از فركانس نور به عنوان حامل (Carrier) اطلاعات مورد نظر، از فیبرنوری به عنوان یكی از راه‌های فوق‌العاده پرسرعت (سرعت‌های بالای ۱۰۰ Mbps و ۱ Gbps) به اینترنت استفاده می‌شود.
قابل ذكر است، در دنیا به شركتی كه تمامی این سرویس‌ها را ارائه می‌دهد اصطلاحاً ISP گفته می‌شود، اما در ایران برای هر یك از این خدمات اصطلاحات خاصی در نظر گرفته شده است! در این مقاله منظور ما از ISP همان مفهوم كلی ISP در دنیا است.
● نحوه كار یك ISP برای ارائه خدمات Dial Up
این قسمت شامل دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار است كه ابتدا به سخت‌افزارهای مورد نیاز خواهیم پرداخت:
۱) سخت‌افزار
كامپیوتر خود را در نظر بگیرید. حالا در نظر بگیرید وقتی كه می‌خواهید به اینترنت وصل شوید چه می‌كنید؟
بله، ابتدا Username و Password را در پنجره Dial Up وارد می‌كنید و سپس شماره تلفن و در انتها كلیك بر روی Connect.
گوشی تلفن توسط مودم برداشته می‌شود، تق تق، تق تق تق و .... شماره تلفن ISP توسط مودم گرفته می‌شود بعد یك سری صداهای عجیب و غریب، قیژ، ویژژژ، قیژژژ .......
خوب این صداهای عجیب و غریب چیست؟ بله، درست حدس زدید، یك جور سلام و علیك بین مودم‌هاست، به عبارتی دیگر، این صداهای عجیب و غریب یعنی "سلام، حالت چطوره و ... " همان‌طور كه وقتی شما می‌خواهید با دوستتان تلفنی صحبت كنید نیاز است تا دوست شما هم تلفن داشته باشد، برای اینكه دو تا كامپیوتر با هم صحبت كنند نیز نیاز به دو عدد مودم است، اما چنانچه می‌دانید ISP شما فقط به شما سرویس نمی‌دهد و در زمانی كه شما به ISP خود وصل هستید چندین و چند مشترك دیگر هم به طور همزمان به ISP وصل هستند، پس كامپیوتر ISP باید به شكل زیر باشد.
▪ نكته: چنانچه می‌بینید یك ISP دارای خطوط تلفن زیادی باید باشد. اما چرا شما همیشه یك تلفن را می‌گیرید، بله، درست است، شما همیشه به یك سر شماره زنگ می‌زنید كه دارای سرویس "روتاری" است. یعنی اگر خط مورد نظر اشغال باشد، به طور خودكار شما بر روی خط بعدی انتقال خواهید یافت. این خطوط می‌توانند خطوط تلفن معمولی و یا خطوط E۱ باشند.
وقتی با خطوط تلفن معمولی به ISP وصل می‌شوید حداكثر سرعت رد و بدل شدن اطلاعات معادل ۶/۳۳ كیلو بیت بر ثانیه است ولی وقتی به شماره E۱ وصل می‌شوید، این عدد به طور اسمی معادل ۵۶ كیلو بیت بر ثانیه است كه البته خیلی مواقع بیشتر از ۵۲K نخواهد بود.
خب حالا اگر یك ISP بخواهد به طور همزمان به مثلاً ۹۶ نفر سرویس دهد، چگونه می‌تواند ۹۶ عدد مودم را در كامپیوترش جا دهد؟!جواب این سؤال، استفاده از Multiport است. مالتی پورت می‌تواند جای اضافی برای قراردادن و اتصال مودم‌ها به كامپیوتر ISP را تأمین كند.
اما ببینیم ISP ما با ۹۶ خط برای جوابگویی همزمان به ۹۶ نفر باید چند عدد كامپیوتر، Multiport و مودم داشته باشد. این ISP اگر از Multiportهای ۱۶ پورت استفاده كند (یعنی ۱۶ مودم خارجی -External- می‌تواند به طورهمزمان به آن وصل شود و هر كامپیوتر ۳ عدد Slot خالی داشته باشد (Slot به شیارهایی روی مادربرد می‌گویند كه كارت‌های اضافی نظیر كارت صدا، كارت تصویر، مودم داخلی یا اینترنال در آن قرار می‌گیرد.) برای تأمین ۹۶ خط نیاز به ۲ عدد كامپیوتر، ۶ عدد Multiport و ۹۶ عدد مودم خارجی خواهد داشت.
حال اگر ISP ما بخواهد ۲۰۰ یا ۳۰۰ یا ۵۰۰ مشترك را به طور همزمان سرویس دهد، چه خواهد شد؟!
بله، اطاقی به وسعت ۶ متر مربع لازم خواهد بود تا در آن مودم‌ها و كامپیوترهای سرویس‌دهنده را جا دهیم. اما یعنی روش دیگری وجود ندارد؟ چرا، مسلماً وجود دارد. آن هم استفاده از كامپیوترهای مخصوص سرویس‌دهی است. كامپیوترهایی كه ما از آن استفاده می‌كنیم "همه منظوره" است، یعنی هر كاری كه بخواهیم می‌توانیم با آن انجام دهیم ولی برای یك كار بخصوص كامپیوترهای بخصوص ساخته شده است. برای كار مورد نظر ما هم كامپیوترهای مخصوص كه به آن Access Server و یا نوعی Router می‌گویند ساخته شده است.
در این Access Serverها و یا Routerها مولتی‌پورت به همراه مودم‌های مربوطه از قبل تعبیه شده و نیازی به استفاده از مودم‌های اضافه و یا مولتی‌پورت نیست.
و اگر ISP ما از خطوط E۱ استفاده كند:
چنانچه از همان ابتدا در اشكال مختلف دیدید، به كامپیوترها و یا Access Serverهای ISP ما خطی به عنوان اینترنت وصل است. این خط می‌تواند به یكی از طرق xDSL، Satellite و یا Fiber Optic تأمین شده باشد كه فعلاً با آن كاری نخواهیم داشت، فقط در همین حد بدانید كه برای دریافت اینترنت از هر یك از طرق فوق نیاز به دستگاه‌هایی خاص خواهیم داشت، برای xDSL مودم‌های DSL، برای Satellite، به تعدادی Satellite Modem به همراه یك روتر اضافی و برای Fiber Optic از دستگاه‌هایی كه توان اتصال مستقیم فیبرنوری را داشته باشند.
مثل Fiber Optic Transceiver و یا سوئیچ‌هایی كه پورت‌های GBIC دارند، استفاده خواهد شد.
● جمع‌بندی:
در جدول ذیل به طور اشاره‌وار به تجهیزات مورد نیاز یك ISP اشاره می‌كنیم:
الف) تجهیزات مورد نیاز برای خطوط تلفن معمولی (ISP با ۹۶ خط)
▪ (۶۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال: ۳۶۶x یا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۶: ۲۶۱x) (یك عدد: ۳۶۶x یا ۶ عدد: ۲۶۱x) Router-
▪ (۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۶، ۶ عدد: (NM۱۶AM Network Module-
▪ (۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال: یك عدد: برای نصب نرم‌افزارها) Computer-
▪ (۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال: (Uninterrupted Power Supply: UPS-
▪ (۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال × ۲: ۲ عدد مودم: Internet Link-
بسته به نوع لینك این مودم‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه لینك ISP ما خط اختصاصی (Leased Line) باشد، نیاز به دو عدد مودم DSL خواهیم داشت.
ب) تجهیزات مورد نیاز برای خطوط E۱
▪ Router (۵۳۰۰ ۴Port (۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال:
▪ (۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۲ × ۳: ۳ عدد: E۱ Modem-
▪ (۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال: یك عدد: برای نصب نرم‌افزارها) Computer-
▪ (۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال: (Uninterrupted Power Supply: UPS-
▪ (۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال × ۲: ۲ عدد مودم: Internet Link-
بسته به نوع لینك این مودم‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه لینك ISP ما خط
اختصاصی (Leased Line) باشد، نیاز به دو عدد مودم DSL خواهیم داشت.
۲) نرم‌افزارها
اما قسمتی كه در تمامی شكل‌ها وجود داشت، بخش نرم‌افزار است. همان‌طور كه می‌دانید در كنار هر سخت‌افزار نیاز به نرم‌افزاری داریم تا بتوان از امكانات سخت‌افزار بهره‌گیری كرد. پس وجود نرم‌افزار در تمامی این شكل‌ها مسأله‌ای غیرمنتظره نیست. اما چنانچه می‌دانید برای هر كار خاصی نیاز به نرم‌افزار خاصی است كه در ادامه به نرم‌افزارهای تخصصی مورد استفاده در ISPها می‌پردازیم:
عمده نرم‌افزارهای مورد استفاده در ISPها عبارتند از:
۱) نرم‌افزارهای حسابداری – Accounting
۲) نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی- Caching
۱) نرم‌افزارهای حسابداری – Accounting
حتماً برای شما هم پیش آمده كه كارت اینترنت خریده باشید، مثلاً یك كارت ۱۰ ساعته. خوب، یك ISP چطور می‌تواند بفهمد كه شما چقدر از اعتبار خریداری شده خود را استفاده كرده‌اید؟ آیا كسی این اطلاعات را در جایی ثبت می‌كند و به محض كامل شدن ۱۰ ساعت شما را قطع می‌كند؟!
جواب سؤال فوق، با كمال تعجب بله است!!! اما به جای یك شخص، یك نرم‌افزار این كار را انجام می‌دهد. این نرم‌افزار كه اصطلاحاً به آن نرم‌افزار Accounting می‌گویند كارهای متفاوتی را انجام می‌دهد كه اصلی‌ترین آنها عبارتند از:
۱) تشخیص درستی Username و Password
۲) تشخیص میزان اعتبار باقیمانده
۳) ثبت وقایع اتفاق افتاده در خلال اتصال و قطع هر مشترك
۴) امكان تغییر Password
۵) امكان تغییر میزان اعتبار
۶) امكان گزارش‌گیری از وقایع ثبت شده نظیر میزان دقایق وصل در زمان‌های مختلف
۲) نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی- Caching
این نرم‌افزار جزء نرم‌افزارهای ضروری در یك ISP نیست ولی می‌تواند در چندین مورد نظیر صرفه‌جویی در مصرف اینترنت (تقریباً تا ۴۰%)، افزایش سرعت و ... مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه می‌بینید، نرم‌افزاری كه بتواند تا ۴۰% از میزان هزینه یك ISP برای خرید پهنای باند بكاهد، مسلماً جزو نرم‌افزارهای بسیار پرطرفدار هر ISP خواهد بود.
همچنین دیگر دلیل استفاده از این نرم‌افزار، افزایش سرعت مشتركین در دسترسی به اطلاعات است كه چگونگی افزایش سرعت، به وظیفه و كار این نرم‌افزار مربوط می‌شود. كار این نرم‌افزار ذخیره و بازیابی سایت‌هایی است كه قبلاً دیده شده‌اند. برای درك بهتر این جمله به مثال زیر توجه كنید:
فرض كنید شما در قسمت آدرس مرورگر خود نوشته‌اید: www.netmag.ir این درخواست شما از طریق ISP به اینترنت ارسال شده و صفحات مربوط به این سایت نیز از طریق ISP برای شما ارسال می‌شود.
اما در این میان نرم‌افزار Caching یك نسخه از تمامی صفحات ارسال شده برای شما را در جایی ذخیره می‌كند.
حال فرض كنید بعد از گذشت یك دقیقه، شخص دیگری كه با ISP شما به اینترنت وصل می‌شود نیز مجدداً در سطر آدرس مرورگر خود آدرس www.netmag.ir را وارد كند. این بار به جای اینكه اطلاعات از روی اینترنت (در واقع از سایت www.netmag.ir) برای شما ارسال شود، بلافاصله از طرف نرم‌افزار Cache كه در ISP قرار دارد برای شما ارسال خواهد شد. همان‌طور كه می‌بینید این كار به وضوح سرعت را افزایش داده و در مصرف پهنای باند صرفه‌جویی خواهد كرد.
البته این نرم‌افزار بیشتر برای سایت‌هایی كاربرد دارد كه اطلاعات خود را دائماً و به سرعت به روز نمی‌كنند. مثلاً سایت www.cnn.com كه دائم صفحه اول خود را به روز می‌كند، نمی‌تواند خیلی Cache شود. (البته به طریقی می‌توان این گونه سایت‌ها را هم Cache كرد كه در این جا به آن نخواهیم پرداخت)
نكته آخر این كه به علت اهمیت Caching در ISPها، كامپیوترهایی مخصوص Cache كردن ساخته شده و برخی از ISPها به جای استفاده از نرم‌افزار Cache، از كامپیوتر تك منظوره Cache برای این امر استفاده می‌كنند.


منبع : سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

مطالب مرتبط

گام های لرزان اینترنت پرسرعت

گام های لرزان اینترنت پرسرعت
در دنیای کنونی اینترنت و دسترسی به آن به نوعی به بخش جداناپذیر زندگی و کار مردم تبدیل شده است و هرچه جامعه یی پیشرفته تر باشد این وابستگی شدیدتر چهره نمایان می کند تا آنجا که از کار گرفته تا تفریح روی اینترنت خلاصه می شود، حتی در بعضی اوقات زندگی افراد خصوصاً جوانان با اینترنت گره خورده است. به هرحال این تکنولوژی نوین تا حدی مورد توجه جوامع قرار گرفته است که این روزها یکی از معیارهای پیشرفت یا عقب ماندگی هر کشور را عملاً به تعداد مشترکان و نحوه دسترسی آنها به اینترنت ارتباط می دهند و در این میان روش دسترسی به اینترنت یکی از پارامترهای مهم به شمار می آید، همان پارامتری که در کشور ما از آن به عنوان اینترنت پرسرعت یاد می شود. در مجموع باید گفت اهمیت اینترنت پرسرعت زمانی بالا گرفت که در شاخص های مخابراتی جهان، اینترنت پرسرعت جای شاخص اتصال به اینترنت را گرفت. در واقع امروزه کشوری توسعه یافته تر تلقی می شود که تعداد کاربران بیشتری در آن از اینترنت پرسرعت بهره مند باشند.
● قصه از کجا شروع شد
داستان اینترنت پرسرعت در کشورمان اولین بار در اواخر زمستان ۸۲ آغاز شد، زمانی که روی خروجی یکی از خبرگزاری ها آمده بود که در راستای اجرای سیاست های برنامه سوم توسعه اقتصادی دولت مبنی بر خصوصی سازی و واگذاری تعدادی از بخش های مختلف امور مخابراتی به بخش خصوصی، اولین پروانه نصب، راه اندازی و بهره برداری شبکه ملی انتقال داده ها با پهنای باند پرسرعت در سطح کشور (PAP) به شرکت پارس آنلاین اعطا شد. بعد از آن رفته رفته بر تعداد این شرکت ها افزوده شد اما مرتباً ارائه این خدمات با تاخیرهای متوالی همراه بود تا آنجا که در اوایل آذر ۸۳ با به تاخیر افتادن متوالی ارائه خدمات اینترنت پرسرعت توسط شرکت های دارنده پروانه خدمات انتقال داده ها (PAP) نهاد متولی این بخش طی اطلاعیه یی به شرکت های PAP (ارائه دهنده اینترنت پرسرعت) هشدار داد که اگر نتوانند به تعهدات خود در خصوص ارائه خدمات اینترنت پرسرعت عمل کنند، طبق قانون جریمه خواهند شد. این موضوع واکنش شرکت های خدمات دهنده اینترنت را برانگیخت چرا که آنها طی ماه های گذشته بارها از مخابرات به خاطر آنکه فضای لازم برای بهره برداری از این سرویس را در مراکز مخابراتی خود فراهم نکرده بود انتقاد داشتند و این در حالی بود که مخابرات هم در مقابل همین موضوع را به کندی فعالیت شرکت های خدمات دهنده اینترنت نسبت داده بود اما طبق گفته بسیاری از کارشناسان صنعت آی تی مهمترین مشکلی که شرکت های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت با آن مواجه بودند موضوع نصب تجهیزات مربوط به خطوط ADSL در مراکز مخابراتی بود چرا که این شرکت ها برای ارائه خدمات به مشترکان خود باید از طریق سیستم ویژه یی که در مراکز مخابراتی نصب می شد به نوعی مشترکان را به شرکت های اینترنتی متصل می کردند که گویا بسیاری از مراکز مخابراتی با حضور یک شرکت خصوصی در مراکز خود چندان راضی نبودند و به همین علت بستر لازم را برای نصب تجهیزات شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت به سادگی مهیا نمی کردند هرچند مقامات مخابراتی همچنان بر این باور بودند که به هیچ عنوان از سوی مراکز آنها کارشکنی صورت نگرفته و این خود شرکت ها هستند که به تعهدات خود عمل نکرده اند و در همین زمینه محمود خسروی مدیرعامل سابق شرکت مخابرات نیز می گوید؛ این گفته صحت ندارد که مراکز مخابراتی برای توسعه اینترنت پرسرعت با شرکت ها همکاری نمی کنند چرا که ما برای تامین فضای فعال شرکت های PAP مجبور به همکاری با آنها نبودیم اما برای اینکه کار به تعویق نیفتد، هر جا که توانستیم فضا را در اختیار آنها قرار داده ایم چرا که به این اصل معتقدیم اگر این شرکت ها فعال شوند و بتوانند مشترکانی را از طریق این روش جذب کنند بالطبع بار ترافیک کاذبی که به شدت شبکه ما را تهدید می کند، به نحو مطلوبی کاسته می شود. بنابراین حرکت شرکت های PAP برای واگذاری خطوط ADSL نه تنها به ضرر ما نیست بلکه برای شبکه بسیار سودمند است و شرکت مخابرات از همان ابتدا به شدت از این طرح استقبال و آن را دنبال کرده است. اما اگر گاهی اوقات از طرف شرکت های PAP عدم همکاری از سوی مراکز مخابراتی عنوان می شود، شاید به این موضوع برگردد که سازمان تنظیم مقررات رادیویی به خاطر پروانه صادر شده، شرکت های PAP را به دلایلی بازخواست می کنند که این شرکت ها این مشکلات را نیز به گردن مراکز مخابراتی می اندازند.
به هر حال در آن زمان که شرکت مخابرات مقصر اصلی تاخیر متوالی ارائه خدمات اینترنت پرسرعت را شرکت های PAP می دانست و به عکس این شرکت ها مقصر را مخابرات می نامیدند، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی براساس اطلاعیه یی اعلام کرد شرکت هایی که به هر دلیل تمایل دارند پروانه ارائه خدمات انتقال داده های خود را عودت دهند فرصت دارند تا پایان وقت اداری ( ساعت ۱۶ روز ۲۵ آذرماه ۸۳) تقاضای کتبی خود را به همراه عین پروانه به دبیرخانه سازمان تحویل دهند و رسید اخذ کنند تا نسبت به لغو پروانه و آزادسازی ضمانت نامه حسن انجام تعهدات آنان مشروط بر آنکه هیچ تعهد متضمن بار مالی با مشترکان خدمات خود نداشته باشند، اقدام شود و گویا شرکت فناوری ارتباطات سگال نخستین شرکتی بود که در آن زمان تقاضای لغو پروانه اش مورد تا یید قرار گرفت و این اطلاعیه پایانی بر تاخیر ارائه خدمات اینترنت پرسرعت نبود چرا که داستان اینترنت پرسرعت با همان حال و هوای اولیه خود به فعالیت لاک پشتی ادامه می داد و در این میان نیز گاه بخشنامه ها یی نیز همچون عدم ممنوعیت ارائه اینترنت بیش از ۱۲۸ کیلوبیت به کاربران خانگی به نوعی شوک عظیمی را به بدنه ضعیف اینترنت پرسرعت وارد آورد تا آنجا که در همان زمان بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران صنعت آی تی نسبت به این بخشنامه اعتراض و آن را اقدامی غیراصولی عنوان کردند و در همین زمینه رمضانعلی صادق زاده رئیس کمیته مخابرات مجلس نیز ضمن اعتراض شدید نسبت به این بخشنامه اعلام کرد وقتی تمامی کشورهای جهان به سمت مدرنیزه شدن حرکت می کنند و می توان گفت یکی از عوامل اساسی مدرنیزه شدن در جهان دستیابی به اینترنت پرسرعت است، باید استدلال های مسوولان سازمان تنظیم مقررات برای تثبیت طرح ممنوعیت ارائه اینترنت پرسرعت با ظرفیت بیش از ۱۲۸کیلو بیت بر ثانیه را شنید و در خصوص آن تصمیم گیری کرد. به گفته صادق زاده ارائه سرویس ها با سرعت بالا نیازمند پهنای باند وسیع است و هر چقدر اینترنت با سرعت بالا ارائه شود شاهد اطلاعات جامع تری خواهیم بود و می توان گفت محدودیت سرعت و پهنای باند، جامعه اطلاعاتی کشور را با خطر جدی مواجه خواهد کرد.
اعتراض به محدودیت ارائه اینترنت پرسرعت تنها به اظهارنظر شخصیت ها ختم نشد چرا که بسیاری از کاربران نیز به این بخشنامه اعتراض کردند تا آنجا که عده یی از کاربران با نوشتن نامه یی و قرار دادن آن روی اینترنت درصدد جمع آوری امضا برای رفع این محدودسازی برآمدند و گفته می شود در همان زمان مسوولان بر اثر اعتراض های صورت گرفته تا حدودی از اجرای بخشنامه چشم پوشی کردند و در همین زمینه مدیر یکی از شرکت های خدمات دهنده اینترنت نیز می گوید در حال حاضر ما موظف هستیم به کاربران خانگی اینترنت بالای ۱۲۸ را ارائه ندهیم اما جالب است بدانید اکثر کاربران خانگی که تا دیروز از ما اینترنت با سرعت ۶۴ یا ۱۲۸ کیلوبیت می خواستند با اعلام بخشنامه به نوعی خواهان اینترنت با سرعت بیش از ۱۲۸ را خواستار شدند که ما نیز با شرایطی آن را واگذار می کنیم.
● به دنبال مقصر پاسخگو
سال ها پس از مطرح شدن اینترنت پرسرعت در کشور این سوال به ذهن می رسد که چه مشکلاتی بر سر توسعه اینترنت پرسرعت وجود دارد که هنوز اتصال راحت به اینترنت برای همگان در کشور میسر نیست و اکثر کاربران برای دسترسی به اینترنت تنها با یک گزینه روبه رو هستند و آن روش بسیار قدیمی و منسوخ شده DIAL UP است.
ملودی نظریان کارشناس فروش پارس آنلاین در خصوص مشکلات پیش روی توسعه اینترنت پرسرعت در کشور می گوید؛ یکی از مشکلاتی که رشد و توسعه ADSL در جامعه را با تاخیر مواجه کرده است نبود ارتباط میان تجهیزات نصب شده در مراکز مخابراتی با شرکت های ارائه دهنده اینترنت پرسرعت است که برای حل این مشکل باید هماهنگی بین مخابرات و شرکت ها به طور جدی صورت بگیرد و از طرف دیگر باید به گران بودن خطوط نیز اشاره داشت که مخابرات می تواند با پایین آوردن تعرفه ها به شرکت های خدمات دهنده اینترنت کمک کند ولی در مجموع اصلی ترین مشکل پیش رو برای توسعه اینترنت پرسرعت به ناکافی بودن امکانات و قدیمی بودن کابل ها برمی گردد.
افتخار زاده کارشناس شرکت خدمات دهنده اینترنت شاتل نیز در این خصوص می گوید؛ ما باید سرویس و امکانات مناسب را از مخابرات دریافت کنیم تا بتوانیم خدمات را با کیفیت به کاربران ارائه دهیم و این در حالی است که حدود ۳۰ درصد از خطوط تلفن های ما قدیمی هستند که این مساله ارائه سرویس ADSL را به کاربران دچار مشکل می کند. در کل برای برطرف کردن مشکلات پیش روی توسعه اینترنت در کشور باید بسترسازی اطلاعات توسط نهادهای فنی نظیر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات صورت بگیرد و در کنار آن مراکز خصوصی نیز در تولید محتوای اینترنتی تلاش کنند که ماحصل این کار افزایش استفاده از اینترنت پرسرعت در کشور را سبب می شود.
هرچند به نظر بسیاری از کارشناسان عدم رشد و توسعه خطوط ADSL در کشور به نوعی به زیرساخت ها یعنی همان قدیمی بودن کابل ها و ضعیف بودن مراکز مخابراتی ارتباط پیدا می کند اما جالب آن است که این مساله از سوی مخابراتی ها هنوز چندان جدی گرفته نشده است و بسیاری از مدیران مخابراتی اعتقاد دارند که تعلل در ارائه اینترنت پرسرعت به ناتوانی شرکت های خدمات دهنده اینترنت مربوط می شود که در قبال تعهدات خود کوتاهی کرده اند هرچند با یک حساب سرانگشتی می توان مشخص کرد که شرکتی که میلیارد ها تومان برای تجهیزات اینترنت پرسرعت هزینه کرده زودتر در اندیشه بهره برداری از آن است و نباید در کار خود تعلل کند.
داوود زارعیان مدیر روابط عمومی شرکت مخابرات در خصوص اصلی ترین چالش در عرصه اینترنت در کشور می گوید؛ عمده ترین مشکلی که در کشور وجود دارد این مساله است که تعداد کاربران ADSL در کشور ما بسیار محدود است چون در واقع دولت الکترونیک در بین مردم جا نیفتاده و بسیاری از کارهای سازمانی که معمولاً در کشورهای پیشرفته از طریق اینترنت صورت می گیرد در کشور ما همچنان به صورت سنتی انجام می شود، بنابراین وقتی در یک کشور کاربردی عمومی نشود در نتیجه استقبال هم کم می شود.
بعضی از مناطق مخابراتی هنوز امکان واگذاری خطوط اینترنت پرسرعت را ندارند. در این خصوص نیز زارعیان می گوید؛ چون مشتری بعضی از مناطق خیلی اندک است بنابراین برای بسیاری از شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنت چندان اقتصادی نخواهد بود که به ارائه خدمات در این مناطق بپردازند به همین علت باید سعی شود تعداد مشترکان در این مناطق افزایش پیدا کند تا این شرکت ها به سرمایه گذاری تمایل داشته باشند.
به هرحال وضعیت اینترنت پرسرعت در ایران به گونه یی است که حتی دولت از اعلام میزان پورت های واگذار شده به مشترکان خودداری می کند. به گفته کارشناسان شاخص های اینترنت پرسرعت در ایران طی سال های اخیر به اندازه یی پایین بوده که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات حتی تصمیم گرفته آمارهای مربوط به اینترنت پرسرعت را کاملاً از آمارهای خود حذف کند تا مجبور به پاسخگویی درباره دلایل عدم رشد در این بخش نباشد. از سوی دیگر اعلام سیاست هایی چون محدودیت سرعت اینترنت برای کاربران خانگی در چنین رکودی کاملاً موثر بوده است.
گفته می شود عقب ماندگی شاخص های اینترنت پرسرعت از پیش بینی های برنامه سوم توسعه آنقدر زیاد است که اگر وزارت ارتباطات همین امروز تصمیم بگیرد که ناگهان تحولی در این زمینه ایجاد کند، احتیاج به یک دوره چهارساله دیگر خواهد داشت.
از سوی دیگر مشکلات فنی نیز عرصه گشوده دیگری بر سر راه اینترنت پرسرعت است. موج گسترده یی که طی سال های اخیر از سوی مخابرات برای توسعه ضریب نفوذ تلفن ثابت در شهرهای بزرگ آغاز شد حالا ضعف های خود را نشان می دهد. بسیاری از خطوط تلفن در تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ دارای نویز زیادی هستند و این به دلیل آن است که مخابرات برای توسعه تلفن ثابت از سیستمی بهره گرفته که نویز زیادی را در هنگام استفاده از اینترنت و دیتا روی این خطوط ایجاد می کند. مشترکان مخابرات هنگام استفاده عادی از تلفن متوجه چنین نویزی نمی شوند اما زمانی که به شرکت های اینترنتی مراجعه می کنند تا خطوط اینترنت پرسرعت را دریافت کنند به آنها گفته می شود که به دلیل این مشکل امکان نصب ADSL برای آنها مهیا نیست. این مشکل فنی نه تنها اعتراض بسیاری از کاربران را به همراه داشته بلکه مخابرات را نیز با این پرسش روبه رو کرده که اگر خطوط تلفن ثابت برخی از مشترکان امکان نصب اینترنت پرسرعت و بسیاری از سرویس های دیگر انتقال دیتا را ندارد، چرا این شرکت این خطوط را با همان قیمت تلفن های معمولی به مشترکان واگذار می کند؟ نکته دیگر این که در حالی که بسیاری از شهروندان به خاطر چنین مشکلاتی عملاً قادر به اتصال به شبکه با سرعت بالا نیستند مقامات وزارت ارتباطات اعلام می کنند که پهنای باند بسیار بالایی را فراهم کرده اند و این مردم هستند که برای دریافت پهنای باند بالا مراجعه نمی کنند.
دعواهای قدیمی بین شرکت های خدمات دهنده اینترنت و مخابرات نیز عامل دیگری در توسعه نیافتن اینترنت پرسرعت قلمداد می شود. هم اکنون در بسیاری از مناطق مرکزی و اصلی در شهرهای بزرگی چون تهران عملاً اینترنت پرسرعت وجود ندارد. دلیل آن هم عدم اجازه برخی مراکز مخابراتی به شرکت های خصوصی برای بهره برداری از اینترنت پرسرعت در این مناطق است. مخابرات برای چنین موضوعی دلایل مختلفی را عنوان می کند مثلاً اینکه در این مراکز فضای کافی برای نصب تجهیزات ADSL وجود ندارد اما شرکت های خصوصی گفته اند که مخابرات تلاش می کند با محفوظ نگاه داشتن تعدادی از مناطق اصلی شهر، فضا را برای ارائه اینترنت پرسرعت توسط خود مخابرات مهیا کند.
براساس آمارهای اعلام شده اینترنت پرسرعت نسبت به سایر تکنولوژی های ارتباطی رشد سریع تر و گسترده تری در جهان پیدا کرده است. هم اکنون میزان دسترسی به اینترنت پرسرعت در کشورهای اروپایی به بالای ۸۰درصد رسیده است و این در حالی است که اینترنت DIAL UP که هنوز بیش از ۹۰درصد اتصالات اینترنت ایران را به خود اختصاص داده عملاً در جهان در حال منقرض شدن است.
هم اکنون بسیاری از کشورهای اروپایی به ضریب نفوذ بسیار بالایی دست پیدا کرده اند و تنها برخی کشورهای آفریقایی و توسعه نیافته در زمینه دسترسی به اینترنت پرسرعت چندان پیشرفتی نداشتند.
طبق آمارهای ارائه شده از ۱۰ کشوری که بیشترین رشد در استفاده از اینترنت پرسرعت را داشته اند می توان به ایرلند و قرار گرفتن آن در جایگاه نخست اشاره داشت و بعد از آن ترکیه، یونان، تایلند، روسیه، هند، فیلیپین، اوکراین، ویتنام و اندونزی به ترتیب جایگاه های بعدی را در اختیار گرفته اند و این در حالی است که نام ایران نه تنها در لیست کشورهای رشد یافته قرار نگرفته بلکه طبق آمارها گفته می شود ایران در قعر جدول جا خوش کرده است و این فاجعه زمانی رخ داده که در کشورمان قرار است اکثر فعالیت های سازمان ها و بانک ها به سمت الکترونیکی شدن پیش برود و در این خصوص تبلیغات فراوانی نیز صورت گرفته است و در این میان این سوال مطرح می شود که وقتی هنوز دستیابی به اینترنت پرسرعت در کشور با چالش ها و مشکلات فراوانی روبه رو است، چگونه می توان انتظار داشت که امور کشور به سمت الکترونیکی شدن پیش برود.

وبگردی
طرح دلالی ملی بنزین !
طرح دلالی ملی بنزین ! - سخنگوی کمیسیون انرژی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس درباره جزئیات طرح نمایندگان درباره اختصاص بنزین به ازای هر ایرانی توضیحاتی داد و گفت: قرار است سامانه‌ای ویژه این کار راه‌اندازی و تعبیه شود که بنزین در آن خرید و فروش شود.
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی
دوربین مخفی ساختمان لواسان داماد شمخانی و فاطمه حسینی - همه چیز درباره ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی | سر کشیدن دوربین مخفی شهرداد به ساختمان های آقازاده ها در لواسان! | پخش اختصاصی از صفحه آپارات آوانت
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی
ماجرای دختربازی اسلامی از زبان رحیم پورازغدی - رحیم پورازغدی در مراسمی که با موضوع فجای مجازی بود،گفت: دختر خانم چادری یک عکس آنچنانی از خودش گذاشته و نوشته زن نباید قربانی نگاه شهوت مردانه بشه، بعد پسره زیر پستش نوشته"ما رایت الا جمیلا"
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم.
ما به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. - رئیس کل دادگستری خراسان رضوی: ما در نظام جمهوری اسلامی به نمایندگی از امام زمان (عج) و به نمایندگی از خدا در امور مردم دخالت می کنیم. اگر فردی در زمان طاغوت در زندان بود، حبسش از مجازات اخروی او کم نمی کرد اما امروز اگر این تحمل کیفر یا قصاص و شلاق و دیگر احکام توسط حکام اسلامی و شرعی انجام می شوند یکی از آثار اخروی آن برای محکومان این است که این مجازات در آخرت از آنها برداشته می شود
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم
جزئیاتی از منشا بوی بد تهران / فیلم - بعد از فروکش کردن گازها، به حفاری ادامه دادیم و به یک مخزن بزرگ و استثنایی رسیدیم که بسیار عظیم تر از آنی بود که تصور می کردیم برای جایی مثل پلاسکو ساخته شود. برآورد ما از ابعاد این انبار فاضلاب این است که بین 400 الی 500 متر مکعب وسعت دارد و گازهای محبوس شده در این انبار در چندین دهه برای انتشار بوی بد در محدوده بزرگی از تهران کفایت می کند.
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ
کلیپ جنجالی مهدی یراحی در باره جنگ / پاره سنگ - مهدی یراحی، خواننده ای که اخیرا موزیک ویدئوی جدید و اعتراضی خود با نام «پاره سنگ» را منتشر کرده است، از طرف برخی رسانه ها و مجید فروغی، مدیر روابط عمومی هنری مورد انتقاد قرار گرفته و شایعه هایی درباره ممنوع الفعالیت شدن یراحی به دلیل این ویدئو کلیپ و همچنین پوشیدن لباس کارگران گروه ملی در حمایت از مردم اهواز در کنسرت 6 دی ماه خود مطرح شده است. یراحی از جمله خواننده هایی است که همیشه نسبت به اتفاقات…
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان !
اهمیت فیلم صحنه دار و مرگ 10 انسان ! - گویا تلخی پخش فیلم صحنه دار، بیش از مرگ ۱۰ نفر است. درست همانطور که مسئله حجاب برای خیلی‎ها مهم تر از معیشت مردم است.
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی !
آقازاده شورای عالی انقلاب فرهنگی ! - انقلاب فرهنگی از این بالاتر که فرزند عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در آمریکا تابعیت بگیرد و از آنجا برای ایرانیان سبک زندگی تدریس بکند؟
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان!
رقص گروهی دختران دانشگاه الزهرا در حضور آقایان! - ویدئویی عجیب از حرکات موزون گروهی دختران در دانشگاه الزهرا درحالی در فضای مجازی در حال انتشار است که مردان نیز در این مراسم حضور دارند!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان!
تیپ پسر الهام و فاطمه رجبی در آلمان! - «شباهت عجیب علی الهام استاد هوا فضا در دانشگاهی در آلمان به غلامحسین الهام معاون رئیس جمهور سابق!
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر
حاشیه تازه برای سید احمد خمینی / تصویر - سید احمد خمینی، نتیجه امام خمینی که چند هفته پیش با ازدواجش خبرساز شده بود، بار دیگر با انتشار عکسی از او و همسرش در حین سوارکاری حساسیت نسبت به خود را برانگیخته است و باعث تحریک مخاطبان و کاربران در فضای مجازی شده است.
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است !
شهردار سابق سلامت و مشغول زندگی جدید است ! - پس از اولین گفت وگوی رسمی میترا استاد (نجفی) و تایید ازدواجش با محمدعلی نجفی، حالا شهردار سابق، در نخستین واکنش به جنجال ها، عکس تازه ای از خود و میترا استاد در اینستاگرامش منتشر کرده است.