سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ / Tuesday, 21 August, 2018

راه‌اندازی یک ISP


راه‌اندازی یک ISP
قبل از هر چیز باید فهمید ISP چیست؟ ISP مخفف Internet Service Provider و به معنای تأمین‌كننده خدمات اینترنت است.خوب، پس باید ببینیم خدمات اینترنت شامل چه چیزهایی است. همان‌طور كه حدس می‌زنید و یا قبلاً به آن فكر كرده‌اید، خدمات اینترنتی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
▪ (ثبت دامنه) Domain Registration (میزبانی) Hosting
▪ (طراحی وب‌سایت) Web Design
▪ (اتصال به اینترنت) Internet Connection
در ادامه به طور مختصر، مفهوم هریك از این موارد را با هم دنبال می‌كنیم.
۱) ثبت دامنه (Domain Registration)
مفهوم دامنه را نیز در شماره‌های قبلی به‌طور مفصل گفته بودیم، مثلاً netmag.ir یك دامنه است. یكی از خدمات یك ISP ثبت دامنه‌های مورد نظر شماست كه البته این كار می‌تواند توسط خود شما و به صورت مستقیم هم انجام پذیرد. در سایت‌هایی نظیر register.com و domain.com می‌توانید از اینكه سایت مورد نظر شما قبلاً توسط شخص دیگری ثبت شده است یا خیر، مطلع شوید.
۲) میزبانی (Hosting)
بعد از ثبت یك دامنه نیاز به فضایی است تا مطالبی را كه می‌خواهیم در سایت مورد نظرمان ارائه كنیم، در آن فضا نگهداری كنیم. همان‌طور كه در شماره‌های قبلی نیز گفتیم یك صفحه از وب‌سایت در یك فایل ذخیره می‌شود كه این فایل بایستی در جایی ذخیره شود.
ارائه این مكان كه جهت ضبط فایل‌های سایت شما مورد نیاز است، یكی دیگر از خدماتی است كه ISP تحت عنوان Hosting، ارائه می‌كند. این كار معمولاً به این صورت انجام می‌پذیرد كه ISP یك قسمت از هارد كامپیوتری را كه با سرعت مناسب (سرعت‌هایی بالای ۱۰ Mbps) به اینترنت متصل است، به سایت شما اختصاص می‌دهد، مثلاً یك Subdirectory روی هارددیسك به نام سایت شما ایجاد می‌شود.
۳) طراحی وب‌سایت (Web Design)
شما می‌توانید طراحی و دكوراسیون داخلی منزل، محل كار و یا مغازه خود را شخصاً انجام داده و یا آن را به افراد متخصص و حرفه‌ای این كار بسپارید. وب‌سایت شما هم همان محل كار مجازی شماست. در واقع فروشگاهی مجازی در دنیای مجازی برای ارائه محصولات شما و یا كتابخانه‌ای مجازی برای قراردادن كتاب‌ها و مقالات خود به صورت الكترونیك و یا ... یك ISP می‌تواند با بهره‌گیری از برنامه‌نویسان و طراحان مجرب به شما در طراحی وب‌سایت‌تان كمك كند.
۴) اتصال به اینترنت (Internet Connection)
این بخش شاید جزو مهم‌ترین خدمات یك ISP است، اینكه چگونه یك ISP می‌تواند شما را به اینترنت وصل كند. اتصال كاربران به اینترنت می‌تواند به طرق مختلفی توسط ISPها انجام شود:
۱) خطوط تلفن یا Dial Up:
این همان روشی است كه همگی ما با آن آشنایی داریم. یعنی داشتن یك Username و Password به همراه یك خط تلفن، یك مودم و یك كامپیوتر. از آنجا كه در این روش با شماره‌گیری تلفن به ISP متصل می‌شوید، به آن Dial Up یا شماره‌گیری می‌گویند.
در این مقاله قصد داریم تا این روش را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم تا شما به نحوه اتصال خود به اینترنت بیشتر آشنا شوید.
۲) DSL یا خطوط اینترنت اختصاصی:
این روش خود شامل روش‌های مختلفی نظیر:
▪ ADSL:
در این روش كه در ایران به خطوط اینترنت پرسرعت مشهور است، با استفاده از یك خط تلفن ولی بدون نیاز به شماره‌گیری به اینترنت وصل می‌شوید. از آنجایی كه در این روش فاصله بین مشتری و ISP به نسبت كم است، لذا ISP می‌تواند با بهره‌گیری از دستگاهی به نام Splitter یا جداكننده به طور همزمان سرویس اینترنت و تلفن را روی یك خط تلفن به شما تحویل دهد.
▪ HDSL:
در این روش شما به وسیله یك خط اختصاصی (Leased Line) به ISP وصل می‌شوید. معمولاً بسته به فاصله شما تا ISP مورد نظر، مقاومت این خط اختصاصی كم و زیاد می‌شود. با كم و زیاد شدن مقاومت این خط، میزان اینترنت قابل بهره‌گیری از این خط كم و زیاد می‌شود. این روش معمولاً برای اتصال ISPهای كوچك‌تر به ISPهای بزرگ‌تر و یا مراكز اداری كه نیاز به اینترنت اختصاصی و پرسرعت دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
۳) اتصال بی‌سیم- Wireless:
در این روش محیط انتقال (Media) هوا خواهد بود. برخلاف ۳ روش قبل كه محیط انتقال سیم مسی بود. در واقع این تنها فرق بین روش Wireless و xDSL است.
روش‌های دیگری نظیر SHDSL یا G.SHDSL و ... نیز وجود دارد كه در این مقاله مجالی برای پرداختن به آنها نیست.
۴) Satellite یا ماهواره:
با داشتن یك آنتن ماهواره و لوازم جانبی مورد نیاز، می‌توان از طریق ماهواره‌هایی كه هم‌سرعت زمین حركت می‌كنند، به هر نقطه از دنیا وصل شد.
۵) Fiber Optic یا فیبر نوری:
با توجه به سرعت بالای نور و قابلیت فیبرهای نوری در جابه‌جایی نور از جایی به جای دیگر و بهره‌گیری از فركانس نور به عنوان حامل (Carrier) اطلاعات مورد نظر، از فیبرنوری به عنوان یكی از راه‌های فوق‌العاده پرسرعت (سرعت‌های بالای ۱۰۰ Mbps و ۱ Gbps) به اینترنت استفاده می‌شود.
قابل ذكر است، در دنیا به شركتی كه تمامی این سرویس‌ها را ارائه می‌دهد اصطلاحاً ISP گفته می‌شود، اما در ایران برای هر یك از این خدمات اصطلاحات خاصی در نظر گرفته شده است! در این مقاله منظور ما از ISP همان مفهوم كلی ISP در دنیا است.
● نحوه كار یك ISP برای ارائه خدمات Dial Up
این قسمت شامل دو بخش سخت‌افزار و نرم‌افزار است كه ابتدا به سخت‌افزارهای مورد نیاز خواهیم پرداخت:
۱) سخت‌افزار
كامپیوتر خود را در نظر بگیرید. حالا در نظر بگیرید وقتی كه می‌خواهید به اینترنت وصل شوید چه می‌كنید؟
بله، ابتدا Username و Password را در پنجره Dial Up وارد می‌كنید و سپس شماره تلفن و در انتها كلیك بر روی Connect.
گوشی تلفن توسط مودم برداشته می‌شود، تق تق، تق تق تق و .... شماره تلفن ISP توسط مودم گرفته می‌شود بعد یك سری صداهای عجیب و غریب، قیژ، ویژژژ، قیژژژ .......
خوب این صداهای عجیب و غریب چیست؟ بله، درست حدس زدید، یك جور سلام و علیك بین مودم‌هاست، به عبارتی دیگر، این صداهای عجیب و غریب یعنی "سلام، حالت چطوره و ... " همان‌طور كه وقتی شما می‌خواهید با دوستتان تلفنی صحبت كنید نیاز است تا دوست شما هم تلفن داشته باشد، برای اینكه دو تا كامپیوتر با هم صحبت كنند نیز نیاز به دو عدد مودم است، اما چنانچه می‌دانید ISP شما فقط به شما سرویس نمی‌دهد و در زمانی كه شما به ISP خود وصل هستید چندین و چند مشترك دیگر هم به طور همزمان به ISP وصل هستند، پس كامپیوتر ISP باید به شكل زیر باشد.
▪ نكته: چنانچه می‌بینید یك ISP دارای خطوط تلفن زیادی باید باشد. اما چرا شما همیشه یك تلفن را می‌گیرید، بله، درست است، شما همیشه به یك سر شماره زنگ می‌زنید كه دارای سرویس "روتاری" است. یعنی اگر خط مورد نظر اشغال باشد، به طور خودكار شما بر روی خط بعدی انتقال خواهید یافت. این خطوط می‌توانند خطوط تلفن معمولی و یا خطوط E۱ باشند.
وقتی با خطوط تلفن معمولی به ISP وصل می‌شوید حداكثر سرعت رد و بدل شدن اطلاعات معادل ۶/۳۳ كیلو بیت بر ثانیه است ولی وقتی به شماره E۱ وصل می‌شوید، این عدد به طور اسمی معادل ۵۶ كیلو بیت بر ثانیه است كه البته خیلی مواقع بیشتر از ۵۲K نخواهد بود.
خب حالا اگر یك ISP بخواهد به طور همزمان به مثلاً ۹۶ نفر سرویس دهد، چگونه می‌تواند ۹۶ عدد مودم را در كامپیوترش جا دهد؟!جواب این سؤال، استفاده از Multiport است. مالتی پورت می‌تواند جای اضافی برای قراردادن و اتصال مودم‌ها به كامپیوتر ISP را تأمین كند.
اما ببینیم ISP ما با ۹۶ خط برای جوابگویی همزمان به ۹۶ نفر باید چند عدد كامپیوتر، Multiport و مودم داشته باشد. این ISP اگر از Multiportهای ۱۶ پورت استفاده كند (یعنی ۱۶ مودم خارجی -External- می‌تواند به طورهمزمان به آن وصل شود و هر كامپیوتر ۳ عدد Slot خالی داشته باشد (Slot به شیارهایی روی مادربرد می‌گویند كه كارت‌های اضافی نظیر كارت صدا، كارت تصویر، مودم داخلی یا اینترنال در آن قرار می‌گیرد.) برای تأمین ۹۶ خط نیاز به ۲ عدد كامپیوتر، ۶ عدد Multiport و ۹۶ عدد مودم خارجی خواهد داشت.
حال اگر ISP ما بخواهد ۲۰۰ یا ۳۰۰ یا ۵۰۰ مشترك را به طور همزمان سرویس دهد، چه خواهد شد؟!
بله، اطاقی به وسعت ۶ متر مربع لازم خواهد بود تا در آن مودم‌ها و كامپیوترهای سرویس‌دهنده را جا دهیم. اما یعنی روش دیگری وجود ندارد؟ چرا، مسلماً وجود دارد. آن هم استفاده از كامپیوترهای مخصوص سرویس‌دهی است. كامپیوترهایی كه ما از آن استفاده می‌كنیم "همه منظوره" است، یعنی هر كاری كه بخواهیم می‌توانیم با آن انجام دهیم ولی برای یك كار بخصوص كامپیوترهای بخصوص ساخته شده است. برای كار مورد نظر ما هم كامپیوترهای مخصوص كه به آن Access Server و یا نوعی Router می‌گویند ساخته شده است.
در این Access Serverها و یا Routerها مولتی‌پورت به همراه مودم‌های مربوطه از قبل تعبیه شده و نیازی به استفاده از مودم‌های اضافه و یا مولتی‌پورت نیست.
و اگر ISP ما از خطوط E۱ استفاده كند:
چنانچه از همان ابتدا در اشكال مختلف دیدید، به كامپیوترها و یا Access Serverهای ISP ما خطی به عنوان اینترنت وصل است. این خط می‌تواند به یكی از طرق xDSL، Satellite و یا Fiber Optic تأمین شده باشد كه فعلاً با آن كاری نخواهیم داشت، فقط در همین حد بدانید كه برای دریافت اینترنت از هر یك از طرق فوق نیاز به دستگاه‌هایی خاص خواهیم داشت، برای xDSL مودم‌های DSL، برای Satellite، به تعدادی Satellite Modem به همراه یك روتر اضافی و برای Fiber Optic از دستگاه‌هایی كه توان اتصال مستقیم فیبرنوری را داشته باشند.
مثل Fiber Optic Transceiver و یا سوئیچ‌هایی كه پورت‌های GBIC دارند، استفاده خواهد شد.
● جمع‌بندی:
در جدول ذیل به طور اشاره‌وار به تجهیزات مورد نیاز یك ISP اشاره می‌كنیم:
الف) تجهیزات مورد نیاز برای خطوط تلفن معمولی (ISP با ۹۶ خط)
▪ (۶۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال: ۳۶۶x یا ۲۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۶: ۲۶۱x) (یك عدد: ۳۶۶x یا ۶ عدد: ۲۶۱x) Router-
▪ (۲۵.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۶، ۶ عدد: (NM۱۶AM Network Module-
▪ (۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال: یك عدد: برای نصب نرم‌افزارها) Computer-
▪ (۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال: (Uninterrupted Power Supply: UPS-
▪ (۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال × ۲: ۲ عدد مودم: Internet Link-
بسته به نوع لینك این مودم‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه لینك ISP ما خط اختصاصی (Leased Line) باشد، نیاز به دو عدد مودم DSL خواهیم داشت.
ب) تجهیزات مورد نیاز برای خطوط E۱
▪ Router (۵۳۰۰ ۴Port (۸۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال:
▪ (۴.۰۰۰.۰۰۰ ریال × ۲ × ۳: ۳ عدد: E۱ Modem-
▪ (۷.۰۰۰.۰۰۰ ریال: یك عدد: برای نصب نرم‌افزارها) Computer-
▪ (۶.۰۰۰.۰۰۰ ریال: (Uninterrupted Power Supply: UPS-
▪ (۴.۵۰۰.۰۰۰ ریال × ۲: ۲ عدد مودم: Internet Link-
بسته به نوع لینك این مودم‌ها متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی كه لینك ISP ما خط
اختصاصی (Leased Line) باشد، نیاز به دو عدد مودم DSL خواهیم داشت.
۲) نرم‌افزارها
اما قسمتی كه در تمامی شكل‌ها وجود داشت، بخش نرم‌افزار است. همان‌طور كه می‌دانید در كنار هر سخت‌افزار نیاز به نرم‌افزاری داریم تا بتوان از امكانات سخت‌افزار بهره‌گیری كرد. پس وجود نرم‌افزار در تمامی این شكل‌ها مسأله‌ای غیرمنتظره نیست. اما چنانچه می‌دانید برای هر كار خاصی نیاز به نرم‌افزار خاصی است كه در ادامه به نرم‌افزارهای تخصصی مورد استفاده در ISPها می‌پردازیم:
عمده نرم‌افزارهای مورد استفاده در ISPها عبارتند از:
۱) نرم‌افزارهای حسابداری – Accounting
۲) نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی- Caching
۱) نرم‌افزارهای حسابداری – Accounting
حتماً برای شما هم پیش آمده كه كارت اینترنت خریده باشید، مثلاً یك كارت ۱۰ ساعته. خوب، یك ISP چطور می‌تواند بفهمد كه شما چقدر از اعتبار خریداری شده خود را استفاده كرده‌اید؟ آیا كسی این اطلاعات را در جایی ثبت می‌كند و به محض كامل شدن ۱۰ ساعت شما را قطع می‌كند؟!
جواب سؤال فوق، با كمال تعجب بله است!!! اما به جای یك شخص، یك نرم‌افزار این كار را انجام می‌دهد. این نرم‌افزار كه اصطلاحاً به آن نرم‌افزار Accounting می‌گویند كارهای متفاوتی را انجام می‌دهد كه اصلی‌ترین آنها عبارتند از:
۱) تشخیص درستی Username و Password
۲) تشخیص میزان اعتبار باقیمانده
۳) ثبت وقایع اتفاق افتاده در خلال اتصال و قطع هر مشترك
۴) امكان تغییر Password
۵) امكان تغییر میزان اعتبار
۶) امكان گزارش‌گیری از وقایع ثبت شده نظیر میزان دقایق وصل در زمان‌های مختلف
۲) نرم‌افزارهای ذخیره‌سازی- Caching
این نرم‌افزار جزء نرم‌افزارهای ضروری در یك ISP نیست ولی می‌تواند در چندین مورد نظیر صرفه‌جویی در مصرف اینترنت (تقریباً تا ۴۰%)، افزایش سرعت و ... مورد استفاده قرار گیرد. چنانچه می‌بینید، نرم‌افزاری كه بتواند تا ۴۰% از میزان هزینه یك ISP برای خرید پهنای باند بكاهد، مسلماً جزو نرم‌افزارهای بسیار پرطرفدار هر ISP خواهد بود.
همچنین دیگر دلیل استفاده از این نرم‌افزار، افزایش سرعت مشتركین در دسترسی به اطلاعات است كه چگونگی افزایش سرعت، به وظیفه و كار این نرم‌افزار مربوط می‌شود. كار این نرم‌افزار ذخیره و بازیابی سایت‌هایی است كه قبلاً دیده شده‌اند. برای درك بهتر این جمله به مثال زیر توجه كنید:
فرض كنید شما در قسمت آدرس مرورگر خود نوشته‌اید: www.netmag.ir این درخواست شما از طریق ISP به اینترنت ارسال شده و صفحات مربوط به این سایت نیز از طریق ISP برای شما ارسال می‌شود.
اما در این میان نرم‌افزار Caching یك نسخه از تمامی صفحات ارسال شده برای شما را در جایی ذخیره می‌كند.
حال فرض كنید بعد از گذشت یك دقیقه، شخص دیگری كه با ISP شما به اینترنت وصل می‌شود نیز مجدداً در سطر آدرس مرورگر خود آدرس www.netmag.ir را وارد كند. این بار به جای اینكه اطلاعات از روی اینترنت (در واقع از سایت www.netmag.ir) برای شما ارسال شود، بلافاصله از طرف نرم‌افزار Cache كه در ISP قرار دارد برای شما ارسال خواهد شد. همان‌طور كه می‌بینید این كار به وضوح سرعت را افزایش داده و در مصرف پهنای باند صرفه‌جویی خواهد كرد.
البته این نرم‌افزار بیشتر برای سایت‌هایی كاربرد دارد كه اطلاعات خود را دائماً و به سرعت به روز نمی‌كنند. مثلاً سایت www.cnn.com كه دائم صفحه اول خود را به روز می‌كند، نمی‌تواند خیلی Cache شود. (البته به طریقی می‌توان این گونه سایت‌ها را هم Cache كرد كه در این جا به آن نخواهیم پرداخت)
نكته آخر این كه به علت اهمیت Caching در ISPها، كامپیوترهایی مخصوص Cache كردن ساخته شده و برخی از ISPها به جای استفاده از نرم‌افزار Cache، از كامپیوتر تك منظوره Cache برای این امر استفاده می‌كنند.


منبع : سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

مطالب مرتبط

راز موفقیت جوانان در اینترنت

راز موفقیت جوانان در اینترنت
اگر به شرکت‌های موفق فناوری نگاه کنیم همه آنها مؤسسی بیست و چند ساله داشته‌اند کافی است به یاهو، مایکروسافت، گوگل، و اپل نگاه کنید کاترین کوک ۱۷ سال دارد و یکی از موسسینMyYearBook.com است. ایده این سایت وقتی در دبیرستان بود به ذهنش رسید و حالا سایتش در سراشیبی موفقیت قرار دارد. این سایت، طبق گفته‌های‌ خانم کوک، بعد از گذشت حدود ۲ سال از محل تبلیغات میلیون‌ها دلار در‌آمد دارد و طبق گزارش موسسه تحقیقاتی کام‌اسکور ماهانه ۳ میلیون بازدید‌کننده جذب می‌کند.
این سایت موقعیت خوبی هم برای بازار‌یابی آنلاین دارد. مخاطبان آن بین ۱۳ تا ۲۲ سال سن دارند و تقریباً همه آنها از ایالات متحده هستند.
کوک امیدوار است که تا سال آینده MyYearBook را به بزرگ‌ترین شرکت رسانه‌ای آنلاین مخصوص نوجوانان تبدیل کند. از میان برنامه‌های او برای رسیدن به این هدف، می‌توان به مواردی مثل نشریه‌ای که توسط کاربران تهیه می‌شود و یا امکان رای‌گیری و رقابت میان نوجوانان -مثلاً در انتخاب بهترین فارغ‌التحصیل سال در یک دبیرستان خاص – اشاره کرد. او در کنار تلاش برای موفقیت در بازار آنلاین، از سال آینده تحصیل در رشته تجارت بین‌الملل را در دانشگاه جورج‌تاون آغاز خواهد کرد. سی‌نت نیوز با او مصاحبه‌ای داشته است که در ادامه می‌خوانید.
▪ ایده سایت MyYearBook از کجا به ذهن شما رسید؟
ـ این ایده وقتی به ذهنم رسید که من و برادرم در دبیرستان جدیدی پذیرفته شدیم. در آن زمان ما تازه به شهر مونت‌گومری رفته بودیم و کسی را نمی‌شناختیم. ما سراغ کتاب‌های سال مدرسه رفتیم تا هم‌کلاسی‌های خودمان را بهتر بشناسیم. برادرم تصویری از یکی از همکلاسی‌هایش را به من نشان داد و فکر کردیم که چقدر خوب بود اگر می‌شد هر کسی عکس خودش را انتخاب کند و حتی یک پرونده مشخصات آنلاین داشته باشد که بتواند به دلخواه خودش پر کند. در همان زمان کار روی قالب‌های سایت را آغاز کردیم. البته ساخت قالب‌ها در هند انجام می‌شد و برادرم بر آن نظارت می‌کرد.
▪ این برادر بزرگ شما بود، درست است؟ شما برادر دیگری هم دارید؟
ـ بلی بزرگترین برادرم بود که در این کار حدود ۲۵۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری کرد. او این پول را از سایتی به دست آورده بود که خودش در زمان دانشجویی ساخته بود. از همان زمان تیم طراحی ما در هند مستقر بود. برادرم قبلاً در کارهای برنامه‌نویسی با هندی‌ها کار کرده بود و بنابراین هند گزینه خوبی برای همه ما محسوب می‌شد.
▪ پس کل سایت در هند ساخته شد؟
ـ بلی نسخه اصلی آن در هند ساخته شد. البته کار ساخت سایت در چند فاز مختلف انجام شد. نسخه اول فقط در دبیرستان خودمان کار می‌کرد. در واقع نوعی نسخه آزمایشی بود. این سایت بسیاری از ویژگی‌های محبوب سایت‌های امروزی را نداشت. همه ویژگی‌های جالب، نتیجه نظرات بچه‌های دبیرستان ما بود. آنها در ساعت نهار درباره امکانات جالب به من پیشنهاد‌هایی می‌دادند و همان ایده‌ها تبدیل به ویژگی‌های محبوبی مثل «ستایش‌کننده ناشناس» یا «یخ را بشکن» شدند.
▪ چه جالب؛ همه ایده‌های اصلی متعلق به دوستانتان بودند؟
ـ در واقع محبوب‌ترین ویژگی سایت که نامش «مبارزه‌ها» است ایده یکی از اعضای سایت بود. این ویژگی تعداد بازدیدهای سایت را نسبت به سال گذشته ۵ برابر کرده است. او گفت که مایل است رقابت با دیگران در سایت طور دیگری انجام شود. بنابراین من به فکر ویژگی «مبارزه‌ها» افتادم. در مبارزه‌ها به جای اینکه هر نفر در کلاس فقط به یک نفر رأی بدهد، رقابت به صورت دو‌به‌دو میان همه انجام می‌شود. امکان انتخاب ویدیوی محبوب و ویدیوی موسیقی محبوب هم از ماه گذشته به سایت اضافه شده‌اند.
▪ سایت خود را در مقایسه با FaceBook.com و MySpace.com چطور ارزیابی می‌کنید؟
ـ ما با آنها تفاوت بسیار زیادی داریم. از لحاظ تعداد بازدید‌کننده ما در آمریکا سوم هستیم و بعد از این دو قرار داریم. اما از Hi۵ و Bebo و Tagged جلوتر هستیم. ولی مخاطبان ما نسبت به آن سایت‌ها بسیار جوان‌تر هستند. در واقع بیش از ۸۰ درصد از مخاطبان ما بین ۱۳ تا ۲۲ سال سن دارند. MySpace فقط ۱۲ درصد نوجوان دارد و FaceBook هم مدل تجاری بسیار متفاوتی دارد. ما منحصر‌به‌فرد هستیم.
یک تفاوت بسیار بزرگ دیگر این است که در آن سایت‌ها شما فقط روی مشخصات افراد کلیک می‌کنید و به گروه‌های مختلف می‌پیوندید. ولی در سایت ما فعالیت‌های مختلفی وجود دارد. در واقع فقط ۱۰ درصد از کل کلیک‌ها برای دیدن مشخصات افراد است. فعالیت‌هایی مثل مبارزه‌ها، چیستان و «مجله من» بیشتر ترافیک ما را تشکیل می‌دهند.
اینها مواردی هستند که سایت ما را متفاوت می‌کنند. سایت‌های بسیار زیادی هستند که امکان ساخت پرونده مشخصات و گروه را فراهم می‌کنند. ولی ما مسابقه و رقابت و مجله آنلاین داریم. فکر می‌کنم بیشتر از ۱۰ هزار چیستان در سایت داشته باشیم.
▪ شما «مجله‌ من» را در سایت‌تان ایجاد کرده‌اید. اما چه چیزی باعث می‌شود که فکر کنید کاربرانتان از آن استفاده می‌کنند؟
ـ «مجله‌ من» برای کسانی هست که به فعالیت‌های رقابتی علاقه ندارند و دوست دارند در محیطی ساده با دیگران همکاری کنند. به نظر می‌رسد که این ویژگی خیلی هم محبوب باشد. چون تقریباً همه محتوایش توسط کاربران تهیه می‌شود. البته ما افراد حرفه‌ای داریم که مطالب را ویرایش و مدیریت می‌کنند چون در غیر این صورت مطالب به این خوبی نبودند. فقط ۲ درصد از مطالب مستقیماً توسط ویراستاران سایت نوشته می‌شود که البته آن مطالب هم کاملاً به مسائل نوجوانان مرتبط هستند، نه مطالب بی‌محتوا درباره افراد مشهور و مد و غیره.
اتفاقاً عدم وجود این نوع مطالب در مجله‌ شما حس می‌شود. به‌هرحال این مطالب عامه‌پسند هستند.
خیلی از نشریه‌های مخصوص نوجوانان که چنین مطالبی را پوشش می‌دادند تعطیل شده‌اند یا دیگر به صورت چاپی منتشر نمی‌شوند؛ چون مخاطب نداشتند. نسخه آنلاین این نشریه‌ها هم موفق نیست چون تجربه کار آ‌نلاین را نداشته‌اند. فکر می‌کنم در این زمینه ما جلوتر باشیم. من به‌شخصه فکر می‌کنم که مجله‌های مخصوص نوجوانان بیش از حد به مسائل مد و افراد مشهور می‌پردازند. این موضوع همیشه مرا آزار می‌داده است؛ چون من اهمیتی نمی‌دهم که فلان شخص در این هفته چه کارهایی کرده یا چه لباسی پوشیده است. این اطلاعات در زندگی من هیچ تاثیری ندارند. مطالب «مجله‌ من» در سایت ما با زندگی نوجوانان مرتبط است. مطالب محبوب تا ۳۰۰۰ نظر از کاربران دریافت می‌کنند که این نشان‌دهنده مفید بودن مطالب برای آنهاست. هر مطلب در سایت ما به طور متوسط ۱۰۰۰ نظر دریافت می‌کند.
▪ فکر می‌کنید از این نظر آینده رسانه‌ها چطور خواهد بود؟
ـ فکر می‌کنم در آینده مردم باور کنند که محتوای تولید شده توسط کاربران همیشه بی‌محتوا و سطحی نیست. خیلی از رسانه‌ها و انتشارات قدیمی وقتی نام «محتوای تولید شده توسط کاربر» برده می‌شود وحشت می‌کنند، چون به محصول ذهن افراد اطمینان ندارند. ولی من فکر می‌کنم استفاده از این مطالب تنها راهی است که می‌توانیم با نیاز مخاطب حرکت کنیم و پیش برویم. فکر می‌کنم در آینده رسانه‌ها به استفاده از این مطالب روی بیاورند چون متوجه خواهند شد که در غیر این صورت از نیاز مخاطب خود آگاه نخواهند شد.
▪ این حرف‌ها به معنی این است که قصد دارید در کنار مطالب تولید شده توسط کاربر مطالب جدید منتشر کنید؟
ـ بلی. من خودم گاهی مقاله‌هایی برای «مجلة‌ من» می‌نویسم.
▪ آخرین مطلبی که نوشتید چه بود؟
ـ درباره این بود که محبویت هم‌کلاسی‌ها در دبیرستان زیاد مهم نیست و افراد نباید بیش از حد به آن اهمیت بدهند. من خودم شاگرد محبوبی نبودم.
▪ همین سایت MyYearBook باعث محبوب شدنتان نشد؟
ـ من خیلی مشهور بودم و همه مرا می‌شناختند ولی این لزوماً به معنی محبوب بودن میان بچه‌ها نیست. من کار‌آفرین کلاس بودم و بنابراین در سخنرانی پایان سال و همه گردهمایی‌ها از من نام برده می‌شد. ولی آنچنان محبوب نبودم و نیستم. چند دوست خیلی خوب دارم ولی فرصت چندانی برای شرکت در فعالیت‌های عمومی پیدا نمی‌کنم.
▪ چه مقدار از وقت خود را صرف کار روی MyYearBook.com می‌کنید؟
ـ در زمان تحصیل به طور متوسط هر هفته ۴۰ ساعت وقت صرف آن می‌کردم. البته در تابستان این زمان به ۶۰ ساعت هم می‌رسید. در نظر دارم وقتی وارد دانشگاه شدم زمان بیشتری را هم صرف مدیریت سایت کنم. چون فکر می‌کنم در دانشگاه غیبت از کلاس‌ها راحت‌تر باشد!
وسوسه نشده‌اید که دانشگاه را رها کنید و به‌صورت تمام وقت به کار بپردازید؟
اگر می‌خواستم می‌توانستم؛ چون شغل خوبی دارم. اما دوست ندارم چیزی را قبل از اینکه امتحان کرده باشم رها کنم.
▪ آیا برنامه‌ای برای ساخت سایت‌های جدید دارید؟ آیا MyYearBook اولین سایت شما بود و بقیه در راه هستند؟
ـ من همیشه می‌خواسته‌ام کار‌آفرین باشم. مطمئن نیستم که این کار‌آفرینی در زمینه اینترنت خواهد بود یا نه. ولی مطمئن هستم MyYearBook.com آخرین کاری که شروع می‌کنم نخواهد بود. من واقعاً آدمی نیستم که بخواهم ۱۰ سال یک کار ثابت را انجام بدهم. کمی هم عادت کرده‌ام که رئیس خودم باشم؛ واقعاً لذت‌بخش است که انسان برای خودش کار کند.
من سخنرانی شما همراه با چند کار‌آفرین نوجوان دیگر را در کنفرانس Mashup ۲۰۰۷ دیدم. به نظر ‌می‌رسید که شما خود را کمی متفاوت از آنها می‌دانید. می‌خواهم بدانم خود را از چه نظر متفاوت می‌دانید.
خب مشخص است که ما همگی انسان‌های فعالی هستیم. ولی یک سؤال خاص در آن کنفرانس مطرح شد که جواب من به آن باعث خنده همه شد. از ما سؤال شد که چطور تحصیل و کار را با هم در تعادل نگاه ‌می‌داریم. من جواب دادم که: «خب از وقت مطالعه و درس خواندنم می‌زنم». آنجا متوجه شدم که بقیه بچه‌ها تحصیل را در اولویت اول قرار می‌دهند و حاضرند کار را برای تحصیل فدا کنند. من همیشه MyYearBook را بالاتر از درس و مدرسه قرار داده‌ام.
پس لابد نمره‌های امسالتان پایین آمده است.
فکر می‌کنم خیلی هم نمره‌های خوبی کسب کردم. در سال‌های گذشته کمی نمره‌هایم افت کردند ولی در مجموع مشکل خاصی در مدرسه ندارم. سعی کردم با انجام دادن چند کار به‌صورت هم‌زمان کارها را سریع‌تر انجام بدهم. مثلا در تمام طول سال به کتاب‌های درس دانستنی‌های اجتماعی خودم نگاه نکردم. تمام درس‌های این کتاب به‌صورت پادکست در اینترنت موجود است. آنها را در آی‌پاد خودم بارگذاری می‌کردم و در مسیر مدرسه یا شرکت به آنها گوش می‌دادم.
▪ اولین بار چطور برای MyYearBook پول جمع کردید؟ به جلسات جمع‌آوری سرمایه می‌رفتید؟
ـ برادرم به این جلسات می‌رفت چون او مدیرعامل شرکت بود. من خیلی روی سایت کار می‌کردم اما به هر حال باید دیپلم‌ام را می‌گرفتم. یک ارائه پاورپوینت ساخته بودم که مدل کسب‌و‌کارمان را توضیح می‌داد و قرار بود برادرم در جلسات از آن استفاده کند. آن دوره یکی از مشکل‌ترین دوران کار ما بود. بعضی از روزها فقط ۳ ساعت وقت خواب پیدا می‌کردم. اما وقتی مدل کسب‌وکار و ارائه پاورپوینت آماده شد، دیدیم که ارزشش را داشت.
▪ در آن مدت چقدر در مدرسه غیبت می‌کردید؟ پدر و مادرتان از شما پشتیبانی می‌کردند؟
ـ هر بار که از مدرسه یادداشتی مبنی بر غیبت من می‌رسید، مادرم عصبانی می‌شد و بر سرم فریاد می‌کشید که اگر یک بار دیگر غیبت کنم در مدرسه مشکل پیدا خواهم کرد. پس در آن مدت کار همیشگی‌ام این بود که به دفتر مدیر بروم و انواع استدلال‌ها را بیاورم تا ثابت کنم که غیبت‌ام موجه بوده است. این موضوع کمی اذیتم می‌کرد چون واقعاً داشتم در مدرسه اعتبارم را از دست می‌دادم. ولی مادرم به‌خوبی از من حمایت می‌کرد و تنها به فارغ‌التحصیلی من اهمیت می‌داد.
من مقاله‌ای نوشتم و در آن توضیح دادم که بسیاری از جوانان، دیگر از ایمیل استفاده نمی‌کنند و پیام‌های متنی را ترجیح می‌دهند. در میان نوجوانانی که من در آن مقاله نام بردم فقط شما هنوز از ایمیل استفاده می‌کنید. می‌خواهم بدانم نظر شما درباره آینده ایمیل چیست.
من به‌شخصه فکر نمی‌کنم ایمیل محبوبیت خودش را از دست بدهد. یکی از دلایل اصلی من این است که نوشتن ایمیل مجانی است در حالی که پیام‌های متنی و تماس تلفنی به نسبت گران هستند. دلیل دیگر اینکه در بیشتر موارد نوشتن ایمیل از تماس تلفنی و نوشتن پیام متنی ساده‌تر و سریع‌تر است. من به دوستانم هر روز ایمیل می‌فرستم و آنها هم جوابم را با ایمیل می‌دهند، پس فکر می‌کنم عقیده‌ام درست باشد.
چیزی که بدون شک از بین خواهد رفت نامه‌های کاغذی هستند. وقتی برای ثبت‌نام در دانشگاه، مکاتبه می‌کردم دیدم که حتی به‌یاد نمی‌آورم که آدرس روی پاکت چطور نوشته می‌شود.
▪ مگر برای ثبت‌نام در دانشگاه مکاتبات کاغذی انجام دادید؟
ـبرای چند دانشگاه درخواست فرستادم. همه آنها به جز دانشگاه جورج‌تاون مکاتبات را به صورت ایمیل انجام می‌دادند. برای جورج‌تاون لازم بود که نامه بفرستم.
▪ به‌جز MyYearBook.com از چه سایت‌هایی استفاده می‌کنید؟ به‌طور کلی برای تفریح چه می‌کنید؟
ـ من واقعاً سایت Gamehouse.com را دوست دارم. در مجموع همه سایت‌هایِ کوچکِ مخصوص بازی‌های آنلاین را دوست دارم. به‌جز این در سایت FaceBook هم یک صفحه دارم چون دوست دارم بدانم بقیه دانشجویان جورج‌تاون چه می‌کنند. به خواندن وبلاگ‌ها هم علاقه دارم. بازی‌های پلی‌استیشن را هم خیلی دوست دارم. به ورزش هم می‌پردازم. تقریباً همه ورزش‌ها را دوست دارم.
▪ خب این هم یک سؤال تکراری که همه دانشگاه‌ها از دانشجویان می‌پرسند: آینده خود در ۱۰ سال آینده را چطور می‌بینید؟
ـ نمی‌دانم. خیلی راحت می‌توانم خودم را در حال کار کردن در کشوری دیگر تصور کنم و به همین دلیل است که تجارت بین‌الملل را برای تحصیل انتخاب کرده‌ام. راستش سال اول دبیرستان فکر نمی‌کردم که در سال آخرش صاحب یک شرکت چند میلیون دلاری باشم پس واقعاً نمی‌توانم حدس بزنم.

وبگردی
جنجال ساشا پسر سفیر !
جنجال ساشا پسر سفیر ! - ساشا سبحانی که فرزند سفیر پیشین ایران در ونزوئلاست در این ویدئو می‌گوید: تا کی می‌خواهید حسادت کنید، به جای بد و بیراه نوشتن برای من بروید پول در بیاورید، اگر نمی‌توانید پول دربیاورید، نمی‌توانید زندگی کنید، بروید بمیرید. تمام!
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند
منابع ملی را به چینی‌ها اجاره داده و سالها به مردم دروغ گفته‌اند - به فاصله چندسال از انتشار اخباری که حکایت از واگذاری مجوز صید ترال به چینی‌ها در آب‌های جنوبی کشورمان داشت و همواره تکذیب می‌شد، بالاخره مشخص شد که تکذیب‌های مسئولان غیرواقعی بوده است؛ واقعیتی عجیب که موجب بروز ابهامات فراوانی می‌شود.
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد
پشت پرده سفر مجرّدی عراقی‌ها به مشهد - اردیبهشت ۹۴ بود که روزنامۀ انگلیسی «گاردین»، در فقدان رسانه‌های کارآمد محلّی، گزارشی منتشر کرد با عنوان «عبادت، غذا، سکس و پارکِ آبی در شهر مقدس مشهدِ ایران»
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران
ویدئو / تشییع پیکر «آقای بازیگر» سینمای ایران - پیکر مرحوم عزت‌الله انتظامی بازیگر باسابقۀ سینما و تئاتر ایران صبح یکشنبه (۲۸ مرداد) با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، وزیر ارشاد و علاقه‌مندان سینما و تئاتر، از تالار وحدت تشییع شد. عزت سینمای ایران بامداد جمعه (۲۶ مرداد) در سن ۹۴ سالگی درگذشت.
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی
مراسم تشییع پیکر عزت‌الله انتظامی - پیکر عزت‌الله انتظامی، بازیگر فقید سینما، تئاتر و تلویزیون، صبح یکشنبه - ۲۸ مرداد - با حضور جمع زیادی از هنرمندان و علاقه‌مندان، از تالار وحدت تشییع و در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) تهران به خاک سپرده شد.
عکسی عجیب از  تجمع حوزویان قم
عکسی عجیب از تجمع حوزویان قم - براستی داستان درگذشت آقای هاشمی و استخر چه بوده است؟ چرا از تهدید سیاسی و امنیتی در این تصویر استفاده شده است؟ چه افراد و جریانی پشت این پلاکارد هستند؟
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند
سفیر آلمان تعطیلات خود را در بین عشایر بختیاری گذراند - میشائل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران برای گذراندن تعطیلات تابستانی خود با عشایر بختیاری در دره کوهرنگ زاگرس همراه شده است. منبع
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند!
تریلی در اهواز چپ کرد، مردم بارش را غارت کردند! - یک تریلی در اهواز واژگون شد و مردم به جای کمک به راننده مصدوم بار تریلی را بردند
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه
بازگشت گوگوش به ایران و نحوه برخورد با او در فرودگاه - در ویدئوی زیر روایت فائقه آتشین (گوگوش) را از بازگشت به ایران بعد از انقلاب و نحوه برخورد پاسدار فرودگاه و دادستانی با او می شنوید. او این خاطرات را سال ۲۰۰۰ در تورنتوی کانادا روایت کرد.
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری
ماجرای عکس متفاوت وزیر جوان و هشتگ‌های توییتری - نكته جالب در اين ميان، گستردگي و تنوع واكنش‌ها به پوشش «وزير جوان» بود. تا آن‌جا كه در ميان كاربران بودند گروهي كه اين پوشش را در حد «شق‌القمر» بالا برده و اين تفاوت ظاهري را نشانه‌اي از تفاوتي عميق در نوع نگاه آذري‌جهرمي تحليل كردند و در مقابل، طيفي نيز «وزير جوان» را به‌خاطر تلاش براي آنچه ازسوي اين كاربران نوعي «پوپوليسم» و «عوام‌فريبي» خوانده شد
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت!
اظهارات تند احمدی نژاد علیه روحانی و دولت! - محمود احمدی نژاد با انتشار پیام ویدیویی تندی علیه رئیس جمهور، وی را هم دست رئیس دو قوه دیگر نامید و خواستار کناره گیری حسن روحانی از مقام ریاست جمهوری شد.
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه
فیلم سانسور شده خوانندگی سحر قریشی در یک برنامه - سکانس سانسور شده مسابقه «13 شمالی» که در آن سحر قریشی ترانه های مشهور چند تن از خوانندگان را می خواند، ببینید. اولین قسمت این مسابقه در شبکه نمایش خانگی توزیع شده است.
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی!
عاشق شدن لیلای سریال پدر،داستانی کاملا واقعی! - روایت نازنین پیرکاری،مجری و تهیه کننده تلویزیون از عاشق شدن خود که داستان سریال پدر شد...
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد
یک ژن خوب تازه: جان متاعی است که هر بی سروپایی دارد - مهمترین بخش های سخنان او اینجاست که عنوان می کند: چه کسی در جریان انقلاب بوده؟ اگر یک عده ای جان دادند، یک عده ای هم این وسط پول دادند. او که گویا دستی در شعر هم دارد، سخن عجیب تری از آنچه پیش از این گفته بر زبان جاری می سازد و با به کار بردن این بیت که «جان چه باشد که نثار قدم دوست کنم *** این (جان) متاعی است که هر بی سروپایی دارد» ...
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد
ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد - برای آمریکا کم هزینه‌ترین استراتژی ادامه وضع موجود است. ترامپ در یک سال گذشته کاری کرد که ۳۰ میلیارد دلار دارایی ایران از کشور خارج شود. این پول به کشور‌هایی مثل ترکیه، گرجستان، ارمنستان، مالزی و ... که از ثبات و امنیت برخوردارند رفت و در این کشور‌ها سرمایه گذاری شد. همین موضوع کمر اقتصاد ایران را می‌شکند. در این یک سال دلار به نزدیک ۱۰ هزار تومان رسیده است. ترامپ حتی به شلیک یک گلوله نیاز ندارد. اگر…
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد!
سحر تبر چهره واقعی‌اش را آشکار کرد! - سحر تبر سال گذشته برای اولین بار در رسانه‌های جهان دیده شد. گمانه زنی می‌شد که او برای شباهت پیدا کردن به آنجلینا جولی ۵۰ عمل جراحی داشته است. اما او در نهلایت شبیه شخصیت "عروس مرده" تیم برتون به نظر می‌رسید.
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد!
ترجیح می‌دهید کدام‌ زن همکار شوهر شما باشد! - یک بنر تبلیغاتی که ظاهراً با هدف ترویج فرهنگ حجاب طراحی شده، سبب‌ساز واکنش‌های کاربران شبکه اجتماعی توییتر شده است. در این بنر، از رهگذران خواسته شده بین دو گزینه موجود، زنی چادری و زنی مانتویی، انتخاب کنند ترجیح می‌دهند کدام‌یک همکار همسرشان باشد!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر!
فیلم قتل عجیب زن جوان توسط شوهرش در اسلامشهر! - در اتفاقی عجیب و غیر قابل باور فردی امروز به دلیل درخواست طلاق همسرش در خیابان اسلامشهر وی را با ضربات چاقو از پای درآورد، از سرنوشت این خانم اطلاع دقیقی در دست نیست.